PDA

Επιστροφή στο Forum : performance short shift



Z4 DCT
05-03-10, 10:33
Σκεφτομαι να προβω στην αγορα του short shift, το συστημα που μειωνει την διαδρομη του λεβιε ταχυτητων και θα ηθελα να μαθω μερικες πληροφοριες γι αυτο, αξιζει, πραγματικα εχει διαφορα στο δρομο η ειναι απλα μαρκετινγκ?
Και μηπως υπαρχει κατι καλυτερο....αλλη εταιρεια?
:thnx:

scania124
05-03-10, 10:57
ποιο ρε?????αυτο?????

yannisv
05-03-10, 11:06
Θάνο εννοεί και το σύστημα από κάτω νομίζω.

Κωνσταντίνος
05-03-10, 11:21
Σκεφτομαι να προβω στην αγορα του short shift, το συστημα που μειωνει την διαδρομη του λεβιε ταχυτητων και θα ηθελα να μαθω μερικες πληροφοριες γι αυτο, αξιζει, πραγματικα εχει διαφορα στο δρομο η ειναι απλα μαρκετινγκ?
Και μηπως υπαρχει κατι καλυτερο....αλλη εταιρεια?
:thnx:

Οχι στον δρόμο δεν έχει καμμία διαφορά, τι διαφορά θα μπορούσε να έχει άλλωστε.
Εβαλα εγώ πριν λίγο καιρό στο Ε36, και η διαφορά ήταν στην αίσθηση. Μειώθηκε η διαδρομή του λεβιέ και κάλυψε τα δικά μου γούστα.
Δεν έβαλα κάποιο aftermarket, γιατί μου είπε ο μηχανικός ότι θα ψάχνω να βρω την νεκρά ανάμεσα σε 1η-2η. Δεν το ήθελα τόσο απόλυτο.
Εβαλα απο Μ3 Ε36 Evo, και είναι όπως ακριβώς το ήθελα

Z4 DCT
05-03-10, 11:27
αυτο εννοω στην αισθηση, οχι στο δρομο.

Z4 DCT
05-03-10, 11:27
ποιο ρε?????αυτο?????

Μα τι μπουρτζος εισαι!!!!:shok:

Αυτο που εχεις μειωνει την διαδρομη του λεβιε????:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

scania124
05-03-10, 11:31
Μα τι μπουρτζος εισαι!!!!:shok:

Αυτο που εχεις μειωνει την διαδρομη του λεβιε????:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ναι βρε παπαρα......εχει μαζι και ενα σιδερο ποιο κοντο......

Z4 DCT
05-03-10, 11:35
ναι βρε παπαρα......εχει μαζι και ενα σιδερο ποιο κοντο......

Μα τι λεβιες εισαι?????:hystericalbs1: :hystericalbs1:

αλλο ειναι αυτο που λεω.....

Vasilis
05-03-10, 11:52
ΩΡΑΙΟ Συμπεθεριο θα κανετε ρε......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
05-03-10, 11:57
Ρε στο θεμα δεν θα απαντησει κανεις............τι ειναι τουτοι ρε........


υ/γ
ξερει κανεις ποσο παει σε ευρωπουλα???

Vasilis
05-03-10, 12:12
ενταξει γιαννακο....

αφου το βαρυνες το κλιμα...θα σου απαντησω...

μου χουν πει οτι τα καλυτερα ειναι της UUC...εχουν βεβαια λιγο τσιμπημενη τιμη....αλλα δεν μασαμε....η κριση δεν μας πιανει.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
05-03-10, 12:16
ενταξει γιαννακο....

αφου το βαρυνες το κλιμα...θα σου απαντησω...

μου χουν πει οτι τα καλυτερα ειναι της UUC...εχουν βεβαια λιγο τσιμπημενη τιμη....αλλα δεν μασαμε....η κριση δεν μας πιανει.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

οχι ρε παλαβε.........:hystericalbs1:

ρε τι ειν τουτοι thumbξαναλεω.......

τι ειναι η uuc????

fanisk
05-03-10, 12:28
οχι ρε παλαβε.........:hystericalbs1:

ρε τι ειν τουτοι thumbξαναλεω.......

τι ειναι η uuc????

https://www.uucmotorwerks.com/html_product/bmw_shifters/uucshifter.htm

thumb

yannisv
05-03-10, 12:57
Τί να το κάνεις βρε το short shifter στο σαράβαλό σου?? :thefinger: :p

Dathanaso
05-03-10, 16:23
αυτο ρε παιδες ειναι σαν "σειριακο"?

m-power_01
05-03-10, 16:32
αυτο ρε παιδες ειναι σαν "σειριακο"?

ποιο???

Γιαννη θα μειωσει την διαδρομη του επιλογεα σου! Θα σου δωσει απλως αισθηση στο χερι ...Αν ειναι κατι επωνυμο (και ζυγισμενο).Υπαρχουν κατι short shift της πλακας που μετα πρεπει να κανεις πυχεις και να φτιαξεις παπιες!
Στον δρομο δεν θα δεις καμια διαφορα σε επιδοσεις. Μην ξεχνας οτι ο συμπλεκτης ειναι αυτος που κανει την συμπλεξη/αποσυμπλεξη και ροκανιζει δευτερολεπτα...οχι ο επιλογεας!

stratos
05-03-10, 16:56
Γιάννη να γίνει. Γύρω στα 350 euro είναι το κόστος. m3est καμιά βοήθεια?

Μειώνει απίστευτα την διαδρομή, εννοείται κάνεις πιο γρήγορες αλλαγές και στην κίνηση αφήνει τέλεια αίσθηση. Επίσης, δεν σκληραίνει ο επιλογέας και είναι και απο την επίσημη BMW, όχι κάτι σκληρό και να ψάχνεις να βείς την νεκρά ή την τρίτη σε γρήγορη αλλαγή.

Αν ρωτήσεις, δες για 2 τεμμάχια...

Z4 DCT
05-03-10, 17:17
Γιάννη να γίνει. Γύρω στα 350 euro είναι το κόστος. m3est καμιά βοήθεια?

Μειώνει απίστευτα την διαδρομή, εννοείται κάνεις πιο γρήγορες αλλαγές και στην κίνηση αφήνει τέλεια αίσθηση. Επίσης, δεν σκληραίνει ο επιλογέας και είναι και απο την επίσημη BMW, όχι κάτι σκληρό και να ψάχνεις να βείς την νεκρά ή την τρίτη σε γρήγορη αλλαγή.

Αν ρωτήσεις, δες για 2 τεμμάχια...

ok Στρατο.....θα κανουμε αγορα, θα μαθω και τιμες.....

stratos
05-03-10, 17:21
ok Στρατο.....θα κανουμε αγορα, θα μαθω και τιμες.....

Γιάννη θα εντιπωσιαστείς. Απλά κάνε 2 χιλιόμετρα σε κάποιο αυτοκίνητο με αυτό και θα δείς την τεράστια διαφορά. Πόσ μάλλον εσύ που έχεις ματσούκι μυπργολεβιέ σε σχέση με εμένα με τον κοντό σε μήκος λόγω του m-pack. Σημαντικό πλεονέκτημα οτι αν δεν σου αρέσει ο λεβιές μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε aftermarket ή τον δικό σου...

Η φούσκα απο alcandara είναι όλα τα λευτά...

Z4 DCT
05-03-10, 17:28
Γιάννη θα εντιπωσιαστείς. Απλά κάνε 2 χιλιόμετρα σε κάποιο αυτοκίνητο με αυτό και θα δείς την τεράστια διαφορά. Πόσ μάλλον εσύ που έχεις ματσούκι μυπργολεβιέ σε σχέση με εμένα με τον κοντό σε μήκος λόγω του m-pack. Σημαντικό πλεονέκτημα οτι αν δεν σου αρέσει ο λεβιές μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε aftermarket ή τον δικό σου...

Η φούσκα απο alcandara είναι όλα τα λευτά...

Βρε μουχλα, ειμαι φουλ m pack απο την μανα του το εργαλειο.....τιποτα δε θυμασαι.....:hystericalbs1: :hystericalbs1:

gregE36
05-03-10, 19:36
sorry τι αμαξι εχεις??

Z4 DCT
05-03-10, 20:30
sorry τι αμαξι εχεις??

E92 320 M PACK

katsaraios
05-03-10, 21:04
Γιαννη σε Ε46 που εχω βαλει (45 ευρω κοστος) ειναι μεγαλη η διαφορα στην αισθηση
πολυ πιο σφιχτο και κοντο στην διαδρομη του,μαλιστα οταν το δοκιμασε ενα "παλιο" μελος του φορουμ πηγε να πεταξει το μπαχαλολεβιε στο δικο του γιατι ηταν σαν να αλλαζε ταχυτητες σε παλιο λεωφορειο:thumbsup:
πιστευω οτι και στο δικο σου μοντελο θα εχει μεγαλη διαφορα

Z4 DCT
05-03-10, 21:05
Γιαννη σε Ε46 που εχω βαλει (45 ευρω κοστος) ειναι μεγαλη η διαφορα στην αισθηση
πολυ πιο σφιχτο και κοντο στην διαδρομη του,μαλιστα οταν το δοκιμασε ενα "παλιο" μελος του φορουμ πηγε να πεταξει το μπαχαλολεβιε στο δικο του γιατι ηταν σαν να αλλαζε ταχυτητες σε παλιο λεωφορειο:thumbsup:
πιστευω οτι και στο δικο σου μοντελο θα εχει μεγαλη διαφορα

Με πεισατε!!!!!:banana::thumbsup:

bill_m3
05-03-10, 21:38
Ποια τα μειονεκτήματα του short shift??????

G_kaliteros
05-03-10, 22:23
κατσαραιος που τα πουλανε αυτα το δικο σου ειναι καλο?
ειναι δησκολο στην τοποθετηση?
οπισθεν π.χ μπενει ευκολα??
ευχαριστω!

katsaraios
05-03-10, 22:43
Ποια τα μειονεκτήματα του short shift??????
μεχρι τωρα δεν εχω δει προσωπικα καποιο.


κατσαραιος που τα πουλανε αυτα το δικο σου ειναι καλο?
ειναι δησκολο στην τοποθετηση?
οπισθεν π.χ μπενει ευκολα??
ευχαριστω!

το δικο μου ειναι της bmw ,οπου και να ρωτησεις σε εξουσιοδοτημενο το εχουν,κοστος δεν γνωριζω με τοποθετηση αλλα σαν κοματι εκανε 45 ευρω .
ολες οι ταχυτητες μπαινουν πιο σφιχτα,και μικραινει πολυ η διαδρομη και τυχον τζογος στις αλλαγες.

NickE60
05-03-10, 23:17
Έτσι είναι όπως τα λέει ο Γιώργος. Θα σου αρέσει! Το έχω κι εγώ (της BMW)

Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι από τη μπίλια και κάτω. Αυτός με την κοντή διαδρομή είναι αυτός με τη μεγαλύτερη απόσταση από τη μπίλια ως τον πείρο. Είναι επίσης πιο κοντός από τη μπίλια ως την κορυφή.

https://img411.imageshack.us/img411/2451/ssk.jpg

stratos
06-03-10, 02:12
Βρε μουχλα, ειμαι φουλ m pack απο την μανα του το εργαλειο.....τιποτα δε θυμασαι.....:hystericalbs1: :hystericalbs1:

Ωχ δεν το θυμόμουν καθόλου. Μόνο τις ζάντες θυμάμαι αχαχαχα. Για τα μπάζα είμαι. χαχαχα :hystericalbs1:


Το quickshift έχει να κάνει με τους μοχλούς που όλοι ξέρουμε. Μοχλός για παράδειγμα είναι ο λοστός που όταν πάμε να σηκώσουμε ένα κιβώτιο δημιουργούμε μια "τραμπάλα". Όσο πιο μακρύς είναι ο μοχλός απο την μεριά μας τόσο λιγότερη δύναμη πρέπει να βάλουμε αλλά αυξάνουμε και το μήκος της διαδρομής που θα τον πιέσουμε για να ανασηκωθεί το κιβώτιο.

Έτσι είναι και με το quickshift. Μικραίνεις την διαδρομή και αναγκαστικά σκληραίνεις τον λεβιέ. Επίσης, δεν είναι αναγκαίο να κοντήνει το μήκος του λεβιέ προς τα κάτω και να χωθεί μέσα στην φούσκα αφού τα στα πιο ακριβά συστήματα δεν αλλάζεται το μήκος της άρθρωσης απο την μπίλια αλλά ολόκληρο το σύστημα. Δεν βρίσκω φωτό απο το performance αλλά εδώ φαίνεται "όλο το σύστημα":

https://www.activeautowerke.com/images/products/640/product45a.jpg

Σημαντικό πλεονέκτημα του performance είναι οτι μπορείς να κρατήσεις τον εργοστασιακό λεβιέ όπως αυτόν του m-pack που εμένα προσωπικά μου αρέσει ή να βάλεις αυτόν που έχει μέσα το πακέτο της performance...

G_kaliteros
06-03-10, 05:26
λεβιε αφηνουμε τον δικο μας π.χ?
η ειναι σετ?
και λογικα για να μπει θα πρεπει να βγαλεις πολυ πραμα ε?

stratos
06-03-10, 05:45
λεβιε αφηνουμε τον δικο μας π.χ?
η ειναι σετ?
και λογικα για να μπει θα πρεπει να βγαλεις πολυ πραμα ε?

Γιώργο αμα θελεις βάζεις αυτόν του κίτ, αλλιώς βάζεις πίσω τον δικό σου. Το ίδιο κούμπωμα έχουν, πιέζοντας το προς τα κάτω.

Για να μπεί πρέπει αν ξυλώσεις το τρίμ τισ κονσόλασ γύρω απο το λεωιέ ξεκουμπόνοντας το προς τα πάνω. Επίσης, έχει μια διαδικασία στο κάτω μέρος γιατί πρέπει να βγούν οι ποδιές και μερικές φορές (έτσι είναι σίγουρα σε Ε46 που έχω δεί) ξεβιδώνεται ο άξονας μετάδοσης και το κομμάτι της εξάτμησης.

VanVIC
06-03-10, 07:30
...
μου χουν πει οτι τα καλυτερα ειναι της UUC...

nomizw oti to kalytero einai to "OCTANE" apo "Rogue Engineering"
Check site kai tha katalaveis

p.s: sorry for greenglish (no Greek keyboard available here)

G_kaliteros
06-03-10, 10:06
οκ στρατο ευχαριστω για της πληροφοριες!! ;)

Z4 DCT
16-03-10, 13:39
Ξερει κανεις κατι για το short shift?? και που μπορω να βρω για το 320
Γιατι με τον Σπανο που μιλησα για το περφορμανς, μου ειπε οτι δεν δινει για το Ε92 320!!!!:shok:

Vasilis
16-03-10, 13:40
Ξερει κανεις κατι για το short shift?? και που μπορω να βρω για το 320
Γιατι με τον Σπανο που μιλησα για το περφορμανς, μου ειπε οτι δεν δινει για το Ε92 320!!!!:shok:

εγω παντως απορω γιατι ασχολεισαι με τον σπανο ακομα ρε φιλε.....:whistle::whistle:

Z4 DCT
16-03-10, 13:43
εγω παντως απορω γιατι ασχολεισαι με τον σπανο ακομα ρε φιλε.....:whistle::whistle:

Ρε συ ρωτησα για κατι που ειναι επισημο αξεσουαρ απο την bmw....αλλα απο οτι καταλαβα...μαλλον δεν εχουν ιδεα.....

Vasilis
16-03-10, 14:09
Ρε συ ρωτησα για κατι που ειναι επισημο αξεσουαρ απο την bmw....αλλα απο οτι καταλαβα...μαλλον δεν εχουν ιδεα.....

αυτο εννοωωω.........................:whistle: :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
17-03-10, 09:20
Ξερει κανεις κατι για το short shift?? και που μπορω να βρω για το 320
Γιατι με τον Σπανο που μιλησα για το περφορμανς, μου ειπε οτι δεν δινει για το Ε92 320!!!!:shok:

Ενα up!!!!!!

NickE60
17-03-10, 10:15
Ξερει κανεις κατι για το short shift?? και που μπορω να βρω για το 320
Γιατι με τον Σπανο που μιλησα για το περφορμανς, μου ειπε οτι δεν δινει για το Ε92 320!!!!:shok:

Δεν βγάζει Γιάννη για 320 Ε92 και είναι και δύσκολο να το πας με διασταύρωση από άλλα γιατί είναι πολύ διαφορετικά και άλλα πράγματα από την κάτω μεριά ...θέλει ψάξιμο, θα κοιτάξω και θα σου πω thumb

Z4 DCT
17-03-10, 10:18
Δεν βγάζει Γιάννη για 320 Ε92 και είναι και δύσκολο να το πας με διασταύρωση από άλλα γιατί είναι πολύ διαφορετικά και άλλα πράγματα από την κάτω μεριά ...θέλει ψάξιμο, θα κοιτάξω και θα σου πω thumb

Ναι ρε Νικολα....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Panos 316T
17-03-10, 10:48
(για να διώξουμε μερικά συννεφάκια)


Το όνομά του υποδηλώνει τη μείωση του χρόνου μεταξύ των αλλαγών ταχυτήτων. Στην αγορά είναι γνωστό και ως "short throw", ή και "quick shift" ή "Quickshifter".Το εξάρτημα αυτό τοποθετείται κάτω από τη φούσκα του επιλογέα και διαθέτει ειδικά σχεδιασμένο βραχίονα ή διπλό σύστημα βραχίονα (ανάλογα με το μοντέλο) πιο κοντό, που ενώνεται μέσω ενός κυκλικού σημείου επαφής πάνω στον εργοστασιακό, μειώνοντας έτσι την απόσταση του επιλογέα από σχέση σε σχέση. Με λίγα λόγια λειτουργεί ως αντάπτορας, ώστε η κίνηση του επιλογέα να είναι μικρότερη, αλλά το ίδιο αποτελεσματική.

Το Short Shift σαφέστατα μειώνει το χρόνο που χρειάζεται ο οδηγός για να αλλάξει ταχύτητα. Επιπλέον, και το κούμπωμα είναι πιο θετικό σε αίσθηση, όντας πιο "αγωνιστικό". Όπως είναι λογικό, το Short shift δεν αλλάζει τις σχέσεις του κιβωτίου (δεν τις κάνει πιο κοντές), αλλά την απόσταση του επιλογέα. Αυτή η μείωση μπορεί να είναι της τάξης του 30% ή παραπάνω, φτάνοντας μέχρι και το ποσοστό 50%, που συνεπάγεται τη μισή διαδρομή του επιλογέα σε σχέση με το εργοστασιακό κιβώτιο. Στην αγορά υπάρχουν και short shift, τα οποία προορίζονται για αγωνιστική κυρίως χρήση και έχουν την ιδιότητα -μέσω εφαρμογής μηχανισμού με ροδέλες- να ρυθμίζουν τη διαδρομή του επιλογέα ανάλογα με τις απαιτήσεις του οδηγού .

Z4 DCT
17-03-10, 10:56
Απο που μπορω να βρω? εδω ελλαδα υπαρχουν?

NickE60
17-03-10, 12:17
Γιάννη μια ιδέα εδώ (πλήρες σύστημα)

https://www.vividracing.com/catalog/active-autowerke-short-shifter-kit-bmw-e90-e92-m3-08-p-56377.html?osCsid=ut7ukl93ika0ig4j9j98ch0r03

απ' ότι καταλαβαίνω είναι κοινό για τα Ε9x, που σημαίνει ότι ίσως να σου ταιριάζει το Performance του 330i το #5 εδώ (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=WE71&mospid=50511&btnr=25_0470&hg=25&fg=95) ή του 325i εδώ (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=WB31&mospid=49557&btnr=25_0472&hg=25&fg=95) .... :think:

ποιο κινητήρα φοράς? Ν43 ή Ν46?

Z4 DCT
17-03-10, 12:18
Γιάννη μια ιδέα εδώ (πλήρες σύστημα)

https://www.vividracing.com/catalog/active-autowerke-short-shifter-kit-bmw-e90-e92-m3-08-p-56377.html?osCsid=ut7ukl93ika0ig4j9j98ch0r03

απ' ότι καταλαβαίνω είναι κοινό για τα Ε9x, που σημαίνει ότι ίσως να σου ταιριάζει το Performance του 330i το #5 εδώ (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=WE71&mospid=50511&btnr=25_0470&hg=25&fg=95) .... :think:

ποιο κινητήρα φοράς? Ν43 ή Ν46?

N43 νικο :thanks:

Z4 DCT
17-03-10, 12:21
Γιάννη μια ιδέα εδώ (πλήρες σύστημα)

https://www.vividracing.com/catalog/active-autowerke-short-shifter-kit-bmw-e90-e92-m3-08-p-56377.html?osCsid=ut7ukl93ika0ig4j9j98ch0r03

απ' ότι καταλαβαίνω είναι κοινό για τα Ε9x, που σημαίνει ότι ίσως να σου ταιριάζει το Performance του 330i το #5 εδώ (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=WE71&mospid=50511&btnr=25_0470&hg=25&fg=95) .... :think:

ποιο κινητήρα φοράς? Ν43 ή Ν46?

Νικολα νομιζω λεει οτι ειναι για Μ.....

NickE60
17-03-10, 12:24
Νικολα νομιζω λεει οτι ειναι για Μ.....

Σωστός !!!!!! ...λάθος!!! thumb ΑΚΥΡΟ!!

Z4 DCT
17-03-10, 12:25
Σωστός !!!!!! ...λάθος!!! thumb ΑΚΥΡΟ!!

:sad::sad::crying:

stratos
17-03-10, 12:31
Γιάννη θα σε απαγοητεύσω γιατι είχα ένα τηλεφώνημα με Ελλάδα και μάλλον δεν γίνεται να βάλεις το performance γιατί περιορίζεται μόνο για τα 6κίλυνδρα μοντέλα και με μια πιθανότητα για 330 και 335 μόνο. Sorry αν σου κόβω τα φτερά αλλά διασταύρωσε το και εσύ με τις πηγές σου αν μπορείς.

gant
17-03-10, 15:18
Μόλις έμπαξα το performance short shift, με την βοήθεια και του Νικόλα που μας είχε παραθέσει και τις αντιστοιχίες τους και τον οποίο ευχαριστώ προσωπικά.
Πιό αναλυτικά στο 316Ci μου, που είναι facelift, σύμφωνα με το ΕΤΚ φορούσα το 25117527256, ο Νίκος μου πρότεινε το 25117527257 που το φορούν τα diesel αλλά είναι και performance part για το 325Ci.
Kάθισε λοιπόν γάντι, η αίσθηση στις αλλαγές είναι θαυμάσια με τις κοντύτερες διαδρομές.

https://www.fileden.com/files/2007/3/4/848255/sortshift_old_small.jpg

https://www.fileden.com/files/2007/3/4/848255/shortshift_new_small.jpg

Η όλη ιστορία, αν συγκρίνετε τις φωτο, είναι πως στο νέο, ο αξονίσκος στην πλευρά της μπίλιας είναι μακρύτερος, με αποτέλεσμα να μικρύνει η διαδρομή, κατά την αλλαγή ταχυτήτων, στο άλλο άκρο του.

Και μιά παρατήρηση. Το συνολικό μήκος παραμένει ίδιο, επομένως στην κονσόλα ο λεβιές δεν γίνεται κοντύτερος.

https://www.fileden.com/files/2007/3/4/848255/DSC_0006_small_2.jpg

NickE60
17-03-10, 15:25
Μόλις έμπαξα το performance short shift, με την βοήθεια και του Νικόλα που μας είχε παραθέσει και τις αντιστοιχίες τους και τον οποίο ευχαριστώ προσωπικά.
Πιό αναλυτικά στο 316Ci μου, που είναι facelift, σύμφωνα με το ΕΤΚ φορούσα το 25117527256, ο Νίκος μου πρότεινε το 25117527257 που το φορούν τα diesel αλλά είναι και performance part για το 325Ci.
Kάθισε λοιπόν γάντι, η αίσθηση στις αλλαγές είναι θαυμάσια με τις κοντύτερες διαδρομές.

Η όλη ιστορία, αν συγκρίνετε τις φωτο, είναι πως στο νέο, ο αξονίσκος στην πλευρά της μπίλιας είναι μακρύτερος, με αποτέλεσμα να μικρύνει η διαδρομή, κατά την αλλαγή ταχυτήτων, στο άλλο άκρο του.

Και μιά παρατήρηση. Το συνολικό μήκος παραμένει ίδιο, επομένως στην κονσόλα ο λεβιές δεν γίνεται κοντύτερος.


:thnx:

Σωστά η διαδρομή μικραίνει όχι το ύψος, αν και μερικές φορές (σε κάποια μοντέλα) τυχαίνει να είναι 1cm πιο κοντός από τον original. Με ένα πιο κοντό knob (χειριστήριο) μπορεί να κοντύνει ως και 2-3 πόντους. (βλέπε monsta)

edit: τώρα το παρατήρησα!! το έχεις ήδη!!! :original: :thumbsup:

gant
17-03-10, 15:30
Νικόλα αν προσέξεις, κάνοντας και resize την φώτο, φορώ τον κοντό //Μ, ίδιο με του Κώστα. Τον είχα μπάξει κάπου στα τέλη Οκτώβρη με το //Μ τιμόνι.

stratos
17-03-10, 17:40
Καλορίζικος και καλές αλλαγές. Όταν μπείς στην κίνηση θέλουμε εντυπώσεις

gant
17-03-10, 18:42
Στράτο, έκανα τις βολτίτσες μου, γιατί δεν έγινε DIY.
Το πέρασε συνεργείο με 20ε, ενώ στην αντιπροσωπεία ήθελαν 55 και με ραντεβού για παρασκευή πρωί, λες και τι θα έκαναν!
Πραγματικά άξιζε τον κόπο, γιατί το κόστος είναι σχετικά μικρό.
Η διαδρομή μειώθηκε αισθητά και η αίσθηση είναι μοναδική.

stratos
17-03-10, 20:29
Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Και εγώ με ανάλογη εμπειρία (σε άλλο αυτοκίνητο) μπορώ να πώ οτι έμεινα ευχαριστημένος. Πιστεύω πως θα μπεί στα επόμενα μου σχέδια για αλλαγές. Είναι κάτι τόσο μικρό που το ευχαριστιέσαι τόσο πολύ. Και πάλι καλορίζικος

Z4 DCT
17-03-10, 21:44
Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Και εγώ με ανάλογη εμπειρία (σε άλλο αυτοκίνητο) μπορώ να πώ οτι έμεινα ευχαριστημένος. Πιστεύω πως θα μπεί στα επόμενα μου σχέδια για αλλαγές. Είναι κάτι τόσο μικρό που το ευχαριστιέσαι τόσο πολύ. Και πάλι καλορίζικος

Και γω???????:shok::shok::shok:

stratos
17-03-10, 21:47
Και γω???????:shok::shok::shok:

Και εσύ... και εσύ... κάτι θα κάνουμε για σένα :)

Z4 DCT
17-03-10, 21:49
Και εσύ... και εσύ... κάτι θα κάνουμε για σένα :)

:hyper::hyper::hyper:

φτιαξεμε και θα σ εχω αρχοντα!!!!!!:thanks:

320d
25-04-10, 23:43
εμένα που φοράει ήδη αυτόν τον λεβιέ 25117527257

τι μπορώ να κάνω για να μειώσω τη διαδρομή μου κι'άλλο?

bomberman 3.28
28-04-10, 20:41
Και γω???????:shok::shok::shok:

καλησπερα Γιαννη, συγνωμη γι' αυτο το πρωτο ποσταρισμα..., θα επισκεφτω και το ''ας γνωριστουμε''...
ειμαι κατοχος ενος Ε36 Μpack και εβαλα προσφατα ενα ρουλεμανατο & χειροποιητο short shift στον μηχανικο μου... πριν, ειχα ενα απο ''ορταλον'' [ή καπως ετσι]...
οι διαφορες απ' το μαμα, ειναι στην αισθηση και μονο. οι αλλαγες γινονται αρκετα πιο κοντες, δλδ, μικραινει η αποσταση απο την μια ταχυτητα στην αλλη [π.χ απο 1η σε 2α, απο 2α σε 3η κ.τ.λ]
το κοστος του ρουλεμανατου short, τοποθετημενο ηταν 110εβροπουλα και η αισθηση ανωτερη απο αυτο με το ''ορταλον''...
ο λεβιες παρεμεινε ο ιδιος
ειναι μια καλη και οχι ακριβη επιλογη, αν κανεις συχνα ''πατηματα'' και οχι μονο..

patriNOS
28-04-10, 21:24
Οχι στον δρόμο δεν έχει καμμία διαφορά, τι διαφορά θα μπορούσε να έχει άλλωστε.
Εβαλα εγώ πριν λίγο καιρό στο Ε36, και η διαφορά ήταν στην αίσθηση. Μειώθηκε η διαδρομή του λεβιέ και κάλυψε τα δικά μου γούστα.
Δεν έβαλα κάποιο aftermarket, γιατί μου είπε ο μηχανικός ότι θα ψάχνω να βρω την νεκρά ανάμεσα σε 1η-2η. Δεν το ήθελα τόσο απόλυτο.
Εβαλα απο Μ3 Ε36 Evo, και είναι όπως ακριβώς το ήθελα

κωστα σου εχει μειωσει τον χρονο στην αλλαγη αλλα οχι αισθητα.. αν ειχες βαλει σαν τον δικο μου θα το καταλαβαινες αν και πιστευω οτι ειδες την διαφορα οταν οδηγησες το αμαξι μου...


αυτο εννοω στην αισθηση, οχι στο δρομο.

εχει διαφορα και στον δρομο αλλα εξαρτατε παντα τι θα βαλεις... εμενα ειναι το πολυ κοντο και εχω κερδισει αρκετο χρονο σε καθε αλλαγη....ειναι το καθαρα κοντραδικο αλλα ειναι σκληρο σαν χρηση αφου το υπομοχλιο ειναι αρκετα εκατοστα πιο κοντο

stratos
28-04-10, 23:14
καλησπερα Γιαννη, συγνωμη γι' αυτο το πρωτο ποσταρισμα..., θα επισκεφτω και το ''ας γνωριστουμε''...
ειμαι κατοχος ενος Ε36 Μpack και εβαλα προσφατα ενα ρουλεμανατο & χειροποιητο short shift στον μηχανικο μου... πριν, ειχα ενα απο ''ορταλον'' [ή καπως ετσι]...
οι διαφορες απ' το μαμα, ειναι στην αισθηση και μονο. οι αλλαγες γινονται αρκετα πιο κοντες, δλδ, μικραινει η αποσταση απο την μια ταχυτητα στην αλλη [π.χ απο 1η σε 2α, απο 2α σε 3η κ.τ.λ]
το κοστος του ρουλεμανατου short, τοποθετημενο ηταν 110εβροπουλα και η αισθηση ανωτερη απο αυτο με το ''ορταλον''...
ο λεβιες παρεμεινε ο ιδιος
ειναι μια καλη και οχι ακριβη επιλογη, αν κανεις συχνα ''πατηματα'' και οχι μονο..

Καλησπέρα και καλωσήρθες. Το υλικό που αναφέρεσε είναι το έρταλον ή ερταλίτης και πρόκειται για ένα πολυμερές (πλαστικό δηλαδή) με μεγάλη χημική αδράνεια και αντοχή στις μηχανικές καταπονήσεις και είναι ένα σκαλί πιο κάτω απο το τεφλόν. Για την ακρίβεια είναι η μπίλια του λεβιέ φτιαγμένη απο ερταλίτη και όχι όλος ο λεβιές

Z4 DCT
28-04-10, 23:59
ok ok αλα θα βαλουμε τιποτα στο αμαξι η θα διαβαζουμε μεσα στην ξελιγωμαρα!!!!!!:whistle::whistle:

Andreas_E92
13-06-11, 11:51
Να το ξαναφέρω στον αφρό αυτό το θέμα αφού με ενδιαφέρει μια τέτοια αλλαγή. Τελικά μπαίνει το performance λεβιεδάκι στο 92άρι?

m-power_01
13-06-11, 13:25
Να το ξαναφέρω στον αφρό αυτό το θέμα αφού με ενδιαφέρει μια τέτοια αλλαγή. Τελικά μπαίνει το performance λεβιεδάκι στο 92άρι?

Το λεβιεδακι ή ολόκληρο το μοχλικό θες?

Andreas_E92
13-06-11, 13:34
Το λεβιεδακι ή ολόκληρο το μοχλικό θες?

Επειδή δεν είμαι σίγουρος τί εννοείς και επειδή δεν ξέρω αν θα το εξηγήσω και εγώ σωστά, αυτό που θέλω είναι αυτό που φαίνεται στη συνημμένη εικόνα. Το αμάξι είναι mpack και θέλω να κρατήσω δέρματα και φούσκα που έχει ήδη.

m-power_01
13-06-11, 13:50
για το Ε9Χ δεν εχει πει καποιος μέχρι στιγμής οτι έβαλε... τι μοτέρ φορας?

Andreas_E92
13-06-11, 13:59
N43 βενζίνη με 170 άλογα.

Νομίζω ότι ο Γιάννης στο δικό του είχε βάλει αλλά δεν ξέρω αν ήταν performance ή άλλο aftermarket. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

m-power_01
13-06-11, 14:25
N43 βενζίνη με 170 άλογα.

Νομίζω ότι ο Γιάννης στο δικό του είχε βάλει αλλά δεν ξέρω αν ήταν performance ή άλλο aftermarket. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Περίμενε λίγο να το δει και να μας πει... δεν θυμάμαι αν τελικά είχε βάλει

Z4 DCT
13-06-11, 22:49
Περίμενε λίγο να το δει και να μας πει... δεν θυμάμαι αν τελικά είχε βάλει

Ειχα βαλει performance short shift απο 330 και κουμπωσε κανονικοτατα...μου το εβαλε ο Νικος...speed&stylethumb

Andreas_E92
14-06-11, 10:59
Ειχα βαλει performance short shift απο 330 και κουμπωσε κανονικοτατα...μου το εβαλε ο Νικος...speed&stylethumb

1) Δεν αφήνεις τίποτα να περάσει απαρατήρητο στο forum ε? :)
2) Μιλάμε για Ε92 330 πάντα έτσι?
3) Θυμάσαι κόστος?
4) Μήηηηημπως έχεις και part number? (καλά μη βαράς!)
5) Είχες αλλάξει μόνο το μοχλικό όπως φαίνεται στην φώτο που έβαλα πιο πάνω (το σίδερο δλδ για να συνεννοηθούμε) και είχες κρατήσει τα δέρματα και την φούσκα από το mpack σωστά?

:thanks: για την απάντηση!

Andreas_E92
14-06-11, 11:00
Αααααα...

και
6) Έχω καλή μνήμη τελικά! :)

Andreas_E92
14-06-11, 11:10
Βασικά νομίζω ότι υπήρχε και άλλο σχετικό thread όπου γινόταν αναφορά στην αλλαγή αυτή (αλλιώς από που θυμάμαι ότι το άλλαξες τελικά?) αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι...

Z4 DCT
14-06-11, 12:27
1) Δεν αφήνεις τίποτα να περάσει απαρατήρητο στο forum ε? :)
2) Μιλάμε για Ε92 330 πάντα έτσι?
3) Θυμάσαι κόστος?
4) Μήηηηημπως έχεις και part number? (καλά μη βαράς!)
5) Είχες αλλάξει μόνο το μοχλικό όπως φαίνεται στην φώτο που έβαλα πιο πάνω (το σίδερο δλδ για να συνεννοηθούμε) και είχες κρατήσει τα δέρματα και την φούσκα από το mpack σωστά?

:thanks: για την απάντηση!


1..................ποτε!!
2...................ΝΑΙ
3....................75-80Ε
4....................ΠΑΣ ΚΑΛΑ!!!!:shok:.........:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
5....................Μονο μοχλικο...ολα τα αλλα ιδια

thumbthumb

Andreas_E92
14-06-11, 23:15
Για να δούμε τι θα δούμε. Έχω κάνει ερωτήσεις σχετικά εκεί που πρέπει και περιμένω νέα. Αν είναι καλά πάμε για μπάξιμο! :)

nfot
15-06-11, 00:47
ΚΑΡΑλεει η μετατροπη αυτη.
Δυστυχως στον ασσο μου δεν ειναι τοσο ευκολη. δεν αρκει μονο το "σιδερο", που το εχω και καθεται... σνιφ.

Andreas_E92
15-06-11, 00:56
ΚΑΡΑλεει η μετατροπη αυτη.
Δυστυχως στον ασσο μου δεν ειναι τοσο ευκολη. δεν αρκει μονο το "σιδερο", που το εχω και καθεται... σνιφ.

Χαίρομαι για την πρώτη σου πρόταση. Λυπάμαι για τη δεύτερη...
Αλλά πώς ξέρεις ότι αξίζει όντως αφού τελικά εσύ δεν το έχεις βάλει? :think:

nfot
15-06-11, 10:00
Χαίρομαι για την πρώτη σου πρόταση. Λυπάμαι για τη δεύτερη...
Αλλά πώς ξέρεις ότι αξίζει όντως αφού τελικά εσύ δεν το έχεις βάλει? :think:

Εκτος του οτι την ειχα κανει στο Λεον που ειχα πριν, την εκανα και στον ασσο, αλλα το προβλημα βγηκε μετα. Ενω κουμπωναν κανονικα οι 1η-3η-5η και οπισθεν, οι μπροστινες δλδ, οι 2-4-6 ειχαν σαν αποτελεσμα να βρισκει ελαχιστα το ακρο του λεβιε στις βιδες του αξονα μεταδοσης !!!!
Η επισημη λυση ειναι ειδικη βαση στηριξης Bmw performance, κοστους 250 γιουριων, που δεν τα δινω. Η πατεντιαρικη λυση, ισως ειναι η αντικατασταση των βιδων στον αξονα με αλλεν, αντι εξαγωνων που εχει. Ισως το δοκιμασω καποτε.

Z4 DCT
15-06-11, 10:40
Δεν ξερω τι γινεται στον ασσο...αλλα στο 92αρι η αισθηση ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ για μενα τουλαχιστον
Μικρυναν οι διαδρομες παρα πολυ και η αισθηση ηταν αρκετα σκληρωτερη και αγωνιαρικη....εκανε ενα τρελο ''κουμπωμα'' σε ολες τις ταχυτητες .....το θυμαμαι ακομα και φτιαχνομαι:thumbsup::thumbsup:

Andreas_E92
15-06-11, 12:02
Εκτος του οτι την ειχα κανει στο Λεον που ειχα πριν, την εκανα και στον ασσο, αλλα το προβλημα βγηκε μετα. Ενω κουμπωναν κανονικα οι 1η-3η-5η και οπισθεν, οι μπροστινες δλδ, οι 2-4-6 ειχαν σαν αποτελεσμα να βρισκει ελαχιστα το ακρο του λεβιε στις βιδες του αξονα μεταδοσης !!!!
Η επισημη λυση ειναι ειδικη βαση στηριξης Bmw performance, κοστους 250 γιουριων, που δεν τα δινω. Η πατεντιαρικη λυση, ισως ειναι η αντικατασταση των βιδων στον αξονα με αλλεν, αντι εξαγωνων που εχει. Ισως το δοκιμασω καποτε.


Δεν ξερω τι γινεται στον ασσο...αλλα στο 92αρι η αισθηση ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ για μενα τουλαχιστον
Μικρυναν οι διαδρομες παρα πολυ και η αισθηση ηταν αρκετα σκληρωτερη και αγωνιαρικη....εκανε ενα τρελο ''κουμπωμα'' σε ολες τις ταχυτητες .....το θυμαμαι ακομα και φτιαχνομαι:thumbsup::thumbsup:

Φτιάχτε με φτιάχτε με... thumb

BabisStinson
19-08-12, 22:21
Μιας και προσπαθώ να αποφασίσω ποιο λεβιεδάκι να πάρω για το αμάξι, (είμαι ανάμεσα στο ZHP M Pack και το BMW Performance..) χάζευα λιγάκι στα Θέματα και για shortshifter, απ' ότι κατάλαβα έχει αρκετή διαφορά στην αίσθηση όταν αλλάζεις ταχύτητες..
Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, για E46 316ti χρειαζόμαστε μόνο το νέο part με την μπίλια και την πιο μακριά διαδρομή, σωστά? Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, ε?
Μπορούμε να βρούμε κάπου το part number του για να δούμε αν αξίζει να το παραγγείλουμε από Ελλάδα ή Ebay?
Ευχαριστώ.

gant
20-08-12, 10:52
Μιας και προσπαθώ να αποφασίσω ποιο λεβιεδάκι να πάρω για το αμάξι, (είμαι ανάμεσα στο ZHP M Pack και το BMW Performance..) χάζευα λιγάκι στα Θέματα και για shortshifter, απ' ότι κατάλαβα έχει αρκετή διαφορά στην αίσθηση όταν αλλάζεις ταχύτητες..
Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, για E46 316ti χρειαζόμαστε μόνο το νέο part με την μπίλια και την πιο μακριά διαδρομή, σωστά? Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, ε?
Μπορούμε να βρούμε κάπου το part number του για να δούμε αν αξίζει να το παραγγείλουμε από Ελλάδα ή Ebay?
Ευχαριστώ.

Διάβασε εδώ. :original:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=36008#post36008

savvas bmwdakias
27-08-12, 18:25
Κύριε Γιώργο(gant) θέλω αύριο να παω να παραγγείλω και γω το ανταλλακτικό που βάλατε κι εσείς θα παραγγείλω το 25117527257?είμαι 318 ci με N42B20.που το περάσατε και πόσο?

savvas bmwdakias
28-08-12, 14:43
Έλα μια επιβεβαίωση του κωδικού ανταλλακτικου από κάποιον γνωστη τώρα που είμαι ζεστος