PDA

Επιστροφή στο Forum : settings και ξε-settings...



chief
23-12-12, 15:55
Το πόστ αυτό απευθυνεται σε όσους θελουν να έχουν ένα αμαξι με σκοπό την καθημερηνότητα και για καποια track days.
Σιγουρα για Ε46 και Ε36 . Για αλλα μοντελα δεν ξερω διοτι δεν ξερω τι συστημα αναρτησης εχουν.
Προϋπόθεση γι αυτά που θα γραψω είναι να υπάρχουν μπροστα και πισω camber kits (top mounts & aftermarket rear arms)
Είναι δικές μου αποψεις μεσα από την εμπειρία μου, αφου το αμαξι μου είναι καθημερινό αλλα εχει μπει πολλες φορες σε πιστα. Εχει φυσικά πάει για ευθυγράμμιση παρα πολλες φορές.

Ξεκινάω από ΠΙΣΩ που είναι τα πραγματα πιο ευκολα αφου είναι σταθερα.
Η λογική λέει ότι ένα αμαξι όταν εχει κάμπερ, μπορει να έχει και μεγαλυτερη ταχυτητα μεσα στις στροφές. Όμως είναι αποδεδειγμενο ότι τα BMW δεν χρειαζονται παραπάνω από -2.5 μοιρες να αποδωσουν τα μεγιστα Στην δικη μου/μας περιπτωση είναι -2.0 μεχρι -2.2 μοίρες και είναι πολύ καλά.
Ετσι πιστευω και αυτό βρηκα ότι δουλευει πιο σωστα για ένα αμαξι που ΔΕΝ είναι αγωνιστικό διοτι στις συγκεκριμενες μοίρες ανοίγματος γίνεται ένα πολύ ικανοποιητικό «πάντρεμα» με το μπροστονό σεταπ τόσο στην πίστα, όσο και στην καθημερηνότητα.
Δεν ξεχνάμε ότι πρεπει να υπάρχει μία ισοροπία μεταξυ του μπροστα και πίσω μέρους τόσο στην πιστα όσο και στην καθημερινότητα και αυτό είναι το δύσκολο της όλης ιστορίας. Να υπάρχει δηλαδη κρατημα στην πιστα και παραληλα να μπορουμε να σεταρουμε μονοι μας και το αμαξι για να είναι πολιτισμενο στην καθημερηνότητα χωρις να αλλαζει η συμπεριφορά του αυτοκινητου.
Ετσι, εγω εχω μόνιμα πισω 2.2 μοιρες και 3 χιλιοστα σύγκλιση (1.5 χιλιοστό στον κάθε τροχό)

**Μιας και αναφερα την συγκλιση, να πώ εδώ ότι το κάμπερ για μενα εχει να κάνει με την πρόσφυση του ελαστικού και η συγκλιση/αποκλιση εχει να κάνει με την συμπεριφορά του αυτοκινητου και είναι πάρα πολύ σημαντικό.

Να πω επίσης ότι :
Όταν δινουμε καμπερ μπροστα το αμαξι κανει αποκλιση.
Όταν δινουμε καμπερ πίσω το αμαξι κανει συγκλιση.
Δηλαδη, αν εχουμε πχ 1 μοιρα καμπερ και 2χιλιοστα toe in μπροστα και θελουμε να τις κανουμε 2 τις μοιρες τότε θα βρεθουμε και με 1 χιλιοστο toe out, αφου για κάθε μια μοιρα κάμπερ υπαρχει μετακινηση του ΤΟΕ κατά 3 χιλιοστα περιπου.

Aυτό που έγραψα πιο πάνω είναι το μυσικό και η δυσκολία για το μπροστινό μέρος ούτως ώστε να βρεθει μια φόρμουλα για να ειχει (περα από την προσφυση από το καμπερ) μια σωστη συμπεριφορα το αμαξι λόγο μετακίνησης των TOE.

ΜΠΡΟΣΤΑ:
Εχω παρατηρησει ότι το αμαξι με -3,5 μοιρες και με μηδέν ΤΟΕ στην πίστα αποδίδει πάρα πολύ καλά. Είναι ουδετερο και ασφαλές. Δεν εχει μούτρα ούτε πετάει κόλους . Τους καλυτερους μου χρόνους τους εχω γραψει με μηδεν συγκλιση/αποκληση, (αντε το πολύ 1 χιλιοστό συνολική αποκλιση, ετσι για να λέμε οτι εχουμε και καλυτερο turn in…).
Όμως λόγω του ότι έχουμε ένα καθημερινό αυτοκινητο δεν γινεται να έχουμε μηδεν συγκλιση στην πιστα και στις -3.5 μοιρες ! Τι θα γινει όταν πάμε σπιτακι μας και θελουμε να φέρουμε το καμπερ στις 2 ή -2.5 μοιρες ?? Θα εχουμε σύγκλιση περίπου 4.5 χιλιοστα , δηλαδη θα εχουμε μεγαλη συγκλιση. Ετσι, στις -3.5 μοίρες δίνουμε και 2 χιλιοστα απόκλιση ουτος ώστε στις -2.5 μοιρες όταν τελειωσει η πιστα να έχουμε και 1.5-2 χιλιοστα συγκλιση που νομιζω είναι μια χαρά.

Να πω εδώ ότι όση παραπάνω αποκλιση εχουμε μπροστα, εχουμε σούπε τιμονι και καλυτερο turn in. Όμως εχουμε και τον κίνδυνο της υπερστροφής αφού το μπροστα μερος «κοντραρει» με αποτελεσμα να αποσταθεροποιείτε το πισω μερος.

ΥΨΟΣ:
Το αυτοκινητο πρεπει να είναι πιο χαμηλό πισω αντι για μπροστα στην πιστα. Δεν θα το κανουμε όπως είναι τα αγωνιστικα που ετρεχαν στο BTCC οπου ο πισω τροχός δεν φαινόταν αλλα πρεπει να είναι περιπου μισό με ένα εκατοστό πιο χαμηλο πισω απ ότι μπροστα. Γι αυτό τον λόγο, αν θελουμε στην πιστα το αμαξι να είναι 1εκατοστο πιο χαμηλο πίσω πρεπει να εχουμε υπόψην ότι στην καθημερηνότητα θα είναι περιπου 1.5 εκατοστό πιο χαμηλό αφου όταν ανοιγουμε καμπερ μπροστα θα χαμηλωσει περιπου μισό εκατοστό και ετσι θα εχουμε την υψομετρική διαφορά που θελουμε.


Λουγκρες, ελπιζω να μην τα εγραψα χάλια και να σας μπέρδεψα. Ξερω οτι για τους περισσοτερους αυτα που εγραψα μαλλον ειναι κινεζικα .
Το suspension tuning και γεννικα το θεμα γεωμετριας του αυτοκινητου είναι πονεμένη ιστορία. Πιο πονεμένη και από τις ιστοριες του Κρητικου στις πιστες όταν τον περνουσαν τα Πεζό και τα Χοντακια με τα μισα αλογα…
Θελει υπομονη, χρόνο, χρημα (αυτό ελπιζω να το γλυτωσα από καποιους).
Φυσικα για ενα σωστο σεταπ, και ενα αμαξι που να ικανοποιεί στην πιστα και στην πόλη παιζουν πολλα πραγματα ρολο, οπως οι διαστασεις ελαστικων, η σκληρότητα της αναρτησης , τα ελατηρια και πολλα αλλα που ολα μαζι αλληλοσυνδέονται.
Όμως νομιζω ειναι πληροφορίες για μια καλη αρχη για καποιον που θελει να πειραματιστει και να προετοιμασει το αμαξι του. Οσο ταλεντο και να υπαρχει, οσο γρηγορο αμαξι και να εχουμε, πρεπει ο οδηγός να εχει την ικανοτητα μεσα απο τις γνωσεις να αντιλαμβανεται και να "ακούει" αυτα που του λέει το αμαξι.


Να πω οτι, τις μοιρες τις αναφερω σε τιμες Grad και οχι σε Degrees και το toe σε χιλιοστα.

1 μοιρα σε grad = 0,9 μοιρα σε degrees
1 χιλιοστο ΤΟΕ = 0,056 λεπτα της μοιρας.

hades7
23-12-12, 16:05
χριστοφορε εριξα ενα thanks γιατι τα γραψες ωραια και αναλυτικα πολυ χρησιμο ποστ για αυτους που εχουν γνωση εγω βεβαια που δεν εχω ιδεα απο αυτα μα το χρηστο δεν καταλαβα απολυτως τιποτα :hystericalbs1:

chief
23-12-12, 16:18
Θεουλης για ακομα μια φορα εισαι ρε.:D

Γι αυτο σ΄αγαπώ Αρουλη !!

aristent
23-12-12, 22:20
χριστοφορε εριξα ενα thanks γιατι τα γραψες ωραια και αναλυτικα πολυ χρησιμο ποστ για αυτους που εχουν γνωση εγω βεβαια που δεν εχω ιδεα απο αυτα μα το χρηστο δεν καταλαβα απολυτως τιποτα :hystericalbs1:

+1 :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

Stamatis
23-12-12, 23:09
Και γιατι περικαλω εγω που τρομαρα μου εβαλα σπορ αναρτηση το αμαξι ειναι χαμηλο μπροστα και ψηλο πισω σαν καμηλα που περιμενει να την παρεις πισωκολητο?

alexk
23-12-12, 23:15
ΥΨΟΣ:
Το αυτοκινητο πρεπει να είναι πιο χαμηλό πισω αντι για μπροστα στην πιστα. Δεν θα το κανουμε όπως είναι τα αγωνιστικα που ετρεχαν στο BTCC οπου ο πισω τροχός δεν φαινόταν αλλα πρεπει να είναι περιπου μισό με ένα εκατοστό πιο χαμηλο πισω απ ότι μπροστα. Γι αυτό τον λόγο, αν θελουμε στην πιστα το αμαξι να είναι 1εκατοστο πιο χαμηλο πίσω πρεπει να εχουμε υπόψην ότι στην καθημερηνότητα θα είναι περιπου 1.5 εκατοστό πιο χαμηλό αφου όταν ανοιγουμε καμπερ μπροστα θα χαμηλωσει περιπου μισό εκατοστό και ετσι θα εχουμε την υψομετρική διαφορά που θελουμε.



Φίλε ωραίο ποστ αλλά αυτό για το ύψος, με συγχωρείς είναι λάθος.
Φυσικά και ΔΕΝ πρέπει να είναι πίσω χαμηλότερο από μπροστά.

Για να έχεις σωστή δυναμική του πλαισίου/ανάρτησης σε αυτοκίνητο με κινητήρα εμπρός και κίνηση πίσω, το "κέντρο" του πίσω άξονα πρέπει να είναι 20χιλιοστά πιο ψηλά σε σχέση με το εμπρός.
Με λίγα λόγια, η απόσταση από έδαφος προς πλαίσιο, πίσω πρέπει να είναι 20 χιλιοστά πιο ψηλά από εμπρός.
Σε τυπικό CSL με αγωνιστική ανάρτηση ένα σωστό νούμερο είναι 80χιλ. εμπρός και 105χιλ πίσω.

Eleni
24-12-12, 03:07
χριστοφορε εριξα ενα thanks γιατι τα γραψες ωραια και αναλυτικα πολυ χρησιμο ποστ για αυτους που εχουν γνωση εγω βεβαια που δεν εχω ιδεα απο αυτα μα το χρηστο δεν καταλαβα απολυτως τιποτα :hystericalbs1:
Αρη, συμφωνω μαζι σου..... δεν μπορουμε να καταλαβαινουμε τα ...παντα!!!!
Γι αυτο υπαρχουν οι "ειδικοι" να μας βοηθουν !!!!!!!:thumbsup::thumbsup:

chief
24-12-12, 06:02
Φίλε ωραίο ποστ αλλά αυτό για το ύψος, με συγχωρείς είναι λάθος.
Φυσικά και ΔΕΝ πρέπει να είναι πίσω χαμηλότερο από μπροστά.

Για να έχεις σωστή δυναμική του πλαισίου/ανάρτησης σε αυτοκίνητο με κινητήρα εμπρός και κίνηση πίσω, το "κέντρο" του πίσω άξονα πρέπει να είναι 20χιλιοστά πιο ψηλά σε σχέση με το εμπρός.
Με λίγα λόγια, η απόσταση από έδαφος προς πλαίσιο, πίσω πρέπει να είναι 20 χιλιοστά πιο ψηλά από εμπρός.
Σε τυπικό CSL με αγωνιστική ανάρτηση ένα σωστό νούμερο είναι 80χιλ. εμπρός και 105χιλ πίσω.

Αλεξ, μην ακους κανενα ρε. Ασχετοι και θεωρίες ειναι οι περισσοτεροι. Το φιλαρακι σου να ακους :p

Επειδη ειναι καλό να ανταλασουμε αποψεις ομως...
Οπως εγραψα:


Είναι δικές μου αποψεις μεσα από την εμπειρία μου,


Δεν εχω αντιγραψει οτιδηποτε απο καποιον. Εχω κανει αρκετα σεταπς και βρηκα οτι τουλαχιστον για μενα αυτο δουλευει.
Το ιδιο και με την αποκληση. Οι περισσοτεροι χρησημοποιουν 2-3 χιλιοστα αποκλιση μπροστα. Εγω παρατηρησα οτι βολευει το μηδεν ασχετα αν αναγκαστικά για να εχω πιο σωστη συγκλιση στην καθημερηνοτητα βαζω και εγω 2 χιλιοστα αποκλιση στην πιστα.

Όσον αφορα το ύψος και επειδη έχω πειραματιστει και εδω αρκετα...
Οταν και όσες φορες το αμαξι ηταν πιο ψηλο πισω παρατηρησα δυο φαινομενα:
1. Υποστροφη στην κορυφη και προς εξοδο των στροφων
2. Εφευγε ο κωλος στην εισοδο με την μεταφορά βάρους κατα το φρεναρισμα και ειδικά οταν εκανα trail braking αφου όλο το βαρος το αμαξωματος μεταφερόταν μπροστα και ηδη με το πιο ψηλο πισω μερος που προυπηρχε δεν ειχε το αμαξι σωστη ισορροπία αφου ηταν και γινόταν πολυ ελαφρύ.

Σχετικά με τις μετρησεις που εγραψες για μπροστα και πισω (80χιλ μπροστα και 105χιλ πισω) απο ποιο σημειο μετρουμε και ποιος το λέει?

alexk
24-12-12, 08:27
Ναι φίλε μου, συζητάμε και είναι ενδιαφέρον thumb

Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει και με το οδηγικό στυλ.
Οι μετρήσεις που ανέφερα έχουν να κάνουν με έδαφος<->κάτω μέρος του πλαισίου.
Δεν μπορώ να αποκαλύψω την πηγή μου, είναι έμπιστη και έμπειρη όμως :original:

Και με την εργοστασιακά ανάρτηση, πίσω είναι πιο ψηλό από εμπρός ;)
Η μέτρηση κέντρο τροχού-θόλου δεν λέει όλη την αλήθεια. Είναι ο εύκολος τρόπος να συγκρίνουμε χαμήλωμα αναμεταξύ μας.

Πλάκα-πλάκα, δεν μετράς όπως είπα να δούμε άν όντως πίσω είσαι πιο χαμηλός ?

Thomelef
24-12-12, 09:19
ωραίες και χρήσιμες πληροφορίες. ειδικά στα σημεία που αναφέρει σύγκλιση και απόκλιση και πόσο μεταβάλονται αυτές οι τιμές όταν αλλάζουν οι κάμπερ. πολύ σημαντικη πληροφορία. μπράβο συμπέ.

σχετικά με το ύψος, και εγώ παρατηρώ ότι ελαφρώς πιο χαμηλό πίσω μέρος σε σχέση με το μπροστά, δίνει καλύτερη συμπεριφορά ειδικά για τα μούτρα. ακόμα ειδικότερα για μούτρα κατά το φρενάρισμα.

το χαμηλότερο πίσω μέρος βοηθάει στο να συγκρατεί πολύ δύναμη απο το βάρος του αυτοκινήτου προς τα μπροστά. επειδή όταν το αμάξι στρίβει μεταφέρεται πολύ βάρος μπροστά, ένα σεταπ με ψηλότερο πίσω μέρος φορτίζει περισσότερο την μούρη του αυτοκινήτου.

βέβαια όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν για όλους, αλλά ανάλογα με το οδηγικό στυλ του καθενός. άλλος γουσταρει να πλασάρει, άλλος γουστάρει με κάνα δυο κοφτές τιμονιές να μπαίνει, άλλος μια τιμονιά στο θεό και άιντε, άλλος με τα τέσσερα, κοκ...σε κάθε περίπτωση, το κάθε στυλ θέλει και την ανάλογη ρύθμιση.

chief
24-12-12, 11:04
Ναι φίλε μου, συζητάμε και είναι ενδιαφέρον thumb

Νομίζω ότι αυτό που αναφέρεις έχει να κάνει και με το οδηγικό στυλ.
Οι μετρήσεις που ανέφερα έχουν να κάνουν με έδαφος<->κάτω μέρος του πλαισίου.
Δεν μπορώ να αποκαλύψω την πηγή μου, είναι έμπιστη και έμπειρη όμως :original:

Και με την εργοστασιακά ανάρτηση, πίσω είναι πιο ψηλό από εμπρός ;)
Η μέτρηση κέντρο τροχού-θόλου δεν λέει όλη την αλήθεια. Είναι ο εύκολος τρόπος να συγκρίνουμε χαμήλωμα αναμεταξύ μας.

Πλάκα-πλάκα, δεν μετράς όπως είπα να δούμε άν όντως πίσω είσαι πιο χαμηλός ?
Σωστός εισαι Αλεξ.
Σωστος ομως και εγω με το σκεπτικο που εγραψα, αφου αναφερόμουν σε μετρησεις απο τη κεντρο της ζαντας μεχρι το φτερό.

Στην μετρηση κεντρο ζαντας - φτερό το αμαξι ειναι πιο χαμηλό πισω.
Στην μετρηση κατω μερος πλαισίου - εδαφος το αμαξι ειναι πιο χαμηλό μπροστα.

manos///3
24-12-12, 13:09
Μπραβο σεφακο μου για τις χρησιμες πληροφοριες :thumbsup:

Να τονισω πως οτι εχει να κανει με γεωμετρια και αναρτηση ειναι το πιο δυσκολο μερος στο tuning.

Στο δρομο αυτες οι λεπτομέρειες δε φαινονται αμεσα στον οδηγο. Μιλαω για διαφορες λεπτων εως μοιρας στις ρυθμισεις. Ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος αν ενα αυτοκινητο εγινε λιγοτερο ή περισσοτερο υποστροφικο απο τη ρυθμιση 30 λεπτων στη αποκλιση.

Περιπου το ιδιο συμβαινει στη πιστα.
Μονο με συνεχες διαβασμα τηλεμετριας, σταθερη οδηγηση και παρομοιες συνθηκες πιστας /περιβαλλοντος θα δωσουν συμπερασμα. Επισης η αντιληψη διαφερει απο οδηγο σε οδηγο.

Για παραδειγμα αν το αυτοκινητο μας ειναι υπερστροφικο στην εισοδο ισως να ευθυνονται η πιεση ελαστικων, το υψος αμαξωματος, η ρυθμιση της αναρτησης, η σκληροτητα ελατηριων, η συγκληση/ αποκλιση, καμπερ,η μεταφορα βαρους , η οδηγηση μας, η κατασταση του ταπητα...μεγαλο μπερδεμα και μονο με συνεχης τριβη θα καταφερουμε να βρουμε σωστο σεταπ.

manos///3
24-12-12, 13:11
Στην μετρηση κεντρο ζαντας - φτερό το αμαξι ειναι πιο χαμηλό πισω.
Στην μετρηση κατω μερος πλαισίου - εδαφος το αμαξι ειναι πιο χαμηλό μπροστα.

Πολυ σωστη παρατηρηση.
Τι συμβαινει τελικα? Θα το τσεκαρω...

manos///3
24-12-12, 13:22
Να πω κ κατι αλλο.

Εμεις σεφακο μου που παμε πιστα για το χαβαλε μας ειμαστε τοσο ερασιτεχνες που παλευουμε να τα βρουμε ολα ιδανικα. Υπαρχουν τοσο μεγαλα περιθωρια βελτιωσης απο το αυτοκινητο αλλα και απο εμας τους ιδιους ,που αν μπορουσαμε ποτε να τα φτασουμε θα μεναμε με το στομα ανοιχτο.

Σε επαγγελματικες ομαδες ο οδηγος ειναι ενα κομματι της αλυσίδας , απο τα πιο σημαντικα αλλα ενα. Απο πισω του υπαρχει ενα τεραστιος μηχανισμος υποστήριξης και ολη η προσπαθεια ειναι συλλογικη.

Stamatis
24-12-12, 13:50
Δεν καταλαβαίνω τι λέτε και θέλω παραπάνω εξηγήσεις.
Οσες αναρτήσεις σε όσα BMW έχω αλλάξει, ήταν χαμηλές μπροστά και ψηλές πίσω.
Μπορείτε να μου πείτε τι συμβαίνει τελικά;

chief
24-12-12, 15:02
Αν τες εκανες παραγγελεια κουμπαρε και ξερανε οτι ειναι δικες σου, σου τις εκαναν για σενα doggie style. Μπορει επειδη ξερουν οτι εισαι κοντρακιας και πατας μονο σταση-400 αυστηρα. Μπορει επειδη κανεις παρεα με τον Συμπε και του αρεσει να σε βλεπει ετσι... :tt1:

Κουμπαρε,
Μην νομιζεις ότι και οι εταιρίες δεν κανουν λαθη ή δεν εχουν ασχετους.
Οταν εγω παρηγγειλα καποτε δυο πισω ελατηρια τυπου βαρελακι απο την AST για το αμαξι μου, τα εβαλα πάνω και στη χαμηλοτερη τους θεση (ξεμπαξα και τον ρυθμιστη υψους δηλαδη) ηταν το αμαξι πιο ψηλό απ οτι ειναι το μαμα.
Σαν ντραγστεραδικο ηταν.

alexk
24-12-12, 16:00
Σωστός εισαι Αλεξ.
Σωστος ομως και εγω με το σκεπτικο που εγραψα, αφου αναφερόμουν σε μετρησεις απο τη κεντρο της ζαντας μεχρι το φτερό.

Στην μετρηση κεντρο ζαντας - φτερό το αμαξι ειναι πιο χαμηλό πισω.
Στην μετρηση κατω μερος πλαισίου - εδαφος το αμαξι ειναι πιο χαμηλό μπροστα.
Α γεια σου φίλε !

Τι τιμές μέτρησες στο δικό σου ?

Stamatis
24-12-12, 16:10
Σορυ που ξαναπαρεμβαινω αλλα ειμαι ασχετος. Αυτο δλδ που βλεπουμε εδω ειναι σωστο η λαθος?
Μπερδευτηκα τωρα.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

turbodog
24-12-12, 16:23
Σορυ που ξαναπαρεμβαινω αλλα ειμαι ασχετος. Αυτο δλδ που βλεπουμε εδω ειναι σωστο η λαθος?
Μπερδευτηκα τωρα.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Σταματη αλλο η αποσταση του κατω μερους του πλαισιου του αυτοκινητου που πρεπει να ειναι ψηλοτερο απο το εμπρος και αλλο το κενο στους θολους δηλ. η αποσταση απο το κεντρο του τροχου μεχρι το χειλος του φτερου. Αυτο φαινεται καθαρα και στην φωτο που εχεις βαλει. Ενω το κενο στους θολους φαινεται περιπου το ιδιο, ειναι σαφες οτι το πισω τμημα στο κατω μερος του πατωματος ειναι πιο ψηλο σε σχεση με το εμπρος. Εμενα μου φαινεται οτι ειναι το σωστο thumb

turbodog
24-12-12, 16:38
Ο χριστοφορος νομιζω οτι ειναι ενας απο τους πραγματικα ψαγμενους στο θεμα αναρτηση, οποτε οι οποιες πληροφοριες μας δινει ειναι πολυτιμες. thumb
Μια μονο μικρη παρατηρηση. Για χρηση δρομου, οι μεγαλες τιμες αρνητικου καμπερ πισω, ενω βοηθουν στις στροφες, δεν βοηθουν καθολου την εκκινηση και αυξανουν το σπινιαρισμα.
Ας το εχουν υποψιν αυτο οσοι πειραματιστουν με τις ρυθμισεις καθως το Μ3 στα ελληνικα παγοδρομια πασχει στην εκκινηση απο σταση και μεγαλυτερες τιμες αρνητικου καμπερ πισω, θα επιδεινωσουν το φαινομενο.

chief
24-12-12, 16:57
Α γεια σου φίλε !

Τι τιμές μέτρησες στο δικό σου ?

Οταν το αμαξι ειναι με -3.5 μοιρες μπροστα και -2.2 πισω με τα 19αρια ομως λαστιχα και εργοστασιακες διαστασεις,
απο κεντρο ζαντας - φτερό εχω 34.5cm μπροστα και 33.5cm πισω την ιδια ωρα που
απο εδαφος - κατω μερος πλαισίου εχω περιπου 11.5cm μπροστα και 12.5 cm πισω.

Αλεξ, χωρις να ειμαι και σιγουρος νομιζω οτι για να ερθει το αμαξι στα 8cm μπροστα και 10.5cm πισω πιστευω,
-Δεν ειναι ευκολο σε πολιτικό αμαξι γιατι θα ειναι πολυ χαμηλό (εκτός και αν αλλαζει κατα πολυ η μετρηση με 18αρια λάστιχα.)
-Αν υπάρξει η υψομετρικη διαφορα 2.5 εκατοστων στην μετρηση εδαφους πλαισίου (με το μπροστα μερος χαμηλο), τότε το πιο πιθανόν η μετρηση μπροστα -πισω και κεντρο ζαντας μεχρι φτερο να να εχει ισες τιμες στην μετρηση.

Δεν το σκεφτηκα και καλα, μπορει να λέω και μαμακιες δηλαδη...

Stunt Mike
24-12-12, 19:39
Δεν εχω αντιγραψει οτιδηποτε απο καποιον. Εχω κανει αρκετα σεταπς και βρηκα οτι τουλαχιστον για μενα αυτο δουλευει.
Το ιδιο και με την αποκληση. Οι περισσοτεροι χρησημοποιουν 2-3 χιλιοστα αποκλιση μπροστα. Εγω παρατηρησα οτι βολευει το μηδεν ασχετα αν αναγκαστικά για να εχω πιο σωστη συγκλιση στην καθημερηνοτητα βαζω και εγω 2 χιλιοστα αποκλιση στην πιστα.

Όσον αφορα το ύψος και επειδη έχω πειραματιστει και εδω αρκετα...
Οταν και όσες φορες το αμαξι ηταν πιο ψηλο πισω παρατηρησα δυο φαινομενα:
1. Υποστροφη στην κορυφη και προς εξοδο των στροφων
2. Εφευγε ο κωλος στην εισοδο με την μεταφορά βάρους κατα το φρεναρισμα και ειδικά οταν εκανα trail braking αφου όλο το βαρος το αμαξωματος μεταφερόταν μπροστα και ηδη με το πιο ψηλο πισω μερος που προυπηρχε δεν ειχε το αμαξι σωστη ισορροπία αφου ηταν και γινόταν πολυ ελαφρύ.

Σχετικά με τις μετρησεις που εγραψες για μπροστα και πισω (80χιλ μπροστα και 105χιλ πισω) απο ποιο σημειο μετρουμε και ποιος το λέει?

Κι εγω θα συμφωνησω απολυτα με τον Chief στα νουμερα που δινει για Ε36-Ε46 οσον αφορα το στησιμο για χρονους βεβαια,με μια μικρη ενσταση στο πολυ καμπερ μπροστα.Πιστευω οτι με πανω απο 2.5 μοιρες καμπερ,επιβαλλεται και το αντιστοιχο ελαστικο,γιατι με συνηθισμενα ελαστικα δρομου το φρεναρισμα χειροτερευει αισθητα.Προφανως με λαστιχα τυπου CUP δεν υπαρχει αυτο το θεμα.
Και για να μην μπλεκεστε με το πιο ''χαμηλο'' πισω μερος,ο Χριστοφορος δεν εννοει οτι το πισω μερος θα'ναι ''σαυρα'' και μπροστα ''κατσικι'' αλλα αν μετρησετε σασι-εδαφος στα σημεια που πιανει ο γρυλλος,οι περισσοτερες αναρτησεις το φερνουν με 2cm διαφορα χαμηλοτερο μπροστα(καλο για να ζωντανεψει η ουρα),ενω η προταση του Χριστοφορου υποθετω ειναι 1cm διαφορα(ετσι δεν ειναι και το δικο σου Chief?) ακριβως για να πολεμησει τα φαινομενα υπερστροφης κατα το turn in και ειδικα στα φρενα.
Υ.γ. Ωραιο θεμα ανοιξες ρε!!!! :rally:

chief
24-12-12, 20:37
1cm διαφορα εχω Μιχαλη και ο λογος ειναι αυτος που ειπες.
Στο turn in με αγωνιστικες γραμμες και δυνατα φρεναρισματα ειναι καπως επικυνδυνα τα πραγματα.

Offtopic μιας και ποσταρες αλλα το CSL σημερα εγινε ντριφταμαξο.
Φαινεται οτι ο καφες ενοχλει τον Γιωργο Χριστοφορου.
Το ερωτευτικε.

Stunt Mike
24-12-12, 23:28
1cm διαφορα εχω Μιχαλη και ο λογος ειναι αυτος που ειπες.
Στο turn in με αγωνιστικες γραμμες και δυνατα φρεναρισματα ειναι καπως επικυνδυνα τα πραγματα.

Offtopic μιας και ποσταρες αλλα το CSL σημερα εγινε ντριφταμαξο.
Φαινεται οτι ο καφες ενοχλει τον Γιωργο Χριστοφορου.
Το ερωτευτικε.

Τον βλεπω συντομα με τουρμπατο Μ3 Ε46 CSL να σαρωνει τα πρωταθληματα,τον Γιωργο!Ευχομαι να μας ξαναρθουν συντομα,τρελο ντριφτοπαρεακι η Κυπρος!Το ξερεις οτι ο Πατακ ετρεξε στο Λαυριο με τ'αμαξι του γιατρου ε?

spar@
28-12-12, 04:10
Σταμάτη τι ανάρτηση φοράς ;
Η ανάρτηση ειναι επιστήμη ο Χριστόφορος μιλάει για ρυθμιζομενη ανάρτηση κλπ συνήθως όλες οι μανταλενες με εργοστασιακα αμορτισέρ και ελατηρια έχουν ψηλότερο πίσω μέρος λόγω χαμηλωματος με το βάρος επιβατών αποσκευών !

Stamatis
28-12-12, 05:55
Sachs performance / eibach pro

dark knight
19-02-13, 03:31
επειδη πανω που πηγα να βγαλω ενα συμπερασμα το χασα παλι.για δρομο και σωστο φρεναρισμα ,μετρωντας απο εδαφος-πλαισιο στο σημειο που πιανει ο γρυλλος,το ιδανικο ειναι 1 ή 2 εκατοστα διαφορα εμπρος με πισω(πισω ψηλοτερα ή μπροστα)?

fotis
15-04-13, 17:41
Για ρίξτε και μια ματιά εδώ (https://www.dreamcar.gr/know-how/cambered-tyres)

Είναι κάτι καινούργιο (από το 1999 η πατέντα) αν και νομίζω πως έχει χρησιμοποιηθεί παλαιότερα και στη Formula 1.

chief
16-04-13, 06:51
επειδη πανω που πηγα να βγαλω ενα συμπερασμα το χασα παλι.για δρομο και σωστο φρεναρισμα ,μετρωντας απο εδαφος-πλαισιο στο σημειο που πιανει ο γρυλλος,το ιδανικο ειναι 1 ή 2 εκατοστα διαφορα εμπρος με πισω(πισω ψηλοτερα ή μπροστα)?
Για δρομο και σωστο φρεναρισμα δεν θες τιποτα απο υψομετρικές διαφορες περα απο τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
Καλα φρενα, καλά λάστιχα και τιποτε αλλο.

chief
21-04-13, 09:13
Καλημερα,
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανει αναλυτικα αυτο το πραγμα γιατι αντι να πηγαινω φριοντηστηρια αγγλικων, επαιζα μπαλα στις γειτονιες ?
https://www.turnermotorsport.com/showproduct.aspx?ProductID=1785&SEName=steering-rack-alignment-tool-e46

gnx
21-04-13, 09:16
Με αυτό το ματζαφλάρι, κάθε φορά που κάνεις απανωτές ρυθμίσεις σύγκλισης, η κρεμαγιέρα είναι στην ίδια θέση οπότε δε χρειάζεται επαναρύθμιση των λοιπων παραμέτρων ευθυγράμμισης.

Έτσι λέει.

chief
21-04-13, 09:20
Τι εννοει με αυτό.
Οτι ανοιγο-κλεινοντας καμπερ, δεν αλλαζει το τοε ?

ghost-rider
21-04-13, 10:09
https://www.turnermotorsport.com/image/tools/e46_steering_rack_alignment_tool_e46_m3_330i_330ci _328i_328ci_325i_325ci_323i_323ci_TMI4610009_2.jpg
Oταν μπαζεις αυτον τον αποστατη επανω στην κρεμαγιερα, σφηνωμενο οπως φαινεται στις φωτο, οι στροφες ειναι μοιρασμενες.
Ειναι απολυτα κεντραρισμενη σα να λεμε.

Πολυ καλο. Αλλα ετσι κ αλλιως οταν ρυθμιζεις το κρατας σταθερο απο το τιμονι.
Ισως για να ειναι πιο αυστηρη η ολη διαδικασια.

Αμα καταλαβα καλα κ εγω τωρα γιατι δεν ειμαι τζιμανι στα εγγλεζικα.

ghost-rider
21-04-13, 10:25
https://www.tserkezos.gr/wp-content/uploads/2012/01/302774_239746586062832_232605946776896_630591_5760 102_n.jpg


Αν καταλαβα καλα με το μαραφετι της turner δλδ δεν χρειαζεται να χρησιμοποιησεις τον παραπανω εξοπλισμο.

ΥΓ αυτο το πραμα με τη λαμα και το αλφαδι πρωτη φορα το βλεπω:shok:

Harisp
26-04-13, 13:47
Μια ερώτηση...

Στο αμάξι έχω ζάντες 18x8 ET34 με 225/40ZR18 και πίσω 18x8.5 ET37 με 255/35ZR18 .

Αν αγοράσω ένα σετ ίδιες και κυκλοφορώ στον δρόμο με μπρος πίσω 18x8 ET34 με 225/40ZR18 και στην πίστα με μπρος πίσω 18x8.5 ET37(με κάποια διάσταση semi) , βλέπετε κάτι αρνητικό;

Βοηθήστε με λίγο οι γνώστες...

chief
26-04-13, 14:03
Καλυτερα να αγορασεις ( για διαφορους λογους ) τεσσερεις τις ιδιες 18Χ9.
Αν παρεις το ιδιο σετ δεν θα σε βολευει.

Harisp
26-04-13, 14:36
Mπορείς να μου το τεκμηριώσεις για να καταλάβω.

Για να εξηγήσω θα έχω 4 ζάντες 18x8 ET34 με στις οποίες θα έχω ένα σετ 225-40-18 για χρήση δρόμου και 4 ζάντες 18x8.5 ET37 με κάποιο semi λάστιχο 245 ή 255 για χρήση πίστας.

Βρίσκετε κάποιο σφάλμα στα offset;

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

chief
26-04-13, 15:03
Το οφσετ δεν ειναι τοσο προβλημα.

Επειδη δεν καταλαβα καλα.
Θα εχεις μια τετραδα 18Χ8 για χρηση δρομου ?
Τι μεγεθος πισω λαστιχα θα εχεις ?
Νομιζω σε 8 ιντζες μεχρι 245 λάστιχο μπαινει.

Στο θεμα πιστας τωρα, πρεπει να δεις τα 335 που πανε πιστα τι ζαντα και τι οφσετ χρησημοποιουν.
Αν με τεσσερεις πισω ΟΕΜ 18Χ8,5 γινεται η δουλεια και χωρανε να μπουν και μπροστα, αν θες να ερθεις στα εργοστασιακα οφσετ θα βαλεις ενα ανταπτορα 3 χιλιοστα και εισαι οκ.

Με square setup ειναι καλυτερα τα πραγματα σε αγορες και οικονομια ελαστικων.
Αν και το αμαξι χανει σε επιταχυνση, εχουμε επισης καλυτερα μουτρα και καλυτερα φρενα στη πιστα.

Harisp
26-04-13, 15:15
Θα κυκλοφορώ με 225-40-18 μπρος πίσω στον δρόμο.

Από offset βλέπεις ότι θες στο εξωτερικό...Το θέμα με το offset υποθέτω ότι έχει να κάνει με το αν δεν βρίσκουν φρένα κτλπ κυρίως...

Δηλαδή αν έχω τι 8.8x18 μπρος πίσω με ET37 δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα με φρένα αλλά και σωστό πάτημα.

Εδώ πχ βάζουν μέχρι και 17x9 ή 9.5 square setup https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=770096&page=2

chief
26-04-13, 15:54
225 πισω, δεν θα εχεις προβλημα στο δρομο;

Στη πιστα με square setup δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα.

chief
30-12-13, 16:18
Βρηκα ζυγαριες απο ενα φιλο και αποφασησα τις επομενες μερες να κανω Corner Balance το αμαξι μου.
Το αμαξι εδειξε χωρις οδηγο, με λαμπακι βενζινης, ελαφρυα μπαταρια τεσσαρων κιλων, αναρτηση, φρενα και ξυλωμενο πορτ μπαγκαζ 1384 κιλα και cross weight 50.8%.

Λογικα ενα μαμα CSL χωρις βενζινη αλλα με την εργοστασιακη μπαταρια-αναρτηση-φρενα-πορτ μπαγκαζ θα ειναι στα 1400-1420 κιλα.
Οσο το μετρησα και παλια δηλαδη.
Η BMW το δινει 1385 κιλα και πιθανον να ειναι μετρηση χωρις a/c, χωρις βενζινη, και χωρις λαδια και βαβολινες.

Εντος των ημερων θα βαλω τα ζαντολαστιχα που παω πιστα, τη ποσοτητα βενζινης που ειμαι στη πιστα και τον ευατό μου στη θεση του οδηγου και με τη βοηθεια του αδερφου μου θα προσπαθησω να το φερω παλι στο 50% cross.

Thomelef
30-12-13, 16:29
τα ζαντολάστιχα παίζουν, ή δεν παίζουν ρόλο???πάντα είχα αυτή την απορία, μιας και θεωρώ ότι όλο το βάρος του αυτοκινήτου στηρίζεται εκεί.

chief
30-12-13, 16:44
Παιζουν οσον αφορα τη κατανομη ποσοστου βαρους Συμπε.
Διαφορετικο υψος = διαφορετικη μεταφορα βαρους.

doctore
30-12-13, 16:50
Βρηκα ζυγαριες απο ενα φιλο και αποφασησα τις επομενες μερες να κανω Corner Balance το αμαξι μου.
Το αμαξι εδειξε χωρις οδηγο, με λαμπακι βενζινης, ελαφρυα μπαταρια τεσσαρων κιλων, αναρτηση, φρενα και ξυλωμενο πορτ μπαγκαζ 1384 κιλα και cross weight 50.8%.

Λογικα ενα μαμα CSL χωρις βενζινη αλλα με την εργοστασιακη μπαταρια-αναρτηση-φρενα-πορτ μπαγκαζ θα ειναι στα 1400-1420 κιλα.
Οσο το μετρησα και παλια δηλαδη.
Η BMW το δινει 1385 κιλα και πιθανον να ειναι μετρηση χωρις a/c, χωρις βενζινη, και χωρις λαδια και βαβολινες.

Εντος των ημερων θα βαλω τα ζαντολαστιχα που παω πιστα, τη ποσοτητα βενζινης που ειμαι στη πιστα και τον ευατό μου στη θεση του οδηγου και με τη βοηθεια του αδερφου μου θα προσπαθησω να το φερω παλι στο 50% cross.

Ρε συ chief, έτσι χωρίς να μας προετοιμάσεις βάζεις το βάρος σου ?
Θες να πάθουμε καμμιά κατάθλιψη χρονιάρες μέρες ? :original:

Το δικό μου με μισό τεπόζιτο και χωρίς οδηγό είναι 1481 kg
και 49.1 % LF - RR

Kαλή επιτυχία νάχεις ! Πολύ δύσκολο εγχείρημα !!!

Thomelef
30-12-13, 17:00
Παιζουν οσον αφορα τη κατανομη ποσοστου βαρους Συμπε.
Διαφορετικο υψος = διαφορετικη μεταφορα βαρους.

ναι το γνωρίζω αυτό, γι'αυτό και άλωστε το ζύγισμα το φέρνεις με το ρύθμισμα ύψους της ανάρτησης.

όσων αφορά τον τροχό όμως, ο κύκλος που έχουμε είτε με 18αρες είτε 19άρες είναι το ίδιο, αφού μαζί με τις ίντσες των ζαντών αλλάζει και το προφίλ του ελαστικού. οπότε ο κύκλος είναι ο ίδιος και δεν αλλάζει και το ύψος.

chief
30-12-13, 19:03
Ρε συ chief, έτσι χωρίς να μας προετοιμάσεις βάζεις το βάρος σου ?
Θες να πάθουμε καμμιά κατάθλιψη χρονιάρες μέρες ? :original:

Το δικό μου με μισό τεπόζιτο και χωρίς οδηγό είναι 1481 kg
και 49.1 % LF - RR

Kαλή επιτυχία νάχεις ! Πολύ δύσκολο εγχείρημα !!!
Αρχισαν και σπαζουν τα νευρα μου !!!!:ranting2:
Δυο ωρες προσπαθω μονος και το εφερα στο 49,5% cross.

Το αμαξι με σχεδον 1/4 βενζινα, οδηγο, ζαντολαστιχα, και χωρις περιτά πραγματα μεσα ειναι 1460 κιλα ακριβως.

Αυριο θα το τελιωσω. :original:

Thomelef
30-12-13, 19:32
Χωρίς περιττά τι εννοας κουκλε μου?

Το αμάξι είναι κανονικά με τον εξοπλισμό του, ετσι?

chief
30-12-13, 20:24
Ναι κανονικα με ολο τον εξοπλισμο
Απλα δεν υπαρχουν:
-Τα πλαστικα απο πορτ μπαγκαζ (το πατωμα υπαρχει)
-Τα χαλακια
- Μειον 5 κιλα απο βολαν
- Μειον 11 κιλα απο μπαταρια
- Τα πισω προσκεφαλα
- Δεν θυμαμαι ποσα κιλα εφυγαν απο την αναρτηση και τα φρενα αλλα ηταν αρκετα.

Thomelef
30-12-13, 20:36
Με τους τροχούς και ύψος είδες τι έγραψα πιο πάνω? Σχετικά με ίντσες και προφίλ ελαστικου?

chief
30-12-13, 20:39
Εχουν διαφορα. Ειδικα τα μπροστα απ τη στιγμη που τρεχω με square set up.
Δεν μετρησα ομως να δω ποσο ειναι.
Γι αυτο εβαλα τα σλικς πριν κανω τη δουλεια.

Thomelef
30-12-13, 21:25
Εχουν διαφορα. Ειδικα τα μπροστα απ τη στιγμη που τρεχω με square set up.
Δεν μετρησα ομως να δω ποσο ειναι.
Γι αυτο εβαλα τα σλικς πριν κανω τη δουλεια.

σχετικά με το βάρος το καταλαβαίνω, απλά επειδή είπες για το ύψος και παραξενεύτηκα.

Nick bmwlover
30-12-13, 22:59
χριστοφορε εριξα ενα thanks γιατι τα γραψες ωραια και αναλυτικα πολυ χρησιμο ποστ για αυτους που εχουν γνωση εγω βεβαια που δεν εχω ιδεα απο αυτα μα το χρηστο δεν καταλαβα απολυτως τιποτα :hystericalbs1:

:hystericalbs1:Respect

Nick bmwlover
30-12-13, 23:08
Αλεξ, μην ακους κανενα ρε. Ασχετοι και θεωρίες ειναι οι περισσοτεροι. Το φιλαρακι σου να ακους :p

Επειδη ειναι καλό να ανταλασουμε αποψεις ομως...
Οπως εγραψα:


Δεν εχω αντιγραψει οτιδηποτε απο καποιον. Εχω κανει αρκετα σεταπς και βρηκα οτι τουλαχιστον για μενα αυτο δουλευει.
Το ιδιο και με την αποκληση. Οι περισσοτεροι χρησημοποιουν 2-3 χιλιοστα αποκλιση μπροστα. Εγω παρατηρησα οτι βολευει το μηδεν ασχετα αν αναγκαστικά για να εχω πιο σωστη συγκλιση στην καθημερηνοτητα βαζω και εγω 2 χιλιοστα αποκλιση στην πιστα.

Όσον αφορα το ύψος και επειδη έχω πειραματιστει και εδω αρκετα...
Οταν και όσες φορες το αμαξι ηταν πιο ψηλο πισω παρατηρησα δυο φαινομενα:
1. Υποστροφη στην κορυφη και προς εξοδο των στροφων
2. Εφευγε ο κωλος στην εισοδο με την μεταφορά βάρους κατα το φρεναρισμα και ειδικά οταν εκανα trail braking αφου όλο το βαρος το αμαξωματος μεταφερόταν μπροστα και ηδη με το πιο ψηλο πισω μερος που προυπηρχε δεν ειχε το αμαξι σωστη ισορροπία αφου ηταν και γινόταν πολυ ελαφρύ.


thumb Ειδικοτερα στο 1 το εχω δει κ εγω στο δικο μου,οπως τα λες στην αρχη καμποσο υποστροφικο κ μετα υπερστροφικο...

chief
31-12-13, 12:36
Τελειωσα επιτελους !

Αυτα ειναι τα νουμερα με σεταπ/κιλα πιστας και οδηγό μεσα στο αμαξι.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/cornerbalance2_zpsde50afba-1.jpg~original (https://s1200.photobucket.com/user/chiefcsl/media/rally%20cars/CSL/cornerbalance2_zpsde50afba.jpg.html)

Thomelef
31-12-13, 15:38
Το δεξί αριστερό είναι όπως βλέπουμε το αμάξι απ'εξω και όχι σα να'μαστε μέσα εεε?

chief
31-12-13, 17:25
Δεξι - αριστερο, μπροστα-πισω ειναι οπως βλεπουμε το αμαξι απο τη θεση του οδηγου.

Τα αριστετιμονα εχουν καλυτερη κατανομη αριστερα-δεξια με τον οδηγο μεσα αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι το cross weight να ειναι κοντα στο 50%.

Υπάρχουν πολλοι που κανουν το corner balance με οδηγο και συνοδηγό.
Ομως η αληθεια να λέγεται, η διαδικασια αυτή ειναι αχρειαστη για καθημερινο αυτοκινητο.

Νομιζω το δικο μου βγηκε καπως χαμηλο πισω για καθημερηνοτητα.
Θα βαλω τα μαμα ζαντολαστιχα γιατι βαρεθηκα να τα βαλω σημερα και θα φανει. Αν ειναι πολυ χαμηλο πισω θα το σηκωσω και θα το ξανακάνω.
Τωρα που βρηκα τον τροπο δεν ειναι κατι δυσκολο ειδικά αν υπάρχει καποιος να βοηθα.

doctore
31-12-13, 17:52
Chief για δεξιοτίμονο το έχεις κάνει τέλειο !
Βάζω για όποιον χρειάζεται reference τι είχε δείξει το δικό μου
με 3/4 καύσιμο και οδηγό 80 κιλών :
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/withdriver_zps22bdf352-1.jpg
Στη ζυγαριά είναι πατημένο το μπρος-πίσω. Το corner είναι 49.93 %

Και εδώ χωρίς οδηγό :
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/wodriver_zps752574f4-1.jpg

Βάρος Ε46 Μ3 με ηλιοροφή.

chief
31-12-13, 18:00
Βασιλη εκανα λαθος γιατι επρεπε να μην ειναι οι αντιστρεπτικες ενωμενες στη διαδικασια. Πρωτη φορα εκανα αυτη τη διαδικασια και φυσικό ηταν να κανω καποιο λάθος.

Αυτες τις μερες θα κατσω με την ησυχια μου να το ξανακάνω.

Το Μ3 με ηλιοροφη να υποθεσω χωρις οδηγο. Ποσο καυσιμο μεσα ?

Thomelef
31-12-13, 18:22
Α ναι ρε μλκ...δεξιοτιμονο. κοιτούσα τα κιλά και απόρησα, γιατί και εγώ ξέρω ότι αυτές οι μετρήσεις είναι όπως κοίτα ο οδηγός το αμαξι.

Εγώ μια χαρά ζυγισμενο το βλέπω, μην ασχολείσαι αλλο.

Το 0,3% σε πόσα κιλά ισοδυναμεί περίπου?

doctore
31-12-13, 18:22
Πολύ σωστό αυτό που λες για τις αντιστρεπτικές. Δεν τόχα σκεφτεί ποτέ.
Σίγουρα θα επηρεάζουν. Ειδικά του CSL που είναι κούτσουρα.

Η πρώτη φωτό είναι με 3/4 καύσιμο και οδηγό 80 κιλών.
Η δεύτερη χωρίς οδηγό 3/4 καύσιμο.

chief
31-12-13, 18:31
Α ναι ρε μλκ...δεξιοτιμονο. κοιτούσα τα κιλά και απόρησα, γιατί και εγώ ξέρω ότι αυτές οι μετρήσεις είναι όπως κοίτα ο οδηγός το αμαξι.

Εγώ μια χαρά ζυγισμενο το βλέπω, μην ασχολείσαι αλλο.

Το 0,3% σε πόσα κιλά ισοδυναμεί περίπου?

Απ οτι δειχνει η φωτογραφια της ζυγισης
LF + RR = 726 κιλα
RF + LR = 733.5 κιλα

Η διαφορα ειναι 7.5 κιλα

m-power_01
31-12-13, 21:49
Χριστόφορε έχεις ρυθμιζόμενα ζαμφοράκια (links) ?

spar@
31-12-13, 22:17
Ναι θες να σου φτιάξω και σένα για την γιορτή σου ;

chief
31-12-13, 22:45
Χριστόφορε έχεις ρυθμιζόμενα ζαμφοράκια (links) ?

Δεν εχω Σπυρο.

m-power_01
02-01-14, 02:03
Δεν εχω Σπυρο.

Τότε μην λύσεις τις ζαμφορ!
Μην πειράζεις τίποτε αλλο.

Thomelef
02-01-14, 13:16
εγώ θα πρότεινα να το αφήσεις έτσι όπως είναι και να προσθέσεις άλλα 5 λίτρα βενζίνη σε σχέση με τα 15 που έχεις. μετά απο 15 γύρες η κατανομή σου θα είναι όπως ακριβώς είναι τώρα. που μεταξύ μας, θεωρώ ότι είναι πολύ απόλυτο νούμερο.

έτσι και αλλιώς η κατανομή ισχύει σε σταματημένο όχημα. φαντάσου πόσο αλλάζουν τα νούμερα στο acceleration και decceleration.

chief
18-03-14, 09:32
Εκανα νεα μετρηση αφου φετος εχουν αλλαξει οι κανονισμοι και τα πολιτικα αυτοκινητα θα τρεχουν φουλ ντυμενα και με ημισλικ.
Δεν εχω σκοπο να τρεξω φετος αλλα στη περιπτωση που κανω 1-2 αγωνες ηθελα να ειναι ετοιμοπολεμο.
Αλλαξα ελατηρια, το υψος του αυτοκινητου και αφου δουλεια δεν ειχα να κανω το ζυγησα ξανα.
Νομιζω τα νουμερα ειναι πολυ καλυτερα απ τη προηγουμενη φορα.

Το αμαξι ειναι ντυμενο, με οδηγο και 1/4 βενζινη.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/cornersemislicks_zps10191be0-1.jpg~original (https://s1200.photobucket.com/user/chiefcsl/media/corner-semislicks_zps10191be0.jpg.html)

Thomelef
18-03-14, 15:00
το απόλυτο 50...

χαρά στο κουράγιο σου ρε αγάπη.

m-power_01
18-03-14, 15:07
Για αυτό είσαι πρωταθλητής ρεεεεε!!!

chief
18-03-14, 21:51
το απόλυτο 50...

χαρά στο κουράγιο σου ρε αγάπη.
Συμπε το απολυτο 50% σε cross weight δειχνει οτι κατα πασα πιθανοτητα το αυτοκινητο θα εχει την ιδια συμπεριφορά σε δεξιες και αριστερες στροφες.

Αυτο δε σημενει οτι θα εξαληψει την οποιαδηποτε υποστροφη ή υπερστροφη που πιθανον θα προκειψει.
Αυτο εχει να κανει με ολα τα σεττινγκς της γεωμετριας και φυσικά με το υψος του αυτοκινητου μπροστα-πισω.
Γι αυτο ενα αμαξι σαν το δικο μου δεν ειναι σωστο να εχει 50% σε μετρηση μπροστα-πισω ή δεξια-αριστερα γιατι παρόλο που μπορει να ερθει και 50% cross, το πιο πιθανόν ειναι να ειναι υποστροφικό στη περιπτωση που θα ηθελα και 50% μπροστα-πισω.

Thomelef
19-03-14, 07:26
σωστός...με ένα φρενάρισμα σε μια στροφή που έρχεσαι με πολλά και είναι σφιχτή, εύκολα φτάνεις 70%+ μπροστά και 30%- πίσω και δώστου το κωλαράκι να θέλει μάζεμα.

chief
31-01-17, 16:30
Την Κυριακή ημουν στη πιστα με το αυτοκινητο μου και εγραψα το καλυτερο μου γυρο και προσωπικό μου ρεκόρ με ημισλίκ (ηταν και ταλαιπωρημενα) και ειπα να μοιραστώ τις ρυθμισεις μου, εν όψη και του track day μου διοργανωνει το φορουμ σε λιγες μερες.
Ισως τα δοκιμάσουν κάποιοι.

Camber: Μπροστα -3,5 και πισω -2,2
Τοε : Μπροστα μηδεν, πίσω 4χιλ. ΙΝ (2χιλ. σε κάθε τροχό)
Λαστιχα : Hankook Z221 medium compound 265/35/18 square set up
Αναρτηση : Nitron R1 με 10Κ μπροστα ελατηρια και 5κ πισω σε θεση coilover
Αντιστρεπτικές: Η&R ρυθμιζόμενες τερμα σκληρό μπροστα και μαλακό πίσω
dampers : στο 50% περίπου με τις πίσω ελάχιστα πιο σκληρές.
Υψος: απο κατω χείλος της ζαντας μεχρι φτερό με 18αρια λαστιχα και καμπερομένο - μπροστα 277χιλ και πίσω 265χιλ. Απο δάπεδο μεχρι σασί μπροστα 10,5εκατοστα και πίσω 12,5 εκατοστά)

Το αυτοκίνητο ηταν πολύ φιλικό και προβλέψιμο.
Θα μπορουσα να κατεβασω και αλλο το χρόνο όμως ειχα λάθος επιλογη σε τακάκια (Pagid RST-1) που δεν κανουν κατα τη γνωμη μου, σε αυτοκινητα που χρησημοποιουν σερβο και abs)

pilot
31-01-17, 19:16
:drive::rally:

chief
01-02-17, 09:36
να πω για τα πιο πάνω που αφορουν camber οτι ειναι σε τιμές degrees επειδή πολλα μηχανηματα ευθυγραμισης μετρανε σε grad

3.5 degrees = 3.8 grad

manose36c
19-02-17, 21:30
Kαλησπερα κι απο εμενα χαιρομε που βρηκα θεμα αρκετα ψαγμενο με καταθεση αποψεων με τεκμιρια μιας κα ο συμφορουμιτης Chief μοιραζεται την πολυτιμη γνωση του μαζι μας και ευχαριστω γιαυτο.

Με απασχολει κι εμενα τελευταια το θεμα στησιμο του αυτοκινητου ωστε να εχει ακομα καλυτερη συμπεριφορα σε επερχομενο τρακ ντεη, (εδω να ξεκαθαρισω πως ο απολυτος χρονος κλπ δεν ειναι ο στοχος μου) με ενδιαφερει απλα να περασω ενα ωραιο Σ/Κ με την ασφαλεια που παρεχει η πιστα, και παραλληλα να φτασω το οριο του αυτοκινητου μου για να το μαθω καλυτερα. Ξεκινωντας λοιπον απο την ευθυγραμιση που πηγα για να δω απλα σε τι κατασταση ειναι το αυτοκινητο μου διαπιστωσα οτι απο τον προηγουμενο κατοχο εχει ρυθμιστη το καμπερ πισω αρνητικο 1 μοιρα και 0 τοε εμπρος δεν θυμαμαι αλλα δεν ειχε καμια επεμβαση εργοστασιακες ρυθμισεις δλδ. Οσο συζηταγα με τον εν λογο φιλο μου προτεινε να δωσουμε αρνητικο καμπερ εμπρος με προσθηκη spacers στο ακρο και εκ νεου ρυθμιση στο τοε εμπρος του εξηγησα οτι θελω να μπω στην πιστα και θελω να εκμεταλευτω οσο το δυνατον περισσοτερο το γκριπ που μπορουν ν αμου δωσουν τα νορμαλ λαστιχα που φοραω. Με τα πολλα τοποθετησαμε νεες βιδες με spacers επιτυγχανωντας -2.5 μοιρες το αποτελεσμα ειναι ορατο με γυμνο ματι εμπρος (η εφαρμογη εγινε εντελως δοκιμαστικα) Περνωντας το αμαξι μου να φυγω η αισθηση του τιμονιου ηταν οχι ασαφης αλλα πολυ ελαφρυτερ μπορω να πω δεν ειδα δραματικες διαφορες σε καποια σημεια που συνηθιζω να περνω γρηγορα και εχουν καλη ασφαλτο αλλα ειδα μεγαλη διαφορα σε σημεια που γλιστρα και κανω καμια κατσιγκανια κλασσικα οποτε περνω απο εκει με την ιδια ταχυτητα με τα ιδια χιλιομετρα το αυτοκινητο γυρνα πολυ πιο ευκολα (διωχνει τον κολο) και συνηθησμενος απο πριν που ηθελε μεγαλυτερη προσπαθεια εριξα μεγαλη ζεμπεκια ! Προς στιγμην μαρεσε και ξαναπερασα αλλες 3 φορες χαχχα. Το ζητουμενο μου ομως δεν ειναι να γλιστρω αλλα να κραταει οσο περισσοτερο γινετε !
Η ερωτηση μου ειναι να αφησω εμπρος την μεσοβεζικη λυση των spacers και να ρυθμισω πισω η να επανελθω στα εργοστασιακα και να αλλαξω τοπ μαουντ κλπ εμπρος διαβαζω διαφορα για Μ3 τοπ μαουντ κλπ .... αλλα χαθηκα στις πληροφοριες.

chief
21-02-17, 10:02
Ισως να μη καταλαβα καλα το ποστ, αλλα τα spacers δεν αλλαζουν τις τιμες καμπερ, αλλα το μετατροχιο και τις τιμες οφσετ στις ζαντες.
Αφου θες να βαζεις το αυτοκινητο σε πιστα, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να αγοραζες μια αναρτηση με ρυθμιζομενα top mounts για να μπορεις να κανεις οτι θελεις.
Αν δεν έχεις σκοπό να κανεις track days ή συχνες επαφες με πίστα, αφησε το όπως ειναι και προσεχε στους δημόσιους δρομους.

manose36c
21-02-17, 17:31
Ισως να μη καταλαβα καλα το ποστ, αλλα τα spacers δεν αλλαζουν τις τιμες καμπερ, αλλα το μετατροχιο και τις τιμες οφσετ στις ζαντες.
Αφου θες να βαζεις το αυτοκινητο σε πιστα, νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να αγοραζες μια αναρτηση με ρυθμιζομενα top mounts για να μπορεις να κανεις οτι θελεις.
Αν δεν έχεις σκοπό να κανεις track days ή συχνες επαφες με πίστα, αφησε το όπως ειναι και προσεχε στους δημόσιους δρομους.

Επαφη με πιστα εχω, εχω λαβει μερος σε trackdays με αλλο αυτοκινητο 106 rallye που δεν εχει καμια σχεση με το αυτοκινητο που ασχολουμε τωρα στον δρομο οδηγο οπως πρεπει. Δεν καταλαβες καλα το ποστ τα spacers μπαινουν εκει που βιδωνει η μπουκαλα στο ακρο και με την προσθηκη καλιμπρε ροδελων αναμεσα ακρο-μπουκαλα και ενισχυμενων βιδων φυσικα αυξανει το καμπερ ειναι λιγο μπακαλιστικη μεθοδος αλλα η πιο φθηνη και γρηγορη λυση. Αναρτηση εχει το αυτοκινητο δεν ειναι coilover αλλα ειναι καινουρια bilstein b8 με Apexi ελατηρια εμπρος πισω οδηγικα ειναι πολυ ωραιο για το δρομο αλλα για την πιστα που εχει περισσοτερο γκριπ το αυτοκινητο εχει πολυ Roll.

chief
21-02-17, 20:26
Ωραια, να παρεις τοτε ενα σετ ρυθμιζόμενων τοπ μαουντς που να ταιριαζουν στο καλάμι των αμορτισερ σου και ενα σετ ρυθμιζόμενων αντιστρεπτικών. Θα ελεγξεις σε μεγαλο βαθμό το ρολλ και την υποστροφη/υπερστροφη.

manose36c
21-02-17, 20:48
Δυστηχως τα ρυθμιζομενα τοπ μαουντ που υπαρχουν ειναι ολα για στενα ελατηρια και οχι σαν τα δικα μου που ειναι αφτερ μαρκετ μεν αλλα φαρδια δε αν η αναρτηση μου εχρηζε αλλαγης θα τα αλλαζα αλλα ειναι μολις 3 μηνων, καινουρια ακομα!

chief
21-02-17, 21:24
Εγω νομιζω οτι υπαρχουν στην αγορά. Εδω υπάρχουν ρυθμιζομενα τοπ μαουντς και για εργοστασιακα ελατηρια και εργοστασιακή αναρτηση, δεν θα υπαρχουν για afermarket ?
Και να μην υπαρχουν, παντα υπαρχει η λυση. Σε ενα τορνο μπορεις να φτιαξεις πολυ φτηνα "πιατελα" απο τεφλόν στο μεγεθος που θες, που να ειναι ειναι μεταξυ ελατηριου και τοπ μαουντ.

Κοιταξε και για τοπ μαουντς της KW.
Στη Clubsport υποδεχονται 60mm linear ελατηρια και στη Variant 3 πιο ανοικτα progressive .

JiMk86
28-07-19, 01:44
Μετά από πολύ διάβασμα του thread, κ επικοινωνία με τον Chief, έχω καταλήξει δοκιμαστικά τουλάχιστον στις παρακάτω ρυθμίσεις.

ΕΜΠΡΟΣ
ΤΟΕ εμπρός = 0
Camber -1.07 όσο έρχεται μόνο του απ´ το χαμήλωμα.

Ύψος απο κέντρο ζάντας μέχρι φτερο 340mm, από κάτω χείλος ζάντας μέχρι φτερό, 59.5mm

ΠΙΣΩ
ΤΟΕ πίσω +0.08
Camber -2.10

Ύψος απο κέντρο ζάντας μέχρι φτερο 330mm, από κάτω χείλος ζάντας μέχρι φτερό, 58.5mm

Ανάρτηση Bilstein PSS9 εμπρός στο 4 πίσω στο 5. ( μου φαίνεται μαλακό σε σχέση με την kw v2 που είχα, έχει παραπάνω body roll), σκέφτομαι το ενδεχόμενο της kw clubsport για να "κλείσω" απ το θέμα ανάρτησης.

Επίσης το αμάξι έχει συνεμπλοκ εμπρος Ζ4Μ γι αυτό κ έχει παραπάνω caster.

Το παρακάνω setup είναι καθημερινό και ΟΧΙ πιστάδικο, ποια η γνώμη σας για ρυθμιζόμενα topmount για παραπάνω camber? Πίσω αν βάλω παραπάνω σύγκλιση πχ 0.16 στο σύνολο τι θα κερδίσω?

Θα ήθελα την άποψή σας για το οτιδήποτε, ευχαριστώ προκαταβολικά.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/07/46311ead5e4c4fe9e29fe7d4a779c8c2-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/07/1218c1da40c24c36df034abfd0852f98-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/07/8828bbe28c80bb5cb638609c077ba974-1.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk

JiMk86
28-07-19, 02:11
Σε ίσιο έδαφος φαίνεται έτσι...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/07/ba9b8287b73eda1d58d7940f4d05b7a0-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

pilot
28-07-19, 07:09
Βάλτο 4 πίσω 5 μπροστά.

alexk
28-07-19, 07:50
Τι απόσταση έχουν τα πλαστικά τακάκια (αυτά που βάζεις το ανυψωτικό για να το σηκώσεις) εμπρός και πίσω ?

JiMk86
28-07-19, 09:25
Βάλτο 4 πίσω 5 μπροστά.

Είσαι σίγουρος; Στην PSS9 υπολογίζεται ανάποδα, δηλαδη 9 είναι τέρμα μαλακό κ όσο κατεβαίνεις σφίγγει κάθε κλικ = 1 rebound, 0.5 compression.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2019/07/d658af9258737dc5b0da2abcfcadd745-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

JiMk86
28-07-19, 09:45
Τι απόσταση έχουν τα πλαστικά τακάκια (αυτά που βάζεις το ανυψωτικό για να το σηκώσεις) εμπρός και πίσω ?

Μόνο με αυτόν τον τρόπο δεν το μέτρησα, είναι μπροστά 1 πόντο πιο ψηλό και με τους 2 τρόπους που μέτρησα αν σε διευκολύνει....


Sent from my iPhone using Tapatalk

PetrosD
28-07-19, 10:27
Αν έχεις πολύ υπερστροφή, με αυτό που σου λέει ο pilot, θα μετριαστεί (στην έξοδο της στροφής).

pilot
28-07-19, 16:24
Α οκ, εγώ έχω την 10 και όσο αυξάνεται το νούμερο σφίγγει, αν είναι το ανάποδο στην 9 τότε οκ.

alexk
28-07-19, 18:18
Μόνο με αυτόν τον τρόπο δεν το μέτρησα, είναι μπροστά 1 πόντο πιο ψηλό και με τους 2 τρόπους που μέτρησα αν σε διευκολύνει....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η μέτρηση από το κέντρο της ζάντας είναι λίγο στο περίπου γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες (τύπος ζάντας, το offset, camber).
Όταν έχεις λίγο χρόνο μέτρα από τα τακάκια στο έδαφος.

///Maniac
08-09-19, 03:58
Καλησπερα σε ολους. Θελω τις συμβουλες/εμπειριες σας σχετικα με την ευθυγραμμιση σε ε36. Γενικα τι θεωρειτε σωστα νουμερα για σπορ χρηση δρομου περαν του καμπερ . Πριν 2 χρονια εβαλα ρυθμιζομενη αναρτηση στο αυτοκινητο και προσφατα το χαμηλωσα (περιπου 2 δαχτυλα πισω και εναμιση δαχτυλο μπροστα) χωρις να κανω καποια ευθυγραμμιση..το αυτοκινητο μου φαινεται μια χαρα στο δρομο και δεν παρατηρησα καποια διαφορα στην οδηγηση με το χαμηλωμα..η προηγουμενη ευθυγραμμιση που ειχε γινει ηταν στα εργοστασιακα προτυπα με καμπερ -1.7 μπροστα (οσο πηρε με το χαμηλωμα) και -1,9 πισω...δεν εχω ρυθμιζομενα τοπ μαουντ και θα ηθελα και εκει αν εχετε να προτεινετε κατι...και κυριως θα ηθελα να μαθω για συγκλισεις και αποκλισεις περαν του καμπερ επειδη μου ειπαν οτι αλλαζουν με το χαμηλωμα. Αν ξαναπαω για ευθυγραμμιση να παω για τα εργοστασιακα προτυπα περαν του καμπερ? η θεωρειτε οτι υπαρχουν καλυτερες επιλογες? Το αμαξι δε θα μπει ποτε πιστα αλλα το χαιρομαι αρκετα στο δρομο με ο,τι αυτο συνεπαγεται. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη. Ευχαριστω!

pilot
08-09-19, 04:31
Αυτό είναι ένα ερώτημα που δεν έχει σαφή απάντηση, το καταλαβαίνεις νομίζω. Δεν υπάρχει σωστό με την απόλυτη έννοια, υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές και από εκεί και πέρα είναι τί βολεύει τον καθένα, σε τι χρήση αποσκοπεί κλπ κλπ..είναι ακριβώς σαν τα λάστιχα!

Τώρα, τι ακριβώς ανάρτηση έβαλες? Ρυθμίζει μόνο ύψος ή και σκληρότητα, bound-rebound κλπ..

Αν ρυθμίζει σκληρότητα και δεδομένου πως δεν σε ενδιαφέρει η πίστα, τότε φρόντισε να είναι περίπου στην μέση ή προς το σκληρό, όχι στα τέρματα όμως, και φρόντισε πίσω να είναι 1 η δύο κλικ ποιό μαλακό ώστε να περνάει η δύναμη ομαλοτερα χωρίς χαζοσπιναρισμα.

Από καμπερ, εφόσον δεν έχεις ρυθμιζόμενα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, άν και τα νούμερα που παρεθεσες είναι υπεραρκετά για δρόμο κατά την άποψή μου. Τώρα η σύγκλιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, και πάλι έχει να κάνει με το τί θέλεις. Το θες "παιχνιδιάρικο"? Το θες τρένο? Το θες προς το υποστροφικο ώστε να μην τρομάζει? Αν θες σταθερότητα στην ευθεία τότε φρόντισε να έχει toe in αρκετουτσικο μπροστά, αλλά δεν θα έχεις άμεσο τιμόνι που να διαβάζει, άν θες συμμετοχικό "κωλο" τότε πίσω toe out κλπ.. Γενικά άν πειράξεις μπροστά μπορεί να έχει αρνητικό αντίκτυπο πίσω και το αντίθετο! Όπως καταλαβες είναι ένα θέμα που θέλει πολύ ψάξιμο και γνώση του τί ακριβώς θέλεις από το αυτοκίνητο.

///Maniac
08-09-19, 16:12
Εχεις δικιο...κυριως ρωταω ομως γιατι απο οσο εχω ακουσει οι μαμα ρυθμισεις δεν ειναι και πολυ καλες εαν εχεις παραπανω απαιτησεις απο το αυτοκινητο...γενικα το αυτοκινητο με ικανοποιουσε σαν οδηγικη συμπεριφορα, απλα τωρα που εμαθα πως αν χαμηλωσεις αλλαζουν και καποια πραγματα περαν του καμπερ θελω να ξερω πιο πολυ τι συμβαινει...ενδεικτικα φοραω 18αρες 9,5 8,5 35 οφσετ και ρυθμιζομενη καθ'ύψος της vogtland

pilot
08-09-19, 16:18
Μάλιστα, τότε οι επιλογές που έχεις είναι αρκετά περιορισμένες. Το μόνο ουσιαστικό που μπορείς να αλλάξεις, εκτός από το ύψος, είναι το toe, το οποίο έχει μεγάλο αντίκτυπο στην συμπεριφορά. Γνώμη μου, εφόσον όπως λες το ''κυνηγάς'' το αυτοκίνητο, δοκίμασε 0 toe μπροστά και 2 toe in συνολικό πίσω.

Φυσικά μπορείς να το αφήσεις και ως έχει εφόσον είπες πως σου άρεσε..

///Maniac
08-09-19, 16:42
Η γωνια καστερ ρυθμιζεται στο ε36 ?

///Maniac
08-09-19, 16:52
Επισης αν εχει κανεις να προτεινει για ρυθμιζομενα top mount μπροστα θα με βοηθουσε πολυ...ευχαριστω

///Maniac
03-09-20, 04:54
Ξαναχαιρετω την παρεα!
Εχω ενα Ε36 και απο στησιμο φοραει ρυθμιζομενη αναρτηση vogtland, 18αρες με 225 και 245 αντιστοιχα , αντιστρεπτικες m pack , συνεμπλοκ μ3, x-brace και θολομπαρα εμπρος.
Η ευθυγραμμιση που εχω τωρα ειναι λιγη αποκλιση μπροστα, κανα χιλιοστο συνολικη, με 2,2 2,3 καμπερ ...οσο πηρε απο το χαμηλωμα και πισω 2,4 καμπερ με 3 χιλ συνολικη συγκλιση.
Γενικα η μουρη ειναι τελεια ...ο κωλος πεταει και σχετικα αποτομα αλλα σου δινει πληρη ελεγχο. Μηπως το καμπερ πισω ισως ειναι λιγο υπερβολικο? Ποια ειναι η γνωμη σας? Τα λαστιχα (conti sport contact 5) ειναι ομοιομορφα φαγωμενα χωρις καθολου φθορα στο εσωτερικο.
Πιεση δουλευω 32 34 μπρος πισω αντιστοιχα.
Επισης τι μπορει να φταιει απο πλευρας αναρτησης, οσον αφορα bump - rebound κλπ, αν το αμαξι ''πηδαει'' στα αποτομα σκαμπανεβασματα του δρομου??
Κυριως ο κωλος το κανει αυτο. Επισης πολλα 36αρια και 46αρια που εχω δει στο δρομο ''πηδανε'' πολυ γενικα σε τετοιες περιπτωσεις!
Γενικα το αμαξι ειναι πολυ σταθερο και ισορροπημενο οσον αφορα την συμπεριφορα στο οριο με πολυ καλο ελεγχο, αλλα ο κωλος σπαει σχετικα ευκολα και πηδαει πολυ. Any tips ?
Ευχαριστω προκαταβολικα.

nik200
03-09-20, 16:24
γενικα τοσο καμπερ πισω απλα δε το χρειαζεσαι....ειναι λαθος...δεν ειναι τυχαιο που πολλα αμαξια ξακουστα..ειχαν μηδενικο και προς τα μεσα!!το γεγονος οτι σπαει αποτομα προσφυση ειναι κλασικο δειγμα πολυ καμπερ πισω....χωρις λοιπον να πειραξεις οτιδηποτε αλλο..παιξε με αυτο για αρχη...

επομενο βημα να ψηλωσει λιγο το αμαξι...για λιγο περισσοτερο roll...και πιο προβλεψιμο....για δοκιμασε με 0.5cm πισω...μπορει να φαινεται λιγο αλλα πιστεψε με...ακομα και τοσο λιγο μπορει να μεταμορφωσει ενα αμαξι!

chief
04-09-20, 11:26
///Maniac

Αν και το καμπερ σου πισω ειναι λάθος (επρεπε να ειναι -1,5) δεν νομιζω να ειναι αυτός ο λόγος που ο κώλος σου φευγει απότομα.
Υπαρχουν αρκετοι λόγοι που πιθανόν να γινεται αυτό και θελει ψαξιμο.
Πρωτα πρεπει να καταλάβεις που, πως και πότε το κανει αυτό, (εισοδο, κέντρο, εξοδο της στροφής) και μετα να ψαξεις να βρεις τι φταίει.

Για αρχη καλό θα ηταν να μειωσεις το καμπερ πισω κατα μια μοίρα και να το toe μπροστα να το βαλεις στο μηδεν.

///Maniac
10-09-20, 03:21
Πισω το toe in πως ακριβως ερμηνευεται σε συμπεριφορα (περαν της σταθεροτητας στην ευθεια) αναλογα την αυξηση η τη μειωση? Δηλαδη απο συμπεριφορα σε υπερστροφη υποστροφη κλπ ?
Θα δρομολογησω μαζι με την αλλαγη ελαστικων (λογικα θα παω σε goodyear eagle f1 supersport, αν θελετε πειτε μου τις γνωμες σας) μια νεα ευθυγραμμιση, με toe μπροστα 0 και καμπερ οσο ειμαι τωρα, καθως δεν αλλαζει ......και πισω συνολικα 2 χιλιοστα συγκλιση απο 3 που ειμαι τωρα, με καμπερ απο -1,5 εως -2 το μεγιστο για να μη βρισκει και στα φτερα.

pilot
10-09-20, 12:40
Το toe in μειώνει την υπερστροφη και το out την αυξάνει. Φαντάσου για παράδειγμα σε μια δεξιά στροφή αν ο "κωλος" προσπαθεί να ξεκολλήσει προς τα έξω, ο πίσω αριστερός τροχός, που έχει πολύ περισσότερο φορτίο από τον δεξί, με την γωνία του προς τα μέσα, κρατάει την ουρά.

///Maniac
14-09-20, 03:25
Ξερει κανεις ποσο παραπανω καμπερ και καστερ δινουν τα εμπρος top mount απο m3 e36 σε σχεση με τα απλα ομοκεντρα ? Αν δεν κανω λαθος υπαρχουν 2 ειδη, ενα του 286 και ενα του 321... ενα που δινει μονο καμπερ και ενα που δινει και καστερ και καμπερ.

JiMk86
11-12-22, 08:25
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/03bbcf49d00cedbc19c57dc4a8a2ee42.jpg
Καλημέρα σας.

Παρασκευή 16 του μήνα παραλαμβάνω KW V3 Clubsport!! Ηταν μια επιθυμία που ήθελα να εκπληρώσω στο Ε46...

Τι settings να χρησιμοποιήσω για κάθε μέρα;; camber εμπρος;; Η kw αναφέρει να βιδώσω τα topmount στη μέση και αναλόγως να "παίξω" μετά..

Τωρα το αμαξι με την kw v3 έχει -1.20 περιπου μπροστά με τα εργοστασιακά topmount και τα 18άρια χειμερινά... περιμένω να ακούσω γνώμες!!!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/d24cc631710f2a74b020c0a146c23bfa.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/00c790adcd7b8681d7cdbefdb2aca902.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/dfdc0367e43e3cbcf1b6705d5f532fc7.jpg
Η ευθυγράμμιση έγινε με εμένα μέσα!! Κ αυτα ειναι τα αποτελέσματα με kw v3, εργοστασιακά topmount εμπρος πίσω..

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221211/a579ec16648d840e567eb87555bab1a0.jpg

Φρεσκάρισμα γέφυρας με καινούργια σινεμπλοκ bmw γνησια παντού, όπου έμπαινε Μ3 μπήκε!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikos valvetronic
11-12-22, 16:57
Καλοπάτητη η Clubsport. Τα σινεμπλόκ πως τα βρήκατε ? Είχαν θέμα ? Για τιμές δεν ξέρω να σου πω, εγώ για κάθε μέρα
θα το άφηνα έτσι πιστεύω. Ας πει κάποιος με top mount την εμπειρία του με ρυθμίσεις.
(το μαγαζί του Ιορδάνη είναι ?)

JiMk86
12-12-22, 14:38
Καλοπάτητη η Clubsport. Τα σινεμπλόκ πως τα βρήκατε ? Είχαν θέμα ? Για τιμές δεν ξέρω να σου πω, εγώ για κάθε μέρα
θα το άφηνα έτσι πιστεύω. Ας πει κάποιος με top mount την εμπειρία του με ρυθμίσεις.
(το μαγαζί του Ιορδάνη είναι ?)

Ευχαριστώ Νίκο!!!! Να σαι καλά!! Ενοείται θα κάνουμε κ βόλτα να το δεις κ συ!!

Τα σινεμπλοκ ήταν ρετάλια φίλε, εντελως κομμένα, αλλα και τα ψαλίδια τα πάντα, ειναι καινούργια όλα!!

( Όχι δεν είναι του Ιορδάνη, είναι του Χρήστου )



https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221212/8fed7afcf25f55e0d38fd46c1604c699.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalkhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20221212/1cbc83a0bfea554b22e792dc3ce35b57.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221212/a351c420b15b98d852f36a02b6f3ac36.jpg

nikos valvetronic
12-12-22, 21:40
Πω ρε φίλε...πολύ φθορά. λογικά και μένα έτσι θα είναι αφού δεν έχω κατεβάσει ποτέ γέφυρα και είμαι στα 380k. H γέφυρα πρέπει να χόρευε

κότσαρι στα μπαντιλίκια ε? Βόλτα θα πάμε όταν έρθει ο Ζαχαρίας Θεσσαλονίκη χαχαχα!

nik200
15-12-22, 10:19
λοιπον...για εμπρος

δωστου λιγο καμπερακι ακομα μπροστα..εγω ειχα παντα γυρω στο 1.5 και ουτε ετρωγε λαστιχο μεσα, ουτε τιποτα..επισης και λιγο καστερ να παει στο 7-8 για επαναφορα τιμονιου..

στο θεμα συγκλισης παντα με τον μαστορα μαζι ειναι θεμα προτιμησης...δοκιμασε και βγαλε το βολτα..