PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώληση αυτοκινήτου από Θεσσαλονίκη Αθήνα



ggeo
06-12-12, 21:59
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω βάλει εδώ και καιρό αγγελία στο car και βρήκα έναν αγοραστή στην Αθήνα, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη
Μου λέει ότι είναι αποφασισμένος αλλά θέλει να κατεβώ στην Αθήνα.
Σκέφτεται κάποιος συμφορουμίτης κάποιο τρόπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

deepBLUE
06-12-12, 22:01
Αν ειναι αποφασισμενος τοτε να μπει στο αεροπλανο και να ερθει να το παρει.

fanisk
06-12-12, 22:04
Σωστος ο Βαγγελης.
Συνδιασε το με καποια δουλεια σου τουλαχιστον, μη τυχον και αλλαξει γνωμη ο αποφασισμενος και φας τσαμπα το χρονο και τις βενζινες σου. Συνηθως ο αγοραστης τραβαει τα ζορια οχι ο πωλητης, στις μερες μας ομως μερικοι παρακαλανε να βρουν αγοραστη..

turbodog
06-12-12, 22:05
Μπορει και με τρενο. Το express για θεσσαλονικη κανει 5 ωρες και το εισητηριο ειναι πολυ φτηνο. Ερχεται, και αν του αρεσει, κανει την μεταβιβαση και κατεβαινει με το αυτοκινητο πισω στην Αθηνα.Αλλα μαλλον δεν ειναι και τοσο πολυ αποφασισμενος

bill_m3
06-12-12, 22:05
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω βάλει εδώ και καιρό αγγελία στο car και βρήκα έναν αγοραστή στην Αθήνα, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη
Μου λέει ότι είναι αποφασισμένος αλλά θέλει να κατεβώ στην Αθήνα.
Σκέφτεται κάποιος συμφορουμίτης κάποιο τρόπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

Βεβαίως πες του, τα έξοδα μισά μισά αν αγοράσεις το αυτοκίνητο, επειδή όμως μπορεί και να μην το αγοράσεις, κατέθεσε στο λογαριασμό μου 250 ευρώ που είναι τα έξοδα να κατέβω Αθήνα και αφαιρώ όταν με πληρώσεις τα μισά 125 ευρώ!

Αυτά στην περίπτωση που έχεις χρόνο και όρεξη να πας βολτίτσα Αθήνα! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

aristent
06-12-12, 22:07
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω βάλει εδώ και καιρό αγγελία στο car και βρήκα έναν αγοραστή στην Αθήνα, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη
Μου λέει ότι είναι αποφασισμένος αλλά θέλει να κατεβώ στην Αθήνα.
Σκέφτεται κάποιος συμφορουμίτης κάποιο τρόπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

Eγω λεω να του ριξουμε ενα μπερντακι να μαθει αλλη φορα να εχει τετοιες απαιτησεις!!!!:thumbsup:


Σοβαρα τωρα ποσο αποφασισμενος ειναι???....για τι οχημα μιλαμε και για ποιο ποσό???

deepBLUE
06-12-12, 22:08
Απο τετοιους αποφασισμενους εχουμε χορτασει !!!
Σκεψου λοιπον να ερθεις και λεω εγω τωρα ,πες πως το αμαξι το πουλας για παραδειγμα 10κ και να σου πει ομορφα θα το παρω οριστε 6κ ,τι κανεις μετα ?
Τον τεμαχιζεις και τον πουλας για σπεσιαλ κρεας σε σουβλατζιδικο η ταβερνα ?
Κατσε στ'αυγα σου και αν καιγεται να ερθει με το καλο να το παρει !!!!

ggeo
06-12-12, 22:09
Αν ειναι αποφασισμενος τοτε να μπει στο αεροπλανο και να ερθει να το παρει.

Η αλήθεια είναι ότι μου δίνει 10% παραπάνω από τις προσφορές που είχα εδώ αλλά χαμηλότερη από αυτήν που ζητάω οπότε δεν μου φαίνεται απάτη.
Εξάλλου μου έδωσε σταθερό τηλέφωνο και ονοματεπώνυμο. Απλά πρέπει να διασφαλιστώ με κάποιον τρόπο πριν κατεβώ
Καμία ιδέα;
Edit: Άργησαν να απαντήσω και μου δώσατε ήδη ιδέες, μάλλον να μην προχωρήσω

fanisk
06-12-12, 22:11
Eγω λεω να του ριξουμε ενα μπερντακι να μαθει αλλη φορα να εχει τετοιες απαιτησεις!!!!:thumbsup:


Σοβαρα τωρα ποσο αποφασισμενος ειναι???....για τι οχημα μιλαμε και για ποιο ποσό???

Που να δεις ποσοι φαγαν μπερντακι και πιστολι στο κεφαλι, και χασαν και το αμαξι που πηγαν να δειξουν σε "αποφασισμενους" αγοραστες σε κατι ερημιες.. :th_Laie_67-1:

hades7
06-12-12, 22:11
Στην είπε ο bill_m3, αυτή ειναι και καμία άλλη.

fanisk
06-12-12, 22:14
Στην είπε ο bill_m3 αυτή ειναι και καμία άλλη

Του βαλε 120¤ στη τραπεζα, και πηγε με 4.000 λιγοτερα που λεει ο Βαγγελης.. ποιος τρωει ποιον?

ggeo να παρει αεροπλανο και να το παρει, κερνα του το εισιτηριο αφου αγορασει το αμαξι.

deepBLUE
06-12-12, 22:14
Η αλήθεια είναι ότι μου δίνει 10% παραπάνω από τις προσφορές που είχα εδώ αλλά χαμηλότερη από αυτήν που ζητάω οπότε δεν μου φαίνεται απάτη.
Εξάλλου μου έδωσε σταθερό τηλέφωνο και ονοματεπώνυμο. Απλά πρέπει να διασφαλιστώ με κάποιον τρόπο πριν κατεβώ
Καμία ιδέα;

Καλα καλα ........
Εδω πηγε φιλος σε ραντεβου που ορισε ο υποψηφιος αγοραστης και του λεει :

Ωραια το αγοραζω παμε να σου δωσω 5000 :shok:(8500 πουλαγε ο πωλητης)
Τον κοιταζει σκεφτομενος να του ριξει καμμια σφαλιαρα και του απαντα...:

Φιλε μου οταν με φωναξες δε ειχες δει τη τιμη της αγγελιας ?

Ναι την ειδα λεει ο αγοραστης αλλα νομιζα πως θα το εδινες...:th_Laie_67-1:

Γι'αυτο σου λεω κατσε στ'αυγα σου

Stamatis
06-12-12, 22:15
Καταθεση σε τραπεζα 300 ευρω και χσρτι αρραβωνα θεωρημενο σε κεπ

deepBLUE
06-12-12, 22:18
Τωρα αν ψηνεσαι σωνει και καλα να ερθεις Αθηνα ελα στις 21-12 που εχουμε και συναντηση σε ενα ταβερνακι να φαμε και παρεα και να σε γνωρισουμε και απο κοντα !!!
Μη παει τουλαχιτον στραφι η βολτα σου !!

ggeo
06-12-12, 22:18
Καταθεση σε τραπεζα 300 ευρω και χσρτι αρραβωνα θεωρημενο σε κεπ

Χαρτί αρραβώνα; Τι εννοείς;

ggeo
06-12-12, 22:19
Τωρα αν ψηνεσαι σωνει και καλα να ερθεις Αθηνα ελα στις 21-12 που εχουμε και συναντηση σε ενα ταβερνακι να φαμε και παρεα και να σε γνωρισουμε και απο κοντα !!!
Μη παει τουλαχιτον στραφι η βολτα σου !!

Αυτή νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα. Σε ποια περιοχή είναι η συνάντηση;

deepBLUE
06-12-12, 22:20
Καταθεση σε τραπεζα 300 ευρω και χσρτι αρραβωνα θεωρημενο σε κεπ


Χαρτί αρραβώνα; Τι εννοείς;

Να βλεπεις;
...σε κανενα τετοιον να πεσεις και αντι να πουλησεις το αμαξι να βρεθεις και αρραβωνιασμενος :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

deepBLUE
06-12-12, 22:21
Αυτή νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα. Σε ποια περιοχή είναι η συνάντηση;

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16269

Δωστου το ραντεβου εκει να τον περιποιηθουμε παρεα !!!:th_Laie_67-1:

hades7
06-12-12, 22:24
Ο καρρας σ αρέσει ; Θες να δεις κανά ματς; Ειναι το αγαπημένο σου σιτιτουρι στην Αθήνα; Θες να πας για ψώνια ; Στην χειρότερη περίπτωση ο τύπος και να μην το πάρει θα σου χει κάνει τα μισά έξοδα για τα γούστα σου

ggeo
06-12-12, 22:27
Ο καρρας σ αρέσει ; Θες να δεις κανά ματς; Ειναι το αγαπημένο σου σιτιτουρι στην Αθήνα; Θες να πας για ψώνια ; Στην χειρότερη περίπτωση ο τύπος και να μην το πάρει θα σου χει κάνει τα μισά έξοδα για τα γούστα σου

Πολύ σωστή η τοποθέτηση. Εάν το είχα σκεφτεί νωρίτερα θα έβλεπα Πανάθα κούτρα...

deepBLUE
06-12-12, 22:32
ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΑΣ ?
ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΚΑΡΡΑΣ ?
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ ?
ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ ?

ΤΟΤΕ ΕΛΑΤΕ ΑΘΗΝΑ....ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ HADES ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Πλακιτσα κανω thumb

ART1
06-12-12, 22:35
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω βάλει εδώ και καιρό αγγελία στο car και βρήκα έναν αγοραστή στην Αθήνα, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη
Μου λέει ότι είναι αποφασισμένος αλλά θέλει να κατεβώ στην Αθήνα.
Σκέφτεται κάποιος συμφορουμίτης κάποιο τρόπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

εννοειται και δεν θα κατεβεις το ιδιο μου εκανε και μενα αγοραστης που ηταν τοσο αποφασισμενος που στο τελος ουτε ηρθε και εμεινε μονο στα λογια.οποιος ειναι αποφασισμενος πηγαινει και το παιρνει και δεν περιμενει τον πωλητη να του παει το αμαξι στα ποδια του,αυτο ξερω εγω.

nikos valvetronic
06-12-12, 22:36
Αποφασισμένος ήταν αυτός που πήρε το τρένο από Αθήνα και ήρθε Θεσ/νικη με
το κασέρι και πήρε το Jazz του αδελφού μου αυθημερόν.ΗΡΘΕ δεν του είπε έλα.
Το πιο σωστό είναι η πρόταση του Μπίλυ για μένα με το ενδεχόμενο βέβαια να
σου πει γιατί να σου βάλω λεφτά ρε φίλε και που ξέρω αν θα έρθεις? Σ'αυτή την
περίπτωση μάλλον δεν είναι αποφασισμένος.

deepBLUE
06-12-12, 22:37
εννοειται και δεν θα κατεβεις το ιδιο μου εκανε και μενα αγοραστης που ηταν τοσο αποφασισμενος που στο τελος ουτε ηρθε και εμεινε μονο στα λογια.οποιος ειναι αποφασισμενος πηγαινει και το παιρνει και δεν περιμενει τον πωλητη να του παει το αμαξι στα ποδια του,αυτο ξερω εγω.

Nαι αλλα θα χασει τα ψωνια και το Καρρα !!!:th_Laie_67-1:

hades7
06-12-12, 22:40
Τώρα που το σκέφτομαι ειναι καλή φάση αυτο το κόλπο έπρεπε να βάλω αγγελία το σμαρτ 3 χιλιαρικα πριν το ταξίδι στις Σέρρες

ggeo
06-12-12, 22:41
Μιας και τα λέμε το αυτοκίνητο είναι το
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2981423/
Έχω προσφορά 18K και ο Αθηναίος δίνει 20K
Τί λετε;

nikos valvetronic
06-12-12, 22:45
Πραγματικά καινούργιο όμως :shok::shok:

aristent
06-12-12, 22:57
Χριστινα βλεπει?
https://pho1.scar.gr/2981/2981423_3_b.jpg

:thumbsup:

nikos1400
06-12-12, 23:00
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω βάλει εδώ και καιρό αγγελία στο car και βρήκα έναν αγοραστή στην Αθήνα, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη
Μου λέει ότι είναι αποφασισμένος αλλά θέλει να κατεβώ στην Αθήνα.
Σκέφτεται κάποιος συμφορουμίτης κάποιο τρόπο να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

Γιωργο, εγω πηγα Θεσσαλονικη απο Χανια Κρητης να παρω Ε30.
Μλκς ημουνα ? (οχι)
thumb

Μπορεις να πεις οτι ημουν αποφασισμενος...

Bazil Van Sinner
06-12-12, 23:22
ουτε για πλακα,ο αγοραστης πηγαινει στο σημειο πωλησης.

dimtz
07-12-12, 00:28
κατσε στ αυγα σου φιλε, και εγω βρηκα αγοραστη απο σαλονικα μια ωρα δρομος ειναι μεχρι Κοζανη και μου λεει ειμαι ζεστος θα το παρω σιγουρα ελα σαλονικα να το δω, και οταν του ειπα οχι μου λεει να ξερεις πολλα τα λεφτα για βενζινες που να ερχομαι κλπ κλπ, βρε δεν πανε να γ λεω εγω? οποιος θελει πραγματικα ερχετε και ας ειναι απο το hongkong

katsaraios
07-12-12, 00:53
Παντως ρε παιδες ασχετο αλλα ριχνοντας μια ματια σε σαιτ βλεπω απιθανα πραγματα ειδικα σε bmw ,η παπαντζα παει συννεφο ..
Τι χλμ πειραγμενα,χρονολογιες,φου λ εξτρα που δεν εχουν και τα διαφημιζουν,οπου τους πιασουν γενικα .

dimtz
07-12-12, 00:57
Παντως ρε παιδες ασχετο αλλα ριχνοντας μια ματια σε σαιτ βλεπω απιθανα πραγματα ειδικα σε bmw ,η παπαντζα παει συννεφο ..
Τι χλμ πειραγμενα,χρονολογιες,φου λ εξτρα που δεν εχουν και τα διαφημιζουν,οπου τους πιασουν γενικα .

δυστυχως υπαρχουν πολλοι πρωταριδες οι οποιοι δεν ρωτανε τιποτε (δεξια - αριστερα το τι παιζει με το καθε οχημα), πανε με κλειστα ματια και την πατανε

pilot
07-12-12, 02:53
Αποφασισμένος ήταν αυτός που πήρε το τρένο από Αθήνα και ήρθε Θεσ/νικη με
το κασέρι και πήρε το Jazz του αδελφού μου αυθημερόν.ΗΡΘΕ δεν του είπε έλα.
Το πιο σωστό είναι η πρόταση του Μπίλυ για μένα με το ενδεχόμενο βέβαια να
σου πει γιατί να σου βάλω λεφτά ρε φίλε και που ξέρω αν θα έρθεις? Σ'αυτή την
περίπτωση μάλλον δεν είναι αποφασισμένος.

όχι μεγάλε! αποφασισμένος ήταν αυτός που πήρε το μηχανάκι μου που ήρθε από το Ηράκλειο το καβάλησε και έφυγε, το απόγευμα πλοίο απο Πειραιά και το επόμενο πρωί σκοπέτο γιατί ήταν φαντάρος! :th_Laie_67-1:

limnios.m3 e36
07-12-12, 06:14
καλυτερα να μην κατεβει αθηνα,ο αδερφος κανονισε με εναν στην καβαλα να πουλησει μια μηχανι cr 500 με πλαισιο αλουμινιου, ε αγοραστης επαθε την πλακα του το ειθελε σαν τρελος, και στα λευτα που λεγανε.περνει το καραβι απο λημνο και παει καβαλαμε αποτελεσμα να του κανει νουμερα οτι αλλο περιμενα κι αλλο ειδα. το ηθελε μισο τιμις και του ελεγε οτι που να το αφισις εδο ολλο το βραδυ θα σου το φανε και οτι δεν σε συμφέρει να το πας πισο. σου λεει ηρθε που ηρθε τι θα κανει θα το κατεβασι, αλλα δεν του την εκανε τιν χαρι και το ξανα εφερε πισο

StratosZ4
07-12-12, 07:26
Γιωργο, αν το εχεις καιρο αγγελια τωρα ειναι που λες "επιτελους ηρθε η ωρα".

Αλλα για μενα κατσε εδω και πες στον Αθηναιο να παρει ενα αεροπλανο πρωι-πρωι, να ερθει, να πατε να το ελεγξει, να προλαβετε κι ανοιχτα τα κεπ και τις τραπεζες και ΤΕΛΟΣ.

Το να πας και να προλαβεις σε μια μερα να κανεις ολα τα παραπανω προυποθετει να ξεκινησεις στις 4 το βραδυ και να ταλαιπωρηθεις.
Ας παρει ο μαγκας ενα αεροπλανο να ερθει.

gnx
07-12-12, 07:44
Μην ασχοληθείς μαζί του ούτε για πλάκα. Εάν ήθελε θα έμπαινε στο αεροπλάνο και θα ερχόταν.

m_power_lunatic
07-12-12, 08:06
Mην ασχοληθεις ΟΥΤΕ για αστειο που λενε και τα παιδια.

Επρεπε να σε εχω απο μια μερια να δεις τί λεω στα ''γατακια'' που με περνουνε τηλεφωνο.

Stamatis
07-12-12, 08:21
Θα πάει ο Αθηναίος σε ένα κεπ και θα κάνει το γνήσιο της υπογραφής σε ένα χαρτάκι που θα λέει:

Εγω ο Τάδε, κατόπιν συμφωνίας με τον Τάδε, καταθέτω στην Τράπεζα Τάδε, το ποσό των 300 ευρώ, ως ανεπίστρεπτο αρραβώνα για το όχημα ΤΑΔΕ (μάρκα, πινακίδα, χρώμα και τα λοιπά) στο οποίο και επιθυμώ να πραγματοποιήσω έλεγχο προκειμένου να προβώ στην άμεσση αγορά του.
Δεδομένου ότι το όχημα βρίσκεται εκτός της περιοχής μου, αποδέχομαι ανεπιφύλακτα, ότι ο πωλητής προκειμένου να μεταβεί απο τον τόπο κατοικίας του, στην Αθήνα, σε περίπτωση όπου η απόφασή μου για την αγορά μεταβληθεί και υπαναχωρήσω, έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να μην επιστρέψει τον αρραβώνα καθώς παραιτούμαι κάθε αξίωσης επιστροφής του και να κρατήσει το ποσό ως αποζημίωση για τα έξοδα του, την διαδικασία του ταξιδιού του και τον χρόνο που διέθεσε.
Σε περίπτωση αγοράς του οχήματος απο εμένα, το ποσό αυτό συμψηφίζεται με το συμφωνηθέν, δηλαδή ΕΙΚΟΣΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ - 20.000 και η απαίτηση του αγοραστή μεταβάλλεται στις 19.700 ΔΕΚΑ ΕΝΝΕΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΠΤΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ τα οποία και θα καταβάλλω μετρητά σε τράπεζα της επιλογής του, με ταυτόχρονη υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού πώλησης-αγοράς οχήματος.


Και απο κάτω, το ΑΦΜ του και τη ΔΟΥ του.

Αν είναι σοβαρός........ να σου το δείξει.
Μόλις πάρεις το χαρτάκι στα χέρια σου με κούριερ, κατέβα.

bill_m3
07-12-12, 08:26
Για ποιο λόγο σου είπε ότι θέλει να κατέβεις Αθήνα ??

Να το δει σε δικό του συνεργείο ????
Η απλά θέλει να γίνει η συναλλαγή Αθήνα ???

Το πρώτο αφού γίνει η κατάθεση των 300ευρώ που είπαμε, το ψιλοδέχομαι!!

Για το δεύτερο, να έρθει αν πραγματικά ενδιαφέρεται!!!



Όσοι πουλήσαμε αυτοκίνητο τραβήξαμε τα ίδια και χειρότερα!! thumb thumb thumb

ggeo
07-12-12, 08:28
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ειδικά το Σταμάτη που μπήκε στον κόπο να γράψει αναλυτικά και εύστοχα το κείμενο της δήλωσης.

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις μόλις αλλάξει κάτι.

Stamatis
07-12-12, 08:34
Τη χριστίνα την ενημέρωσε κανένας για αυτό το αμάξι ρε παιδιά?

Εχω την εντύπωση οτι είναι αυτό που ψάχνει....

Bitz
07-12-12, 08:41
Γιωργο, εγω πηγα Θεσσαλονικη απο Χανια Κρητης να παρω Ε30.
Μλκς ημουνα ? (οχι)
thumb

Μπορεις να πεις οτι ημουν αποφασισμενος...

Στην γλωσσα των μαντραδων ονομαζεσαι.....αλεξιπτωτιστ ς:th_Laie_67-1:

Bitz
07-12-12, 08:45
Τωρα αν ψηνεσαι σωνει και καλα να ερθεις Αθηνα ελα στις 21-12 που εχουμε και συναντηση σε ενα ταβερνακι να φαμε και παρεα και να σε γνωρισουμε και απο κοντα !!!
Μη παει τουλαχιτον στραφι η βολτα σου !!

Πως τα καταφερνεις και ολες οι συζητησεις καταληγουν στο φαγητο;.....δεν ξερω:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Andreasz3
07-12-12, 08:48
Εγώ πάντως πέρυσι τέτοιο καιρό πήρα το κτελ ολομόναχος από αθήνα 12 το βράδυ, στις 6 το πρωί ήμουν θεσσαλονίκη και στις 5 το απόγευμα ήμουν πάλι αθήνα με τη ζέτα μου!Τελείως στα κουτουρού πήγα, αλλά επειδή το ήθελα το αμάξι έφαγα όλη τη ταλαιπωρία..Επειδή έχω πουλήσει 2 αμάξια μέχρι τώρα, είχα γνωρίσει δεκάδες ''σίγουρους'' αγοραστές που δια μαγείας εξαφανίζονταν ξαφνικά!Επίσης είναι κοινό μυστικό οτι το ζόρι το τρώει ο αγοραστής για να δει το αμάξι.

PANOS-E60
07-12-12, 08:49
Τη χριστίνα την ενημέρωσε κανένας για αυτό το αμάξι ρε παιδιά?

Εχω την εντύπωση οτι είναι αυτό που ψάχνει....

εχω την εντύπωση ότι η Χριστίνα αγόρασε αυτοκινητο.

Stamatis
07-12-12, 08:54
A, job done λοιπόν, οπότε κλάιν.....

StratosZ4
07-12-12, 09:03
Να το δει σε δικό του συνεργείο ????


Ας παρει και το μαστορα του μαζι:original::original:

Κι εγω πριν εναμιση χρονο που πηρα το Ζ, ζητησα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη να ερθει Θεσσαλονικη να το δω(απο Βεροια) και ηρθε Παρασκευη.

Το ελεγξα και Δευτερα πηγα Βεροια για τη μεταβιβαση.

Αλλα στην τελικη αλλο Βεροια, αλλο Θεσσαλονικη.
Υπαρχουν δυο αντιπροσωπειες και πενηντα ανεξαρτητοι που ασχολoυνται με bmw.

dark knight
07-12-12, 09:27
δεν ανοιγετε ενα θρεντ στην ενοτητα χιουμορ με τις ατακες που εχετε ακουσει οσοι εχετε προσπαθησει-θειτε να πουλησετε ενα αυτοκινητο τα τελευταια 2 χρονια.θα εχει πολυ ενδιαφερον.σορυ για το οφ τοπικ

hades7
07-12-12, 09:56
Θα πάει ο Αθηναίος σε ένα κεπ και θα κάνει το γνήσιο της υπογραφής σε ένα χαρτάκι που θα λέει:

Εγω ο Τάδε, κατόπιν συμφωνίας με τον Τάδε, καταθέτω στην Τράπεζα Τάδε, το ποσό των 300 ευρώ, ως ανεπίστρεπτο αρραβώνα για το όχημα ΤΑΔΕ (μάρκα, πινακίδα, χρώμα και τα λοιπά) στο οποίο και επιθυμώ να πραγματοποιήσω έλεγχο προκειμένου να προβώ στην άμεσση αγορά του.
Δεδομένου ότι το όχημα βρίσκεται εκτός της περιοχής μου, αποδέχομαι ανεπιφύλακτα, ότι ο πωλητής προκειμένου να μεταβεί απο τον τόπο κατοικίας του, στην Αθήνα, σε περίπτωση όπου η απόφασή μου για την αγορά μεταβληθεί και υπαναχωρήσω, έχει κάθε νόμιμο δικαίωμα να μην επιστρέψει τον αρραβώνα καθώς παραιτούμαι κάθε αξίωσης επιστροφής του και να κρατήσει το ποσό ως αποζημίωση για τα έξοδα του, την διαδικασία του ταξιδιού του και τον χρόνο που διέθεσε.
Σε περίπτωση αγοράς του οχήματος απο εμένα, το ποσό αυτό συμψηφίζεται με το συμφωνηθέν, δηλαδή ΕΙΚΟΣΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ - 20.000 και η απαίτηση του αγοραστή μεταβάλλεται στις 19.700 ΔΕΚΑ ΕΝΝΕΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΠΤΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ τα οποία και θα καταβάλλω μετρητά σε τράπεζα της επιλογής του, με ταυτόχρονη υπογραφή ιδιωτικού συμφωνητικού πώλησης-αγοράς οχήματος.


Και απο κάτω, το ΑΦΜ του και τη ΔΟΥ του.

Αν είναι σοβαρός........ να σου το δείξει.
Μόλις πάρεις το χαρτάκι στα χέρια σου με κούριερ, κατέβα.

μην κανεις μισες δουλειες τυπε https://www.eanda.gr/forum/symfono-eleytheris-symbiosis

bimmerm
07-12-12, 10:09
δεν ανοιγετε ενα θρεντ στην ενοτητα χιουμορ με τις ατακες που εχετε ακουσει οσοι εχετε προσπαθησει-θειτε να πουλησετε ενα αυτοκινητο τα τελευταια 2 χρονια.θα εχει πολυ ενδιαφερον.σορυ για το οφ τοπικ

και που να ακουσεις ατακες οταν ερχονται να νοικιασουν το σπιτι σου...σορυ για το οφ τοπικ στο οφ τοπικ.

dark knight
07-12-12, 10:13
και που να ακουσεις ατακες οταν ερχονται να νοικιασουν το σπιτι σου...σορυ για το οφ τοπικ στο οφ τοπικ.

ετοιμαζομαι για τις ατακες των υποψηφιων ενοικιαστων.τωρα νοικιαζω το παλιο σπιτι

Leonidas_E39
07-12-12, 11:59
Και εγω που πηρα το επιπλο κατεβηκα Αθηνα με το αεροπλανο το τσεκαρα εκανα μεταβιβαση πληρωσα το γεμισα μπετζινα και 12 το βραδυ ειμουν πισω.

Τα πραγματα ειναι απλα ο αγοραστης ενδιαφερεται και οχι ο πωλητης.

dark knight
07-12-12, 12:13
99% αν κατεβεις Αθηνα θα θεωρησει οτι καιγεσαι να το δωσεις και θα σου ζητησει μεγαλη εκπτωση για να το παρει.ασε που μπορει ,αν κατεβεις με δικα σου εξοδα, να γινει κοπερφιλντ και να τον ψαχνεις και να μην τον βρισκεις. θα σου ανεβει η πιεση και θα χασεις την υπομονη σου.η μονες εναλλακτικες ειναι αυτες που σου προτειναν τα αλλα μελη πιο πριν

StratosZ4
07-12-12, 12:21
Και εγω που πηρα το επιπλο κατεβηκα Αθηνα με το αεροπλανο το τσεκαρα εκανα μεταβιβαση πληρωσα το γεμισα μπετζινα και 12 το βραδυ ειμουν πισω.

Τα πραγματα ειναι απλα ο αγοραστης ενδιαφερεται και οχι ο πωλητης.

Επιπλο η αργαλειο???

StratosZ4
07-12-12, 12:23
Γιωργο, ειπε ο καθενας τη γνωμη του.

Το θεμα ειναι πως νιωθεις εσυ. Αν θελεις να το διωξεις και νομιζεις οτι αυτη ειναι η καταλληλη ευκαιρια, προχωρα.

Παντως κι εγω σου ειπα τις επιφυλαξεις μου.

Leonidas_E39
07-12-12, 12:24
ΚΑΣΟΝΙ

:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

ggeo
07-12-12, 13:33
Γιωργο, ειπε ο καθενας τη γνωμη του.

Το θεμα ειναι πως νιωθεις εσυ. Αν θελεις να το διωξεις και νομιζεις οτι αυτη ειναι η καταλληλη ευκαιρια, προχωρα.

Παντως κι εγω σου ειπα τις επιφυλαξεις μου.

Στράτο ευτυχώς ή δυστυχώς δεν καίγομαι να το διώξω, οπότε κλείνω προς το να ζητήσω από τον αγοραστή να έρθει Θεσσαλονίκη. Όπως είπατε όλοι εάν είναι αποφασισμένος καλώς, αλλιώς πάμε για τον επόμενο.

Andri
07-12-12, 13:38
Μην κάνεις το λάθος να πας Αθήνα έστω και με το χαρτί. Τόση κούραση θα φας χωρίς λόγο αν δεν το αγοράσει τελικά. Γτ? για 300ευρώ πληρωμένα? να έρθει να το πάρει αφού είναι αποφασισμένος. Όλοι έτσι κάναμε και αυτό είναι το σωστό.

ggeo
08-12-12, 22:40
Τελικά ο υποψήφιος αγοραστής έρχεται την Τρίτη Θεσσαλονίκη. Από ότι ξέρω τα βήματα είναι τα εξής:

1. ΚΕΠ για άιτηση μεταβίβασης
2. Τράπεζα μαζί για μεταφορά χρημάτων (όχι επιταγή ακόμη και Τραπεζική) και αγορά του τέλους μεταβίβασης
3. ΚΕΠ ξανά για οριστικοποίηση της αίτησης

Μετά το 3ο βήμα παίρνει το αυτοκίνητο, βγάζει ασφάλεια και φεύγει.
Σωστα;

dathens
09-01-13, 22:51
Τραπεζική επιταγή ειναι το ίδιο με την κατάθεση !! ΚΕΠ ; Μπα νομαρχία διεκπερεωτης απο εξω 20-30 ευρω σε μισή ώρα εχει νέα αδεια !!