PDA

Επιστροφή στο Forum : ενδειξη κιτρινο τιμονι!!σειρα 1



Giannisbanis
08-12-12, 16:36
καλησπερα. πρωτη φορα γραφω
.
ημουν στο στο δρομο εν κινηση ,στη συνεχεια μου εβγαλε ενδειξη με το κιτρινο τιμονι.πηγαινω σε αντιπροσωπεια και μου λενε αλλαγη κρεμαγιερας 1400 ευρω..το λογο δεν μου το βρηκαν ..το μονο που ειπαν ηταν οτι το προβημα ειναι ηλεκτρικο...ισως να εχει προβλημα καποιοσ αισθητηρας..αλλα ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν μπορουν να το δουν αυτο για το εργοστασιο το απαγορευει..σε ερωτηση αν ειναι το φταιξιμο δικο μου η απαντηση ηταν οτι δεν το γνωριζει .!!! το αυτοκινητο πηγαινει κανονικα στο δρομο.εινια βεβαια μ 6 μηνεσ εκτοσ εγγυησης..μπορει καποιος να με βοηθησει ???:thanks:

deepBLUE
08-12-12, 16:50
Καλως ηρθες !!!
Αρχικα γραψε μας για τι αμαξι μιλαμε σειρα ενα τι ?
Δε δοκιμαζεις να το πας και σε καποιο αλλο εξειδικευμενο η εξουσιοδοτημενο να παρεις και μια αλλη γνωμη?
Οι κρεμαριερες κατα πλειοψηφια εχω την αισθηση πως επισκευαζονται.

Giannisbanis
08-12-12, 16:53
e81 montelo 2009

Giannisbanis
08-12-12, 16:57
υπαρχει καποιος που ξερει καλα απο επισκευη??η εχει παει το δικο του ???σε αντιστοιχο προβλημα ..γιατι σε τετοιους καιρους 1400 ευρω και χωρισ να ξερω το λογο ειναι πολλα..και ποσο περιπου στοιχιζει??

PANOS-E60
08-12-12, 17:05
καλωσόρισες Γιάννη.

σε Ε90 και Ε92 το κίτρινο τιμόνι ήταν τελικά θέμα επαναπρογραμματισμού και το κόστος απείρως χαμηλότερο από 1.400 ε ... μη βιαστείς να υποχωρήσεις σε αλλαγή, όπως σου λένε στο εξουσιοδοτημένο που πήγες. Θα σου πουν άλλα μέλη μας λεπτομέρειες που το εχουν αντιμετωπίσει.

Giannisbanis
08-12-12, 17:11
καλωσόρισες Γιάννη.

σε Ε90 και Ε92 το κίτρινο τιμόνι ήταν τελικά θέμα επαναπρογραμματισμού και το κόστος απείρως χαμηλότερο από 1.400 ε ... μη βιαστείς να υποχωρήσεις σε αλλαγή, όπως σου λένε στο εξουσιοδοτημένο που πήγες. Θα σου πουν άλλα μέλη μας λεπτομέρειες που το εχουν αντιμετωπίσει.


o επαναπρογραμματισμος??απο εξειδικευμενο εγινε??εμενα μου ειπαν οτι δεν σβηνεται??μπορει να θεμα ευθυγραμμισησ?

Driver M
08-12-12, 17:16
Eμένα για κολώνα τιμονιού μου κάνει το όλο θέμα, που είναι πολύ συνηθισμένο πρόβλημα σε Ε9Χ και Ε8Χ.
Πριν 3 χρόνια είχα παρόμοιο πρόβλημα και την άλλαξα με 550 ευρώ.

Έχω ακούσει πάντως ότι αν παρκάρεις με ίσιο το τιμόνι δεν πρόκειται να σου βγάλει κόκκινη ένδειξη και να το κλειδώσει ώστε να μη μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αμάξι.
Κάνε αυτό που σου λέω και παρακολούθησέ το. Λογικά δεν θα'χεις θέμα.

Πάντως αλλαγή ολόκληρης κρεμαγέρας δεν νομίζω να θες.
Ρώτα και αλλού.

Giannisbanis
08-12-12, 17:24
Eμένα για κολώνα τιμονιού μου κάνει το όλο θέμα, που είναι πολύ συνηθισμένο πρόβλημα σε Ε9Χ και Ε8Χ.
Πριν 3 χρόνια είχα παρόμοιο πρόβλημα και την άλλαξα με 550 ευρώ.

Έχω ακούσει πάντως ότι αν παρκάρεις με ίσιο το τιμόνι δεν πρόκειται να σου βγάλει κόκκινη ένδειξη και να το κλειδώσει ώστε να μη μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αμάξι.
Κάνε αυτό που σου λέω και παρακολούθησέ το. Λογικά δεν θα'χεις θέμα.

Πάντως αλλαγή ολόκληρης κρεμαγέρας δεν νομίζω να θες.
Ρώτα και αλλού.



η κολονα δεν εχει προβλημα το τιμονι και κλειδωνει οταν ειναι σβηστει η μηχανη..και δεν εχει σκληρυνει στο δρομο το τιμονι. απλα κανει ενα μικρο θορυβο ..

Driver M
08-12-12, 17:46
η κολονα δεν εχει προβλημα το τιμονι και κλειδωνει οταν ειναι σβηστει η μηχανη..και δεν εχει σκληρυνει στο δρομο το τιμονι. απλα κανει ενα μικρο θορυβο ..
Όταν έχει βλάβη η κολώνα απλά μπορεί να κλειδώσει το τιμόνι και να μην παίρνει μπρος το αμάξι.
Εν κινήσει δεν υπάρχει καμια διαφορά στην αίσθηση.

Giannisbanis
08-12-12, 18:57
κανενα καλο εξειδικευμενο συνεργειο????

Kostas_1
08-12-12, 19:02
Καλως ηρθες.

Δοκιμασε με επαναπρογραμματισμο και αν δεν πετυχει, μαλλον ειναι αυτο που σου ειπε ο driverM.

Ηταν συνηθες προβλημα πριν 2-3 χρονια.

Πηγαινε και σε άλλο συνεργειο

Τι σειρα 1 έχεις?

Giannisbanis
08-12-12, 19:07
Καλως ηρθες.

Δοκιμασε με επαναπρογραμματισμο και αν δεν πετυχει, μαλλον ειναι αυτο που σου ειπε ο driverM.

Ηταν συνηθες προβλημα πριν 2-3 χρονια.

Πηγαινε και σε άλλο συνεργειο

Τι σειρα 1 έχεις?


116ι ε81

Giannisbanis
08-12-12, 19:12
η επισκευη ποσο κοστιζει???ηλεκτρικο ειναι το προβλημα μου ειπαν οχι μηχανολογικο.!ξερουμε κανενα καλο μαστορα??

Kostas_1
08-12-12, 19:18
116ι ε81

χμ 116,

Μαλιστα.

Επιβεβαιωνεται ο "κανονας", οτι συμβαινει κατα κυριο λογο στα "μικρα" μοντελα

Kostas_1
08-12-12, 19:20
η επισκευη ποσο κοστιζει???ηλεκτρικο ειναι το προβλημα μου ειπαν οχι μηχανολογικο.!ξερουμε κανενα καλο μαστορα??

Αυτα που σου ειπε ο driverM παραπανω.

Για καλο συνεργειο, δες αυτα που εχουμε γραψει στις προσφορες στο φορουμ μας.

Giannisbanis
08-12-12, 19:24
χμ 116,

Μαλιστα.

Επιβεβαιωνεται ο "κανονας", οτι συμβαινει κατα κυριο λογο στα "μικρα" μοντελα


exw kai mia 3.20 tou 2007 parousiase kolona to 2009 alla allaxthke mesa apo eggush kai den deiksame endiaferon!

an to afhsw etsi ..afou to autokinhto paei kala ???

Giannisbanis
08-12-12, 19:26
ok tha koitaksw...

Cobalt
08-12-12, 19:30
εξακολουθεί να είναι αναμένο? στο διαγνωστικό που το βάλανε δεν έσβηνε?
είναι άλλη βλάβη να σου ανάψει σε κίνηση (πιθανότατα φταίει η ηλεκτρική υποβοήθηση εδώ) και άλλλο πρόβλημα να σου ανάψει κίτρινη ή κόκκινη ένδειξη όταν πας να το βάλεις μπρος (εδώ πιθανότατα έχουμε πρόβλημα στην κολώνα τιμονιού στον αφαλό κλειδώματος)

λογικά εσύ αν εξακολουθεί να είναι αναμένη η ένδειξη και παίρνει μπρος παρόλ αυτά θα πρέπει να νιώθεις το τιμόνι λίγο πιο ''βαρύ''

όπως και να έχει πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο για επαναπρογραμματισμό σε πρώτη φάση... αν και .... λογικά στο δικό σου θα έπρεπε να έχει περαστεί ήδη η τελευταία έκδοση λογισμικού!

Kostas_1
08-12-12, 19:31
..........
an to afhsw etsi ..afou to autokinhto paei kala ???

Τι να σου απαντησω τωρα σε αυτο?

Εγω δεν θα το αφηνα ετσι.

Α, και μη γραφεις γκρικλις σε παρακαλουμε

Giannisbanis
08-12-12, 19:49
εξακολουθεί να είναι αναμένο? στο διαγνωστικό που το βάλανε δεν έσβηνε?
είναι άλλη βλάβη να σου ανάψει σε κίνηση (πιθανότατα φταίει η ηλεκτρική υποβοήθηση εδώ) και άλλλο πρόβλημα να σου ανάψει κίτρινη ή κόκκινη ένδειξη όταν πας να το βάλεις μπρος (εδώ πιθανότατα έχουμε πρόβλημα στην κολώνα τιμονιού στον αφαλό κλειδώματος)

λογικά εσύ αν εξακολουθεί να είναι αναμένη η ένδειξη και παίρνει μπρος παρόλ αυτά θα πρέπει να νιώθεις το τιμόνι λίγο πιο ''βαρύ''

όπως και να έχει πήγαινε σε ένα εξουσιοδοτημένο για επαναπρογραμματισμό σε πρώτη φάση... αν και .... λογικά στο δικό σου θα έπρεπε να έχει περαστεί ήδη η τελευταία έκδοση λογισμικού!


βασικα υπαρχει περιπτωση να με εχει βρει καποιοσ στην ροδα και να μου παρουσιασε προβλημα εν κινησει???οχι το αυτοκινητο οταν το βαζω μπροστα δεν βαραινει το τιμονι.!δνε εσβησε με τον διαγνωστικο ελεγχο...δηλαδη πηγαινω για επαναπρογραμματισμο?το ζηταω εγω???η επρεπε να μου το εχοθν κανει ηδη??

Kostas_1
08-12-12, 19:51
...το ζηταω εγω???η επρεπε να μου το εχοθν κανει ηδη??

ναι ζητα το να δεις τι θα σου πουν. Κανονικα το κανουν απο μονοι τους αλλα θελει πολυ ωρα και τους δεσμευει το διαγνστικο

Αν επιτρεπεται σε ποιο συνεργειο ειχες παει?

Cobalt
08-12-12, 19:53
βασικα υπαρχει περιπτωση να με εχει βρει καποιοσ στην ροδα και να μου παρουσιασε προβλημα εν κινησει???οχι το αυτοκινητο οταν το βαζω μπροστα δεν βαραινει το τιμονι.!δνε εσβησε με τον διαγνωστικο ελεγχο...δηλαδη πηγαινω για επαναπρογραμματισμο?το ζηταω εγω???η επρεπε να μου το εχοθν κανει ηδη??

κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει απο εδώ μέσα για το θέμα αυτό. τουλάχιστον αν ξέραμε τι έδειξε το διαγνωστικό...

πιθανότατα πας για αλλαγή κολώνας τιμονιού.

πήγαινε το πάντως σε άλλη αντιπροωπεία και ζήτα έλεγχο

Giannisbanis
08-12-12, 20:09
κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει απο εδώ μέσα για το θέμα αυτό. τουλάχιστον αν ξέραμε τι έδειξε το διαγνωστικό...

πιθανότατα πας για αλλαγή κολώνας τιμονιού.

πήγαινε το πάντως σε άλλη αντιπροωπεία και ζήτα έλεγχο



μου απαντησαν αλλαγη κρεμαγιερας....οπωσ αρχικα εγραψα αλλα δεν μου εξηγησαν το λογο..απλα επειδη το βγαζει το διαγνωστικο

halkida116mpack
08-12-12, 23:07
6 μηνες εκτος μπορουν αν θελουν με γκουντγουιλ να σε καβατζαρουν, αν ενδιαφερεσαι εγω θα σου στειλω πμ με ονοματα, πως με καβατζωσαν εμενα και συνεργειο και κρινε εσυ τι θα κανεις.καλα ξεμπερδεματα...και να μην παρκαρεις με στριμενες τις ροδες ποτε.thumb


διαβασε την υπογραφη μου, λεει πολλλλλαααααα και ειναι και εσκεμενα γραμμενη με ελληνικα

scania124
09-12-12, 08:16
Εγώ έχω αλλάξει κρεμαργιερα ένα χρόνο μετά την αγορά του αυτοκινήτου.
Ο λόγος ήταν ότι άκουγα ένα πολύ πολύ μικρο τρίξιμο που και που όταν έκοβα αριστερά.
Το ακουγά μόνο σε παρκάρισμα και με απόλυτη ησυχία.
Τώρα αν ειναι να φτάσεις να αλλάξεις κρεμαργιερα μήπως να κοιτούσες κατι σε μτχ

Z4 DCT
09-12-12, 09:03
Τώρα αν ειναι να φτάσεις να αλλάξεις κρεμαργιερα μήπως να κοιτούσες κατι σε μτχ

thumbthumb

Cobalt
09-12-12, 10:42
μου απαντησαν αλλαγη κρεμαγιερας....οπωσ αρχικα εγραψα αλλα δεν μου εξηγησαν το λογο..απλα επειδη το βγαζει το διαγνωστικο

αν διαβάσεις καλά σου λεώ να το πας και αλλού!
τώρα αν τελικά θες όντως αλλαγή κρεμαργιέρας είναι άλλο θέμα.
για μεταχειρισμένη που αναφέρθηκε μην μπεις στη διαδικασία γιατί πιθανότατα θα έχει το ίδιο πρόβλημα και εκτός αυτού δεν θα βρείς έυκολα να ταιριάζει με το πλαίσιο σου :whistle:

Giannisbanis
09-12-12, 14:22
μου ειπαν οτι σε περιοχες τησ αθηνας επισκευαζουν κρεμαγιερες...μπορει να ειναι ο αισθητηεασ ροπης..και το κοστος πολυ λιγοτερο!!μηπως ξερει καποιος κανενα πουν να τισ επισκευαζει?????γ

halkida116mpack
09-12-12, 15:31
μου ειπαν οτι σε περιοχες τησ αθηνας επισκευαζουν κρεμαγιερες...μπορει να ειναι ο αισθητηεασ ροπης..και το κοστος πολυ λιγοτερο!!μηπως ξερει καποιος κανενα πουν να τισ επισκευαζει?????γ

Πες του Σταματη να σου αλλαξει το τμημα με την βλαβη και ασε την μπε εμ βε να λεει οτι πρεπει να παει ολοκληρο το παρτ...σου εστειλα και το τηλ μου.Ναξερεις οτι ειναι πλυ καλος τεχνικος και του εχω εμπιστοσυνη.thumb

Giannisbanis
09-12-12, 16:30
σασ ευχαριστω παιδια.!!!!.θα σας ενημερωσω για την εξελιξη