PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω κατι παραπανω..



bmw33
22-12-12, 16:04
καλησπερα σε ολους παιδια ειμαι καινουριος..εχω ενα 46αρι 320ci με και θελω να μου πειτε τι μπορω να κανω για να πηγαινει καλυτερα μιας και οπως ξερετε ειναι αρκετα βαρυ το αμαξι και σχετικα λιγα τα αλογα..το αμαξι εχει 110000km και ειναι μοντελο 2001
1)η μετατροπη σε μ3 smg αξιζει??πανω κατω ποσο θα κοστισει??
2)να κανω κατι στο υπαρχον μοτερ??
πειτε μου τι αλλο προτεινετε παιδια..επισης αν ξεχασα να αναφερω κατι σημαντικο για το αμαξι πειτε μου να σας πω.ευχαριστω εκ των προτερων!καλες γιορτες με υγεια πανω απολα

Stamatis
22-12-12, 16:19
Καλως ηλθες και καλες γιορτες

Διαφορικο
Υπερκυβισμος

Αυτα ειναι τα φτηνα

Κομπρεσορας
Αυτο ειναι το απλο

Αλλαγη κινητηρα
Αυτο ειναι το πιο δυσκολο (τεκμηρια, τελη, ποιοτητα μετατροπης)

nikos1400
22-12-12, 16:50
Καλως ηρθες.

Η πιο απλη και οικονομικη λυση ειναι αλλαγη μοτερ με 2.5 ή 2.8.
Αναρτησιο-περιφερειακα βεβαια ανεξαρτητηα οπως νομιζεις αναβαθμιζεις.

Αλλαγη σε Μ3smg.... μπορει να σου βγει φτηνοτερα να παρεις ετοιμο.

andreas72
22-12-12, 17:04
εγω προτεινω ν'αλλαξεις αμαξι γιατι αυτο μαλλον δε σ'αρεσει...

Καλως ηρθες.

katsaraios
22-12-12, 17:17
Μονο αλλαγη κινητηρα και περιφερειακων θα σε βοηθησει,οτι βρεις απο 330 η Μ3 φροντιε να εχει χαρτια να υπαρχουν ολα τα πραγματα που απαιτουνται για την σωστη μετατροπη και να εχεις ορεξη να πληρωνεις βενζινες.
Καλες γιορτες φιλε.

ghost-rider
22-12-12, 17:54
Ποιο μοτερ εχεις? Το Μ52TUΒ20 με τα 150 αλογα?
Η το Μ54Β22 με τα 170?

1 αλλαγη μοτερ.
Στην πρωτη περιπτωση πας ευκολα σε 28αρι. Αλλαζεις μονο μοτερ, περιφερειακα απ οσο γνωριζω οχι. Κρατω μια πισινη βεβαιως εδω γιατι το ζητημα με τα Μ52 δεν το κατεχω τοσο καλα. Ισως κατι να μην ταιριαζει(πχ μια μιζα, η ενα δυναμο).
Με τον εγκεφαλο επισης δεν γνωριζω τι παιζει. Αν δηλαδη τον προσαρμοζεις με gt1 η αν χρειαζεται να παρεις εγκεφαλο απο 28αρι.
Στην περιπτωση που εχεις Μ54Β22 βαζεις Μ54Β30. Παιρνεις μοτερ αντικαταστασης και βαζεις πανω τα δικα σου περιφερειακα του κινητηρα. Ο εγκεφαλος ανταπταρεται στο gt1. Δεν χρειαζεται να αλλαξεις ουτε ενα αισθητηρα.
Βεβαιως για να εχεις ολοκληρωμενη μετατροπη θες και φρενα και γεφυρες... Θα τα γνωριζεις αυτα.

2 Ατμοσφαιρικη βελτιωση.
Ενα καλο προγραμματακι, ενα φιλτρακι και μια καλη εξατμισουλα. Δεν προκειται να φερεις τα πανω κατω αλλα κατι θα δεις... Θα παρει και νευρο και θα σου αρεσει.
Παραπανω(πχ εκκεντροφορους κλπ) δεν αξιζει να προχωρησεις.

3 κομπρεσσερ
Αυτο το ζητημα το μελετω αυτον τον καιρο.
Υπαρχουν πολλοι που δινουν κιτακια αλλα πιο φθηνα αλλα πιο ακριβα.
Προσωπικα σιγα σιγα μαλλον κατασταλαζω σε καποιο κιτ με κομπρεσσορα της ASA.
ΑSA δινει κ η g power πχ με κομπρεσσορα Τ3-313(1000kg/h) αν δεν κανω λαθος. Αλλα αυτος ειναι σχετικα μικρος.
Μιας και εγω οπως και εσυ εχω λιγα κυβικα γλυκοκοιταζω τον λιγο μεγαλυτερο Τ1-313(1270kg/h). Θελω να μιλησω με κανα δυο προγραμματιστες μονο να δω αν μπορουν να το ρυθμισουν να δουλεψει κοντα στο bar(:warriorsmiley: :th_Laie_67-1:). Με τσιγκλισμενο timming και κατοσταρα λογικα θα αρχισει να παιρνει τα ποδια του.
Το καλο σε αυτη την περιπτωση ειναι οτι αν τιναξεις το μοτερ στον αερα, βουτας το Μ54Β30(η Μ52TUB28 αν εισαι με τα 150), ολα καθονται κανονικα και πρεπει απλα να ρυθμισεις απο την αρχη τον εγκεφαλο...
Εκ πρωτης οψεως ωραιο δεν ακουγεται?
Προχωροντας βεβαιως θα υπαρξουν δυσκολιες αλλα ευελπιστω(αν τελικα κανω τετοια κινηση) να τις ξεπερασω...

4 Μετατροπη σε Μ3
Εδω θες φουλ μετατροπη. Μοτερ-πλεξουδα-εγκεφαλο, κιβωτιο, γεφυρες, αξονες μεταδοσης, ακρα, φρενα, αναρτησεις... Τα παντα.
Και δεδομενων των τιμων των Μ3 δεν αξιζει. Δινεις το δικο σου και παιρνεις Μ3. Ισως να ειναι και οτι πιο λογικο μιας και θα δωσεις τα λιγοτερα χρηματα για το συνολο που θα εχεις(δεν παιρνεις μονο μοτερ, αλλα και φρενα και πισω ελεγχομενο διαφορικο κλπ).

Τελος ολα ειναι θεμα μπατζετ.
Αν μιλας για πολυ λιγα χρηματα ξεκινα απο το προγραμματακι να παρει λιγο νευρο. Αν μπορεις να διαθεσεις περισσοτερα, το ζυγιζεις και βλεπεις.

aristent
22-12-12, 18:07
Καλως ηρθες,ελα και απο την ενοτητα γνωριμιας να ξεκινησουμε και τα καλωσορισματα και μετα θα την βρουμε την ακρη να γινεις γρηγορος!!!:thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23 thumb

deepBLUE
22-12-12, 18:34
Η Λυση της μετατροπης για μενα ειναι η καλυτερη.
Θα μπορουσες να βαλεις ενα 3.0 με 231 αλογα και να κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.
Μηχανικοι για μια τετοια μετατροπη υπαρχουν πολλοι και καλοι.
Αν χρειαζεσαι καποιον και εισαι Αθηνα η θεσσαλονικη στειλε μου πμ να σου συστησω καποιους που εχω κατα νου.
Το θεμα ειναι πως με τα χρηματα της μετατροπης αυτη την εποχη πιθανοτατα να μπορεις να βρεις αμαξι ετοιμο.
Δε ξερω ποιο ειναι το ποσο που διαθετεις αλλα αυτη τη στιγμη υπαρχει και ενα πολυ καλο Ε46 με κομπρεσορα και οχι μονο που πωλειται απο το μελος του φορουμ Vasilis και που οι περισσοτεροι απο μας γνωριζουμε περι τι αυτοκινητου προκειται.
Το αμαξι ειναι στην εκθεση του Φλασκη - Σιττα στη Καλλιθεα και στολιζει τη βιτρινα του !!!

Panos 316T
22-12-12, 18:38
το κατι παραπανω που θελεις ....θελει πολυ παραπανω ;)

GIANNHS M
22-12-12, 22:14
καλησπερα σε ολους παιδια ειμαι καινουριος..εχω ενα 46αρι 320ci με και θελω να μου πειτε τι μπορω να κανω για να πηγαινει καλυτερα μιας και οπως ξερετε ειναι αρκετα βαρυ το αμαξι και σχετικα λιγα τα αλογα..το αμαξι εχει 110000km και ειναι μοντελο 2001
1)η μετατροπη σε μ3 smg αξιζει??πανω κατω ποσο θα κοστισει??
2)να κανω κατι στο υπαρχον μοτερ??
πειτε μου τι αλλο προτεινετε παιδια..επισης αν ξεχασα να αναφερω κατι σημαντικο για το αμαξι πειτε μου να σας πω.ευχαριστω εκ των προτερων!καλες γιορτες με υγεια πανω απολα

καλησπερα κ απο μενα κ καλως ηρθες.
μετατροπη σε Μ3 απλα ξεχασε το!!! πρωτον το κοστος συντηρησης απο το πιο απλο μεχρι το πιο ιδιαιτερο ειναι χαοτικο με οτι ξερεις μεχρι σημερα,,,κ δευτερον αν τα εχεις κ θες να τα χωσεις παρτο ετοιμο,σε συμφερει κ δεν μπλεκεις με μετατροπες.
ζητας κατι παραπανω!!!πες μας με τι τσουλας τωρα για να καταλαβουμε πως το εχεις στο μυαλο σου το κατι παραπανω.υποθετικα να αναφερω μια αποψη....αν εισαι 170 αλογα για μενα εχεις μια καλη βαση...αν θες να γινει πιο ζωηρο,πιο σπιρτοζικο φ.π.ε. κ κατι θα δεις που πιθανον να σε καλυψει.αν ζητας αισθητη αυξηση της ιπποδυναμης τοτε ΓΙΑ ΜΕΝΑ κοιτα μονο για τουρμπο.εκει βλεπεις διαφορες.καλως κ ο κομπρεσσορας αλλα το σαλιγκαρι ειναι αλλιως.βεβαια ολα αυτα εξαρτωνται κ απο το ποσα χρηματα διαθετεις,βασικος παρανομαστης στο ολο θεμα.
αυτη ειναι η πρωσοπικη κ ταπεινη γνωμη μου.καλες γιορτες!!!

Stunt Mike
22-12-12, 23:30
καλησπερα σε ολους παιδια ειμαι καινουριος..εχω ενα 46αρι 320ci με και θελω να μου πειτε τι μπορω να κανω για να πηγαινει καλυτερα μιας και οπως ξερετε ειναι αρκετα βαρυ το αμαξι και σχετικα λιγα τα αλογα..το αμαξι εχει 110000km και ειναι μοντελο 2001
1)η μετατροπη σε μ3 smg αξιζει??πανω κατω ποσο θα κοστισει??
2)να κανω κατι στο υπαρχον μοτερ??
πειτε μου τι αλλο προτεινετε παιδια..επισης αν ξεχασα να αναφερω κατι σημαντικο για το αμαξι πειτε μου να σας πω.ευχαριστω εκ των προτερων!καλες γιορτες με υγεια πανω απολα

Το ''λιγο παραπανω'' που λες αντιφασκει με το να το κανεις Μ3 που λες μετα....απο 150-170hp σε 343hp δεν ειναι ακριβως ''λιγο''!!Κι οπως λενε και οι ''Κυριες'' της νυχτας,no money,no honey baby!Οποτε πες ποσα σκεφτεσαι να σπαταλησεις για να'χουμε ενα μπουσουλα....η μετατροπη παντως σε Μ3,ξεκιναει απο τα 5000 και φτανει ευκολα και στα 10++ εξαρταται απο το ποσο Μ3 ''γνησιο'' θες να γινεις.......

bmw33
23-12-12, 12:46
το μοτερ ειναι με 150 αλογα παιδια και φοραω ενα τελικο και ενα φιλτρο..το λεω σαν εναλλακτικη αυτο για το μ3 δηλαδη αν κανω κατι και φτασω 180-190 αλογα καποια στιγμη αργοτερα θα θελω παλι κατι παραπανω..ενω αν γινει μ3 ..εκει αλλαζει..αυτο το μοτερ ειναι ονειρο ζωης για πολλους..μεχρι 7000 μπορω να διαθεσω..

Stunt Mike
23-12-12, 13:48
Τα 7χιλιαρικα φτανουν για να γινεις Μ3,χωρις τη φανοποιια βεβαια,αλλα θεωρω οτι ειναι ανουσιο πλεον να μπλεξεις σε τοσο εκτεταμενες μετατροπες,ενω τα γνησια Μ3 παιζουν στα 10-13000Ε και οι μετατροπες στα 7-8....
Για το θεμα του κομπρεσσορα,εγω προσωπικα ειμαι εναντιον,σε τοσο μικρο μοτερ,οποτε αν θες να κανεις κατι διαφορετικο,μαλλον πας για τουρμπισμα οπου τα 7000Ε σου εξασφαλιζουν ενα καλο σφυρηλατο μοτερ ικανο να φτασει τα 270-300hp για αρχη...Αν ψαχτεις λιγο και με μεταχειρισμενες λυσεις σε χταποδι,τουρμπινα,εγκεφαλο αγραφο,τοτε ισως σου φτασουν τα χρηματα για ενα μοτερ πανω απο 350hp οπου δεν θα νοσταλγεις τα Μ3 πλεον.....

bmw33
23-12-12, 15:52
φιλε προτιμω αν δωσω τοσα χρηματα να γινει μ3..αυτοματο ταχυτητες στο τιμονι και ετσι.. ..μπορειτε να μου γραψετε αναλυτικα τι ακριβως θα χρειαστω για μετατροπη σε μ3?ολα τα πραγματα που θα χρειαστουν και πανω-κατω τιμες απο διπλα?

Stamatis
23-12-12, 19:07
Θα χρειαστεις μια κομπλε μετατροπη.
Δεν γινεται λιγο-λιγο ενα Μ

Κινητηρα, ηλεκτρικα, κιβωτιο, φρενα, αναρτησεις, ακρα, διαφορικο και περιφερειακα. (ταμπλω, καθισματα, φουσκωματα)
Δεν υπαρχουν μεμονωμενες τιμες. Η πας για Μ, η το ξεχνας. Ετσι ειναι το πακετο.

bmw33
24-12-12, 10:57
δηλαδη το δικο μου ποσο μπορει να πιασει περιπου ρε παιδια??να βρω μ3 μετατροπη ετοιμη και ν βαλω και καποιο ποσο..πανω κατω ποσο μπορω να το δωσω?

TSAF
24-12-12, 11:07
Ωραια ολα αυτα και λογικο να θες Μ. Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις? Αμα εχουμε ενα νουμερο θα σε καθοδηγησουμε και πιο σωστα πιστευω. Παντως Μ3 στα 10-13000 ειναι ΡΕΜΑΤΑ ΟΛΑ.

Andri
24-12-12, 11:09
Το δικό σου τώρα το πήρες και θέλεις να το δώσεις αμέσως?
Με μία έρευνα στο car π.χ μπορείς να δεις μ.ο τιμών αυτοκινήτων με τον ίδιο εξοπλισμό με το δικό σου.
Αφού θέλεις Μ γτ να μπλέξεις με μετατροπή και να μην πάρεις ένα γνήσιο? Αυτό προϋποθέτει πως θα δηλώσεις την μετατροπή που θέλεις να κάνεις και πως θα πληρώνεις ένα Μ και όχι ένα 320.
Βέβαια η λύση του Stunt Mike με το τούρμπο είναι άκρως δελεαστική και με έχει μπριζώσει και μένα εδώ και καιρό.

bmw33
24-12-12, 11:18
το εχω 2 χρονια το αμαξι φιλε..για καλο γνησιο πρεπει να δωσω 20κ..δεν διαθετω τοσα..και αδηλωτο να ειναι δεν με ενοχλει ξερω βεβαια τι μπορει να γινει αν με πιασουν..και μενα μου αρεσε η λυση με την τουρμπινα αλλα λογικο δεν ειναι καποια στιγμη να μου βγαλει προβλημα??ενω με ενα μοτερ μ3 μαμα ειναι αλλιως..δεν εχω και μεγαλη εμπειρια πειτε μου εσεις..οσοι εχετε οδηγησει μ3 δεν ειναι φοβερο συναισθημα?

bmw33
24-12-12, 11:20
φιλε τσαφ εγραψα παραπανω 7 χιλιαρικα μπορω να διαθεσω για να το κανω μετατροπη η αλλιως τα 7 + το αμαξι μου για να παρω μ3..

Andri
24-12-12, 11:25
Και που ξέρεις πως το μοτέρ Μ που θα πάρεις δεν θα είναι σκισμένο και δεν θα σου βγάλει περισσότερα προβλήματα και γρήγορα?

Θέμα τύχης , ψαξίματος και συμπεριφοράς είναι όλα..Αν βάλεις τούρμπο και το προσέχεις λένε πως δεν παθαίνει κάτι.

Ναι ισχύει πως ένα καλό Μ είναι ακριβό αλλά μπορείς να βρεις και με κάτω από 20Κ (δύσκολα όμως-ευκαιρία)

Ναι το Μ έχει ωραίο συναίσθημα μιας και είχα την χαρά να οδηγήσω ένα , αλλά ένα βελτιωμένο αμάξι με τούρμπο πιστεύεις πως έχει συναισθήματα?

Πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά το τι θέλεις να κάνεις γτ λεφτά για πέταμα πιστεύω δεν υπάρχουν.

TSAF
24-12-12, 12:00
Δεν φτανουν για κομπλε μετατροπη σε Μ3 τα 7 μαζι με την εργασια-τοποθετησης-φανοποια-ηλεκτρολογο. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις το δικο σου για πουλημα κανα 8500-9000αρι + αυτα που εχεις και να ψαξεις για ενα καλο Μ3.

πχ: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2888529/

bmw33
24-12-12, 12:06
για να το τουρμπισουμε ποσο θα μας βγει ρε παιδια??αν φτασω 220 αλογα ειμαι ευχαριστημενος απλα το μ3 ειναι το ταβανι μου..αν αξιζει το τουρμπισμα και μπορει να με παει στα 220 αλογα πανω κατω με σχετικα λιγα χρηματα τοτε ναι..τι ακριβως θα χρειαστω??και περιπου κοστος?

Andri
24-12-12, 12:14
Θα σου τα πούνε οι ειδικοί στα τούρμπο αυτά, όπως o stunt mike ,ο Panos και όσοι ακόμα είναι έμπειροι..

GIANNHS M
24-12-12, 13:09
να κανω μια αδιακριτη ερωτηση???τι δουλεια κανεις?γιατι ενα Μ3 που λες μπορει να εχει καποια υπερ αλλα εχει κ καποια κατα οσο αφορα το οικονομικο κομματι.εξοδα-συντηρηση!τα εχεις σκεφτει αυτα?

GIANNHS M
24-12-12, 13:16
κ οτι αφορα τα τουρμπο αν κανεις μια καλη δουλεια κ τα δουλευεις με σεβασμο ΔΕΝ θα εχεις κανενα προβλημα.κ καλη δουλεια δεν σημαινει 300+ αλογα με οτι να ΄ναι αλλα καλα πραγματακια.αρα για μενα πρωταρχικος στοχος θα ητανε καλη ποιοτητα στα λεφτα που θα διεθετα κι ας βγαλω κ 50 αλογα λιγοτερα.

ziaba
24-12-12, 13:21
Καλώς μας βρήκες!
Δε βάζεις κανά μοτέρ από σούπρα που σ αρέσουν τα τούρμπα, έχουμε ένα μελος εδώ με τέτοια μετατροπή κ έχει ΑΚΡΙΒΏΣ το ίδιο αμάξι με σένα, τ εχει κάνει από τ λεγόμενα του με λίγα χρήματα κ τώρα ράβει το αργαλείο

Stamatis
24-12-12, 13:53
Μονο μπλέξιμο είναι οι μετατροπές.
Τίποτα παραπάνω και στο τέλος αμα θες να το πουλήσεις στο χτυπάνε και στη μούρη οτι δεν είναι γνήσιο.

gnx
24-12-12, 14:00
Πόσο μπορει να κάνει ενα μοτερ s50b32 καινούργιο, ξέρει κανείς;

nikos1400
24-12-12, 14:13
Πόσο μπορει να κάνει ενα μοτερ s50b32 καινούργιο, ξέρει κανείς;


https://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/M3_3.2-S50/LHD/M/1996/march/browse/engine/short_engine/
https://www.estore-central.com/part/11001405257
11.300 short engine
edit: Rmfd short engine

Stunt Mike
24-12-12, 14:42
το εχω 2 χρονια το αμαξι φιλε..για καλο γνησιο πρεπει να δωσω 20κ..δεν διαθετω τοσα..και αδηλωτο να ειναι δεν με ενοχλει ξερω βεβαια τι μπορει να γινει αν με πιασουν..και μενα μου αρεσε η λυση με την τουρμπινα αλλα λογικο δεν ειναι καποια στιγμη να μου βγαλει προβλημα??ενω με ενα μοτερ μ3 μαμα ειναι αλλιως..δεν εχω και μεγαλη εμπειρια πειτε μου εσεις..οσοι εχετε οδηγησει μ3 δεν ειναι φοβερο συναισθημα?

Εγω δεν θα κυκλοφορουσα Μ3 Ε46 αδηλωτο,ειδικα αμα εχει και τα φουσκωματα!Ειναι κραχτης τ'αμαξι και βουτυρο στο ψωμι του καθε ασφαλιστη,αν τρακαρεις!
Οσον αφορα τα προβληματα των τουρμπισμενων,δλδ θεωρεις εσυ φουλ αξιοπιστο ενα Μ??Μαλλον δεν ξερεις τι εχουν πληρωσει οι απανταχου κατοχοι Μ3 σε ζημιες,ειδικα τα αυτοματα.....
Ετσι οπως το βλεπω,αν θες Μ,πουλα το δικο σου και παρε ενα γνησιο.Τα 20.000 που λες ειναι πολλα,υπαρχουν καλα Μ με 13-18οοοΕ.Θες αδηλωτο?Παρε μια ετοιμη μετατροπη(υπαρχουν πολλα καλα).
Οσον αφορα την αισθηση τουρμπο vs ατμοσφαιρας,το καθενα εχει τους οπαδους του.....

Panos 316T
24-12-12, 15:50
το εχω 2 χρονια το αμαξι φιλε..για καλο γνησιο πρεπει να δωσω 20κ..δεν διαθετω τοσα..και αδηλωτο να ειναι δεν με ενοχλει ξερω βεβαια τι μπορει να γινει αν με πιασουν..και μενα μου αρεσε η λυση με την τουρμπινα αλλα λογικο δεν ειναι καποια στιγμη να μου βγαλει προβλημα??ενω με ενα μοτερ μ3 μαμα ειναι αλλιως..δεν εχω και μεγαλη εμπειρια πειτε μου εσεις..οσοι εχετε οδηγησει μ3 δεν ειναι φοβερο συναισθημα?

αλλο ειναι το φοβερο συναισθημα οπως λες και αλλο το να βγαζει ή οχι προβλημα το Μ, που εδω εισαι τελειως λαθος.

Αναθεωρησε τις αποψεις σου διαβαζοντας στην σχετικη ενοτητα Μ για να ξερεις τι μπορει να αντιμετωπισεις και ποσο κοστολογειται.

Το ιδιο ισχυει και για το τουρμπο.

bmw33
24-12-12, 16:25
οικονομικα με περνει να το συντηρησω παιδια..αυτο για τον φιλο που ρωτησε τι δουλεια κανω..βεβαια δεν ξερω τι ζημιες μπορει να βγαλει οπως λετε το Μ και αν μπορω να τις πληρωσω..οταν λεω για συντηρηση ενοω τελη βενζινες σερβις..παντα υπαρχει κατι που θα βγει στην πορεια βεβαια...παμε προς τουρμπισμα μαλλον..γυρω στα 220 αλογα ειμαι καλα..πειτε μου σας παρακαλω τι θα χρειαστω..και αν ειναι ευκολη η διαδικασια.

bmw33
24-12-12, 16:31
επισης πειτε μου οι γνωστες ποια ειναι τα σημαντικα υπερ και τα σημαντικα κατα της ατμοσφαιρας vs τουρμπινας..

Stamatis
24-12-12, 16:45
Εναν κομπρεσορα θες και καθαρισες.
Ρωτα τον Βασιλη ποσο δινει το δικο του καθως και αν δινει και τα φρενα του.
Η δες αν κανεις τραμπα το αμαξι σου με το δικο του.
Καπου στα λεφτα που δινεις θα βγεις.
Νομιζω ειναι κοντα 300+ αλογα

ghost-rider
24-12-12, 17:12
Ρε παιδια εδω ελλαδα εχουμε κανενα τουρμπατο διβανο να δουλευει σωστα?
Ποιος θα το ρυθμισει χωρις να του τα ξηλωσει ολα κ να του βαλει αγραφο?
Το μπλοκ πως θα συμπεριφερθει στις θερμοκρασιες?
Αυτα ειναι αλουμινια κ δεν εχουν χιτωνια.. Μια επινικελωση(νικασιλ) εχουν...

bmw33
24-12-12, 18:13
Ποσα αλογα θα μου δωσει ο κομπρεσορας??επισης αν βαλω κομπρεσορα χρειαζεται και κατι αλλο??να κανουμε κατι στο μοτερ ασπουμε?? Το αμαξι που λες φιλε 300 αλογα τι αλλο φοραει??

PANOS-E60
24-12-12, 18:25
Ποσα αλογα θα μου δωσει ο κομπρεσορας??επισης αν βαλω κομπρεσορα χρειαζεται και κατι αλλο??να κανουμε κατι στο μοτερ ασπουμε?? Το αμαξι που λες φιλε 300 αλογα τι αλλο φοραει??

φίλε μου, ψάξε λίγο τα θέματα του φόρουμ, θα βρεις απαντήσεις σε όλα όσα ρωτάς, εχουν συζητηθεί αμέτρητες φορές. Το λέω γιά να μην περιμένεις πλήρεις απαντήσεις σε τούτο το νήμα μονο , υπάρχουν πολλά άλλα με ετοιμες απαντήσεις. thumb

A8hnaios
24-12-12, 18:40
τι του λετε του παιδιου βρε..... :whistle:

βαλε αυτο να σωθεις.... :shok:



https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/63728_488297997875795_1021012392_n.jpghttps://farm4.static.flickr.com/3369/3242146956_46f73ffca8.jpg

Christos 330
24-12-12, 19:02
Επηδει καιρο θελω κατι παραπανω και εγω !!!!

Να σου δωσω το 3λιτρο με 6χυτο σαζμαν ; ; ;

Μπας και ριξω επανω κανενα s54 σε εμενα και υσηχασω . . .

deepBLUE
24-12-12, 19:17
Εναν κομπρεσορα θες και καθαρισες.
Ρωτα τον Βασιλη ποσο δινει το δικο του καθως και αν δινει και τα φρενα του.
Η δες αν κανεις τραμπα το αμαξι σου με το δικο του.
Καπου στα λεφτα που δινεις θα βγεις.
Νομιζω ειναι κοντα 300+ αλογα

Ο Βασιλης το πουλαει ολοκληρο το αμαξι το οποιο το εχει ο Φλασκης εκει για να τον εξυπηρετησει να πουληθει ισως πιο γρηγορα.

Stunt Mike
24-12-12, 19:49
Ρε παιδια εδω ελλαδα εχουμε κανενα τουρμπατο διβανο να δουλευει σωστα?
Ποιος θα το ρυθμισει χωρις να του τα ξηλωσει ολα κ να του βαλει αγραφο?
Το μπλοκ πως θα συμπεριφερθει στις θερμοκρασιες?
Αυτα ειναι αλουμινια κ δεν εχουν χιτωνια.. Μια επινικελωση(νικασιλ) εχουν...

Δεν το συζηταμε καν να τουρμπισει 2βανο,διχως αγραφο.Το μπλοκ δεν εχει θεμα με τις θερμοκρασιες,εφοσον η πιεση παραμεινει σε λογικα επιπεδα,μεχρι 1bar δλδ.Ισως να υπαρχει καποιος κορμος μαντεμενιος που να ταιριαζει,οπως εκανα εγω στο δικο μου 328,που κι αυτο ηταν αλουμινενιο εξαρχης...
2βανο Μ54 εχω δει τουρμπατο παντως....μοτερ σειρας Ν,οχι...

Stunt Mike
24-12-12, 19:54
οικονομικα με περνει να το συντηρησω παιδια..αυτο για τον φιλο που ρωτησε τι δουλεια κανω..βεβαια δεν ξερω τι ζημιες μπορει να βγαλει οπως λετε το Μ και αν μπορω να τις πληρωσω..οταν λεω για συντηρηση ενοω τελη βενζινες σερβις..παντα υπαρχει κατι που θα βγει στην πορεια βεβαια...παμε προς τουρμπισμα μαλλον..γυρω στα 220 αλογα ειμαι καλα..πειτε μου σας παρακαλω τι θα χρειαστω..και αν ειναι ευκολη η διαδικασια.


Ποσα αλογα θα μου δωσει ο κομπρεσορας??επισης αν βαλω κομπρεσορα χρειαζεται και κατι αλλο??να κανουμε κατι στο μοτερ ασπουμε?? Το αμαξι που λες φιλε 300 αλογα τι αλλο φοραει??

Νομιζω οτι ακομη εισαι αναποφασιστος.Ψαξτο λιγο το θεμα,μαθε 5 πραγματα βασικα,μην βιαστεις και σε κανουν μεροκαματο οι μηχανικοι.
Τ'αμαξι του Βασιλη νομιζω ειναι 330 κομπρεσσορατο....

ghost-rider
24-12-12, 20:13
Δεν το συζηταμε καν να τουρμπισει 2βανο,διχως αγραφο.Το μπλοκ δεν εχει θεμα με τις θερμοκρασιες,εφοσον η πιεση παραμεινει σε λογικα επιπεδα,μεχρι 1bar δλδ.Ισως να υπαρχει καποιος κορμος μαντεμενιος που να ταιριαζει,οπως εκανα εγω στο δικο μου 328,που κι αυτο ηταν αλουμινενιο εξαρχης...
2βανο Μ54 εχω δει τουρμπατο παντως....μοτερ σειρας Ν,οχι...

Αρα θα εχει ενα καλο επιπλεον εξοδο το παιδι για να τουρμπισει...
Ναι μεν εχει Μ52 με 150 αλογα αλλα οι Μ52 που μπηκαν στα 46αρια(tu) ειναι διβανοι.
Βασικα τουλαχιστον εμφανησιακα ειναι ολοιδιοι με Μ54...
Θα ειναι φασαρια το τουρμπο σε τετοιο μοτερ.
Οχι?

Stunt Mike
24-12-12, 23:47
Αρα θα εχει ενα καλο επιπλεον εξοδο το παιδι για να τουρμπισει...
Ναι μεν εχει Μ52 με 150 αλογα αλλα οι Μ52 που μπηκαν στα 46αρια(tu) ειναι διβανοι.
Βασικα τουλαχιστον εμφανησιακα ειναι ολοιδιοι με Μ54...
Θα ειναι φασαρια το τουρμπο σε τετοιο μοτερ.
Οχι?

Θελει ψαξιμο αυτο που ρωτας,τι ειδους αγραφο ν'αγορασει,αν υπαρχουν πιστονια-μπιελες γι'αυτο το μοτερ και λοιπα αλλα που ξεφευγουν απο την κουβεντα αλλα και αποτελουν γνωση καποιου που θα πληρωθει γι'αυτο.Το σιγουρο ειναι οτι τα Μ54 τουρμπιζονται.Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα τα 7000 ευρω που εχει σκοπο να δωσει,βγαζουν καλο αποτελεσμα....

GIANNHS M
24-12-12, 23:48
επισης πειτε μου οι γνωστες ποια ειναι τα σημαντικα υπερ και τα σημαντικα κατα της ατμοσφαιρας vs τουρμπινας..

τα υπερ κ τα κατα πρεπει να τα νιωσεις εσυ ο ιδιος.πρεπει να οδηγησεις ενα αμαξι 200 αλογα τουρμπο κ ενα αμαξι 200-230 αλογα ατμοσφαιρα.εκει θα καταλαβεις τι εστι σαλιγκαρι κ τι ατμοσφαιρα.ποτε δεν ημουνα φαν τον τουρμπο οπως κ παραμενω υποστηριχτεις ενος μοτερ Μ αλλα αν δεν μπορω να το εχω για διαφορους λογους θα προτιμουσα ενα μοτερακι της σειρας κ τουρμπατο το οποιο οταν θα βγαλει 230 αλογακια θα πηγαινει πολυ καλα.τον τελευταιο καιρο οδηγαω ενα saab 9.3t 2006 πρωτο σταδιο.195 αλογα.το αμαξι ειναι φανταστικο κ με εχει κανει να αναθεωρησω διαφορες αντιληψεις που ειχα.

GIANNHS M
24-12-12, 23:50
Θελει ψαξιμο αυτο που ρωτας,τι ειδους αγραφο ν'αγορασει,αν υπαρχουν πιστονια-μπιελες γι'αυτο το μοτερ και λοιπα αλλα που ξεφευγουν απο την κουβεντα αλλα και αποτελουν γνωση καποιου που θα πληρωθει γι'αυτο.Το σιγουρο ειναι οτι τα Μ54 τουρμπιζονται.Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα τα 7000 ευρω που εχει σκοπο να δωσει,βγαζουν καλο αποτελεσμα....

χωρις να κατεχω πολλα αλλα απο εμπειριες φιλων θα βγαλει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ απουτελεσμα.απλα θελει ψαξιμο κ οχι βιασυνες.

NickM3CS
31-12-12, 16:29
Δεν φτανουν για κομπλε μετατροπη σε Μ3 τα 7 μαζι με την εργασια-τοποθετησης-φανοποια-ηλεκτρολογο. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις το δικο σου για πουλημα κανα 8500-9000αρι + αυτα που εχεις και να ψαξεις για ενα καλο Μ3.

πχ: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2888529/

+1000000 συμφωνω και θεωρω πως ειναι η καλυτερη λυση! πουλας , συμπληρωνεις τα 7Κ και βρισκεις ενα πολυ καλο Μ3 γνησιο!!!

ziaba
01-01-13, 18:35
https://www.car.gr/parts/view/3036224/

Andri
01-01-13, 19:01
https://www.car.gr/parts/view/3036224/

Καλό ακούγεται αλλά αυτό Bmw 320 I Cupe 2000 - 2013 ΔΕΝ στέκει.
Δεν λέει ούτε αν είναι το 2.2 μοτέρ από το e46 ούτε αν είναι το 2.0 e46 καλά για το 2.0 e92 δεν το συζητάω καν...Τώρα δεν ξέρω αν ταιριάζει να μπει από το ένα μοτέρ στο άλλο..

bmw33
01-01-13, 21:45
να το και το μωρο..για πειτε μου γνωμες παιδια σας αρεσει?

bmw33
01-01-13, 21:50
καλο η να βαλω το μανισιο??

bmw33
01-01-13, 21:52
και μια ερωτηση..στις ποσες στροφες κοφταρουν οι ταχυτητες στα 320?

nikos valvetronic
01-01-13, 23:23
Το μανίσιο το καντράν βάλε.

Andri
01-01-13, 23:27
καλο η να βαλω το μανισιο??


Το μανίσιο το καντράν βάλε.

+1000

nikos valvetronic
01-01-13, 23:44
και μια ερωτηση..στις ποσες στροφες κοφταρουν οι ταχυτητες στα 320?

https://www.youtube.com/watch?v=UcG8dh11Dxc

6500 φαίνεται καθαρά.

Andri
01-01-13, 23:45
https://www.youtube.com/watch?v=UcG8dh11Dxc

6500 φαίνεται καθαρά.

Πως ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο δεν έχει πρόγραμμα?

Stamatis
01-01-13, 23:53
Τοσο ειναι ο κοφτης και σε εμενα στο 2.5

nikos valvetronic
01-01-13, 23:55
Μα 6500 είναι το min όριο στροφών τουλάχιστον στα 6κύλινδρα βενζίνη.
Με πρόγραμμα ή τα πάνε μέχρι 7000 συνήθως ή τα αφήνουν στα ίδια.

Andri
02-01-13, 00:01
Μα 6500 είναι το min όριο στροφών τουλάχιστον στα 6κύλινδρα βενζίνη.
Με πρόγραμμα ή τα πάνε μέχρι 7000 συνήθως ή τα αφήνουν στα ίδια.

Δεν το ήξερα αυτό , αλλά e46 δεν βγήκαν και 4κύλινδρα? Κάνω λάθος?

merbeind
02-01-13, 01:11
Τα εξακυλινδρα φτανουν μεχρι 6700 απο το εργοστασιο.
4κυλινδρα 46αρια βγηκαν σιγουρα το 1900cc με τα 118ps, το 2λιτρο valvetronic με τα 143,το 1600cc με 116ps.Αυτα ξερω μαλλον υπαρχουν και αλλα.

Φοίβος
02-01-13, 05:30
Φίλε μου καλή χρονιά!!!
Θα σου παραθέσω εμπειρία φίλου!! 26ράκι 1.8, αλλαγή μοτέρ σε 1.8is. Προγραμματάκι (7000rpm) για το "κάτι" παραπάνω! Στη συνέχεια δεν ήταν όμως αρκετό και αποφάσισε το τούρμπισμα!! Μια ταλαιπωρία για πολύ καιρό, γνωριμίες με τους γερανούς... ζημιές, επιδιορθώσεις και στην πραγματικότητα δεν το χάρηκε και ιδιαίτερα το μοτεράκι του!!! Τώρα που "μεγάλωσε" ;) άλλαξε ξανά μοτερ και έβαλε (επιτέλους) ένα 321 Μ3. Από τότε είναι μια ΧΑΡΑ, έχει ξεχάσει τα συνεργεία και χαίρεται το αμαξάκι του, άσε που σε ότι πάτημα κάναμε ήμασταν δίπλα-δίπλα (είχα Μ3 Ε46).
Πάμε σε σένα. Όπως διαβάζω δεν έχεις αποφασίσει τι θέλεις!! Το σίγουρο όμως είναι οτι όνειρό σου είναι ένα Μ3 (συμφωνώ θα πω :) )!! Αν λοιπόν μπορείς να έχεις δηλωμένο ένα ΓΝΗΣΙΟ Μ3, συντήρηση, ασφάλιστρα (εγώ έδινα 2100 το χρόνο στο cabrio), τέλη κυκλοφορίας και ότι μπορεί να σου βγάλει τότε προτείνω χωρίς δεύτερη κουβέντα να πουλήσεις το δικό σου να βάλεις και ΛΙΓΑ από τα 7000 που έχεις και να πάρεις ένα Μ3.
Και λέω λίγα έχοντας υπόψιν μου πόσο τελικά πούλησα το δικό μου Μ3 E46 cabrio πριν λίγες μέρες...!!! (10.000¤ σε μάντρα, απλά για να το διώξω από πάνω μου!) Και πίστεψέ με όσοι το ήξεραν από εδώ μπορούν να πουν αν ήταν πένα ή όχι...!!!
Η τελική απόφαση δική σου...!!!

Υ.Γ. Αλλά η ΜΟΝΗ απόφαση είναι το Μ3.... :D :D :D

ziaba
02-01-13, 07:31
Καλό ακούγεται αλλά αυτό Bmw 320 I Cupe 2000 - 2013 ΔΕΝ στέκει.
Δεν λέει ούτε αν είναι το 2.2 μοτέρ από το e46 ούτε αν είναι το 2.0 e46 καλά για το 2.0 e92 δεν το συζητάω καν...Τώρα δεν ξέρω αν ταιριάζει να μπει από το ένα μοτέρ στο άλλο..

μπορεί να πάρει τηλ αν ενδιαφέρετε κ να ρωτήσει πως κ τι

zaharias
02-01-13, 08:23
https://www.car.gr/parts/view/3036224/

Αυτο πρεπει να ηταν 2λιτρο Μ52 schnitzer compressor..
καποια στιγμη ειχε φωτο ενα τουμπαρισμενο ασημι Ε46 κουπε.. αν θυμαμαι καλα..

zaharias
02-01-13, 08:26
Κανε μια δοκιμη μηπως μπορεσεις και το δωσεις.. ή το δωσεις ανταλλαγη και βρεις καποιο Μ3 που να ειναι στο budget σου, σε πρωτη φαση.. (πραγμα δυσκολο.. αλλα ποτε δεν ξερεις)
Και μετα τα ξαναλεμε..

bmw33
07-01-13, 06:11
παιδια για μοτερ απο 330 τι λετε??ειναι καλη ιδεα?περιπου κοστος??

limnios.m3 e36
07-01-13, 07:00
m3 δεν ειναι αλλα παει αρκετα καλα αν κοντινις λιγακι και το βιμα του.
το εχη ο αδερφος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος και αυτος μετατροπή το εκανε απο 1800 σε 330. στιλε πμ στον anisos και θα σου πει

Vassilis ///M
07-01-13, 08:48
παιδια για μοτερ απο 330 τι λετε??ειναι καλη ιδεα?περιπου κοστος??

:wub::wub::wub: