PDA

Επιστροφή στο Forum : [Μ5 Ε60] Αλλαγη δερματος



alexm
06-03-10, 15:02
Οταν αγορασα το Μ5 ειχα υπ' οψιν μου καποια στιγμη να αλλαξω το εσωτερικο χρωμα των επενδυσεων των καθισματων.Μετα απο 2 χρονια αποφασισα να κανω την αλλαγη αυτη.Το χρωμα που υπηρχε στο αυτοκινητο ηταν το sepang bronze (LKA8) σε τελεια κατασταση με μηδενικες φθορες.Η επιλογη του χρωματος για μενα ηταν μονοδρομος καθως μου αρεσει ιδιαιτερα το terracotta που χρησιμοποιει η bmw στο X3 και η porsche,απλως παιξαμε λιγο με τη διχρωμια.Διχρωμια χρησιμοποιει και η bmw στις τελευταιες εκδοσεις competition στα Μ5-Μ6.Το δερμα που βαλαμε ειναι Α' ποιοτητας γαλλικο,οι ραφες εγιναν ακριβως οπως του εργοστασιου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Το δικο του δερμα το ονομαζει η bmw merino και στοιχιζει σαν ανταλλακτικο 2200 ευρω η επενδυση του καθε εμπρος καθισματος και 4000 ευρω τα πισω.Εαν προσθεσουμε τα κομματια της κεντρικης κονσολας και τις επενδυσεις δερματος στις πορτες η bmw για την αλλαγη των δερματων ηθελε περιπου 10000 ευρω!!!!!!
Ποσο το οποιο θεωρω υπερβολικο για τη ποιοτητα του merino,το οποιο μετα απο λιγο καιρο χρησης γυαλιζει παρα πολυ ευκολα.Το γαλλικο δερμα που χρησιμοποιησα εχει την ιδια τιμη με το merino που βρηκα στη γερμανια και σαφως ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας.
Βρηκα στη γερμανια merino sepang bronze ακριβως το ιδιο με της bmw,μου εστειλαν δειγμα και το συγκρινα,και η τιμη του ειναι για 17 περιπου τ.μ δερματος που χρειαζεται το Μ5 900-1000 ευρω με τα μεταφορικα.
Ενας καλος ταπετσερης θα χρειαστει για τη ραφη του δερματος και τη τοποθετηση 1500 περιπου ευρω.Κανοντας τη συγκριση με τη τιμη της bmw θεωρω υπερβολικη τη διαφορα, για το ακριβως ιδιο πραγμα.
καποιες φωτογραφιες πριν και μετα την αλλαγη!!!!!!!.

NickE60
06-03-10, 15:17
Οταν αγορασα το Μ5 ειχα υπ' οψιν μου καποια στιγμη να αλλαξω το εσωτερικο χρωμα των επενδυσεων των καθισματων.Μετα απο 2 χρονια αποφασισα να κανω την αλλαγη αυτη.Το χρωμα που υπηρχε στο αυτοκινητο ηταν το sepang bronze (LKA8) σε τελεια κατασταση με μηδενικες φθορες.Η επιλογη του χρωματος για μενα ηταν μονοδρομος καθως μου αρεσει ιδιαιτερα το terracotta που χρησιμοποιει η bmw στο X3 και η porsche,απλως παιξαμε λιγο με τη διχρωμια.Διχρωμια χρησιμοποιει και η bmw στις τελευταιες εκδοσεις competition στα Μ5-Μ6.Το δερμα που βαλαμε ειναι Α' ποιοτητας γαλλικο,οι ραφες εγιναν ακριβως οπως του εργοστασιου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Το δικο του δερμα το ονομαζει η bmw merino και στοιχιζει σαν ανταλλακτικο 2200 ευρω η επενδυση του καθε εμπρος καθισματος και 4000 ευρω τα πισω.Εαν προσθεσουμε τα κομματια της κεντρικης κονσολας και τις επενδυσεις δερματος στις πορτες η bmw για την αλλαγη των δερματων ηθελε περιπου 10000 ευρω!!!!!!
Ποσο το οποιο θεωρω υπερβολικο για τη ποιοτητα του merino,το οποιο μετα απο λιγο καιρο χρησης γυαλιζει παρα πολυ ευκολα.Το γαλλικο δερμα που χρησιμοποιησα εχει την ιδια τιμη με το merino που βρηκα στη γερμανια και σαφως ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας.
Βρηκα στη γερμανια merino sepang bronze ακριβως το ιδιο με της bmw,μου εστειλαν δειγμα και το συγκρινα,και η τιμη του ειναι για 17 περιπου τ.μ δερματος που χρειαζεται το Μ5 900-1000 ευρω με τα μεταφορικα.
Ενας καλος ταπετσερης θα χρειαστει για τη ραφη του δερματος και τη τοποθετηση 1500 περιπου ευρω.Κανοντας τη συγκριση με τη τιμη της bmw θεωρω υπερβολικη τη διαφορα, για το ακριβως ιδιο πραγμα.
καποιες φωτογραφιες πριν και μετα την αλλαγη!!!!!!!.

Παραδέχομαι!!!!!!!! thumb

Πολύ ωραία δουλειά πραγματικά!!! ...και δύσκολη δουλειά (με πόρτες κονσόλες κλπ)

Stefanos_Cool
06-03-10, 15:22
Απλά ΑΨΟΓΟ! thumb

Stathis
06-03-10, 15:22
μπραβο αλεξη, εντυπωσιακη δουλεια!

μου αρεσει κι εμενα πολυ αυτο το χρωμα...
σε καποιο επομενο αυτοκινητο αν και οταν ερθει η ωρα θα το βαλω...

yannisv
06-03-10, 15:29
Πανέμορφο!!! Φοβερή δουλειά και διχρωμία!!

m-power_01
06-03-10, 15:34
υπεροχο! ΚΑι ωραιος συνδιασμος και πολυ ωραια δουλεια φαινεται να εχει γινει!
Αληθεια Αλεξη αυτο εγινε εδω Πατρα?

Christos 330
06-03-10, 16:17
Aυτη η λεπτομερεια ειναι ολη η διαφορα . . .

Εξαιρετικο Αλεξη ευγε για το μερακι σου . . .

Stamatis
06-03-10, 16:46
Εξαιρετικο οπτικο αποτελεσμα.
Σοφη κινηση.

alexm
06-03-10, 17:01
υπεροχο! ΚΑι ωραιος συνδιασμος και πολυ ωραια δουλεια φαινεται να εχει γινει!
Αληθεια Αλεξη αυτο εγινε εδω Πατρα?

Καλιθεα μερια ΦΩΤΗΣ συντοπιτη.

ΔημήτρηςΜ3
06-03-10, 17:05
τελειο!!!!!
που το εκανες ?

bill_m3
06-03-10, 17:27
ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Αλλά θεωρώ πολλά τα 1500¤ μόνο τοποθέτηση χωρίς τα δέρματα!!
Αλλά σε σχέση με την bmw, καλά είναι!

georggge46
06-03-10, 17:44
ΤΕΛΕΙΟ!!!!

Αλλά θεωρώ πολλά τα 1500¤ μόνο τοποθέτηση χωρίς τα δέρματα!!
Αλλά σε σχέση με την bmw, καλά είναι!

Συμφωνω ! Πολυ ομορφο, αλλα 1500 μονο για την τοποθετηση ειναι αστρονομικο ποσο.... ουτε χρυσες να ηταν οι ραφες ! 1500 ευρω πληρωσα εγω τοποθετηση και δερματα α' ποιοτητας μαζι και μαλιστα σε επωνυμη εταιρια με 5 χρονια εγγυηση !

aristent
06-03-10, 17:49
Μπραβο σε εσενα για την επιλογη αλλα και ΜΠΡΑΒΟ
στον ταπετσερη για την μερακλιδικη δουλεια!:thumbsup:
(παρεπιπτοντως ωραιες ζαντες και τωρα τελειο ολο το οχημα!)

alexm
06-03-10, 17:52
:thanks: για τα καλα σας λογια.
Τα καθισματα-κονσολα-πορτες τα αποσυναρμολογησα μονος μου στο parkinq,τα μετεφερα στον ταπετσερη και οταν τα ετοιμασαμε τα ξανασυναρμολογησα μονος μου.Λυνουν ολα σχετικα ευκολα,αλλαξα μονο τις κοπιτσες απο τις επενδυσεις στις πορτες με καινουργιες γιατι αφενος εχουν λαστιχενιες ροδελες για στεγανοποιηση και ειχαν πατηθει και αφετερου μετα το 2008 εχει κανει αλλαγη βελτιωσης η BMW.
Δεν εχω τον παραμικρο τριγμο απο το λυσε-δεσε και αυτο ειναι κατι που με ευχαριστει ιδιαιτερα γιατι εχω ενα βιτσιο με το συγκεκριμενο θεμα.
Τα εμπρος καθισματα αποσυναρμολογημενα ειναι για χαζεμα 8 moter, 32 φυς, κανα 3 ντουζινες καλωδια και δωστου ναχει !!!!!.
Τα θερμαινομενα-οσφυικη χωρα-μεμβρανη AIRBAG θελουν μεγαλη πολυ μεγαλη προσοχη στο λυσε-δεσε.
Οταν ξεκινησα την αποσυναρμολογηση ειχα αφαιρεσει την μπαταρια για να μην καταγραφουν βλαβες.
Το ολο εγχειρημα εαν καποιος το επιχειρησει θα χρειαστει χρονο-υπομονη και αρκετη ΚΟΥΡΑΣΗ.

alexm
06-03-10, 18:11
Συμφωνω ! Πολυ ομορφο, αλλα 1500 μονο για την τοποθετηση ειναι αστρονομικο ποσο.... ουτε χρυσες να ηταν οι ραφες ! 1500 ευρω πληρωσα εγω τοποθετηση και δερματα α' ποιοτητας μαζι και μαλιστα σε επωνυμη εταιρια με 5 χρονια εγγυηση !

Τα εμπρος καθισματα στο Μ5 ειναι πολυ δυσκολα, τοσο στη ραφη οσο και στο μονταρισμα πιστεψε με. Εγιναν πολλα δειγματα (πεταξαμε πολλα κοματια ραμενα) και αφιερωθηκε πολυς χρονος για να καταφερουμε να αγγιξουμε το τελειο.

Υ.Γ:To μερακι δεν εχει κοστος.......

GM6
06-03-10, 18:35
Τρομερη αλλαγη,φοβερος συνδιασμος:shok: Πολυ καλη δουλεια κ'απο τον Φωτη οπως ειπες....:thumbsup:

NickE60
06-03-10, 18:58
Τα εμπρος καθισματα στο Μ5 ειναι πολυ δυσκολα, τοσο στη ραφη οσο και στο μονταρισμα πιστεψε με. Εγιναν πολλα δειγματα (πεταξαμε πολλα κοματια ραμενα) και αφιερωθηκε πολυς χρονος για να καταφερουμε να αγγιξουμε το τελειο.

Υ.Γ:To μερακι δεν εχει κοστος.......

πραγματικά, καμιά σχέση με νορμάλ καθίσματα thumb τα armrest και τα πλαϊνά των πορτών επίσης ...άλλο πακέτο...!

αλήθεια με τις αντιστάσεις (θερμαινόμενα) τι κάνατε?? τις ξεπιάσατε κρικο-κρικο - σύρμα-σύρμα? ή τα κόψατε και βάλατε καινούρια? έχουν και ραφές αν θυμάμαι καλά ..που θυμάμαι.. χεχε

Z4 DCT
06-03-10, 19:00
Αλεξη ειναι τελειο!!!!!!!:shok::thumbsup::thumbsup:

scania124
06-03-10, 19:06
πολυ ομορφο........πολυ σπορ...οπως αρμοζει σε αυτο το αυτοκινητο......

παντα τετοια...

Dathanaso
06-03-10, 19:14
Απλά ΑΨΟΓΟ! thumb

:thumbsup:
+1000

alexm
06-03-10, 19:32
πραγματικά, καμιά σχέση με νορμάλ καθίσματα thumb τα armrest και τα πλαϊνά των πορτών επίσης ...άλλο πακέτο...!

αλήθεια με τις αντιστάσεις (θερμαινόμενα) τι κάνατε?? τις ξεπιάσατε κρικο-κρικο - σύρμα-σύρμα? ή τα κόψατε και βάλατε καινούρια? έχουν και ραφές αν θυμάμαι καλά ..που θυμάμαι.. χεχε

Τα θερμενομενα ειναι μπερδεμα αλλα οχι δυσκολα,τα πλαινα ειναι κολημενα επανω στα σφουγγαρια τα δε μεσαια ραμενα επανω στο δερμα και ενωνονται μεταξυ τους με φυς αρσενικα-θυληκα.

Δεν αγορασα τιποτα,δουλευουν οπως πριν και για να σε φτιαξω λιγο εκανα και τραμπα τα αφρολεξ οδηγου-συνοδηγου (μεμβρανη airbag!!!!).
Δεν υπαρχουν κρικοι παρα μονο φυς και ραφτα τα μεσαια.
Νικολα εαν το κανεις πολυ προσεκτικα και εχεις υπομονη δεν χαλαει τιποτα

Monsta
06-03-10, 21:16
Πανέμορφο το terracotta thumb και φοβερή η δουλειά του μάστορα (και η δική σου ενασχόληση βέβαια), αν και τόση 2-χρωμία is not my cup of tea.

Apostolos
06-03-10, 21:20
Πανέμορφο το terracotta thumb και φοβερή η δουλειά του μάστορα (και η δική σου ενασχόληση βέβαια), αν και τόση 2-χρωμία is not my cup of tea.

Εξαιρετική δουλειά πέρα από κάθε αμφισβήτηση!!!thumbthumbthumb

stratos
06-03-10, 21:28
Αν και δεν μου αρέσουν τα καφετιά δέρματα σε αυτοκίνητο μπορώ να πώ οτι μου αλλαξες γνώμη. Πανέμορφο και ελπίζω να το χαίρεσαι σε κάθε στιγμή. Οι ραφές είναι εντυπωσιακές και highlight το δέρμα πάνω στο χειρηστήριο του i-drive. Αυτό θα πεί προσοχή στη λεπτομέρεια

aristent
21-04-10, 18:24
Aλεξη λεω να σε βαλω στην πριζα:whistle:
Σκεφτηκες να βαλεις και συριτι στα πατακια terrocotta? οπως ο φιλος/συμφορουμιτης μας ο Αντωνης.

https://i3.photos.scar.gr/426/426084_6_b.jpg
https://i3.photos.scar.gr/426/426084_8_b.jpg
Δες ολο το πακετο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/426084/

tassos
21-04-10, 18:41
Υπεροχη δουλεια...Ξεκινοντας να διαβαζω το thread σου λεω τι εκανε??? Αλλα ειναι πραγματικα εξαιρετικη εφαρμογη και υπεροχο το terracotta

alexm
21-04-10, 18:55
Aλεξη λεω να σε βαλω στην πριζα:whistle:
Σκεφτηκες να βαλεις και συριτι στα πατακια terrocotta? οπως ο φιλος/συμφορουμιτης μας ο Αντωνης.

https://www.bmwfans.gr/forum/
https://www.bmwfans.gr/forum/
Δες ολο το πακετο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/426084/

Αρη τα ταπετα εχουν Μ κεντημενο και με το συριτι ισως παραφορτωθουν.
Στα υποψιν παντως!!!!:thanks:

aristent
21-04-10, 18:58
Αρα δεν το σκεφτεσε.