PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με καλοριφερ



e34518
18-12-12, 17:07
γεια σας και παλι συμφορουμιτες !

αμαξι : 518 ε34

τον τελευταιο καιρο οταν ανοιγα το καλοριφερ και στρεμενο προς το παμπριζ για να ξεθολωσει γινοταν ακομα χειροτερα πραγμα πολυ περιεργο...

ακομα, οταν πηγαινα μπρος πισω το αμαξι και πατουσα αποτομα φρενο ακουγοταν ενα γκλουκ γκλουκ (σαν να εχεις ενα μπουκαλι με μισογεματο με νερο και να το κουνας) και επισης η θερμοκρασια του αμαξιου χτυπουσε κοκκινα...

το πηγα στην αντιπροωπεια και μου ειπαν οτι εχει τριπισει το ψυγειο του καλοριφερ και τα νερα του μοτερ τα μπαζει μεσα οποτε αν το αναβω το καλοριφερ ειναι σαν να μετατρεπω το παραφλου σε ατμο( τοξικο )...οποτε ο μαστορας ενοσε με ενα χαλκοσωληνα τα δυο κολαρα νερου χωρισ να μπαινουν μεσα στη καμπινα και στο ψυγειο του καλοριφερ...και μου ειπε να παω σε ηλεκτρολογο για να μου λυσει το ταμπλο και να αλλαξει το ψυγειο...

ερωτημα τωρα..μονο το ψυγειο μπορει να εχει τρυπησει η μεσολαβει κανενα αλλο κολαρο ?? ο ηλεκτρολογος θελει για τη δουλεια 100 ευρω..μην τα δωσω τσαμπα και τελικα δεν ειναι το ψυγειο..

τα φωτα σας βαυαροιι!!!

Thomelef
18-12-12, 21:09
το πρόβλημα είναι μην έχεις κάψει και καμμιά φλάντζα φίλε...

e34518
18-12-12, 22:39
το πρόβλημα είναι μην έχεις κάψει και καμμιά φλάντζα φίλε...

φλατζα?? που?

sierra
19-12-12, 00:33
Νομίζω ότι εάν είναι τρύπιο το ψυγείο όταν το βάζει σε λειτουργεία για τα τζάμια τότε στα θολώνει. Και νομίζω ότι έχει 2 ψυγεία άν δεν κάνω λάθος... thumb

Thomelef
19-12-12, 07:48
φλατζα?? που?

στην κεφαλή. γιατί αν η θερμοκρασία σου βαρούσε κόκκινα, πολύ πιθανόν να έχει προχωρήσει και εκεί η ζημιά λόγο υπερθέρμανσης.

e34518
19-12-12, 18:31
Νομίζω ότι εάν είναι τρύπιο το ψυγείο όταν το βάζει σε λειτουργεία για τα τζάμια τότε στα θολώνει. Και νομίζω ότι έχει 2 ψυγεία άν δεν κάνω λάθος... thumb

ναι μου φενεται ειναι δυο αλλα σαν ενωμενα...και ναι τοτε θολωνει τα τζαμια...

δηλαδη ψυγειο καλοριφερ ειναι ε?

e34518
19-12-12, 18:32
στην κεφαλή. γιατί αν η θερμοκρασία σου βαρούσε κόκκινα, πολύ πιθανόν να έχει προχωρήσει και εκεί η ζημιά λόγο υπερθέρμανσης.

δεν νομιζω...πως μπορω να το ελεγξω αυτο?

Thomelef
19-12-12, 18:35
κάνε τι είναι να κάνεις με το ψυγείο σου, και αν συνεχίσει να ανεβάζει θερμοκρασία, τότε ξαναψάχνεσαι

e34518
19-12-12, 18:57
κάνε τι είναι να κάνεις με το ψυγείο σου, και αν συνεχίσει να ανεβάζει θερμοκρασία, τότε ξαναψάχνεσαι

Μα τωρα το αμαξι δουλευει χωρις να περναει το νερο μεσα στο ψυγειο του καλοριφερ..εχω δημιουργησει κλειστο κυκλωμα (μονο μοτερ) ενωνοντας τους δυο σωληνεσ...και ειναι κομπλε απο θερμοκρασια...

Thomelef
19-12-12, 19:19
οκ...