PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταξιδι στη Γερμανια



giannis_compact
21-11-12, 01:15
Λοιπον, κυριοι, στις 26 Δεκεμβριου ξεκιναω ενα ταξιδι προς τη Γερμανια οδικως και οχι μεσω Ιταλιας. Αρχικα θα παω στο Regensburg, επειτα στη Νυρεμβεργη για μια επισκεψη σε συγγενεις και μετα περνωντας απο Φρανκφουρτη, Βοννη, Κολωνια να φτασω στο Ντυσσελνορφ, οπου θα μεινω μερικες μερες. Στο γυρισμο για Regensburg θα ακολουθησω αλλη διαδρομη για να παω και στη Χαϊδελβέργη, που δεν εχω παει ποτε και ειναι πανεμορφη και μετα θα παω Στουτγκαρδη, Ulm, Augsburg για να φτασω στο Μοναχο να δω και τον ξαδερφο μου και ισως το φιλο μας alexk και την επομενη μερα θα γυρισω για δυο-τρεις μερες ακομη στο Regensburg πριν γυρισω στη Θεσσαλονικη.
Η διαδρομη προβλεπει να ξεκινησω χαραματα απο Θεσσαλονικη να περασω Σκοπια, Σερβια, Κροατια, Σλοβενια, Αυστρια και μετα να φτασω στο Regensburg της Γερμανιας. Οι διαδρομες ειναι δυο. Τη μια την εχω κανει, την αλλη οχι. Η πρωτη ειναι να παω στο Μοναχο και απο κει να παω στο Regensburg περνωντας απο Ζαγκρεμπ και Λουμπλιανα και επειτα Σαλτσμπουργκ και να περασω στη Γερμανια. Ως εδω ολα καλα μιας και εχω ξανα παει. Αν παω απο το δρομο αυτο θα κανω +125 χιλιομετρα Μοναχο-Regensburg. Για να βγω απ'αυθειας, ομως, στο Regensburg γλιτωνοντας αυτα τα χιλιομετρα μπορω απο το Ζαγκρεμπ να μην παω στη Λουμπλιανα αλλα να φυγω προς το Μαριμπορ της Σλοβενιας και απο κει μετα στο Graz της Αυστριας και να περασω στη Γερμανια, δρομος που δεν εχω παει και δε ξερω τι γινεται απο κει. Γνωριζει καποιος τι γινεται απο κει; Οποιαδηποτε γνωμη-συμβουλη δεκτη.
Εννοειται πως θα παω με το κομπακτ.

Dimitrios
21-11-12, 01:19
Φίλε καλό ταξίδι, αν και δε μπορώ να βοηθήσω καλά να περάσεις. Ονειρό μου αυτό που πας να κάνεις. Μία χάρη, όταν γυρίσεις αν μπορέσεις πες μας τα έξοδα σε βενζίνες κυρίως!!!

giannis_compact
21-11-12, 01:22
Φίλε καλό ταξίδι, αν και δε μπορώ να βοηθήσω καλά να περάσεις. Ονειρό μου αυτό που πας να κάνεις. Μία χάρη, όταν γυρίσεις αν μπορέσεις πες μας τα έξοδα σε βενζίνες κυρίως!!!

Οσα και να ειναι φιλε Δημητρη ειναι κατι που δεν το κανεις συχνα και οταν το κανεις αξιζει να δωσεις κατι παραπανω. Εξαλλου, θα πρεπει να νοικιασω εκει αυτοκινητο για να κανω ολα αυτα τα χιλιομετρα και επισης τα αεροπορικα ειναι ακριβα εκεινη την περιοδο, οποτε ερχεται μια η αλλη.

Dimitrios
21-11-12, 01:27
Συμφωνώ με τη λογική σου, δεν γίνονται κάθε μέρα αυτά.... πάντως οτιδήποτε καταγράψεις θα είναι χρήσιμο για όλους εμάς τους μελλοντικούς road-trippers..!!!
Και παρέα με ένα compact. Πρόσφατα κάθισα σε ένα και εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Καλά να περάσεις!!

spar@
21-11-12, 02:23
ρε γιανν που πας?/
θα φας χιονι....

giannis_compact
21-11-12, 02:43
Θα χει πολυ λες;
Μπες κανα μσν να τα πουμε.

scania124
21-11-12, 02:49
Γιάννη είμαι κάτι το οποίο κάποια στιγμη θέλω να κανω και εγΩ με το ΙΧ και όχι με το φορτηγό.
Πάνε από το γκρατς.....μια Χαρούλα ειναι ο δρόμος.....και γλυτώνεις και λίγα χιλιόμετρα.στην ουσία δεν κανείς γύρω.
Καλό ταξίδι να χεις.καλα θα ήταν να φορόυσες από εδΩ χιονολαστιχα.....αλυσιδουλε να έχεις μαζί......και άντε με το καΛο.

spar@
21-11-12, 03:02
Θα χει πολυ λες;
Μπες κανα μσν να τα πουμε.

μέσα ήμουν τώρα ξαπλωσα μιλάμε αύριο μπες οπότε θες μέσα θα μαι!

giannis_compact
21-11-12, 03:02
Γιάννη είμαι κάτι το οποίο κάποια στιγμη θέλω να κανω και εγΩ με το ΙΧ και όχι με το φορτηγό.
Πάνε από το γκρατς.....μια Χαρούλα ειναι ο δρόμος.....και γλυτώνεις και λίγα χιλιόμετρα.στην ουσία δεν κανείς γύρω.
Καλό ταξίδι να χεις.καλα θα ήταν να φορόυσες από εδΩ χιονολαστιχα.....αλυσιδουλε να έχεις μαζί......και άντε με το καΛο.

Θανο σε ευχαριστω πολυ. Εχω παρει ηδη χιονολαστιχα και θα τα φορεσω στις 16αρες οσονουπω.

aristent
21-11-12, 06:52
Καλο ταξιδι Γιαννη και καλο κουραγιο με ΤΑ χιλιομετρα που ετοιμαζεσαι να κανεις.:thumbsup:

Γεννηθηκα στο Augsburg και μεγαλωσα στο Mannheim (1966-1978).....:doh: τι χρονιες εγραψα???.....λες και εγραφα ιστορια για τον Κολοκοτρωνη!!!:th_Laie_67-1:

Στην Χαϊδελβέργη, ειναι οντως πανεμορφα για εκδρομες,αλλα και γενικα η Γερμανια τα Χριστουγγενα ειναι καταπληκτικη.thumb

...και παλι να περασεις καλα!!!:original:

bimmer-corfu
21-11-12, 10:53
δεν έχω κάνει ακριβώς αυτές τις διαδρομές αλλά έχω οδηγήσει αρκετά σε όλες αυτές τις χώρες και το μόνο που έχω να πω είναι ότι έχουν απο καλό μέχρι άψογο οδικό δίκτυο. Μην έχεις πρόβλημα ότι και να αποφασίσεις....

m3e36
25-11-12, 13:00
φιλε Γιαννη δεν ξερω την ηλικια σου την οικογενειακη σου κατασταση και το αν συναναστρεφεσαι με τετοιου ειδους καταστηματα...
παντως αν περασεις απο φρανκφουρτη ((και εισαι του καλλιτεχνικου χωρου....)) πρεπει οπωσδηποτε να πας σε αυτο το καταστημα.https://fkk-oase.de/
στην κυριολεξια αυτο το καταστημα ειναι το ονειρο καθε αντρα.
υ.γ παρακαλω τους κυριους διαχειριστες αν η προταση μου δεν ειναι πρεπον και δεν αρμοζει στους κανονες του forum να διαγραψουν το post μου.

apostoles46
25-11-12, 14:54
Γιαννη μπραβο ρε συ!Μολις ερθω ελλαδα θελω να το κανω και εγω!Καλο κουραγιο!

katrin_bmw
25-11-12, 16:25
καλο ταξιδι να εχεις μπραβο υπεροχη εμπειρια!!

halkida116mpack
25-11-12, 19:34
φιλε 2 φορες που πηγα μοναχο απο το γκαρμις μπηκα -βγηκα.δεν ηταν κατι φοβερο ο δρομος της αυστριας.τραβα ρε και μην φοβασαι τιποτα Ελληνας εισαι αρα διαολος, ο Ελληνας και στον Αρη να τον στειλεις μια χαρα θα παει και θα΄'ρθει.thumb

I_MNL
10-01-13, 01:57
ξεκιναω ενα ταξιδι προς τη Γερμανια οδικως και οχι μεσω Ιταλιας.

Η διαδρομη προβλεπει να ξεκινησω χαραματα απο Θεσσαλονικη να περασω Σκοπια, Σερβια, Κροατια, Σλοβενια, Αυστρια και μετα να φτασω στο Regensburg της Γερμανιας. .


Καλά οι δρόμοι είναι καλοί εκεί? Θα με ενδιέφερε για το μέλλον, καθώς γενικά προτιμώ να οδηγώ παρά να κάθομαι στο πλοίο...
Πού διανυκτέρευες?

Καμμιά φωτογραφιούλα πήρες να μας δείξεις? :original:

pilot
10-01-13, 02:31
υπομονη my dear..ολα θα τα βαλει ο Γιαννης!

Skyline_IS
10-01-13, 10:00
Σερβια μονο θα αγανακτησεις. Κατα τα αλλα οι δρομοι ειναι καλοι.

bimmer-corfu
13-01-14, 18:41
Σερβια μονο θα αγανακτησεις. Κατα τα αλλα οι δρομοι ειναι καλοι.

αν και αργά τώρα, τι πρόβλημα υπάρχει στη Σερβία? Μια χαρά είναι οι δρόμοι εκτός απο καμιά 100στή χιλιόμετρα στη Νότια Σερβία.

giannis_compact
13-01-14, 18:51
αν και αργά τώρα, τι πρόβλημα υπάρχει στη Σερβία? Μια χαρά είναι οι δρόμοι εκτός απο καμιά 100στή χιλιόμετρα στη Νότια Σερβία.

Σωστά, μέχρι το Νις περίπου.

ΔημήτρηςΜ3
13-01-14, 22:51
Να σου πω κατι !!!!
Εχεχεχεχ 6 Φεβρουάριου ειμαι Γερμανια
Να σου πω και κατι καλύτερο !!!!!
Εχω κλεισει για τεστ drive Τοοο εργαλείο !
F80 M3 !!
Θα το σκίσω λέμε φωτο και βινδεο