PDA

Επιστροφή στο Forum : Hartge 114i F20 Tuning



m3est
16-11-12, 12:14
Ηρθε η ωρα της βελτιωσης και για το 114i.Παρουσιασε λοιπον ο Hartge επισημα τα αποτελεσματα που ειναι τα εξης:

114i F20
Απο 102ps σε 152ps
Απο 180Nm σε 245Nm
Standard: 80-180 χ.α.ω σε 42.99''
Hartge: 80-180 χ.α.ω 23.78''

Εδω ειναι το βιντεο των δοκιμων


https://www.youtube.com/watch?v=euefSHmx-oQ


Και το PDF απο τη δυναμομετρηση και τα αποτελεσματα των μετρησεων.

ntinos
16-11-12, 12:38
Για εκεινο το 116d (1600cc), βγηκε τιποτε επισημα ?

freddys
16-11-12, 13:00
Φιλε,μακαρι να βγαλουν.Κατι επισημο απο hartge δεν υπαρχει,τουλαχιστον στο site τους...
Και εγω ψαχνω για το δικο μου αλλα το μονο που βρισκω ειναι κατι racechip (και αρκετα ακριβα χωρις dyno plot) που καλυτερα να δωσεις το αμαξι,ή να το εχεις στο γκαραζ παρα να παιζεις με αυτα...

m3est
16-11-12, 13:49
Για το 116d ED δεν υπαρχει κατι ακομα. Ας γινει ομως συζητηση σε αυτο το thread μονο για το 114i.

Ptboul
16-11-12, 14:03
Το 116i διαθέτει 34 ίππους αλλά είναι και 2Κ ακριβότερο.

Τα 50 άλογα του κιτ είναι εξαιρετικό νούμερο. Υπάρχει τάξη μεγέθους ή είναι νωρίς ακόμα να ξέρουμε;

aristent
16-11-12, 14:13
Το 116i διαθέτει 34 ίππους αλλά είναι και 2Κ ακριβότερο.

Τα 50 άλογα του κιτ είναι εξαιρετικό νούμερο. Υπάρχει τάξη μεγέθους ή είναι νωρίς ακόμα να ξέρουμε;


απιστευτα εξαιρετικο νουμερο θα ελεγα!!!....50% + σε δυναμη ειναι αποτελεσμα πολυ καλης δουλειας,φανταζομαι οτι και η αξιοπιστια συμβαδιζει, μιας και μιλαμε για μια απο τις πιο επωνυμες βελτιωτικες εταιριες.thumb


Αν υπαρχει εστω και ενδεικτικο κοστος, θα ηταν χρησιμο να το ξερουν οι υποψηφιοι μελλοντικοι αγοραστες της 114i .:original:

Ptboul
16-11-12, 14:18
Υπάρχει τάξη μεγέθους ή είναι νωρίς ακόμα να ξέρουμε;


Αν υπαρχει εστω και ενδεικτικο κοστος, θα ηταν χρησιμο να το ξερουν οι υποψηφιοι μελλοντικοι αγοραστες της 114i .:original:

Αυτό ρωτώ και εγώ Άρη μιας και δεν σας κρύβω ότι υπάρχουν σκέψεις για 114i :D

m3est
16-11-12, 14:22
Κατοπιν συμφωνιας με το Hartge για ποσοτικη παραγγελια πετυχαμε τιμη πωλησης καλυτερη απο την τιμη καταλογου.Ετσι απο 1700 που πωλειται επισημα εμεις θα το δινουμε 1100συν φπα δηλαδη τελικη τιμη 1353 ευρω.

GiannisRob
16-11-12, 15:43
Και περιλαμβάνει μόνο αναπρογραμματισμό, ή και μπεκ, ιντερκούλερ και λοιπά παρελκόμενα?

aristent
16-11-12, 17:34
Αυτό ρωτώ και εγώ Άρη μιας και δεν σας κρύβω ότι υπάρχουν σκέψεις για 114i :D

...μην ακουσω οτι υπαρχουν σκεψεις για "κατι" αλλο!!!:thumbsup:
https://www.caradvice.com.au/wp-content/uploads/2012/05/bmw-m135i-3.jpg
...δεν ειμαι αντιβαγκ κλπ οπως ο συνονοματος μου ,......απλα ειμαι BMWfan!!!!:thumbsup:




Κατοπιν συμφωνιας με το Hartge για ποσοτικη παραγγελια πετυχαμε τιμη πωλησης καλυτερη απο την τιμη καταλογου.Ετσι απο 1700 που πωλειται επισημα εμεις θα το δινουμε 1100συν φπα δηλαδη τελικη τιμη 1353 ευρω.

:shok:....αν καταλαβα καλα δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασει καποιος την 116i, αφου και 2,000ευρω ειναι ακριβοτερη αλλα και λιγοτερα αλογα θα εχει!!!:original:


Και περιλαμβάνει μόνο αναπρογραμματισμό, ή και μπεκ, ιντερκούλερ και λοιπά παρελκόμενα?

....και αυτο θα ηταν χρησιμο να το ξερουν οι φιλοι υποψηφιοι αγοραστες 114i !!!!!:thumbsup:

m3est
16-11-12, 20:23
Και περιλαμβάνει μόνο αναπρογραμματισμό, ή και μπεκ, ιντερκούλερ και λοιπά παρελκόμενα?

Το σετ περιλαμβανει εναν παραλληλο εγκεφαλο με την καλωδιωση του και το προγραμμα του ρυθμιζμενο ειδικα για την 114i

alexk
16-11-12, 20:31
Με την εγγύση τι γίνεται ?

vagmag
16-11-12, 20:52
ακούγεται πολύ ενδιαφέρον !

Τι διαφορές έχει μηχανολογικά η 114i σε σχέση με 116i και 118i ?

m3est
17-11-12, 11:45
Με την εγγύση τι γίνεται ?

Οταν χρειαστει αφαιρειται απο το αυτοκινητο και παει νορμαλ στην αντιπροσωπεια εργοστασιακο.

m3est
17-11-12, 11:47
ακούγεται πολύ ενδιαφέρον !

Τι διαφορές έχει μηχανολογικά η 114i σε σχέση με 116i και 118i ?

Ο κινητηρας ειναι ο ιδιος και ο εγκεφαλος .Το λογισμικο αλλαζει μονο για την διαφορα στην ιπποδυναμη.

alexk
17-11-12, 12:34
Οταν χρειαστει αφαιρειται απο το αυτοκινητο και παει νορμαλ στην αντιπροσωπεια εργοστασιακο.

Κατάλαβα.
Θα ήταν καλό πάντως να αναφερθεί ότι οποιαδήποτε τέτοια παρέμβαση ακυρώνει την εργοστασιακή εγγύση.
Άν λόγου χάρη κάποιος μείνει στο δρόμο και δεν παίρνει μπροστά, το αυτοκίνητο φορτωθεί και πάει στην αντιπροσωπεία φυσικά όλη η εγγύηση καταργείται επειδή έχει γίνει μη εγκεκριμμένη μετατροπή.

mark e92
17-11-12, 14:39
Κατάλαβα.
Θα ήταν καλό πάντως να αναφερθεί ότι οποιαδήποτε τέτοια παρέμβαση ακυρώνει την εργοστασιακή εγγύση.
Άν λόγου χάρη κάποιος μείνει στο δρόμο και δεν παίρνει μπροστά, το αυτοκίνητο φορτωθεί και πάει στην αντιπροσωπεία φυσικά όλη η εγγύηση καταργείται επειδή έχει γίνει μη εγκεκριμμένη μετατροπή.

Αν θελει παραπανω δυναμη παιρνει και το ρισκο! Αλλιως παει σε 116 ή 118.

m3est
17-11-12, 15:25
Μεχρι στιγμης τα πρωτα σετ τοποθετηθηκαν απο επισημους ντηλερς οποτε εντος εισαγωγικων ειναι ολοι ενημεροι επι του θεματος και γνωριζουν πως να το χειριστουν .

Andri
17-11-12, 15:47
Κατάλαβα.
Θα ήταν καλό πάντως να αναφερθεί ότι οποιαδήποτε τέτοια παρέμβαση ακυρώνει την εργοστασιακή εγγύση.
Άν λόγου χάρη κάποιος μείνει στο δρόμο και δεν παίρνει μπροστά, το αυτοκίνητο φορτωθεί και πάει στην αντιπροσωπεία φυσικά όλη η εγγύηση καταργείται επειδή έχει γίνει μη εγκεκριμμένη μετατροπή.

Ή κάποιος περιμένει να περάσουν τα χρονάκια και το βάζει αφού λήξη η εγγύηση για να ξανανιώσει και το αμαξάκι του thumb

Z4 DCT
18-11-12, 09:15
παιδια...τον παράλληλο σε περίπτωση ανάγκης μπορει να τον αφαιρέσει και ο οδηγός....δεν ειναι δα και τίποτα....thumb

νικο......αλλαζει χάρτη εν κινήσει....απο μαμά σε stage η είναι μια και έξω?


(σορρυ για τα μη κεφαλαία, αλλα το πληκτρολόγιο εχει παθει αλτσχαιμερ)

m3est
18-11-12, 19:36
[QUOTE=Z4 DCT;336612]παιδια...τον παράλληλο σε περίπτωση ανάγκης μπορει να τον αφαιρέσει και ο οδηγός....δεν ειναι δα και τίποτα....thumb

νικο......αλλαζει χάρτη εν κινήσει....απο μαμά σε stage η είναι μια και έξω?


Ειναι σταθερο.Απλα δινει μια επιλογη στην καλωδιωση αν θελει καποιος να το γεφυρωσει να ειναι εκτος λειτουργιας οποτε η αποδοση θα ειναι νορμαλ.

I_MNL
02-01-13, 16:06
Το 116i διαθέτει 136 ίππους

Και κυριολεκτικά το αμάξι ΠΕΤΑΕΙ πατώντας καταπληκτικά. Και αξίζει το κάτι παραπάνω στην τιμή του...νομίζω...:rolleyes:
το έκανα test drive (δεξιοτίμονο βεβαια καθότι Αγλία) και εντπωσιαστηκα

m3est
30-03-13, 14:18
Την εβδομαδα που περασε ειχαμε ενα 114i testdrive απο την BMW Κορφιατης.Το αυτοκινητο οδηγηθηκε μια μερα εργοστασιακο και ομολογω πως ηταν υπερβολικα αδυναμο για το βαρος του.Συγκεκριμενα με πρωτη δευτερα στα στενα δεν ηταν κακο αλλα επειτα βγαινοντας στον κηφισο με τριτη τεταρτη σχεση ηταν σκετη απογοητευση.

Στη συνεχεια τοποθετηθηκε ο εγκεφαλος της Hartge και βγηκε για δοκιμη.Με πρωτη δευτερα δεν ειχε σημαντικη διαφορα αλλα μολις ανεβαιναν οι σχεσεις απο τριτη τεταρτη εως και πεμπτη και εκτη η εκπληξη ηταν απροσμενη. Ο κινητηρας εδειχνε μια προθυμια να ανεβαζει ιδιαιτερα στις μεσαιες στροφες 2000-4000 σαλ που ενιωθες πως οδηγας αυτοκινητο μεγαλου κυβισμου.

Επειτα απο συμβιωση τριων ημερων με το 114i των 152 ιππων απο την Hartge ομολογω πως ανετα θα το επελεγα σαν ενα ευχαριστο οδηγικο συνολο.

ntinos
30-03-13, 17:24
Sorry για το οφτοπικ....
Κανα νεο για το 116ed υπαρχει?


(Ρωτησα την hartge πριν 11 μηνες, απαντηση δεν πηρα...)

mrclouzo
30-03-13, 19:20
+1
Έστειλα mail πριν ένα μήνα περίπου στα κεντρικά της hartge, ούτε φωνή ούτε ακρόαση :thumbsdown:.

deepBLUE
30-03-13, 19:24
+1
Έστειλα mail πριν ένα μήνα περίπου στα κεντρικά της hartge, ούτε φωνή ούτε ακρόαση :thumbsdown:.

Το μνμ πρεπει να το στειλεις στο μελος μας m3est (www.speedandstyle.gr) που εχει ανοιξει και το συγκεκριμενο thread .thumb

mrclouzo
30-03-13, 19:33
Οκ, απλά φαντάζομαι ότι αν ήξερε και αυτός κάτι παραπάνω σχετικά με το tuning του efficient dynamics θα το είχε γράψει αμέσως όπως έκανε και για τα άλλα μοντέλα (τα βενζινοκίνητα). thumb
Δεν φταίει ο άνθρωπος, προς Θεού, απλά δεν μου έκανε θετική εντύπωση ότι μια σοβαρή εταιρεία όπως είναι η hartge δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει στα mail που δέχεται από υποψήφιους πελάτες (γιατί αποδείχτηκε ότι δεν ήμουν ο μόνος που δεν έλαβα ποτέ απάντηση). :original:

deepBLUE
30-03-13, 19:35
Οκ, απλά φαντάζομαι ότι αν ήξερε και αυτός κάτι παραπάνω σχετικά με το tuning του efficient dynamics θα το είχε γράψει αμέσως όπως έκανε και για τα άλλα μοντέλα (τα βενζινοκίνητα). thumb
Δεν φταίει ο άνθρωπος, προς Θεού, απλά δεν μου έκανε θετική εντύπωση ότι μια σοβαρή εταιρεία όπως είναι η hartge δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει στα mail που δέχεται από υποψήφιους πελάτες (γιατί αποδείχτηκε ότι δεν ήμουν ο μόνος που δεν έλαβα ποτέ απάντηση). :original:

O Aνθρωπος πιο πανω εχει ποσταρει ολα του τα στοιχεια οπως και το τηλεφωνο του.
Ετσι λοιπον μπορεις να προβεις στη χρηση τους :thumbsup:

mrclouzo
30-03-13, 23:52
Το γράφω εδώ γιατί δεν ξέρω πού αλλού να το αναφέρω, είχα ποστάρει μήνυμα σε αυτό το thread (κάτω από τον deepBLUE) και δεν υπάρχει. Μου έχει ξανασυμβεί το ίδιο άλλη μια φορά παλιότερα αλλά το θεώρησα τυχαίο γεγονός. Κάνω κάτι λάθος? :think:

mrclouzo
31-03-13, 00:07
O Aνθρωπος πιο πανω εχει ποσταρει ολα του τα στοιχεια οπως και το τηλεφωνο του.
Ετσι λοιπον μπορεις να προβεις στη χρηση τους :thumbsup:

Ξαναποστάρω αυτό που για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε. Έγραψα λοιπόν ότι θα επικοινωνήσω με τον άνθρωπο κάποια στιγμή αλλά σε μεταγενέστερο χρόνο μιας και ακόμα είμαι στο στρώσιμο.

ntinos
31-03-13, 00:18
+1
Έστειλα mail πριν ένα μήνα περίπου στα κεντρικά της hartge, ούτε φωνή ούτε ακρόαση :thumbsdown:.

Εμενα με ειχε παραπεμψει η hartge στον Νικο (https://www.speedandstyle.gr/), ειχα επικοινωνησει μαζι του, και μου ειχε απαντησει πως δεν υπηρχε κατι τοτε.

Με αφορμη το κιτ για το 114 ξαναρωτησα...

mrclouzo
31-03-13, 00:41
Εμενα με ειχε παραπεμψει η hartge στον Νικο (https://www.speedandstyle.gr/), ειχα επικοινωνησει μαζι του, και μου ειχε απαντησει πως δεν υπηρχε κατι τοτε.

Με αφορμη το κιτ για το 114 ξαναρωτησα...

Σε εμένα δεν απάντησαν τίποτα. Βασικά αν βγάλουν κιτ και για τα δικά μας θα το ανεβάσουν και στο site τους. Απλά αν ο Νίκος έχει την καλοσύνη να ενημερώσει το forum όταν έχει κάποιο νέο σχετικά με το θέμα ακόμα καλύτερα :original:. Ούτε οι άλλες γνωστές βελτιωτικές εταιρείες έχουν βγάλει κάποιο κιτ για το efficient dynamics, ίσως είναι δύσκολο να ξεκλειδώσουν τον εγκέφαλο, τι να πω. Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση της bmw, στα service δεν θα φαίνεται η αναβάθμιση?

mrclouzo
31-03-13, 01:06
Άκυρη η ερώτηση για την εγγύηση, είδα σε προηγούμενες σελίδες ότι πριν πας στο service βγάζεις τον παράλληλο εγκέφαλο.

mark e92
31-03-13, 10:48
Γιατί να τον βγάλεις; οταν αλλάζουν λάδια η τακάκια θα βρουν τον εγκέφαλο;;;; Η μήπως βάζουν διαγνωστικό πάντα;

rallakias
31-03-13, 11:50
Πάντως ας ληφθει υπόψιν οτι το 114 ειναι ενα detuned 116 ,γι αυτό και η μεγάλη αυξηση ιπποδύναμης.
''Κανονικά'' το μοτερ δεν βγάζει μονο 102 αλογα...

mrclouzo
31-03-13, 20:11
Γιατί να τον βγάλεις; οταν αλλάζουν λάδια η τακάκια θα βρουν τον εγκέφαλο;;;; Η μήπως βάζουν διαγνωστικό πάντα;

Τουλάχιστον σε άλλα αυτοκίνητα που είχα, όποτε πήγαινα για service σε αντιπροσωπεία (μέχρι να λήξει η εγγύηση) σχεδόν πάντα το πρίζωναν για να περάσουν νέα updates ή να δουν αν ο εγκέφαλος έχει αποθηκεύσει κάποιο error. Βέβαια όπως είπε και ο Νίκος, οι ίδιοι οι dealers της bmw γνωρίζουν για την βελτίωση αυτής της εταιρείας και την ''προωθούν'' κατά κάποιο τρόπο (προφανώς γιατί την θεωρούν αξιόπιστη). Το θέμα είναι να βγει με το καλό το πρόγραμμα και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.

m3est
04-04-13, 07:14
Προγραμμα απ οτι μ ενημερωνουν απο Γερμανια δεν θα βγει συντομα καθως η BMW εχει επενδυσει πολλα σ αυτο το κλειδωμα.Δεν ειναι τυχαιο οτι οι μεγαλυτεροι βελτιωτες οπως Schnitzer - Hartge κλπ επελεξαν παραλληλους εγκεφαλους.

Παλι καλα λοιπον που βγηκαν εστω και οι παραλληλοι και μπορει να χαρει ο κοσμος περισσοτερη δυναμη στα μικρα μοντελα που ειναι μονοδρομος στην εποχη που διανυουμε με την παραλογη φορολογια αυτοκινητων.