PDA

Επιστροφή στο Forum : X1 Διαστάσεις ελαστικών



art vandelay
06-12-12, 12:21
Καλημερα,
Εχω ενα Χ1 με 225/45/18 μπροστά και 255/40/18 πισω.
Πρόσφατα είδα σε έκθεση σε αεροδρόμιο (του Μοναχου συγκεκριμένα) το ιδιο (σχεδον) αυτοκινητο με την ιδια ζαντα σε διστάσεις 225/45/18 μπρός/πίσω και μου μπήκαν ιδέες. Ο λόγος είναι οτι η διαφορά κόστους των 255 σε runflat είναι πάνω/κατω ίδια με την αγορά ενος ακομα ζευγους ζαντών 225/45/18 . (δηλαδη 2Χ λαστιχα 225 + 2Χ λαστιχα 255 = 4χ λαστιχα 225 + 2Χ ζάντες 225 ( απο ebay).
Ο πραγματικός λόγος είναι οτι πιστεύω οτι κατι τετοιο θα μου επιτρέψει να οδηγήσω το αυτοκίνητο λίγο πιο διαφορετικα :thumbsup:
Και ρωτάω, υπάρχει κανενας λόγος για να μήν το κάνω; Υπαρχει ειδικο στήσιμο στην ανάρτηση η στα ηλεκτρονικά της τετρακίνησης κλπ κλπ αναλογα με τις ζαντες που υπηρχαν στην παραγγελία;

gnx
06-12-12, 13:10
Όχι και θα γλιτώσεις και κάνα 150άρι ευρω

art vandelay
06-12-12, 14:02
Η καταναλωση δεν φανταζομαι να μειωθει καθολου σωστα;

dathens
09-12-12, 23:19
Καλημερα,
Εχω ενα Χ1 με 225/45/18 μπροστά και 255/40/18 πισω.
Πρόσφατα είδα σε έκθεση σε αεροδρόμιο (του Μοναχου συγκεκριμένα) το ιδιο (σχεδον) αυτοκινητο με την ιδια ζαντα σε διστάσεις 225/45/18 μπρός/πίσω και μου μπήκαν ιδέες. Ο λόγος είναι οτι η διαφορά κόστους των 255 σε runflat είναι πάνω/κατω ίδια με την αγορά ενος ακομα ζευγους ζαντών 225/45/18 . (δηλαδη 2Χ λαστιχα 225 + 2Χ λαστιχα 255 = 4χ λαστιχα 225 + 2Χ ζάντες 225 ( απο ebay).
Ο πραγματικός λόγος είναι οτι πιστεύω οτι κατι τετοιο θα μου επιτρέψει να οδηγήσω το αυτοκίνητο λίγο πιο διαφορετικα :thumbsup:
Και ρωτάω, υπάρχει κανενας λόγος για να μήν το κάνω; Υπαρχει ειδικο στήσιμο στην ανάρτηση η στα ηλεκτρονικά της τετρακίνησης κλπ κλπ αναλογα με τις ζαντες που υπηρχαν στην παραγγελία;


Εγώ έβαλα τις διαστάσεις που έχεις μαμά και στα λάστιχα που αγόρασα απο ελαστικά online δεν είδα σοβαρή διαφορά τιμής μεταξυ τους το αμάξι άλλαξε απίστευτα με τις νέες ζάντες WSP Italy 18 και τα λάστιχα κρατήματα κτλ ...μήπως αλλάξει το κρατημα του αμάξιου σου αν αλλάξει το στήσιμο πίσω ;

έχω 4 17 αρες με run flat Pirelli μόλις με 10000 χιλ. να κάθονται στην αποθήκη ...

΄Οποιος πιστός προσέλθει νομίζω 225-55-17 με repilca αγρατζουνιστες ac snitzer .. Πανε ωραία σε 116 και μίνι..

art vandelay
10-12-12, 23:03
Εγώ έβαλα τις διαστάσεις που έχεις μαμά και στα λάστιχα που αγόρασα απο ελαστικά online δεν είδα σοβαρή διαφορά τιμής μεταξυ τους το αμάξι άλλαξε απίστευτα με τις νέες ζάντες WSP Italy 18 και τα λάστιχα κρατήματα κτλ ...μήπως αλλάξει το κρατημα του αμάξιου σου αν αλλάξει το στήσιμο πίσω ;

Μα αυτό θέλω, να αλλάξει σε λιγο πιο υπερστροφικό! :thumbsup:
Αλλωστε συζητάω να κάνω τα πισω λαστιχα 225 αντι για 255, οχι να πάω στις 17 ιντσες απο 18.

dathens
11-12-12, 23:39
Μα αυτό θέλω, να αλλάξει σε λιγο πιο υπερστροφικό! :thumbsup:
Αλλωστε συζητάω να κάνω τα πισω λαστιχα 225 αντι για 255, οχι να πάω στις 17 ιντσες απο 18.

Ναι το σχόλιο δεν το έβαλα για σένα , γιατι να το κάνεις πιο υπερστροφικό ; Εδω μήνες πάλευα να το κάνω τρένο .. Χαμηλωματα snitzer κτλ με τα 17 δεν μου άρεσε το πάτημα αν και το ίδιο λάστιχο με την ίδια ζαντα σε 3 άρα ήταν επίσης τρένο .. Το κινέζικο πως παει ; Να το πάρω η να πάω σε dynavin ? 900 ¤ με τοποθέτηση και τηλεόραση !!

art vandelay
12-12-12, 11:03
Πρέπει να μιλήσουμε ή καλύτερα να το δείς αλλα εγώ κινουμαι Βόρεια Αθήνα οπότε είναι δύσκολο. Καλά πάει το Κινέζικο, αλλα όχι τέλεια (τωώει κάτι φλασιές κατα καιρούς αι κάνει επανεκκίνηση), ομως οποτε το χρειάστηκα ήταν ωραίο. Ακόμα ψάχνω το σωστό λογισμικό για gps όμως...
Εγω το πηρα περιπου 600 ευρω συν 200 κερατιάτικα απο το τελωνειο και την τοποθετηση την εκανα μονος μου, με τηλεόραση.
Το δικό μου είναι το 4κινητο και με αυτην την πρόσφυση στα πισω λάστιχα (255) δεν μπορώ να πάιξω πολύ :-) .
Αλλα μάλλον θα μείνω τελικά με αυτά τα λάστιχα..
Το dynavin το εχεις δεί να λειτουργεί;

dathens
09-01-13, 22:48
Καλή χρονια έπηξα με τα υγραερια , όχι δεν το έχω δει το dynavin λέω να πάω μια βόλτα προς Πειραιά μεριά ... Θέλω ρε γμ και μια οθόνη πίσω για τ μωρά μου να βλέπουν DVD ...