PDA

Επιστροφή στο Forum : ACCESS ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ



strof
20-11-12, 15:09
Μήπως υπάρχει κάποιος που κατέχει το θέμα και μπορεί να διαθέσει λίγο απο τον χρόνο του για να μπορέσω να μηχαγραφησω ορισμένα αρχεία στη δουλειά; Ανέλαβα νεα καθήκοντα (γραμματεα) και με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα πως ο απερχόμενος δούλευε με καρφίτσα και καρμπον! Προσπάθησα μόνος μου να φτιαξω μια βαση δεδομενων αλλά δεν τα κατάφερα... Δεν ζητώ κάτι ιδιαίτερο πέντε πραγματάκια ειναι, πιστεύω για κάποιον που το κατέχει δεν είναι πάνω δέκα λεπτά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Vasilis
20-11-12, 15:41
στο excel εννοεις?

ή εχεις συγκεκριμενο προγραμμα?

fanisk
20-11-12, 15:43
MS Access

strof
20-11-12, 15:47
MS Access
thumb

Stamatis
20-11-12, 16:17
Οτι θες εδω ειμαστε για αξες.

bill_m3
20-11-12, 16:38
Γραμματέας ???

Τώρα θα δεις την γλύκα!!!
:D:D:D:D:D

Vasilis
20-11-12, 17:03
Γραμματέας ???

Τώρα θα δεις την γλύκα!!!
:D:D:D:D:D

εχεις κατσει σε γονατο εσυ ε? :whistle: :th_Laie_67-1:

Ptboul
21-11-12, 08:51
Δυστηχώς στροφ οι περισσότεροι δουλεύουμε εξελάκι.

Κορυφαία κ αξιόπιστη η Access ειδικά για την δουλειά που την θες αλλά πλέον κ το εξελάκι το διαμορφώνεις όπως θέλεις σαν εικόνα.

Εννοείται ότι συγκεντρωτικούς πίνακες, συναρτήσεις, μακροεντολές, κλπ έχεις και στα δύο, αλλά το εξελ το μεταβάλεις εύκολα ότι ώρα θες.

Οπότε άλλαξε γνώμη και γύρνα το σε εξέλ ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :hystericalbs1:

ps: Σιδεροκέφαλος και πάντα με δουλειά!

Stamatis
21-11-12, 09:53
Δυστηχώς στροφ οι περισσότεροι δουλεύουμε εξελάκι.

Κορυφαία κ αξιόπιστη η Access ειδικά για την δουλειά που την θες αλλά πλέον κ το εξελάκι το διαμορφώνεις όπως θέλεις σαν εικόνα.

Εννοείται ότι συγκεντρωτικούς πίνακες, συναρτήσεις, μακροεντολές, κλπ έχεις και στα δύο, αλλά το εξελ το μεταβάλεις εύκολα ότι ώρα θες.

Οπότε άλλαξε γνώμη και γύρνα το σε εξέλ ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :hystericalbs1:

ps: Σιδεροκέφαλος και πάντα με δουλειά!

Μπορείς να έχεις βάση δεδομένων σε εξελόφυλο?¨

για λέγε

strof
21-11-12, 10:44
Δυστηχώς στροφ οι περισσότεροι δουλεύουμε εξελάκι.

Κορυφαία κ αξιόπιστη η Access ειδικά για την δουλειά που την θες αλλά πλέον κ το εξελάκι το διαμορφώνεις όπως θέλεις σαν εικόνα.

Εννοείται ότι συγκεντρωτικούς πίνακες, συναρτήσεις, μακροεντολές, κλπ έχεις και στα δύο, αλλά το εξελ το μεταβάλεις εύκολα ότι ώρα θες.

Οπότε άλλαξε γνώμη και γύρνα το σε εξέλ ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :hystericalbs1:

ps: Σιδεροκέφαλος και πάντα με δουλειά!

Δεν εχω προβλημα και με excel αν ειναι ευκολο. Δωσε καμια οδηγια πως να το φτιαξω!

wheelman
21-11-12, 11:44
Δεν εχω προβλημα και με excel αν ειναι ευκολο. Δωσε καμια οδηγια πως να το φτιαξω!
Περιέγραψε μας τί θέλεις να κάνεις.
Πεδία, συναρτήσεις, report κλπ προκειμένου να δούμε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε.

Ένα πολύ καλό παράδείγμα DB σε MS Access είναι η Northwind (https://support.microsoft.com/kb/824265), πολλά πράγματα όμως,
σιγουρα τα κάνεις και με το excel, εγώ συνήθως βάση χρησιμοποιώ όταν έχω πάνω απο
30.000 record ή πολύπλοκες συναρτήσεις σε συνδιασμό με μεγάλο πλήθος εγγραφών.

Ptboul
21-11-12, 12:16
Μπορείς να έχεις βάση δεδομένων σε εξελόφυλο?¨

για λέγε

;; Εννοείς πρόεδρα αν μπορείς να δώσεις μορφή πίνακα στο εξέλ όπως στην άξες;

Γιατί ότι αρχείο τηρείς στο εξέλ, βάση δεδομένων είναι.


Δεν εχω προβλημα και με excel αν ειναι ευκολο. Δωσε καμια οδηγια πως να το φτιαξω!


Περιέγραψε μας τί θέλεις να κάνεις.
Πεδία, συναρτήσεις, report κλπ προκειμένου να δούμε πώς μπορούμε να βοηθήσουμε.


Ακριβώς, δώσε μας μια φόρμουλα, θέλεις ονόματα, δ/νσεις, τηλ?

Νούμερα, ποσά, υπολογισμούς; Γράψε εδώ ένα ντραφτ με στήλες και γραμμές, για το τι περίπου θα πραγματεύεται ΚΑΙ αν τα στοιχεία σου θέλεις να κάνουν link με άλλα εξελόφυλλα ή αρχεία ή υπερσυνδέσεις με pdf κλπ.

Ptboul
21-11-12, 13:16
Ίσως βοηθήσει για μια μικρή ιδέα https://www.de.teipat.gr/pages/pliroforiki_erg/Baseis%20Dedomenon.pdf

Υπόψη ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ωραιότατα υπογείγματα του office (εξέλ, word, κλπ) που υπάρχουν για πολλές χρήσεις (από υπολογισμό δανείου μέχρι έκδοση τιμολογίων).

spar@
21-11-12, 14:07
Δεν εχω προβλημα και με excel αν ειναι ευκολο. Δωσε καμια οδηγια πως να το φτιαξω!

δηλαδη τωρα θα μας λες ιστοριες για το πως κολλησε ο υπολογιστης και εκανες restart???
κριμα γιατι ησουν τοσο μαχιμος που σε χαιρομουν .....:thumbsup::thumbsup:

aristent
21-11-12, 14:21
δηλαδη τωρα θα μας λες ιστοριες για το πως κολλησε ο υπολογιστης και εκανες restart???
κριμα γιατι ησουν τοσο μαχιμος που σε χαιρομουν .....:thumbsup::thumbsup:

τουλαχιστον τωρα θα τον χαρει καλυτερα η οικογενεια του.thumb

Πανο, αν και σου πηγαινε καλυτερα η προηγουμενη θεση,ευχομαι οτι καλυτερο στο νεο σου ποστο.:thumbsup:

viper
21-11-12, 17:43
Ίσως βοηθήσει για μια μικρή ιδέα https://www.de.teipat.gr/pages/pliroforiki_erg/Baseis%20Dedomenon.pdf

Υπόψη ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα ωραιότατα υπογείγματα του office (εξέλ, word, κλπ) που υπάρχουν για πολλές χρήσεις (από υπολογισμό δανείου μέχρι έκδοση τιμολογίων).


το αρχείο που δίνεις, μιλάει γενικά περί βάσεων δεδομένων.
Αν θέλεις, περιέγραψέ μας τι ακριβώς θέλεις να κανεις, ή ποιο πρόβλημα αντιμετωπίζεις και θεωρείς οτι λύνεται με excel.
Εκτός κι αν ρωτάς γενικά αν είναι καλλύτερα να μάθεις excel η access.