PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλαξε χέρια η ΒMW στη Λάρισα



aristent
21-12-12, 23:33
https://www.thessalianews.gr/images/stories/EPIXEIRISEIS/AYTOKINITA/papadopoulos_bmw2.jpg

Οριστικό διαζύγιο προέκυψε για την BMW Hellas και την Metαlaxis S.A. του Λαρισαίου επιχειρηματία Τάσου Μιναρεντζή, καθώς η αντιπροσώπευση της γερμανικής μάρκας αυτοκινήτων για την Λάρισα αλλά και τις περιοχές της Θεσσαλίας όπου δεν υπάρχει αντιπρόσωπος, περνάει στα χέρια της «Παπαδόπουλος Α.Ε.»

Πρόκειται για τον διανομέα της BMW στη Θεσσαλονίκη ο οποίος, μέσω της νεοσύστατης εταιρείας «Παπαδόπουλος Θεσσαλίας Α.Ε.», εγκαθίσταται από σήμερα στο 6ο χλμ της Εθνικής Οδού Λάρισας – Τρικάλων, στις παλιές εγκαταστάσεις της Metalaxis S.A.

Λεπτομέρειες για την αλλαγή δεν έγιναν γνωστές αλλά στην τοπική αγορά ήταν κοινό μυστικό ότι η Metalaxis αντιμετώπιζε από καιρό σοβαρά προβλήματα επιβίωσης εξ΄αιτίας της οικονομικής κρίσης, της συνακόλουθης πτώσης των πωλήσεων ΙΧ, αλλά και του υψηλού τραπεζικού δανεισμού που την επιβαρύνει ο οποίος υπερβαίνει τα 10 εκ. ευρώ.

Η ιστορία του νέου αντιπροσώπου ξεκινάει το 1975, με την δημιουργία ενός συνεργείου BMW στη Θεσσαλονίκη, ενώ το 1998 ιδρύει την «Παπαδόπουλος ΑΕ» στην περιοχή της Θέρμης. Η επιτυχημένη πορεία της επιχείρησης συνεχίστηκε, και το 2007 η «Παπαδόπουλος ΑΕ» εισέρχεται στο δίκτυο της BMW Hellas ως εξουσιοδοτημένος επισκευαστής, παρέχοντας πιστοποιημένες υπηρεσίες και ανταλλακτικά, αναβαθμίζοντας την παρουσία της στον χώρο της BMW.

Το 2009 η BMW Hellas εμπιστεύεται σε αυτήν την επίσημη εμπορία της μάρκας για την περιοχή της Θεσσαλονίκης.

πηγη:https://www.thessalianews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=16569%3Abmw-larisa-papadopoulos&Itemid=83

Leonidas_E39
21-12-12, 23:41
Αρη με τις υγειες σας.

aristent
21-12-12, 23:52
τον ηπιαμε???:shok:

Leonidas_E39
21-12-12, 23:58
Κρατα καμια πατινη σε βλεπω πελατη στον καζακο:hystericalbs1:

nfot
22-12-12, 00:21
Τωρα τι αναφωνουμε;
Ωωωωωωωωωωωω ή
Ωωωωωωωωωωωωχ ;

Leonidas_E39
22-12-12, 00:28
Αναμενετε στο ακουστικο σας μπορει εκει να σας προσεξουν περισσοτερο μη σας παρω και στον λαιμο μου.

Dimimav
22-12-12, 07:15
Δώστε πληροφορίες γιατί μόνο αντιπροσωπεία το κάνω service!

aristent
22-12-12, 07:47
Αρκετοι απο εσας,ξερετε οτι δεν ειχα και την καλυτερη αντιμετωπιση, απο το συνεργειο,με την προηγουμενη διευθυνση(βλεπε θεμα "αντικατασταση πολλαπλασιαστες Ν43")......

Εαν παραμεινουν οι ιδιοι εργαζομενοι εκει, δεν υπαρχει κανενα προβλημα,ειναι καλοι στη δουλεια τους,αρκει να εχουν "οδηγιες" οτι τελος οι "πονηριες"!!!

...ο πελατης (που ειναι εκτος εγγυησης) με τα λεφτα του παει οπου θελει!!!!

Εαν λοιπον ακουλουθησουν την τακτικη προς τον πελατη, που πρεπει να εχει ενα τοσο μεγαλο ονομα οπως η BMW,ολα θα πανε καλα.thumb

scania124
22-12-12, 08:42
Από προσωπική εμπειρία
Metalaxis vs Papadopoulos= 2
Να τονισω ότι το αυτοκινητο αγοράστηκε από την metalaxis και όλες η εγγυήσεις που χρειάστηκα περαστικάν στον Παπαδόπουλο.
Καλή ωρα στην metalaxis δεν ξέραν νΑ μου περάσουν το cruise control.......στον Παπαδόπουλο δεν πρόλαβα νΑ τελειώσω την ερωτηση μου και ειχαν παραγγείλει το ανταλλακτικό στο φτερο.

scania124
22-12-12, 08:44
Να αναφερω ότι πριν λιγες μέρες άλλαξα πολλαπλασιαστες σε άλλη μεγαλη αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης και τους έριξα μεγάλο ακυρο......ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

bimmerm
22-12-12, 10:59
ολες οι αντιπροσωπειες ειναι καλες ''αμα θελουν"...

Dimimav
22-12-12, 11:19
Μακαρι οι υπηρεσιες τους να ειναι καλυτερες
κ να φερουν πιο εξειδικευμενο προσωπικο

nfot
22-12-12, 11:27
Αρα, το αφεντικο αλλαξε, οι εγκαταστασεις εμειναν οι ιδιες και μενει να δουμε τι εγινε με το προσωπικο.
Για να δουμε πως θα εξελιχτει αυτη η αλλαγη.

Stathis
22-12-12, 12:19
απο κει πηρα το Μ6.
ενω πριν την πωληση τρεχανε σα μηχανακια, μετα πληρης απογοητευση απο τις υπηρεσιες και την αντιμετωπιση.
κλασσικη ελληνικη νοοτροπια.

ο παπαδοπουλος στηριζεται στο εμποριο μεταχειρισμενων ανταλλακτικων.
εχει απο 2002 μεχρι το πιο καινουργιο μοντελο σχεδον τα παντα.
φαινεται οτι εχει πολλες διασυνδεσεις στο εξωτερικο και σε ολα τα ατυχηματα οι συνεργατες του πηγαινουν πρωτοι και παιρνουν ολα τα τρακαρισμενα αυτοκινητα... ...

σαν επισημο σερβις δεν εμεινα ευχαριστημενος, καμια σχεση με αλλα εξουσιοδοτημενα της αθηνας που εχω εμπειρια οπως ο σπανος και ο κορφιατης.

εκανε παντως καλες ανταλλαγες γιατι ειχε κυκλο και πουλουσε γρηγορα τα ακριβα μοντελα.

εγινε και αντιπροσωπος της γκεμπαλα για ενα διαστημα κατι πουλησε, οχι σπουδαια πραγματα.
το σπουδαιο ηταν οτι σε μια εκθεση που ειχε γινει στην αθηνα ειχε φερει ενα carrera Gt βελτιωμενο απο το γερμανικο οικο.
εστω κι ετσι αρκετος κοσμος καταφερε να το δει απο κοντα.

ευχομαι καλες δουλειες, οι πιτσιρικαδες γιοι του παπαδοπουλου ελπιζω να μεγαλωσαν, να απεκτησαν εμπειρια και να βαλανε μυαλο.

chief
22-12-12, 12:44
Νομιζω, εχω βγει για φαγητο με τον Παπαδοπουλο παρεα με ενα φιλο συμφορουμιτη εδω στην Κυπρο.
Δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα δηλαδη γιατι παει κανενας χρονος απο τοτε. Ενα παλικαρι γυρω στα τριαντα ηταν.

Stathis
22-12-12, 17:53
3 αδελφια ειναι, ο ανεστης στις πωλησεις, ο σαββας στο σερβις και ο χρηστος στα ανταλλακτικα.
ο πατερας ο γιοχαν προεδρευει.

chief
22-12-12, 18:00
Ο Χρηστος ηταν (αν ηταν αυτός...). Με τον m3est βγηκαμε.
Πολυ γελιο, καλα περασαμε.

bimmerm
22-12-12, 19:24
ο πατερας ξεκινησε απο μηχανικος αυτοκινητων στην γερμανια εξου και οι γνωριμιες.οπως σωστα ειπωθηκε στην ελλαδα στην αρχη ειχαν τα ανταλλακτικα και μετα μπηκαν στο δικτυο.εχει γερες γνωριμιες και μεγαλο και καλο κυκλο-πελατες απο εσωτερικο και απο εξωτερικο γιαυτο και επεκτεινεται.
εχουν πολλα μεταχειρισμενα και η τελευταια τους γερη προσθηκη στο προσωπικο ειναι ο υπαλληλος στα μεταχειρισμενα (παλαιοτερα στον αδαμιδη)που θεωρειται ο καλυτερος στο ειδος.

bimmerm
22-12-12, 19:33
ειναι γνωστο οτι η κριση δημιουργει ευκαιριες αλλα μου κανει εντυπωση πως παιρνει το ρισκο και επεκτεινεται, ενω ειναι γνωστο οτι οι πωλησεις αυτοκινητων γενικα στην αγορα ειναι ελαχιστες.

vagmag
22-12-12, 21:02
την περίοδο αυτή όποιος επεκτείνεται το κάνει με άλλες βάσεις (όχι μεγάλους δανεισμούς, έξοδα κλπ) και με άλλες συμφωνίες.

Ο Παπαδόπουλος έχει κάνει και πολλές μετατροπές σε Μ, παλαιότερα...

Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερος από τον προηγούμενο στη Λάρισα, από το καθόλου....

Andri
22-12-12, 21:13
Μακάρι να βελτιωθούν τα πράγματα. Θα δούμε πως θα πάει...
Μετατροπές σε Μ ε?? χμμμ :whistle:

giannis_compact
22-12-12, 21:20
την περίοδο αυτή όποιος επεκτείνεται το κάνει με άλλες βάσεις (όχι μεγάλους δανεισμούς, έξοδα κλπ) και με άλλες συμφωνίες.

Ο Παπαδόπουλος έχει κάνει και πολλές μετατροπές σε Μ, παλαιότερα...

Δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερος από τον προηγούμενο στη Λάρισα, από το καθόλου....

Αν βάλει κάνεις στη σειρά τους κινητήρες που έχει πουλήσει ο Παπαδόπουλος φτάνουν από την Θεσσαλονίκη στην Αθήνα μπορεί και παραπέρα. Και μιλάω για κινητήρες χωρίς σασμάν.

m3est
22-12-12, 23:31
Ολοι οι αντιπροσωποι εχουν ευχαριστημενους και δυσαρεστημενους πελατες.Προσωπικα συνεργαζομαι μαζι τους πανω απο δεκα χρονια. Γεγονος ειναι πως καθε αρχη και δυσκολη.Αξιζει να σημειωθει πως εχουν βελτιωσει παρα πολυ την ποιοτητα των υπηρεσιων τους στο περασμα των χρονων. Δεν ειναι τυχαιο πως οι δυο αποκλειστικοι Μ ντηλερς στην Ελλαδα ειναι ο Παπαδοπουλος στη Θεσ/νικη και ο Σπανος στην Αθηνα. Παντως ακουω πως εχουν δρομολογησει αρκετες αλλαγες προς την καλυτερευση της μοναδας στη Λαρισα.

nfot
23-12-12, 21:34
Μακάρι να βελτιωθούν τα πράγματα. Θα δούμε πως θα πάει...
Μετατροπές σε Μ ε?? χμμμ :whistle:

Ψηνεσαι ε;

merbeind
23-12-12, 21:44
Αποψη μου για να αλλαξει κατι πρεπει αρχικα να αλλαξουν καποια μαστορια.Οτι αλλαξε η διοικηση δεν λεει κατι καθως δεν νομιζω να ειχε κανενας παραπονο με τον προηγουμενο ιδιοκτητη.
Απο εκει και περα πρεπει να εχει γινει προταση στον μαστορα που εχω στην Κατερινη (ιδιωτικο συνεργειο με εξειδικευση bmw) να κατεβει Λαρισα.Μακαρι λεω επειδη τον εχω δοκιμασει και σε οτι ειπε εβγαλε σωστη διαγνωση.

Thomelef
23-12-12, 23:30
διάγνωση δεν βγάζει κανένας καλός μάστορας πλέον, τουλάχιστον στα πεμβέ. υπάρχει το διαγνωστικό το ίδιο που κάνει αυτή την δουλειά. ο μάστορας απλά πρέπει να πιάνουν τα χερα του, να φέρει εις πέρας την υπόδειξη που θα του κάνει το διαγνωστικό...

merbeind
24-12-12, 00:12
Tις περισσοτερες φορες ετσι ειναι αλλα οταν δεν βγαζει το διαγνωστικο σφαλμα ενω εγω μυριζω καμενο στην καμπινα και ολα τα μαστορια λενε δισκο πλατο ενω ο αλλος ο μαστορας με περιγραφη μεσω τηλ μου λεει ειναι σετ βαλβιδων με κοστος 35 ευρω και λυνω το προβλημα μου.Νομιζω ειναι θεμα.Αλλο 500 και δουλεια να μην εχει γινει αλλο 35 και ολα καλα.
Τετοιο και κανα δυο αλλα περιστετικα προσωπικα με εχουν πεισει.
Οπως επισης να δινω στο service στην αντιπροσωπεια το σφουγγαρακι της sound generator και να τους ζηταω να το τοποθετησουν ξανα μιας που πηγα το αμαξι και στο τελος να με ρωτανε που μπαινει....Οχι ευχαριστω δεν θα τους δειξω εγω που να βαλουν το σφουγγαρι.

nfot
26-12-12, 01:45
διάγνωση δεν βγάζει κανένας καλός μάστορας πλέον, τουλάχιστον στα πεμβέ. υπάρχει το διαγνωστικό το ίδιο που κάνει αυτή την δουλειά. ο μάστορας απλά πρέπει να πιάνουν τα χερα του, να φέρει εις πέρας την υπόδειξη που θα του κάνει το διαγνωστικό...

Το διαγνωστικο θα δειξει τις βλαβες για τις οποιες υπαρχει ο σχετικος αισθητηρας, τπτ αλλο. Ενας καλος μαστορας θα καταλαβει και τι προκαλεσε τη βλαβη αλλα και χιλιες δυο βλαβες για τις οποιες δεν υπαρχει αισθητηρας. Αυτη η εξαρτηση των νεων μαστορων απο το διαγνωστικο με εκνευριζει αφανταστα, οπως και το "αν δεν το δειχνει το διαγνωστικο δεν το καλυπτει η εγγυηση". Ελεος πια.

bimmerm
26-12-12, 10:01
συμφωνω!!! αν θες πλεον καλο μαστορα πας σε εξιδεικευμενο.βεβαια και εκει λιγοι ειναι αλλα τουλαχιστον βρισκεις.στις αντιπροσωπειες συνηθως εχουν ενα εμεπειρο μαστορα και καποια νεα παιδια βοηθους που ουσιαστικα μαθαινουν την δουλεια μεσα στην αντιπροσωπεια.και αυτο μαλλον γινεται λογω κοστους.
καποια απο αυτα παιδια που εχουν μερακι και θελουν να γινουν μαστορες μετα απο μερικα χρονια ανοιγουν δικα τους.το θεμα ειναι οπως ειπε και ο φιλος οτι τους μαθαινουν να βασιζονται στο διαγνωστικο και οχι στο μυαλο τους.αυτο ειναι το μειον των αντιπροσωπειων.βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις που ανα διαστηματα ειχαν καλους μαστορες.
εδω, καποιες φορες μεσα απο τις γνωσεις που εχουμε αποκομισει μεσα απο το φορουμ, εμεις ξερουμε πιο πολλα για μια βλαβη και τους ενημερωνουμε με παραπανω πληροφοριες.

Thomelef
26-12-12, 10:18
Καποτε τα πραγματα ηταν πιο πολυπλοκα. Πλεον παρολο που τα αυτοκινητα ειναι πολυ πιο πολυπλοκα, με την βοηθεια της τεχνολογιας γινονται πιο απλα.

Σου αναβει ενα τσεκ εντζιν πχ το οποιο ειναι συνδεδεμενο με της παναγιας τα ματια, και αντε βρες ακρη.

Η με τα σαζμαν τελευταιας τεχνολογιας.

Του φιλου στελιου το Μ3...δεν εχει ξεκαθαρη διαγνωση το διατνωστικο, αλλαχτηκαν 800 πραγματα, παλι σε σειφ μοουντ εμπαινε.

Τοδικο μου με το βανος. Δεν εδειχνε βλαβη, και θα εκανε κραου...

Το οτι μπορει να παραπλανησει το διαγνωστικο πολλες φορες ισχυει, αλλα κατα 99% θα σου πει ποια ειναι η πηγη του προβληματος για να το.χτυπησεις στην καρδια του.

Σκοπος.της τεχνολογιας ειναι να κανει τον τεχνιτη να σταματαει σιγα σιγα να σκεφτεται. Και καλο, αλλα και κακο.

Καλο γιατι ακολουθειτε καποιο πρωτοκολλο με τυπικες διαδικασιες, κακο γιατι ο ανθρωπος πρεπει μονιμως να σκεφτεται, να εξασκει το μυαλο και τον νου.

aristent
26-12-12, 10:30
Oι αντιπροσωπειες που εχουν καθετες μοναδες(πωλησεις + σερβις/ανταλλακτικα) στελνουν κατα καιρους τους υπαλληλους τους(πωλητες/τεχνιτες) σε εκπαιδευτικα σεμιναρια.

Εκει μαθαινουν την διαδικασια των πωλησεων (οι πωλητες),τη σωστη διαγνωση και την χρηση των εργαλειων/μηχανηματων (οι τεχνιτες) και κυριως τον σεβασμο προς τον πελατη ΟΛΟΙ τους!!!

Καπου στην πορεια χανεται αυτο το τελευταιο και εκει "χανεται" και το καλο ονομα του καθε αντιπροσωπου.....λαθη γινονται,δυσκολα "περιστατικα" παντα θα υπαρχουν,...η εμπειρια ενος τεχνιτη ειναι το πολυτιμοτερο εργαλειο.......αυτο ομως θα πρεπει να το αποδειξουν στον πελατη και να του κανουν την δουλεια που θελει, με ασφαλεια και σιγουρια ως προς το αποτελεσμα.

Ελπιζω οτι ο νεος πλεον αντιπροσωπος θα δωσει σαφη μηνυμα στους εργαζομενους του οτι,"ασαφειες"&"ασεβειες" προς τον πελατη και την εργασια τους, δεν ειναι αποδεκτές!!!

Εγω παντως ευχομαι στην "Παπαδοπουλος ΑΕ." καλη επιτυχια και καλες δουλειες, στις δυσκολες αυτες εποχες......ευκαιριες θα δωθουν να αποδειξει την αξια της η εταιρια,μακαρι να ειναι ανταξια των προσδοκιων μας.thumb

Thomelef
26-12-12, 10:32
Το μονοπωλειο αρη ειναι κακο πραγμα. Ειδικα οταν ερχεται σε συνεργασια με την ελληνικη αντιληψη.

aristent
26-12-12, 10:36
Το μονοπωλειο αρη ειναι κακο πραγμα. Ειδικα οταν ερχεται σε συνεργασια με την ελληνικη αντιληψη.

γι'αυτο λεω:


......ευκαιριες θα δωθουν να αποδειξει την αξια της η εταιρια,μακαρι να ειναι ανταξια των προσδοκιων μας.thumb

I_MNL
02-01-13, 20:55
Απ'όσο ξέρω στο τμήμα ανταλλακτικών όλα πάνε φίνα. Ξέρω τον υπεύθυνο (από όταν ήμασταν στο σχολείο), ο οποίος ήταν εκεί και από την προηγούμενη εταιρεία και είναι πραγματικά πάρα πολύ καλός στην δουλειά του.
Ήμουν εκεί πριν την Πρωτοχρονιά για μια αλλαγή μάκτρων των υαλο-καθαριστήρων στο 316 και η δουλειά έγινε στο άψε-σβήσε. :thumbsup:

Andri
02-01-13, 21:42
Σήμερα επισκέφτηκα τις εγκαταστάσεις για το προληπτικό λαμπάκι στα 4 χρόνια. Έλεγχος στο αμάξι σβήσιμο του λαμπάΚιου και -40,59 ευρώ το πορτοφόλι. Δεν μπορώ να κρίνω καθώς με εξυπηρέτησαν τα ίδια παιδιά με πριν που γνωρίζω κάπως :)

aristent
02-01-13, 21:45
Σήμερα επισκέφτηκα τις εγκαταστάσεις για το προληπτικό λαμπάκι στα 4 χρόνια. Έλεγχος στο αμάξι σβήσιμο του λαμπάΚιου και -40,59 ευρώ το πορτοφόλι. Δεν μπορώ να κρίνω καθώς με εξυπηρέτησαν τα ίδια παιδιά με πριν που γνωρίζω κάπως :)

:shok: κανε το λιγο πιο κατανοητο Ανδρεα!!!....τι ακριβως ελεγχο σου κανανε και πληρωσες 40 ευρω???....μηπως ηταν ειδοποιηση το λαμπακι για να βγαλεις καρτα καυσαεριων???

Andri
02-01-13, 21:51
:shok: κανε το λιγο πιο κατανοητο Ανδρεα!!!....τι ακριβως ελεγχο σου κανανε και πληρωσες 40 ευρω???....μηπως ηταν ειδοποιηση το λαμπακι για να βγαλεις καρτα καυσαεριων???

Άναψε κίτρινο το λαμπάκι που έχει την ράμπα (το πρώτο στον έλεγχο σέρβις. αν κατάλαβες) λόγω ημερομηνίας (1/12 έλεγε). Ε πήγα για να το σβήσω και να δω αν όλα είναι καλά. Τελικά όλα καλά ήταν :whistle:

Stathis
02-01-13, 22:23
που σε πονει και που σε σΙφαζει...

Eleni
02-01-13, 22:40
Άναψε κίτρινο το λαμπάκι που έχει την ράμπα (το πρώτο στον έλεγχο σέρβις. αν κατάλαβες) λόγω ημερομηνίας (1/12 έλεγε). Ε πήγα για να το σβήσω και να δω αν όλα είναι καλά. Τελικά όλα καλά ήταν :whistle:
ολα καλα ηταν και πληρωσες 40.00??????:shok:

Stathis
02-01-13, 22:44
φαντασου να ειχε προβλημα...
χαχαχαχα

nfot
02-01-13, 23:49
40 γιουρια για να σβησει το λαμπακι, χωρις καμια αλλη εργασια, νομιζω ειναι εξωφρενικη χρεωση.

Αληθεια, αλλαξε ολο το πακετο των αντιπροσωπειων χερια; Η Μεταλλαξη ειχε και Honda και Volvo και Mini, εκτος απο την BMW.

Driver M
03-01-13, 01:39
Σήμερα επισκέφτηκα τις εγκαταστάσεις για το προληπτικό λαμπάκι στα 4 χρόνια. Έλεγχος στο αμάξι σβήσιμο του λαμπάΚιου και -40,59 ευρώ το πορτοφόλι. Δεν μπορώ να κρίνω καθώς με εξυπηρέτησαν τα ίδια παιδιά με πριν που γνωρίζω κάπως :)
Kαι γιατί δεν το έσβηνες μόνος σου?
1 λεπτού διαδικασία είναι.

Nino
03-01-13, 07:41
40 ευρω χρεωσαν το μπριζωμα και καλα ελεγχος!! ασχετα αν ηταν ενα λαμπακι μονο.
ετσι χανουν πελατες...
βεβαια δεν οφειλαν σε τιποτα να το κανουν τσαμπα, αλλα οχι και για ενα λαμπακι...

scania124
03-01-13, 07:57
αχ αντρικο θα σε μαλωσω....1 λεπτο δεν ειναι η ολοι δουλεια .:thumbsup:
νανε καλα το youtube....
προφανως σου χρεωσαν τον ελενχο που και καλα εκαναν ο οποιος ειναι και καλα χειμερινος ελενχος και τον χρεωνουν αν δεν κανω λαθος 30+φπα.

nfot
03-01-13, 10:26
Η χρεωση αντιστοιχεε σε 33 ευρω + ΦΠΑ. Δλδ, χρεωσαν μιση εργατωρα.

Andri
03-01-13, 13:41
Έλεγε 1/13* και όχι 1/12 που έγραψα, προφανώς το καταλάβατε.
Ναι δεν είχε απολύτως τίποτα το αμάξι και κόστισε τόσο. (πριν 2Κ χλμ άλλαξα και λάδια)
Η αλήθεια είναι ότι ήξερα να το σβήσω και μόνος αλλά λέω ΜΗΠΩΣ και...είχα ταξίδι μπροστά μου. Τελικά ήθελα να δώσω τα 40Ε. Δεν πειράζει την ΥΓΕΙΑ μας να έχουμε...

bimmerm
03-01-13, 16:10
το θεμα φιλε δεν ειναι αν ηθελες να τα δωσεις εσυ αλλα οτι δεν επρεπε να τα παρουν αυτοι.γιατι σκοπος τους ειναι η' θα επρεπε να ειναι να εξυπηρετησουν σωστα τον πελατη και οχι να τον γδυνουν με το παραμικρο επειδη δεν εχουν δουλεια ,τωρα.
τους δινεις το δικαιωμα αθελα σου να αποκτουν μια λαθος νοοτροπια οπως το παραδειγμα με τον φιλο σκανια σε αναλογο τοπικ που τους εκοψε τον βηχα.

το ιδιο θεμα ειχα και εγω πριν λιγο καιρο αλλα βαθια υποψιασμενος(ναναι καλα τα φορουμ) εκανα τηλεφωνικα την ιδια ερωτηση σε 3 αντιπροσωπειες αθηνα και θεσσαλονικη.μια εξ αυτων πολυ μεγαλη ζητουσε να το δει απο κοντα(σιγα) η' αλλη ηθελε τα ιδια χρηματα και η τριτη οχι μονο μου εδωσε τηλεφωνικα επι 10' οδηγιες να το σβησω αλλα μου ειπε αν δεν τα καταφερω να παω απο εκει να γινει ελεγχος και στα αμορτισερ που ηθελα ,ΔΩΡΕΑΝ.αλοιμονο μου ειπε...βγαλε συμπερασματα...ερευνα την αλλη φορα.

Stathis
03-01-13, 17:14
τη δοξα πολλοι εμισησαν, το χρημα ουδεις!

Bazil Van Sinner
03-01-13, 17:23
Σήμερα επισκέφτηκα τις εγκαταστάσεις για το προληπτικό λαμπάκι στα 4 χρόνια. Έλεγχος στο αμάξι σβήσιμο του λαμπάΚιου και -40,59 ευρώ το πορτοφόλι. Δεν μπορώ να κρίνω καθώς με εξυπηρέτησαν τα ίδια παιδιά με πριν που γνωρίζω κάπως :)


χαλαλι τους ρε!

Προσωπικα ΔΕΝ θα ξαναπερνουσα ουτε απο εξω!

Για να μου σβησει τα 2 λαμπακια απο ABS και DSC που μου αναψαν πριν κανα διληνο,μου πηρε 5λεπτα της ωρας και 15εουρως η αντιπ.στη Δραμα,καθως επισης και οταν δεν μπορουσα να βγαλω τα μπρατσα απο τους υαλοκαθαρηστηρες πηγα εκει,και με ενα ειδικο εργαλειο μου τα βγαλε,εννοειται δωρεαν,και θα ξαναπαω γιατι ειναι ωραιος !

Andri
03-01-13, 17:39
αχ αντρικο θα σε μαλωσω....1 λεπτο δεν ειναι η ολοι δουλεια .:thumbsup:
νανε καλα το youtube....
προφανως σου χρεωσαν τον ελενχο που και καλα εκαναν ο οποιος ειναι και καλα χειμερινος ελενχος και τον χρεωνουν αν δεν κανω λαθος 30+φπα.

Δεν ξέρω Θάνο , το αμάξι μπήκε ράμπα σηκώθηκε, κοιτάχτηκε . Δεν βρέθηκε κάτι (ευτυχώς- αναμενόμενο) κατέβηκε. Παρατηρήσεις μηδέν(0) , μου το τόνισαν και 2-3 φορές στο ταμείο . Κύριε έχετε ΜΗΔΕΝ παρατηρήσεις, πλήρωσα ,start engine , βενζινάδικο (άλλα 70 εκεί -για να φύγει με το χρόνο και το 100αρι ) σπίτι, καφέ και επιστροφή από την άδεια. Ξαναλέω, την υγεία μας να έχουμε. Πλέον με βλέπω να πάω μόνο έξω , εκεί που ουσιαστικά ελέγχθηκε και το αυτοκίνητο πριν πάω για τα χαρτιά. Έτσι και αλλιώς εγγύηση γιοκ λόγω βαδίσματος εις τον 4 χρόνο ύπαρξης... (ζωή να έχει....):thumbsup:

mark e92
03-01-13, 18:24
Έλεγε 1/13* και όχι 1/12 που έγραψα, προφανώς το καταλάβατε.
Ναι δεν είχε απολύτως τίποτα το αμάξι και κόστισε τόσο. (πριν 2Κ χλμ άλλαξα και λάδια)
Η αλήθεια είναι ότι ήξερα να το σβήσω και μόνος αλλά λέω ΜΗΠΩΣ και...είχα ταξίδι μπροστά μου. Τελικά ήθελα να δώσω τα 40Ε. Δεν πειράζει την ΥΓΕΙΑ μας να έχουμε...

Την ίδια μαλ... Έκανα καί εγώ ,κόστος 50ευρω στην Πάτρα,αν ήξερα ότι δεν θα έκαναν τίποτα απολύτως θα το εσβηνα μόνος μου. Δεν πειράζει την επόμενη φορά θα ξέρω...

Andri
04-01-13, 19:28
Την ίδια μαλ... Έκανα καί εγώ ,κόστος 50ευρω στην Πάτρα,αν ήξερα ότι δεν θα έκαναν τίποτα απολύτως θα το εσβηνα μόνος μου. Δεν πειράζει την επόμενη φορά θα ξέρω...

Μάρκο εγώ είπα, πλέον για τέτοια ΜΟΝΟ σε εξωτερικό συνεργείο, σε μάστορα που ξέρω εδώ και πολλά χρόνια λόγω ύπαρξης bmw (στην οικογένεια-θείο μου) από το '88(αν θυμάμαι καλά). Και το E30 που είχε και το E46 τώρα μόνο εκεί τα πάει. Παράπονο κανένα(αν εξαιρέσεις την ουρά :th_Laie_67-1:). Εκεί πήγα και το E92 που πήρα για τον τελικό έλεγχο . Ήθελα σφραγίδες αντιπροσωπείας στο βιβλιαράκι μου, λες και εκεί θα φανεί η πραγματική συντήρηση του αυτοκινήτου. Μικρός βλέπεις, θα μάθω...έχω δρόμο μπροστά μου...

GanKostas-E90
04-01-13, 20:15
Εγώ πάντως ρε παιδιά όταν έκανα επαναπρογραμματισμο γιατί μου άναψε η κλειδαριά του τιμονιου 25 γιουργια πληρωσα στον Σπανο τελικά στο ελαντα είμαστε άξιοι τις μοίρας μας ότι θέλει κάνει ο καθένας που νέα βρεις άκρη μετά thumb

Andri
04-01-13, 20:20
Εγώ πάντως ρε παιδιά όταν έκανα επαναπρογραμματισμο γιατί μου άναψε η κλειδαριά του τιμονιου 25 γιουργια πληρωσα στον Σπανο τελικά στο ελαντα είμαστε άξιοι τις μοίρας μας ότι θέλει κάνει ο καθένας που νέα βρεις άκρη μετά thumb
Ο έλεγχος στο αμάξι Κώστα (άσχετα με το αν δεν χρειάζεται κάτι-όπως δεν χρειάστηκε σε μένα π.χ) νομίζω είναι έτοιμο barcode. Οπότε αν το χτυπήσει έτσι σαν εργασία πληρώνεις τόσα.... Δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής άλλου barcode όταν δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα το αμάξι.

GanKostas-E90
04-01-13, 20:43
Ανδρέα επίτηδες το έγραψα γιατί όταν ρώτησα στην μετάλλαξη που ήταν στο Βόλο μου είπαν τότε 100 ευρώ μπορείς να καταλάβεις την διάφορα και λόγω το ότι είχα την δυνατότητα να το πάω Αθήνα λόγω δουλειάς τηλεφωνικα μου ειπαν στον σπανο 50 ευρώ και στο τέλος πλήρωσα 30 δεν μπορεί να υπάρχουν τέτοιες διάφορες είναι κοροϊδία ότι θέλουν ζητάνε τώρα αυτά με τα barcode φιλαράκι δεν τα ξέρω ,εγώ πιστεύω είναι που θα σε πιάσουν thumbφαντάζομαι δεν ρωτησες πόσο θα κοστίσει η εργασία;

Eleni
05-01-13, 02:50
Εδω για κατι παρομοιο δεν πληρωνεις.......!!!!!!!! Τους εχω σπασει τα νευρα και πηγαινω μεχρι κ αερα στα λαστιχα να μου συμπληρωσουν........thumb

Andri
05-01-13, 12:15
Ανδρέα επίτηδες το έγραψα γιατί όταν ρώτησα στην μετάλλαξη που ήταν στο Βόλο μου είπαν τότε 100 ευρώ μπορείς να καταλάβεις την διάφορα και λόγω το ότι είχα την δυνατότητα να το πάω Αθήνα λόγω δουλειάς τηλεφωνικα μου ειπαν στον σπανο 50 ευρώ και στο τέλος πλήρωσα 30 δεν μπορεί να υπάρχουν τέτοιες διάφορες είναι κοροϊδία ότι θέλουν ζητάνε τώρα αυτά με τα barcode φιλαράκι δεν τα ξέρω ,εγώ πιστεύω είναι που θα σε πιάσουν thumbφαντάζομαι δεν ρωτησες πόσο θα κοστίσει η εργασία;

Με ενημέρωσε για την τιμή. Αλλά περίμενα κάτι διαφορετικό σε έλεγχο με αυτά τα λεφτά. Τέσπα...

Andri
05-01-13, 12:18
Εδω για κατι παρομοιο δεν πληρωνεις.......!!!!!!!! Τους εχω σπασει τα νευρα και πηγαινω μεχρι κ αερα στα λαστιχα να μου συμπληρωσουν........thumb

Ελένη είναι πως και που θα πιάσεις τον άλλο... Πήγαμε μία φορά θυμάμαι με το θείο μου να δοκιμάσει μία 17αρα ζάντα (για ρεζέρβα σε 330 E46) που έχει. Κίνηση αρκετή στην αντιπροσωπεία και όμως μπήκε αμέσως μέσα το αυτοκίνητο σηκώθηκε δοκιμάστηκε η ζάντα μπήκε πίσω στη θέση της , του λέμε τι χρωστάμε? Χαμογέλασε μας αποχαιρέτησε , μας είπε και καλές Γιορτές (πλησίαζε Πάσχα) και φύγαμε. (Δεν ξέρω αν τον γνώριζε ο θείος μου)

Stamatis
05-01-13, 12:36
Για να παρετε μια ιδεα του τι σημαινει εφαρμοσμενη εταιρικη πολιτικη

Πηγα το μερκεντε γιατι εβγαλε σερβις.

Μπηκε στη ραμπα.
Ειχαν τσεκ λιστ οπου ειδαν και συμπληρωσαν με ενα παλμ επιτοπου:
Υγρα πλυστικου
Υγρα φρενων
Υγρα ψυξης
Εβγαλαν ροδες, συμπληρωσαν αερα
Ελεγξαν τακακια και εγραψαν ποσο τοις εκατο φθορα εχουν
Εβαλαν ροδες
Αλλαξαν λαδια και φιλτρο
Εβαλαν το αμαξι στο φρενομετρο
Εβαλαν το αμαξι στο αμορτισερομετρο
Εβγαλαν καρτα καυσαεριων (ηθελε ακομα 2 μηνες αλλα με ρωτησαν και ειπα οκ)
Τσεκαραν λαστιχα σε υαλοκαθαριστηρες, καθαρισαν τζαμια
Εκαναν ελεγχο αιρκοντισιον
Λιπαναν τους μεντεσεδες στις πορτες
Εκαναν παρατηρησεις οτι θα χρειαστει βαση προγραμματος φιλτρο καμπινας στο επομενο σερβις η σε 10.000 χλμ καθως και οτι τα λαστιχα θα χρειαστουν αλλαγη μιας και ειναι οριακα χαμηλα το πελμα

Μου εδωσαν τη λιστα τυπωμενη σε ενα χαρτι και απο πισω μια προσφορα για λαστιχα σε καλη τιμη (οχι φτηνα λαστιχα, επωνυμα εγκεκριμενα σε τιμη περιπου οσο του Κυριαζη)
Και πληρωσα 210 ευρω
Πηρα το αμαξι με ναυλον στο καθισμα και το τιμονι και χαρτι στο χαλακι.
Δυο μερες μετα με πηραν τηλεφωνο αν ειμαι οκ.

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο το ποσο.

_____________

Σε ποια μπεμβε εχει γινει αυτο?
Πειτε μου.

Andri
05-01-13, 12:39
Πηρα το αμαξι με ναυλον στο καθισμα και το τιμονι και χαρτι στο χαλακι.

_____________

Σε ποια μπεμβε εχει γινει αυτο?
Πειτε μου.

Αυτό το κάνουν πάντα στην αντιπροσωπεία που πάω-πήγαινα. Και βάζουν και στον λεβιέ ταχυτήτων.

GanKostas-E90
05-01-13, 13:24
Με ενημέρωσε για την τιμή. Αλλά περίμενα κάτι διαφορετικό σε έλεγχο με αυτά τα λεφτά. Τέσπα...

Αντρικό φιλική συμβουλή γιατί την έχω πάθει παρά πολλές φορές στο παρελθόν δεν το παίζω έξυπνος μια που έχεις την δυνατότητα να το πηγαίνεις στην Αθήνα ξεχνά την Λάρισα και πάντα να ρωτάς τιμή γιατί δεν παίζονται άκου 100 για να σβήσουν το λαμπακι αν ζηταγες επαναπρογραμματισμο τι θα σου λέγανε 500;thumb

GanKostas-E90
05-01-13, 13:28
Για να παρετε μια ιδεα του τι σημαινει εφαρμοσμενη εταιρικη πολιτικη

Πηγα το μερκεντε γιατι εβγαλε σερβις.

Μπηκε στη ραμπα.
Ειχαν τσεκ λιστ οπου ειδαν και συμπληρωσαν με ενα παλμ επιτοπου:
Υγρα πλυστικου
Υγρα φρενων
Υγρα ψυξης
Εβγαλαν ροδες, συμπληρωσαν αερα
Ελεγξαν τακακια και εγραψαν ποσο τοις εκατο φθορα εχουν
Εβαλαν ροδες
Αλλαξαν λαδια και φιλτρο
Εβαλαν το αμαξι στο φρενομετρο
Εβαλαν το αμαξι στο αμορτισερομετρο
Εβγαλαν καρτα καυσαεριων (ηθελε ακομα 2 μηνες αλλα με ρωτησαν και ειπα οκ)
Τσεκαραν λαστιχα σε υαλοκαθαριστηρες, καθαρισαν τζαμια
Εκαναν ελεγχο αιρκοντισιον
Λιπαναν τους μεντεσεδες στις πορτες
Εκαναν παρατηρησεις οτι θα χρειαστει βαση προγραμματος φιλτρο καμπινας στο επομενο σερβις η σε 10.000 χλμ καθως και οτι τα λαστιχα θα χρειαστουν αλλαγη μιας και ειναι οριακα χαμηλα το πελμα

Μου εδωσαν τη λιστα τυπωμενη σε ενα χαρτι και απο πισω μια προσφορα για λαστιχα σε καλη τιμη (οχι φτηνα λαστιχα, επωνυμα εγκεκριμενα σε τιμη περιπου οσο του Κυριαζη)
Και πληρωσα 210 ευρω
Πηρα το αμαξι με ναυλον στο καθισμα και το τιμονι και χαρτι στο χαλακι.
Δυο μερες μετα με πηραν τηλεφωνο αν ειμαι οκ.

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο το ποσο.

_____________
Νομίζω πως είναι πολύ καλη η τιμή thumb

Andri
05-01-13, 13:28
Αντρικό φιλική συμβουλή γιατί την έχω πάθει παρά πολλές φορές στο παρελθόν δεν το παίζω έξυπνος μια που έχεις την δυνατότητα να το πηγαίνεις στην Αθήνα ξεχνά την Λάρισα και πάντα να ρωτάς τιμή γιατί δεν παίζονται άκου 100 για να σβήσουν το λαμπακι αν ζηταγες επαναπρογραμματισμο τι θα σου λέγανε 500;thumb

Το ξέρω Κώστα ότι το λες φιλικά, το σκέφτηκα και εγώ για Αθήνα πλέον. Δεν μου ζήτησαν 100. 40Ε πήγε το μαλλί. (πολλά είναι και πάλι)

GanKostas-E90
05-01-13, 13:33
Το ξέρω Κώστα ότι το λες φιλικά, το σκέφτηκα και εγώ για Αθήνα πλέον. Δεν μου ζήτησαν 100. 40Ε πήγε το μαλλί. (πολλά είναι και πάλι)

Ναι έχεις δίκιο μπερδεύτικα φίλε Αθήνα μην το ψάχνεις

Driver M
05-01-13, 16:00
Για να παρετε μια ιδεα του τι σημαινει εφαρμοσμενη εταιρικη πολιτικη

Πηγα το μερκεντε γιατι εβγαλε σερβις.

Μπηκε στη ραμπα.
Ειχαν τσεκ λιστ οπου ειδαν και συμπληρωσαν με ενα παλμ επιτοπου:
Υγρα πλυστικου
Υγρα φρενων
Υγρα ψυξης
Εβγαλαν ροδες, συμπληρωσαν αερα
Ελεγξαν τακακια και εγραψαν ποσο τοις εκατο φθορα εχουν
Εβαλαν ροδες
Αλλαξαν λαδια και φιλτρο
Εβαλαν το αμαξι στο φρενομετρο
Εβαλαν το αμαξι στο αμορτισερομετρο
Εβγαλαν καρτα καυσαεριων (ηθελε ακομα 2 μηνες αλλα με ρωτησαν και ειπα οκ)
Τσεκαραν λαστιχα σε υαλοκαθαριστηρες, καθαρισαν τζαμια
Εκαναν ελεγχο αιρκοντισιον
Λιπαναν τους μεντεσεδες στις πορτες
Εκαναν παρατηρησεις οτι θα χρειαστει βαση προγραμματος φιλτρο καμπινας στο επομενο σερβις η σε 10.000 χλμ καθως και οτι τα λαστιχα θα χρειαστουν αλλαγη μιας και ειναι οριακα χαμηλα το πελμα

Μου εδωσαν τη λιστα τυπωμενη σε ενα χαρτι και απο πισω μια προσφορα για λαστιχα σε καλη τιμη (οχι φτηνα λαστιχα, επωνυμα εγκεκριμενα σε τιμη περιπου οσο του Κυριαζη)
Και πληρωσα 210 ευρω
Πηρα το αμαξι με ναυλον στο καθισμα και το τιμονι και χαρτι στο χαλακι.
Δυο μερες μετα με πηραν τηλεφωνο αν ειμαι οκ.

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο το ποσο.

_____________

Σε ποια μπεμβε εχει γινει αυτο?
Πειτε μου.
Ουσιαστικά Σταμάτη λάδια και φίλτρο άλλαξες και απλά σου συμπλήρωσαν λίγα υγρά (τα οποία έχουν μηδενική αξία).
Έγινε κι ενδελεχής έλεγχος όπως λες, αλλά αν σκεφτείς ότι μια αλλαγή λαδιών χρεώνεται γύρω στα 110-120 ευρώ σε αντιπροσωπεία, τότε σου πήραν σχεδόν 100 ευρώ για μερικά υγρά (που στα συμπλήρωσαν απλά γιατί αν στα άλλαζαν θα ήταν αλλιώς αφού και για τα υγρά φρένων και για το ψυγείο χρειάζεται κάποια ώρα) ελάχιστης αξίας και κάποιους ελέγχους,

Κατά τη γνώμη μου, όσο καλές υπηρεσίες και να προσέφεραν (που το έκαναν με βάση αυτά που λες), δεν παύει τα μόνα αναλώσιμα που χρησιμοποιήθηκαν να είναι τα λάδια και το φίλτρο λαδιού, οπότε το ποσό είναι αρκετά μεγάλο.

Stamatis
05-01-13, 17:34
+ Καρτα καυσαεριων Αρη

Δε λεω οτι ηταν φτηνα.
Το εβαλα για να δειξω οτι τουλαχιστον ασχοληθηκαν και με κατι παραπανω.
Εχεις μια αισθηση οτι εγινε ελεγχος, όχι ετοιμα τα λαδια σας, εξω από την πορτα τωρα.



Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Stathis
05-01-13, 18:31
Σε ποια μπεμβε εχει γινει αυτο?
Πειτε μου.
στο σπανο και στον κορφιατη.

Thomelef
05-01-13, 18:43
φρενόμετρο - αμορτισερόμετρο, είναι απο ένα 30αράκι χωρίς απόδειξη όπως συνηθίζουν οι περισσότεροι.

για μένα θείο, λογικότατο το κόστος που πλήρωσες. οκ, κάνουν απο μόνοι τους παροχή υπηρεσίας σε κάποια θέματα όπως τα 2 παραπάνω χωρίς να τους τα ζητήσεις, αλλά δεν πειράζει.

Stamatis
05-01-13, 19:02
στο σπανο και στον κορφιατη.

Ε να στειλει και η "λαρσα" καναν τεχνικο για εκπαιδευση εκει τοτε.


Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Nino
05-01-13, 19:14
Αυτο είναι και το νόημα του service ο έλεγχος γιατί όπως λένε και στο συναφι μου καλιο το προλαμβανειν παρά το θεραπευειν.
Δεδομένης και της φιρμας νομίζω ότι μια χαρά πλήρωσε ο πρόεδρος.
Πάντως την επόμενη φορά κάντε ένα πείραμα σε εξουσιοδοτημένο και μη,βγάλτε απο μια ρόδα ένα μπουλονι και ξεσφιξτε ι σε μια άλλη τα τρία απο τα τέσσερα!!! Στοίχημα ότι σχεδόν κανεις δεν θα το καταλάβει...

Eleni
05-01-13, 19:51
Για να παρετε μια ιδεα του τι σημαινει εφαρμοσμενη εταιρικη πολιτικη

Πηγα το μερκεντε γιατι εβγαλε σερβις.

Μπηκε στη ραμπα.
Ειχαν τσεκ λιστ οπου ειδαν και συμπληρωσαν με ενα παλμ επιτοπου:
Υγρα πλυστικου
Υγρα φρενων
Υγρα ψυξης
Εβγαλαν ροδες, συμπληρωσαν αερα
Ελεγξαν τακακια και εγραψαν ποσο τοις εκατο φθορα εχουν
Εβαλαν ροδες
Αλλαξαν λαδια και φιλτρο
Εβαλαν το αμαξι στο φρενομετρο
Εβαλαν το αμαξι στο αμορτισερομετρο
Εβγαλαν καρτα καυσαεριων (ηθελε ακομα 2 μηνες αλλα με ρωτησαν και ειπα οκ)
Τσεκαραν λαστιχα σε υαλοκαθαριστηρες, καθαρισαν τζαμια
Εκαναν ελεγχο αιρκοντισιον
Λιπαναν τους μεντεσεδες στις πορτες
Εκαναν παρατηρησεις οτι θα χρειαστει βαση προγραμματος φιλτρο καμπινας στο επομενο σερβις η σε 10.000 χλμ καθως και οτι τα λαστιχα θα χρειαστουν αλλαγη μιας και ειναι οριακα χαμηλα το πελμα

Μου εδωσαν τη λιστα τυπωμενη σε ενα χαρτι και απο πισω μια προσφορα για λαστιχα σε καλη τιμη (οχι φτηνα λαστιχα, επωνυμα εγκεκριμενα σε τιμη περιπου οσο του Κυριαζη)
Και πληρωσα 210 ευρω
Πηρα το αμαξι με ναυλον στο καθισμα και το τιμονι και χαρτι στο χαλακι.
Δυο μερες μετα με πηραν τηλεφωνο αν ειμαι οκ.

Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο το ποσο.

_____________

Σε ποια μπεμβε εχει γινει αυτο?
Πειτε μου.
εδω ετσι γινεται, και το παιρνεις και καθαρο μεσα εξω, σε παιρνουν τηλεφωνο την επομενη μερα ο service manager , συμπληρωνεις το survey στο internet και αν ειναι καινουριο σε παιρνει και η BMW of Northern US μεσα στην ιδια εβδομαδα......

GanKostas-E90
05-01-13, 21:00
Ε να στειλει και η "λαρσα" καναν τεχνικο για εκπαιδευση εκει τοτε.


Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης ειναι θεμα νοοτροπιας thumbΕκτος το οτι εδω δεν υπαρχει ανταγωνισμος οπως Αθηνα- Θεσ/κη παιζει ρολο και αυτο μονοπωλιο κύριοι δυστυχως :ranting2:

Andri
06-01-13, 10:15
στο σπανο και στον κορφιατη.


Ε να στειλει και η "λαρσα" καναν τεχνικο για εκπαιδευση εκει τοτε.


Αυτό το κάνουν πάντα στην αντιπροσωπεία που πάω-πήγαινα. Και βάζουν και στον λεβιέ ταχυτήτων.



Για τη Λάρισα αναφερόμουν , γίνεται και εκεί αυτό με τα προστατευτικά. Σε μένα τουλάχιστον πάντα...:whistle:

aristent
22-03-13, 12:20
Oι αντιπροσωπειες που εχουν καθετες μοναδες(πωλησεις + σερβις/ανταλλακτικα) στελνουν κατα καιρους τους υπαλληλους τους(πωλητες/τεχνιτες) σε εκπαιδευτικα σεμιναρια.

Εκει μαθαινουν την διαδικασια των πωλησεων (οι πωλητες),τη σωστη διαγνωση και την χρηση των εργαλειων/μηχανηματων (οι τεχνιτες) και κυριως τον σεβασμο προς τον πελατη ΟΛΟΙ τους!!!

Καπου στην πορεια χανεται αυτο το τελευταιο και εκει "χανεται" και το καλο ονομα του καθε αντιπροσωπου.....λαθη γινονται,δυσκολα "περιστατικα" παντα θα υπαρχουν,...η εμπειρια ενος τεχνιτη ειναι το πολυτιμοτερο εργαλειο.......αυτο ομως θα πρεπει να το αποδειξουν στον πελατη και να του κανουν την δουλεια που θελει, με ασφαλεια και σιγουρια ως προς το αποτελεσμα.

Ελπιζω οτι ο νεος πλεον αντιπροσωπος θα δωσει σαφη μηνυμα στους εργαζομενους του οτι,"ασαφειες"&"ασεβειες" προς τον πελατη και την εργασια τους, δεν ειναι αποδεκτές!!!

Εγω παντως ευχομαι στην "Παπαδοπουλος ΑΕ." καλη επιτυχια και καλες δουλειες, στις δυσκολες αυτες εποχες......ευκαιριες θα δωθουν να αποδειξει την αξια της η εταιρια,μακαρι να ειναι ανταξια των προσδοκιων μας.thumb

Σημερα εκανα τελικα την επισκεψη και τα ειπαμε απο κοντα, με τον κ.Σαββα Παπαδοπουλο,που ειναι κατα κυριο λογο υπευθυνος για την Λαρισα.


.... εκτος απο ευχες για καλες δουλειες,συζητηση για πολλα και διαφορα BMWδο θεματα,μου υποσχεθηκε οτι οποιος απο το φορουμ μας παει για σερβις,αγορα ανταλλακτικων,αγορα αυτοκινητου κλπ., να αναζητησει τον ιδιο, για να μπορεσει να κανει οτι καλυτερο μπορει,ως προς την εξυπηρετηση και τις τιμες.:thumbsup:

Του ειπα οτι δεν εχει νοημα να πουμε καποιο νουμερο σε εκπτωση,αλλα οποτε και οπου υπαρχει περιθωριο,να γινει το καλυτερο,ωστε να μεινουμε ολοι ευχαριστημενοι.thumb

ΥΣ....δυστυχως καθημερινα δεν εχει και πολυ χρονο στη διαθεση του,αλλα τον παροτρυνα να μπαινει και να διαβαζει το φορουμ μας,κατι που ελπιζω τελικα να κανει...

gant
22-03-13, 17:38
Για την ακρίβεια...
1.To 1975 ήταν απλά ανταλλακτατζήδες
2.Ο μοναδικός ντήλερ ήταν η ΠΕΡΒΑ.
3.Όταν ήρθαν οι Γερμανοί οι ίδιοι στην Ελλάδα και έσβησε ο Μανιατόπουλος, ήδη υπήρχε ο Τρικαλιώτης και ο Αδαμίδης.

Andri
22-03-13, 17:42
..μου υποσχεθηκε οτι οποιος απο το φορουμ μας παει για σερβις,αγορα ανταλλακτικων,αγορα αυτοκινητου κλπ., να αναζητησει τον ιδιο, για να μπορεσει να κανει οτι καλυτερο μπορει,ως προς την εξυπηρετηση και τις τιμες.:thumbsup:

Του ειπα οτι δεν εχει νοημα να πουμε καποιο νουμερο σε εκπτωση,αλλα οποτε και οπου υπαρχει περιθωριο,να γινει το καλυτερο,ωστε να μεινουμε ολοι ευχαριστημενοι.thumb



Μπράβο Άρη, αν και άντε να τον βρούμε όταν πάμε ....Περιμένω προσφορά με την αναφορά μέλους του φόρουμ ,κάνε τα κονέ σου :thumbsup:

giannis_compact
22-03-13, 19:04
Απο εξω γραφει ακομη Metalaxis? Πριν δυο σχεδον εβδομαδες ακομα Metalaxis εγραφε.

Dimimav
08-04-15, 10:17
Για άλλη μια φορά δικαιώνομαι οταν έλεγα οτι εαν μείνουν
τα ίδια άτομα απο την εναλλαγή metalaxis-Παπαδόπουλος θα εχουμε προβλημα.
Τα τελευταία δυο χρονια πάω σε εξειδικευμένο της Λάρισας και Οχι στον Παπαδόπουλο.χρειαστηκε ομως να πάρω κάτι τρίμ για το ταμπλό και δηλώνω
πλέον με βεβαιότητα οτι οι τύποι εκεί ειναι παντελώς ΗΛΙΘΙΟΙ:ranting2:
.Δεν συνεννοούνται ποτε μεταξύ τους, άσχετοι με το αντικείμενο και αυθάδεις με τον πελάτη.καλυτερα να το κλείσουν μια ωρα πιο γρήγορα το μαγαζάκι γιατι ντροπιάζουν το όνομα bmw

HLIAS - E36
08-04-15, 10:31
Χαλάρωσε ρε Μήτσο... Ποιός σε πείραξε?

Dimimav
09-04-15, 13:35
Για άλλη μια φορά δικαιώνομαι οταν έλεγα οτι εαν μείνουν
τα ίδια άτομα απο την εναλλαγή metalaxis-Παπαδόπουλος θα εχουμε προβλημα.
Τα τελευταία δυο χρονια πάω σε εξειδικευμένο της Λάρισας και Οχι στον Παπαδόπουλο.χρειαστηκε ομως να πάρω κάτι τρίμ για το ταμπλό και δηλώνω
πλέον με βεβαιότητα οτι οι τύποι εκεί ειναι παντελώς ΗΛΙΘΙΟΙ:ranting2:
.Δεν συνεννοούνται ποτε μεταξύ τους, άσχετοι με το αντικείμενο και αυθάδεις με τον πελάτη.καλυτερα να το κλείσουν μια ωρα πιο γρήγορα το μαγαζάκι γιατι ντροπιάζουν το όνομα bmw

Να πω σε αυτο το σημείο οτι η παρεξήγηση λύθηκε .
Αφού βεβαίως πήρα τηλ στην γραμματεία και αναζήτησα τον ίδιο κ.παπαδοπουλο ο οποίος βρισκόταν στην θεσσαλονικη .αμεσως συνομίλησα με τον διευθυντή ο οποίος κατάλαβε τι εχει γινει με έκλεισε ραντεβού να πάω σε ενα μισάωρο(κάτι
το οποίο δεν προλάβαιναν να κάνουν επι μια βδομάδα, ξαφνικά έγινε επιτόπου έλα) μου βαλαν κατευθείαν μέσα το αμαξι και γενικά έτρεχαν σαν μηχανάκια...μου έκανα και μεγάλη έκπτωση (100¤ ανταλλακτικό και 24¤περαστικά γίνανε 64¤) για την ταλαιπωρία αλλα και γιατι ήθελαν να με ευχαριστήσουν ..
Απλα δεν μπορω να καταλάβω γιατι πρεπει παντα να ψάχνουμε τον ανώτερο-ιδιοκτήτη ώστε να μας εξυπηρετήσουν καλυτερα

Thomelef
09-04-15, 15:35
Γιατί είσαι στην Ελλάδα. That's why.

Στη χώρα που όλοι είναι στα @@ τους. Γενικά, όσο μεγαλώνω, τόσο πιο πολύ σιχαίνομαι τη ράτσα μας. Τεμπέληδες, κουτοπονηροι, κομπλεξικοί, κουτσομποληδες, τεμπέληδες, με υφακι.

Πολύ θα ήθελα να άκουγα τα μπινελίκια που άκουσαν από αυτόν που όταν βαράει το χέρι στο γραφείο όλοι τρέχουν.

NickM3CS
09-04-15, 16:25
Γιατί είσαι στην Ελλάδα. That's why.

Στη χώρα που όλοι είναι στα @@ τους. Γενικά, όσο μεγαλώνω, τόσο πιο πολύ σιχαίνομαι τη ράτσα μας. Τεμπέληδες, κουτοπονηροι, κομπλεξικοί, κουτσομποληδες, τεμπέληδες, με υφακι.

Πολύ θα ήθελα να άκουγα τα μπινελίκια που άκουσαν από αυτόν που όταν βαράει το χέρι στο γραφείο όλοι τρέχουν.

+1000000000000
συμφωνω απολυτα. οσο ζουσα στο εξωτεριο (πολλα χρονια) ημουν περηφανος που ημουν ελληνας... οταν ηρθα ελλαδα μετα απο μερικα χρονια νιωθω ακριβως το ιδιο με αυτα που γραφεις παραπανω !!!!