PDA

Επιστροφή στο Forum : απωθητικό τρωκτικών



halkida116mpack
27-12-12, 19:46
παιδια καλησπερα εχω θεμα χοντρο...
επειδη η γυναικα ειναι 7 και κατι μηνων και δεν οδηγει (ενω πριν ηταν χαρος και κινητη γρατζουνια) κυκλοφορω με το jimny για να μην κανω φθορες στα αλλα ,μονο οταν ειναι για γιατρο επειδη παω αθηνα κατεβαινω συνηθως με το πενβε και μια φορα με το μερκ...τα εχω λοιπον πλημενα και ομορφα στο υπογειο γκαραζ στο σπιτι, ανοιξα προχτες το καπο και ειδα πατημασιες απο μικρο ποντικακι στο πενβε , το μερκ δεν του αρεσε μαλλον του ποντικαρα, τα εβαλα μπροστα ,δουλευουν αψογα, αρα δεν μου εφαγε κατι.Στο υπογειο εχω το λεβητα και παρα πολλα εργαλεια και διαφορα πραγματα πχ τραπεζια καρεκλες για το καλοκαιρι κτπ,εψαξα και δεν βρηκα τον μικι μαους.
εβαλα και φαρμακο σε 4-5 σημεια

τι να κανω για να μην ξαναμπει στο αμαξι????????????????


εβαλα τετοιο τιτλο για να το ανοιξετε ολοι για να βοηθησετε :th_Laie_67-1:

giannis79
27-12-12, 20:03
χαχαχαχα....βαλε καμια γατα,,,,η φακα...και καλη επιτυχια

kostas 325
27-12-12, 20:08
παρε μια συσκευη με υπερηχους και αντε γεια....

tokiko
27-12-12, 20:08
χαχαχαχα....βαλε καμια γατα,,,,η φακα...και καλη επιτυχια

ναι βάλε γάτα να στο κάνει καλοκαιρινό το πεμβε

φάκα με γραβιέρα φρέσκια αμα δεν το πιάσει να αλλάξεις μάρκα γραβιέρας!!

εδιτ: χρωστάς μια 20αρα ολόγυμνη!!

aristent
27-12-12, 20:13
....
τι να κανω για να μην ξαναμπει στο αμαξι????????????????
.....

κλεισε τα παραθυρα απ'το αμαξι....και .......κλειδωσε το!!!:D

Bazil Van Sinner
27-12-12, 20:13
παιδια καλησπερα εχω θεμα χοντρο...
επειδη η γυναικα ειναι 7 και κατι μηνων και δεν




εβαλα τετοιο τιτλο για να το ανοιξετε ολοι για να βοηθησετε :th_Laie_67-1:


:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:μαλλον για αλλο λογο εβαλες αυτον τον τιτλο,αλλα το παραβλεπω μιας και ειναι για καλο σκοπο:whistle::whistle:

λοιπον αυτην την εποχη κυκλοφορουν πολλα γατακια,απο τους καλοκαιρινους ερωτες των ενηλικων....με 2-3 ζαμπονακια θα σε πιστεψει και δεν θα το κουνησει ρουπι απο την αυλη σου.
Δοκιμασε εκτος απο φαρμακο και την κολλα για ποντικια με καλο δολωμα.
Αν ειναι ξεχωριστος χωρος απο το σπιτι σου το γκαραζ εχω να σε προτεινω και μια ακομη καλυτερη λυση!

fanisk
27-12-12, 20:15
Κρατα τη γραβιερα και το ζαμπον για τον spara και αστον στην αποθηκη να διωχνει το ποντικι.

Ναι για τις 20χρονες μπηκα :hystericalbs1:

nfot
27-12-12, 20:19
Ολοι για τις 20αρες μπηκαμε...

Η κολλα κανει δουλεια, αλλα μετα που το ακους, κολλημενο πλεον, να σκουζει ειναι λιγο φρικη.

spar@
27-12-12, 20:26
Αφού δεν κάνει τπτ βαλτου ένα χαλακι μα σκουπιζει τα πόδια του...

spar@
27-12-12, 20:27
Κρατα τη γραβιερα και το ζαμπον για τον spara και αστον στην αποθηκη να διωχνει το ποντικι.

Ναι για τις 20χρονες μπηκα :hystericalbs1:

Μονο ροκφορ και προσουτο!!!

Stamatis
27-12-12, 20:32
Wurth pest repeller
10 χρνια το χρησιμοποιω. Εγγυηση. Μυριζει τη μυρωδια της γατας. Εσυ δεν το νοιωθεις. Αλλα ο μικυ την ακουει ασχημα

fanisk
27-12-12, 20:47
Wurth pest repeller
10 χρνια το χρησιμοποιω. Εγγυηση. Μυριζει τη μυρωδια της γατας. Εσυ δεν το νοιωθεις. Αλλα ο μικυ την ακουει ασχημα

Αυτο το ποστ πρεπει να το εγραψε ο Σταματης διπλα στη γυναικα του. Αλλιως θα ειχε πεταξει σχολιο για κοντα γυμνα 20χρονα.. :whistle:

Stamatis
27-12-12, 20:48
Και οποιος ξαναβαλει τιτλο για 20χρονα και μεσα εχει μικυ μαους, θα φαει μπαν .

aristent
27-12-12, 20:51
Και οποιος ξαναβαλει τιτλο για 20χρονα και μεσα εχει μικυ μαους, θα φαει μπαν .

να τον σωσω???.....να αλλαξω τον τιτλο???.... "οι ποντικο......παγιδες"?

spar@
27-12-12, 20:59
βαλε τιτλο η πιο χοντρη 70χρονη Αφρικανη,
να μην το ανοιξει κανεις!

halkida116mpack
27-12-12, 22:17
εχω πεθανει στα γελια λεμε...ειστε απιστευτοι....:th_Laie_67-1:

θα κοιταξω για αυτο που ειπες Σταματη...

αυτο λες?
https://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2008%201190.pdf

ρε παιδια μου ειπαν και να κρεμασω ναφθαλινη σε τουλι καπου στην μηχανη...το εχει ακουσει κανεις?

Stamatis
27-12-12, 22:18
Ρε παρε το βυρτ

11 ευρω κανει και θα ξενοιασεις.
Αν δεν κανει δουλεια θα σου δωσω τα λεφτα σου πισω.εγω .

Εχουμε βρει την υγεια μας με.δαυτο.

spar@
27-12-12, 22:20
εχω πεθανει στα γελια λεμε...ειστε απιστευτοι....:th_Laie_67-1:

θα κοιταξω για αυτο που ειπες Σταματη...

ρε παιδια μου ειπαν και να κρεμασω ναφθαλινη σε τουλι καπου στην μηχανη...το εχει ακουσει κανεις?

Ναι αυτό ισχύει νομίζουν οτι παντρεύτηκε η γάτα και πανε να τις φάνε τα κουφετα ...

halkida116mpack
27-12-12, 22:25
Ρε παρε το βυρτ

11 ευρω κανει και θα ξενοιασεις.
Αν δεν κανει δουλεια θα σου δωσω τα λεφτα σου πισω.εγω .

Εχουμε βρει την υγεια μας με.δαυτο.

δεν υπαρχει θεμα σε πιστευω και απο αυριο θα παω να το βρω, γιατι περα απο την πλακα η πιθανη ζημια μπορει να ειναι μεγαλη

fanisk
27-12-12, 22:27
δεν υπαρχει θεμα σε πιστευω και απο αυριο θα παω να το βρω, γιατι περα απο την πλακα η πιθανη ζημια μπορει να ειναι μεγαλη

Η πιθανη ζημια ειναι τεραστια αν φαει τη πλεξουδα thumb

halkida116mpack
27-12-12, 22:33
Wurth pest repeller
10 χρνια το χρησιμοποιω. Εγγυηση. Μυριζει τη μυρωδια της γατας. Εσυ δεν το νοιωθεις. Αλλα ο μικυ την ακουει ασχημα

Σταματη αυτο ειναι???η εχεις κατι αλλο γιατι μονο αυτο βρηκα στη βιρθ
https://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2008%201190.pdf


γιατι αυτο λεει οτι εχει πικρη γευση λες και το ποντικι τρωει τα γλυκα...:th_Laie_67-1: αφου οτι παλιοσαβουρα βρουν τρωνε(ΒMW)...:th_Laie_67-1:

Stamatis
27-12-12, 22:43
Ναι αυτο ειναι.
Εσυ βρηκες το.sabesto για τα αυτοκινητα. Υπαρχει και το βυρτ σκετο για συσκευες.
Αλλα και αυτο μια χαρα ειναι. Και αυτο δοκιμασμενο.
Το ειχα ξεχασει τουτο. Ιδιο πραμα ειναι.

A8hnaios
27-12-12, 22:50
ρε παιδια μου ειπαν και να κρεμασω ναφθαλινη σε τουλι καπου στην μηχανη...το εχει ακουσει κανεις?

καλα σου ειπαν εγω εχω βαλει στο μηχανοστασιο στη 30αρα! και ξενοιασα..

https://www.klim-paper.gr/images/DSC02054x.JPG

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
27-12-12, 22:58
Οταν πηρα το αυτοκινητο μου,μετα απο 3 μερες σε ενος 1ου μου ξαδερφου το Α3,αν και δεκαετιας ΠΑΡΑ πολυ προσεγμενο,μπηκε ο μικυ κι εφαγε κατι απο καλωδια.ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ καθως και απειρες βρισιες ακολουθησαν
εμενα με εζωσαν φιδια και αρχισα να το ψαχνω αμεσως....και εντοπισα ενα προιον της liqui moly-δεν μπορω να βρω εικονα του-που τα απωθει
Καπου διαβασα και συσκευη με ρευμα χωρις περαιτερω στοιχεια
Παντως και η παγιδα με την κολλα για πρωτη φαση θα κανει δουλιτσα

ntinos
28-12-12, 09:42
Θα σου φερω το σκυλο.

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16679&stc=1&d=1356684116


Εχε ετοιμες 2 σκουπες μολις τον ξετρυπωσει και τον εξουδετερωσαμε.

dafidack
28-12-12, 12:01
Καλεις ενα συνεργειο μιοκτωνιας-απεντομωσης και σου δεινουν λυση στο αψε-σβησε.
Το ποντικι ποτε δεν περπαταει κατα μεσης του δωματιου εκτος κι αν ειναι δηλιτηριασμενο.Οποτε βαζεις σε πλαστικες σωλινες PVC λιγο φαρμακο,στο πατωμα,κολλητα με το σοφατοπι.Συνηθως τα συνεργεια που προανεφερα βαζουν φαρμακα τα οποια τρωνε τα τρωκτικα και αφυδατονωντε απο μεσα προς τα εξω,με αποτελεσμα οχι μονο να ψωφανε αλλα αυτο να γινεται και εκτος της περιοχης σου αφου βγαινουν προς αναζητηση νερου.Ετσι διατηρεις παραλληλα και τον χωρο σου πιο καθαρο απ'οτι να εχεις μεσα ενα ψωφιο ποντικι.Εστω ομως κι αν αυτο δεν καταφερει να βγει μουμιοποιηται και δεν εχεις την δυσομια που ολοι μας ξερουμε.Μπλιαχ!

halkida116mpack
28-12-12, 21:55
δεν βρηκα τις βιρθ και μου συνεστησε ο πωλητης και πηρα αυτο

https://www.farben-frost.de/presto-marderschutz-spray-400ml.html

10 ευρω

αυριο ψεκαζω και βλεπουμε...

θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους εγραψαν για να βοηθησουν αλλα και σε οσους με τα γραφομενα τους με εκαναν και πεθανα απο τα γελια

επισης μια συγνωμη σε οσους περιμεναν καυτα 20χρονα:whistle:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
28-12-12, 22:02
αντι να ζητας συγγνωμη δεν ποσταρεις καποια-τιμης ενεκεν.....??

spar@
28-12-12, 22:20
δεν βρηκα τις βιρθ και μου συνεστησε ο πωλητης και πηρα αυτο

https://www.farben-frost.de/presto-marderschutz-spray-400ml.html

10 ευρω

αυριο ψεκαζω και βλεπουμε...

θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους εγραψαν για να βοηθησουν αλλα και σε οσους με τα γραφομενα τους με εκαναν και πεθανα απο τα γελια

επισης μια συγνωμη σε οσους περιμεναν καυτα 20χρονα:whistle:

προσεχε με αυτο γιατι καταστρεφει τα καλωδια και λιωνει τα πλαστικα....
ειχε ψεκασει ενας φιλος μου και του ειχε ραγισει η "κεφαλη" (το κεφαλαρι ξες) και του κοπηκαν τα σινεμπλοκ του πισω διαφορικου!

S8N
28-12-12, 23:12
προσεχε με αυτο γιατι καταστρεφει τα καλωδια και λιωνει τα πλαστικα....
ειχε ψεκασει ενας φιλος μου και του ειχε ραγισει η "κεφαλη" (το κεφαλαρι ξες) και του κοπηκαν τα σινεμπλοκ του πισω διαφορικου!

Εμένα πριν 8 χρόνια μου έσταξε λίγο στη ράμπα του γκαράζ, άνοιξε τρύπα στο φλοιό της γης και λίγες ώρες αργότερα έγινε ο σεισμός της Ινδονησίας.

spar@
29-12-12, 00:25
Εμένα πριν 8 χρόνια μου έσταξε λίγο στη ράμπα του γκαράζ, άνοιξε τρύπα στο φλοιό της γης και λίγες ώρες αργότερα έγινε ο σεισμός της Ινδονησίας.
Δεν είχες κανα ποντίκι να το σκουπισεις πριν κάνει τρύπα;
Το νου σας με τις γατες είχα κάποτε ένα ποντίκι στο γκαράζ και πήρα έναν γάτο για να το βρει τον αφήνω Σ.Κ πάω Δευτέρα πρωί και βλέπω τον γάτο στα 4 και τον ποντικο να του τραβάει μανίκι ...

halkida116mpack
29-12-12, 12:01
αντι να ζητας συγγνωμη δεν ποσταρεις καποια-τιμης ενεκεν.....??

ρε αν μου δωσει αδεια το φορουμ στο κανω εδω μεσα γιουπορν σε 5 λεπτα:th_Laie_67-1:

καλα οι αλλοι συνεχιζουν να με κανουν να :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

για να μην μου τα λιωσει αμα ειναι θα ριξω πρωτα στο σουζουκι:whistle:
να δω τι θα κανει

fanisk
29-12-12, 16:35
ρε αν μου δωσει αδεια το φορουμ στο κανω εδω μεσα γιουπορν σε 5 λεπτα:th_Laie_67-1:

καλα οι αλλοι συνεχιζουν να με κανουν να :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

για να μην μου τα λιωσει αμα ειναι θα ριξω πρωτα στο σουζουκι:whistle:
να δω τι θα κανει

Σε Mercedes ριξτο πρωτα, να πιασει τοπο :th_Laie_67-1:

halkida116mpack
29-12-12, 20:51
Σε Mercedes ριξτο πρωτα, να πιασει τοπο :th_Laie_67-1:

πριτσσσσ και εχει και θεματακι με τον κομπρεσσορα το μαναρακι

Stamatis
30-12-12, 01:47
Τα μερσεντες δεν τα ακουμπανε τα ποντικια.
Τα σεβονται.

deepBLUE
30-12-12, 08:16
Αεξιαδης Σταύρος .
Ο άνθρωπος σου
6937008008

halkida116mpack
30-12-12, 12:03
Αεξιαδης Σταύρος .
Ο άνθρωπος σου
6937008008

τι κανει αυτος?

σπαρα μην απαντησεις ..καλα ειναι...:hystericalbs1:

πηρα το σπρει και θα ανεβασω και την διαδικασια ψεκασμου να γελασετε:whistle:

Stamatis
30-12-12, 12:06
Πουλαει γατες


Βαλε.βιντεο

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
31-12-12, 19:47
κανει δουλεια
https://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=marderschutz+liqui+moly&_sacat=0&_odkw=marderschutz+auto&_osacat=0&_from=R40

αυτο με το ρευμα δεν ξερω..
https://www.ebay.de/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1311&_nkw=marderschutz+auto&_sacat=0&_from=R40

mark e92
01-01-13, 15:45
Με το σπρέι που θα πρωτοψεκασεις καλώδια , πλαστικα, αεραγωγους????
Ξέρεις οτι απο τον αεραγωγό περνάνε στην καμπίνα???

mrclouzo
31-03-13, 20:23
Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην πλησιάζουν το αυτοκίνητο γάτες? Έχω γκαράζ αλλά είναι ανοιχτό μπροστά (έχει άδεια σαν πυλωτή και δυστυχώς αν το κλείσω με γκαραζόπορτα ρισκάρω να φάω πρόστιμο). Το πρόβλημα είναι ότι ειδικά τις βροχερές μέρες μαζεύονται 2-3 γάτες μέσα στο γκαράζ και αράζουν είτε κάτω από τα αυτοκίνητα είτε σε μια στίβα με ξύλα που έχω για το τζάκι. Κάποιες φορές τις είχα πετύχει πάνω στα άλλα αυτοκίνητα που παρκάρουν στο γκαράζ (άλλα δύο χωράνε) και φυσικά τρελαίνομαι στην ιδέα ότι κάποια %$##γατα θα κάνει χουζούρια πάνω στον ολοκαίνουριο άσο :shok:

bimmerm
01-04-13, 10:00
εχεις π.μ.

Kostas_1
01-04-13, 10:48
Επειδη ενδιαφερονται κι αλλοι, για πες την ιδεα σου :)

Ptboul
01-04-13, 10:52
εθελούσια ή απόλυση;

ntinos
01-04-13, 10:54
Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην πλησιάζουν το αυτοκίνητο γάτες? Έχω γκαράζ αλλά είναι ανοιχτό μπροστά (έχει άδεια σαν πυλωτή και δυστυχώς αν το κλείσω με γκαραζόπορτα ρισκάρω να φάω πρόστιμο). Το πρόβλημα είναι ότι ειδικά τις βροχερές μέρες μαζεύονται 2-3 γάτες μέσα στο γκαράζ και αράζουν είτε κάτω από τα αυτοκίνητα είτε σε μια στίβα με ξύλα που έχω για το τζάκι. Κάποιες φορές τις είχα πετύχει πάνω στα άλλα αυτοκίνητα που παρκάρουν στο γκαράζ (άλλα δύο χωράνε) και φυσικά τρελαίνομαι στην ιδέα ότι κάποια %$##γατα θα κάνει χουζούρια πάνω στον ολοκαίνουριο άσο :shok:

Δεν θα κανει ζημια ενα γατακι πανω στο αυτοκινητο σου...

mrclouzo
01-04-13, 12:58
Δεν θα κανει ζημια ενα γατακι πανω στο αυτοκινητο σου...

Πίστεψέ με, ένα γατάκι μπορεί κάνει πάρα πολλά στο αυτοκίνητο. Σου λέω το πιο απλό, ας πούμε ότι έχει αράξει πάνω στο καπό ή στον ουρανό και για κάποιο λόγο τρομάξει. Ξέρεις τι θα πάθει το βερνίκι από τα ωραιότατα νυχάκια της? Το έχω πάθει και τα ενθύμια είναι ακόμα πάνω στο αυτοκίνητο (ευτυχώς ήταν σχετικά παλιό και γλίτωσα το εγκεφαλικό)... Μιλάμε για αδέσποτες γάτες που τρώνε ότι βρούνε στους κάδους σκουπιδιών και μπορεί να κουβαλάνε και αρρώστιες, σε λίγο καιρό θα έχω και μωρό παιδί, να φοβάμαι να ακουμπήσω το αυτοκίνητο? Δεν έχω καμιά φοβία με τις γάτες αλλά αυτό το φαινόμενο με το αδέσποτα δεν το έχω συναντήσει σε καμιά άλλη πολιτισμένη χώρα του κόσμου. Η πλάκα είναι ότι αν παρκάρεις το αυτοκίνητο στο δρόμο πάνε και χώνονται από κάτω (οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός και αν χωθούν πουθενά και δεν φύγουν όταν ξεκινήσεις). Στο γκαράζ όμως γουστάρουν λαμαρίνα :thumbsdown:

ntinos
01-04-13, 13:01
Βρωμογατες!
:D

mrclouzo
01-04-13, 13:09
Χωρίς πλάκα, όποτε πάω σε κάδο να πετάξω σκουπίδια διπλοτσεκάρω μην είναι καμιά γάτα μέσα. Την έπαθα μια φορά όταν ανέμελος άφησα μέσα στον κάδο (και ποτέ έξω από αυτόν όπως κάνουν πολλοί που σιχαίνονται :thumbsdown:) την σακούλα με τα σκουπίδια και μια γάτα που γευμάτιζε πετάχτηκε έξω από τον φόβο της σαν κόμπρα, με υπερηχητική ταχύτητα και κόντεψα να την φάω στη μάπα κυριολεκτικά. Όταν βρήκε πρόσφυση στο έδαφος έγινε μπουχός (και εγώ έχασα 3-4 χρονάκια ζωής, αυτές τουλάχιστον έχουν εφτά) :original:

Stathis
01-04-13, 13:19
μια φιλη της γυναικας μου που εχει ενα παλιο πολο ειχε ερθει για καφε την προηγουμενη εβδομαδα.

οταν εφυγε μας πηρε τηλεφωνο οτι στη διαδρομη της μυριζε κατι καμμενο.
οταν εφρασε σπιτι ενιωθε οτι κατι ειχε το αμαξι.

την αλλη μερα το πρωϊ ο αδερφος της ανακαλυψε τι ειχε.

μια γατα ειχε τρυπωσει μεσα στο μοτερ καπου πιαστηκε και στη διαδρομη εγινε ψητη.

εγινε και μια ζημια στον κινητηρα, δεν ρωτησα λεπτομερειες, αλλα το αμοιρο το ζωντανο ειχε ασχημο τελος...

Ptboul
01-04-13, 13:20
αυτό το φαινόμενο με το αδέσποτα δεν το έχω συναντήσει σε καμιά άλλη πολιτισμένη χώρα του κόσμου.

Εκεί τις τρώνε μαζί με το σκυλολόϊ και τα άλογα για αυτό δεν τις απαντάς πουθενά :hystericalbs1:

Μόνο κουκούλα παχιά σε ψιλο- σώζει, έχω και εγώ το ίδιο θέμα στο μηχανάκι (έξασκούν τα νύχια τους στην σέλα).

PANOS-E60
01-04-13, 13:35
Εκεί τις τρώνε μαζί με το σκυλολόϊ και τα άλογα για αυτό δεν τις απαντάς πουθενά :hystericalbs1:

Μόνο κουκούλα παχιά σε ψιλο- σώζει, έχω και εγώ το ίδιο θέμα στο μηχανάκι (έξασκούν τα νύχια τους στην σέλα).

αυτό το έχω λύσει, δύο παλιές πετσέτες, η μία πάνω στην άλλη και τις σφηνώνω γύρω από τη σέλα. :D

mrclouzo
01-04-13, 21:03
Στο scooter σώθηκα με ένα μεγάλο κομμάτι νάυλον που καλύπτει όλη την σέλα και την μπαγκαζιέρα, για κάποιον λόγο δεν είδα ξανά γάτα πάνω του. Το πρόβλημα με τις κουκούλες είναι ότι το αυτοκίνητο πρέπει να είναι καθαρό αλλιώς θα γεμίσει γρατζουνιές. Χώρια ότι αν είναι βρεγμένο δεν μπορεί να μπει κουκούλα.

sierra
20-10-14, 01:34
Το γράφω εδώ γιατί δεν μπορώ να βρω το άλλο θέμα με τους σκύλους και τι να κάνουμε για να γλυτώσουμε τα αμάξια μας που τα λερώνουν, όποιος το θυμάται ας το πει και οι συντονιστές ας το βάλουν εκεί. Εγώ νομίζω ότι βρήκα την λύση να μην το πλησιάζουν οι σκύλοι και οι γάτες και το λερώνουν, αν και ακόμη το δοκιμάζω. Λοιπόν για να μην σας παιδεύω το αμάξι το έχω μόνιμα σκεπασμένο με την κουκούλα και είχα πρόβλημα γιατί συνεχώς το λέρωναν οι σκύλοι και δεν μπορούσα να την πιάσω και να το ξεσκεπάσω. Μετά από πολλά σπρέι για απωθητικά ζώων, που έκαναν δουλειά για 2-3 ημέρες, μου ήρθε η ιδέα να το ψεκάσω με ένα παρασκευαζόμενο υγρό που κάνουν απολυμάνσεις στα σπίτια (τη μάρκα την έκλεψα από επαγγελματία που κάνει απολυμάνσεις) για κατσαρίδες, μύγες, κουνούπια κλπ, δηλαδή όλα τα ψυχρόαιμα που τα λένε. Με αυτό ψέκασα την κουκούλα γύρο γύρο (όπου πήγαιναν οι σκύλοι) εκτός από το πίσω μέρος. Πουθενά δεν πλησίασε σκύλος εκτός από πίσω που το κατούρησαν. Σήμερα το έπλυνα πίσω και το ψέκασα και αυτό και θα δούμε, πάντως το υπόλοιπο κρατάει καμιά εβδομάδα τώρα καθαρό. Το προϊόν αυτό είναι το K-Othrine είναι σκόνη σε σακουλάκια διαλύετε σε νερό (οδηγίες έχει επάνω) και το πουλάνε στα φυτώρια και στα καταστήματα που έχουν φυτά και χώματα.

ssaliaris
20-10-14, 16:15
Άλλη εναλακτική είναι να βάλεις χαμηλού βολτλαζ ηλεκτροφόρο συρματόπλεγμα γύρω απο το αμάξι! χαχαχα σε πειράζω Παναγιώτη.

Στάλθηκε απο το Stealth mobile μου.

850CSI
20-10-14, 18:41
παιδια καλησπερα εχω θεμα χοντρο...
επειδη η γυναικα ειναι 7 και κατι μηνων και δεν οδηγει (ενω πριν ηταν χαρος και κινητη γρατζουνια) κυκλοφορω με το jimny για να μην κανω φθορες στα αλλα ,μονο οταν ειναι για γιατρο επειδη παω αθηνα κατεβαινω συνηθως με το πενβε και μια φορα με το μερκ...τα εχω λοιπον πλημενα και ομορφα στο υπογειο γκαραζ στο σπιτι, ανοιξα προχτες το καπο και ειδα πατημασιες απο μικρο ποντικακι στο πενβε , το μερκ δεν του αρεσε μαλλον του ποντικαρα, τα εβαλα μπροστα ,δουλευουν αψογα, αρα δεν μου εφαγε κατι.Στο υπογειο εχω το λεβητα και παρα πολλα εργαλεια και διαφορα πραγματα πχ τραπεζια καρεκλες για το καλοκαιρι κτπ,εψαξα και δεν βρηκα τον μικι μαους.
εβαλα και φαρμακο σε 4-5 σημεια

τι να κανω για να μην ξαναμπει στο αμαξι????????????????


εβαλα τετοιο τιτλο για να το ανοιξετε ολοι για να βοηθησετε :th_Laie_67-1:

Φιλε ειμαι σε χωριο εχω κλειστο γκαραζ κατω απο το σπιτι και ειναι απο παντου Μπετον και ατσαλι και στην εσωτερικη πορτα τη μεγαλη εκλεισα πτυχες οσο δεν περναει καλα καλα δαχτυλο χεριου ποσο μαλλον ποντικι το εκανα ετσι για αυτον τον λογο (και για το καλοκαιρι λογο ακριβων ελαστικων δεν μπαινει ουτε πολυ φως αλλα αν δεν εχεις ΠΑΝΤΟΥ Μπετον κοιτα να το κανης γιατι αλιως
ΔΕΝ μπορεις να κανεις τιποτα οχι παγιδες οχι φαρμακα ΟΤΙ και να βαλης το ποντικι μεχρι να ψοφηση κανη μερες μεχρι τοτε θα σου κανη ζημια (Ενος Γνωστου του Ψοφησε μεσα στο σαλονι απο Merc. S500 AMG) και ΑΝ θες με πιστευεις πεταξε ολο το σαλονι Ναι ολη τη καμπινα Οδηγου - συνοδηγου σε 4-5 βιολογικους καθαρισμους το πηγε μετα απο καιρο η βρωμα δεν εφευγε με τιποτα χωρια που τα ειχε ροκανιση ολα εκει μεσα ακομη και στο βολαν οδηγου πηγε μη καταφυγεις σε παγιδες - φαρμακα τετια μεσα δεν θα κανης τιποτα ενα ειναι το φαρμακο : Κλεισιμο με Τσιμεντο

ntinos
21-10-14, 13:44
Θυμηθικα τον τυπο οπου εδωσε το s500 επειδη γεμισε το τασακι με σταχτες

tokiko
04-12-14, 04:08
Το γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω μεγάλο θέμα με τις γάτες χρόνια τώρα. Το αμάξι το παρκάρω σε πάρκινγκ αλλά είναι ανοιχτός ο χώρος, δεν έχω κάτι με τα ζωάκια έχω όμως άχτι τα ζώα που το παίζουν φιλόζωοι και αντί να βοηθήσουν και εμάς και τα ζώα φροντίζουν να τις ταΐζουν και οι γάτες να τριγυρνάνε παντού και να γεννάνε σαν τα ποντίκια. Έχω κουραστεί αρκετά και ιδικά μετά την εμπειρία μου με το κουταβάκι που 'έσωσα' από το δρόμο και προσπάθησα να το δώσω στο κυνοτροφίο όπου τον παίζουν ομαδικός (να με συγχωράτε). Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι δεν μπορώ να το χαρώ ούτε μέρα χωρίς πατημασιές και γρατσουνιές στο καπό και τελευταία στο φανάρι (θα ακολουθήσουν και φωτό) αλλά ότι το φίλτρο καμπίνας βουλώνει σχεδόν με τις τρίχες τους. Όπως θα γνωρίζετε αυτό αποτελεί και πηγή μικροβίων, όταν βγάλαμε το φίλτρο καμπίνας στην αντιπροσωπία το πετάξαμε όπως ήταν...5-6 μηνών φίλτρο.

Έκανα μια αναζήτηση στο google και βλέπω ότι το ίδιο πρόβλημα συζητιέται και σε άλλα φόρουμ.

Έχετε να προτείνεται κάποια λύση?
Αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?
Να αναφέρω ότι η κουκούλα δεν αποτελεί λύση του προβλήματος.

gant
04-12-14, 10:47
Το ίδιο πρόβλημα εδώ και πολλάαα χρόνια στην πυλωτή. Απλά 3-4 μόνιμες που σύχναζαν της τρόμαξα την ώρα που κοιμόντουσταν μακάριες πάνω στο ζσστό καπό και σαν πανούργες που είναι το έχουν κόψει.
Αλλά πάντα κάποια άσχετη θα το κάνει που και πού.

Konstantinos E60
04-12-14, 10:58
Εχω δεί να βάζουν -στηρίζουν στους υαλοκαθαριστήρες κουτάκια με ναφθαλίνη,σαν αυτά που βάζουν στις ντουλάπες. Λένε οτι τις διώχνει !

fanisk
04-12-14, 11:16
Μαζεψε 1-2 "καλα" αδεσποτα με φαι και νερο, θα διωχνουν τις γατες και δεν θα ενοχλουν το αμαξι. Με το καλα εννοω να ειναι ηρεμα και να μην ενοχλουν ανθρωπους.

Konstantinos E60
04-12-14, 11:34
Μαζεψε 1-2 "καλα" αδεσποτα με φαι και νερο, θα διωχνουν τις γατες και δεν θα ενοχλουν το αμαξι. Με το καλα εννοω να ειναι ηρεμα και να μην ενοχλουν ανθρωπους.


Δεν είναι και η καλύτερη λύση ειδικά τωρα τον χειμώνα που ψάχνουν ζεστά μέρη.
Η φωτό τραβηγμένη απο φίλο κάπου στην Ανω Πόλη !

https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/10173821_853095411374339_4822072239435092474_n.jpg ?oh=bdd4d03e0094cac65a1fe07efd93f0cb&oe=5513D0F0

fanisk
04-12-14, 12:10
:shok:
Πρωτη φορα βλεπω σκυλο πανω σε αμαξι ! Νομιζα μονο οι γατες εχουν τετοια γουστα. Ακυροι οι σκυλοι :th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
04-12-14, 12:19
:shok:
Πρωτη φορα βλεπω σκυλο πανω σε αμαξι ! Νομιζα μονο οι γατες εχουν τετοια γουστα. Ακυροι οι σκυλοι :th_Laie_67-1:

Βρήκα και τις άλλες που είχε τραβήξει στην ίδια περιοχή !!

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/1536603_796109330406281_777358961_n.jpg?oh=2af6b59 7e6a7e0c875f99adfd921490b&oe=551DFFE1&__gda__=1427700066_3915709aa28a85ddffd6e8a5cda3423 f

Την προηγούμενη μέρα λεει την είχε πέσει στο astra.:facepalm:

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/1533912_796109383739609_1663520014_n.jpg?oh=13633f ce4814f328a96a8b5cd22b56fd&oe=550327DA&__gda__=1427186750_067267a60a90ef4c64621f177cf3ff2 1


Φαντάζεσαι να ανέβει κανένας σαν τον δικό σου τον αρκουδιάρη ???? Θα παρακαλάς να έρθουν οι γάτες. :th_Laie_67-1:

aristent
04-12-14, 12:21
Το γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Έχω μεγάλο θέμα με τις γάτες χρόνια τώρα. Το αμάξι το παρκάρω σε πάρκινγκ αλλά είναι ανοιχτός ο χώρος, δεν έχω κάτι με τα ζωάκια έχω όμως άχτι τα ζώα που το παίζουν φιλόζωοι και αντί να βοηθήσουν και εμάς και τα ζώα φροντίζουν να τις ταΐζουν και οι γάτες να τριγυρνάνε παντού και να γεννάνε σαν τα ποντίκια. Έχω κουραστεί αρκετά και ιδικά μετά την εμπειρία μου με το κουταβάκι που 'έσωσα' από το δρόμο και προσπάθησα να το δώσω στο κυνοτροφίο όπου τον παίζουν ομαδικός (να με συγχωράτε). Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι δεν μπορώ να το χαρώ ούτε μέρα χωρίς πατημασιές και γρατσουνιές στο καπό και τελευταία στο φανάρι (θα ακολουθήσουν και φωτό) αλλά ότι το φίλτρο καμπίνας βουλώνει σχεδόν με τις τρίχες τους. Όπως θα γνωρίζετε αυτό αποτελεί και πηγή μικροβίων, όταν βγάλαμε το φίλτρο καμπίνας στην αντιπροσωπία το πετάξαμε όπως ήταν...5-6 μηνών φίλτρο.

Έκανα μια αναζήτηση στο google και βλέπω ότι το ίδιο πρόβλημα συζητιέται και σε άλλα φόρουμ.

Έχετε να προτείνεται κάποια λύση?
Αντιμετωπίζει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?
Να αναφέρω ότι η κουκούλα δεν αποτελεί λύση του προβλήματος.


Μαζεψε 1-2 "καλα" αδεσποτα με φαι και νερο, θα διωχνουν τις γατες και δεν θα ενοχλουν το αμαξι. Με το καλα εννοω να ειναι ηρεμα και να μην ενοχλουν ανθρωπους.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/asteiaselfie670x563-1.jpg

fanisk
04-12-14, 12:37
Φαντάζεσαι να ανέβει κανένας σαν τον δικό σου τον αρκουδιάρη ???? Θα παρακαλάς να έρθουν οι γάτες. :th_Laie_67-1:

Θα δοκιμασω στο Ζ οταν ερθει ο καιρος να αλλαξω κουκουλα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/DSC_3297-1.jpg (https://s1192.photobucket.com/user/fanisk/media/Vito/DSC_3297.jpg.html)

:gun_bandana::gun_bandana:

ntinos
04-12-14, 13:08
Ωραιος (πολυ) ο κοπριτης σου Φανη.

Φτου φτου

tokiko
04-12-14, 14:43
Ρε με δουλεύεται εγώ σας λέω τον πόνο μου! :th_Laie_67-1:
Το έχω σκεφτεί για σκύλο αλλά απλά δεν γίνεται άσε που σε φίλο μου ο σκύλος κυνήγησε τις γάτες και του έκανε το αμάξι κώλος (έκανε μέχρι και μήνυση κατά αγνώστου) και δεν παρκάρω μόνο εγώ εκεί.thumb

Λέω αν έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο απωθητικό ή κάτι τέτοιο.

tokiko
04-12-14, 14:54
Το ίδιο πρόβλημα εδώ και πολλάαα χρόνια στην πυλωτή. Απλά 3-4 μόνιμες που σύχναζαν της τρόμαξα την ώρα που κοιμόντουσταν μακάριες πάνω στο ζσστό καπό και σαν πανούργες που είναι το έχουν κόψει.
Αλλά πάντα κάποια άσχετη θα το κάνει που και πού.

Οι δικές μας δε φεύγουν...:thumbsdown:

tokiko
04-12-14, 15:06
Θα δοκιμασω στο Ζ οταν ερθει ο καιρος να αλλαξω κουκουλα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::

Φάνη ο σκύλος σου έχει όνομα από mercedes!? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:


εννοείται πλάκα κάνω!

fanisk
04-12-14, 15:11
Φάνη ο σκύλος σου έχει όνομα από mercedes!? :hystericalbs1::th_Laie_67-1:


εννοείται πλάκα κάνω!

Παραπλευρη απωλεια :th_Laie_67-1:

ntinos
04-12-14, 15:13
Βρε Φανη...

ωραια η αλυσιδα, του παει του κοπριτη δε λεω... αλλα δεν το λυπασαι καθολου ?

Δεν σε ειχα για τετοιον... Βαλε εναν ιμαντα στο ζωντανο...

Τσιμεντα τρωει η αλυσιδα... Να μην σου πω για το βαρος της που θα χαρισει καποια στιγμη και αυχενικο στον τυπο

Περιμενω διορθωτικη κινηση, αλλιως δεν σου λεω ξανα τιποτα, οτι και αν με ρωτησεις :p

tokiko
04-12-14, 15:17
Ντίνο σωστή παρατήρηση αλλά επειδή έχω και εγώ σκυλιά οι αλυσίδες δεν είναι τόσο βάρος για το σκυλί όσο πιστεύουμε. Αντίθετα το υφασμάτινο ενοχλεί πολύ το σκύλο μιας και μπερδεύονται τρίχες.

ntinos
04-12-14, 15:25
Εμενα παντως αυτη που μου εχει φορεσει η γυναικα μου με εχει διπλωσει σαν μαγκουρα,

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/9052430574_d3c53c65fc_z-1.jpg (https://flic.kr/p/eMW5ed)DSC_35892 (https://flic.kr/p/eMW5ed) by ntinos5 (https://www.flickr.com/people/82164692@N05/), on Flickr

σε αντιθεση με το τελειως διακριτικο που εχει στην σκυλα της που μου ειναι και καμαρωτη:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/11272147355_8f1681b88e_z-1.jpg (https://flic.kr/p/ib5GGc)Shiva... (https://flic.kr/p/ib5GGc) by ntinos5 (https://www.flickr.com/people/82164692@N05/), on Flickr




Σορυ για τα οφτοπικ, το παραξηλωσα !

fanisk
04-12-14, 15:35
Ντινο δεν ξερω αν θα του δημιουργησει κατι, δεν υπαρχει καποια επισημη θεση για αυτο. Επισης σκεφτομαι πως τα λιγα γραμμαρια της τι να κανουν στην αρκουδα? Δεν θυμαμαι αν ειναι 3αρα ή 4αρα σε παχος mm αλλα ηταν οτι ελεγε ο καταλογος της HS Sprenger για τα κιλα του. Δοκιμασα παλαιοτερα με 2αρα και κοπηκε σε βολτα. Ιμαντες και λουρια δεν αντεξαν, τα εχω ακομη κομμενα :th_Laie_67-1:

ntinos
04-12-14, 15:43
ΩΩΩ!

Εσυ μιλας για μαρκες

Θα παρω και για το δικο μου μια!

(εκεινο το μπουτικακι για σκυλοπραγματα απεναντι απο την εκκλησια, "λεει" τιποτα ή ειναι φρου φρου και αρωματα)


(btw, o ιμαντας δεν κοβεται με τιποτα)

Η αλυσιδα ειναι το ποιο ομορφο, αλλα σε μακρυτριχο σαν το δικο μας δεν νομιζω πως κανει

tokiko
04-12-14, 15:50
(btw, o ιμαντας δεν κοβεται με τιποτα)

Ντίνο δυστυχώς τα έχω πετάξει να σου έδειχνα καμιά φωτογραφία.Τα δικά μου είναι γερμανικά ποιμενικά εργασιακά.

Άλλα αν γίνεται ας μείνουμε λίγο στο θέμα με τις γάτες!

fanisk
04-12-14, 15:51
ΩΩΩ!

Εσυ μιλας για μαρκες

Θα παρω και για το δικο μου μια!

(εκεινο το μπουτικακι για σκυλοπραγματα απεναντι απο την εκκλησια, "λεει" τιποτα ή ειναι φρου φρου και αρωματα)


(btw, o ιμαντας δεν κοβεται με τιποτα)

Η αλυσιδα ειναι το ποιο ομορφο, αλλα σε μακρυτριχο σαν το δικο μας δεν νομιζω πως κανει

Δεν εχω μπει μεσα, εχει λογοπαιγνιο στο ονομα του ομως ψαγμενο. Ισως και να λεει κατι. Σιγουρα εχει και το στοιχειο της παπατζας μεσα. Αλλα δειχνει διαφορετικο απο τα συνηθισμενα μαγαζια.

Οι ιμαντες δεν κοβονται εγκαρσια, σκιζονται οι ραφες τους ομως :th_Laie_67-1: Για μακρυτριχα βγαζει αλλους κωδικους η HS. Εννοειται να παρεις επωνυμη! Σε ξαφνικο "μπραφ" ενα σκυλι μπορει να τραβηξει 10 φορες το βαρος του!

Ωραια κουβεντα, να τη μεταφερει καποιος στο αναλογο τοπικ!

ntinos
04-12-14, 15:51
εχεις δικαιο, σορυ

Ας διαγραψει τα ασχετα καποιος

fanisk
04-12-14, 15:59
Δοκιμασε να πεταξεις πιπερι χυμα απο σακουλακια τριγυρω, ή να ψεκασεις νερο με πιπερι σε τοιχους κλπ.

Kostas_1
04-12-14, 20:08
Δεν γινεται τπτ. Τα εχω δοκιμασει ολα...

tapatalking

tokiko
04-12-14, 20:27
Αυτό διαβάζω παντού! άντε κάποια πράγματα να κρατήσουν μια δυο μέρες.
Μου φαίνεται θειάφι θα ρίξω...

Konstantinos E60
04-12-14, 21:08
Δοκιμασε ναφθαλίνη.