PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμμενο λαμπακι asc



Γιαννης Ε39
05-12-12, 21:27
Οπως λεει και ο τιτλος ξαφνικα πριν καμποσο καιρο αναψε το εν λογω λαμπακι.Το εσβησα μια μερα και ηταν ολα οκ και την επομενη οταν το εβαλα μπροστα το λαμπακι εμεινε αναμμενο.Διαβαζοντας στο νετ ειδα οτι σε ιδια θεματα αναβε και το λαμπακι του abs(πραγμα που σε μενα δεν γινεται αφου το abs δουλευει και το λαμπακι δεν αναψε)και σημαινε αλλαγη εγκεφαλου abs ή και επισκευη σε καποιες περιπτωσεις.Επισης ειχα διαβασει οτι μπορει να ευθυνεται μια ντιζα στην πεταλουδα την οποια ελεγξα και δεν φαινεται σπασμενη.Τι αλλο μπορει να ειναι και πως μπορω να ελεγξω μονος μου(πιανουν αρκετα τα χερια μου)τον αισθητηρα στον πισω τροχο(αληθεια,ειναι αριστερα ή δεξια;).Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη.

deepBLUE
05-12-12, 21:31
To οτι τα χερια σου πιανουν δε σημαινει πως δε πρεπει να πας δε διαγνωστικο !!!
Βρες καποιο εξουσιοδοτημενο η εξειδικευμενο συνεργειο και τσεκαρε το

Γιαννης Ε39
05-12-12, 21:37
Εχω παει,μαλλον ειπαν ειναι ο εγκεφαλος γιατι δεν εσβηνε και την βλαβη το διαγνωστικο.Αλλα μαλλον και για μια βλαβη που κοστιζει,δεν με πειθει.Σιγουρα θα παω και αλλου(το παραμελησα η αληθεια ειναι λογω κρισης),αλλα κοιταω μηπως και βρω καμια ακρη μονος μου.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι δεν μπορουσε να κανει Reset στην βλαβη το tester.

Vassilis ///M
05-12-12, 21:39
Οπως λεει και ο τιτλος ξαφνικα πριν καμποσο καιρο αναψε το εν λογω λαμπακι.Το εσβησα μια μερα και ηταν ολα οκ και την επομενη οταν το εβαλα μπροστα το λαμπακι εμεινε αναμμενο.Διαβαζοντας στο νετ ειδα οτι σε ιδια θεματα αναβε και το λαμπακι του abs(πραγμα που σε μενα δεν γινεται αφου το abs δουλευει και το λαμπακι δεν αναψε)και σημαινε αλλαγη εγκεφαλου abs ή και επισκευη σε καποιες περιπτωσεις.Επισης ειχα διαβασει οτι μπορει να ευθυνεται μια ντιζα στην πεταλουδα την οποια ελεγξα και δεν φαινεται σπασμενη.Τι αλλο μπορει να ειναι και πως μπορω να ελεγξω μονος μου(πιανουν αρκετα τα χερια μου)τον αισθητηρα στον πισω τροχο(αληθεια,ειναι αριστερα ή δεξια;).Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη.

Έλεγξε για αρχή όλους τους αισθητήρες του ΑΒS και καθάρισέ τους...
Αν δεις ότι το πρόβλημα συνεχίζεται βάλτο μία σε διαγνωστικό...
Μάλλον θα είναι κάτι ποιό χοντρό όπως εγκέφαλος...

Leonidas_E39
05-12-12, 21:57
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι η μοναδα του Asc βρες εναν ηλεκτρολογο που δουλευει τα Bmw και εχει διαγνωστικο gt1 .

Bazil Van Sinner
05-12-12, 22:36
Εχεις προβλημα με την μπαταρια σου?Σου ξεληγωθηκε μηπως τωρα τελευαταια?Εμεινες απο βενζινη?Με τι διαγνωστικο το ψαξες?Δεν διαβαζουν ολα!

Γιαννης Ε39
06-12-12, 10:07
Εχεις προβλημα με την μπαταρια σου?Σου ξεληγωθηκε μηπως τωρα τελευαταια?Εμεινες απο βενζινη?Με τι διαγνωστικο το ψαξες?Δεν διαβαζουν ολα!

Καποια στιγμη ειχα προβλημα με την μπαταρια και την αλλαξα(δεν θυμαμαμι να ηταν την περιοδο που εμφανιστηκε η βλαβη).Απο βενζινη δεν εμεινα ποτε(μεχρι στιγμης).Τωρα τι διαγνωστικο ηταν,δεν γνωριζω.

Bazil Van Sinner
06-12-12, 13:05
Η πτωση τασης σε μπαταρια μπορει να μπλεξει τα λαμπακια σου.Το χω παθει,σε ασχετο χρονο,αναψαν και το dsc και το abs.

Τωρα τι διαγνωστικο ηταν,δεν γνωριζω
Στο πρωτο διαγνωστικο που το κουμπωσα δεν "ειδε" τιποτα και ετσι καθησα και καθαρησα ολους τους αισθητηρες(τζαμπα δουλεια αφου ειναι μαγνητακια και θελει πολυ βρωμα για να μην πιανουν).Η επομενη κινηση ηταν αντιπροσωπεια με 15ευρω αντιτιμο τελειωσαν ολα,ηταν βλαβη κρατημενη στη μνημη απο την μπαταρια,το εσβησε τελειωσε!