PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόστιμο 14.000¤ επειδή δεν πλήρωνε διόδια



Azurius
14-12-12, 10:53
Βαθιά το χέρι στην τσέπη πρέπει να βάλει ένας αυτοκινητιστής από την Πάτρα, έπειτα και από το πρόστιμο ύψους 14.000 ευρώ που του επέβαλε δικαστήριο για μη καταβολή διοδίων στην Ολυμπία Οδό.

Πρόκειται για την πρώτη απόφαση δικαστηρίου σε πανελλαδικό επίπεδο, που αναμένεται να ανοίξει τον ασκό του Αιόλου και για άλλες παρόμοιες υποθέσεις που ήδη έχει οδηγήσει στις δικαστικές αίθουσες η Κοινοπραξία.
Η υπόθεση, αφορά σε οδηγό ταξί, ο οποίος σύμφωνα με την απόφαση του Ειρηνοδικείου Χαλανδρίου, διήλθε από 1/7/2011 έως και 30/8/2012, συνολικά 73 φορές από τα διόδια του Ρίου, του Ζευγολατιού και της Ελευσίνας, αρνούμενος να πληρώσει τα ανάλογα διόδια.

Στο δικαστήριο προσκομίστηκε από την Εταιρεία, λεπτομερής κατάλογος όλων των διελεύσεων του αυτοκινήτου, που μάλιστα συνοδευόταν και από αντίστοιχες φωτογραφίες του οχήματος κατά τις επίμαχες διελεύσεις, με επισημείωση του αριθμού κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και βεβαίωση της αρμόδιας δημόσιας υπηρεσίας για τα στοιχεία του κυρίου του οχήματος.

Έτσι σύμφωνα με την απόφαση, ο οδηγός πρέπει να πληρώσει στην Ολυμπία Οδό Α.Ε. συνολικά 666,60 ευρώ για τα μη καταβληθέντα τέλη των διοδίων και επιπλέον ποσό 13.332 ευρώ, ως επιβολή αστικής ποινής, ίσης με το εικοσαπλάσιο του οφειλόμενου ποσού, για το γεγονός ότι ο κ. Π.Μ. δεν κατέβαλε αυτά τα 666 ευρώ, εντός 15 ημερών!

Σύμφωνα με το σκεπτικό της απόφασης, «προκύπτει το δικαίωμα της αιτούσας (Ολυμπία Οδός Α.Ε.), να επιδιώξει την είσπραξη των οφειλόμενων τελών διοδίου και της προβλεπόμενης αστικής ποινής, με την έκδοση διαταγής πληρωμής».

https://www.enikos.gr...hrwne_diod.html

Αυτά είναι......

mark e92
14-12-12, 11:37
Έχουμε να δούμε πολλά τέτοια επειδή πολλοί πονηροί δεν πλήρωναν τα διόδια ειδικά στην Γέφυρα Ρίου δηλαδή εμείς που πληρώναμε και πληρώνουμε είμαστε μαλ...

Stathis
14-12-12, 11:44
https://images1.wikia.nocookie.net/__cb20110523171159/anegkyklopaideia/images/4/43/%CE%92%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%B6%CE%B1.J PG

BabisStinson
14-12-12, 11:49
Αν γίνει άραγε έφεση σε Ευρωπαϊκό δικαστήριο δεν θα δικαιωθεί και αυτός και όλοι όσοι ΔΙΚΑΙΩΣ δεν πληρώνανε διόδια τόσο καιρό στον δρόμο (γιατί εθνική δεν είναι...) Κορίνθου-Πατρών?
Σύμφωνα με το ευρωπαικό δίκαιο δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις διόδια σε εθνικές οδούς που δεν πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Και η Κορίνθου-Πατρών δεν τις πλησιάζει καν, όχι να τις τηρεί και πλήρως.
Κάπου υπάρχει η οδηγία στο διαδίκτυο..

Αλλά τι να πεις, στην Ελλαδάρα όλα γίνονται.. Άμα δημιουργήθηκε και δεδικασμένο πάει την κάτσαμε.
Δεν πειράζει, παράκαμψη κι ας κάνω 5'-10' παραπάνω..

RallyArt
14-12-12, 15:03
Συγνώμη φίλε μου αλλά υπάρχει και η Παλαιά Εθνική που δεν πληρώνει!!!!!
Εχώ θέλω να τους ..... που δεν πληρώνουν γιατί στην Ελλάδα είναι όλοι εξυπνακιδες και δεν πληρώνουν μέχρι και την αττική οδο:shok:!!!
Καλά τους κάνουν και μέσα από την καρδιά μου και αλύπητα γιατί τώρα τελευταία ένιωθα πολύ μακάκας !!!!!

andreas72
14-12-12, 16:07
Ψεμματα. Μη μασατε, τρομοκρατια ειναι. Αν ειναι αληθεια γιατι δεν επισημοποιουν τα στοιχεια του;

ntinos
14-12-12, 16:09
Αραγε την κουρσα την χρεωνε το ιδιο οπως και οταν πληρωνε διοδια ?.....

ghost-rider
14-12-12, 16:47
Καλα τον κανανε.
Ο καθενας οτι του καπνισει σε αυτη τη χωρα.
Τους νομους τους εχουμε για να τους γραφουμε εκει που ξερουμς καλυτερα...
Οποιος δε θελει να πληρωσει.. Παλαια εθνικη.
Οποιος αναγνωριζει οτι ο αλλος δρομος ειναι προτιμοτερος θα πληρωσει...
Κ την πιτα ολοκληρη κ το σκυλο χορτατο δε γινεται...

Driver M
14-12-12, 17:08
Σωστα ολα αυτα. Αλλα μην ξεχνατε οτι πληρωνουμε υπερογκα διοδια, τα οποια αυξανονται συνεχως εν μεσω τεραστιας οικονομικης κρισης, για δρομους που δεν πληρουν τα κριτηρια αυτοκινητοδρομου (βλεπε την καρμανιολα Κορινθου-Πατρων).
Δεν θεωρω οτι ειναι σωστο να κανει ο καθενας ο,τι γουσταρει και προσωπικα δεν εχω περασει ποτε χωρις να πληρωσω, αλλα τα διοδια που καλουμαστε να πληρωσουμε για.δρομους που δεν εχουν συχνα κατασκευαστει καν, ειναι στην καλυτερη σκετη εκμεταλλευση.

GIANNHS M
14-12-12, 17:27
Έχουμε να δούμε πολλά τέτοια επειδή πολλοί πονηροί δεν πλήρωναν τα διόδια ειδικά στην Γέφυρα Ρίου δηλαδή εμείς που πληρώναμε και πληρώνουμε είμαστε μαλ...

ναι ειμαστε μαλ..ς γιατι δεν ειναι κ λιγα τα λεφτα κ αν σκεφτεις ποσα ακομα δινεις για δρομους που δεν αξιζουν π.χ κορινθου-πατρων τι εισαι κ τι ειμαι κ τι ειμαστε???

GIANNHS M
14-12-12, 17:35
Σωστα ολα αυτα. Αλλα μην ξεχνατε οτι πληρωνουμε υπερογκα διοδια, τα οποια αυξανονται συνεχως εν μεσω τεραστιας οικονομικης κρισης, για δρομους που δεν πληρουν τα κριτηρια αυτοκινητοδρομου (βλεπε την καρμανιολα Κορινθου-Πατρων).
Δεν θεωρω οτι ειναι σωστο να κανει ο καθενας ο,τι γουσταρει και προσωπικα δεν εχω περασει ποτε χωρις να πληρωσω, αλλα τα διοδια που καλουμαστε να πληρωσουμε για.δρομους που δεν εχουν συχνα κατασκευαστει καν, ειναι στην καλυτερη σκετη εκμεταλλευση.


συμφωνω κ να να συμπληρωσω οτι κ ο αριθμος ειναι καπως τραγικος.για οποιον γνωριζει,,,κορινθο-καλαματα,,,αθηνα -θεσσαλονικη.παιδια ας παραδεχτουμε μεσα σε ολα οτι το ιδιο το συστημα σε σπρωχνει στο να παρανομεις για το λογο οτι δεν εφαρμοζεται τιποτα απο οτι ισχυει κ οτι ισχυει εχει βγει με βαση το ΠΑΡΑΛΟΓΟ.αυτοι που εχουμε δεν ειναι νομοι σε ολους τους τομεις!

ghost-rider
14-12-12, 19:32
Σωστα ολα αυτα. Αλλα μην ξεχνατε οτι πληρωνουμε υπερογκα διοδια, τα οποια αυξανονται συνεχως εν μεσω τεραστιας οικονομικης κρισης, για δρομους που δεν πληρουν τα κριτηρια αυτοκινητοδρομου (βλεπε την καρμανιολα Κορινθου-Πατρων).
Δεν θεωρω οτι ειναι σωστο να κανει ο καθενας ο,τι γουσταρει και προσωπικα δεν εχω περασει ποτε χωρις να πληρωσω, αλλα τα διοδια που καλουμαστε να πληρωσουμε για.δρομους που δεν εχουν συχνα κατασκευαστει καν, ειναι στην καλυτερη σκετη εκμεταλλευση.

Aρη γενικα ξερεις οτι συμφωνω μαζι σου.
Ισως τα διοδια να ειναι παραλογα. Που ειναι.
Αλλο θεμα ομως αυτο και αλλο να κανεις οτι σου σκαει.
Ναι τα διοδια ειναι υψηλα και αν θελουμε πραγματικα να κανουμε κατι πρεπει να τα μπουκοτάρουμε μη περνωντας απο εκει.
Οχι περνωντας τζαμπα επειδη ετσι θελουμε...
Φαρ ουεστ θα την κανουμε τη χωρα??
Ας πουμε πχ οτι ενα σουπερ μαρκετ εχει υψηλες τιμες.
Τι θα κανεις? Θα μπουκαρεις μεσα θα παρεις οτι θες και θα φυγεις χωρις να πληρωσεις?
Οχι. Δε θα ψωνισεις απο εκει.

Ειδικα στην πατρων κορινθου, κανοντας ενα τμημα του δρομου απο την παλια εθνικη δεν πληρωνεις τιποτα. Βλεπεις δεν εχουν διοδια σε καθε εισοδο...
Απο πατρα βγαινεις στη νεα εθνικη πριν το αιγιο χωρις να δωσεις φραγκο.
Απο κορινθο πας απο παλια μεχρι... δε θυμαμαι πως το λενε(οταν επιστρεφω απο Αθηνα παντα πλερωνω... Μου αρεσει να κανω σταση για καφε και κατι προχειρο για φαι σε μια γνωστη αλυσιδα φαστ φουντ που εχει μετα τα διοδια:thumbsup:)
Που θελω να καταληξω?
1ον πολυ γκρινια για το τιποτα.
2ον τσαμπα τσαμπουκας...
Τουλαχιστον για την Πατρων Κορινθου...

Driver M
14-12-12, 19:51
Aρη γενικα ξερεις οτι συμφωνω μαζι σου.
Ισως τα διοδια να ειναι παραλογα. Που ειναι.
Αλλο θεμα ομως αυτο και αλλο να κανεις οτι σου σκαει.
Ναι τα διοδια ειναι υψηλα και αν θελουμε πραγματικα να κανουμε κατι πρεπει να τα μπουκοτάρουμε μη περνωντας απο εκει.
Οχι περνωντας τζαμπα επειδη ετσι θελουμε...
Φαρ ουεστ θα την κανουμε τη χωρα??
Ας πουμε πχ οτι ενα σουπερ μαρκετ εχει υψηλες τιμες.
Τι θα κανεις? Θα μπουκαρεις μεσα θα παρεις οτι θες και θα φυγεις χωρις να πληρωσεις?
Οχι. Δε θα ψωνισεις απο εκει.

Ειδικα στην πατρων κορινθου, κανοντας ενα τμημα του δρομου απο την παλια εθνικη δεν πληρωνεις τιποτα. Βλεπεις δεν εχουν διοδια σε καθε εισοδο...
Απο πατρα βγαινεις στη νεα εθνικη πριν το αιγιο χωρις να δωσεις φραγκο.
Απο κορινθο πας απο παλια μεχρι... δε θυμαμαι πως το λενε(οταν επιστρεφω απο Αθηνα παντα πλερωνω... Μου αρεσει να κανω σταση για καφε και κατι προχειρο για φαι σε μια γνωστη αλυσιδα φαστ φουντ που εχει μετα τα διοδια:thumbsup:)
Που θελω να καταληξω?
1ον πολυ γκρινια για το τιποτα.
2ον τσαμπα τσαμπουκας...
Τουλαχιστον για την Πατρων Κορινθου...
Δεν αντιλέγω Ηλία για το μποϋκοτάζ.

Και πάλι όμως, τα διόδια έχουν ένα σκοπό, να πληρώνεις για ένα δρόμο που πληροί κάποιες προδιαγραφές.
Γιατί μ'αυτή τη λογική μπορεί και στον παράδρομο να βάλουν διόδια 1 ευρώ, κι ας είναι κατσικόδρομος.
Και ο Κορίνθου-Πατρών μόνο αυτοκινητόδρομος δεν είναι.
Οπότε, μέχρι να ολοκληρωθεί δεν θα έπρεπε να υπάρχουν διόδια, όταν ολοκληρωθεί τότε ναι, κι όποιος τα θεωρεί ακριβά ή οτιδήποτε άλλο ας τα μποϋκοτάρει όπως λες.
Αυτό όμως που γίνεται τώρα είναι κοροϊδία και εκμετάλλευση.

Επίσης, παράλογη εντελώς είναι η τιμή της γέφυρας του Ρίου-Αντιρρίου (εντωμεταξύ, σχεδόν κάθε φορά που περνάω για να πάω Ναύπακτο που έχω εξοχικό, δηλαδή 3-4 φορές το χρόνο, έχει αυξηθεί κι άλλο).
Και δεν είναι η λύση να πας με το καράβι, γιατί με τη λογική αυτή τότε πάρε και ΚΤΕΛ ή κάνε οτοστόπ κ.ο.κ.
Πρέπει οι τιμές να προσαρμοστούν με βάση την οικονομική δυνατότητα του μέσου Έλληνα κι όχι να ακολουθούν τη δική τους ανεξάρτητη πορεία.
Τα έργα γίνονται για να μπορεί να τα χρησιμοποιεί ο κόσμος, όχι για να τα χρησιμοποιεί το 10% και οι υπόλοιποι να πάνε από κατσικόδρομους επειδή δεν έχουν να πληρώσουν.
Και επειδή οι εταιρείες που καρπώνονται τα διόδια δεν πρόκειται να ρίξουν ποτέ τις τιμές σε λογικά επίπεδα, πρέπει το κράτος να παρέμβει ρυθμιστικά προς την κατεύθυνση αυτή, κάτι που με τα τωρινά δεδομένα επίσης δεν βλέπω να γίνεται ποτέ.

ghost-rider
14-12-12, 20:33
Ο μεσος ελληνας εχει πλακα.
Ο μεσος ελληνας μετραει ενα ενα τα ευρω αλλα θελει να παει απο το μεγαλο δρομο με τα διοδια.

Ο μεσος ελληνας γκρινιαζει για τις εταιρειες και τα υπερογκα διοδια, οταν οι εταιρειες εχουν συμβολαια, υπογεγραμμενα με τους αρμοδιους υπουργους που ο μεσος ελληνας επελεξε.

Επισης ο μεσος ελληνας διαλεγει κυβερνησεις, αυτες ψηφιζουν καποιους νομους, τους οποιους ο μεσος ελληνας θεωρει υπερβολικους, τους καταπατα με οποιο τροπο μπορει αλλα συνεχιζει να στηριζει τους ανθρωπους που ψηφισαν αυτους τους ηλιθιους(για το μεσο ελληνα παντα) νομους...

Μα την πιστη μου θα με τρελανει ο μεσος ελληνας.
Δεν παει να κοψει τον λαιμο του?
Καλα κανουν και δεν σκεφτονται τι μπορει και τι δεν μπορει ο μεσος ελληνας τελικα...

Thomelef
14-12-12, 20:40
Ο μεσος ελληνας εχει πλακα.
Ο μεσος ελληνας μετραει ενα ενα τα ευρω αλλα θελει να παει απο το μεγαλο δρομο με τα διοδια.

Ο μεσος ελληνας γκρινιαζει για τις εταιρειες και τα υπερογκα διοδια, οταν οι εταιρειες εχουν συμβολαια, υπογεγραμμενα με τους αρμοδιους υπουργους που ο μεσος ελληνας επελεξε.

Επισης ο μεσος ελληνας διαλεγει κυβερνησεις, αυτες ψηφιζουν καποιους νομους, τους οποιους ο μεσος ελληνας θεωρει υπερβολικους, τους καταπατα με οποιο τροπο μπορει αλλα συνεχιζει να στηριζει τους ανθρωπους που ψηφισαν αυτους τους ηλιθιους(για το μεσο ελληνα παντα) νομους...

Μα την πιστη μου θα με τρελανει ο μεσος ελληνας.
Δεν παει να κοψει τον λαιμο του?
Καλα κανουν και δεν σκεφτονται τι μπορει και τι δεν μπορει ο μεσος ελληνας τελικα...

ααααααα φίλε, πρέπει μάλον να πας να σε δεί κάνας γιατρός. τι είναι όλα αυτά τα τρελα που μας γράφεις βραδυάτικα.

ο μέσος έλληνας είναι τσακάλι, ξέρει τι του γίνεται, ξέρει τι θέλει, και προπάντως ξέρει τι ψηφίζει και γιατί το ψηφίζει.

να φύγετε κύριε...να πάτε αλλού αν δεν σας αρέσει!!!


:original::original::original::original:

mark e92
14-12-12, 20:44
Ψεμματα. Μη μασατε, τρομοκρατια ειναι. Αν ειναι αληθεια γιατι δεν επισημοποιουν τα στοιχεια του;

Δυστυχως δεν ειναι ψεματα . Εχουν ξεκινησει διαδικασιες και θα τους βρουν ΟΛΟΥΣ εχουν τα στοιχεια τους απο τον Αρ.Κυκλ. (Δικηγορους εχουν δεν τους στοιχιζει ΤΙΠΟΤΑ)

Thomelef
14-12-12, 20:49
έτσι όπως είναι σήμερα ο κόσμος, θα πάρουν μια μάντρα @@ βασικά, γιατί δεν παίζει σάλιο. σιγά μην έχει ο ταρίφας 14κ να δώσει. βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι θα του τα χαρίσουν, αλλά πολύ πλάκα θα'χει να μην έχει τπτ δικό του και να τα χρωστάει όλα(κατά 99,9% αυτό θα παίζει βασικά)...λέτε να τον λέν και γιάννη???


https://www.youtube.com/watch?v=yGBfGaOqbgQ

Driver M
14-12-12, 20:50
Ο μεσος ελληνας εχει πλακα.
Ο μεσος ελληνας μετραει ενα ενα τα ευρω αλλα θελει να παει απο το μεγαλο δρομο με τα διοδια.

Ο μεσος ελληνας γκρινιαζει για τις εταιρειες και τα υπερογκα διοδια, οταν οι εταιρειες εχουν συμβολαια, υπογεγραμμενα με τους αρμοδιους υπουργους που ο μεσος ελληνας επελεξε.

Επισης ο μεσος ελληνας διαλεγει κυβερνησεις, αυτες ψηφιζουν καποιους νομους, τους οποιους ο μεσος ελληνας θεωρει υπερβολικους, τους καταπατα με οποιο τροπο μπορει αλλα συνεχιζει να στηριζει τους ανθρωπους που ψηφισαν αυτους τους ηλιθιους(για το μεσο ελληνα παντα) νομους...

Μα την πιστη μου θα με τρελανει ο μεσος ελληνας.
Δεν παει να κοψει τον λαιμο του?
Καλα κανουν και δεν σκεφτονται τι μπορει και τι δεν μπορει ο μεσος ελληνας τελικα...
Όταν λέω μέσος Έλληνας εννοώ ως προς την οικονομική κατάσταση.
Τα υπόλοιπα όπως τα λες είναι, απλά τις μ@λακίες κάποιων τις πληρώνουμε και οι υπόλοιποι.

mark e92
14-12-12, 20:52
Για την ΕΟ Πατρων Αθηνων συμφωνω και εγω ειναι μεγαλη κοροϊδία οπως και για Σαλλονικα που καθε 5 χλμ εχει διοδια , αλλα στην Γεφυρα που περνανε ετσι ειναι Μαλ.....

Z4 DCT
14-12-12, 20:57
καθε λιγο και λιγακι για Θεσσαλονικη ειχε διοδια.....ειδικα απο μαλιακο και πανω ειναι ο δρομος για τον πεουλο.......:thumbsdown::thumbsdown::thumbs down:

Thomelef
14-12-12, 20:59
καθε λιγο και λιγακι για Θεσσαλονικη ειχε διοδια.....ειδικα απο μαλιακο και πανω ειναι ο δρομος για τον πεουλο.......:thumbsdown::thumbsdown::thumbs down:

για τον θερμοσίφωνα σου μια χαρά είναι.

Z4 DCT
14-12-12, 21:05
για τον θερμοσίφωνα σου μια χαρά είναι.

:hystericalbs1::hystericalbs1:


καλα που δε σε ειχα στην εθνικη.......θα βαριόμουνα να σε περιμένω ολη το ταξιδι.....

mark e92
14-12-12, 21:05
Παλι σου την λεει Γιάννη!!!!!

Z4 DCT
14-12-12, 21:19
Παλι σου την λεει Γιάννη!!!!!

Νταξ μωρε......τι να κανει.....μονο για πιστες ειναι...στο δρομο κλαιει στο diffuser μου.....απο το '' κλαιει στην ποδια μου''.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κωνσταντίνος
14-12-12, 21:19
Εεεεμ μήπως ο αγαπητός αυτοκινητιστής έπρεπε να επιλέγει την παλαιά εθνική οδό που είναι δωρεάν ; Λέω τώρα...
Επίσης στην γέφυρα Ρίο - Αντιρρίου υπάρχουν μερικοί "έξυπνοι" που σηκώνουν τις μπάρες με το χέρι και περνάνε. Γιατί δεν επιλέγουν το φέρυ που είναι η μισή τιμη ; Ξαναλέω τώρα...
Επίσης πριν γίνει η γέφυρα γιατί δεν έκαναν ανάλογες "μαγκιές" και στα φερυμπότ της ανάλογης ακτοπλοικής γραμμής ; Ξαναματαλάεω τώρα...

Z4 DCT
14-12-12, 21:22
Επίσης πριν γίνει η γέφυρα γιατί δεν έκαναν ανάλογες "μαγκιές" και στα φερυμπότ της ανάλογης ακτοπλοικής γραμμής ; Ξαναματαλάεω τώρα...

:whistle::whistle::whistle:


https://fc00.deviantart.net/fs70/i/2011/014/6/e/big_sailor_by_kolidescope-d3771rc.png

Azurius
14-12-12, 21:52
:hystericalbs1::hystericalbs1:


καλα που δε σε ειχα στην εθνικη.......θα βαριόμουνα να σε περιμένω ολη το ταξιδι.....

Ωχ ωχ ωχ! Η διαφορα θα λυθει στο ρινγκ θεσσαλονικης - λητης. Και οποιος αντεξει.... Χαχα!

Z4 DCT
14-12-12, 22:03
Ωχ ωχ ωχ! Η διαφορα θα λυθει στο ρινγκ θεσσαλονικης - λητης. Και οποιος αντεξει.... Χαχα!

εδω ερχόμουνα ταπα απο Λαρσα και μετα ...την εγναντια θα φοβηθώ......θα του φορέσω κιλοτα του ψηλού παπαρα...συγνωμη του φρυδεμπορα

E60_Arkadia
14-12-12, 23:07
Εχω μπερδευτει λιγο. Οταν με το κινημα "δεν πληρωνω δεν πληρωνω" περναγαμε τζαμπε τα διοδια, μας αρεσε που δεν πληρωνε κανεις και τα χωναμε στους μεγαλοκατασκευαστες των οδικων δικτυων για τα ακριβα διοδια! Τωρα γινεται το αντιθετο...:think:

Γιαννης Ε39
15-12-12, 08:14
Για οσυς δεν χρησιμοποιουν τα διοδια καθημερινα(παρα μονο σε διακοπες,σαββατοκυριακα κτλ),φυσικα και σας φαινεται λογικο να πληρωσεται τα διοδια.Λες διακοπες παω,χεστηκα για τα διοδια,θα τα πληρωσω.Εγω ομως που μενω Μεγαρα και πρεπει καθε μερα να γυρισω σπιτι μου πληρωνοντας 3,10 ευρω,για ενα δρομο που εγινε απο το κρατος(απο τα διοδια μεχρι πριν την κακια σκαλα τον δρομο τον εφτιαξε το κρατος),εεεε,ειναι θεμα.Βεβαια εδω και 2 χρονια παω απο τον παραδρομο,αλλα εκνευριζομαι να μην μπορω να χρησιμοποιησω ενα δρομο που τον εχουμε πληρωσει εμεις εδω και πολλα χρονια.Ασε που επειδη πανε πολλοι απο τον παραδρομο,εβαζαν 2 πιτσιρικαδες να γραφουν τους αριθμους κυκλοφοριας των αυτοκινητων που χρησιμοποιουν τον παραδρομο.Τις πρωτες φορες,ειπα,ωραια θα μας στειλουν καποια προσφορα για τους μονιμους κατοικους.Δεν ηρθε ποτε και μαλιστα μια φορα που ετυχε και ειχε μπλοκο η τροχαια στα 10 μετρα μετα τα παιδια που σημειωναν τους αριθμους κυκλοφοριας,σταματησα και διαμαρτυρηθηκα εντονα.Δεν γουσταρω να καταγραφει την πινακιδα μου κανενας και επειδη τους απειλησα με αγωγη(ειχα και φωτος),τυχαια τωρα;,σταματησαν να το κανουν.Για την Κορινθου Πατρων,ειναι σκανδαλο τα διοδια.Δεν μπορεις να πληρωνεις διοδια για να ταξιδεψεις σε μια λωριδα ανα κατευθυνση με κωνους αναμεσα στα 2 ρευματα κυκλοφοριας.Ημαρτον δηλαδη.Μαλλον ομως η ειδηση ειναι μουφα γιατι ο δικηγορικος συλλογος Πατρων ειχε κανει μηνυση στην Ολυμπια οδο για τα διοδια και η εταιρεια περνει συνεχεια αναβολες.Ξερει οτι αν εκδιακαστει η υποθεση θα παρει τα π@π@ρι@ μας και τα διοδια τελος,μεχρι να κατασκευαστει ο δρομος.Οσο για την γεφυρα του ριου,προσωπικα,την εχω κοψει εδω και 2 χρονια.Παω με το καραβι,πινω και τον καφε μου και γουσταρουν και τα παιδια μου.

Thomelef
15-12-12, 09:54
μεγαλύτερη κοροιδία απο τα διόδια των τεμπών νομίζω δεν υπάρχει.

Dimimav
15-12-12, 10:31
μεγαλύτερη κοροιδία απο τα διόδια των τεμπών νομίζω δεν υπάρχει.

Mην το ξαναπεις αυτο θα μαλωσουμε!! :th_Laie_67-1:
στα τεμπη τωρα δεν υπαρχουν πληρωνεις ενα στο Μακρυχωρι(πριν τα τεμπη)
και ενα στον πυργετο(μετα τα τεμπη)
δηλαδη ΔΙΠΛΗ κοροιδια :ranting2:

manos///3
15-12-12, 10:44
Ερωτηση
Στα διοδια Μαλγαρων γιατι πληρωσα διπλο ενω σε ολα τ'αλλα κανονικο? (με το τρειλερ)

Thomelef
15-12-12, 10:52
γιατί εκείνα είναι του δημοσίου...όπως και με τις υπόλοιπες παροχές μανωλάκη, του δημοσίου τις πλερώνεις διπλές.

manos///3
15-12-12, 10:57
γιατί εκείνα είναι του δημοσίου...όπως και με τις υπόλοιπες παροχές μανωλάκη, του δημοσίου τις πλερώνεις διπλές.

Εεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιι ιιιι........................Δημοσιο λοιπον...


Εδω στη Κρητη ας πληρωνα εστω και διπλα διοδια αν οδηγουσα με ασφαλεια σε κανονικο αυτοκινητοδρομο

Z4 DCT
15-12-12, 11:47
Ερωτηση
Στα διοδια Μαλγαρων γιατι πληρωσα διπλο ενω σε ολα τ'αλλα κανονικο? (με το τρειλερ)

Γιατι ειναι Μ@ΛΑΚΕΣ thumbthumb

Azurius
15-12-12, 12:03
Εεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιι ιιιι........................Δημοσιο λοιπον...


Εδω στη Κρητη ας πληρωνα εστω και διπλα διοδια αν οδηγουσα με ασφαλεια σε κανονικο αυτοκινητοδρομο

Mα γιατί το λες αυτό ρε Μανώλη; Δεν είναι καλοί οι δρόμοι της Κρήτης;;;;; Ιδίως εκείνοι οι ορεινοί των Χανίων (για να μην πω το δρόμο που πάει στο χωρίο μου το Βατόλακο) συγκρίνονται άνετα με την πίστα του Άμπου Ντάμπι.


ΥΓ. Με την προϋπόθεση οτι οδηγάς κανένα τρακτέρ ή κανένα BigFoot.... :th_Laie_67-1:

Kostas Maras
15-12-12, 13:49
Ψεμματα. Μη μασατε, τρομοκρατια ειναι. Αν ειναι αληθεια γιατι δεν επισημοποιουν τα στοιχεια του;

Συμφωνώ κι εγώ.......

Kostas Maras
15-12-12, 13:51
Δυστυχως δεν ειναι ψεματα . Εχουν ξεκινησει διαδικασιες και θα τους βρουν ΟΛΟΥΣ εχουν τα στοιχεια τους απο τον Αρ.Κυκλ. (Δικηγορους εχουν δεν τους στοιχιζει ΤΙΠΟΤΑ)

Σε παρακαλω πες μας εναν με ονομα που να πληρωσε σε δικαστηριο.......

Stathis
15-12-12, 20:30
δεν κανουμε δικαστικο ρεπορταζ για να πουμε τα ονοματα, ουτε ειμαστε η κυπ.

οποιος νομιζει πως
-οποιος παρανομει δεν πληρωνει ποτε και τιποτα αλλα οι καταδικες ειναι δηθεν και για εκφοβισμο,
-τα αεροπλανα μας ψεκαζουν,
-οι νεφελιμ ζουν αναμεσα μας,
-τα μαγνητακια και η ηλεκτρολυση κανουν 30% οικονομια,
-το νερο του καματερου θεραπευει πασα νοσο,
-η αθανασια του αιγαλεω ειναι αγια,
-ο ελβις ζει,
με γεια του με χαρα του. μπορει να συνεχισει να μην πληρωνει τα διοδια.
υπαρχουν πολλα κοροϊδα αλλωστε που πληρωνουν -ακομα- στη χωρα του τζαμπα και της μανας του.

andreas72
15-12-12, 21:19
Ας μεινουμε στα διοδια που ειναι και το θεμα μας:

Σε εμενα και σε καποιους αλλους δεν αρεσει να ταξιδευουμε και καθε 5 χιλιομετρα να σταματαμε για να πληρωσουμε χωρις λογο με αποτελεσμα τα εξοδα των διοδιων να φτανουν τη βενζινη. Οι δρομοι ειναι κοινωφελη εργα 100 ετων και τα εχουμε πληρωσει 1 εκατομμυριο φορες...ΤΕΡΜΑ. Μονο για τους καινουριους διοδια αλλα με τη νομιμη οδο και οχι με τη ληστρικη.
Αλλα οχι μονο δεν αντιδραμε πουθενα αλλα βριζουμε κι αυτους που τολμουν να αντιδρουν γιατι εμεις ειμαστε μαλακες που πληρωνουμε. Μετα φταινε οι πολιτικοι, οι γερμανοι, η τροικα και δεν ξερω κι γω ποιος αλλος...
Πραγματικα απορω με τους αμοιρους που κυβερνουν πως μας ανεχονται ακομα. δηλαδη και το γελιο εχει τα ορια του...

Z4 DCT
15-12-12, 21:22
οποιος νομιζει πως
-ο ελβις ζει,
.


Δεν ζει????:sad::sad::sad:

Stathis
15-12-12, 22:17
Ας μεινουμε στα διοδια που ειναι και το θεμα μας:

Σε εμενα και σε καποιους αλλους δεν αρεσει να ταξιδευουμε και καθε 5 χιλιομετρα να σταματαμε για να πληρωσουμε χωρις λογο με αποτελεσμα τα εξοδα των διοδιων να φτανουν τη βενζινη. Οι δρομοι ειναι κοινωφελη εργα 100 ετων και τα εχουμε πληρωσει 1 εκατομμυριο φορες...ΤΕΡΜΑ. Μονο για τους καινουριους διοδια αλλα με τη νομιμη οδο και οχι με τη ληστρικη.
Αλλα οχι μονο δεν αντιδραμε πουθενα αλλα βριζουμε κι αυτους που τολμουν να αντιδρουν γιατι εμεις ειμαστε μαλακες που πληρωνουμε. Μετα φταινε οι πολιτικοι, οι γερμανοι, η τροικα και δεν ξερω κι γω ποιος αλλος...
Πραγματικα απορω με τους αμοιρους που κυβερνουν πως μας ανεχονται ακομα. δηλαδη και το γελιο εχει τα ορια του...

φιλε μου μαλλον τα εχεις καταλαβει λιγο λαθος τα πραγματα. γενικα.

οι δρομοι βεβαιως ειναι κοινωφελη εργα, τα οποια ομως εχουν καποια φθορα και χρειαζονται συντηρηση. αυτη εχει καποιο κοστος που πρεπει να το πληρωνουν οσοι χρησιμοποιουν το εργο.
μαλιστα πιστευω οτι και αρχικα η κατασκευη θα επρεπε να αυτοχρηματοδοτηθει (δηλαδη να πληρωνει οποιος χρησιμοποιει, και οχι το συνολο του πληθυσμου οπως γινοταν παντα).

συμφωνω οτι η συντηρηση δεν ειναι αυτη που πρεπει οπως και πολλα εργα ειναι παλαια και πρεπει να γινουν νεα.

αυτο ομως απεχει απο το να παρει ο καθενας το νομο στα χερια του οπως τον καταλαβαινει με το πτωχο ή οχι μυαλο του, οπως προτεινεις.
τερμα! τι θα πει τερμα? τι εισαι εσυ και οποιος αλλος που το λετε αυτο?

αν εχεις καποια αντιθεση με οτι γινεται σε αυτη τη χωρα (και πολυ δικιο θα εχεις γιατι τα στραβα ειναι πολυ περισσοτερα), υπαρχουν αλλοι τροποι συντεταγμενης αντιδρασης στα πλαισια του νομου.
μπορεις να προσφυγεις δικαστικα ας πουμε ΠΡΙΝ χρησιμοποιησεις το δρομο, μπορεις να καταθεσεις το αντιτιμο στο ταμειο παρακαταθηκων για να εισαι ενταξει και να αρνηθεις την πληρωμη του για τους λογους που θα εκθεσεις ζητωντας επιστροφη, πολλα μπορεις να κανεις.
και πρεπει να τα κανει ο καθενας μας.
οπως και να μην ψηφισεις αυτους που συντελουν ωστε να συμβαινουν αυτα με τα οποια διαφωνεις.
μπορει τωρα να μας πεις οτι εσυ ποτε δεν ψηφισες τα δυο κομματα (ειδικα το ενα που κυβερνησε περισσοτερο), ισως να ειναι κι ετσι, υπαρχουν ομως παρα πολλοι αλλοι που ψηφισαν και διαμαρτυρονται κατοπιν εορτης.

αυτος ο τροπος διαμαρτυριας, ο τσαμπουκαλιδικος, ο ψευτομαγκικος, ο εξυπναδιστικος, ο ασυντακτος και ασυναρτητος δεν εχει κανενα απολυτως αποτελεσμα.
αντιθετως μαθηματικα οδηγει σε μπελαδες, αργα ή γρηγορα οπως διαπιστωσαν, διαπιστωνουν και θα διαπιστωσουν οσοι κινουνται ετσι.

αν θελεις να κανεις κατι και να αντιταχθεις (και πολυ σωστα και συμφωνω) επαναλαμβανω υπαρχει προσφορος και αποτελεσματικος δρομος.
ειναι βεβαια δυσκολος, χρονοβορος, ψυχοφθορος, κουραστικος και γι αυτο σχεδον κανεις δεν τον ακολουθει.
αυτος ειναι ενας ακομα απο τους πολλους λογους της παρακμης της κοινωνιας μας κατα την ταπεινη μου αποψη.

andreas72
15-12-12, 23:23
1. Τερμα σημαινει οτι ΕΓΩ εκει που θεωρω οτι δεν πρεπει να πληρωσω ΔΕΝ πληρωνω εδω και μια 3ετια τουλαχιστον. Οποιος θελει ας ερθει να με βαλει φυλακη. Θεωρω οτι αποτελει τιμη για μενα σε ενα τετοιο βοθρο να βρισκομαι στη φυλακη παρα να πληρωνω ΣΥΝΑΙΝΟΝΤΑΣ στον ιδιο μου το βιασμο οπως κανουν οι περισσοτεροι.
2. Αυτο που ακομα δε μπορω να καταλαβω φιλε Σταθη και σου το λεω σοβαρα, ειναι πως ειναι δυνατο να μιζεριαζουμε, να γκρινιαζουμε, να κλαψουριζουμε να συμφωνουμε ολοι για τη Μαφια που κυβερνα, να λεμε ''μπραβο φιλε,ετσι ειναι'' και στο τελος να περιμενουμε στο ταμειο να πληρωσουμε αυτα τα οποια κατηγορουσαμε....Η μαλλον μπρω να το καταλαβω: Οταν μιλαμε για ελληνες η λογικη σταματαει...:thumbsdown:

katsaraios
16-12-12, 00:14
Απορω γιατι εξαπτεστε ακομα ..
Εχουν βαλει κατι ξανθιες στα διοδια λουκουμιαthumb

RallyArt
16-12-12, 12:04
1. Τερμα σημαινει οτι ΕΓΩ εκει που θεωρω οτι δεν πρεπει να πληρωσω ΔΕΝ πληρωνω εδω και μια 3ετια τουλαχιστον. Οποιος θελει ας ερθει να με βαλει φυλακη. Θεωρω οτι αποτελει τιμη για μενα σε ενα τετοιο βοθρο να βρισκομαι στη φυλακη παρα να πληρωνω ΣΥΝΑΙΝΟΝΤΑΣ στον ιδιο μου το βιασμο οπως κανουν οι περισσοτεροι.
2. Αυτο που ακομα δε μπορω να καταλαβω φιλε Σταθη και σου το λεω σοβαρα, ειναι πως ειναι δυνατο να μιζεριαζουμε, να γκρινιαζουμε, να κλαψουριζουμε να συμφωνουμε ολοι για τη Μαφια που κυβερνα, να λεμε ''μπραβο φιλε,ετσι ειναι'' και στο τελος να περιμενουμε στο ταμειο να πληρωσουμε αυτα τα οποια κατηγορουσαμε....Η μαλλον μπρω να το καταλαβω: Οταν μιλαμε για ελληνες η λογικη σταματαει...:thumbsdown:

Θα στο θέσω και διαφορετικά σκέψου όχι μόνο τα έργα αλλά και τους συμπολίτες που δουλέουν στα διόδια, γραφεία, στον δρόμο σε περιπτωση ατυχήματος, στα έργα στους δρόμους, της ΔΕΗ που πληρώνουν ρεύμα, και και και...... Αλλά αντί να πάμε από τον δρόμο που δεν πληρώνουμε(παλαία εθνική) πάμε και λέμε ότι την έχουμε πληρώσει, απο πού;;;; γιαυτό δεν θα πάμε μπροστά γιατί όλοι οι έξυπνοι μαζευτήκαμε στην ίδια χώρα....:whistle:

nfot
16-12-12, 12:44
Απο οσο ξερω, το μεγαλυτερο μερος του αντιτιμου που πληρωνουμε στα διοδια, ειναι για να χρηματοδοτησουμε δρομους που ΘΑ γινουν και οχι για τη συντηρηση του υπαρχοντος δυκτιου. Καινουριοι δρομοι δεν γινονται, αλλα εμεις συνεχιζουμε να πληρωνουμε το ιδιο πολυ υψηλο αντιτιμο.

Επισης, ας μου εξηγησει καποιος, γιατι το αντιτιμο που πληρωνουν οι μοτο ειναι ελαχιστα μικροτερο των αυτοκινητων. Ποια η λογικη; Η φθορα που προκαλει μια μοτο στο δρομο, ειναι ελαχιστη σε σχεση με ενος αυτοκινητου.

Οσο για το αν πρεπει να χρηματοδοτουν το δρομο, μεσω διοδιων, μονο οσοι τον χρησιμοποιουν, αμεσα, πιστευω ειναι εντελως λανθασμενη αποψη. Οι δρομοι ειναι εργα υποδομης και εμμεσα τους χρησιμοποιουν ολοι. Τα αγαθα που βρισκουμε στις κατα τοπους αγορες μας, μεσω των δρομων αυτων εχουν φτασει στα μαγαζια, απο τα οποια ψωνιζουμε, για παραδειγμα.

Stathis
16-12-12, 12:56
1. Τερμα σημαινει οτι ΕΓΩ εκει που θεωρω οτι δεν πρεπει να πληρωσω ΔΕΝ πληρωνω εδω και μια 3ετια τουλαχιστον. Οποιος θελει ας ερθει να με βαλει φυλακη. Θεωρω οτι αποτελει τιμη για μενα σε ενα τετοιο βοθρο να βρισκομαι στη φυλακη παρα να πληρωνω ΣΥΝΑΙΝΟΝΤΑΣ στον ιδιο μου το βιασμο οπως κανουν οι περισσοτεροι.
2. Αυτο που ακομα δε μπορω να καταλαβω φιλε Σταθη και σου το λεω σοβαρα, ειναι πως ειναι δυνατο να μιζεριαζουμε, να γκρινιαζουμε, να κλαψουριζουμε να συμφωνουμε ολοι για τη Μαφια που κυβερνα, να λεμε ''μπραβο φιλε,ετσι ειναι'' και στο τελος να περιμενουμε στο ταμειο να πληρωσουμε αυτα τα οποια κατηγορουσαμε....Η μαλλον μπρω να το καταλαβω: Οταν μιλαμε για ελληνες η λογικη σταματαει...:thumbsdown:

αυτο που γραφεις ειναι, κατ εμε παντοτε, η ουσια του ελληνικου προβληματος.
ο καθενας με το οποιο μυαλο, κουλτουρα, γνωση, αντιληψη κλπ εχει θεωρει οτι νομιζει ο ιδιος και κατα πως τον συμφερει ατομικα πραττει.

θεωρει οτι δεν πρεπει να πληρωσει διοδια, θεωρει οτι δεν πειραζει να πετα σκουπιδια απο το παραθυρο επειδη το κρατος θα επρεπε να τα μαζευει, θεωρει οτι δεν πειραζει να κλεινει εισοδους γκαραζ και θεσεις αμεα επειδη 2 λεπτακια θα κανει δε χαλασε ο κοσμος να περιμενει ο αλλος, θεωρει οτι πρεπει να παρει τη σειρα του αλλου επειδη βιαζεται περισσοτερο, θεωρει οτι δεν πρεπει να τηρει τα ορια επειδη αυτος ειναι πιο εξυπνος απο αυτους που τα βαζουν, θεωρει πολλα ακομα ο καθενας μας.
αυτο ειναι το προβλημα, πληρης ασυδοσια, ανυπακοη και απειθαρχια σε ολα.
το προσωπικο του συμφερον ο καθενας το βαφτιζει, αντισταση, αγωνα, οτι τον βολευει.
ακομα και ο βουλγαρακης με τα δεκαδες ακινητα μιλησε χθες για αγωνες και συναγωνιστες!!!

ετσι ειναι φιλε μου μεσα σε αυτο το χαος που ζουμε και που δημιουργησαμε εμεις οι ιδιοι επειδη οτι δεν μας αρεσε βαφτιζοταν αυταρχισμος, δικτατορια, αναλγησια του κρατους κλπ, εχουμε πεσει μεσα και τιποτα δεν λειτουργει πλεον.
και ο καθενας οπως εσυ μπορει να παρανομει εκ του ασφαλους με οτι αυτος θεωρει (δικη σου η λεξη) λαθος, βασιζομενος οτι μεσα σε αυτο το χαος περνα απαρατηρητος και δεν τιμωρειται.
αν ηξερες οτι θα τιμωρηθεις να εισαι βεβαιος οτι δεν θα σκεφτοσουν να κινησαι οπως θεωρεις εσυ, αλλα οπως προσταζουν οι νομοι και οι κανονες.

οπως προανεφερα για τα διοδια που ειναι το θεμα συζητησης υπαρχει τροπος να δικαιωθεις αν ακολουθησεις το τροπο που απαιτειται και απο την κινηση σου αυτη να επωφεληθουν ολοι.
κατ αρχας θα πρεπει να μαζεψεις στοιχεια που να αποδεικνυουν για ποιο λογο αρνεισαι να πληρωσεις το αντιτιμο.
θα μπορουσες να φωτογραφισεις ολες τις λακουβες και τις κακοτεχνιες του εν λογω δρομου, να παρεις αντιγραφα απο τις δικογραφιες των ατυχηματων που εχουν γινει, να ζητησεις αναλυση για το που πανε τα εσοδα των διοδιων και σε αντιπαραβολη με τα εργα συντηρησης που -δεν- γινονται να αποδειξεις οτι ο οργανισμος που ειναι υπευθυνος για το δρομο δεν κανειν σωστα τη δουλεια του.
θα μπορουσε να φωτογραφισεις ακομα, τα σκουπιδια, τον ενεπαρκη φωτισμο, τις χαλασμενες μπαριερες, την ελλειψη σημανσης, ακομα και να ζητησεις πραγματογνωμοσυνη απο πιστοποιμενο φορεα για την ποιοτητα του οδοστρωματος.

αν ολα αυτα τα τεκμηριωσεις σωστα, ειναι αδυνατον να μην σε παρουν σοβαρα υποψιν, πολυ πιθανο δε να δικαιωθεις κιολας και να απαγορευσει το δικαστηριο την υποχρεωση των διοδιων για το δρομο που αναφερεις.

μεχρι να εκδικαστει η υποθεση μπορεις ειτε να χρησιμοποιεις αλλο δρομο, ειτε να πληρωνεις στο ταμειο παρακαταθηκων μεσα στην προθεσμια που αφηνει ο νομος, ωστε να εισαι απολυτα νομιμος και ενταξει.

ολα αυτα σου φαινονται επιστημονικη φαντασια ε?
για την ελλαδα μαλλον ειναι, ομως σε αλλες χωρεις ετσι κινουνται οι πολιτες και οι καταναλωτικες οργανωσεις τους.

δεν το κανεις αυτο ομως, σου αρκει να γλιτωσεις το 1,5 ευρω ατομικα.

φιλε μου σε ολα τα πραγματα υπαρχει η δυνατοτητα της επιλογης.
μπορεις να επιλεξεις απο τις δυνατοτητες που σου δινει ο νομος.
το να επιλεξεις κατι αλλο που θεωρεις εσυ ο ιδιος, λεγεται απατη, κλοπη, αυθαιρεσια, οπως θελεις πες το.
και δεν το λεω για εσενα προσωπικα, μιλαω γενικα για οσους εχουν τετοια λογικη.

το κρατος ειτε το θελουμε ειτε οχι ειναι κυριαρχο και μπορει να επιβαλει μεσα στα πλαισια του συνταγματος αυτο που πιστευει ο εκαστοτε εκλεγμενος νομοθετης.
στο χερι των πολιτων ειναι αν ο νομοθετης ειναι κακος και αδικος να μην τον επιλεξουν ξανα και να προσβαλουν δικαστικα ενα νομο που θεωρουν αδικο.

ομως αυτο που συμβαινει εδω ειναι πως ο ελληνας εχει μεσα στο dna του τα καταλοιπα της τουρκοκρατιας.
δεν εμαθε ποτε να πηγαινει απο την ευθεια οδο, αλλα να βρισκει την ακρη οπως λεμε μονος του οπως μπορει, αλλος πολυ αλλος λιγοτερο.
γιατι το χαος μεσα στο οποιο ζει προσφερει αναμφιβολα και αρκετα πλεονεκτηματα.
αρα εγκειται στον καθενα ξεχωριστα να εξαλειψει ατομικα τα οποια μεινονεκτηματα τον ενοχλουν και θεωρει οτι δεν θα επρεπε να τα υφισταται, ασχετα αν ενοχλουν ή επιβαρυνουν καποιον αλλο.

δεν περιμενω να αντιληφθεις τα παραπανω αγαπητε φιλε ανδρεα, ησουν σαφης στην τοποθετηση σου, ισως ομως, ισως λεω, υπαρχουν καποιοι που ισως τα αντιληφθουν.
αλλωστε οπως ειπε και ο μεγαλος μας ποιητης, "Κατά βάθος ο υλικός κόσμος είναι απλώς ένας σωρός από υλικά. Θα εξαρτηθεί από το αν είμαστε καλοί ή κακοί αρχιτέκτονες το τελικό αποτέλεσμα. Ο Παράδεισος ή η Κόλαση που θα χτίσουμε."thumb

dafidack
16-12-12, 14:50
ομως σε αλλες χωρεις ετσι κινουνται οι πολιτες και οι καταναλωτικες οργανωσεις τους.

Για τον Ελληναρα δεν θα διαφωνησω,αλλα για τις καταναλωτικες οργανωσεις της χωρας μας θα ρωτησω:Γιατι δεν κανουν κατι αναλογο μ'αυτα που αναφερεις και αν εχουν κανει ποια τα αποτελεσματα εως σημερα?

Driver M
16-12-12, 15:25
Θα στο θέσω και διαφορετικά σκέψου όχι μόνο τα έργα αλλά και τους συμπολίτες που δουλέουν στα διόδια, γραφεία, στον δρόμο σε περιπτωση ατυχήματος, στα έργα στους δρόμους, της ΔΕΗ που πληρώνουν ρεύμα, και και και...... Αλλά αντί να πάμε από τον δρόμο που δεν πληρώνουμε(παλαία εθνική) πάμε και λέμε ότι την έχουμε πληρώσει, απο πού;;;; γιαυτό δεν θα πάμε μπροστά γιατί όλοι οι έξυπνοι μαζευτήκαμε στην ίδια χώρα....:whistle:
Να πληρώσουμε τι, έναν δρόμο που δεν υπάρχει καν σαν την Κορίνθου Πατρών?

Αν είναι να προπληρώνονται τα έργα, τότε η δουλειά του επιχειρηματία-επενδυτή ποια είναι, να προεισπράττει για να κατασκευάσει κάτι και μετά να κερδίζει και από το τελικό προϊόν?
Έτσι γίνομαι κι εγώ επιχειρηματίας και ο καθένας.
Η μάλλον άσε, θ'ανοίξω ένα τυροπιτάδικο και κανα χρόνο πριν θα ζητάω λεφτά απ'τους πελάτες χωρίς να τους δίνω τυρόπιτες για να συγκεντρώσω το κεφάλαιο, κι όταν το ανοίξω θα τις πουλάω και πανάκριβα.
Έτσι θα κάνω ό,τι πάνω κάτω γίνεται με τα διόδια σε δρόμους που δεν έχουν φτιαχτεί καν.

Συμφωνώ με τον Στάθη ότι πρέπει να αντιδράσουμε συλλογικά, αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα δεχόμαστε και την κοροϊδία και θα τη δικαιολογούμε κι από πάνω.

andreas72
16-12-12, 18:25
Φιλε Σταθη ολα ωραια αυτα που γραφεις αλλα ρομαντικα, πολυ ρομαντικα....
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ στην ελλαδα εδω και πολυ καιρο...τι να πω..λυπαμαι πραγματικα για οσους νομιζουν οτι υπαρχει η παραμικρη ελπιδα...
Ηρθε η ωρα να προστατεψουμε τον εαυτο μας΄και την οικογενεια μας απο τη λαιλαπα
ΔΕΝ ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΤΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΠΟΥ ΑΠΕΜΕΙΝΑΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΨΟΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑΘΗ...

Σορρυ για τα κεφαλαια...

Stathis
16-12-12, 18:55
δεν υπαρχει προβλημα φιλε μου, κατανοω και εως ενος σημειου δικαιολογω.
αλλα το να κανει και ο καθενας οτι και οπως θελει δεν ειναι η λυση.
μαλλον επιδεινωνει το ηδη μεγαλο προβλημα και θα καταληξουμε να φαγωθουμε μεταξυ μας.

bimmerm
16-12-12, 19:34
παιδια καπου στην μεση ειναι η αληθεια.

απο την μια πρεπει να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ!!!!!ολοι μας...πρεπει να αφησουμε την νοοτροπια του ανατολιτη και να μαθουμε να ενεργουμε συλλογικα και οχι μεμονομενα.οχι ο καθενας για το τομαρι του.απο τωρα πρεπει να αρχισουμε να ενδιαφερομαστε για τους υπολοιπους ασχετα εαν το κανει το κωλοκρατος η' οχι.γιατι αν αλλαξουμε εμεις θα αλλαξει και ο συνηγορος του πολιτη η' η υπηρεσια προστασιας του πολιτη ,θα αλλαξει η γειτονια νοοτροπια,ο δημος και τελος καποτε και το κρατος.

δεν ειναι δυνατον να γινονται απεργιες σε σκουπιδια και στην τροφοδοσια των δημοτικων παιδικων σταθμων.να σκοτωσουμε τους συμπολιτες μας και τα ιδια μας τα παιδακια επειδη διεκδικουμε απο το κρατος (ναι,δικαιολογημενα )τον μισθο μας και τον ιδρωτα μας?δλδ να ψοφησουν οι συμπολιτες μας για να ζησουμε εμεις?μεσα σε μια κοινωνια που πρεπει να διαχεεται αυτην την χρονικη στιγμη απο αλληλεγυη?αυτη η νοοτροπια πρεπει να εξαφανιστει.το..εκβιαζουμε το κρατος μεσα απο τους συμπολιτες μας ειναι κομματικες νοοτροπιες που πρεπει να εξαλειψουν.
θελεις να κανεις απεργια?απεκλεισε το δημαρχειο να μην μπαινει ο δημαρχος,μαζεψε μερικα σκουπιδια και ριξτα εκει μπροστα,πανε μερικα εξω απο τα σπιτια των υπουργων,αλλα μην τα βαζεις με τους συμπολιτες σου.αυριο θα πρεπει να ζητησεις την βοηθεια τους και δεν θα στην δωσουν.
αν καποιος απο αυτους δλδ πηγαινε το παιδι του σε ενα γιατρο που δεν του εχουν μαζεψει τα σκουπιδια και ο γιατρος του ελεγε ,δεν το εξεταζω γιατι απεργω θα του αρεσε?δυστυχως καποιοι ανθρωποι που επιτελουν κοινωνικο εργο πρεπει να ειναι στα ποστα τους για να δειξουν αλληλεγυη και να εξυπηρετουν τους υπολοιπους που εχουν την αναγκη τους.δλδ ο αλλος που ειναι στον ιδιωτικο τομεα και εχει να πληρωθει πηρε καμμια πετρα να σκοτωσει κανεναν?τον λυπηθηκε κανεις? αλλαγη νοοτροπιας απο εμας ειναι το κλειδι.αλλαγη σκεψης στον τροπο σκεψης.

απο την αλλη το κρατος και που παιρνει τα εσοδα απο εμας που λεμε οτι πληρωνουμε και τα χαρατσια και τα διοδια δεν τα επιστρεφει σε εμας αλλα τα τρωνε μεταξυ τους σε μιζες.αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει εμεις να συνεχισουμε να πληρωνουμε αλλα να οργανωθουμε με νομιμα και ειρηνικα μεσα διαμαρτυριας και δρασης ωστε να αλλαξουμε το σκηνικο.δεν συμφωνω οτι απλως πρεπει να πληρωνουμε και να εκφραζουμε τα παραπονα μας μονο στην ψηφο.γιατι οτι αλλαξε ,αλλαξε και με την ψηφο αλλα και με τις διαμαρτυριες και τα μη βιαια σχεδια δρασης.αν τα σπαγαμε και δεν πληρωναμε τοτε οι τροικανοι θα μας στελναν...

δεν πρεπει να διεκδικουμε με βιαια επεισοδια και καραγκιοζιλικια συνδικαλιστικων και λαικιστικων νοοτροπιων.

πρεπει να γινουμε ενεργοι χρησιμοι πολιτες...

σορρυ για τα παραπανω οφ τοπικ αλλα νομιζω οτι και τα διοδια για τα οποια γινεται λογος ειναι στο πνευμα των εσοδων και των φορων.

nfot
16-12-12, 20:10
Η λεξη "ανταποδοτικοτητα" ειναι αγνωστη στο κρατος. Φροντιζει να μας τα παιρνει χοντρα και να μας ανταποδιδει ψιχουλα.
Θελω να πιστευω, οτι αν υπηρχε ανταποδοτικοτητα, θα ημασταν πιο συνεπεις και στις υποχρεωσεις μας, απεναντι στο δημοσιο.

andreas72
16-12-12, 22:46
Η λεξη "ανταποδοτικοτητα" ειναι αγνωστη στο κρατος. Φροντιζει να μας τα παιρνει χοντρα και να μας ανταποδιδει ψιχουλα.
Θελω να πιστευω, οτι αν υπηρχε ανταποδοτικοτητα, θα ημασταν πιο συνεπεις και στις υποχρεωσεις μας, απεναντι στο δημοσιο.

Ποια ανταποδοτικοτητα φιλε μου, στη χωρα των προδοτων;;

Πριν 40 χρονια τοτε που η ελλαδα ηταν Κρατος και η ευρωπη φοραγε εσωρουχα Τσιροζιδη, επινε Μεταξα, εχτιζε με ''Ηρακλης'', εφτιαχνε τα πλοια της εδω και 1002 αλλα, δε μας αρεσε γιατι η ελλαδα ηταν φασιστικη και προωθουσε το αστυνομικο κρατος γιατι ειχε μπατσο στους δρομους και τωρα φτασαμε να δινουμε 20% στους χιμπατζηδες της χρυσης αυγης που ο καλυτερος απο αυτους ειναι καθυστερημενος....

Φωτια και ατσαλι μας αξιζει...:ranting2:

Thomelef
17-12-12, 08:21
το μεγαλύτερο μας πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε όλα αυτά τα σεντόνια που κάθεται και γράφει ο στάθης και ο κάθε στάθης.

αντί να κάτσουμε και να αναλύσουμε λίγο στο μυαλό μας την κατάσταση, καθόμαστε και σκεφτόμαστε την αντιπαράθεση της κάθε πρότασης, νομίζοντας ότι κάτι κάνουμε.

καλή η αντιπαράθεση, αλλά δεν άκουσα κανέναν να ρωτάει αν έχουμε κάναν καλό δικηγόρο, και το πόσοι είναι διατεθειμένοι να τραβήξουν φωτογραφίες και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο στάθης, έτσι ώστε να κινηθούμε και εμείς όπως κινείται το κράτος.

απ'όσα διάβασα μέχρι τώρα, τουλάχιστον καμμιά 20αριά άτομα πρέπει να είναι διατεθειμενοι για να κινηθούμε έτσι. τι διάολο. λέμε τόσην ώρα σε τόσα ποστ ότι ατομικά πρέπει να παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας, εφόσων κανείς δεν πάει με κάποια ομάδα και μπλα μπλα μπλα, μα εδώ είμαστε 2000 άτομα, έχουμε μια λύση στα χέρια μας και ο νόμος είναι με το μέρος μας.

αλλά όχι, να πούμε αυτό που μάθαμε όλα αυτά τα χρόνια χωρίς να έχουμε ίχνος ιδέας για το αν είναι σωστό ή όχι.

ξέρετε γιατί το κράτος μια ζωή θα μας πηδάει???γιατί ξέρει τι τραχανάδες είμαστε και ότι ποτέ δεν θα πάμε να πάρουμε το δίκιο μας όπως πρέπει.

είναι σαν να έχεις τα λουκάνικα κρεμασμένα στο μπαλκόνι, ο γείτονας να εκπαιδεύει τον σκύλο να έρχεται και να σου τα αρπάζει, και εσύ αποφασίζεις να σκοτώσεις το σκυλί.
το σκοτώνεις, και μετά σε κυνηγάει και ο ιδιοκτήτης. αντί να το σκοτώσεις, δεν σκέφτεσαι να τον φωτογραφήσεις την ώρα που περιμένει στην αυλή του να του φέρει ο σκύλος τα λουκάνικα για να κινηθείς όπως πρέπει, πρέπει να βγείς ακόμα πιο χαμένος.

καλημέρα σας.

bimmerm
17-12-12, 13:18
εχεις δικιο σαυτο.στην περιοχη μου υπαρχει 2 πολυ περαστικοι κεντρικοι δρομοι με μεγαλη κυκλοφορια.περνανε καθημερινα λεωφορεια,ταξι,ολοιιιιι.εδ και 8 χρονια ειναι σε κακο χαλι.

οταν ρωτησα και εστειλα μειλ και τηλεφωνησα γιατι δεν φτιαχνεται μου ειπαν οτι απλα δεν υπαρχουν τα χρηματα ,οτι ο δημος δεν εχει επιχορηγηση και οτι ενω δινονται χρηματα απο ευρωπη πανε σε αλλα εργα.οτι θα προσπαθησουν να το ενταξουν μεσα σε ενα κοινοτικο προγραμμα.φυσικα και ψευδονταν.

αρχισα λοιπον ενα αγωνα εδω και 8 χρονια μονος μου με μειλ και τηλεφωνηματα αλλα και διαδοση του προβληματος μεσα απο πηγαδακια.ταυτοχρονα πιεζα οποιον εβρισκα να κανει το ιδιο να ακουστει το προβλημα.εδω και 2 χρονια μιλησα και με τους επαγγελματιες λεωφορεια,ταξι κ.λπ.
μεσα την κριση τελικα βρηκαν χρηματα να το κανουν αυτο που τοσα χρονια με τοσα κονδυλια δεν το εκαναν.γιατι πολυ απλα καποιοι τα εφαγαν και ειναι μεσα οι δημοι.
οταν λοιπον μιλουσα με τον μηχανικο του δημου,μου εδωσε συγχαρητηρια που επεμενα και που ειμαι ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.
που θελω να καταληξω?δεν ειμαι τρελλος,δεν ειμαι χασομερης,απλα οπως ο φιλος θωμας και σταθης δεν μπορω την αδικια,την κοροιδια,δεν ανεχομαι να βγαινω εξωτερικο και να βλεπω ευρωπαικους δρομους στο καθε κωλοχωρι να ειναι χαλι και σε εμας οι κεντρικοι να ειναι χειροτεροι,ουτε καν δρομοι.τα πηρα και εκανα οτι μπορουσα με επιμονη και νομιμο τροπο.

στειλτε σε μειλ στους δημους αυτο που εγραψα για τα σκουπιδια.για τους παιδικους σταθμους.μιληστε με τους δημοσιους υπαλληλους οτι εχουν αδικο για τον τροπο διεκδικησης τους,τωρα,σημερα.
ας μαζευτουμε ηλεκρονικα εδω και ας στειλουμε ενα ενυπογραφο μειλ στον αρμοδιο φορεα για τα διοδια.με στοιχεια.μαζι με αλλα αυτοκινηστικα φορουμ.ειναι ενα πρωτο βημα.

ναι ξερω οτι η δικαιοσυνη ειναι ποτε αδικη και σιγουρα αργη.και οτι ακομα και οταν ειναι δικαιη(χαρατσι) το κυριαρχο κρατος την αγνοει.ναι ξερω οτι υπαρχουν εμποδια...

ομως αυτο δεν δικαιολογει οτι δεν πρεπει να παλευουμε.αυτο θελουν αυτοι για να συνεχισουν να υπαρχουν παρασιτικα και να συντηρουν την κυριαρχια τους.στο χερι μας ειναι τα αλλξουμε ολα.ναι με κουραση και πολυυυυυυ υπομονη και επιμονη.ο καθενας οπως μπορει.εγω με αυτον τον τροπο.καποιος αλλος με εναν πιο οργανωμενο.αλλα παντα στα πλαισια της νομιμοτητας και του γενικου συμφεροντος.

αυτα ομως εχουμε για να τους αντιμετωπισουμε.και ειμαστε και πιο πολλοι..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ!!!

Thomelef
17-12-12, 14:04
μα όλοι αυτοί σε αυτό ποντάρουν...ότι ο έλληνας δεν πρόκειτε να πάει μέσο της νόμιμης οδού, είτε γιατί έχει μάθει να λειτουργεί σαν μονάδα, είτε γιατί το σύστημα είναι τόσο μπερδεμένο που φτάνεις και λές άστ να πα να γ....εί...ας το πληρώσω και να πάει στο διάλο, και 1000 μύρια άλλα πράγματα.

σε μερικούς μπορεί να μην αρέσει αυτό το πράγμα, αλλά αυτό γίνεται επειδή είμαστε αμόρφωτοι σαν λαός γενικότερα.

όλο μας το σύστημα είναι για γέλια. και δεν ξέρω αν το έχω πεί, αλλά το αμόρφωτοι έχει βάση τεράστια, μιας και η παιδεία μας είναι για γέλια.

στην φινλανδία που έτρωγα με 2 πελάτες, ο ένας έπρεπε να φύγει νωρίτερα για να πάρει τον γιο του και να τον πάει μουσική, μετά γυμναστήριο, και τέλος να τον πάει σε έναν φίλο του να παίξει.

μου έκανε εντύπωση το φορτωμένο πρόγραμμα του μικρού, και έτσι ρώτησα...καλά. αν κάνει όλα αυτά, πότε θα διαβάσει?
και μου απάντησε πολύ απλά και όμορφα.

τι να διαβάσει? 8 ώρες είναι στο σχολείο κάθε μέρα. εκεί διαβάζει, εκεί μορφώνεται.

και κάντε τώρα σύγκριση τώρα εσείς, με το πως μεγαλώνουν τα σημερινά παιδιά, και το αν λειτουργούν με αυτό τον τρόπο.

Thomelef
17-12-12, 14:20
σημείωσης ότι δεν φταίνε τα παιδιά. εμείς τα μαθαίνουμε έτσι, γιατί έχουμε μάθει έτσι.

οταν έγινε το αλαλούμ με τα βιβλία, έγινε της πόπης επειδή θα πλήρωνε ο κόσμος απο την τσέπη του τα βιβλία των παιδιών. το ότι κάθε χρόνο πληρώνουν τα κέρατα τους για φροντηστήρια και ιδιαίτερα τόσα χρόνια επειδή η παιδεία στα σχολεία είναι για τον @@ και τούβλα πάνε τούβλα έρχονται τα παιδιά, δεν τους πειράζει τόσα χρόνια.

αφήστε μάγκες. παραδείγματα πολλά. το θέμα είναι να καταλάβουμε όλοι μαζί το πόσο βλάκες είμαστε και να γίνουμε επιτέλους άνθρωποι. γιατί μέχρι τώρα, απλά με την ιδέα ότι και καλά είμαστε άνθρωποι ζούμε.

hades7
17-12-12, 14:30
τομι εχεις τα χιλια σου τα δικια αλλα ρε φιλε το γαμημενο το συνταγμα αυτης της χωρας μιλαει για δωρεαν παιδεια και εγω αν ημουν γονεας οσα λεφτα και αν πληρωνα για παραεκπαιδευτικα θα στραβωνα να πληροσω τα βιβλια και να μου δεινουν σιντια στο παιδι μου ελπιζω να καταλαβαινεις την ενσταση μου

Thomelef
17-12-12, 14:34
Καταλαβαινω, απλα αυτο που λεω ειναι οτι οποτε θυμομαστε χαιρομαστε αρη.
Δεν ειναι λογικο ρε μπρο να πληρωνεις χιλιαρικα εις διπλουν η ακομα και τριπλουν αναλογα ποσα παιδια εχεις, να μην λες τπτ και να το εχεις δεδομενο, και να ξεσηκωνεις τον κοσμο για 150 και 100 ευρω.

Δεν ειναι λογικο ρε φιλε. Δεν ειμαστε λογικοι. Αυτο πρεπει να καταλαβουμε.

Thomelef
17-12-12, 15:24
το ωραιότερο φυσικά είναι όταν μετά απο αδρές πληρωμές χρόνων σε φροντηστήρια και ιδιαίτερα, ο κανακάρης ή η κανακάρισα μπαίνει στο πανεπιστήμιο, και αντί για σπουδές ζωγραφίζει ταμπέλες, κρατάει πανό, και γίνεται ο μέγα αριστέρομπουρδολόγος, μιλώντας για δικαιώματα που πρέπει να έχει χωρίς να αξίζει...

άσε μωρέ. λαός είμαστε τώρα εμείς? για τα μπάζα και για σφαλιάρες είμαστε και για τπτ άλλο.

κρίμα σ'αυτούς που κάτι θέλουν ν'αλλάξουν κάτι και είναι υποχρεωμένοι να συνυπάρχουν με όλους τους υπόλοιπους νεάτερνταλ. επίπεδο μηδέν.

bimmerm
17-12-12, 15:26
οσο και σωστο και αν ειναι αυτο που λες φιλε αρη...ετσι μας εχουν μαθει να σκεφτομαστε.μας εχουν μαθει να κοιταμε το δεντρο και οχι το δασος.

ερχομαι και εγω και στην σκεψη σου και λεω...τοσα χρονια που θα πληρωνες ,εαν ησουν γονεας ,ολη αυτην την παραπαιδεια ,δεν θα σε ενοχλουσε?δεν σε ενοχλουσε τοσα χρονια (υποθετικα στην περιπτωση σου)που δινεις μυρια για φροντιστηρια σε μια δωρεαν παιδεια και σε ενοχλει το μικρο αντιτιμο για τα βιβλια?...
γιατι τοσα χρονια που πληρωνεις για την παιδεια και μαλιστα παρα πολλα δεν αντεδρασες και αντιδρας τωρα?δεν παραβιοζοταν η δωρεαν παιδεια σου?η' μηπως εβρισκες επαρκη την παιδεια του κρατους και δεν στελνεις τα παιδια σου φροντιστηριο?

γιατι δεν εκανες μαζι με αλλους μια κινηση να σταματησει αυτη η κοροιδια?
δεν μιλαω προσωπικα σε εσενα μην παρεξηγησεις.πηρα αφορμη και απευθυνομαι γενικα.

το βολεμα και η αδιαφορια μας εφεραν εδω.το δεν βαριεσαι τωρα...

καιρος να ξεβολευτουμε και να δρασουμε,να ενδιαφερθουμε

hades7
17-12-12, 15:37
να σου πω αν ειχα παιδια και εκρινα οτι δεν ηταν επαρκη η μορφωση που παιρνουν απο την παιδεια που προσφερει το κρατος ισως να αναγκαζομουν να" επενδυσω" και στην παραπαιδεια αυτο ομως θα ηταν συνειδητη επιλογη μου,απο την αλλη μερια αφου πληρωνω φορους και το συνταγμα προσφερει δωρεαν παιδεια κατα τα γραφομενα του γιατι πρεπει να πληρωνω για τα βιβλια του παιδιου μου τι δεν καταλαβαινεις?

Thomelef
17-12-12, 15:46
άρη...αυτό ου λέμε, είναι ότι για το δέντρο χάνουμε το δάσος.

φαντάσου ότι η μόρφωση είναι το δάσος, και το βιβλίο είναι το δέντρο. κοιτάμε αυτό που λέει το σύνταγμα για τα βιβλία πχ, στραβώνουμε που δεν τηρείται, ενώ την ίδια την μόρφωση την αφήνουμε στην μοίρα της.

τα σχολεία και τους δασκάλους πάλι εμείς τους πληρώνουμε, μέσο των φόρων. το αντίκρυσμα των παροχών ανύπαρκτο (γιατί αν υπήρχε αποτέλεσμα δεν θα υπήρχαν τόσα φροντηστήρια, ούτε δάσκαλοι του κώλου να κάνουν ιδιαίτερα και να συντηρείται και η παραοικονομία με την φοροδιαφυγή που είναι και της μόδας ο όρος).

ενώ λοιπόν δεν μας πειράζει που πληρώνουμε φόρους για κάτι το οποίο δεν έχει αποτέλεσμα, το συνεχίζουμε με το να πληρώνουμε επιπλέον φόρο στα φροντηστήρια, για κάτι που υποτίθεται είναι δεδομένο. σκύβουμε το κεφάλι λοιπόν, δεν λέμε τπτ και πληρώνουμε.

αντίθετα, μας ανακοινώνουν να πληρώσουμε τα βιβλία, χαμός. δεν είναι παράλογο? απο την μία να ζητάμε το δικαίωμα μας για κάτι το οποίο ναι με είναι δεδομένο αλλά έχει μηδαμινό αντίτιμο, ενώ απο την άλλη έχουμε κάτι σοβαρότερο που πληρώνουμε αδρά και δεν ανιδράμε?

και να το θέσω αλλιώς. αν το σύνταγμα υποχρέωνε τους καθηγητές ότι οι μαθητές πρέπει να μορφώνονται στο σχολείο και να μην φεύγουν σκερπάνια, τι θα άλλαζε σε σχέση με αυτό που γίνεται μέχρι τώρα?

hades7
17-12-12, 15:50
παιδια εδω θα μπορουσε να τα βγαλει περα μονο ο driverm με καμια κουμουνιστικη θεωρια εγω δεν μπορω συγχωρεστε με

fanisk
17-12-12, 16:15
παιδια εδω θα μπορουσε να τα βγαλει περα μονο ο driverm με καμια κουμουνιστικη θεωρια εγω δεν μπορω συγχωρεστε με

:hystericalbs1::hystericalbs1:

katsaraios
17-12-12, 16:22
παιδια εδω θα μπορουσε να τα βγαλει περα μονο ο driverm με καμια κουμουνιστικη θεωρια εγω δεν μπορω συγχωρεστε με

Τυπε κανε μια ιστορικη αναδρομη στο ταξιδι σου εις τας Ευρωπας με το Μ3 με φτερα και θυμησου ποσο ευδιαθετα πληρωνες τον οβολο σου για τα διοδια ,αληθευει οτι ραγισαν καρδιες στο περασμα σου απο τους γκισεδες μολις σε εβλεπαν με απλωμενο χερι γυαλικο και μισοχαμογελο στα διοδια της Ιταλικης ριβιερας???

hades7
17-12-12, 16:26
ξενομανια δεν εχω ψηλε, ναι τα πληρωνα με ευχαριστηση γιατι μου προσφεραν κατι που το εβλεπα μπροστα μου οχι για κατι που υποσχονταν να κανουν στο μελλον

katsaraios
17-12-12, 16:31
ξενομανια δεν εχω ψηλε, ναι τα πληρωνα με ευχαριστηση γιατι μου προσφεραν κατι που το εβλεπα μπροστα μου οχι για κατι που υποσχονταν να κανουν στο μελλον

Εννοειται οτι συμφωνω το εχω γραψει πριν 2 χρονια οταν ειχε φουντωσει το θεμα "δεν πληρωνω"...

Driver M
17-12-12, 17:55
άρη...αυτό ου λέμε, είναι ότι για το δέντρο χάνουμε το δάσος.

φαντάσου ότι η μόρφωση είναι το δάσος, και το βιβλίο είναι το δέντρο. κοιτάμε αυτό που λέει το σύνταγμα για τα βιβλία πχ, στραβώνουμε που δεν τηρείται, ενώ την ίδια την μόρφωση την αφήνουμε στην μοίρα της.

τα σχολεία και τους δασκάλους πάλι εμείς τους πληρώνουμε, μέσο των φόρων. το αντίκρυσμα των παροχών ανύπαρκτο (γιατί αν υπήρχε αποτέλεσμα δεν θα υπήρχαν τόσα φροντηστήρια, ούτε δάσκαλοι του κώλου να κάνουν ιδιαίτερα και να συντηρείται και η παραοικονομία με την φοροδιαφυγή που είναι και της μόδας ο όρος).

ενώ λοιπόν δεν μας πειράζει που πληρώνουμε φόρους για κάτι το οποίο δεν έχει αποτέλεσμα, το συνεχίζουμε με το να πληρώνουμε επιπλέον φόρο στα φροντηστήρια, για κάτι που υποτίθεται είναι δεδομένο. σκύβουμε το κεφάλι λοιπόν, δεν λέμε τπτ και πληρώνουμε.

αντίθετα, μας ανακοινώνουν να πληρώσουμε τα βιβλία, χαμός. δεν είναι παράλογο? απο την μία να ζητάμε το δικαίωμα μας για κάτι το οποίο ναι με είναι δεδομένο αλλά έχει μηδαμινό αντίτιμο, ενώ απο την άλλη έχουμε κάτι σοβαρότερο που πληρώνουμε αδρά και δεν ανιδράμε?

και να το θέσω αλλιώς. αν το σύνταγμα υποχρέωνε τους καθηγητές ότι οι μαθητές πρέπει να μορφώνονται στο σχολείο και να μην φεύγουν σκερπάνια, τι θα άλλαζε σε σχέση με αυτό που γίνεται μέχρι τώρα?
Ε να διεκδικησουμε καλυτερη κι εντελως δωρεαν παιδεια τοτε.
Οχι αφου επικρατει χαλι μαυρο να το επιδεινωσουμε κι αλλο βαζοντας τους γονεις πληρωνουν τα σχολικα βιβλια, τους φοιτητες τα συγγραμματα κ.ο.κ.

Συμφωνω κι εγω να μη βλεπουμε το δεντρο αλλα το δασος, αλλα το να μη βλεπουμε τιποτα απ'τα δυο ειναι ακομα χειροτερο.


ps Χαντε καλα το παω?:th_Laie_67-1:

Stathis
17-12-12, 18:14
αυτο λεμε αρη, ολοι δικαιουμαστε περισσοτερα, καλυτερη παιδεια, καλυτερη υγεια, καλυτερες υπηρεσιες, καλυτερες υποδομες.

μονο που τα λεφτα που δινουμε δεν πανε σε ολα αυτα, αλλα καταληγουν σε τσεπες τρωκτικων δ.υ., κομματοσκυλων, πελατων του συστηματος της κλεπτοκρατιας.
ειναι συμμορια και μας κλεβουν νομιμοφανως.

αν διαβασατε αυτες τις μερες τα τρωκτικα της βουλης, τα μεγαλυτερα αποβρασματα του κομματικου σωληνα, πηδανε απο τα παραθυρα για να εξασφαλισουν διπλα εφαπαξ που φτανουν μεχρι τα 300 χιλιαρικα!!!
οι πατρονες τους εξακολουθουν να τους ανεχονται προκλητικα!
οι καθαριστριες της βουλης παιρνουν περισσοτερα χρηματα απο τον αρχηγο ΓΕΕΘΑ!!!
οι βουλευτες ψηφισαν ομοφωνα για τον εαυτο τους φοροαπαλλαγες!

ελεος πια με τους κλεφτες.
μαζι τα φαγανε, ο παγκαλος οι ομοιοι του και μερικες χιλιαδες αργομισθοι τρωκτικα αποβρασματα που παιρνουν ακομα εικονικες υπερωριες, οδοιπορικα, επιδοματα, δεν καταλαβαινουν τιποτα!
πρεπει να πεθανει ολος ο οικονομικα ενεργος πληθυσμος για να ζησει η σαπιλα και η πλεμπα.

αυτοι στερουν απο τα παιδια τη θερμανση στα σχολεια, την προσβαση στην υγεια, ενα καλο εκπαιδευτικο συστημα, αυτοι στερουν απο τους γεροντες την αξιοπρεπεια, αυτοι στερουν απο ολους μας αυτα που πληρωνουμε.
οι φοροι μας πανε για να εχει διλήμματα μερσεντες ή bmw το χειροτερο και πιο αχρηστο ειδος ανθρωποειδους που εχει δει αυτος ο πλανητης απο υπαρξης του.

αισχος και ονειδος, ακομα τους κοιταμε αντι να τους πεταξουμε εξω απο την περιουσια μας.

bimmerm
17-12-12, 18:31
να σου πω αν ειχα παιδια και εκρινα οτι δεν ηταν επαρκη η μορφωση που παιρνουν απο την παιδεια που προσφερει το κρατος ισως να αναγκαζομουν να" επενδυσω" και στην παραπαιδεια αυτο ομως θα ηταν συνειδητη επιλογη μου,απο την αλλη μερια αφου πληρωνω φορους και το συνταγμα προσφερει δωρεαν παιδεια κατα τα γραφομενα του γιατι πρεπει να πληρωνω για τα βιβλια του παιδιου μου τι δεν καταλαβαινεις?

εγω φιλε σε καταλαβαινω ,εσυ ειναι δυσκολο να καταλαβεις αυτο που λεμε και οχι μονο εσυ αλλα και εμεις στην αρχη περασαμε απο αυτο το σταδιο.μην το παρεξηγεις ολοι μαζι μεσα ειμαστε.αν και σου απαντησε ο θωμας,
δεν θα επρεπε να φτασεις σαυτο το σημειο,αυτο λεμε.δεν επρεπε καποιος να αναγκαζεται ,αλλα να εχει δικαιωμα και επιλογη.αυτο που λεμε ειναι οτι επρεπε ολοι μας να αντιδρασουμε τοσα χρονια για την παιδεια και τα χαλια της και οχι τωρα για τα βιβλιαρακια μονο αλλα για την παιδεια.δεν ειναι δυνατον να γκρινιαζουμε για τα βιβλια και να αφηνουμε την υπολοιπη παιδεια ιδια σαν να ειμαστε ευχαριστημενοι:original:


Ε να διεκδικησουμε καλυτερη κι εντελως δωρεαν παιδεια τοτε.
Οχι αφου επικρατει χαλι μαυρο να το επιδεινωσουμε κι αλλο βαζοντας τους γονεις πληρωνουν τα σχολικα βιβλια, τους φοιτητες τα συγγραμματα κ.ο.κ.

Συμφωνω κι εγω να μη βλεπουμε το δεντρο αλλα το δασος, αλλα το να μη βλεπουμε τιποτα απ'τα δυο ειναι ακομα χειροτερο.


ps Χαντε καλα το παω?:th_Laie_67-1:

συμφωνω να βλεπουμε το δασος που ειναι η παιδεια,να μην συμβιβαζομαστε .γιατι ακομα χειροτερο απο το να μην βλεπουμε τιποτα απο τα 2 ειναι να συμβιβαζομαστε οτι υπαρχει μονο το δεντρο,το εμφανες.αν ειναι να βλεπουμε και να αντιδρουμε ,να αντιδρουμε γιαυτο που θελουμε εμεις και οχι αυτο που βολευει αυτους:original:

Thomelef
17-12-12, 18:48
Ε να διεκδικησουμε καλυτερη κι εντελως δωρεαν παιδεια τοτε.
Οχι αφου επικρατει χαλι μαυρο να το επιδεινωσουμε κι αλλο βαζοντας τους γονεις πληρωνουν τα σχολικα βιβλια, τους φοιτητες τα συγγραμματα κ.ο.κ.

Συμφωνω κι εγω να μη βλεπουμε το δεντρο αλλα το δασος, αλλα το να μη βλεπουμε τιποτα απ'τα δυο ειναι ακομα χειροτερο.


ps Χαντε καλα το παω?:th_Laie_67-1:

τώρα αν εσύ απ'όλα μένεις σε αυτό που γράφεις, τι να πώ...

οκ. πλήρωνε και εσύ αύριο μεθαύριο για τα παιδάκια σου απο κάνα τετραχίλιαρο τον χρόνο έκαστο για κάτι που δεν θα έπρεπε να πληρώσεις, μην λές τπτ και αν σου ζητήσουν να πληρώσεις τα βιβλία, βγές και σπάστα.

για το ότι πληρώνουμε όλοι σαν μλκς για παιδεία ένα κάρο λεφτά και ξαναναγκαζόμαστε να τα ξαναπληρώνουμε διπλά και τρίδιπλα μέσα στον χρόνο επειδή το σύστημα είναι για γέλια, δεν λέει σε κανέναν τπτ και το αφήνουν όλοι να περνάει έτσι. τα βιβλία όμως, πρέπει να γίνει ο χαμός.

και επειδή απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχεις πιάσει το νόημα των ποστ μου, δεν λέω ότι πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι και να πληρώνουμε ότι μας λένε. σαφώς και πρέπει να αντιδρούμε, αλλά την ίδια αντίδραση να έχουμε και για πολύ σημαντικότερα πράγματα όπως είναι η παιδεία.

είναι τραγικά γελοίο να κάνουμε τέτοια φασαρία για τα βιβλία πχ, και να μην κάνουμε φασαρία για όλα τα υπόλοιπα.

το ότι κάποια σχολεία δεν λειτουργούν όλες τις μέρες επειδή δεν έχουν θέρμανση, οι περισσότεροι την κάνουνε γαργάρα λές και δεν τους νοιάζει. αν όμως πεί το σχολείο ότι θέλει απο κάθε μαθητή 30 ευρώ για κάτι, θα γίνει της πόπης.

τόσο φτωχόμυαλοι είμαστε φίλε μου...τόσο γκασμάδες, που αντί να διεκδικήσουμε τις παροχές που πληρώνουμε, δεν λέμε τπτ, γκρινιάζουμε μονάχοι μας σαν ηλίθιοι χωρίς να προχωράμε στην ζωή μας, και περιμένουμε το πιο ασήμαντο πράγμα για να τα κάνουμε λίμπα, όταν την ίδια στιγμή έχουμε ένα κάρο σημεία και τέρατα να γίνονται γύρω μας

andreas72
17-12-12, 19:33
το μεγαλύτερο μας πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε όλα αυτά τα σεντόνια που κάθεται και γράφει ο στάθης και ο κάθε στάθης.

αντί να κάτσουμε και να αναλύσουμε λίγο στο μυαλό μας την κατάσταση, καθόμαστε και σκεφτόμαστε την αντιπαράθεση της κάθε πρότασης, νομίζοντας ότι κάτι κάνουμε.

καλή η αντιπαράθεση, αλλά δεν άκουσα κανέναν να ρωτάει αν έχουμε κάναν καλό δικηγόρο, και το πόσοι είναι διατεθειμένοι να τραβήξουν φωτογραφίες και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο στάθης, έτσι ώστε να κινηθούμε και εμείς όπως κινείται το κράτος.

απ'όσα διάβασα μέχρι τώρα, τουλάχιστον καμμιά 20αριά άτομα πρέπει να είναι διατεθειμενοι για να κινηθούμε έτσι. τι διάολο. λέμε τόσην ώρα σε τόσα ποστ ότι ατομικά πρέπει να παίρνουμε την κατάσταση στα χέρια μας, εφόσων κανείς δεν πάει με κάποια ομάδα και μπλα μπλα μπλα, μα εδώ είμαστε 2000 άτομα, έχουμε μια λύση στα χέρια μας και ο νόμος είναι με το μέρος μας.

αλλά όχι, να πούμε αυτό που μάθαμε όλα αυτά τα χρόνια χωρίς να έχουμε ίχνος ιδέας για το αν είναι σωστό ή όχι.

ξέρετε γιατί το κράτος μια ζωή θα μας πηδάει???γιατί ξέρει τι τραχανάδες είμαστε και ότι ποτέ δεν θα πάμε να πάρουμε το δίκιο μας όπως πρέπει.

είναι σαν να έχεις τα λουκάνικα κρεμασμένα στο μπαλκόνι, ο γείτονας να εκπαιδεύει τον σκύλο να έρχεται και να σου τα αρπάζει, και εσύ αποφασίζεις να σκοτώσεις το σκυλί.
το σκοτώνεις, και μετά σε κυνηγάει και ο ιδιοκτήτης. αντί να το σκοτώσεις, δεν σκέφτεσαι να τον φωτογραφήσεις την ώρα που περιμένει στην αυλή του να του φέρει ο σκύλος τα λουκάνικα για να κινηθείς όπως πρέπει, πρέπει να βγείς ακόμα πιο χαμένος.

καλημέρα σας.

Ρε Θωμα εμεις δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε αλλα τουλαχιστον συζηταμε...
Για μενα εισαι τελειως λαθος και θα σου εξηγησω:
Νομιζεις οτι το προβλημα μου ειναι τα διοδια ή τα εισιτηρια στο Μετρό;;
Ενα εκατομμυριο πραγματα μ'ενοχλουνε γυρω μου και ειμαι στο χειλος της τρελας...Σε τι να πρωτοπαραπονεθω; Για ποιο πραμα να πρωτοτρεξω να βρω το δικιο μου; Θα ξοδεψω τη ζωη μου να τους τρεχω στα δικαστηρια ή σαμπως νομιζεις οτι οι ανθρωποι εχουν λεφτα και χρονο να πληρωνουν δικηγορους, ειμαστε στα καλα μας τωρα; Αν θελεις 8 χρονια αγωνων για να φτιαξουν ενα σαμαρακι και να σου πουν και μπραβο, πρεπει εγω για να τα διορθωσω να ζησω Μαθουσαλας 900 χρονια και παλι δεν το βλεπω....:original:

Thomelef
17-12-12, 19:46
Ρε Θωμα εμεις δεν προκειται να συμφωνησουμε ποτε αλλα τουλαχιστον συζηταμε...
Για μενα εισαι τελειως λαθος και θα σου εξηγησω:
Νομιζεις οτι το προβλημα μου ειναι τα διοδια ή τα εισιτηρια στο Μετρό;;
Ενα εκατομμυριο πραγματα μ'ενοχλουνε γυρω μου και ειμαι στο χειλος της τρελας...Σε τι να πρωτοπαραπονεθω; Για ποιο πραμα να πρωτοτρεξω να βρω το δικιο μου; Θα ξοδεψω τη ζωη μου να τους τρεχω στα δικαστηρια ή σαμπως νομιζεις οτι οι ανθρωποι εχουν λεφτα και χρονο να πληρωνουν δικηγορους, ειμαστε στα καλα μας τωρα; Αν θελεις 8 χρονια αγωνων για να φτιαξουν ενα σαμαρακι και να σου πουν και μπραβο, πρεπει εγω για να τα διορθωσω να ζησω Μαθουσαλας 900 χρονια και παλι δεν το βλεπω....:original:

θα σου πώ γιατί δεν θα συμφωνήσουε ποτέ...γιατί μπαίνουμε στην διαδικασία να αναπαράγουμε μια κουβέντα που δεν έχει νόημα. τελικά απλά ενημερωτικά είναι όλα όσα γράφονται στο πρώτο ποστ για την ποινή.

επίσεις πάλι μιλάς για το τι θα έκανες, ή θα μπορούσες να κάνεις ατομικά, μέσα σε έναν τόπο που φιλοξενεί 2000 άτομα, εκ των οποίων ένα μεγάλο μέρος έχει τον ίδιο προβληματισμό με εσένα.

πολύ απλά απο το δεύτερο ποστ, θα μπορούσαμε να πούμε τι μπορούμε να κάνουμε, να δώσει ο καθένας την ιδέα του και να δούμε πως θα μπορούσαμε να το τρέξουμε.

αν βρίσκαμε έναν δικηγόρο του φόρουμ που να τον γνωρίζουμε κιόλα, δεν νομίζω ότι θα ήταν μεγάλο έξοδο να μαζευτούμε καμμιά 200 άτομα και να μοιραστούμε το έξοδο. απλά θα τον βοηθούσαμε ο καθένας με τον τρόπο του, όπως να του στέλνουμε φώτο και όποια άλλα στοιχεία θα χρειαζόταν απο τον καθένα.

κανείς δεν είπε να σκύβουμε το κεφάλι σε ότι μας λένε, αλλά όταν υπάρχει ιδέα για το πως θα μπορούσε να λυθεί κάτι, να υπάρχει και η ανάλογη διάθεση να προχωρήσει.

επίσεις τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, γιατί αν ξεκινούσαμε ένα τέτοιο θέμα, εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να το προχωρήσουμε καλά, μιας και δικηγόρους έχουμε, και δημοσιογράφους έχουμε, και εισαγγελείς έχουμε, και κάθε καρυδιάς καρύδι για να ασχοληθεί με το θέμα, και να κάνουμε σοβαρή δουλειά.

εμείς αντί γι'αυτό, σκύβουμε πάλι το κεφάλι, λέμε ο καθένας την μαλακία του, γκρίνια γκρίνια γκρίνια, αποτέλεσμα μηδέν.

άλλη μια άσκοπη κουβέντα.

katsaraios
17-12-12, 19:53
θα σου πώ γιατί δεν θα συμφωνήσουε ποτέ...γιατί μπαίνουμε στην διαδικασία να αναπαράγουμε μια κουβέντα που δεν έχει νόημα. τελικά απλά ενημερωτικά είναι όλα όσα γράφονται στο πρώτο ποστ για την ποινή.

επίσεις πάλι μιλάς για το τι θα έκανες, ή θα μπορούσες να κάνεις ατομικά, μέσα σε έναν τόπο που φιλοξενεί 2000 άτομα, εκ των οποίων ένα μεγάλο μέρος έχει τον ίδιο προβληματισμό με εσένα.

πολύ απλά απο το δεύτερο ποστ, θα μπορούσαμε να πούμε τι μπορούμε να κάνουμε, να δώσει ο καθένας την ιδέα του και να δούμε πως θα μπορούσαμε να το τρέξουμε.

αν βρίσκαμε έναν δικηγόρο του φόρουμ που να τον γνωρίζουμε κιόλα, δεν νομίζω ότι θα ήταν μεγάλο έξοδο να μαζευτούμε καμμιά 200 άτομα και να μοιραστούμε το έξοδο. απλά θα τον βοηθούσαμε ο καθένας με τον τρόπο του, όπως να του στέλνουμε φώτο και όποια άλλα στοιχεία θα χρειαζόταν απο τον καθένα.

κανείς δεν είπε να σκύβουμε το κεφάλι σε ότι μας λένε, αλλά όταν υπάρχει ιδέα για το πως θα μπορούσε να λυθεί κάτι, να υπάρχει και η ανάλογη διάθεση να προχωρήσει.

επίσεις τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, γιατί αν ξεκινούσαμε ένα τέτοιο θέμα, εγώ πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να το προχωρήσουμε καλά, μιας και δικηγόρους έχουμε, και δημοσιογράφους έχουμε, και εισαγγελείς έχουμε, και κάθε καρυδιάς καρύδι για να ασχοληθεί με το θέμα, και να κάνουμε σοβαρή δουλειά.

εμείς αντί γι'αυτό, σκύβουμε πάλι το κεφάλι, λέμε ο καθένας την μαλακία του, γκρίνια γκρίνια γκρίνια, αποτέλεσμα μηδέν.

άλλη μια άσκοπη κουβέντα.

Αυτο ακριβως ειναι που λεει ο Τομι,γκρινια ,ατομικοτητα,αδιαφορια,ανε εια..
Μηπως ομως αυτος ειναι και ο τελικος σκοπος ολου του "εργου"?
Να μην υπαρχει συνεννοηση απο το συνολο ??
Φαυλος κυκλος παιδια.

Thomelef
17-12-12, 19:54
εγώ πάντως θα γούσταρα να προχωρήσουμε σε κάτι τέτοιο, όχι για τα λεφτά των διοδίων, αλλά για την δικαίωση ότι δεν είμαι το πρόβατο που ότι του λένε κάνει χωρίς να αντιδρά.

νομίζω είναι μια καλή περίπτωση, το αντικείμενο το φορουμ έχει άμεση σχέση με το θέμα, ενώ δεν υπάρχει λόγος να αναφερθεί καν το όνομα του.

andreas72
17-12-12, 22:40
Αυτο προσπαθω να εξηγησω ρε παιδια: οτι προσωπικα δεν εχω καμια ελπιδα πλεον οτι ο ελληνας θα συνεργαστει συλλογικα για οτιδηποτε. Δεν προκειται να αλλαξει κατι προς το καλυτερο και γι'αυτο κανω κατι για το συμφερον μου πια και για την οικογενεια μου...
Εγω παντως με τους ''αγανακτισμενους'' δε συνεργαζομαι....

nfot
18-12-12, 16:41
Και μια φωτο, σχετικη με το αρχικο θεμα

https://www.patrastimes.gr/img/apof.jpg

Z4 DCT
20-12-12, 15:55
Εεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιι ιιιι........................Δημοσιο λοιπον...


Εδω στη Κρητη ας πληρωνα εστω και διπλα διοδια αν οδηγουσα με ασφαλεια σε κανονικο αυτοκινητοδρομο

Αμαν ρε παιδάκι μου ολο παράπονα για το δρομο.....οριστε ακομα και με μνημόνιο θα φτιαξετε τους δρόμους με το αστρονομικό ποσο που σας έδωσαν....:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:


Διάθεση 350.000 ευρώ για τη συντήρηση του Εθνικού Οδικού Δικτύου Κρήτης


https://www.zougla.gr/greece/article/dia8esi-350000-evro-gia-ti-sintirisi-tou-e8nikou-odikou-diktiou-kritis