PDA

Επιστροφή στο Forum : [E34] βοηθεια με κοντερ



e34518
16-12-12, 16:33
γεια χαρα... εχω ενα 34αρι και στα καλα καθουμενα εσβησαν oι αριθμοι των συνολικων χιλιομετρων ..καπου πρεπει να ειχε παρει το ματι μου ενα how to αλλα δεν το βρισκω...εχει καμια ιδεα κανεισ??(ειναι ηλεκτονικοι οι αριθμοι)

ευχαριστωω

Ptboul
17-12-12, 13:40
Κλασσικό πρόβλημα στα 34 άρια. Οι αριθμοί συνήθως δεν εξαφανίζονται αλλά χαλούν τα ψηφία.

Αυτό συμβαίνει εξαιτίας της πολυκαιρίας συν τις μεταβολές των θερμοκρασιών στο περιβάλλον. Χαλάει κάποια κόλληση εσωτερικά στο καντράν και για αυτό συμβαίνει αυτό το (κάποιες φορές παροδικό) φαινόμενο.
Οι λύσεις είναι:

α. Αγορά μτχ
β. Επισκευή αλλά από γνώστη γιατί πρέπει να είναι ψιλο μανούρα η εργασία αυτή από ότι έχω καταλάβει.

Συγκεκριμένα είχα πάει στον Πισιμίση στην Λιοσίων https://www.psm.com.gr/products.php?cpath=1 για άλλη δουλειά και όταν του είπα για το πρόβλημα αυτό (ναι, το πέρασα και εγώ) μου είπε να το πάω άλλη μέρα γιατί θέλει δουλειά και το κόστος θα ανερχόταν κάπου στα 50 ευρώ, αυτά το 2009 ή 10 δεν θυμάμαι.

e34518
17-12-12, 18:43
αα καταλαβα...δλδ δεν μπορω να προσπαθησω κατι μονος μου?? εχει βρει κανεις κανα how to??

bill_m3
17-12-12, 20:32
Μάλλον αυτό είναι :
https://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?t=59335&highlight=dead+pixels

Αλλά :shok: :shok: :shok: :shok:
Και παραπάνω ευρώ να σου ζητήσουν, να τα δώσεις!!! :original: :original::original:

Ptboul
18-12-12, 08:29
Μάλλον αυτό είναι :
https://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?t=59335&highlight=dead+pixels

Αλλά :shok: :shok: :shok: :shok:
Και παραπάνω ευρώ να σου ζητήσουν, να τα δώσεις!!! :original: :original::original:

Θα συμφωνήσω με τον Bill, προσωπικά πιάνει το χέρι μου και επισκευάζω παιχνίδια και μικροσυσκευές (και το glx :D ) αλλά στο αμάξι φοβάμαι να βάλω χέρι πόσο μάλλον σε μικροχειρουργική.

Αν δεν είσαι σίγουρος καλύτερα ρώτα σε 3-4 μαγαζιά να πάρεις κάποιες τιμές και πήγαινε το εκεί.

Το θεωρώ καλύτερη λύση από την αγορά μτχ το οποίο κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα βγάλει το ίδιο πρόβλημα μιας και είναι σύνηθες φαινόμενο στα 34άρια.

andreas72
18-12-12, 13:52
Τιποτα και κανενας δεν μπορει να φτιαξει τα καμμενα πιξελ σε 518-520 34αρι. Μην κουραζεσαι, κανενας στον κοσμο δε μπορει να το κανει!!!! Προσεξε: μονο σε 518-520αναφερομαι
Αλλα εσενα για να εσβησε ολο αποτομα μαλλον καηκαν οι ψειριτσες που φωτιζουν το display. Αυτο μπορεις να το δεις και μονος σου.

Ptboul
18-12-12, 13:56
Τιποτα και κανενας δεν μπορει να φτιαξει τα καμμενα πιξελ σε 518-520 34αρι. Μην κουραζεσαι, κανενας στον κοσμο δε μπορει να το κανει!!!!

:shok:

Μιλάμε για φωτισμό καντράν ή για τα ψηφία του χιλιομετρητή;

Γιατί εγώ αναφέρομαι στην δεύτερη περίπτωση και με διαβεβαίωσαν ότι επιδιορθώνεται. Το είδαν κιόλας το πρόβλημα να πω ότι δεν κατάλαβαν.

BILL007
18-12-12, 14:48
Γνωστό πρόβλημα καλωδιοταίνιας... Εδω είσαι https://pixelfix.net/eng/bmw.html ;)

andreas72
18-12-12, 14:55
:shok:

Μιλάμε για φωτισμό καντράν ή για τα ψηφία του χιλιομετρητή;

Γιατί εγώ αναφέρομαι στην δεύτερη περίπτωση και με διαβεβαίωσαν ότι επιδιορθώνεται. Το είδαν κιόλας το πρόβλημα να πω ότι δεν κατάλαβαν.

Μιλαω για καμενα πιξελ, ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ. Οποιος το κανει θα κατοχυρωσει παγκοσμια πατεντα. Ουτε με την καλωδιοταινια φτιαχνονται. Μην ακουτε κανεναν. Το εχω προσπαθησει χρονια και ξερω...:original:

Μονο με αγορα νεας πλακετας γυρω στα 500 ευρω..!!!!

BILL007
18-12-12, 14:57
Το πρόβλημα λένε ότι εντοπίζεται στην κακή επαφή της ταινίας. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν καμένα pixel κατ'αυτή την παραδοχή. Τώρα φυσικά αν κάηκε pixel δεν υπάρχει πιθανότητα να φτιαχτεί.

e34518
18-12-12, 16:56
εμενα παιδια ειναι ολα σβησμενα στη θεση ενα του κλειδιου..στη δευτερη θεση επειδη τα πρασινα λαμπακια φεγγουν αρκετα τοτε οι αριθμοι φαινοντε λιγο...

andreas72
18-12-12, 22:37
Το πρόβλημα λένε ότι εντοπίζεται στην κακή επαφή της ταινίας. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν καμένα pixel κατ'αυτή την παραδοχή. Τώρα φυσικά αν κάηκε pixel δεν υπάρχει πιθανότητα να φτιαχτεί.

Οχι, φτιαχνονται αλλα στα εξακιλυνδρα 34αρια(πανω απο 525) που φορανε αλλα καντραν με τις 4 πριζες και οχι με 2. Αυτα εχουν καποιους μεγαλους πυκνωτες που αλλαζονται και η οθονη επανερχεται. Στο καντραν των 518 δεν υπαρχουν αυτοι οι πυκνωτες και δε γινεται τιποτα.

andreas72
18-12-12, 22:38
εμενα παιδια ειναι ολα σβησμενα στη θεση ενα του κλειδιου..στη δευτερη θεση επειδη τα πρασινα λαμπακια φεγγουν αρκετα τοτε οι αριθμοι φαινοντε λιγο...

εσυ ειπαμε να ανοιξεις το καντραν και να δεις τις ψειρες στο display. Αμα φοβασαι ελα απ'το μαγαζι να στο ανοιξω εγω με κλειστα ματια, το εχω ανοιξει χιλιαδες φορες.:original:

e34518
18-12-12, 22:41
οκ οκ! μην βαρατε !!

υ.γ ειμαι κερκυρα

e34518
20-12-12, 19:12
Λοιπον!

Σημερα εκατσα και ασχοληθηκα λιγο με το κοντερ..
το προβλημα που δεν φαινοταν τα συνολικα χιλιομετρα ΛΥΘΗΚΕ πολυ απλα αντικαθηστωντας μια ψειρα..
και επειδη εχω την πολυτελεια να εχω ενα κοντερ καβαντζα απο ενα αλλο ε34 518 που ειχα παρει για αννταλακτικα,πειραματιστη α και παντρεψα διαφορα για να πετυχω οτι καλυτερο...

ακομα, εβαψα και τις βελονες κοκκινες απο την πανω μερια μονο οπως διαβασα...

ολα ειναι μια χαρα εκτος απο την βελονα των χιλιομετρων που για καποιο λογο που δεν μπορεσα να βρω δεν φωτιζετε...

παρακατω ειναι φωτογραφιες που μπορειτε να δειτε τη δουλεια μου ,το προβλημα με τη βελονα και καποιες κοντινες στο χιλιομετρητη...αν καποιος ξερει κατι η αν σκεφτεται κατι ας μου το προτεινει...κριμα μετα απο τοση δουλεια να μην φωτιζεται η βελονα των χιλιομετρων...

andreas72
20-12-12, 19:50
Δοκιμασε να βαλεις λαμπακια στις τρυπες που σου εχω μαρκαρει να δεις τι φωτιζουν...ισως βρεις λυση για το κοντερ...καποιο λαμπακι ειναι καμμενο.

πορτοκαλι επρεπε να βαψεις τις βελονες,οχι κοκκινες...μικρος εισαι θα μαθεις..:original:

16563

e34518
20-12-12, 20:00
αυτες οι τρυπες ειναι για την οθονη δεν ειναι για τη βελονα αλλα ετσι και αλλιως δουλευουν οι συγκεκριμενες λαμπιτσες...κοκκινες ειχα δει στο φορουμ οτι τις βαφουν...και στο M5 το ε34 κοκκινες ειναι...

Ptboul
21-12-12, 08:10
Μπράβο για το DIY!

Οπότε και ο Ανδρέας είχε δίκιο που έλεγε για ψείρα.