PDA

Επιστροφή στο Forum : Οξειδωμένη εξάτμιση



BabisStinson
16-11-12, 09:53
Με το πέρασμα του καιρού (έκλεισαν 6 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο πλέον..) έχει οξειδωθεί το τελικό της εξάτμισης που είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Σκέφτομαι να το αλλάξω με κάποιο δίμπουκο ασύμμετρο φαλτσοκομμένο. Επειδή δεν έχω ιδέα όμως από τιμές και ποιότητες εξατμίσεων έχω μερικές ερωτήσεις:

1) Πόσο κοστίζει ένα ποιοτικό τελικό σε Έλληνα εξατμισά? Για επώνυμα (Supersprint κλπ δεν είμαστε τώρα..)

2) Τι πρέπει να προσέξουμε στην επιλογή του?

3) Δεν θέλω πολύ θόρυβο, απλά ένα πιο μπάσο από το εργοστασιακό, που να μην κουράζει όμως στα συχνά ταξίδια που πραγματοποιώ. Να ακούγεται αυτό το χαρακτηριστικό μεταλλικό κροτάλισμα των BMW κινητήρων. Τι πρέπει να έχει λοιπόν το τελικό για να ακούγεται έτσι?

4) Έχετε να προτείνετε κάποιον εξατμισά? Είδα (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16010) που ο φίλος συμφορουμίτης Akis 330Ci γράφει πολύ καλά λόγια για τον Δανελάτο και θέλω να περάσω μια βόλτα να ρωτήσω και για μένα.

5) Έχετε να προτείνετε κάποιο σχέδιο μήπως?

Ευχαριστώ

anisos
16-11-12, 15:40
καλησπερα.. εγώ πήρα από τον μαυροειδακο που με προτινε ο ζαχαριας...στα 220 ευρο για το 330 και ειμαι πολυ εχαριστιμενος, και μπασο θόρυβο και πολυ καλη δουλεια..

Stamatis
16-11-12, 16:19
KTEO ok?

BabisStinson
16-11-12, 18:11
Ναι είμαστε κομπλέ από ΚΤΕΟ, λίγο πριν το καλοκαίρι πέρασα.

Ο Δανελάτος μου είπε 150 ευρώ, καλή τιμή είναι να υποθέσω?

spar@
19-11-12, 09:14
Ναι είμαστε κομπλέ από ΚΤΕΟ, λίγο πριν το καλοκαίρι πέρασα.

Ο Δανελάτος μου είπε 150 ευρώ, καλή τιμή είναι να υποθέσω?

o Δανελατος.....:whistle::whistle::thumbsdo wn::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::ranting2:

δυτικα εισαι babis????
εγω πηγαινω στον Καραμπελα ειναι στην Καβαλας απεναντι απ τον Πεττα...
Ο Δανελατος διοργανωνει τα Σ,Κ παιδικα παρτυ..... μαζι με τον gp exshaust!!!

υ.γ gp exshaust μου ειχε βαλει σε punto gt σπυραλ απο ατμοσφαιρικο χωρις δαχτυλιδια και ειχε σαν αποτελεσμα να γινει απο φ55 φ35... και η τουρμπινα να γινει σαν πατζαρι....
κατα τα αλλα.... δεν το παραδεχτηκε ποτε..... το αμαξι ειπε οτι εφταιγε....
ο Δανελατος ο κλοουν πριν 3 μηνες ζηταγε για να αλλαξει μια εξατμιση απο ενα αμαξι στο αλλο.... και να κανει μια μουφα για λαμδα τπτ αλλο ....
δλδ
να λυσει 4 βιδες.... και να σφιξει 4 βιδες απο ζοαν και να περασει 3 λαστιχακια και να κολλησει ενα σπειρωμα
200 EURO

BabisStinson
19-11-12, 09:56
Νότια είμαι φίλε spar@, δίπλα στο ΣΕΦ μένω.
Τον Καράμπελα τον βλέπω κάθε φορά που κατεβαίνω Πάτρα, βλέπω ότι πάντα έχει αυτοκίνητα μέσα..
Από ποιότητα και τιμές πώς είναι?
Έχεις ένα τηλέφωνο μήπως?

Κάποιον άλλο να προτείνετε μήπως? O NS Racing (https://www.hellasbusinessbook.gr/business/ns-racing-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%89%CF%84%C E%B1%CF%81%CE%B1%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%83/) (Παναγιωταράς) στο Μοσχάτο, καλός είναι?

spar@
19-11-12, 10:15
ο καραμπελας ειναι ποιοτικος και με φυσιολογικες τιμες.... εχω φτιαξει και εγω αυτοκινητα και πολλοι γνωστοι και φιλοι χωρις κανενα παραπονο!!!!
2105911848

fast-enough
19-11-12, 10:23
Νότια είμαι φίλε spar@, δίπλα στο ΣΕΦ μένω.
Τον Καράμπελα τον βλέπω κάθε φορά που κατεβαίνω Πάτρα, βλέπω ότι πάντα έχει αυτοκίνητα μέσα..
Από ποιότητα και τιμές πώς είναι?
Έχεις ένα τηλέφωνο μήπως?

Κάποιον άλλο να προτείνετε μήπως? O NS Racing (https://www.hellasbusinessbook.gr/business/ns-racing-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%89%CF%84%C E%B1%CF%81%CE%B1%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%83/) (Παναγιωταράς) στο Μοσχάτο, καλός είναι?

O NS Racing είναι στη γειτονιά μου.
Είναι γνωστός και ως Ποπάυ.
Το μαγαζί είναι συνέχεια γεμάτο και πηγαίνουν και αυτοκίνητα "τέρατα".
Έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά προσωπικά δεν έχω δει δουλειά του.
Κοντά σου είναι αφού είσα νότια, πέρνα και πάρε μια προσφορά. thumb

BabisStinson
19-11-12, 11:07
Πήρα προσφορές, ο κ. Καράμπελας μου είπε 180 ευρώ και ο κ. Παναγιωταράς 200.
Η αλήθεια είναι ότι ο κ. Καράμπελας ήταν πολύ ευγενικός και αναλυτικός στην έστω και μικρή συζήτηση που είχαμε. Δεν θέλω δα να φτιάξω και κάτι τόσο πολύπλοκο, ένα απλό τελικό θέλω.
Με κέρδισε σαν πελάτη και μάλλον θα τον προτιμήσω.. thumb

spar@
19-11-12, 11:58
Οταν την βάλεις πες μας εντυπώσεις ...

fanisk
19-11-12, 14:34
ο καραμπελας ειναι ποιοτικος και με φυσιολογικες τιμες.... εχω φτιαξει και εγω αυτοκινητα και πολλοι γνωστοι και φιλοι χωρις κανενα παραπονο!!!!
2105911848

Ρε τυπε ποσο κανει χταποδι 6cyl και τοποθετηση στον Καραμπελα ? Ο Δανελατος λεει 300¤ και 100¤ τοποθετηση. Ο Καραμπελας περναει ISO απο τους Σπυρους?

zaharias
19-11-12, 14:34
Βασικα, μεταξυ Καραμπελα και Παναγιωταρα, θα διαλεγα τον 2ο.. Νομιζω ειναι πιο "μιζερος" ο Ποπαυ.. (αποψη μου)

2πλο ασσυμετρο 76mm, λιγο φαλτσοκομμενο.. :D

spar@
19-11-12, 14:50
Βασικα, μεταξυ Καραμπελα και Παναγιωταρα, θα διαλεγα τον 2ο.. Νομιζω ειναι πιο "μιζερος" ο Ποπαυ.. (αποψη μου)

2πλο ασσυμετρο 76mm, λιγο φαλτσοκομμενο.. :D

Απ τον ποπαυ δεν εχω εμπειρία ....


Φανη πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις εγώ είμαι ευχαριστημένος σε οτι εχω κάνει δεν είναι φθηνός έχει φυσιολογικές τιμές ...

Bitz
19-11-12, 16:23
Πήρα προσφορές, ο κ. Καράμπελας μου είπε 180 ευρώ και ο κ. Παναγιωταράς 200.
Η αλήθεια είναι ότι ο κ. Καράμπελας ήταν πολύ ευγενικός και αναλυτικός στην έστω και μικρή συζήτηση που είχαμε. Δεν θέλω δα να φτιάξω και κάτι τόσο πολύπλοκο, ένα απλό τελικό θέλω.
Με κέρδισε σαν πελάτη και μάλλον θα τον προτιμήσω.. thumb

O Καραμπελας μου ειχε βαλει σε ενα 318 το 2002 τελικο χειροποιητο εναντι 50.000 δρχ.το αυτοκινητο εχει πουληθει σε γειτονα μου το οποο το εχει ακομα με αυτο το καζανακι απανω...ουτε υαλαβαμακα δεν εχει αλλαξει.Πεστου πριν σου βαλει την μπουκα να κανεις δοκιμες με διαφορες , διαμετρος-μηκος ωστε να βγαλεις το θορυβο που εσυ θελεις.τοποθετει το καζανακι απανω,βαζει τον κιμητηρα σε λειτουργεια και σου αλλαζει μπουκες με τσιμπιματακια.και εσυ επιλεγεις....thumb

BabisStinson
19-11-12, 18:18
Βασικα, μεταξυ Καραμπελα και Παναγιωταρα, θα διαλεγα τον 2ο.. Νομιζω ειναι πιο "μιζερος" ο Ποπαυ.. (αποψη μου)

2πλο ασσυμετρο 76mm, λιγο φαλτσοκομμενο.. :D

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι, διπλό ασσύμετρο, φαλτσοκομμένο.
Σαν αυτό:
https://www.supersprint.com/public/images/22151.jpg

Βέβαια δεν ξέρω αν χωράει στον προφυλακτήρα. Λέτε να θέλουμε κόψιμο??

soc12r
19-11-12, 18:22
(Παναγιωταράς) στο Μοσχάτο, καλός είναι?

Εγω που πηγα και εκανα μια διορθωση στο δικο μου τελεια δουλεια μου εκανε thumbthumb

STREETRACING
19-11-12, 21:42
Εγω απο το 1990 πηγαίνω η στο σκριβανο η στον στέλιο (ποπαυ)
Κ οι δυο πολλοί καλοί.

zaharias
19-11-12, 22:19
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι, διπλό ασσύμετρο, φαλτσοκομμένο.
Σαν αυτό:
https://www.supersprint.com/public/images/22151.jpg

Βέβαια δεν ξέρω αν χωράει στον προφυλακτήρα. Λέτε να θέλουμε κόψιμο??

Perfect.. :D

Αλλα απ'οτι ειδα, δεν εχεις Μ πακετο, οποτε πισω πιθανον να θελει λιγο κοψιμο ο προφυλακτηρας..

Bassakos
20-11-12, 00:07
τυχανει να εχω κανει δουλειες και στον καραμπελα και στον Ποπαυ
καλος ο καραμπελας και τιμιος! απλα ο Ποπαυ ειναι ακομα καλυτερος
πηγαινε στον Ποπαυ, τα 20 ευρω διαφορα τα αξιζει και με το παραπανω!

fanisk
20-11-12, 00:09
τυχανει να εχω κανει δουλειες και στον καραμπελα και στον Ποπαυ
καλος ο καραμπελας και τιμιος! απλα ο Ποπαυ ειναι ακομα καλυτερος
πηγαινε στον Ποπαυ, τα 20 ευρω διαφορα τα αξιζει και με το παραπανω!

Ποια ειναι η διαφορα? Τα inox? Η κολληση? Τι?

spar@
20-11-12, 01:02
Ποια ειναι η διαφορα? Τα inox? Η κολληση? Τι?

βαζει σπανακι....χααχαχααχχαχα
υ.γ πλακα κανω δεν εχω εμπειρια απ τον ns το μονο που ξερω ειναι οτι εχει ή ειχε ενα τσικουετσεντο τουρμπο!!!
και οτι πιο παλια εγδερνε λογω ονοματος!

BabisStinson
20-11-12, 06:07
Perfect.. :D

Αλλα απ'οτι ειδα, δεν εχεις Μ πακετο, οποτε πισω πιθανον να θελει λιγο κοψιμο ο προφυλακτηρας..

Αυτό φοβάμαι, ότι θα χρειαστεί να "φάμε" λίγο προφυλακτήρα.. Το κάνει ο εξατμισάς αυτό, ή θα πρέπει να του το πάω έτοιμο?
Και πώς το κάνουμε αυτό, χωρίς να φαίνεται άσχημο και προχειροδουλειά?


τυχανει να εχω κανει δουλειες και στον καραμπελα και στον Ποπαυ
καλος ο καραμπελας και τιμιος! απλα ο Ποπαυ ειναι ακομα καλυτερος
πηγαινε στον Ποπαυ, τα 20 ευρω διαφορα τα αξιζει και με το παραπανω!

Ευχαριστώ για την απάντηση, τι διαφορά θα δω στο τελικό? Σε ποιότητα? Γιατί σε υλικό νομίζω όλοι inox 304 πρέπει να χρησιμοποιούν.

STREETRACING
20-11-12, 07:45
Ποια ειναι η διαφορα? Τα inox? Η κολληση? Τι?

Φάνη, αν και ο σκριβανος είναι (αδερφός),
Ο Στέλιος κάνει εξατμίσεις λες και αγοράζεις κατασκευαστικά eisenmann,supersprint.
Και όσον αφορά εξατμίσεις σκέψου ότι ότι εν έτη 1994 ήμουν απο τους πρώτους που είχα βάλει down pipe σε Πουντο gt

fanisk
20-11-12, 12:22
Φάνη, αν και ο σκριβανος είναι (αδερφός),
Ο Στέλιος κάνει εξατμίσεις λες και αγοράζεις κατασκευαστικά eisenmann,supersprint.
Και όσον αφορά εξατμίσεις σκέψου ότι ότι εν έτη 1994 ήμουν απο τους πρώτους που είχα βάλει down pipe σε Πουντο gt

Ενταξει, θα ρωτησω για το χταποδι σε αυτον thumb

STREETRACING
20-11-12, 12:31
Ενταξει, θα ρωτησω για το χταποδι σε αυτον thumb

Kαι στους δυο ρωτα.