PDA

Επιστροφή στο Forum : After track day



Z4 DCT
03-12-12, 15:11
Μετα το track day και εχοντας κανει 7000χλμ με τα ιδια λαδια, τα οποια ειχαν μερικους γυρους και απο τα Μέγαρα στην πλατη τους, αποφάσισα να παω για ενα σερβις...

Βουρ λοιπον για το συνεργείο που κανει τις αλχημείες του ο Σπυρος (μπαουερ) στο Ιλιον......ειναι κοντα σχετικά με το σπιτι και με βολεύει το ωράριο και μετα την δουλεια.......

Ανεβάσαμε το αμαξι στην ράμπα και βουρ.....αλλαγη μπουζί-λάδια-φίλτρο λαδιου....
Τα λαδια εδειχναν αρκετα ταλαιπωρημένα, αλλα ηταν και αναμενόμενο λογο του track day.....το ιδιο και τα μπουζι (κατα την γνωμη μου), παρατηρήστε το χρώμα που εχει παρει το κεραμικό τους περίβλημα απο την θερμοκρασία......α ρε Ν54.......θα βαλω φώτος στο τελος για να τα δειτε,,,,,

Αυτο ομως που μου εκανε τρομερή εντύπωση ηταν το εξής......σε μια συζήτηση που ειχα πριν καιρο με τον Σπυρο, μου ειχε πει οτι μετα απο ενα track day που ειχε παει με το αμαξι του , μετα στο συνεργείο που το τσέκαρε απο κάτω....πολλες βιδες ηθελαν σφίξιμο......
Λοιπον.....στο αμαξι το δικο μου ηθελαν σχεδόν ολες σφίξιμο εστω και λιγο.....ειδικα ομως ηθαλαν πανω απο δυο στροφές η κατω βασεις της μηχανης και το αριστερό αμορτισέρ στο κατω μερος......γενικα ηθελε σφιξιμο.....

Να πω ενα μεγαλο ευχαριστώ στα παιδια του συνεργείου, τον Μακη και τον βοηθο του τον Βασιλη.......εξυπηρετικότατο και ψείρες:thumbsup:


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16270&d=1354543449


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16271&d=1354543497


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16272&d=1354543551


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16273&d=1354543749


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16274&d=1354543801

jannisa
03-12-12, 16:01
Μια χαρά είσαι κι απ' ό,τι μπορώ να διακρίνω ψιλοsafe και τα μίγματά σου.

Άλλess γκουτ καμεράντ.

spar@
03-12-12, 16:02
αυτα τα μπουζι βγηκαν απ το αμαξι σου???
να μου πεις εδω εφτασες να αλλαζεις λαδια καθε 7000κμ, παλια στα 7κ αλλαζες αμαξι...
Π..τανα Τροικα πως αλλαζεις τους ανθρωπους!!!]

spar@
03-12-12, 16:02
Μια χαρά είσαι κι απ' ό,τι μπορώ να διακρίνω ψιλοsafe και τα μίγματά σου.

Άλλess γκουτ καμεράντ.

τι μια χαρα ρε συ?
κοιτα βρωμα.....
τωρα θα ειναι με την οδοντοβουρτσα και το οινοπνευμα καθε σ.κ!

mark e92
03-12-12, 16:11
Γιαννη ποσα χλμ. εχουν τα μπουζι ? καθε ποτε θελουν αλλαγη?

pilot
03-12-12, 16:16
:shok::shok::shok: Γιάννη... συγνώμη φίλε αλλά τα μπουζί είναι χάλια!! Κάτι παίζει με τα μείγματα.. κοίταξε το ΑΜΕΣΑ!!






















































:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Z4 DCT
03-12-12, 16:17
Γιαννη ποσα χλμ. εχουν τα μπουζι ? καθε ποτε θελουν αλλαγη?

Αν...και λεω ΑΝ μου τα ειχαν αλλαξει στα 7000χλμ που τους ειχα ζητησει.....(αλλα εχω σοβαροτατες υπονοιες οτι δεν το εκαναν)...εχουν 13000χλμ.....αλλιως το πιθανοτερο ειναι να εχουν 19000χλμ....

Λογικα οταν εχεις το πακέτο performance η το αμαξι ειναι το 35is... η αλλαγές μπουζί είναι αν θυμάμαι καλα στις 30000χλμ.......εγω που το εχω ενα στάδιο παραπάνω απο το is δεν θελω να μένουν μεσα πάνω απο 15000χλμ

Z4 DCT
03-12-12, 16:58
:shok::shok::shok: Γιάννη... συγνώμη φίλε αλλά τα μπουζί είναι χάλια!! Κάτι παίζει με τα μείγματα.. κοίταξε το ΑΜΕΣΑ!!






















































:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D




Αι σιχτιρ παπάρα......:shok:......μεχρι να δω τις φατσες απο κατω χλωμιασα/........:original::original:

Thomelef
03-12-12, 18:31
χαχαχα...δυο φορές μπήκε πίστα η λατέρνα, και ξελασκάρησαν οι βίδες...

να σου πώ ρε...κάνε και καμμιά δοκιμή με την οροφή. άνοιξε την και προσπάθησε να την κλείσεις...λογικά δεν θα κλείνει. χαχαχαχαχα!!!

Kostas_1
03-12-12, 18:33
χαχαχα...δυο φορές μπήκε πίστα η λατέρνα, και ξελασκάρησαν οι βίδες...

να σου πώ ρε...κάνε και καμμιά δοκιμή με την οροφή. άνοιξε την και προσπάθησε να την κλείσεις...λογικά δεν θα κλείνει. χαχαχαχαχα!!!

Χαχα, λες να εχει στραβωσει?

Ωχ Γιαννη, παρε μικρομετρο και κοιτα τις φωλιες και τους οδηγους αν εφαρμοζουν απολυτα.

Z4 DCT
03-12-12, 18:33
χαχαχα...δυο φορές μπήκε πίστα η λατέρνα, και ξελασκάρησαν οι βίδες...

να σου πώ ρε...κάνε και καμμιά δοκιμή με την οροφή. άνοιξε την και προσπάθησε να την κλείσεις...λογικά δεν θα κλείνει. χαχαχαχαχα!!!

εχεις βγάλει χλωμά σκατουλακια απο το φόβο σου χτικιάρη......:whistle::whistle:

Z4 DCT
03-12-12, 18:37
Χαχα, λες να εχει στραβωσει?

Ωχ Γιαννη, παρε μικρομετρο και κοιτα τις φωλιες και τους οδηγους αν εφαρμοζουν απολυτα.

Τι σε κανει να νομίζεις οτι δεν την τεσταρα και οτι δεν την έκανα service ήδη?


Παπάρες κανετε χαβαλέ......αλλα στα κρυφά ολοι τα ιδια κάνετε....(εκτος τον Θωμα....αυτος το εχει μες στην μπιχλα)

alexk
03-12-12, 19:05
Αυτό με τις βίδες μου κάνει εντύπωση.

Τις σφίξατε με ροπόκλειδο στη ροπή που πρέπει να έχουν ?

Z4 DCT
03-12-12, 19:07
Αυτό με τις βίδες μου κάνει εντύπωση.

Τις σφίξατε με ροπόκλειδο στη ροπή που πρέπει να έχουν ?

Απο οσο ειδα, οταν μπηκα απο κατω σε αυτες τις μηχανης thumb

alexk
03-12-12, 19:10
Απο οσο ειδα, οταν μπηκα απο κατω σε αυτες τις μηχανης thumb

Πρώτη φορά ακούω να ξεσφίγγουν έτσι βίδες

STREETRACING
03-12-12, 19:11
Λογικό είναι να ξεσφιγγουν μετα απο πίστα.

Z4 DCT
03-12-12, 19:12
Πρώτη φορά ακούω να ξεσφίγγουν έτσι βίδες

Ουτε εγω ηξερα κατι τέτοιο....ισως να ειχε την ροπη λιγο περισσότερο....δεν ειμαι 100% σίγουρος Αλεξη...

Στο μονο που ειμαι σιγουρος 100% ειναι οτι το εμπρος αριστερό αμορτισέρ στο δαχτυλίδι που βιδώνει στο κατω μερος ηταν χαλαρό:think:

Thomelef
03-12-12, 19:13
γιατί να ξεσφίγγουν ρε παιδιά???εγώ πρώτη φορά το ακούω. οκ τρώει πίεση το αμάξι, αλλά όχι να ξελασκάρουν οι και οι βίδες...

alexk
03-12-12, 19:15
Λογικό είναι να ξεσφιγγουν μετα απο πίστα.

Που ακριβώς είναι η λογική ?
Όσους ξέρω, δεν έχει ξεσφίξει ποτέ τίποτα.

Konstantinos E60
03-12-12, 19:22
Γιανκο...εγώ ένα ξέρω !
Πολύ κωλοφαρδος αυτός που θα πάρει το κασονι σου όταν με το καλό το δώσεις.

spar@
03-12-12, 19:51
γιατι δεν σας φαινεται λογικο να χανουν το σφυξιμο τους οι βιδες των ψαλιδιων βασεων κλπ??
στα συνεργεια καθε σερβις των 30κ ή 60κ (αναλογα το αυτοκινητο) εχει ελεγχο μπροστινου συστηματο και σφυξιμο αν χρειαστει!
στα αγωνιστικα δεν συζηταμε λυνονται σε καθε αγωνα ετσι και αλλιως....
και το να εχει χασει το σφυξιμο δεν εννοουμε να ειναι λασκα.... που ο Μπαουερ το χει καταφερει και αυτο!

atha
03-12-12, 19:58
ta mpouzi sou mia xara einai ,tora gia tis bides me evales se skepseis ,mia kai den exo asxolithei pote me aytes kai oso na peis to piezo arketa to kaymeno

Ε91
03-12-12, 20:25
Μπράβο,Γιάννη,για το μεράκι που έχεις για την κούκλα σου.
Αν θες,στείλε μου με πμ τα στοιχεία του συνεργείου,να το έχουμε στα υπ´όψιν.
Ευχαριστώ.

STREETRACING
03-12-12, 20:26
Φυσικά και μετα απο τέτοια πίεση στην πίστα είναι φυσιολογικό να χαλαρώνουν λίγο.
Τι είναι απο μπετόν;
Εδω χαλαρώνουν μέσα στην Αθήνα μετα απο κάποια χλμ.
Η αν του γ@μας το Σπιτι στις εκκινησεις.
Δηλαδή εσείς που πάτε πίστα το τσεκαρετε μετα και οκ;

Thomelef
03-12-12, 20:30
εγώ για να'μαι ειλικρινής δεν το τσέκαρα ποτέ.

alexk
03-12-12, 21:16
εγώ για να'μαι ειλικρινής δεν το τσέκαρα ποτέ.

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν μου ξέσφιξε βίδα ποτέ.
Και σκέψου έχει γίνει αρκετές φορές να κάνω 100 γύρους σε μια μέρα.
Μιλάμε για πολύ χιλιόμετρο...

STREETRACING
03-12-12, 21:28
Είσαι πολυ μεγάλη εξαίρεση τότε.