PDA

Επιστροφή στο Forum : pss9



dark knight
14-11-12, 10:59
μετα απο την D2 εβαλα την pss9.ολα καλα με κρατημα και ανεση.το μονο αρνητικο ειναι οτι σε φρεναρισμα δυνατο βυθιζεται το εμπρος μερος παρα πολυ.εδω θα πρεπει να αναφερω οτι ειναι χαμηλωμενο πολυ και μπροστα ειναι λιγο πιο χαμηλο απο οτι πισω.σκληροτητα δεν ξερω σε ποια σκαλα ειναι,θα πρεπει να ρωτησω μηχανικο.με την D2 δεν το εκανε και με την μαμα αναρτηση σε πολυ μικροτερο βαθμο.σε τι οφειλεται?πρεπει να σκληρυνω τα μπροστινα?εχεις χαλασει κανα ψαλιδι?τι να κανω για να εξαλειφθει?

manos///3
14-11-12, 11:14
Τι ελατηρια εχεις?

dark knight
14-11-12, 11:20
αν εννοεις προδιαγραφες σκληροτητας δεν ξερω

alexk
14-11-12, 13:06
Να υποθέσω ότι έχεις Ε46 και έχεις PSS9 ?
Νομίζω στα Ε36 υπάρχει απλή PSS.

Μερικές ερωτήσεις.
- τερματίζει το αμορτισέρ στο bump stop ?
- τι διαθέσιμη διαδρομή έχει η ανάρτηση όπως είναι τώρα ?
- ξέρω ότι η PSS9 είναι ρυθμιζόμενη. Ξέρεις που είναι οι ρυθμίσεις τώρα ? Θέλω να πω είναι χαλαρή ή σφιχτή ?

dark knight
14-11-12, 13:23
αλεξη στο ε46 εχω την αναρτηση,δεν ειναι η απλη pss ειναι η ρυθμιζομενη στις 9 σκαλες.εχω την πολλη μαλακη ρυθμιση,επειδη ειναι καμπριο και οι κραδασμοι απο τους εδω δρομους γινονται πιο αισθητοι.τερματιζει η αναρτηση οταν πεφτω σε καμια λακουβα σχετικα μεγαλη και μπροστα και πισω.την διαθεσιμη διαδρομη της αναρτησης δεν ξερω να σου πω

alexk
14-11-12, 13:40
Νομίζω ότι τερματίζει γιατί είναι στην τέρμα μαλακή ρύθμιση.

Δοκίμασε να την ρυθμίσεις στο τρίτο κλικ και βλέπεις.
PSS9 είναι σφιχτή ανάρτηση, οπότε η άνεση εκ'των πραγμάτων έχει αποχαιρετήσει.

Έχεις φούσκες στις εμπρός μπουκάλες ? Ή μπορείς να δεις το καλάμι ?
Στο λέω για να έβαζες ένα tie-wrap να έβλεπες πόση διαδρομή χρησιμοποιείς (όπως κάνουμε στα πηρούνια από τα μηχανάκια).

dark knight
14-11-12, 13:53
δεν εχω φουσκες μπροστα,φαινονται τα καλαμια.θα το δοκιμασω Αλεξη στο τριτο κλικ.υπαρχει περιπτωση να εχουν κοπει τα top mount στα μπροστινα?αν και οχι πολυ πιθανο γιατι αυτο το παρουσιαζει απο τοτε που την αρχη που την εβαλα

alexk
14-11-12, 13:59
Βάλε ένα tie-wrap στο καλάμι όπως εδώ.

https://www.gostar-racing.com/club/images/front-suspension-cable-tie.jpg

Αφού αλλάξεις τη ρύθμιση κοίτα πως δουλεύει η διαδρομή.
Κατέβασέ το τέρμα κάτω έτσι, ούτως ώστε όταν δουλεύει η ανάρτηση να το ανεβάζει και να βλέπεις τη διαδρομή που χρησιμοποιείς.
Ιδανικά (ίσως και μπακαλίστικα) σε πολύ γρήγορο οδήγηση θέλεις να χρησιμοποιείς τουλάχιστον το 80% της διαδρομής.
Δηλαδή σε πολύ δυνατά φρεναρίσματα, στυλ οδήγηση πίστας.
Άν δεις ότι δεν χρησιμοποιείς διαδρομή, πρέπει να το ξεσφίξεις.

Πλάκα στην πλάκα, θα βάλω ένα tie-wrap και εγώ στο Ζ3.
Είναι πολύ σκληρά τα δικά μου τα αμορτισέρ εμπρός.

S54POWER
14-11-12, 14:03
Γενικα στα bmw και συγκεκριμενα στα Ε46 τα ψαλιδια εχουν σχεδιαση ωστε να μην βυθηζονται κατα το φρεναρισμα (anti dive suspension)

konstantinaM3
14-11-12, 14:06
εγω που την εχω μπροστα την pss9 ειναι κουτσουρο κ δεν εχω χρησιμοποιησει κ τις 9 σκαλες πρεπει να εχω κανα 2 ακομα....στις λακουβες πεφτει ωραια δεν κοπαναει...