PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ BMW 1602



johnye30is
03-12-12, 22:01
Εδω και 2 χρονια περιπου ειμαι κατοχος αυτου του 1602 και περιμενα πως και πως να αρχισω την ανακατασκευη του , το σχεδιο λοιπον ειναι να γδυθει , να ξεσαπιστει , να βαφτει , και να μπει το γνωστο διλιτρο με δυο διπλα 40ρια που το εχω ειδη .
μερικες φωτο πως ειναι τωρα !!!

σχολια και προτασεις δεκτες !!!

A8hnaios
03-12-12, 22:04
Μπραβο ρε γιαννη εισαι μερακλης..

βαλε φοτο απο τη προοδο του εργου!

:thumbsup: :thumbsup:

Κωνσταντίνος
03-12-12, 22:05
Εγώ δεν έχω ιδέα γιατί δεν κατέχω το θέμα restoration.
Μόνο να σου ευχηθώ καλή επιτυχία !

aristent
04-12-12, 00:09
Εδω και 2 χρονια περιπου ειμαι κατοχος αυτου του 1602 και περιμενα πως και πως να αρχισω την ανακατασκευη του , το σχεδιο λοιπον ειναι να γδυθει , να ξεσαπιστει , να βαφτει , και να μπει το γνωστο διλιτρο με δυο διπλα 40ρια που το εχω ειδη .
μερικες φωτο πως ειναι τωρα !!!

σχολια και προτασεις δεκτες !!!
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16286&d=1354568251


Εγώ δεν έχω ιδέα γιατί δεν κατέχω το θέμα restoration.
Μόνο να σου ευχηθώ καλή επιτυχία !

+1 και εγωthumb

Καλη επιτυχια!!!

Stamatis
04-12-12, 06:56
Καλή διασκέδαση.

Θέλει δουλίτσα μπόλικη, αλλά αυτό ειναι το ζουμί της υπόθεσης. Να το γλεντήσεις.

johnye30is
04-12-12, 20:50
ευχαριστω παιδια :thanks:, ναι θελει δουλιτσα αλλα δεν με πειραζει γιατι δεν βιαζομαι , σημερα αρχησα το ξηλωμα σε λιγα πραγματα λογο φορτου εργασιας ,φωτο αυριο

saulm3
05-12-12, 00:52
εχει κ μενα ενασ γνωστοσ μου τετοιο αμαξι το ειχε παρει καινουργιο απο γερμανια κ τωρα το δινει ο γιος του ,δουλευει κανονικα δεν εχει σκουριεσ θα βαλω καμια φοτο,λεω να το αγορασω......sory για το of topic.καλη δυναμη.....

johnye30is
07-12-12, 19:16
οι εργασιες ξηλωμα προχωρουν σιγα σιγα , και εμφανιζονται τρυπες απο σκουρια αλλα αυτο ηταν αναμενομενο ! το κλασικο σημειο που πονανε ειναι η ρεζερβα , και ισως το πιο δυσκολο να φτιαχτει !

johnye30is
12-12-12, 21:05
μικρο το κακο στην περιφερια του τεποζιτου !!

zografias
12-12-12, 21:27
:tt1: Έχει ψωμί η υπόθεση!
Να βάζεις φωτο από κάθε βήμα!! Καλή συνέχεια...!!!!
:popcorn:

Stamatis
13-12-12, 17:01
Νομιζω μια αμμοβολη θα βοηθαγε αν οικονομικα σε παιρνει.

mark e92
13-12-12, 18:21
Θα σου πω μονο ενα πραγμα, Καλη υπομονη!!!!!!!
Οσο θα ψαχνεις θα βρισκεις...

mark e92
13-12-12, 18:23
οι εργασιες ξηλωμα προχωρουν σιγα σιγα , και εμφανιζονται τρυπες απο σκουρια αλλα αυτο ηταν αναμενομενο ! το κλασικο σημειο που πονανε ειναι η ρεζερβα , και ισως το πιο δυσκολο να φτιαχτει !

Ψαξε στον Γεοργακοπουλο ,παλια ειχε ετοιμο πατωμα.

johnye30is
14-12-12, 16:08
απο ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα σε aftermarket , μονο γνησια ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ ,
οτι ξηλωνω μπαινει σε κουτι και γραφω τι ειναι !:thanks:
για θεμα αμοβολη πρεπει να δωσεις χρημα για κατι καλο , θα δουμε στην πορεια ...

mark e92
14-12-12, 20:38
απο ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα σε aftermarket , μονο γνησια ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΑ ,
οτι ξηλωνω μπαινει σε κουτι και γραφω τι ειναι !:thanks:
για θεμα αμοβολη πρεπει να δωσεις χρημα για κατι καλο , θα δουμε στην πορεια ...

Σωστός μονο ετσι θα βρεις ακρη μετα !!! να προσεχεις στο ξηλωμα γιατι ολα ειναι σχεδον καμενα απο τον χρονο!
Πατωμα δεν θελεις original φτιαξτο εσυ , μαρσπιεδες φτιαξε στην στρανζτα , φρυδακια μπορει να βρεις.

johnye30is
16-12-12, 08:20
μαλον ολα τα κομματια θα φτιαχτουν στο χερι , στρατζα κτλ. εκτος αν βρω αλλο ενα για ανταλακτικα και εχει καποιο καλο κομματι . θα δουμε ....!!

Βαγγελης
16-12-12, 11:47
καλο κουραγιο καταρχας και να έχεις υποψη σου ότι παρολο την προσωπική εργασία και την υπομονη θα χρειαστεις και πολλη μεγαλη τσεπη για να προχωρήσεις......ερώτηση για τι χρήση το προορίζεις το όχημα για ιχ για ιστορικο η αγωνιστηκο σε ρωτάω γιατί πρέπει αναλογα τη χρήση να φροντισεις για καποια πραγματακια εξαρχής για να μην ξαναξηλώνεις μετά.αν έχεις κάποια απορία στη διαθεσή σου το έχω κάνει 3-4 φορες και το τελευταιο είναι ένα 2002 οποτε ότι θες ευχαριστως να σου πω:original:

johnye30is
16-12-12, 14:37
βαγγελη το οχημα προοριζεται για ιστορικο αφου εχω και ΕΛΠΑ πινακιδες αλλα δεν ξερω ακομα αν θα μπει καποιο roll bar για κατηγορια sporting , θα δουμε !! αν χρειαστω κατι θα σου πω :thanks:

GIANNHS M
16-12-12, 15:39
καλη δυναμη,πολυ υπομονη κ γεματη τσεπη.τα τρεια συστατικα της επιτυχιας.μ'αρεσει να βλεπω γριουλες να κανουν επεμβασεις ανανεωσεις!!!ευχομαι να βγει κατι ωραιο.

johnye30is
28-12-12, 20:35
προχωραμε σιγα σιγα !!! η πορτα ξηλωθηκε εντελως , και ευτηχως βρηκα και πηρα αλλο ενα για ανταλακτικα .

mark e92
28-12-12, 21:18
Από πατώματα έφτιαξες τίποτα;

BILL007
28-12-12, 21:23
already subscribed!:popcorn: Καλή δύναμη!

johnye30is
29-12-12, 14:55
Από πατώματα έφτιαξες τίποτα;


ακομα ειμαι στο ξηλωμα δεν εχω φτασει εκει , αν και δεν εχω δει καμια τρυπα !!

johnye30is
06-01-13, 17:24
:thumbsup::thumbsup:

johnye30is
16-01-13, 20:23
η μουρη ξηλωθηκε !!! το συγκεκριμενο εβγαινε με μονα φαναρια αλλα καποιος προηγουμενος ηθελε να βαλει 2πλα και τα εβαλε χαλια , τελοσπαντων θα γινει οπως το εβγαζε η μαμα BMW

johnye30is
21-01-13, 19:44
οι εργασιες καλα κρατουν αν και με αργο ρυθμο !:original:

Bazil Van Sinner
21-01-13, 20:25
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=17163&d=1358793726

:notworthy::notworthy:

το απολυτο αντρικο play-room thumb

Σιγα σιγα να χει και γουστο!

johnye30is
31-01-13, 21:26
τα πισοχαρτα σχεδον βγηκαν , οπως και τα εμπρος φτερα !!!!!

Βαγγελης
02-02-13, 09:59
:original:Οντος το γνήσιο 1505 1602 2002 έβγαινε μονοφάναρο.Αλλα να γνωρίζεις ότι μόλις λανσαρίστικαν τα διπλοφάναρα σαν μετατροπη προσεχε απο την ίδια την bmw είχε γίνει πάταγος.Και μάλιστα κόστιζε και πολύ χρήμα για εκεινη την εποχήthumb Ευλογώ τα γένια μου βέβαια γιατί και το δικο μου διπλοφάναρο είναι αλλα έιπαμε περι ορέξεος κωλοκυθόπιτα!!!:thumbsup::thumbsup:

skaros
04-02-13, 18:38
Πολλα ΜΠΡΑΒΟ, καλη συνεχεια και καλη... υπομονη!

savvas bmwdakias
05-02-13, 15:54
Καλη συνεχεια στο project σου. Το συνεργειο θεσσαλονικη ειναι?

johnye30is
05-02-13, 19:32
Καλη συνεχεια στο project σου. Το συνεργειο θεσσαλονικη ειναι?

ευχαριστω ! οχι φιλε μου Λειβαδια Βοιωτιας

johnye30is
16-02-13, 18:59
επιτελουσς το ξηλωμα τελειωσε , και εχει αρχισει η κατασκευη της "σουβλας" πιστευω αυριο θα ειναι ετοιμη . υπαρχει "φoρτο" εργασιας και παμε με αργο ρυθμο !!!!:mpaks:

mark e92
16-02-13, 20:01
Καλή δύναμη και καλή υπομονή φίλε!!!

Bazil Van Sinner
16-02-13, 20:02
wast ist σουβλα????

mark e92
16-02-13, 20:07
σαν βαση για να το γυρίσεις και να φτιάξεις σάπια εύκολα Bill!!!

tokiko
16-02-13, 20:08
wast ist σουβλα????

Das ist μία κατασκευή που στερεώνεις το αμάξωμα και το γυρνάς 360 μοίρες για να δουλεύεις σε όλο το αμάξωμα.

edit: πάλι με πρόλαβαν johny καλή συνέχεια με το όχημα, περιμένουμε ενημέρωση.

johnye30is
16-02-13, 21:45
Das ist μία κατασκευή που στερεώνεις το αμάξωμα και το γυρνάς 360 μοίρες για να δουλεύεις σε όλο το αμάξωμα.

edit: πάλι με πρόλαβαν johny καλή συνέχεια με το όχημα, περιμένουμε ενημέρωση.

πιστευω κατατοπιστικη εξηγηση !!!!!!!!!!!:thanks:

mark e92
16-02-13, 22:19
Αφού το εχεις και φωτογραφία johny!

Bazil Van Sinner
16-02-13, 23:17
Αφού το εχεις και φωτογραφία johny!
νταξ ρε Μαρκο μην βαρας.....το πιασα αλλα ειπα να μην καταλαβα λαθος.

Καλη συνεχεια Johny!

Stamatis
17-02-13, 01:20
Πολυ ευχάριστο προτζεκτ.
Μπράβο, ωραίο θέμα.

johnye30is
19-02-13, 20:04
ο σκοπος ηταν να φτιαχτει με σχεδον μηδεν χρηματα και να εβαζα σχεδον οτι ειχα απο σιδερα , ισως πληρωσω τους τροχους !

johnye30is
22-02-13, 19:39
ετοιμο για "ψησιμο "!!!!!!!!!!!!!!

mark e92
22-02-13, 21:42
Ειδα το λευκο διπλα και λεω το εβαψε κιολας!!!

johnye30is
02-03-13, 19:05
ξεσαπισμα !!!!!!!!!:original::original:

BILL007
02-03-13, 20:56
WOW!!! :shok::shok::shok::shok::shok: Πολύ σαπίλα!

Καλή συνέχεια!

johnye30is
16-03-13, 21:15
το εμπρος εγινε ετσι !! και παμε στο μασπιε που ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα , αφου ανηχτηκε , εκανε χυμικο μπανιο και μετα μπανιο σε αντισκωριακο ασταρι !!

m_power_lunatic
16-03-13, 21:19
Συνονοματε την εργοστασιακη πλαστικοποιηση την εχεις αφησει απο κατω οπως βλεπω.Μηπως κρυβει κατι εκει???

Για αμμοβολη το σκεφτηκες???

BILL007
16-03-13, 21:37
Για αμμοβολη το σκεφτηκες???

ή ακόμα καλύτερα soda blasting thumb

johnye30is
16-03-13, 22:18
Συνονοματε την εργοστασιακη πλαστικοποιηση την εχεις αφησει απο κατω οπως βλεπω.Μηπως κρυβει κατι εκει???

Για αμμοβολη το σκεφτηκες???

δε νομιζω αλλα θα δηξει !! αφου το τριψω ολο !! απλα προσπαθω να αποφυγω την αμοβολη , αφου μπορω να κανω εξισου καλη δουλεια με αλλη μεθοδο !

Bazil Van Sinner
19-03-13, 07:30
Το σασι θα το καθαρισει με παγοβολη,πρωτη φορα το ακουσα εγω!Και θα ξαναβαφτει ολο.

https://img820.imageshack.us/img820/4950/dsc1184g.jpg


απο ανακατασκευη Ε30 Μ3 ,δικου μου ανθρωπου,στη Στουτγκαρδη thumb

yiannis2002
19-03-13, 07:49
Συνονοματε την εργοστασιακη πλαστικοποιηση την εχεις αφησει απο κατω οπως βλεπω.Μηπως κρυβει κατι εκει???

Για αμμοβολη το σκεφτηκες???

Σχεδόν πάντα κάτι κρύβεται από κάτω.
Στο τελευταίο που φτιάχνω κάναμε αμμοβολή σε μια καρότσα που φαινόταν σχεδόν καθαρή. Οι εκπλήξεις ήταν πάρα πολλές, καθαρίσαμε όμως μια και καλή , γιατί φανήκαν και σημεία που η λαμαρίνα είχε αδυνατίσει. Τα σημεία αυτά με το σβουράκι όσο και να τρίψεις δεν φαίνονται.
Επίσης με την αμμοβολή μπαίνεις και σε σειρά, βλέπεις που πάσχει το κουφάρι, μπαλώνεις , σφυρηλατείς , ασταρώνεις και πάει λέγοντας, μια και καλή όχι κομμάτι κομμάτι.

mark e92
19-03-13, 08:50
το εμπρος εγινε ετσι !! και παμε στο μασπιε που ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα , αφου ανηχτηκε , εκανε χυμικο μπανιο και μετα μπανιο σε αντισκωριακο ασταρι !!

Σωστος!!! Μολις τελειωσει ολο βαζεις και ενα κερακι και θα γινει ΑΘΑΝΑΤΟ!!!

BILL007
19-03-13, 12:09
Το σασι θα το καθαρισει με παγοβολη,πρωτη φορα το ακουσα εγω!Και θα ξαναβαφτει ολο.



ή ακόμα καλύτερα soda blasting thumb

Προφανώς είναι αυτό που είπα πριν.Το soda blasting είναι το μέλλον.

Η αμμοβολή είναι ξεπερασμένη μέθοδος που τραμαυτίζει τις λαμαρίνες!!!

m_power_lunatic
19-03-13, 12:36
Προφανώς είναι αυτό που είπα πριν.Το soda blasting είναι το μέλλον.

Η αμμοβολή είναι ξεπερασμένη μέθοδος που τραμαυτίζει τις λαμαρίνες!!!

Βασιλη εδω στην σκατο-ελλαδα δεν υπαρχει σωστη καμπινα αμμοβολης για σασι θα υπαρχει υαλοβολη ή soda blasting???

Ξεχαστε τί ειναι το μελλον για τις ανακατασκευες αυτοκινητων γιατι απλα ΕΔΩ δεν θα υπαρξει μελλον,απορω γιατι το συζηταμε κιολας.

yiannis2002
19-03-13, 13:31
Η αμμοβολή είναι ξεπερασμένη μέθοδος που τραμαυτίζει τις λαμαρίνες!!!

Η αμμοβολή είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιείται σε όλες τις χώρες του κόσμου , βεβαίως μπορεί να προκαλέσει ζημιά, όπως και το soda blasting , όπως και το acid bath, αν δεν γίνει με τον σωστό τρόπο.
Με άλλη άμμο χτυπάς ενα καράβι, με άλλη άμμο ενα σασί ενός φορτηγού, και με άλλη ενα αυτοκίνητο. Το αποτέλεσμα εξαρτάται ιδιαίτερα από το υλικό και την εμπερία του χειριστή.
Χαρακτηριστικά θυμάμαι,σε συνεργείο που έκανε αμμοβολές σε φορτηγά, με χοντρή άμμο που χτυπούσαν τα σασί ,χτυπήσανε δοκιμαστικά μια πόρτα. Το αποτέλεσμα ήταν βολή κατα ριπάς από καλασνικοφ.
Επίσης όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω, soda blasting στην Ελλάδα, ποιός κάνει?

TSAF
19-03-13, 13:57
Το αποτέλεσμα εξαρτάται ιδιαίτερα από το υλικό και την εμπερία του χειριστή.

Ετσι ακριβως!!! α και ετσι για την ιστορια η αμμοβολη ειναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!

Kostas_1
19-03-13, 14:35
Καλη αμμοβολή υπάρχει και γίνεται στην Ελλάδα, είναι όμως πανακριβη διότι αφ ενος μεν γίνεται από εταιρείες που ασχολούνται με ανακατασκευές στρατιωτικών συστημάτων, αφ ετέρου δε η "αμμος" είναι από πλαστική ύλη και γίνεται εισαγωγή από εξωτερικό.

Ακόμη και σε αλουμινιο έχει γίνει αμμοβολή με άριστα αποτελέσματα.

Αποκλείεται όμως να συμφέρει για 1 μονο παραγγελία. Μόνο αν γίνει σε συνδυασμό πολλών μαζι

Αν παντως καποιος θέλει επαφή ας μου στείλει ΡΜ

nikos1400
19-03-13, 14:50
Καλη αμμοβολή υπάρχει και γίνεται στην Ελλάδα, είναι όμως πανακριβη διότι αφ ενος μεν γίνεται από εταιρείες που ασχολούνται με ανακατασκευές στρατιωτικών συστημάτων, αφ ετέρου δε η "αμμος" είναι από πλαστική ύλη και γίνεται εισαγωγή από εξωτερικό.

Ακόμη και σε αλουμινιο έχει γίνει αμμοβολή με άριστα αποτελέσματα.

Αποκλείεται όμως να συμφέρει για 1 μονο παραγγελία. Μόνο αν γίνει σε συνδυασμό πολλών μαζι

Αν παντως καποιος θέλει επαφή ας μου στείλει ΡΜ

παμε ενα group-buy για τα "σαραβαλα" ???

:th_Laie_67-1:

(χουμορ το "σαραβαλα" ε?)

johnye30is
19-03-13, 21:37
παιδια καλη η αμοβολη ΑΛΛΑ οταν περασεις ενα σασι θα πρεπει στο καπακι να φτιαξεις τα σαπια και στο καπακι να ασταρωσεις τα παντα , το γυμνο μεταλο ειναι ευαισθητο ακομα και στον αερα , αυτο σημαινει οτι για να τα κανεις αυτα θα πρεπει να εισαι ΠΑΝΩ στο σασι τουλαχιστον μια βδομαδα ασταματητα , εκτος αν πληρωνεις και τα κανουν αλλοι . οποτε στην περιπτωση μου που ασχολουμαι 2 με 3 ωρες σχεδον τη μερα μονο κομματι κομματι μπορω να το κανω !!!! και μην ξεχνατε η σκουρια ειναι "αρωστια " αν δεν πεσει φαρμακο και δεν φυγει το αρωστο κομματι η γειατρεια ειναι δυσκολη υποθεση !!!

yiannis2002
20-03-13, 07:45
Η αμμοβολή είναι πολύ πιο ακριβή λύση, γιατί έχει κόστος, συν το κόστος μεταφοράς πρός και από το σημείο που θα γίνει. Από την στιγμή που θα αμμοβολιστεί, το σκάφος μπορεί να δουλευεί σιγά σιγά, το περνάς με σταθεροποιητή σκουριάς και είναι κομπλέ. Άλλωστε, ετσι και αλλιώς για να στρώσεις επιφάνεια, πρέπει να ξανατριφτεί ολόκληρο και μετά να ασταρωθεί. Μπελαλίδικη δουλειά δηλαδή, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι η καλύτερη λύση, γιατί όπως λες η σκουριά είναι αρρώστια, καρκίνωμα που δουλεύει υπόγεια. Κάτω από την πλαστικοποίηση και τα πισσαρίσματα συνήθως κρύβονται εκπλήξεις, ειδικά όταν βλέπεις σάπια σε κολώνες μπροστά και σε μαρσπιέδες κλπ που μαρτυρούν κλεισμένες υδροροές.

johnye30is
25-03-13, 13:54
Η αμμοβολή είναι πολύ πιο ακριβή λύση, γιατί έχει κόστος, συν το κόστος μεταφοράς πρός και από το σημείο που θα γίνει. Από την στιγμή που θα αμμοβολιστεί, το σκάφος μπορεί να δουλευεί σιγά σιγά, το περνάς με σταθεροποιητή σκουριάς και είναι κομπλέ. Άλλωστε, ετσι και αλλιώς για να στρώσεις επιφάνεια, πρέπει να ξανατριφτεί ολόκληρο και μετά να ασταρωθεί. Μπελαλίδικη δουλειά δηλαδή, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις είναι η καλύτερη λύση, γιατί όπως λες η σκουριά είναι αρρώστια, καρκίνωμα που δουλεύει υπόγεια. Κάτω από την πλαστικοποίηση και τα πισσαρίσματα συνήθως κρύβονται εκπλήξεις, ειδικά όταν βλέπεις σάπια σε κολώνες μπροστά και σε μαρσπιέδες κλπ που μαρτυρούν κλεισμένες υδροροές.

γιαννη θα βρουμε κανενα καλο ταμπλο ???? αυτο ειναι το σοβαρο κομματι που μου λείπει !!!

yiannis2002
26-03-13, 07:41
καλημέρα, διαιρούμενο (71-73) ή μονοκόμματο (73+)?

johnye30is
26-03-13, 19:42
καλημέρα, διαιρούμενο (71-73) ή μονοκόμματο (73+)?

μονοκομματο !!! 73 + :thanks:

yiannis2002
27-03-13, 07:43
Καλημέρα, ταμπλώ από μια μικρή έρευνα που έκανα, είναι δύσκολο να βρεθεί. Για να μην πληρώνεις, και μιας τα χέρια σου πιάνουν , μπορείς να το επισκευάσεις. Αν είναι πολύ χάλια, έχω εγω καμια εικοσαριά σε διάφορες καταστάσεις ελα να βρουμε ενα με μικρή ζημιά και να σου δείξω πως να το φτιάξεις.

tokiko
27-03-13, 17:30
παιδια καλη η αμοβολη ΑΛΛΑ οταν περασεις ενα σασι θα πρεπει στο καπακι να φτιαξεις τα σαπια και στο καπακι να ασταρωσεις τα παντα , το γυμνο μεταλο ειναι ευαισθητο ακομα και στον αερα , αυτο σημαινει οτι για να τα κανεις αυτα θα πρεπει να εισαι ΠΑΝΩ στο σασι τουλαχιστον μια βδομαδα ασταματητα , εκτος αν πληρωνεις και τα κανουν αλλοι . οποτε στην περιπτωση μου που ασχολουμαι 2 με 3 ωρες σχεδον τη μερα μονο κομματι κομματι μπορω να το κανω !!!! και μην ξεχνατε η σκουρια ειναι "αρωστια " αν δεν πεσει φαρμακο και δεν φυγει το αρωστο κομματι η γειατρεια ειναι δυσκολη υποθεση !!!

Πιστεύεις ότι είναι σωστό να σου ξεφύγουν σαπίσματα και όταν ολοκληρώσεις την ανακατασκευή απλά να είναι καλυμμένα με μπογιά? Καταλαβαίνω το κόστος της αμμοβολής εννοείτε.
Δεν σου τι λέω thumb, τη γνώμη σου θέλω.

johnye30is
27-03-13, 20:53
Πιστεύεις ότι είναι σωστό να σου ξεφύγουν σαπίσματα και όταν ολοκληρώσεις την ανακατασκευή απλά να είναι καλυμμένα με μπογιά? Καταλαβαίνω το κόστος της αμμοβολής εννοείτε.
Δεν σου τι λέω thumb, τη γνώμη σου θέλω.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ομως αν σε καποια περιπτωση δω οτι δεν μπορω να καθαρισω κατι τοσο καλα , μετα ειναι μονοδρομος !! εξαλου βρισκομαι ειδη στην κατασκευη αμοβολης την οποια εχω δει απο φιλο πως δουλευει και εχω εκπλαγει !

εξαλου το κοστος ειναι στην αμμο και οχι στα υλικα κατασκευης !
δες εδω
https://www.youtube.com/watch?v=q2Q06euHcVI


γιαννη αφου ειναι ετσι θα φτιαξω το δικο μου εχει μονο 2 ραγισματα , περιμενω λεπτομερειες !!

yiannis2002
28-03-13, 18:48
γιαννη αφου ειναι ετσι θα φτιαξω το δικο μου εχει μονο 2 ραγισματα , περιμενω λεπτομερειες !!

Τρίψιμο με 400 νερού όλο το ταμπλώ, με 80άρι εκει που είναι τα ραγίσματα, αν τα κενά είναι μεγάλα, λίγο σφουγγάρι να γεμίσουν (χειρουργικά όμως). Στόκο με πολυεστέρα, τρίψιμο τον στόκο να γεμίσει μόνο το κενό, αστάρι για πλαστικά και βάψιμο. Αν δεν το θες και πολύ γυαλιστερό, σπάστο με ενα 2000 νερού.

Εναλλακτική λύση και μακράν πιο καλή, αλλά πιο ακριβή. Στόκος βινυλίου, στοκάρεις τρίβεις, βάφεις με σπρέυ για βινύλιο και είσαι "εργοστάσιο".

johnye30is
28-03-13, 19:50
Τρίψιμο με 400 νερού όλο το ταμπλώ, με 80άρι εκει που είναι τα ραγίσματα, αν τα κενά είναι μεγάλα, λίγο σφουγγάρι να γεμίσουν (χειρουργικά όμως). Στόκο με πολυεστέρα, τρίψιμο τον στόκο να γεμίσει μόνο το κενό, αστάρι για πλαστικά και βάψιμο. Αν δεν το θες και πολύ γυαλιστερό, σπάστο με ενα 2000 νερού.

Εναλλακτική λύση και μακράν πιο καλή, αλλά πιο ακριβή. Στόκος βινυλίου, στοκάρεις τρίβεις, βάφεις με σπρέυ για βινύλιο και είσαι "εργοστάσιο".

στοκος βινυλιου ????? καλο !! που το βρισκουμε ? γιατι χλωμο να το βρω εδω !!!

johnye30is
28-03-13, 19:58
και φωτο απο το κομματι του μασπιε !!!

yiannis2002
28-03-13, 20:01
στοκος βινυλιου ????? καλο !! που το βρισκουμε ? γιατι χλωμο να το βρω εδω !!!

υπάρχει και εδώ, θα σου στείλω μήνυμα αυριο το πρωί που θα βρείς σίγουρα

spar@
28-03-13, 20:12
εσεις που ξερετε τα πολλα...
εχουμε ενα ντεποζιτο απο ιταλικο αρχαιο ζωρικο οχημα, το ντεποζιτο αυτο ειναι ενωμενο δηλαδη 2 κομματια και κανει ενα "χειλακι" στην ενωση...
εχει πολλα σαπια, αλλα δεν βρισκουμαι πουθενα ιδιο...
προτεινεται ενα υλικο ωστε να το ανοιξουμε να το καθαρισουμε να σπασουμε τα σαπια, και να το καλυψουμε, καθως πολυεστερας κλπ φοβαμαι οτι θα διαλυθει με την βενζινη....

johnye30is
28-03-13, 21:24
μπορεις να το κανεις πλαστικοποιηση εσωτερικα !!! οπως κανουν και στα μοτο !! αφου το ανοιξετε και το καθαρισετε καλα

individual
28-03-13, 22:09
εσεις που ξερετε τα πολλα...
εχουμε ενα ντεποζιτο απο ιταλικο αρχαιο ζωρικο οχημα, το ντεποζιτο αυτο ειναι ενωμενο δηλαδη 2 κομματια και κανει ενα "χειλακι" στην ενωση...
εχει πολλα σαπια, αλλα δεν βρισκουμαι πουθενα ιδιο...
προτεινεται ενα υλικο ωστε να το ανοιξουμε να το καθαρισουμε να σπασουμε τα σαπια, και να το καλυψουμε, καθως πολυεστερας κλπ φοβαμαι οτι θα διαλυθει με την βενζινη....

παν΄το,σε ενα μηχανουργειο να σου το σινιαρει.
ειναι μια καλη και φθηνη λυση.

spar@
28-03-13, 23:19
παν΄το,σε ενα μηχανουργειο να σου το σινιαρει.
ειναι μια καλη και φθηνη λυση.

Nα το πάω σε μηχανουργειο αλλα τι να το κάνουν εκεί ; Θα το ανοίξω να το ξεσαπισω, και μετα αν δεν βγάλω καλή κολληση θα το πονταρω και θα το πάω σε συγκολλητη να μου το φτιάξει!
τι υλικό βάζουν για πλαστικοποιηση;

yiannis2002
29-03-13, 13:35
Εδω στην Κόρινθο έχω συγκεκριμένο χρωματοπωλείο που παίρνω χρώματα αστάρια κλπ και που μου φέρνει ότι υλικό ζητήσω. Υπάρχει και ειδικό κιτ επισκευής για αυτή την δουλειά αν τα σπασίματα είναι μικρά, και δεν προεξέχουν, PERMATEX 80902 .
Επίσης είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα ενα υλικό εποξικό της durostick που το χρησιμοποιούν για διαρροές - ρωγμές σε πλαστικά. Ευκολο και το να το μορφοποιήσεις και στο τρίψιμο. Δύσκολο στο να καλυφθεί σωστά στο βάψιμο.
Αν εχεις μαγαζί με ναυτιλιακά κοντά σου , αναζήτησε και το kwik plastic επίσης εποξικό αλλά καλύτερο από το durostick για την δουλειά αυτή.

johnye30is
08-04-13, 19:37
:thanks:γιαννη !!! προχωραω με το εμπρος κομματι στο φαναρι

johnye30is
21-04-13, 19:39
ετοιμο και το κομματι που στεριωνει το φαναρι , αφου το κοψαμε απο αλλο το καναμε μετην υδροαμμοβολη , το ασταρωσαμε και μετα το κολησαμε .

τελικα πηρα εξαρτημα για το πλυστικο και το εκανα υδροαμμοβολη , πολυ ικανοποιημενος με το αποτελεσμα !!!

BILL007
21-04-13, 19:58
τελικα πηρα εξαρτημα για το πλυστικο και το εκανα υδροαμμοβολη , πολυ ικανοποιημενος με το αποτελεσμα !!!

Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω και κόστος? :thanks:

tokiko
21-04-13, 20:58
Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω και κόστος? :thanks:

20 ευρώ το 20 κιλο της kercher αν δεν κάνω λάθος.

johnye30is
22-04-13, 21:05
σχεδον ολλες οι εταιριες με πλυστικα εχουν το εξαρτημα αυτο , για την δικια μας κατηγορια ερασιτεχνων ειναι οτι καλυτερο , το δικο μου πλυστικο ειναι στα 100bar και εχω αριστο αποτελεσμα απλα αργω λιγο , τα 25 κιλα κανουν 2ε και το βρησκω κοντα στην περιοχη μου σε εργοστασιο της ΛΑΡΚΟ στη Λαρυμνα . το προτεινω χωρις δευτερη κουβεντα !!!!! αν εχετε καποιο πλυστικο στο οποιο δεν βρισκετε το εξαρτημα , παρτε απο αλλη εταιρια και απλα προσαρμοστετο με καποιο φτιαχτο ανταπτορα !!!!

πλεονεκτημα καθολου σκονη !!!!
μειονεκτημα η αμμο πετιεται !!
__________________

tokiko
22-04-13, 21:07
20 θες να πεις ή 2ε...?

johnye30is
23-04-13, 07:33
2eyro της καρχερ εχει 20 !!!!!

johnye30is
08-06-13, 19:31
υπαρχει φωρτος εργασιας και παμε με αργο ρυθμο !!!!

mark e92
09-06-13, 14:24
εσεις που ξερετε τα πολλα...
εχουμε ενα ντεποζιτο απο ιταλικο αρχαιο ζωρικο οχημα, το ντεποζιτο αυτο ειναι ενωμενο δηλαδη 2 κομματια και κανει ενα "χειλακι" στην ενωση...
εχει πολλα σαπια, αλλα δεν βρισκουμαι πουθενα ιδιο...
προτεινεται ενα υλικο ωστε να το ανοιξουμε να το καθαρισουμε να σπασουμε τα σαπια, και να το καλυψουμε, καθως πολυεστερας κλπ φοβαμαι οτι θα διαλυθει με την βενζινη....

Aν βάλεις στοκο πολυεστέρα δεν θα πάθει τιποτα εχω βάλει σε αυτοκίνητου και μετα απο 7 χρόνια ειναι ακόμα οκ ! (είχε σκίσει απο μία πέτρα)

mark e92
09-06-13, 14:25
υπαρχει φωρτος εργασιας και παμε με αργο ρυθμο !!!!

Βρήκες φρυδάκια ???thumb

johnye30is
10-06-13, 18:06
Βρήκες φρυδάκια ???thumb

ναι εχω παρει το ενα αλλα δεν μου πολυαρεσει , και σκευτομαι τι να κανω !! δεν εχει την κουρμπα που εχει το μαμα !!!

pascal2002tr
11-06-13, 20:26
Για το τεποζιτο που αναφερες πιο πριν κανε ενα τηλεφωνο σε αυτον:
https://www.highlander.gr/
Ασχολειται με τετοια πραγματακια.

johnye30is
27-06-13, 21:33
ετοιμο και το φτερο !!!!

Jimmy`s
27-06-13, 22:09
Έργο τέχνης! Πολυ καλή δουλειά!

BILL007
29-06-13, 16:56
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Βασιλης
03-07-13, 00:59
Μπραβο για το κουραγιοσου την διαθεση την υπομονη και επιμονη να ξανακυκλοφορησει ενα εργο τεχνης στο δρομο.
Ωραιοτατη δουλεια κανεις και απο τις φωτο που βλεπω για τα χρονιατου ειναι σε καλη κατασταση

johnye30is
06-07-13, 14:18
ευχαριστω παιδια !!!!! παιρνω κουραγιο :thumbsup::thumbsup:

mark e92
06-07-13, 20:34
Αντε το έφαγες σιγά σιγά !!!thumb

johnye30is
13-08-13, 09:34
σχεδον ετοιμος και ο χωρος της ρεζερβας !!!!!! πατος απο ε30 κολημενο προσωπο !!

mark e92
13-08-13, 16:32
Ακόμα να το τελειώσεις;;;

johnye30is
13-08-13, 23:45
xa xa xa καλο !!!!!!!!!!

BILL007
18-08-13, 18:09
σχεδον ετοιμος και ο χωρος της ρεζερβας !!!!!! πατος απο ε30 κολημενο προσωπο !!

Tόσο χάλι απο σκουριά ήταν ο δικός του που χρειάστηκε απο Ε30?

johnye30is
24-08-13, 21:59
ηταν αρκετα γιατι ολα εκει κρατανε νερο !!!! αλλα οκ εκατσε καλα ονεος !:original:

BILL007
01-05-15, 00:19
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/bump-1.gifhttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/bump-1.gif