PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε46 M3] Αντικατασταση Δερματινων Καθισματων?



Monsta
07-03-10, 14:16
Λοιπόν, επειδή μ έχει πιάσει μαμουνίαση με το αμάξι και τα θέλω όλα στην εντέλεια, αποφάσισα να πάω στο φίλο μου το Ρέλλα για να ξαναφτιάξω τα δύο εμπρός καθίσματα.

Ο λόγος, αν και με το restoration που έκανα, ήρθαν κατά ένα μεγάλο ποσοστό, δεν είναι τέλεια (κατ' εμέ) και πλέον έχω τέσσερις επιλογές, ανάλογα με το τι θα μου πει / προτείνει.

1) Τα βγάζει έξω (τα μπροστινά), τα τρίβει ολόκληρα και τα βάφει κανονικά με πιστόλα.

2) Τους αλλάζει το δέρμα με καινούριο NAPPA παραπλίσιας ποιότητας που θα βρούμε.

3) Τα βγάζει όλα (και τα πίσω & πόρτες) και τα βάφει cinnamon, το αγαπημένο μου χρώμα στο δέρμα.

4) Επειδή η αλλαγή χρώματος μπορεί να μην έχει και αυτή το επιθυμητό αποτέλεσμα, η τελευταία πια λύση είναι η αλλάγη παντού με καινούριο δέρμα cinnamon.

Ενοοείτε ότι θα μου αλλάξει και δέρμα στο τιμόνι με φρέσκο. Θα του ζητήσω να μου βάλει δέρμα ΧΩΡΙΣ ρυτίδες, γιατί αυτό που βάζει η bmw το τιμόνι στα Ε46 Μ3 που έχει ραγάδες, δε μ αρέσει καθόλου.

m-power_01
07-03-10, 18:35
Λοιπόν, επειδή μ έχει πιάσει μαμουνίαση με το αμάξι και τα θέλω όλα στην εντέλεια, αποφάσισα να πάω στο φίλο μου το Ρέλλα για να ξαναφτιάξω τα δύο εμπρός καθίσματα.

Ο λόγος, αν και με το restoration που έκανα, ήρθαν κατά ένα μεγάλο ποσοστό, δεν είναι τέλεια (κατ' εμέ) και πλέον έχω τέσσερις επιλογές, ανάλογα με το τι θα μου πει / προτείνει.

1) Τα βγάζει έξω (τα μπροστινά), τα τρίβει ολόκληρα και τα βάφει κανονικά με πιστόλα.

2) Τους αλλάζει το δέρμα με καινούριο NAPPA παραπλίσιας ποιότητας που θα βρούμε.

3) Τα βγάζει όλα (και τα πίσω & πόρτες) και τα βάφει cinnamon, το αγαπημένο μου χρώμα στο δέρμα.

4) Επειδή η αλλαγή χρώματος μπορεί να μην έχει και αυτή το επιθυμητό αποτέλεσμα, η τελευταία πια λύση είναι η αλλάγη παντού με καινούριο δέρμα cinnamon.

Ενοοείτε ότι θα μου αλλάξει και δέρμα στο τιμόνι με φρέσκο. Θα του ζητήσω να μου βάλει δέρμα ΧΩΡΙΣ ρυτίδες, γιατί αυτό που βάζει η bmw το τιμόνι στα Ε46 Μ3 που έχει ραγάδες, δε μ αρέσει καθόλου.

Μπορεις να ανφερεις πανω κατω το κοστος για τις επεμβασεις αυτες? Για να εχουμε μια ταξη μεγεθους!
Χωρις να ξερω ποσο παει η βαφη ,θα σου ελεγα ή να τα αφησεις οπως είναι ή καποια στιγμη να πας να τα αλλαξεις! (Βεβαια δεν εχω δει επαναβαφη καθισματων) Εχεις δει ?

bill_m3
07-03-10, 18:39
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει, Κώστα μόλις μάθεις για την βαφή μπορείς να μας πεις το κόστος??

m-power_01
07-03-10, 18:42
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει, Κώστα μόλις μάθεις για την βαφή μπορείς να μας πεις το κόστος??

Βασιλη οτι γινεται ,γινεται...ηξερα οτι το εκαναν σε δερματινα ενδυματα!

bill_m3
07-03-10, 18:46
Βασιλη οτι γινεται ,γινεται...ηξερα οτι το εκαναν σε δερματινα ενδυματα!

To θέμα φίλε είναι πόσο θα πάει το μαλλί.....

cinnamon :wub::wub::wub::wub:

Monsta
07-03-10, 19:28
Μπορεις να ανφερεις πανω κατω το κοστος για τις επεμβασεις αυτες? Για να εχουμε μια ταξη μεγεθους!
Χωρις να ξερω ποσο παει η βαφη ,θα σου ελεγα ή να τα αφησεις οπως είναι ή καποια στιγμη να πας να τα αλλαξεις! (Βεβαια δεν εχω δει επαναβαφη καθισματων) Εχεις δει ?


Αυτό δεν το έχω ξανακούσει, Κώστα μόλις μάθεις για την βαφή μπορείς να μας πεις το κόστος??

Οι τιμές πάνω-κάτω για βάψιμο των 2 εμπρός καθισμάτων είναι στα 180 ευρώ.

Για όλα υπολογίζω κάνα 350άρι.

Τώρα για αλλαγή λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε, οι τιμές είναι από 1.200-1.500, αν και για νάππα μπορεί να είναι λίγο ακριβότερα.

Μόλις μάθω πάντως θα ενημερώσω.

bill_m3
07-03-10, 19:49
Οι τιμές πάνω-κάτω για βάψιμο των 2 εμπρός καθισμάτων είναι στα 180 ευρώ.

Για όλα υπολογίζω κάνα 350άρι.

Τώρα για αλλαγή λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε, οι τιμές είναι από 1.200-1.500, αν και για νάππα μπορεί να είναι λίγο ακριβότερα.

Μόλις μάθω πάντως θα ενημερώσω.

Κώστα δλδ τι κάνουνε, τα βγάζουν τα βάφουν και τα τοποθετούν??

Αν είναι αυτή η τιμή που λες τότε :thumbsup::thumbsup:

5555
07-03-10, 21:31
Μεταχ. nappa cinnamon
Δεν μου ακουγεται καλα η βαφη αλλα και το ''περιπου'' ναπα
Για δες απο Γερμανια κομπλε σαλονι

Χρίστος
07-03-10, 21:44
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/IMG_9234-2.jpg
πφφφφφφφφφφφφ!!!!

αντε καλοφορετο Κωστα οτι κι αν αποφασισεις.

Μιας και εισαι ειδικος στο θεμα συντηρηση νομιζεις οτι θα ειναι το ιδιο ενα ξανα-βαμενο σαλονι με ενα νεο???

Stamatis
07-03-10, 21:46
Για τη σειρά ///Μ, ///Μόνο ΑΑΑΑΑΑΑΥΤΟ (https://www.alcantara.com/en/experience/applicazioni/automotive/prodotti/4.shtml)

zaharias
07-03-10, 22:01
Για δειτε εδω αυτο το DIY να παθετε πλακα.. https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=725670&highlight=project
Ο τυπος τα εβαψε..!!! Και εγινε απιστευτο..

bill_m3
07-03-10, 22:34
Για δειτε εδω αυτο το DIY να παθετε πλακα.. https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=725670&highlight=project
Ο τυπος τα εβαψε..!!! Και εγινε απιστευτο..

:shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok:

Φέρτε μου μπογιά λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε εε

Monsta
08-03-10, 10:55
Λοιπόν μόλις μίλησα με Ρέλλα, και δε συμφωνεί με βάψιμο / αλλαγή χρώματος.

Πολύ απλά δεν πρόκειται να γίνει σωστή δουλειά κυρίως με τα πλαϊνά.

Άρα, μένουμε σε δύο λύσεις πλέον:

α) Αλλαγή δερμάτων μπροστινών καθισμάτων με καινούριο ΝΑΠΠΑ (κόστος 550~)

β) Αλλαγή δερμάτων όλου του σαλονιού & πλαϊνών με καινούριο ΝΑΠΠΑ χρώμα terracotta (κόστος 1400~).

Πάω από κει Τετάρτη να δούμε τι θα κάνω.

PS: Κώστα, σ' ευχαριστώ που έφτιαξες νέο thread....το σκεφτόμουνα και γω.

Kostas_1
08-03-10, 11:15
Νασαι καλα, ε μια και ειναι αλλο project ας εχει το δικο του θρεντ.

Στο θεμα μας τωρα:
Τα καθισματα σου ειναι μια χαρα.
Εκεινο που πραγματικα θες απο οτι καταλαβαινω ειναι το teracotta.
Οποτε ή τα αφηνεις ως εχουν ή πας για το χρωματακι που σου αρεσει.

gnx
08-03-10, 11:21
Κωστα με το zimt θα δειξει το αμαξι πολυ...Δε μου αρεσει η ιδεα του βαψιματος, ποσο καιτο χρειαζεται το βαμμενο δερμα να ξεθυμανει για να μην εισπνεεις την μπογια;

Monsta
08-03-10, 11:52
Τα καθισματα σου ειναι μια χαρα.
Εκεινο που πραγματικα θες απο οτι καταλαβαινω ειναι το teracotta.
Οποτε ή τα αφηνεις ως εχουν ή πας για το χρωματακι που σου αρεσει.

Χα χα πως το κατάλαβες? :original:

Το θέμα είναι άμα βάλω το terracotta, ποιος ακούει μετά τη γκρίνια της κυράς??



Κωστα με το zimt θα δειξει το αμαξι πολυ...Δε μου αρεσει η ιδεα του βαψιματος, ποσο καιτο χρειαζεται το βαμμενο δερμα να ξεθυμανει για να μην εισπνεεις την μπογια;

Γιώργο, δε πρόκειται να μπλέξω με βάψιμο.

Μάλλον με βλέπω για αλλαγή των μπροστινών + τιμόνι και τέλος.

Stamatis
08-03-10, 11:57
Αλκανταρα.

Thread lock/

Monsta
08-03-10, 12:26
Αλκανταρα.

Thread lock/

Αλκαντάρα στα μαμά καθίσματα ρε φίλε δε λέει. Αν είναι όμως για κάνα recaro Sportster CS σε αλκαντάρα τότε πάω πάσο...

m-power_01
08-03-10, 12:53
Κωστα, ο Βρανακης για σαλονι σε 46αρι παιρνει 1200 ευρω. Μηπως να πας και απο εκει μια βολτα?

Monsta
08-03-10, 13:13
Κωστα, ο Βρανακης για σαλονι σε 46αρι παιρνει 1200 ευρω. Μηπως να πας και απο εκει μια βολτα?

Τον ξέρω το Βρανάκη, μου χει κάνει δουλειές παλαιότερα και είναι πράγματι πολύ καλός μάστορας!

Όμως το Μ3 έχει άλλες ραφές στα πλαϊνά και επιπλέον το ΝΑΠΠΑ είναι και λίγο ακριβότερο.

Ο Ρέλλας είναι πολύ κοντά μου και μου στέλνει και ένα σωρό πελάτες συνέχεια....καταλαβαίνεις πως είναι αυτά τα πράγματα....

m-power_01
08-03-10, 13:38
Ο Ρέλλας είναι πολύ κοντά μου και μου στέλνει και ένα σωρό πελάτες συνέχεια....καταλαβαίνεις πως είναι αυτά τα πράγματα....

Η κουβεντα τελειωνει εδω

bill_m3
08-03-10, 18:55
Κάποιο καλό παιδάκι θα ρωτήσει (εαν έχει κάποιον ταπητσέρη κοντά..) πόσο θα μας στοιχίσει για να βαφτεί όλο το εσωτερικό (καθίσματα πλαινά κ.τ.λ.) σε χρώμα cinnamone????????

Monsta
08-03-10, 18:59
Δε γίνεται ρε Μπιλ, το αποτέλεσμα ΔΕΝ θα ναι το αναμενόμενο. Γι αυτό θα το αποφύγω και γω.

m-power_01
08-03-10, 19:24
Κάποιο καλό παιδάκι θα ρωτήσει (εαν έχει κάποιον ταπητσέρη κοντά..) πόσο θα μας στοιχίσει για να βαφτεί όλο το εσωτερικό (καθίσματα πλαινά κ.τ.λ.) σε χρώμα cinnamone????????

1200 ευρω η αντικατασταση...σου κανει αυτο?

bill_m3
08-03-10, 19:40
1200 ευρω η αντικατασταση...σου κανει αυτο?

Πριν ένα 8μηνο πάνω κάτω, έδωσα 1500 σε connolly, κάνει αυτό????

Απλά το χρώμα (κοίτα στο λεβιέ ) δεν ήταν σωστή επιλογή κατα εμέ...:ranting2:

https://img641.imageshack.us/img641/8720/72156878.jpg (https://img641.imageshack.us/i/72156878.jpg/)

m-power_01
08-03-10, 19:42
Πριν ένα 8μηνο πάνω κάτω, έδωσα 1500 σε connolly, κάνει αυτό????


κατσε στα αβγα σου ...

bill_m3
08-03-10, 19:44
κατσε στα αβγα σου ...

αχαχαχαχαχαχαχαχααχ

Γιατί ρε Σπύρο????

m-power_01
08-03-10, 19:50
αχαχαχαχαχαχαχαχααχ

Γιατί ρε Σπύρο????

Γιατι ειναι καινουριο ισως? Να ειχες κουπε ...να σε εξυπηρετουσα...να στο αγοραζα 200-300 ευρω! χαχαχαχα

bill_m3
08-03-10, 22:03
Κάποιο καλό παιδάκι θα ρωτήσει (εαν έχει κάποιον ταπητσέρη κοντά..) πόσο θα μας στοιχίσει για να βαφτεί όλο το εσωτερικό (καθίσματα πλαινά κ.τ.λ.) σε χρώμα cinnamon????????

H ερώτηση ισχύει κανονικά!!!!!!!

katsaraios
08-03-10, 22:49
H ερώτηση ισχύει κανονικά!!!!!!!

εχεις σκεφτει το ενδεχομενο της γρηγορης φθορας που εχει το βαμμενο δερμα?

Stamatis
09-03-10, 00:05
H ερώτηση ισχύει κανονικά!!!!!!!

Δεν θα γίνει καλό.
Τέλος.

bill_m3
09-03-10, 08:09
κατσε στα αβγα σου ...


εχεις σκεφτει το ενδεχομενο της γρηγορης φθορας που εχει το βαμμενο δερμα?


Δεν θα γίνει καλό.
Τέλος.

Για όλα φταίει ο παρακάτω κύριος Ζαχαρίας !!!!!
Έχω διαβάσει το thread τουλάχιστον 3 φορές!!!
Έστειλα μαιλ στην www.Leatherique.com, πήρα τις απαντήσεις μου (m.George πολύ κατατοπιστικός!!!!!) και το θέμα είναι να πάρω την ΑΠΟΦΑΣΗ!!!!!!


Για δειτε εδω αυτο το DIY να παθετε πλακα.. https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=725670&highlight=project
Ο τυπος τα εβαψε..!!! Και εγινε απιστευτο..

Stamatis
09-03-10, 08:34
Μετα μην γκρινιαζεις ομως.
Για αργοτερα λεω, που θα τριφτουν στα σημεια επαφης και θα γινουν διχρωμα.

zaharias
09-03-10, 10:27
Για όλα φταίει ο παρακάτω κύριος Ζαχαρίας !!!!!
Έχω διαβάσει το thread τουλάχιστον 3 φορές!!!
Έστειλα μαιλ στην www.Leatherique.com, πήρα τις απαντήσεις μου (m.George πολύ κατατοπιστικός!!!!!) και το θέμα είναι να πάρω την ΑΠΟΦΑΣΗ!!!!!!

:whistle::whistle::whistle: Εγκω ντεν ξερει τιποτα..

Μη σου πω οτι εχω ξεσηκωθει και γω.. :th_Laie_67-1:
Αλλα προς το παρον ψηνομαι για μοτερ..:thumbsup:

Βασιλη, ασε να δουμε λιγο καιρο πως θα κρατησουν με τη χρηση (θα παρακολουθουμε το θρεντ στο fanatics) και μετα βλεπουμε, ειναι το πιο σωστο, ακομα ειναι νωρις να βγαλουμε συμπερασματα, θα δειξει ο χρονος..

stratos
09-03-10, 12:29
Και εκεί που έχει κάτσει το γκομενάκι με το ημι-δίαφανο άσπρο παντελονι σηκώνεται και έχει μια στάμα ναααααα στον ποπό. Και μετά αυτομάτως αποκτά μια στάμπα ναααααα στο μάτι... χαχαχαχα



Σε μερικά σημεία που έχει έντονο φωτσμό φαίνονται τα νερά που έχει κάνει η βαφή. Επίσης τέτοια είδους επέμβαση δεν γίνεται με πινέλο πιστεύω... Επίσης, μόλις το χτυπήσει ο ήλιος θα κόψει πάρα πολύ το χρώμα και μετά απο ένα χρόνο χρήσης θα αρχίσει να φαίνεται απο κάτω το εργοστασιακό χρώμα. Επίσης, στιν ενώσεις στις ραφές και σε άλλα σημεία φαίνεται οτι έχει κάνει "τρεξίματα" ή οτι έχει συγκεντρωθεί πολύ χρώμα...

Monsta
09-03-10, 14:07
Σε μερικά σημεία που έχει έντονο φωτσμό φαίνονται τα νερά που έχει κάνει η βαφή.

Επίσης τέτοια είδους επέμβαση δεν γίνεται με πινέλο πιστεύω... ...

Ακριβώς αυτό^^^

Για να βαφτεί σωστά και να μην φαίνονται ατέλειες πρέπει να μπει κανονικό πιστόλι....και όχι πινέλα, σφουγγαράκια και αηδίες.

Από τις φωτό όλα φαίνονται ΟΚ, ακόμα και οι δικές μου φωτό στο θρεντ που έχω ανεβάσει, μια χαρά φαίνονται. Από κοντά όμως, σε γωνίες και σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού?

bill_m3
09-03-10, 14:13
Και εκεί που έχει κάτσει το γκομενάκι με το ημι-δίαφανο άσπρο παντελονι σηκώνεται και έχει μια στάμα ναααααα στον ποπό. Και μετά αυτομάτως αποκτά μια στάμπα ναααααα στο μάτι... χαχαχαχα



Σε μερικά σημεία που έχει έντονο φωτσμό φαίνονται τα νερά που έχει κάνει η βαφή. Επίσης τέτοια είδους επέμβαση δεν γίνεται με πινέλο πιστεύω... Επίσης, μόλις το χτυπήσει ο ήλιος θα κόψει πάρα πολύ το χρώμα και μετά απο ένα χρόνο χρήσης θα αρχίσει να φαίνεται απο κάτω το εργοστασιακό χρώμα. Επίσης, στιν ενώσεις στις ραφές και σε άλλα σημεία φαίνεται οτι έχει κάνει "τρεξίματα" ή οτι έχει συγκεντρωθεί πολύ χρώμα...


Ακριβώς αυτό^^^

Για να βαφτεί σωστά και να μην φαίνονται ατέλειες πρέπει να μπει κανονικό πιστόλι....και όχι πινέλα, σφουγγαράκια και αηδίες.

Από τις φωτό όλα φαίνονται ΟΚ, ακόμα και οι δικές μου φωτό στο θρεντ που έχω ανεβάσει, μια χαρά φαίνονται. Από κοντά όμως, σε γωνίες και σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού?

Γι΄αυτό είπα και εγώ να ρωτήσουμε πρώτα έναν επαγγελματία και μετά να δούμε τι θα κάνουμε!

Monsta
09-03-10, 14:27
Λοιπόν μόλις μίλησα με Ρέλλα, και δε συμφωνεί με βάψιμο / αλλαγή χρώματος.

Πολύ απλά δεν πρόκειται να γίνει σωστή δουλειά κυρίως με τα πλαϊνά.

Άρα, μένουμε σε δύο λύσεις πλέον:

α) Αλλαγή δερμάτων μπροστινών καθισμάτων με καινούριο ΝΑΠΠΑ (κόστος 550~)

β) Αλλαγή δερμάτων όλου του σαλονιού & πλαϊνών με καινούριο ΝΑΠΠΑ χρώμα terracotta (κόστος 1400~).

Πάω από κει Τετάρτη να δούμε τι θα κάνω.

PS: Κώστα, σ' ευχαριστώ που έφτιαξες νέο thread....το σκεφτόμουνα και γω.


Γι΄αυτό είπα και εγώ να ρωτήσουμε πρώτα έναν επαγγελματία και μετά να δούμε τι θα κάνουμε!


Ρε Μπιλάκο, μαζί μιλάμε - χώρια καταλαβαίνουμε??? :whistle:

Εγώ δε το άνοιξα αυτό το θρεντ?
Εγώ δεν είχα τις ίδιες ανησυχίες με σένα?
Εγώ δεν έγραψα πιο πάνω ότι μίλησα με επαγγελματία για το συγκεκριμένο θέμα?
Εκείνος δε μου απάντησε να ΜΗ το κάνω?

Τι το πιλατεύεις ακόμα το θέμα με το βάψιμο? Είπαμε αν θες να ταλαιπωρηθείς και να χεις ένα αποτέλεσμα 6/10 κάντο. Το θέμα είναι όμως ότι μετά αν χαλάσουνε, που θα χαλάσουνε, θα πας 100% για αλλαγή.

Όπως λέει η παροιμία 'Και δαρμένος και π.....ς'

zaharias
09-03-10, 14:48
Βασικα, ο Βασιλης εντυσε προσφατα ΟΛΟ του το σαλονι και εδωσε και ενα σεβαστο ποσο.. Νομιζω οτι δεν πρεπει να το σκεφτεται καν..
Ρε Μπλι, σορρυ για το ξεσηκωμα.. αλλα αν ημουν στη θεση σου ΕΓΩ δεν θα το σκεφτομουνα..

Αντιθετως εμενα που ειναι ολο μπεζ, καποια στιγμη μου ειχε περασει να του κανω κατι για αλλαγη.. Εστω να αλλαζα μοκετα με μαυρη.. Αλλα μου περασε..

Μπορει ο Monsta να εχει δικιο, αλλα απο την αλλη ασε να δουμε κατα ποσο θα κρατησουν στον αλλο (e46fanatics)...

bill_m3
09-03-10, 14:52
Ρε Μπιλάκο, μαζί μιλάμε - χώρια καταλαβαίνουμε??? :whistle:

Εγώ δε το άνοιξα αυτό το θρεντ?
Εγώ δεν είχα τις ίδιες ανησυχίες με σένα?
Εγώ δεν έγραψα πιο πάνω ότι μίλησα με επαγγελματία για το συγκεκριμένο θέμα?
Εκείνος δε μου απάντησε να ΜΗ το κάνω?

Τι το πιλατεύεις ακόμα το θέμα με το βάψιμο? Είπαμε αν θες να ταλαιπωρηθείς και να χεις ένα αποτέλεσμα 6/10 κάντο. Το θέμα είναι όμως ότι μετά αν χαλάσουνε, που θα χαλάσουνε, θα πας 100% για αλλαγή.

Όπως λέει η παροιμία 'Και δαρμένος και π.....ς'


Ωωωω καλά ντε μην βαράς!!!!!!!!!




Βασικα, ο Βασιλης εντυσε προσφατα ΟΛΟ του το σαλονι και εδωσε και ενα σεβαστο ποσο.. Νομιζω οτι δεν πρεπει να το σκεφτεται καν..
Ρε Μπλι, σορρυ για το ξεσηκωμα.. αλλα αν ημουν στη θεση σου ΕΓΩ δεν θα το σκεφτομουνα..

Αντιθετως εμενα που ειναι ολο μπεζ, καποια στιγμη μου ειχε περασει να του κανω κατι για αλλαγη.. Εστω να αλλαζα μοκετα με μαυρη.. Αλλα μου περασε..

Μπορει ο Monsta να εχει δικιο, αλλα απο την αλλη ασε να δουμε κατα ποσο θα κρατησουν στον αλλο (e46fanatics)...

Επειδή ψήνεται και ένας φίλος να το κάνει αυτό, θα κάνουμε το δικό του και βλέπουμε ( ελπίζω να μην τα διαβάσει αυτά :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:)

Stathis
09-03-10, 15:03
αλλαξε τα ολα. το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει.

Monsta
09-03-10, 15:08
Ο λόγος, αν και με το restoration που έκανα, ήρθαν κατά ένα μεγάλο ποσοστό, δεν είναι τέλεια (κατ' εμέ) και πλέον έχω τέσσερις επιλογές, ανάλογα με το τι θα μου πει / προτείνει.



Δεν είναι μόνο το πόσο θ αντέξουν Ζαχαρία, είναι και κατά πόσο ο καθένας μας είναι ικανοποιημένος με ένα 'στο περίπου' αποτέλεσμα.

Εγώ που τα θέλω γενικά όλα στην εντέλεια, πάω για (ξανα) φτιάξιμο.

Monsta
09-03-10, 15:10
Ωωωω καλά ντε μην βαράς!!!!!!!!!





Επειδή ψήνεται και ένας φίλος να το κάνει αυτό, θα κάνουμε το δικό του και βλέπουμε ( ελπίζω να μην τα διαβάσει αυτά :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:)


Να σε κυνηγάει θέλω, να σου πω εγώ μετά....:th_Laie_67-1:

zaharias
09-03-10, 17:45
Δεν είναι μόνο το πόσο θ αντέξουν Ζαχαρία, είναι και κατά πόσο ο καθένας μας είναι ικανοποιημένος με ένα 'στο περίπου' αποτέλεσμα.

Εγώ που τα θέλω γενικά όλα στην εντέλεια, πάω για (ξανα) φτιάξιμο.

Σιγουρα Κωστα.. Εχεις δικιο.. Και γω θεωρω τον εαυτο μου αρκετα μιζερο..

Απλως σε μενα μετραει και η χαρα του DIY.. thumb H προσωπικη εργασια.. :original:

yannisv
09-03-10, 18:28
Κώστα και εγώ είμαι υπέρ ολικής αλλαγής σε κανελί.

Monsta
15-03-10, 19:53
Λοιπόν για να ξαναέρθουμε on-topic, το αυτοκίνητο το άφησα απόψε στο Ρέλλα και λογικά θα το πάρω τη Παρασκευή.

Αποφάσισα να προχωρήσω με ΑΛΛΑΓΗ δερμάτων των καθισμάτων και πλαϊνών και αλλαγή χρώματος σε terracotta. :D

Επίσης, θα ντυθεί το τιμόνι με φρέσκο nappa μαύρο δέρμα & το original ///Μ tri-stitching.

Θα ενημερώσω με φωτό μόλις το παραλάβω.

Monsta
19-03-10, 21:16
Επιτέλους σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο από το Ρέλλα.

Το να πω ότι απλά είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα θα ήταν......understatement....

Εϊμαι κατα*εσμένος από τη χαρά μου. Έχει αλλάξει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το αυτοκίνητο!!!! :hyper::hyper: Έχω πάθει χοντρή πλάκα, διότι πολύ απλά δε το φανταζόμουν τόσο καλό. Η ποιότητα του ΝΑΠΠΑ, οι ραφές (μιλάμε ε ρ γ ο σ τ ά σ ι ο ), το χρώμα που είναι λίγο ακόμα πιο 'ζωντανό' από το cinnamon, οι individual μαύρες ραφές παντού....τι να πω???

Εδώ ταιριάζει απόλυτα αυτό που λέει και ο Νίκος....'Μια ζωή Μ3 που ναι πουτ@ν@ και κυρία'.

Επιπλέον μπήκε alcadara boot στο χειρόφρενο για να ταιρίαξει με το boot των ταχυτήτων που πρόσφατα έμπαξα.

Φρέσκο ΝΑΠΠΑ δερματάκι για το πανέμορφο τιμονάκι μας!!

Επιπλέον πήρα δωράκι, πανέμορφα καινούρια πατάκια από παχιά μοκέτα Βελγίου, με leather stitching γύρω γύρω, και leather logo ///M στις γωνίες!!!! :tt1:

Είπαμε άμα είσαι μερακλής στη δουλειά σου, κάνεις καλλιτεχνίες thumb

:thnx: το Τάκη Ρέλλα!!!! :worthy:

Την άλλη εβδομάδα που μπαίνουν και οι 'κακές' ζάντες, ολοκληρώνεται το project E46 M3 και πάμε βουρ για φωτογράφηση....

Sorry για το 'βρώμικο' και σκονισμένο σαλόνι, αλλά αύριο θα κάτσω με την ησυχία μου να το ....γλύψω :D

Απολαύστε...

Stamatis
19-03-10, 21:22
Δείχνει και πρέπει να είναι πανέμορφο.

Κώστα να το χαίρεσαι, πραγματικά είναι πλέον ενα βήμα πριν το τέλειο. (ζάντες ASAP)

Φωτογράφηση αποκλειστικά στο υπόγειο του Kosmopolis με μηχανή με μεγάλα megapixel κα μου τις στέλνεις για photoshop.

Deal?

aektzhs18
19-03-10, 21:22
πενομορφο ,,πολυ ωραιο μεγιααααα

Monsta
19-03-10, 21:23
Ξέχασα να προσθέσω ότι ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν και οι διάφοροι τριγμοί που έχουν όλα τα Ε46 στα χερούλια από τις πόρτες και αποκτούν με τα χρόνια.

Ακόμα και εκεί έβαλε το χεράκι του ο Τάκης!!!

Monsta
19-03-10, 21:25
Δείχνει και πρέπει να είναι πανέμορφο.

Κώστα να το χαίρεσαι, πραγματικά είναι πλέον ενα βήμα πριν το τέλειο. (ζάντες ASAP)

Φωτογράφηση αποκλειστικά στο υπόγειο του Kosmopolis με μηχανή με μεγάλα megapixel κα μου τις στέλνεις για photoshop.

Deal?

Aρκεί να το αναλάβεις εσύ ρε φίλε. Τι ξέρω εγώ από φωτογράφηση???

Deal?

Stamatis
19-03-10, 21:29
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/03/AddEmoticons04218-1.gif

ΔημήτρηςΜ3
19-03-10, 21:37
πωωωωωωωωωωωωωω απλα τελειοοοοοοοοοο

stratos
19-03-10, 21:49
Πανέμορφο και απίστευτη δουλειά !!!

zaharias
19-03-10, 22:50
Τελειο Κωστα!! Αψογη δουλεια!! Ευγε!!thumb

katsaraios
19-03-10, 23:03
καλοριζικο το σαλονι φιλε,εδειξε ακομα πιο μ@@@αρα η Μ3 σου.

manos///3
19-03-10, 23:32
Πανεμορφο!
Παντα μ' αρεσε αυτο το χρωμα.

Μια χαρη θελω...μπορεις να ρωτησεις αν μπορει να ντυσει με αλκανταρα το μπροστα ταμπλω?

katsaraios
19-03-10, 23:42
Και ενα αμερικανικο παρομοιο

gant
20-03-10, 00:29
Πανέμορφο εσωτερικό! Νοιώθεις ότι πήρες καινούργιο αυτοκίνητο με την μυρουδιά του νέου δέρματος.
Αντε με το καλό και τα υπόλοιπα.

Thomelef
20-03-10, 07:56
απλά τέλειο με τέλεια δουλειά απο τον μάστορα που το έκανε.
η αλλαγή δέρματος στο τιμόνι με δέρμα χωρίς ραγάδες ήταν
η πιο σωστή απόφαση που πείρες. απλά περίμενα να δώ το
αποτέλεσμα που ώντος είναι πάαααααααρα πολύ καλό.
καλορίζικο ρε μαν εύχομαι να το χαρείς όσο περισότερο μπορείς.

Apostolos
20-03-10, 08:14
Εξαιρετική και μερακλίδικη δουλειά...με καταπληκτικό αποτέλεσμα!!!:thumbsup::thumbsup::wub::w ub::wub:

NickE60
20-03-10, 09:01
Μεγειές Κώστα !!!! Έγινε SUPER το Μ!!! Άλλο αμάξι!! thumb

Stathis
20-03-10, 09:21
καλοριζικο κωστα, ειναι πανεμορφο. πλεον μπαινεις σε αλλο αυτοκινητο...
ειναι κορυφη ο ρελλας.



Μια χαρη θελω...μπορεις να ρωτησεις αν μπορει να ντυσει με αλκανταρα το μπροστα ταμπλω?
μπορει...

Christos 330
20-03-10, 10:01
Aλλη φαση με γειες Κωστα και πολυ λεπτομερεια ευγε . . . . . .

Μηπως να γινει ασπρο το Μ με csl προφυλακτηρα ; ; ;

Stamatis
20-03-10, 10:33
Εχεις γμηθει με το ασπρο.
Παω στοιχημα οτι οταν βγαινεις το βραδυ φορας ασπρο κουστουμι κανελι πουκαμισο και μαυρο παπουτσι.
Οτι φωτογραφια βαζεις ειναι ασπρο αμαξι κανελα σαλονι μαυρη ζαντα.

Ρε που μπλεξαμε με τουτον.

Kostas_1
20-03-10, 10:55
Ωραιο Κωστα. Πολυ ωραιο. Ξεπερασε τις ουτως ή άλλως θετικες προβλεψεις...

NickE60
20-03-10, 11:37
Εχεις γμηθει με το ασπρο.
Παω στοιχημα οτι οταν βγαινεις το βραδυ φορας ασπρο κουστουμι κανελι πουκαμισο και μαυρο παπουτσι.
Οτι φωτογραφια βαζεις ειναι ασπρο αμαξι κανελα σαλονι μαυρη ζαντα.

Ρε που μπλεξαμε με τουτον.

χαχαχαχαχα :hystericalbs1: Χρήστο τι σου λέει?? :thumbsup:

Αλήθεια το έβγαλε άσπρο το Ε46Μ3?? ή είχε αλλά δεν το προτιμούσε κανείς?? Δεν θυμάμαι πάντως να έχω δει... μέγα λάθος! :whistle:

bill_m3
20-03-10, 15:32
Απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!!! :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

VanVIC
20-03-10, 18:27
Επιτέλους σήμερα παρέλαβα το αυτοκίνητο από το Ρέλλα.

Το να πω ότι απλά είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα θα ήταν......understatement....

Εϊμαι κατα*εσμένος από τη χαρά μου. Έχει αλλάξει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το αυτοκίνητο!!!!

...

Απολαύστε...

Πέρασα σήμερα το πρωϊ απο το ινστιτούτο του Κωστή να του πώ μια καλημέρα και το είδα το "ποίημα".

Εχει γίνει πολύ καλή δουλειά (έχω προσωπική εμπειρία απο Autostop/Connolly) και το συγκεκριμένο χρώμα είναι απλά "αλλού".

Πάντως οι εικόνες δεν μπορούν να αποδώσουν την πραγματικότητα αλλά και γενικά το συκγκειμένο αυτοκίνητο όταν το βλέπεις απο κοντά... σου'ρχεται διάθεση να το "χαϊδευεις", αν καταλαβαίνετε τί εννοώ...

Κώστα μπράβο για τις επιλογές σου, μπράβο για το μεράκι σου και την "αρρώστια" σου με την τελειότητα στην λεπτομέρεια !

Stathis
20-03-10, 19:20
το συκγκειμένο αυτοκίνητο όταν το βλέπεις απο κοντά... σου'ρχεται διάθεση να το "χαϊδευεις", αν καταλαβαίνετε τί εννοώ...


αυτο θα πει ανωτερος ανθρωπος... :thumbsup:
τον κερνανε τσαγακι τα Μ3 και αυτος τα χαϊδευει... :whistle: :th_Laie_67-1:
ευγε θειε! https://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/JC_clap.gif

σορρυ για το https://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/offtopic2.gif

VanVIC
20-03-10, 19:28
αυτο θα πει ανωτερος ανθρωπος... :thumbsup:
τον κερνανε τσαγακι τα Μ3 και αυτος τα χαϊδευει... :whistle: :th_Laie_67-1:
ευγε θειε! https://www.bmwfans.gr/forum/

σορρυ για το https://www.bmwfans.gr/forum/

Ανιψιέ του Κώστα είναι 46άρι.
Εκτός αν μιλάμε για 46άρι επιπέδου ΝickM3 ή για κομπρεσεράτο, τα υπόλοιπα μάλλον με την όρεξη θα μείνουν...

Τα 92άρια με κερνάνε αλλά περίμενε λίγο, 1-2 μήνες για να δούμε τί θα γίνει και με τα 92άρια... (στην ευθεία πάντα!) :whistle:
Το χόντρινα εεε ? Θα δείξει...

Αν δεν βάλεις φωτιά ρε μπαγάσα δεν μπορείς ! :th_Laie_67-1:
Εγώ πάντως μέσα...

Stathis
20-03-10, 19:37
τα υπόλοιπα μάλλον με την όρεξη θα μείνουν...

Αν δεν βάλεις φωτιά ρε μπαγάσα δεν μπορείς ! :th_Laie_67-1:
Εγώ πάντως μέσα...

κι εγω για 46αρι μιλαω...
ε, δε νομιζω οτι εχουν μεινει ολα με την ορεξη... :whistle:
φρεcsκαρε τη μνημη σου θειε... https://vespaforumhellas.gr/Smileys/default/wink1.gif

φωτια, ποιος εγω? https://www.bmwfans.gr/forum/ https://www.bmwfans.gr/forum/ https://www.bmwfans.gr/forum/

Stamatis
20-03-10, 19:41
Ειστε εντελως off topic.
Ευχαριστω.

VanVIC
20-03-10, 19:51
'Οτι είχα να πώ για το νέο σαλόνι του Κώστα το είπα.
'Οτι είχαν να πώ στον Στάθη για το Μ3, το είπα. 'Οποιος έχει απορίες, αμφισβητεί ή είναι δύσπιστος, το Ζ3 κυκλοφορεί...

Κώστα sorry για το off-topic.

Monsta
20-03-10, 20:51
Aλλη φαση με γειες Κωστα και πολυ λεπτομερεια ευγε . . . . . .

Μηπως να γινει ασπρο το Μ με csl προφυλακτηρα ; ; ;

Πάντα ήμουνα φαν του alpine της bmw, αλλά ποτέ δεν θα άλλαζα χρώμα σε αυτοκίνητο, εκτός και αν πρόκειται να κάνω ανακατασκευή σε κάποια αντίκα.


Εχεις γμηθει με το ασπρο.
Παω στοιχημα οτι οταν βγαινεις το βραδυ φορας ασπρο κουστουμι κανελι πουκαμισο και μαυρο παπουτσι.
Οτι φωτογραφια βαζεις ειναι ασπρο αμαξι κανελα σαλονι μαυρη ζαντα.

Ρε που μπλεξαμε με τουτον.

:th_Laie_67-1:


χαχαχαχαχα :hystericalbs1: Χρήστο τι σου λέει?? :thumbsup:

Αλήθεια το έβγαλε άσπρο το Ε46Μ3?? ή είχε αλλά δεν το προτιμούσε κανείς?? Δεν θυμάμαι πάντως να έχω δει... μέγα λάθος! :whistle:

Το alpine της bmw υπάρχει από την εποχή του Ε30 Μ3.




Πάντως οι εικόνες δεν μπορούν να αποδώσουν την πραγματικότητα !

Σ αυτό νομίζω έχεις δίκιο Βαγγέλη. Οι φωτογραφίες δείχνουν μόνο τη μισή αλήθεια....

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!!! :thnx:

5555
20-03-10, 21:42
Πολυ ωραιο και ακομη πιο πολυ στην πραγματικοτητα
Αν θες βαλε φωτο ολο το αυτοκινητο να δουμε αντιθεση

Monsta
20-03-10, 22:21
:original:
Πολυ ωραιο και ακομη πιο πολυ στην πραγματικοτητα
Αν θες βαλε φωτο ολο το αυτοκινητο να δουμε αντιθεση

Thank you sir!

Μόλις μπουν οι ζάντες το άλλο σ/κ θα το κάνω.

Την επιμέλεια της φωτογράφησης την έχει αναλάβει ο Snoopy μας, οπότε μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος... :original:

NICK_M3
23-03-10, 09:54
εχθές άφησα το δικό μου το ρημάδι στον κώστα για σουλούπωμα...

είδα κ το δικό του το Μ...εχω πάθει σοκ με το σαλόνι στ τρισμέγιστο βαθμό...
απίστευτη δουλειά απο τα παιδιά επάνω κ το αποτέλεσμα ουτε καν έρχεται κοντά απο τις φώτο...τρελή επιλογή κώστα σε χρώμα αλλά η δουλειά ειναι για να κλαίς απλα....

πάλι σε αναμένα κάρβουνα κάθομαι...ε ρε ξύλο που θα πέσει απο την γυναίκα μου....

Christos 330
23-03-10, 10:09
Εχεις γμηθει με το ασπρο.
Παω στοιχημα οτι οταν βγαινεις το βραδυ φορας ασπρο κουστουμι κανελι πουκαμισο και μαυρο παπουτσι.
Οτι φωτογραφια βαζεις ειναι ασπρο αμαξι κανελα σαλονι μαυρη ζαντα.

Ρε που μπλεξαμε με τουτον.

χαχαχαχαχα!!!!!

Τι να κανω ρε φιλε ; ; ;

Αρωστια ειναι αυτη . . .

Και δεν παλευεται με τιποτα . . .

Christos 330
23-03-10, 10:11
χαχαχαχαχα :hystericalbs1: Χρήστο τι σου λέει?? :thumbsup:

Αλήθεια το έβγαλε άσπρο το Ε46Μ3?? ή είχε αλλά δεν το προτιμούσε κανείς?? Δεν θυμάμαι πάντως να έχω δει... μέγα λάθος! :whistle:

Με χτυπαει εκει που ποναω ο παλαιος κ καλος μου φιλος Σιταματης . . .

Εκεινη την εποχη δεν ηταν η μοδα με το ασπρο . . .

Ηταν το χρυσο στα φορτε του σε Μ3 . . .

Stamatis
23-03-10, 14:03
Με χτυπαει εκει που ποναω ο παλαιος κ καλος μου φιλος Σιταματης . . .

Εκεινη την εποχη δεν ηταν η μοδα με το ασπρο . . .

Ηταν το χρυσο στα φορτε του σε Μ3 . . .

Χρηστο στο ευχομαι ρε φιλε απο βαθους καρδιας να γινει οπως το θες.

Christos 330
23-03-10, 14:12
Χρηστο στο ευχομαι ρε φιλε απο βαθους καρδιας να γινει οπως το θες.

Το ξερω Σταματη . . .

Να σαι καλα . . .

VanVIC
23-03-10, 15:22
Συμπέθερε έχουμε τίποτα «εξελίξεις»;