PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιωμένο πιστόνι



Panos 316T
01-12-12, 17:38
Λιωμένο πιστόνι .. μάλιστα κύριοι...

Ημουν ΕΟ και είχα βάλει το διακόπτη στη μεγάλη πίεση το οποίο σημαίνει 1.75 σταθερή με 2.05 over.με εξωτερική θερμοκρασία 12- 13 ,κοινώς τουρμπόκαιρος.

Το αυτοκίνητο κατάπινε τα χλμ αβίαστα και χωρίς καν να το καταλάβω ανέβαινα προς τα 250 χλμ κοντερίσια με αρκετό ακόμα περιθώριο (3.15 βήμα) και πυρόμετρο στους 910 περίπου ώσπου ξαφνικά άκουσα ένα γκρουπ και τέλος.

Εδώ και 10 χρόνια τουρμπιστός με δεκάδες χλμ στην πλάτη μου, ιδίως σε ταξίδια ,πάντα συνετός με το γκάζι και γνωρίζοντας την ιδιομορφία του αυτοκινήτου μου , «γλυκάθηκα» εκείνη τη στιγμή και παρασύρθηκα σαν παιδάκι που του προσφέρουν το σοκολατάκι.Μου βγήκε ξινό...

Οδική , φόρτωμα και συνεργείο.

Το μοτέρ ανοίχτηκε και έγιναν οι πρώτες εκτιμήσεις .
Λιώσιμο πιστονιού στα πλαινά και η φλάντζα άθικτη!

Η προφανής αιτία το υπερβολικό boost που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ο Μ43Β16.
Η κεφαλη «φουσκώθηκε» και ευτυχώς δεν έχω ρήγματα.
Το μοτέρ θα φτιαχτεί όπως και να χει με τις απαραίτητες εργασίες και το πάθημα ας μου γίνει μάθημα

Σας παραθέτω και μερικές φώτο .

Με τις υγιες μου



Υγ: πρόσφατα διάβασα σε έτερο φόρουμ για απλό 116 με λιωμένο πιστόνι όντας διακοσαρισμένος στην ΕΟ.
1600 κυβικά έχουμε ρεεεεε , που πάμε ξυπόλητοι;;;;;

bill_m3
01-12-12, 17:40
Πάνο επειδή δεν κατάλαβα, τι λάθος έκανες στην βόλτα ????


Με το καλό να φτιαχτεί!! thumb thumb thumb

Panos 316T
01-12-12, 17:43
γενικά Βασίλη τέτοιες ταχύτητες ειναι αποτρεπτικές σε μικρού κυβισμού μοτέρ και πόσο μάλλον υπερσυμπιεσμένο ...η θερμοκρασία.

wheelman
01-12-12, 17:46
Πώ πω, ρε φίλε κρίμα...
Με το καλό να φτιάξεις και να ΄ναι αλεξίσφαιρο πλέον

PANOS-E60
01-12-12, 17:53
περαστικά στο θηρίο ρε Πανούλη :original:

dark knight
01-12-12, 17:54
αν ειχες σφυριλατα θα το γλιτωνες?κριμα,με το καλο να το φτιαξεις και να το βγαλεις στο δρομο.

pilot
01-12-12, 17:58
δεν πειράζει ρε Πάνο, σίδερα είναι θα γίνουν και καλύτερα απο πριν! 10 χρόνια κουπί το καημένο, και πολύ καλά άντεξε!

Panos 316T
01-12-12, 18:00
αν ειχες σφυριλατα θα το γλιτωνες?κριμα,με το καλο να το φτιαξεις και να το βγαλεις στο δρομο.

σφυρίλατα είναι ...

αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάθει κάτι απλά μειώνεις σε μεγάλο βαθμό τους όποιους κινδύνους.

doctore
01-12-12, 18:06
Πάνο, εσυ νασαι καλά να το φτιάξεις, και να το ξαναχαίρεσαι.
Είναι γλυκό το γκάζι

Kostas_1
01-12-12, 18:09
Ελα Πανο, μια χαρα παλληκαρι βγηκε τοσα χρονια!!!

Εμ με το βιαγκρα οκ, αλλα ρε φιλε το ξεζουμισες :)

Θα φτιαχτει καλυτερο!

katsaraios
01-12-12, 18:09
Ατυχια Πανο αν και εσυ εισαι ψυχραιμος και λογικος αντιλαμβανομενος οτι υπαρχουν ορια στο μοτερακι,,..
Με το καλο μαχιμος ξανα !

gnx
01-12-12, 18:13
Πάνο εύχομαι γρήγορα πάλι στο δρόμο!

nikos1400
01-12-12, 18:22
οχιιιιιιιι....
τι να πουμε Πανο, περαστικα.
κακες εποχες για τετοια εξοδα αλλα τι να κανεις...
σιδερα ειναι και φτιαχνουνε.
thumb

gant
01-12-12, 18:36
Πάνο σου βγήκε κουστούμι που έλεγαν οι παλιότεροι, αλλά εντάξει εσύ να σαι καλά.
Ίσως στο βάθος του μυαλού σου όταν ανέβασες πίεση να χες και το ερώτημα, θα αντέξει άραγε? Ας δοκιμάσω.

fanisk
01-12-12, 18:38
Πανο καλα να εισαι να τα λιωνεις ! Υγεια, για τα σιδερα μη σκας.

kostas1.6
01-12-12, 18:38
Κρίμα ρε Πάνο. Μακάρι να είναι το τελευταίο. Άντε και όσο το δυνατόν πιο σύντομα (και πιό αναίμακτα οικονομικά) ξανά έτοιμος!

alexk
01-12-12, 18:50
Λυπάμαι για τη βλάβη σου.
Εύχομαι να το φτιάξεις γρήγορα.

Ερώτηση, γιατί τα πιστόνια σου έχουν 4 οπές για βαλβίδες ?
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16178&stc=1&thumb=1&d=1354379638

Μ43Β16 δεν είπες ότι έχεις ?
:morningcoffee:

nikos1400
01-12-12, 19:20
Υγ: πρόσφατα διάβασα σε έτερο φόρουμ για απλό 116 με λιωμένο πιστόνι όντας διακοσαρισμένος στην ΕΟ.
1600 κυβικά έχουμε ρεεεεε , που πάμε ξυπόλητοι;;;;;

αυτο τωρα που λες Πανο δεν το δεχομαι.
εννοω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
νορμαλ απειραχτο και λιωμενο πιστονι ??!! 116 ??
καινουριο αμαξι δηλαδη ???
:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

ποιες ακριβως συνθηκες, ξερεις ?

Samaro
01-12-12, 19:25
Πανο, εσύ νά 'σαι καλά και τα υπόλοιπα φτιάχνονται ! thumb

hades7
01-12-12, 19:28
Πανο με το καλό ρε φίλε πάλι στους δρόμους αλλα μετά τον ταμταμ γιατί τρως πολυ

Thomelef
01-12-12, 19:36
περαστικα πάνο, και μπράβο για τον τρόπο που ρίχνεις την ευθύνη στον εαυτό σου.

η μεγαλύτερη μαγκιά ενός ανθρώπου είναι να παραδέχεται ότι έχει κάνει λάθος.

STREETRACING
01-12-12, 19:51
Δυστυχώς πάντα οι τελικές δημιουργούν θέματα με αρκετή πίεση.
ΕΣΥ νασαι καλα.
Κ εγω το 1994 έπαιζα θυμάμαι με τη βαλβίδα της hks απο δίπλα.
Είναι γλυκό πράμα η πίεση.

atha
01-12-12, 19:53
den peirazei pou espase re , killed in action , etsi prepei na pethainoun oi mixanes

turbodog
01-12-12, 19:54
Wideband εχεις? Η θερμοκρασια καυσαεριων ειναι ενα σημαδι αν δουλευουμε φτωχα αλλα δεν ειναι αυτο που μας δειχνει ακριβως αν ειμαστε φτωχοι σε μιγμα η οχι. Βεβαια ενα βουλωμενο μπεκ μπορει να καταστρεψει τον κινητηρα σε δευτερολεπτα και το πυρομετρο να μην προλαβει να παρει μυρωδια (βεβαια και το wideband δεν μπορει να μας δειξει ενα βουλωμενο μπεκ αλλα σιγουρα θα μας δειξει διαφορα στο πιο φτωχο απο οτι συνηθως δουλευουμε στο τερμα γκαζι αμεσα ενω το πυρομετρο δεν εχει αμεσα αποτελεσματα και επηρεαζεται κιολας απο την διαρκεια φορτιου του κινητηρα) Βαλε αν θελεις και ενα extra μπεκακι να ψεκαζεις μεθανολη-νερο (αφου εχεις ρυθμισει χωρις αυτο) ωστε να κατεβαζεις τις θερμοκρασιες κυλινδρων μεσω εξαερωσης-απαγωγης του νερου καθως και να βοηθας στην μειωση του εισερχομενου αερα/αυξηση των οκτανιων μεσω της μεθανολης. Με το καλο να βγεις ξανα στους δρομους και συντομα thumb

bmw316turbo
01-12-12, 20:23
Λιωμένο πιστόνι .. μάλιστα κύριοι...

Ημουν ΕΟ και είχα βάλει το διακόπτη στη μεγάλη πίεση το οποίο σημαίνει 1.75 σταθερή με 2.05 over.με εξωτερική θερμοκρασία 12- 13 ,κοινώς τουρμπόκαιρος.

Το αυτοκίνητο κατάπινε τα χλμ αβίαστα και χωρίς καν να το καταλάβω ανέβαινα προς τα 250 χλμ κοντερίσια με αρκετό ακόμα περιθώριο (3.15 βήμα) και πυρόμετρο στους 910 περίπου ώσπου ξαφνικά άκουσα ένα γκρουπ και τέλος.

Εδώ και 10 χρόνια τουρμπιστός με δεκάδες χλμ στην πλάτη μου, ιδίως σε ταξίδια ,πάντα συνετός με το γκάζι και γνωρίζοντας την ιδιομορφία του αυτοκινήτου μου , «γλυκάθηκα» εκείνη τη στιγμή και παρασύρθηκα σαν παιδάκι που του προσφέρουν το σοκολατάκι.Μου βγήκε ξινό...

Οδική , φόρτωμα και συνεργείο.

Το μοτέρ ανοίχτηκε και έγιναν οι πρώτες εκτιμήσεις .
Λιώσιμο πιστονιού στα πλαινά και η φλάντζα άθικτη!

Η προφανής αιτία το υπερβολικό boost που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί ο Μ43Β16.
Η κεφαλη «φουσκώθηκε» και ευτυχώς δεν έχω ρήγματα.
Το μοτέρ θα φτιαχτεί όπως και να χει με τις απαραίτητες εργασίες και το πάθημα ας μου γίνει μάθημα

Σας παραθέτω και μερικές φώτο .

Με τις υγιες μου



Υγ: πρόσφατα διάβασα σε έτερο φόρουμ για απλό 116 με λιωμένο πιστόνι όντας διακοσαρισμένος στην ΕΟ.
1600 κυβικά έχουμε ρεεεεε , που πάμε ξυπόλητοι;;;;;


Δεν πειραζει ρε φιλε....εσυ να εισαι καλα να το ξαναφτιαξεις και να σε μετρησω μετα....
Υ.Γ Τελικα δεν κρατηθηκες εεε? Μαρτυριαρη!!!

NS-conv
01-12-12, 21:08
Αν και δυσκολες εποχες για τετοια λειτουργει το ρητο:οσο με πληγωνεις τοσο με πορωνεις...Ευχομαι παλι συντομα στους δρομους και δυνατοτερος...

halkida116mpack
01-12-12, 21:24
πανο στο ματιασανε οι αλητες εδω μεσα(να σου πω το συζηταγα και εγω το βιντεο αυτο μαζι με τον μπεμβελοβερ το νικολα) απο τοτε που εβαλες το βιντεακι που στροφαριζε τρελα το οχημα.να σαι γερος και να το κανεις οτι γουσταρεις...αληθεια για εξηγησε μου ομως πως εσπασε 116 με 200 γιατι παντα ετσι κυκλοφορω στην εθνικη τωρα τελευταια

Panos 316T
01-12-12, 21:47
ευχαριστω για τη συμπαρασταση σας παιδια πραγματικα.

Ενω γνωριζω που χολαινει το project μου , την επαθα σαν τον Οδυσσεα με τις σειρηνες.

Πλεον παρηγοριεμαι και γω λεγοντας παλιοσιδερα ειναι , αργα ή γρηγορα θα το ξαναφτιαξω πληρωνοντας το τιμημα.

@ Νικο 1400 : αληθευει και θα σου στειλω pm
@ Θωμα το ιδιο ακριβως μου πε και ο μηχανικος μου
@ Αλεξη τα πιστονια ειναι για 16βαλβιδο οπως πολυ σωστα παρατηρησες τροποποιημενα
@Δημητρη (turbodog) πολυ σωστα οσα λες.
Απο μπεκ και μειγματα γενικα ημουν σωστος, σε αυτο που εχω καταληξει υστερα απο κουβεντα με τον καλο μου φιλο Ζωη ειναι οτι εκτος απο ρυθμιση στο δυναμομετρο, το αυτοκινητο πρεπει να βγαινει και στο δρομο(φορτιο,τελικες κλπ) για τις τελευταιες πινελιες.

Stunt Mike
01-12-12, 22:33
ευχαριστω για τη συμπαρασταση σας παιδια πραγματικα.

Ενω γνωριζω που χολαινει το project μου , την επαθα σαν τον Οδυσσεα με τις σειρηνες.

Πλεον παρηγοριεμαι και γω λεγοντας παλιοσιδερα ειναι , αργα ή γρηγορα θα το ξαναφτιαξω πληρωνοντας το τιμημα.

@ Νικο 1400 : αληθευει και θα σου στειλω pm
@ Θωμα το ιδιο ακριβως μου πε και ο μηχανικος μου
@ Αλεξη τα πιστονια ειναι για 16βαλβιδο οπως πολυ σωστα παρατηρησες τροποποιημενα
@Δημητρη (turbodog) πολυ σωστα οσα λες.
Απο μπεκ και μειγματα γενικα ημουν σωστος, σε αυτο που εχω καταληξει υστερα απο κουβεντα με τον καλο μου φιλο Ζωη ειναι οτι εκτος απο ρυθμιση στο δυναμομετρο, το αυτοκινητο πρεπει να βγαινει και στο δρομο(φορτιο,τελικες κλπ) για τις τελευταιες πινελιες.

Να σε κραξω εδω περα ή να περιμενω τον καφε???Περαστικα σου φιλαρακι και να μαθαινουμε οτι οποιοδηποτε μοτερ,οσο καλα προετοιμασμενο και να'ναι,σε τετοιες πιεσεις ΔΕΝ ειναι αλεξισφαιρο!
Παντως αν τ'αμαξι ειναι σωστα ρυθμισμενο στο δυναμομετρο και ο προγραμματιστης ασχοληθει σοβαρα,ειναι εντελως περιττες οι ρυθμισεις στο δρομο.Εκτος κι αν τις κανεις μονος σου σε καθε βολτα,ταξιδι που πας.Αλλιως δεν εχει νοημα...Το 90% των περιπτωσεων εχουν ηδη προσομοιωθει πανω στα ραουλα.
Παρεπιπτοντως οταν ειχα βγει προσφατα Ε.Ο. με συνοδηγο τον Bassako,μου'λεγε ''πατα ρε 5η,πατα'' και του'λεγα οτι δεν το κανω γι'αυτον ακριβως τον λογο=πολυ φορτιο!Κι ενω δουλευω μονο 1bar σ'ενα μοτερ που'χει μελετηθει ν'αντεξει 1.8bar.....

nikos1400
01-12-12, 22:39
θα απαντησω μονος μου σε αυτο που σε ρωτησα στο ΠΜ,
μαλλον θα συνεχισεις τουρμπιστος :nitro: και οχι αλλαγη με αλλο μοτερ,

ή δεν αποφασισες ακομα ?

Panos 316T
01-12-12, 22:48
το δικο μου θα φτιαχτει Νικο

z3 2.2
01-12-12, 23:45
εσυ να εισαι καλα Πανουλη και να ξαναβγαλεις το θεριο στο δρομο.
του μ@μησες τα ραμματα ομως!
μπραβο που βγαινεις και λες "οκ παιδες...εσπασε"!!!
εισαι πολυ μπροστα γενικως και το ξερεις ;)

Harisp
02-12-12, 00:30
Εκτός από όσα είπανε οι προηγούμενοι, το νου σας γιατί κυκλοφορούνε και μαϊμού δήθεν επώνυμα πιστόνια, μπιέλες κτλπ τα οποία είναι κινέζικα και τα πουλάνε για γνήσια και δοκισμένα.

Τι ''φούστα'' έχουν τα πιστόνια που είχες;

trabakoulas
02-12-12, 02:16
Φιλε μου ευχομαι να το ξαναφτιαξεις συντομα!
Δεν ξερω τι δουλεια ειχες κανει στο μοτερ σου (set up κλπ) αλλα οταν δουλευουμε 2bara με 5ες και 250 χλμ σε μοτερ μετατροπη σε turbo αργα η γρηγορα θα γινει η ζημια.
Ειχα συμβιωση 10 χρονια με τετοιο αμαξι, με πραγματικα πολλα πραγματα επανω. Αλλα να το φουσκωνω 2bara σε τελικες το απεφευγα οπως ο διαολος το λιβανι. Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις σε τετοια μοτερ. Τρελα φορτια, ενα πυρακι να σου χτυπησει εκεινη την ωρα παπαλα το μοτερ.

Καλη δυναμη και σιδερενιο (μαλλον σφυρηλατο) το νεο rebuilt!

Eleni
02-12-12, 04:21
Πανο, εσυ να εισαι καλα!!! Πρωτα η υγεια σου και η ασφαλεια σου και μετα το αυτοκινητο......
Καθε λαθος, μας γινεται μαθημα και εμπειρια!!!!!!

chief
02-12-12, 05:18
Περαστικα φιλε.
Τα μοτερ καμια φορα σπανε και τις περισσοτερες φορες ειναι απο δικα μας λαθη.
Δεν πειραζει. Θα το φτιαξεις και θα ειναι και καλυτερο.

GEO316
02-12-12, 08:59
Δεν πειραζει πανο,εσυ να σε καλα τα σιδερα θα ξαναγινουν
Θα το κανεις καλυτερο τωρα...

bimmerm
02-12-12, 09:50
αυτο τωρα που λες Πανο δεν το δεχομαι.
εννοω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
νορμαλ απειραχτο και λιωμενο πιστονι ??!! 116 ??
καινουριο αμαξι δηλαδη ???
:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

ποιες ακριβως συνθηκες, ξερεις ?

επειδη και εγω το διαβασα δεν ηταν απειραχτο.ηταν πειραγμενο στην αυξηση ροπων απο το συμπερασμα που βγαινει απο τα λεγομενα του.και λεω απο τα λεγομενα του γιατι ο ιδιοκτητης του δεν γνωριζει τι του εβαλαν οταν ζητησε αυξηση ιπποδυναμης.


περαστικα πάνο, και μπράβο για τον τρόπο που ρίχνεις την ευθύνη στον εαυτό σου.

η μεγαλύτερη μαγκιά ενός ανθρώπου είναι να παραδέχεται ότι έχει κάνει λάθος.

σωστος.... και.... αυτα θα θυμομαστε οταν μεγαλωσουμε

Andri
02-12-12, 09:52
Δεν πειράζει θα το κάνεις καλύτερο το θηρίο σου !
Εσύ και η υγεία σου πάνω από όλα....

Panos 316T
02-12-12, 10:09
Εκτός από όσα είπανε οι προηγούμενοι, το νου σας γιατί κυκλοφορούνε και μαϊμού δήθεν επώνυμα πιστόνια, μπιέλες κτλπ τα οποία είναι κινέζικα και τα πουλάνε για γνήσια και δοκισμένα.

Τι ''φούστα'' έχουν τα πιστόνια που είχες;

σωστη η παρατηρηση σου ,

οσο για την φουστα μαλλον σουπερ μινι γιατι τα ειδα ολα:)

προφανως δεν γνωριζω

Azurius
02-12-12, 10:16
Πάνο στα!@!@$ σου! Εσύ να είσαι καλά. Το μοτέρ φτιάχνεται. Και στο λέει άνθρωπος που έχει κάνει ρύζια το δικό του ουκ ολίγες φορές! Στο φινάλε, πες οτι έκανες extreme test αντοχής!!! Αν και να σου πω έτσι όπως το βλέπω το πιστόνι το ξεφτίλισες φίλε. Για να σήκωσε τόσο πολύ θερμοκρασία κάτι έγινε. Το πρόγραμμα εξαιρείται γιατί όπως λες είναι χρόνια τουρμπισμένο. Φόλα βενζίνη ή μήπως πολλαπλασιαστής που ήταν στα τελευταία του, μήπως αντλία καυσίμου ή κάποιο μπεκ στέγνωσε; Στις φωτό κάτω το τελευταίο μου κατόρθωμα απο φόλα βενζίνη...... Όπως και να έχει το γούσταρες και μπράβο σου!

ΥΓ. Απο οργανάκια είσαι κομπλέ;

Stunt Mike
02-12-12, 10:33
Στο δικο σου φαινονται τα σημαδια απο τα πυρακια που βαραγε το μοτερ,λογω κακης βενζινης.Στου Πανου το πιστονι ειναι καθαρο.Ετσι οπως το βλεπω ειναι ξεκαθαρα λιωσιμο λογω θερμοκρασιας και παρατεταμενης μαλιστα...
Η αληθεια ειναι οτι με 910c στο πυρομετρο,κανονικα επρεπε ν'αφησει γκαζι κι οχι να συνεχιζει να τελικιαζει.Πυρηνικο αντιδραστηρα το'κανε!!

Azurius
02-12-12, 10:39
Στο δικο σου φαινονται τα σημαδια απο τα πυρακια που βαραγε το μοτερ,λογω κακης βενζινης.Στου Πανου το πιστονι ειναι καθαρο.Ετσι οπως το βλεπω ειναι ξεκαθαρα λιωσιμο λογω θερμοκρασιας και παρατεταμενης μαλιστα...
Η αληθεια ειναι οτι με 910c στο πυρομετρο,κανονικα επρεπε ν'αφησει γκαζι κι οχι να συνεχιζει να τελικιαζει.Πυρηνικο αντιδραστηρα το'κανε!!

10000000% συμφωνώ μαζί σου. Αλλά γιατί τόσο πολύ να σήκωσε; Εκτός κι αν το είχε για πολλά χιλιόμετρα στη λίμα....

Panos 316T
02-12-12, 10:42
τιγκα στο πυρακι "ξαδερφε" !

και τα δικα μου χτυπημενα ειναι.

Μαλλον ειναι καποιος συνδυασμος πραγματων δηλαδη μουφα βενζινη,ελλειψη οκτανιων "εκει πανω",ρυθμιση σε ΕΟ, ισως προσθηκη νερων για απαγωγη θερμοκρασιας....

Απο μπεκ πολ/στες αντλιες ημουν σωστος.

Απλως υπενθυμιζω οτι η ζημια εγινε επιταγχυνωμενος και οχι κρατωντας σταθερη πορεια.

Απο οργανα εποπτειας εχω μπαρομετρο,πυρομετρο και πιεσης λαδιου.
Μαλλον πρεπει να βαλω και wideband ...

Azurius
02-12-12, 10:51
τιγκα στο πυρακι "ξαδερφε" !

και τα δικα μου χτυπημενα ειναι.

Μαλλον ειναι καποιος συνδυασμος πραγματων δηλαδη μουφα βενζινη,ελλειψη οκτανιων "εκει πανω",ρυθμιση σε ΕΟ, ισως προσθηκη νερων για απαγωγη θερμοκρασιας....

Απο μπεκ πολ/στες αντλιες ημουν σωστος.

Απλως υπενθυμιζω οτι η ζημια εγινε επιταγχυνωμενος και οχι κρατωντας σταθερη πορεια.

Απο οργανα εποπτειας εχω μπαρομετρο,πυρομετρο και πιεσης λαδιου.
Μαλλον πρεπει να βαλω και wideband ...
Πάνο άστα να πάνε φίλε. Όταν είδα το μοτέρ ανοιγμένο δεν ήξερα τι να κάνω. Να κλάψω ή να σκάσω στα γέλια; Εφόσον ήταν σε επιτάχυνση, μάλλον ο λόγος είναι αυτό που λες. Τέσπα, εσύ να είσαι καλά, (η τσέπη σου να είναι γεμάτη κουράγιο) και το μοτέρ θα ξαναγίνει! To wideband φίλε τελικά είναι μονόδρομος.... Έτσι θα το είχα σώσει κι εγώ.....

Το πρόγραμμα δεν το έκανες σε δρόμο; Ρύθμιση μόνο σε δυναμόμετρο;

Panos 316T
02-12-12, 11:08
στο δρομο ποτε...να που τελικα χρειαζοταν ασχετα αν ημουν ολα αυτα τα χρονια συνετος.

Azurius
02-12-12, 11:15
στο δρομο ποτε...να που τελικα χρειαζοταν ασχετα αν ημουν ολα αυτα τα χρονια συνετος.

Ξάδερφε πάντως μπράβο σου που είσαι ειλικρινής! :clap1: Ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι το πρόγραμμα στο δρόμο. Όσο καλό και να είναι ένα δυναμόμετρο τις πραγματικές συνθήκες του δρόμου δεν τις πιάνει. Γι αυτό, την επόμενη φορά, ο προγραμματιστής incar με το laptop κι εσύ τον κάνεις να θέλει να βγάλει και τα έντερά του! thumbthumbthumb

Panos 316T
02-12-12, 11:27
τουλαχιστον να αποτελεσει παραδειγμα-οδηγος σε επιδοξους και σε κατοχους.

Σε ευχαριστω

nik200
02-12-12, 11:30
πανο τωρα το ειδα το θεμα...

οχι ρε συ...γμτ....μεγαλο ξενερωμα...τα χω ζησει και ξερω...(3 μοτερ η αρχοντια μου.....)...δεν γ@μιεται...θα το ξαναφτιαξεις και καλυτερο...μονο ελπιζω να μην ηρθε σε δυσκολη χρονικη στιγμη....(μαζι με ολα τα υπολοιπα...)

υγ...τα υπολοιπα τα λεμε στο καφεδακι..

Panos 316T
08-12-12, 19:25
πήγα στο συνεργείο για να δω την πορεία των εργασιών όπου προχωράει αργά και βασανιστικά καθώς απαιτεί λεπτομερείς επεμβάσεις.

Επ ευκαιρίας αποφασίσαμε να βάλουμε (επιτέλους για κάποιους χαχαχα) external , το οποίο μειώνει τόσο το ρίσκο του over boost(μία από τις αιτίες της ζημιάς) όσο και κάποιους βαθμούς στο πυρόμετρο.
Για αυτά θα αναφερθώ στο νήμα με το project μου.


Το εν λόγω πιστόνι όταν το πιασα στα χέρια μου, μου πετάχθηκαν οι βολβοί των ματιών μου όξω!:shok:
μιλάμε για σκίσιμο κανονικό όπως θα δείτε παρακάτω.
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16357&d=1354990933

Kostas_1
08-12-12, 19:32
Πωπωπωρε συ το σκισες ναι!

Azurius
08-12-12, 19:36
πήγα στο συνεργείο για να δω την πορεία των εργασιών όπου προχωράει αργά και βασανιστικά καθώς απαιτεί λεπτομερείς επεμβάσεις.

Επ ευκαιρίας αποφασίσαμε να βάλουμε (επιτέλους για κάποιους χαχαχα) external , το οποίο μειώνει τόσο το ρίσκο του over boost(μία από τις αιτίες της ζημιάς) όσο και κάποιους βαθμούς στο πυρόμετρο.
Για αυτά θα αναφερθώ στο νήμα με το project μου.


Το εν λόγω πιστόνι όταν το πιασα στα χέρια μου, μου πετάχθηκαν οι βολβοί των ματιών μου όξω!:shok:
μιλάμε για σκίσιμο κανονικό όπως θα δείτε παρακάτω.

Πανο εκανες καταπληκτικη δουλεια... Πρεπει οντως να το ξεφτιλισες! Ετσι περιπου ειχε γινει και το δικο μου. Οπως και να εχει καλη μελετη τωρα πανω στο μοτερ, οσο το δυνατον προσεκτικη δουλεια στην υλοποιηση και προγραμα στο δρομο. Και συντομα να το ευχαριστηθεις οσο πιο πολυ μπορεις. Αλλωστε γι αυτο το λογο το εφτιαξες!

Thomelef
08-12-12, 20:11
Πανο εκανες καταπληκτικη δουλεια... Πρεπει οντως να το ξεφτιλισες! Ετσι περιπου ειχε γινει και το δικο μου. Οπως και να εχει καλη μελετη τωρα πανω στο μοτερ, οσο το δυνατον προσεκτικη δουλεια στην υλοποιηση και προγραμα στο δρομο. Και συντομα να το ευχαριστηθεις οσο πιο πολυ μπορεις. Αλλωστε γι αυτο το λογο το εφτιαξες!

άσε βρε μπάμια που θα δώσεις και συμβουλές για το πρόγραμμα. :th_Laie_67-1:

Γιαννης Ε39
08-12-12, 20:24
Tο ιδιο ειχα παθει και εγω σε ενα scoupe,βελτιωμενο οσο πηγαινε(τουρμπινα gt 28rs στην αρχη και μετα gt30r,walbro αγραφο,tial external,je πιστονια,pauter μπιελες,water injection κτλ)(ξερω οτι δεν θα το πιστεψετε,αλλα ειναι η αληθεια).Σε τερμα γκαζι ποτε το πυρομετρο δεν εδειξε πανω απο 850 βαθμους.Βεβαια ειχα ακαφτες.Εφτασα να εχω κανει 180000 χλμ καθημερινης χρησης και ηρθε ενα μπεκ να μου δωσει το πιστονι και την μπιελα του 3ου κυλινδρου στο χερι.Βεβαια δεν με αφησε στον δρομο(ρεταριζε μεχρι της 3500 στροφες και μετα καθαριζε).Δυστηχως οταν το ελυσα στο σπιτι για να δω την ζημια(η οποια νομιζα οτι οφειλοταν σε σπασμενο ελατηριο),μου πεσαν τα σαγονια.Τοτε ειπα τερμα και αγορασα το BMW που εχω τωρα....Σε καταλαβαινω απολυτα.Με το καλο στον δρομο παλι και απροβληματιστα για αλλα τοσα χρονια.

Stunt Mike
08-12-12, 22:32
Αντε βρε Πανο,με το καλο να γινει παλι κτηνος!Το εξτερναλ πολυ το αργησες φιλος.....θα δεις αλλο μοτερ τωρα,θα τουρμπιζει και χαμηλοτερα λιγο αλλα και πολυ πιο σταθερη διατηρηση της πιεσης σε ολο το φασμα.Λογικα θα διευρυνθει και το φασμα που ειχες τη μεγιστη ροπη σου....

Nino
08-12-12, 22:44
Στη διαρκή προσπάθεια για απόλυτη οδήγικη ολοκλήρωση, το να σπασεισ ένα μοτέρ είναι μια απο τις βαθμίδες που πρέπει καποιοσ να ξεπέρασει...
Πανο μου εσυ να είσαι καλά και αυτό θα γίνει καλυτερο!!!

Panos 316T
08-12-12, 23:02
Αντε βρε Πανο,με το καλο να γινει παλι κτηνος!Το εξτερναλ πολυ το αργησες φιλος.....θα δεις αλλο μοτερ τωρα,θα τουρμπιζει και χαμηλοτερα λιγο αλλα και πολυ πιο σταθερη διατηρηση της πιεσης σε ολο το φασμα.Λογικα θα διευρυνθει και το φασμα που ειχες τη μεγιστη ροπη σου....

thanks man

λογικα τα 47-48 κιλα ροπης που ειχα στο peak δεν θα τα ξαναπιασω αλλα δεν απαραιτητα κακο αυτο,ειδωμεν...

Stunt Mike
08-12-12, 23:12
thanks man

λογικα τα 47-48 κιλα ροπης που ειχα στο peak δεν θα τα ξαναπιασω αλλα δεν απαραιτητα κακο αυτο,ειδωμεν...

Απ'το να'χεις 48κ ροπης στις 4000σαλ πχ και στις 4500 να'χεις 32κ,προτιμω να'χεις 40κ απο τις 3800 εως τις 5000+ σταθερα.....Το overboost ειναι καθαρα κοντρακικη νοοτροπια για να παιρνεις αβατζο στο ''πατα''.....αν δεν σπινιαρεις ανεξελεγκτα βεβαια..

Panos 316T
09-12-12, 10:23
ειχα κανει τα κουμαντα μου να μην σπινιαρω ;)

Σαφως ειναι καλυτερα να "τραπεζωθει" η καμπυλη ροπης , να πιανω μεγαλυτερο εμβαδον...

z3 2.2
09-12-12, 13:15
πως εγινε ετσι ρε το πιστονι!!!! Χαχαχαχα,απο τα καλυτερα που εχω δει!!!!!
Ωραιος ο Πανος!
Το μπλοκ πως ειναι?

Panos 316T
09-12-12, 13:22
μιλαμε για τρομακτικη πιεση.

Δεν το ειδα Μιτσο ,ειναι στο ρεκτιφιε.