PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλιματισμός Ε46 - Γενική Συζητηση



STREETRACING
10-12-12, 00:04
Γιατί όταν πατάμε το κουμπί για το ξεθαμπωμα του πίσω παρμπρίζ ανάβει μαζι κ ο ανεμιστηρας;
Ποτε δεν το κατάλαβα , κ δεν απενεργοποιειται κιόλας.

alexk
10-12-12, 00:14
Ναι αυτό δεν ανάβει χωρίς τον ανεμιστήρα.
Νομίζω η λογική είναι ότι οι υδρατμοί που θέλεις να διώξεις από το πίσω παρμπρίζ χρειάζονται και εξαερισμό για να βγουν εκτός της καμπίνας.

Δεν ξέρω τι περίπτωση χρήσης έχεις και δεν σε βολεύει.

Γενική παρατήρηση μιας και είχα κάμποσα και έχω οδηγήσει σχεδόν όλα τα BMW, το Ε46 έχει εκπληκτικό κλιματιστικό/καλοριφέρ.
Η ατμόσφαιρα που δημιουργεί στην καμπίνα είναι άψογη. Επίσης είναι αθόρυβο.
Για εμένα προσωπικά είναι το καλύτερο που έχω δει σε BMW, ακόμη και του Χ5 που έχει βαρβάτο σύστημα, υστερεί κατ'εμέ στις λεπτομέρειες της εκτέλεσης.

ΟΦ ΤΟΠΙΚ :
Περίεργο δεν είναι που εδώ και χρόνια κανείς δεν συζητά για το πως βρίσκει κάποιος άλλος τα συστήματα ενός αυτοκινήτου όπως...
- υαλοκαθαριστήρες
- σύστημα κλιματισμού/θέρμανσης
- φώτα

Για εμένα είναι πολύ σημαντικά πράγματα και είναι περίεργο που παγκοσμίως στα φόρουμ δεν πολυσυζητείται σαν θέμα.
Όλοι μιλάνε για κινητήρα, ανάρτηση, φρένα.

EVERGET
10-12-12, 00:19
Όντως το κλιματιστικό του Ε46 είναι κορυφή, και στη ζέστη και στο κρύο πολύ αποδοτικό και φέρνει το χώρο στην επιθυμητή θερμοκρασία πάρα πολύ γρήγορα. Από την πρώτη στιγμή μου είχε κάνει εντύπωση το κλιματιστικό του Ε46 απλά τι να κάνουμε...έχει κάποια χαρίσματα που είναι πιο άξια προσοχής και ενασχόλησης...

mitsos_chania
10-12-12, 09:31
Αυτο για την αντισταση του πισω τζαμιου το εχω παρατηρησει και εχω και με ενοχλει αφανταστα.Δλδ δεν μπορει να θες απλα να ξεθαμπωσεις το πισω τζαμι?
Επισης σε ολα τα ε46 η λειτουργια του ανεμιστηρα ειναι ανα 2 σκαλες ή εμενα γινεται κατι περιεργο?

doctore
10-12-12, 09:31
Συμφωνώ απόλυτα. Το κλιματιστικό είναι πολύ ποιοτικό.
Δεν ξεραίνει λαιμό, μάτια, όση ώρα και να το χρησιμοποιεί κάποιος.

Γνωρίζει κανείς αν το κομπρεσέρ απενεργοποιείται μόνο του,
πάνω από κάποιο όριο στροφών του κινητήρα ?

mitsos_chania
10-12-12, 09:35
Ναι αυτό δεν ανάβει χωρίς τον ανεμιστήρα.

ΟΦ ΤΟΠΙΚ :
Περίεργο δεν είναι που εδώ και χρόνια κανείς δεν συζητά για το πως βρίσκει κάποιος άλλος τα συστήματα ενός αυτοκινήτου όπως...
- υαλοκαθαριστήρες
- σύστημα κλιματισμού/θέρμανσης
- φώτα

Για εμένα είναι πολύ σημαντικά πράγματα και είναι περίεργο που παγκοσμίως στα φόρουμ δεν πολυσυζητείται σαν θέμα.
Όλοι μιλάνε για κινητήρα, ανάρτηση, φρένα.

Ας φτιαξει καποιος ενα νεο θεμα να τα κουβεντιασουμε,εχουν ενδιαφερον.Ειδικα για οσους τα χρησιμοποιουμε καθε μεραthumb

STREETRACING
10-12-12, 10:19
Εμένα με ενοχλεί Γιατί δεν θέλω να βγάζει καθόλου ζεστό αέρα μέχρι να ξεθολωσει.
-Παρομοιας καλής απόδοσης σύστημα θερμανσησ ψυξησ έχω μόνο στο Volvo Τ5 μου.

alexk
10-12-12, 12:39
Κατάλαβα.
Πιστεύεις ότι το θολώνει πιο πολύ έτσι.

Νομίζω η λογική τους ήταν αυτή που έγραψα.
Σωστή ή λάθος δεν ξέρω, εγώ σχεδόν πάντα έχω το καλοριφέρ στην 1η ή 2η μπάρα.

Ο άλλος φίλος είπε πάνε 2 - 2 οι μπάρες/σκάλες.
Αυτό δεν είναι λογικό, κάτι συμβαίνει.

STREETRACING
10-12-12, 12:45
Oxi οτι το θολωνει,απλα με ζεσταινει οσο κανει να ξεθολωσει.

vagmag
10-12-12, 12:48
Μιας και αναφέραμε περί κλιματισμού... να ρωτήσω...

α) Για να ξεθολώσει το παμπρίζ, πρέπει να βγάζει κ ζεστό αέρα;;;; Όταν παράμε το κουμπί του παρμπρίζ, βάζει στο δυνατό τον αέρα, και ασχέτως θερμοκρασίας, βγάζει ζεστό αέρα.

β) σε άλλα αυτοκίνητα όταν βάζω θερμοκρασία υψηλή και πατάω και το κουμπί του aircondition συνεχίζει και βγάζει ζεστό αέρα αλλά δε θολώνουν τα τζάμια. Στο Μ3 μόλις πατήσω το κουμπί (βέβαια δε λέει aircon αλλά έχει ένα χιονάκι) βγάζει κρύο ασχέτως αν η θερμοκρασία είναι στο hi !

μάλλον δε χρησιμοποιώ σωστά κάτι....
είναι και οι οδηγίες στα γερμανικά....

alexk
10-12-12, 12:50
Με το κλιματιστικό όταν το έχεις στο ζεστό *ξέρεις στον μεσαίο αεραγωγό που έχει τις τελίτσες* θα έπρεπε να βγάζει ζεστό αέρα.

Αγγλικά ξέρεις να σου δώσω το βιβλιαράκι στα Αγγλικά ?

mitsos_chania
10-12-12, 12:58
Με το κλιματιστικό όταν το έχεις στο ζεστό *ξέρεις στον μεσαίο αεραγωγό που έχει τις τελίτσες* θα έπρεπε να βγάζει ζεστό αέρα.

Αγγλικά ξέρεις να σου δώσω το βιβλιαράκι στα Αγγλικά ?

Αλεξη εχεις το βιβλιαρακι για το Μ3 μονο ή γενικα για ε46?

mitsos_chania
10-12-12, 13:00
Επισης οπως φαινεται και στο παρακατω video ειναι φυσιολογικο αυτο που λεω.Δλδ οι σκαλες του ειναι ανα 2 κουτακια σε αντιθεση με το Χ5 που ειναι ανα 1 κουτακι
https://https://www.youtube.com/watch?v=nlBJFYmkGN4

mitsos_chania
10-12-12, 13:07
Επισης κατι αλλο που εχει να κανει με την καθημερινη συμβιωση με το ε46 και ειναι σπαστικο ειναι οι υαλοκαθαριστηρες του.Οταν ειναι στην 2η σκαλα και σταματησεις σε φαναρι αυτοι συνεχιζουν να δουλευουν κανονικα σε αντιθεση με το Χ5 πχ που οταν σταματησεις σταματανε και αυτοι να δουλευουν συνεχομενα

STREETRACING
10-12-12, 13:16
δεν εχεις τον αισθητηρα βροχης?

vagmag
10-12-12, 14:10
Με το κλιματιστικό όταν το έχεις στο ζεστό *ξέρεις στον μεσαίο αεραγωγό που έχει τις τελίτσες* θα έπρεπε να βγάζει ζεστό αέρα.

Αγγλικά ξέρεις να σου δώσω το βιβλιαράκι στα Αγγλικά ?

ξέρω αγγλικά.... και λίγα γερμανικά, αλλά ήμουν και λίγο τεμπέλης να το ψάξω παραπάνω.

Αυτό με τους αεραγωγούς άλλο πάλι. Πρέπει να τους αλλάζουμε στο μπλε ή στο κόκκινο, ανάλογα με τι αέρα θέλουμε; Αυτό δεν τον είχα φανταστεί... και να σκεφτείτε κάποτε είχαμε και ένα compact... αλλά πάνε χρόνια από τότε...

Tsakirakos
10-12-12, 14:18
εμενα πολλες φορες απο παντου βγαζει δροσερο αερακι αλλα απο το μερος στο παρμπριζ το μισο πανω απο το τιμονι που ειναι, βγαζει ζεστο. τι μπορει να φταιει? ειναι πολυ ενοχλητικο!

STREETRACING
10-12-12, 14:46
ξέρω αγγλικά.... και λίγα γερμανικά, αλλά ήμουν και λίγο τεμπέλης να το ψάξω παραπάνω.

Αυτό με τους αεραγωγούς άλλο πάλι. Πρέπει να τους αλλάζουμε στο μπλε ή στο κόκκινο, ανάλογα με τι αέρα θέλουμε; Αυτό δεν τον είχα φανταστεί... και να σκεφτείτε κάποτε είχαμε και ένα compact... αλλά πάνε χρόνια από τότε...

το καλοκαιρι αν θες πολυ κρυο θελει και τις 3 μπλε τελειεσ κ το χειμωνα αναποδα για να βγαλει 100 % ζεστο.

dimtz
10-12-12, 15:04
παληκαρια, το χειμωνα εχετε και τον κομπρεσορα ανοιχτο?

STREETRACING
10-12-12, 15:10
Του κλιματισμού;
Όχι.

dimtz
10-12-12, 15:13
Του κλιματισμού;
Όχι.

ωραια, γιατι μια φορα και εναν καιρο, καπου ειχα ακουσει οτι χειμωνα καλοκαιρι το εχουν ανοιχτο και μου φανηκε παραξενο, τεσπα ευχαριστω.

vagmag
10-12-12, 15:39
ωραια, γιατι μια φορα και εναν καιρο, καπου ειχα ακουσει οτι χειμωνα καλοκαιρι το εχουν ανοιχτο και μου φανηκε παραξενο, τεσπα ευχαριστω.

στα άλλα αυτοκίνητα το έχω ανοιχτό μόνιμα, και δε θολώνουν τα τζάμια...
Στο Μ3 ... όταν το έχω ανοιχτό βγάζει κρύο... οπότε μάλλον δεν πρέπει να είναι ανοιχτό.

katrin_bmw
10-12-12, 15:46
ξερετε μετα απο ποσα χρονια χρειαζεται φρεον?

STREETRACING
10-12-12, 15:50
Aν μπλοκαρει ,ξεμπλοκαρει το κομπρεσσερ ιδιαιτερα συχνα το καλοκαιρι.πχ ανα 1 λεπτο.
εγω προσθεσα λιγο μετα απο 5 χρονια χρησης.

bill_m3
10-12-12, 16:02
Επισης κατι αλλο που εχει να κανει με την καθημερινη συμβιωση με το ε46 και ειναι σπαστικο ειναι οι υαλοκαθαριστηρες του.Οταν ειναι στην 2η σκαλα και σταματησεις σε φαναρι αυτοι συνεχιζουν να δουλευουν κανονικα σε αντιθεση με το Χ5 πχ που οταν σταματησεις σταματανε και αυτοι να δουλευουν συνεχομενα


Δημήτρη λάθος κάνεις, σταματάνε να δουλεύουν κανονικα μόλις σταματήσεις!!!

mitsos_chania
10-12-12, 16:12
Μπιλ δεν κανω λαθος,αυτο γινεται εμενα.Οχι στη σκαλα που δουλευει ο αισθητηρας βροχης στην αμεσως επομενη.

STREETRACING
10-12-12, 16:18
στην αμεσως επομενη δεν σταματαει ,κανονικα, σε κανενα.

Samaro
10-12-12, 16:30
παληκαρια, το χειμωνα εχετε και τον κομπρεσορα ανοιχτο?
Σύμφωνα με όλους τους κατασκευαστες αυτοκινητων, ο κομπρέσορας του αιρκοντισιον πρέπει να μπαίνει σε λειτουργία για λίγη ώρα και τον χειμωνα,
τουλάχιστον μιά φορα το μήνα.


Αρχικό μήνυμα απο katrin_bmw
ξερετε μετα απο ποσα χρονια χρειαζεται φρεον?

Κάθε χρόνο, αρχη καλοκαιριού, είναι απαραίτητος ο έλεγχος και αν χρειάζεται συμπλήρωμα του φρέον ,λόγω κάποιας μικρης διαρροης.
Παράλληλα ειναι απαραίτητος και ο καθαρισμός του κυκλώματος απο τα μικροσωματιδια που προκαλούν ασχημες μυρωδιές στην καμπίνα.

Bazil Van Sinner
10-12-12, 16:38
εμενα πολλες φορες απο παντου βγαζει δροσερο αερακι αλλα απο το μερος στο παρμπριζ το μισο πανω απο το τιμονι που ειναι, βγαζει ζεστο. τι μπορει να φταιει? ειναι πολυ ενοχλητικο!
εκεινες τις τελιτσες μπλε/κοκκινες στους κεντρικους αερωαγωγους,πανω απο την οθονη,τις εχεις ρυθμισει για ζεστο αερα?

Tsakirakos
10-12-12, 17:07
ναι αδερφε...εκεινο το κομματι κανει τα δικα του πολλες φορες...ζεστο! πολυ ζεστο κατευθειαν στο προσωπο μου!

gyiama
10-12-12, 17:15
λοιπον πως εχουν τα πραγματα... στον κλιματισμο οταν δουλευει το κομπρεσερ ξεθολωνουν τα τζαμια διοτι κανει αφυγραννση του χωρου. οταν παταμε το ξεθολωμα του μπροστα μπαρμπριζ αν παρατηρησουμε αυτοματα δουλευει και το κοπρεσερ για τον λογο που ανεφερα πιο πανω. αν θελουμε να ξεθολωσουμε γρηγορα τα τζαμια βαζουμε για λιγο το a/c να δουλεψει.(αυτο ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα με a/c) ο κεντρικος αεραγωγος πρεπει να ειναι στο κοκκινο για να βγαλει ζεστη διαφορετικα οτι και να κανουμε θα βγαζει κρυο!(εγω το εχω σχετικα στην μεση για να μη σκας μεσα στο αμαξι εκτος αν εχει τρελα κρυα) Στεφανε αν δεν εχεις σωστη κατανομη θερμοκρασιας πας για φακιρη!!!!

Tsakirakos
10-12-12, 17:37
μας εκανες την καρδια περιβολι Πανο! το μαλλι ποσο παει...;

gyiama
10-12-12, 17:42
Αν θυμάμαι καλα 110ε γνήσιο σε ημιτασιον βρίσκεις με κανένα 50αρι

Samaro
10-12-12, 18:10
Φακίρη άλλαξα πριν ένα μήνα !
Αυτόν που χρησιμοποιεί η BMW, αλλά απο το ελεύθερο εμπόριο, κόστος αγοράς 75 ευρώ (φιλική τιμή)

Stamatis
10-12-12, 19:12
Εχει η ελτρεκα νομιζω.

alexk
10-12-12, 19:34
λοιπον πως εχουν τα πραγματα... στον κλιματισμο οταν δουλευει το κομπρεσερ ξεθολωνουν τα τζαμια διοτι κανει αφυγραννση του χωρου. οταν παταμε το ξεθολωμα του μπροστα μπαρμπριζ αν παρατηρησουμε αυτοματα δουλευει και το κοπρεσερ για τον λογο που ανεφερα πιο πανω. αν θελουμε να ξεθολωσουμε γρηγορα τα τζαμια βαζουμε για λιγο το a/c να δουλεψει.(αυτο ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα με a/c) ο κεντρικος αεραγωγος πρεπει να ειναι στο κοκκινο για να βγαλει ζεστη διαφορετικα οτι και να κανουμε θα βγαζει κρυο!(εγω το εχω σχετικα στην μεση για να μη σκας μεσα στο αμαξι εκτος αν εχει τρελα κρυα) Στεφανε αν δεν εχεις σωστη κατανομη θερμοκρασιας πας για φακιρη!!!!


Όταν πατάς να ξεθολώσει το εμπρός παρμπρίζ σίγουρα δεν θέλει ο κλιματισμός να δουλεύει (κομπρεσσέρ).

Tsakirakos
11-12-12, 03:13
Όταν πατάς να ξεθολώσει το εμπρός παρμπρίζ σίγουρα δεν θέλει ο κλιματισμός να δουλεύει (κομπρεσσέρ).

στο C mercedes που εχω, αναβει αυτοματα και το κομπρεσερ...

STREETRACING
11-12-12, 07:38
Ο φακιρης τι είναι;
Δεν πρέπει να έχω αλλάξει ποτε σε κανένα αμάξι.

Leonidas_E39
11-12-12, 07:43
https://i.ebayimg.com/t/CLIMATE-Limit-Switch-Final-Stage-Sword-2000-2001-2002-2003-BMW-530i-E39-/00/s/NTE1WDY1MA==/$T2eC16VHJGYE9nooiLZcBQeIBRR0Pw~~60_3.JPG

STREETRACING
11-12-12, 08:16
Και τι κάνει;

Kostas_1
11-12-12, 08:20
Καποιος βαριεται να ψαξει :)


https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2480&highlight=%F6%E1%EA%E9%F1%E7%F2

STREETRACING
11-12-12, 09:44
ευχαριστω

gyiama
11-12-12, 10:41
Όταν πατάς να ξεθολώσει το εμπρός παρμπρίζ σίγουρα δεν θέλει ο κλιματισμός να δουλεύει (κομπρεσσέρ).

τι εννοεις Αλεξη με το δεν θελει???

alexk
11-12-12, 11:32
τι εννοεις Αλεξη με το δεν θελει???

Εμένα δεν ανάβει.
Και σε ότι Ε46 έχω δει δεν ανάβει.

sierra
14-12-12, 23:15
Όταν βάζουμε το ξεθάμπωμα των τζαμιών ο κλιματισμός σταματά να λειτουργεί και ξαναδουλεύει (ο κλιματισμός) όταν ακυρώνουμε το ξεθάμπωμα. Έτσι είναι η κανονική λειτουργία. Αυτό είναι σίγουρο 1000%. Το καλύτερο είναι να βάζετε το AUTO και να ρυθμίζετε μόνο την θερμοκρασία και φυσικά τον ροοστάτη στον κεντρικό αεραγωγό, δηλαδή μπλε τελείτσες κρύο, κόκκινες ζεστό... thumb

STREETRACING
15-12-12, 00:07
Επισης οπως φαινεται και στο παρακατω video ειναι φυσιολογικο αυτο που λεω.Δλδ οι σκαλες του ειναι ανα 2 κουτακια σε αντιθεση με το Χ5 που ειναι ανα 1 κουτακι
https://https://www.youtube.com/watch?v=nlBJFYmkGN4

Και μένα ανα δυο ανεβοκατεβαίνουν.

alexk
04-01-13, 22:50
Και μένα ανα δυο ανεβοκατεβαίνουν.

Έκανα λάθος σε αυτό.
Σωστά λέτε παιδιά 2-2 ανεβαίνουν !