PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδείξεις απο OBD2 σε CarPC



Azurius
27-12-12, 15:57
Μιας που πλέον το Stage4 είναι γεγονός αυξάνουν γεωμετρικά και οι ενδείξεις που πρέπει να έχω στην καμπίνα για να ξέρω ανα πάσα στιγμή τι γίνεται τόσο στο μοτέρ όσο και στα περιφερειακά. Επειδή λοιπόν δε θέλω να γεμίσω το ταμπλώ με οργανάκια και να το κάνω σαν Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ξέθαψα απο το πατάρι μου το CarPC που είχα για το ηχοσύστημα και πλέον είμαι στην αναζήτηση προγράμματος που να μου επιτρέπει να έχω αυτά που θέλω. Φυσικά εκτός απο τα διαγνωστικά του Group, τα οποία πλέον είναι ξεκλειδωμένα και 100% λειτουργικά όπως αυτά των αντιπροσωπειών, και ήδη έχουν εγκατασταθεί και δοκιμαστεί σε Real-time καταστάσεις. Θέλω να επιλέξω κάποια απο τα σήματα των αισθητήρων που έρχονται στην ΟBD2 και να τα έχω σε monitor mode.

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να έχω ενδείξεις με γραφήματα στην οθόνη; (Σημ. Centrafuse, FreeICE, κτλ απορρίπτονται με το καλημέρα μιας και που απλά δεν μου κάνουν για τη δουλειά που θέλω.)

θανασης Φιλιππου
27-12-12, 17:20
Μιας που πλέον το Stage4 είναι γεγονός αυξάνουν γεωμετρικά και οι ενδείξεις που πρέπει να έχω στην καμπίνα για να ξέρω ανα πάσα στιγμή τι γίνεται τόσο στο μοτέρ όσο και στα περιφερειακά. Επειδή λοιπόν δε θέλω να γεμίσω το ταμπλώ με οργανάκια και να το κάνω σαν Χριστουγεννιάτικο δέντρο, ξέθαψα απο το πατάρι μου το CarPC που είχα για το ηχοσύστημα και πλέον είμαι στην αναζήτηση προγράμματος που να μου επιτρέπει να έχω αυτά που θέλω. Φυσικά εκτός απο τα διαγνωστικά του Group, τα οποία πλέον είναι ξεκλειδωμένα και 100% λειτουργικά όπως αυτά των αντιπροσωπειών, και ήδη έχουν εγκατασταθεί και δοκιμαστεί σε Real-time καταστάσεις. Θέλω να επιλέξω κάποια απο τα σήματα των αισθητήρων που έρχονται στην ΟBD2 και να τα έχω σε monitor mode.

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να έχω ενδείξεις με γραφήματα στην οθόνη; (Σημ. Centrafuse, FreeICE, κτλ απορρίπτονται με το καλημέρα μιας και που απλά δεν μου κάνουν για τη δουλειά που θέλω.)Φιλε καλησπερα τι εννοεις για τα διαγνωστικα του group οτι ειναι ξεκλειδωμενα;δηλαδη μπορουμε να βρουμε το isis ξεκλειδωτο;

gyiama
27-12-12, 17:48
του group vag εννοει ο Σρελιος οχι της bmw

Apostolos
27-12-12, 18:58
Φιλε καλησπερα τι εννοεις για τα διαγνωστικα του group οτι ειναι ξεκλειδωμενα;δηλαδη μπορουμε να βρουμε το isis ξεκλειδωτο;

https://www.ebay.com/itm/BMW-ISIS-ICOM-ISTA-ISSS-ISID-OBD-USB-Cable-UNIVERSAL-Full-Package-Deal-/281034623002?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item416ef8081a&vxp=mtr

ghost-rider
27-12-12, 19:06
Το Vagcom δεν κανει?

Azurius
27-12-12, 20:48
Το Vagcom δεν κανει?

Το εχω ηδη εγκατεστημενο, αλλα δεν ειναι βολικο μονο και μονο εξαιτιας του interface του. Αυτο που θελω ειναι ουσιαστικα virtual gauges. Το vagcom εχει πληθωρα πληροφοριων, αλλα σαν εικονα δεν με βολευει. Θα το χρησιμοποιησω μονο σαν διαγνωστικο και σαν καταγραφικο για logs.

viper
27-12-12, 22:13
δωσε ενα λινκ απο τη συσκευη που διαβαζεις τα δεδομενα.
Αν θελεις μπορουμε να κανουμε μια προσπαθεια για custom εφαρμογη.
Τι λειτουργικο τρεχει το carputer?

Panos 316T
27-12-12, 22:27
εδω μαλλον πρεπει να δεις
www.carputermania.gr/

εναλλακτικα:
-ισως με κανα ap/tion android μπορεις
-plx device

nikos valvetronic
28-12-12, 00:16
Υπάρχει μια εφαρμογή για group VAG που όταν σηκώσεις full πίεση με 3η 4η και 5η
σβήνει όλες τις ενδείξεις και κάνει countdown 10 sec μέχρι να κολλήσει το μοτέρ.
Αποδείχθηκε αξιόπιστη γιατί πάντα κολλάνε τα μοτέρ,όλοι αυτήν δουλεύουν ρε θα τη βρεις
σπασμένη στο internet:thumbsup:

Azurius
28-12-12, 16:38
εδω μαλλον πρεπει να δεις
www.carputermania.gr/

εναλλακτικα:
-ισως με κανα ap/tion android μπορεις
-plx device

Μπα Πάνο.. Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματά τους. Δεν με καλύπτουν. Για να καταλάβεις τι περίπου θέλω, δυο απο τα προγράμματα που είδα και μερικώς με καλύπτουν είναι το PCM Scan και το ScanMasterELM.

wheelman
28-12-12, 18:31
Τι κίνητό έχεις?, αν έχεις android κοίτα το Torque.
Έχω δοκιμάσει μια παλαιότερη έκδοση με κινέζικο BT ELM και έκανε δουλειά.

Τι ακριβώς χρειάζεσαι, που δεν έχουν τα δύο προγράματα που ανέφερες,
προκειμένου να ψάξω.
Λογικά μπορείς σε αυτά να προσθέσεις σχεδόν όλες τις πληροφορίες
στα γραφήματα μέσω των σχετικών pid που δίνουν για την κάθε function

Azurius
28-12-12, 19:28
Τι κίνητό έχεις?, αν έχεις android κοίτα το Torque.
Έχω δοκιμάσει μια παλαιότερη έκδοση με κινέζικο BT ELM και έκανε δουλειά.

Τι ακριβώς χρειάζεσαι, που δεν έχουν τα δύο προγράματα που ανέφερες,
προκειμένου να ψάξω.
Λογικά μπορείς σε αυτά να προσθέσεις σχεδόν όλες τις πληροφορίες
στα γραφήματα μέσω των σχετικών pid που δίνουν για την κάθε function

To έχω το Τorque και μάλιστα στην έκδοση Pro 1.6. Αυτά που θέλω να παρακολουθώ είναι:
1) Τα επιστρεφόμενα σε μοίρες έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω τι παίζει με τους Knock Sensors,
2) Προπορείες αβανς,
3) Τη θέση της πεταλούδας % για ρύθμιση σε συνάρτηση με τις στροφές του κινητήρα και το βύθμισμα γκαζιου, έτσι ώστε να μπορώ να ρυθμίσω όσο θέλω το boost control όσο το δυνατόν πιο safe.
4) Απο την στιγμή που θα μπει το CarPC θα πάρω και ένδειξη λ narrowband, καθώς τη wideband θα την έχω εξωτερικά απο οργανάκι
5) Θερμοκρασία εισαγωγής και φυσικά
6) Λίστα με ενδεχόμενα missfires.

wheelman
28-12-12, 19:35
To έχω το Τorque και μάλιστα στην έκδοση Pro 1.6. Αυτά που θέλω να παρακολουθώ είναι:
1) Τα επιστρεφόμενα σε μοίρες έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω τι παίζει με τους Knock Sensors,
2) Προπορείες αβανς,
3) Τη θέση της πεταλούδας % για ρύθμιση σε συνάρτηση με τις στροφές του κινητήρα και το βύθμισμα γκαζιου, έτσι ώστε να μπορώ να ρυθμίσω όσο θέλω το boost control όσο το δυνατόν πιο safe.
4) Απο την στιγμή που θα μπει το CarPC θα πάρω και ένδειξη λ narrowband, καθώς τη wideband θα την έχω εξωτερικά απο οργανάκι
5) Θερμοκρασία εισαγωγής και φυσικά
6) Λίστα με ενδεχόμενα missfires.
Κάτι τέτοιο (https://www.automation-drive.com/obd-ii-software) σε καλύπτει?

Azurius
28-12-12, 19:49
Κάτι τέτοιο (https://www.automation-drive.com/obd-ii-software) σε καλύπτει?

To PCM Scan και το ScanMasterELM μερικώς με καλύπτουν. Αν δε βρω κάτι άλλο αισθητικά πιο όμορφα σχεδιασμένο θα βάλω ένα απο αυτά τα δυο. thumb