PDA

Επιστροφή στο Forum : Βρεγμενο Εσωτερικό Αυτοκινήτου



Stamatis
10-12-12, 07:06
Ωραία.
Απο την Παρασκευή το απόγευμα μέχρι σήμερα το πρωί, το αυτοκίνητο έμεινε έξω με ανοιχτό το παράθυρο του συνοδηγού.

Πως έχει η κατάσταση:
Εντελώς υγρό κάθισμα συνοδηγού, σε σημείο να το πιέζεις και να βγάζει νερό.
Εντελώς υγρή μοκέτα στην πλευρά του συνοδηγού, στο πίσω μέρος, βρεγμένη ταπετσαρία πόρτας.
Ηλεκτρικά δουλεύουν κανονικά, (τζάμια, πλαφονιέρες κτλ).

Σκέφτομαι να το πάω σε φούρνο βαφής και να ζητήσω να το αφήσουν μέσα 1-2 μέρες μπας και τραβήξει.
Υπάρχει άλλη λύση?

Δεν θα ήθελα να το έχω στο γκαράζ με αερόθερμα και λάμπες, φοβάμαι μην κάψω και το αμάξι και το σπίτι.

Σε όποιον έχει συμβεί, πως το έχει αντιμετωπίσει?
:thnx:

Leonidas_E39
10-12-12, 07:10
Πρόεδρε με μια καλη σκουπα που ρουφάει υγρα θα μαζεψεις τον μεγαλύτερο ογκο νερου μετα να το πας σε φουρνο . Μηπως να κοιταξεις και κανενα μαγαζι που κανει βιολογικους καθαρισμους.


Την καλημέρα μου

Χρίστος
10-12-12, 07:12
Την ειχε πατησει φιλος με μιατα που του σπασανε το παραθυρο και μετα εβρεξε...

Λυσε καθισμα και ταπετσαρια και βγαλτα απο το αμαξι.

η μοκετα μπορει να στεγνωσει με ενα αποροφιτικο πανακι για τα πολλα και μετα μπιστολακι.

κλειδωσε το μετα και αστο στο γκαραζ.

Στα υπολοιπα κανε οτι θες αφου ετσι κι αλλιως θα ναι απομονομενα

PANOS-E60
10-12-12, 07:20
δεν παίρνεις ένα τηλ. το νίγκα ?

Stamatis
10-12-12, 07:30
Θα γίνει και αυτό.

deepBLUE
10-12-12, 08:50
Εισαι γκαβλαντας !!!
Μπουλι βλεπεις ο Ανθρωπος με τις φωτο που βαζεις ουτε στο αμαξι δε μπορει να μπει πλεον !!!!
Υγροτουρμπο τον εκανες !!!
Τοιχο τοιχο παιδια μερες που ειναι γιατι δε μας βλεπω καλα !!!
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nino
10-12-12, 09:02
ο φουρνος βαφης καιει πετρελαιο.. εδω μειωνουν το χρονο ψησιματος για οικονομια σκεψου να μπει και δυο ημερες.
Αφενως δυσκολα καποιος θα δεχτει να "παροπλισει" τον φουρνο του αφετερου νομιζω το κοστος θα ειναι απαγορευτικο!!( ασε που εχει και αλλα με τα φιλτρα του και τις ωρες λειτουργιας , για αυτο κανουν οικονομια)
Στα συνεργεια βιολογικων καθαρισμων κλπ εχουν κατι τρελλες σκουπες που ρουφανε και νερα παρε απο εκει μια γνωμη, κατα τα αλλα αυτα που λεει ο ace

spar@
10-12-12, 09:10
Ρε Σταμάτη έλεος ... Αστο στο γκαράζ τραβα τα πολλά με κανα πανί η σκούπα και αστο 2 μέρες να στεγνώσει ...
Αυ
Αλλιώς πήγαινε για βιολογικό και τέλος σιγα μην πάθουν τα λαιμα του!

Tsakirakos
10-12-12, 09:24
αγορασε κανενα καινουριο.....ολοκληρος προεδρος τωρα που να στεγνωνεις μοκετες και καθισματα σε φουρνους...!

oasisa
10-12-12, 09:28
1.Σκούπα που ρουφάει υγρά(αν δεν υπάρχει μάζεψε οτι μπορεί με κανένα πανί). 2.Βάλε να δουλέψει το αερόθερμο του αυτοκινήτου στο φουλ.3 Μη ξεχάσεις να σκάσεις λίγο τα παράθυρα ώστε να μη μυρίσει άσχημα το αυτοκίνητο.Το έχω δει σε συνεργείο με βιολογικό καθαρισμό.Το είπα και σε φίλο που την πάτησε σαν εσένα το έκανε και όλα ο.κ. Η απόφαση δική σου.

Nino
10-12-12, 09:32
ιδεα!!:original:
γιατι δεν το πας στου Γιαννη το γκαραζ κανα διημερο που εχει και θερμανση,εναλλακτικα μπορεις να παρεις και τον ασσο του οσο θα "μεινει"μεσα
:original::original:

hades7
10-12-12, 09:41
τυπε κατι δεν καταλαβες καλα το νερο του καματερου ειπαμε να το ριξεις στο ντεποζιτο να κανει δουλεια οχι να ραντησεις το σαλονι δεν ειναι αγιασμος δικε μου

S8N
10-12-12, 09:59
Για να καταλάβω:

Σου διαρρήξανε το σπίτι. Βάζεις συναγερμό, στο διαρρηγνύουν ξανά. Σου παρατάνε κουφάρια -πιθανώς κλεμμένα- στη γειτονιά, αφού τους βάλουν πρώτα φωτιά. Σου σηκώνουν και το smart παρά τα Immobiliser, τους συναγερμούς και τους κρυμμένους διακόπτες. Μετά παίρνουν και τις ζάντες από το καινούργιο megane του γείτονά σου. Και όταν ξέχασες το παράθυρο της BMW ανοιχτό, μόνο η βροχή μπήκε μέσα?

Συγνώμη που το λέω αλλά άδικα την πήρες τη Channel...

spar@
10-12-12, 10:04
Αρη καμία σχέση ... Το bmw τι να το κάνουν ; Για λύπηση ειναι ....

Ptboul
10-12-12, 10:20
Η λύση που εφαρμόζει ο ο ΓιάΝΝς ο Ρόμπ στο βόλβο του:

https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcReCnfBmJ5P21iFDQlsWyCVQbFBGGWwN eWe4fijI9iqDziR64-aUZFYsIPgAw

και εσύ που σαι κ μάειρας το συνδιάζεις κιόλα:

https://littleecofootprints.typepad.com/.a/6a00e55397a5c288340148c8695e14970c-800wi

Εναλλακτικά φοβάμαι πρόεδρα ότι καλό θα ήταν να αλλαχτεί η μοκέτα γιατί τώρα τελευταία η πεμβέ δε τα πάει καλά με την σκουριά.

Stamatis
10-12-12, 10:26
Για να καταλάβω:

Σου διαρρήξανε το σπίτι. Βάζεις συναγερμό, στο διαρρηγνύουν ξανά. Σου παρατάνε κουφάρια -πιθανώς κλεμμένα- στη γειτονιά, αφού τους βάλουν πρώτα φωτιά. Σου σηκώνουν και το smart παρά τα Immobiliser, τους συναγερμούς και τους κρυμμένους διακόπτες. Μετά παίρνουν και τις ζάντες από το καινούργιο megane του γείτονά σου. Και όταν ξέχασες το παράθυρο της BMW ανοιχτό, μόνο η βροχή μπήκε μέσα?

Συγνώμη που το λέω αλλά άδικα την πήρες τη Channel...

Ουτε ο χαρος δεν το παιρνει αυτο το αμαξι. Φοβαται και αυτος το τεκμηριο και τα τελη κυκλοφοριας.

Γενικα δεν ηταν η χρονια μου φετος. Κακο καρμα. Πολυ κακο καρμα.


Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

spar@
10-12-12, 10:27
Επιτέλους βγάλε αυτή τη μοκετα και βάλε ένα χαλί της προκοπής ανατολιτικο ζεστό ....

aristent
10-12-12, 11:22
Ουτε ο χαρος δεν το παιρνει αυτο το αμαξι. Φοβαται και αυτος το τεκμηριο και τα τελη κυκλοφοριας.

Γενικα δεν ηταν η χρονια μου φετος. Κακο καρμα. Πολυ κακο καρμα.


Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Λιγες μερες μεινανε Προεδρακλα!!!...ερχεται το 2013 και θα εχουμε ανακαμψη!!!:thumbsup:

...το ακουω που το λενε συχνα στις ειδησεις,πες-πες-πες μπορει και να ερθει!!!:th_Laie_67-1: :thumbsup:

...και αμα σου κατσει καλα το '13 θα εισαι στα χαϊ σου!!!.....και οταν θα βγαινουμε παρεα????, .......εμεις τουλαχιστον,θα παγενουμε τοιχο-τοιχο!!!:thumbsup:

S8N
10-12-12, 13:26
Γενικα δεν ηταν η χρονια μου φετος. Κακο καρμα. Πολυ κακο καρμα.

Κάρμα... κάθε φορά που ακούω αυτή τη λέξη, σκέφτομαι τον Boy George:


https://www.youtube.com/watch?v=JmcA9LIIXWw

katsaraios
10-12-12, 14:48
Προεδρε αν θες βοηθεια να ξεβιδωσεις το καθισμα ευχαριστως να βοηθησω και με σκουπα για υγρα να τραβηξεις τα πολλα νερα.
Για την μοκετα παλι σκουπα και φουλ κλιματισμο για 3-4 ωρες οπως κανουν τα λαμογια σε κατι πολυδιαφημιζομενους βιολογικους...
Εχω δει με την μανικα να "βαρανε" μεσα στο πατωμα και μετα climaanlage...
Αν θες βοηθεια πες

ntinos
10-12-12, 15:01
Βρες σκουπα που τραβαει νερα, και παλεψε το θηριο για καμια ωρα. Ανα 10 λεπτο να σβηνεις την σκουπα μην τα παιξει

Βαλε σε υφασματινα σακουλακια ρυζι. ΜΠΟΛΙΚΟ
Κανα κιλο στο καθενα απλωτα.
Αν σε προβληματιζει που θα βρεις σακουλακια υφασματινα χρησημοπιησε μαλικα απο παλια πουκαμισα, μαξιλαροθηκες κλπ.

Βαλε 3-4 απο δαυτα στην περιοχη της πλημμυρας. Αστα κανα 3 ωρο.
Κοιτα να δεις αν εγιναν μουσκεμα (δουλευουν)

Παιζε και με καλοριφερ στο μεταξυ

michaelp900
10-12-12, 15:01
Τα ανατολης δεν ειναι ωραια ρε!!Κατι πιο παιδικο χρειαζεται και πισω το χαρεμι να χορευει για την Προεδραρα μας!

sv2qo
10-12-12, 15:05
Air condition ζεστό και κρύο μαζί, και ρύζι, μπορείς το ρύζι να το απλώσης πάνω στο κάθισμα.

fanisk
10-12-12, 16:02
Σταματη εχω μια Cressi Competition 5αρα αν δεν στεγνωσει να πηγαινεις στη δουλεια σου ατσαλακωτος :th_Laie_67-1:

Stamatis
10-12-12, 16:54
Λυθηκε σημερα και μπαινει σε φουρνο το σαλονι.
Αλλαζει στανταρ το πανελ της πορτας
Αυτα....

Μαλλον σε δυο μερες θα ειναι κομπλε.

andreas72
10-12-12, 16:56
Αγαπητε Σταματη ο,τι βρεχεται μεσα στο αυτοκινητο αν δε βγει εξω στον αερα ΔΕ ΘΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ τουλαχιστον γρηγορα. Ο,τι βραχηκε βγαλτο εξω. Ο ηλιος ειναι ο καλυτερος στεγνωτης. Αν δεν υπαρχει βαλε πιστολακι στο καυτο και πολυ υπομονη αλλα παντα να αεριζονται ολα....Με το νερο γινονται ολα ροκφορ αν δεν υπαρχει αερας.

Stamatis
10-12-12, 16:58
Ανδρεα λυσαμε τα παντα.
Κομματια ειναι.

wheelman
10-12-12, 17:32
Πρόεδρε ομολόγησε το,
επίτηδες το έκανες για να βάλεις το σαλόνι που ζαχάρωνες τις προάλλες

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:






ΥΓ
Πέραν της πλάκας, ελπίζω να είναι το τελευταίο κακό που θα σε βρεί,
και αμα θές βοήθεια εδώ είμαστε!!!

Stamatis
10-12-12, 17:59
Δυστυχως η γυναικα μου το ξεχασε ανοιχτο.
Ειχε το σκυλο μεσα και πηγαν για ψωνια.
Επεστρεψε και επειδη παντα ανοιγει την οροφη και ενα τζαμι με το σκυλι, καπως ξεχαστηκε, σκεφτηκε καποια στιγμη να κατεβει να το βαλει στο γκαραζ αλλα το ξεχασε μετα...
Με αυτα και με αλλα δεν βγηκα εγω καθολου εξω απο παρασκευη μεχρι δευτερα γιατι εχω καποιο θεμα και ημουν στον καναπε, τσακ να η πισινα.
Δυστυχως δεν εχουμε το μυαλο μας στο κεφαλι μας αυτες τις μερες, οποτε δεν θελει και πολυ να γινει η ζημια.
Δε βαριεσαι. Παμε παρακατω.

Μονο σπαστικο οτι κυκλοφορω με το βεκτρα, ισως το πιο βαρετο αυτοκινητο του κοσμου.
Στα υπερ, το πολυ καλο καθισμα του οδηγου.
Στα κατα, οοοοοοολα τα αλλα.

michaelp900
10-12-12, 18:05
Δυστυχως η γυναικα μου το ξεχασε ανοιχτο.
Ειχε το σκυλο μεσα και πηγαν για ψωνια.
Επεστρεψε και επειδη παντα ανοιγει την οροφη και ενα τζαμι με το σκυλι, καπως ξεχαστηκε, σκεφτηκε καποια στιγμη να κατεβει να το βαλει στο γκαραζ αλλα το ξεχασε μετα...
Με αυτα και με αλλα δεν βγηκα εγω καθολου εξω απο παρασκευη μεχρι δευτερα γιατι εχω καποιο θεμα και ημουν στον καναπε, τσακ να η πισινα.
Δυστυχως δεν εχουμε το μυαλο μας στο κεφαλι μας αυτες τις μερες, οποτε δεν θελει και πολυ να γινει η ζημια.
Δε βαριεσαι. Παμε παρακατω.

Μονο σπαστικο οτι κυκλοφορω με το βεκτρα, ισως το πιο βαρετο αυτοκινητο του κοσμου.
Στα υπερ, το πολυ καλο καθισμα του οδηγου.
Στα κατα, οοοοοοολα τα αλλα.

Ελπιζω να ειναι ολα καλα τωρα....

fanisk
10-12-12, 18:11
Φημες λενε για μαραθωνιο με σιτιτουρι κερασμενο απο Χαντε :whistle:

Περαστικα Σταματη !

gregE36
10-12-12, 18:47
τσεκαρε καλα τα σημεια κατω απο την μοκετα .τραβανε πολυυυυ νερο .....

Eleni
10-12-12, 19:03
Ριξε μια ματια εδω για μετα....μπορεις να τα βαλεις κατω απο τα καθισματα
https://www.griotsgarage.com/product/stinky-be-gone.do?sortby=ourPicks&page=3
https://www.griotsgarage.com/product/individual+1+lb.+storage+desiccant+bag.do?sortby=o urPicks&page=3&refType=4

nikos1400
10-12-12, 19:17
Προεδρε, μια αλλη ιδεα:

Ευκαιρια να το ελαφρωσεις και να το κανεις τρακ καρ.
Πουλας αυτα που θα ξηλωσεις και παιρνεις και κανα-δυο αξεσουαρακια ακομα ανεξοδα.

:drive:

αμα φερεις και το duo-Spyro θα σ'το κανουν αεροπλανο...
:thumbsup:

mark e92
10-12-12, 19:53
Προεδρε εκτός απο τα καθισματα πρεπει να βγει και η μοκέτα (αν δεν βγηκε) γιατι ο κετσες θα εχει νερο απο κατω.

GiannisRob
11-12-12, 03:33
Η λύση που εφαρμόζει ο ο ΓιάΝΝς ο Ρόμπ στο βόλβο του:

https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcReCnfBmJ5P21iFDQlsWyCVQbFBGGWwN eWe4fijI9iqDziR64-aUZFYsIPgAw


Να σημειώσω Πάνο, ότι έπρεπε να κάνω κάποιες μικρές μετατροπές, προκειμένουν να έχω μαζί αρκετό καύσιμο, για να ζεσταίνομαι στις βόλτες ή τα ταξίδια μου:

https://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2012/12/01-volvo-ute-628.jpg

Εκεί που είναι το χριστουγεννιάτικο δέντρο θα κουβαλάω καυσόξυλα, αλλά προς το παρόν το στόλισα για τα χριστούγεννα και το έβγαλα φωτό...

:D

katsaraios
11-12-12, 15:49
Λυθηκε σημερα και μπαινει σε φουρνο το σαλονι.
Αλλαζει στανταρ το πανελ της πορτας
Αυτα....

Μαλλον σε δυο μερες θα ειναι κομπλε.

Μην πεταξεις το πανελ της πορτας,οταν εχεις κεφια και χρονο μπορουμε να κανουμε μια δοκιμη με αυτο σαν καλουπι για πολυεστερικο καρμπον:thumbsup:
CSL θα το κανεις το οχημα...