PDA

Επιστροφή στο Forum : Fiat 500 Abarth Esseesse kit



stef
09-11-12, 19:35
Σήμερα για μια ολόκληρη μέρα είχα στην διάθεσή μου αυτό το μικρό πυραυλάκι
Το αυτοκίνητο το παρέλαβα το πρωί και το επέστρεψα πριν από λίγο
Το θεωρώ ίσως το ωραιότερο μικρό εμφανισιακά αυτοκίνητο πόλης
Το μόνο που φοβόμουν ήταν η ποιότητα κατασκευής του και όπως αποδείχτηκε έκανα λάθος!
Το αυτοκίνητο ήταν αρκετά στιβαρό παρά τα αρκετά (σχεδόν 60000) χλμ που είχε. Η πόρτα του μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση στο κλείσιμό της πόσο καλά ασφαλίζει και κλείνει
Γενικά το αυτοκίνητο μέσα ήταν ιδιαίτερα καλό και σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει ιταλική κατασκευή της δεκαετίας του 90
Επί του θέματος τώρα, με το που μπαίνεις μέσα , το αυτοκίνητο σε προκαλέι για παιχνίδι... Όμορφο τιμόνι, πρακτικά και πολύ όμορφα bucket της sabelt με τα logο της abarth ,πανέμορφα όργανα και ένα μπαρόμετρο το οποίο πραγματικά είναι τέλειο για τα δικά μου γούστα!
Με το που έβαλα μπρος το αυτοκίνητο κατάλαβα κατευθείαν ότι κάτι περίεργο έχει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο... μπάσος θόρυβος αρκετά, βγαίνω έξω και κοιτάω πίσω στις εξατμίσεις, οι εργοστασιακές είχαν αλλαχθεί με το αντίστοιχο σύστημα της akrapovic το οποίο έδενε πολύ όμορφα με το σύνολο του αυτοκινήτου. Ξεκινάω βάζω πρώτη και διαπιστωνω ότι ο συμπλεκτης είναι ιδιαίτερα μαλακός για τέτοιο αυτοκίνητο αν και το κιβώτιο του κάθε άλλο παρά σαφές θα το έλεγα!
Ανεβάζοντας στροφές και ταχύτητα καταλαβαίνω ότι το αμάξι αρπάζει πανεύκολα και μαζεύει χιλιόμετρα για πλάκα, αν και η αίσθηση που σου δίνει σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό της Z4
To μπαρόμετρο παίζει με πιέση μέχρι 1,4-1,6 και το διαολάκι με προβληματίζει με την απόκριση στο γκάζι. Εκ των υστέρων ενημερώνομαι ότι στο συγκεκριμένο δεν "ακούει" και τόσο καλά μιας και έχει κάποιο θεματάκι
Σε στροφες διαπιστώνω ότι ναι μεν είναι υποστροφικό και δείχνει να έχει την τάση να ξεκολλήσει η ουρά του, θυμίζοντάς μου ιστορικές εποχές από Rallye 106.
Γενικότερα το αυτοκίνητο είναι αρκετά συμπαγές και δεμένο. Σε παράλληλο τεστ που το κάναμε και με τον Νάσσο (everget) διαπισώσαμε ότι το κιβωτιο δεν είναι για σεμινάριο όπως και ότι το τιμόνι δείχνει να "παίζει" λίγο παραπάνω από όσο πρέπει
Πάντως είναι ένα αμαξάκι το οποίο θα έπαιρνα τόσο λόγο εμφάνισης και δύναμης όσο και λόγω της ποιότητας που μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση....
Είναι ένα αυτοκίνητο που στο τέλος της ημέρας σου αφήνει ένα χαμόγελο, κάτι το οποίο πιστέυω οι περισσότεροι από εμάς αναζητούμε σε ένα αυτοκίνητο

EVERGET
09-11-12, 20:33
To τεστ λοιπόν που έγινε στα πλαίσια της αναζήτησής μας με το Στέφανο για γρήγορο δεύτερο αυτοκίνητο, είχε θέμα το τουμπανιασμένο esseesse.

Στα πολύ θετικά του αυτοκινήτου παρατήρησα το δέσιμο/ακαμψία του αμαξώματος, το συμπαγές χωρίς τριγμούς εσωτερικό και τη δύναμη για την κατηγορία του. Το αμάξι τούρμπιζε κάπου στις 3,000rpm και έδινε έως τις 5,000rpm...από εκεί και πάνω το βρήκα λίγο ανούσιο να το στροφάρεις μιας και δεν είχε το αναμενόμενο αποτέλεσμα σε επιτάχυνση.

Στα μείον ο επιλογέας που κολλάει στις γρήγορες αλλαγές, ο συμπλέκτης με την περίεργη διαδρομή και η θέση οδήγησης παρά τα θεϊκά έξτρα bucket. Eπίσης το αμάξι είχε πολύ αντιληπτό lag, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

Όσο για την akrapovic, που θεωρητικά του δίνει 3Hp και 5Νm ροπής, θεωρώ πως δεν αξίζει το χιλιάρικό της. Σαν ήχος τίποτα το ιδιαίτερο, μόνο ένα υπόκοφο "howl"σε όλο το φάσμα στροφών, χωρίς καθόλου droning ή κάποιον "πλουραλισμό" ήχου. Toυλάχιστον έχεις δύο μεγάλα εντυπωσιακά κάρμπον μπουριά να κοσμούν το διαχύτη.

Στα υπόψιν λοιπόν το μικρό. Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες:


https://img442.imageshack.us/img442/1889/abarth003.jpg

https://img248.imageshack.us/img248/8382/abarth005.jpg

https://img696.imageshack.us/img696/5204/abarth006.jpg

alexk
09-11-12, 21:00
Είχα ένα για ένα περίπου χρόνο.

Πολύ όμορφο, έχει πλάκα να το οδηγείς, τουρμπίζει κτλ.
Στο δικό μου είχα και ανάρτηση Bilstein PSS B16.

Μεγάλη απογοήτευση τα φρένα, που παρ'όλο που στο SS είναι αναβαθμισμένα, δεν είχαν καθόλου μα καθόλου αντοχή.
Το αντικατέστησα με το Ζ3, πράγμα που δεν το μετάνιωσα ποτέ thumb

chief
09-11-12, 21:11
Και η θεση οδηγησης δεν ειναι καλη...

alexk
09-11-12, 21:16
Και η θεση οδηγησης δεν ειναι καλη...

Σωστό.

Κάτι που θυμήθηκα.
Το ESP δεν απενεργοποιείται τελείως και σηκώνεις χειρόφρενο και πατάει 15 φορές φρένο.
Στο χιόνι δεν γύριζε με τίποτα.:ranting2:

stef
09-11-12, 21:28
Ναι όντως το ESP δεν απενεργοποιείται εντελώς!!
Πάντως είναι ωραίο παιχνιδάκι

Nikos
09-11-12, 21:32
Στα ιδια λεφτα μηπως βρισκετε renault clio rs ??

EVERGET
10-11-12, 00:24
Στα ιδια λεφτα μηπως βρισκετε renault clio rs ??

Aυτό είναι το αγαπημένο μου, απλά το θεωρώ άστοχο από άποψη τεκμηρίων/τελών να έχω για μικρό αμάξι δίλιτρο...thumb

...αν και τα RS μεταχειρισμένα είναι πλέον στη μισή τιμή σε σχέση με τα abarth...

STREETRACING
10-11-12, 00:38
Πανάκριβη η ταπα

stef
10-11-12, 07:47
Στα ιδια λεφτα μηπως βρισκετε renault clio rs ??

Ούτε κατά διάννοια...
2λιτρο Νίκο...

m3est
10-11-12, 09:52
Ωραια εξατμιση εχει το συγκεκριμενο παντως thumb

Ε91
10-11-12, 10:55
Προσωπική μου επιλογή στη συγκεκριμένη κατηγορία:ΜΙΝΙ και ξερό ψωμί.
Όσο για τον ήχο της εξάτμισης,όποιος έχει ακούσει την εργοστασιακή εξάτμιση του Works (φορεμένη και σε S) καταλαβαίνει...

Driver M
10-11-12, 11:46
Δες και το 207 rc.
Μετα το κουπερ και το κλιο ειναι το πιο καθαροαιμο της κατηγοριας.

manos///3
13-11-12, 16:42
Μιας κ κατοχος abarth 500 να γραψω την αποψη μου.......

















..................ειναι μια Ιταλικη γληγορη κατσαρολα :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

manos///3
13-11-12, 16:56
Να γραψω τωρα σοβαρα.

+
Ομορφο
Διαχρονικο
Το χαζευει ακομα κ ο ασχετος
Μικρη καταναλωση (στα 136 αλογα)
Πολυ καλο κρατημα σε συνδιασμο με το ηλεκτρονικο διαφορικο
Πολυ καλη αισθηση του τιμονιου

-
Κακιστη θεση οδηγησης
lag, lag, lag, lag
Το σασμαν για κλαματα
Τα φρενα παραδιδουν
Δε χωραει τιποτα πισω

Kostas_1
13-11-12, 17:51
Προσωπική μου επιλογή στη συγκεκριμένη κατηγορία:ΜΙΝΙ και ξερό ψωμί.
Όσο για τον ήχο της εξάτμισης,όποιος έχει ακούσει την εργοστασιακή εξάτμιση του Works (φορεμένη και σε S) καταλαβαίνει...

Θα συμφωνησω και γω.

παρα το οτι ειχα κουπερ και δεν μπορω να πω οτι ημουν αρκετα ικανοποιημενος, στη κατηγορια αυτη παλι μινι θα ξαναπαιρνα

manos///3
14-11-12, 15:29
Να πω επισης πως θελω να το ξεφορτωθω.....το πουλησω ηθελα να πω....

Ο λογος, 200αριζει τοσο γρηγορα που συνεχως αισθανομαι σαν να βρισκομαι μεσα σε γρηγορο αμαξακι λουνα παρκ :thumbsdown:

Ψαχνω 320 92αρι :original:

Harisp
14-11-12, 16:00
Ψαχνω 320 92αρι :original:

Να φανταστώ ότι σε λίγα χρόνια θα μπαχθεί v8, θα ξηλωθεί, θα μπει κλουβί, θα θα θα :hystericalbs1:

manos///3
14-11-12, 16:12
Να φανταστώ ότι σε λίγα χρόνια θα μπαχθεί v8, θα ξηλωθεί, θα μπει κλουβί, θα θα θα :hystericalbs1:

Στο μυαλο μου εισαι??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

manos///3
14-11-12, 16:13
Αν και το ονειρο μου ειναι Ζ4 gt3

Nα ψαχνω λες για Ζετα?:original:

Stamatis
11-12-12, 08:12
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2519674/

γνώμες απόψεις, ενστάσεις, αντιρρήσεις...

Κουβέντα να γίνεται...

Υπέρ:
Χαμηλά τέλη
Ομορφο Design
Καλό για την πόλη
Καλό και για ένα ξεκ...βλωμα
Καλό πακέτο εξοπλισμού

Κατά:
?

gnx
11-12-12, 08:16
Πήρε φίλος την προηγούμενη Παρασκευή τέτοιο σε παρόμοια χρήματα.

Είχαμε καταλήξει να πάρει MX5 1.8 στα ίδια λεφτά αλλά δεν χωρούσε μέσα καλά, (σωματότυπος ΘΩΜΑ). Έχουν περάσει από τα χέρια μου ΜΧ5 πρώτης και δεύτερης γενιάς και πιστεύω ότι τα running costs τους θα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ λιγότερα από το ΦΙΑΤ.

Και από αμάξι, άλλο πράγμα. Το μόνο default που βλεπω είναι η ασφάλεια της κουκούλας.

Stamatis
11-12-12, 08:20
So, from what I understand Mazda < Fiat regarding to running costs?

StratosZ4
11-12-12, 08:31
Μου αρεσει παρα πολυ να το βλεπω.

Οταν ειχε βγει το ειχα ερωτευτει.
Το εκανα test-drive το 2009 και απογοητευτηκα ομως.


Μειον:

-Δε βολευτηκα ποτε στο καθισμα. Πολυ ψηλη θεση οδηγησης και δυσκολα βρισκεις συνδυασμο θεσεων καθισματος-τιμονιου που να σε βολεψει.

-Δυναμη ειχε μονο ψηλα και θελει "κυνηγι" για να πας σβελτα.

-Μεσα το ενιωθες φτηνο και φτιαγμενο προχειρα.


Συν:

-Εχει ωραιο ηχο.

-Ειναι πρακτικο.

-Μπορεις να αγορασεις τα εκπληκτικα Sabelt μπακετ.

-Η αποκριση και η δυναμη ελεω τουρμπο, φτιαχνονται ευκολα.

-Πλεον το βρισκεις φθηνα. Ειναι φτηνοτερο απο cooper s και με λιγοτερα κουσουρια

-Οπως και να το κανουμε ειναι ομορφο.



Μετα απο αυτο, την ιδια μερα, οδηγησα τη Brera 2.2 κι ενθουσιαστηκα. Παρολα αυτα ομως μεχρι το και φετος το καλοκαιρι εχω παει αρκετες φορες στην αντιπροσωπεια να το ξαναδω, ισως να εκανα εγω λαθος τοτε που το οδηγησα.

BabisStinson
11-12-12, 08:33
Μου αρέσει πάρα πολύ και πρέπει να είναι αρκετά σβέλτο. thumb
Το έχει ένας φίλος (με τα 98 hp) και πάει μια χαρά και άνετα για τα δεδομένα της κατηγορίας του και αρκετά οικονομικό σε κατανάλωση. (Το Abarth δεν θα είναι και τόσο, αλλά και πάλι..)
Το στυλ είναι δεδομένο. :original:
Προσωπικά θα το έπαιρνα άνετα.

Cobalt
11-12-12, 08:37
ανετα και εγώ θα το αγόραζα...
αν και θα προτιμούσα να πάω λίιιιγο πιο ψηλά και να παίξω σε Punto Abarth

Bazil Van Sinner
11-12-12, 08:41
Πήρε φίλος την προηγούμενη Παρασκευή τέτοιο σε παρόμοια χρήματα.

Είχαμε καταλήξει να πάρει MX5 1.8 στα ίδια λεφτά αλλά δεν χωρούσε μέσα καλά, (σωματότυπος ΘΩΜΑ). Έχουν περάσει από τα χέρια μου ΜΧ5 πρώτης και δεύτερης γενιάς και πιστεύω ότι τα running costs τους θα είναι ΣΙΓΟΥΡΑ λιγότερα από το ΦΙΑΤ.

Και από αμάξι, άλλο πράγμα. Το μόνο default που βλεπω είναι η ασφάλεια της κουκούλας.

Hard Dog roll-bar και ομορφια ΚΑΙ safe!!!!!

Kαλο το 500ακι,η θεση οδηγησης μου θυμησε Panda,το interior Punto.....
Θα εμπαινα σε πειρασμο αν το ειχε για παραδειγμα το κοριτσι μου,να το παρω για ξεκα***μα αλλα τι ξεκα***μα να βγαλεις με την υποστροφη και το "ψαρεμα"του τιμονιου?????
Τι εναλακτικες εχεις????Αν ειναι μεσα σ'αυτες το ΜΧ5 thumb,μην ψαχνεις τιποτα αλλο!!!!!!

thumb

Stamatis
11-12-12, 08:44
ΜΧ5 δεν ειναι στις επιλογές... όπως έλεγε και ο κούρκουλος, οχι αλλο κάμπριο....

μικρό κουβά πόλης κοιτάω

DaywalkeR
11-12-12, 08:49
ABARTH!!! :warriorsmiley:


https://www.google.gr/url?source=imglanding&ct=img&q=https://farm3.static.flickr.com/2245/2456734716_9fa6aa11e7.jpg&sa=X&ei=UuXGULPzCY3MtAbZ3YCQCg&ved=0CAkQ8wc4Zg&usg=AFQjCNHMyovjyQ32OMNqOB2nY9wlMDp27g

Ptboul
11-12-12, 08:51
μικρό κουβά πόλης κοιτάω

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1864295/

Δεν είναι τόσο φαντεζί αλλά είναι οικονομικότερο, ποιο εργαλείο στην καθημερινότητα και πιστεύω πιο απροβλημάτιστο. (Το έχει ένας ξάδερφος μου - δε με χαλάει καθόλου)

DaywalkeR
11-12-12, 08:53
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1864295/

Δεν είναι τόσο φαντεζί αλλά είναι οικονομικότερο, ποιο εργαλείο στην καθημερινότητα και πιστεύω πιο απροβλημάτιστο. (Το έχει ένας ξάδερφος μου - δε με χαλάει καθόλου)

Σβέλτο, στριφτερό, αλλά επίσης με νταλικερίστικη θέση οδήγησης...

PANOS-E60
11-12-12, 08:59
ro χει ο Μάνος///3 ρε παιδιά, κάπου είχε γράψει κάμποσα πράγματα για αυτό, αλλά δεν μπορώ να τα βρω.

Stamatis
11-12-12, 09:00
Φτωχο μεσα το τουινγκο ρε γαμωτο. Δεν κανει κουκου.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Stamatis
11-12-12, 09:00
ro χει ο Μάνος///3 ρε παιδιά, κάπου είχε γράψει κάμποσα πράγματα για αυτό, αλλά δεν μπορώ να τα βρω.

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=334955&postcount=15
Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

EVERGET
11-12-12, 09:08
Πρόσφατα οδηγήσαμε με το stef ένα Abarth esseesse με Acrapovic, εδώ είναι το thread όπου γράφουμε αρκετοί τις απόψεις μας επί του όμορφου κουβά:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15967

Εγώ πάντως ήθελα Skoda Fabia RS (DSG7), που παίζουν κι αυτά κάπου στα 12k με λίγα χλμ, αλλά απ΄ότι έχω καταλάβει μετά από συζήτηση με κατόχους είναι τζόκερ να τύχεις σε αμάξι με απροβλημάτιστο μοτέρ και κιβώτιο...

Stamatis
11-12-12, 09:14
Εγινε λοιπόν συγχώνευση των θεμάτων
Ευχαριστώ θερμά.

Konstantinos E60
11-12-12, 09:26
Μικρό,κουβά,fiat ? Το νέο panda δεν σου αρέσει?

Stamatis
11-12-12, 09:38
Εχει 4 πόρτες
θέλω πίσω να μη βάζω επιβάτες, παρεκτός και αν είναι ο σκύλος μου.

fast-enough
11-12-12, 09:58
Δες αυτό: https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/2859564/
Το έχει η γυναίκα μου (σε βενζίνη). Οικονομικό, με πολύ καλό πορτμπαγκάζ για την κατηγορία (κάνουμε και ταξιδάκι με τα 2 παιδιά) και έχει το πάτωμα του 500, με καλύτερο τιμόνι. Μάλιστα σύμφωνα με αυτό: https://www.autocar.co.uk/car-news/motoring/fiat-500-adopts-ford-kas-set, η Fiat εφήρμοσε το setup του ΚΑ στο Abarth και μετά και στα "κανονικά" 500αράκια γιατί όπως προείπα το στήσιμο του ΚΑ είναι σαφώς καλύτερο.
Φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο και το KA και το 500, με ίδια μηχανικά.

Stamatis
11-12-12, 10:06
και εμενα μου αρέσει αλλα δεν αρέσει της γυναίκας μου @#!@#$%@#$%@#$%

gnx
11-12-12, 10:17
Ακόμη και για την πόλη δεν θα ξανααγόραζα μικρό αμάξι ποτέ στις τιμές που εχουν φτασει τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα σήμερα.

I am going to be the threadfucker of the day!

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2875796/

manos///3
11-12-12, 10:32
Σταματη τα abarth 500 βγηκαν στη αγορα το 2009 , νομιζω....
Αυτο στην αγγελια γραφει 9/2008. Κατι παιζει....

Αν οντως ενδιαφερεσαι , να ξερεις πως θελω να το δωσω...
2/2010 με 16Κ χλμ.

gregE36
11-12-12, 10:35
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3032134/

πολυ καλυτερο απο το 500ρακι

GiannisRob
11-12-12, 20:57
Πρόεδρε, βρήκα το απόλυτο ποταπό γαλλικό κατασκεύασμα, ιδανικό για προέδρους, διευθυντές και γενικούς γραμματείς:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2238272/

Υπέρ:

1. Είναι γαλλικό
2. 100 άλογα στο λίτρο από ατμοσφαιρικό μοτέρ!
3. Πολύ ενδιαφέρον στο δρόμο. Διπλώνει για πλάκα στο άφημα του γκαζιού. Σηκώνει πίσω εσωτερικό τροχό στις κλειστές στροφές.

Κατά:

1. Είναι γαλλικό
2. Ίσως τίθεται ζήτημα κυβικών
3. Για τα λεφτά που κόστιζε καινούριο, η ποιότητα κατασκευής του εσωτερικού απογοήτευε. Για τα 12 χιλιάρικα που το δίνουν, όμως, είναι μια χαρά!

Βγήκε και με σηματάκια Φ1:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2960417/

stef
11-12-12, 21:10
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3032134/

πολυ καλυτερο απο το 500ρακι

Σας αυτοκίνητο μπορεί, σαν ομορφιά σαν το 500 abarth δεν συγκρίνεται...

spar@
11-12-12, 21:11
106 gti....
ολα τα αλλα ειναι μπλεντερ....
εκτος απ το κλιο που εβαλε ο συναγωνιστης ΓιαννηςΡΟΜΠ και ο συναγωνιστης πτμπουλ το τουινγκο....
η φιατ σταματησε να βγαζει αυτοκινητα στο punto gt!!!
και μακρυα απ τα σημερινα φιατ χωρις παρεξηγηση εεε....

Leonidas_E39
11-12-12, 21:15
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3056669/

Και θα μοιραζεις πονο Προεδρε. ::whistle: :whistle:

spar@
11-12-12, 21:18
αααλλη μια επιτυχια.....
χαχαχαχαχαχαχα

stef
11-12-12, 21:30
η φιατ σταματησε να βγαζει αυτοκινητα στο punto gt!!!
και μακρυα απ τα σημερινα φιατ χωρις παρεξηγηση εεε....

Πάντως το 500 που οδήγησα παρά τα σχεδόν 60.000 χλμ που είχε δεν έκανε το παραμικρό τσικ σε σχέση με τα punto GT που ήταν κουδουνίστρες..
Και το 500 εμφανισιακά σε σχέδη με το punto θεωρώ ότι είναι ομορφότερο αυτοκίνητο...

spar@
11-12-12, 21:37
Πάντως το 500 που οδήγησα παρά τα σχεδόν 60.000 χλμ που είχε δεν έκανε το παραμικρό τσικ σε σχέση με τα punto GT που ήταν κουδουνίστρες..
Και το 500 εμφανισιακά σε σχέδη με το punto θεωρώ ότι είναι ομορφότερο αυτοκίνητο...

stef ειχες οδηγησει punto gt3 του 98 το 99? ή punto gt του 98 το 2005+?
γιατι πιστεψε με οτι το 500αρακι μετα τα 80-90.000κμ στην Ελλαδα θα ψαχνεις να βρεις τα πλαστικα του....
αντικειμενικα ειναι ενα καλο αυτοκινητο πολης με πολυ πολυ περιεργο λουκ, για αλλους φοβερο για μενα υπερβολικο....
πολυ υπερτιμημενο, και σε τιμη αγορας αλλα και σε τιμες συντηρησης, ειδικα τωρα....
και το μινι κουπερ ειναι υπερτιμημενο αλλα αντικειμενικα μπορεις να τα συγκρινεις σε ποιοτητα???
οσο για το punto gt δεν συγκρινεται με το 500 abarth κλπ ουτε το grande punto, γιατι περασε και μια 15ετια....
επισης ενα Punto gt εκανε και λιγοτερα χρηματα και ηταν απλα ενα φθηνο αυτοκινητο με γκαζι... με πολυ καλο κινητηρα, μικρα θεματα στα ηλεκτρικα, στιβαρο για την εποχη του κλπ,
ακομα και σημερα οσοι ηταν σοβαροι ιδιοκτητες κινουνται κανονικα...

spar@
11-12-12, 21:49
για να ολοκληρωσω το συλλογισμο μου...
μιλαμε για γρηγορα αυτοκινητα πολης...
μπορειτε να δειτε τιμες ανταλλακτικων, φτερα καπο κλπ, δυναμο ψυγεια, λαστιχα κλπ
στο corsa opc επειδη ειχε την τυχη να το εχει ενας πολυ καλος μου φιλος (ειχε την τυχη να το πουλησει μαλλον), μια 4αδα λαστιχα για τις 18αρες (εργοστασιακες, εβγαινε με 17αρες και 18ρες) με 35αρι προφιλ εκανε 900+ευρο, το ψυγειο το οποιο ειχε ελλατωμα κανει εκτος εγγυησης 400ευρο, τα μοτερ ειναι αναλωσιμα για το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειδικα και αμα το τσιγγλισεις λιγο...
για τα φιατ ειδικα τωρα που ανελαβε και την εισαγωγη των ανταλλακτικων ο Σαρακακης τα ιδια...
σε σημειο που σου βγαινει πιο οικονομικο να συντηρεις μινι κουπερ s, που υποστηριζω ακομα και τωρα οτι ποιοτικα ειναι καλυτερο!
τα fiat ηταν οικονομικα αυτοκινητα, στην οικογενεια μου ειχαμε και εχουμε παντα fiat, punto,uno,bravo, ολα μας ειχαν και εχουν βγει αψογα, μικρα κουσουρια τα οποια λυνονταν οικονομικα, και ποτε δεν ειχαμε κανενα παραπονα ουτε με την ποιοτητα γιατι παντα συγκρινεις βαση της τιμης....
οταν ομως η τιμη παει σε αλλη κατηγορια, και η συντηρηση σε αλλη, αρχιζεις και συγκρινεις διαφορετικα...
γιατι περα απ τα χρωμιομενα πλαστικα και τα αλκανταρα μπακετ και τα υπερβολικα αυτοκολλητα υπαρχουν και αλλα πραγματα που παραμενουν φιατ!

Stamatis
11-12-12, 21:53
Σοβαρος συλλογισμος.
Αυριο θα κανω μια ερευνα σχετικη.

stef
11-12-12, 21:54
σε σημειο που σου βγαινει πιο οικονομικο να συντηρεις μινι κουπερ s, που υποστηριζω ακομα και τωρα οτι ποιοτικα ειναι καλυτερο!

Μην ξύνεις πληγες γιατί έχω πρόσφατη οδυνηρή εμπειρία από Mini Cooper S...
ΠΑΝΑΚΡΙΒΑτόσο σε αγορά όσο και σε συντήρηση , τεράστια κατανάλωση και ζημιάρικα!
Είμαι 100% σίγουρος πως το Ζ4 μου ειναι μακράν πιο φθηνό σε συντήρηση (service)

spar@
11-12-12, 22:00
Μην ξύνεις πληγες γιατί έχω πρόσφατη οδυνηρή εμπειρία από Mini Cooper S...
ΠΑΝΑΚΡΙΒΑτόσο σε αγορά όσο και σε συντήρηση , τεράστια κατανάλωση και ζημιάρικα!
Είμαι 100% σίγουρος πως το Ζ4 μου ειναι μακράν πιο φθηνό σε συντήρηση (service)

ζημιαρικα ναι ναι συμφωνω....
με λιγο ψαξιμο και ιδιαιτερα σε μαστορα την βγαζεις καθαρη....
γιατι με το μινι κουπερ σε βλεπουν στα συνεργεια λες και εχεις φερραρι, και οι ιδιοκτητες βεβαια προκαλεσαν αυτην την αντιμετωπιση!
το ζ4 που εχεις ειναι μακραν πιο φθηνο σε συντηρηση και απο το φιατ και απο το κορσα και απο οποιοδηποτε vag...
λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι στα καινουρια αυτοκινητα η συντηρηση ειναι πιο ακριβη, και στα αυτοκινητα ταυλας πληρωνεις...(π.χ αμπαρθ, εςες, οπισι, τζιτιαι κλπ)
στα bmw εχετε βρει τα κατατοπια, και για φθηνα ανταλλακτικα, και για ζημιες και μαστορες κλπ...
σε οτι και να πας εκτος bmw Στεφανε θα πληρωσεις....

fanisk
11-12-12, 22:02
Μην ξύνεις πληγες γιατί έχω πρόσφατη οδυνηρή εμπειρία από Mini Cooper S...
ΠΑΝΑΚΡΙΒΑτόσο σε αγορά όσο και σε συντήρηση , τεράστια κατανάλωση και ζημιάρικα!
Είμαι 100% σίγουρος πως το Ζ4 μου ειναι μακράν πιο φθηνό σε συντήρηση (service)

Αφου δεν το κουνας και ποτε ρε, ολη μερα το γυαλιζεις. :th_Laie_67-1:

Stamatis
11-12-12, 22:07
Ενα αυτοκινητο που θα βγαζει 20.000 χλμ πολης, πρεπει πανω απο ολα να ειναι γενικα οικονομικο.
Δεν μιλαμς για c1 του οποιου τα λαστιχα κοστιζουν 45 ευρωπαϊκα το ενα και το σερβις 120 αντιστοιχα, αλλα τουλαχιστον για ενα μεσο ορο 0,17 αντε 0,20 λεπτα το χιλιομετρο.
Οτιδηποτε πανω απο αυτο για πολη το θεωρω παραλογο.
Δεν ειμαι τσιφουτης, αλλα προτιμω να φαω 500 ευρωπαϊκα σε ενα μπουφαν παρα να τα καιω λαστιχα και βενζινες στο δρομο.

GiannisRob
11-12-12, 22:17
Ενα αυτοκινητο που θα βγαζει 20.000 χλμ πολης, πρεπει πανω απο ολα να ειναι γενικα οικονομικο.
Δεν μιλαμς για c1 του οποιου τα λαστιχα κοστιζουν 45 ευρωπαϊκα το ενα και το σερβις 120 αντιστοιχα, αλλα τουλαχιστον για ενα μεσο ορο 0,17 αντε 0,20 λεπτα το χιλιομετρο.
Οτιδηποτε πανω απο αυτο για πολη το θεωρω παραλογο.
Δεν ειμαι τσιφουτης, αλλα προτιμω να φαω 500 ευρωπαϊκα σε ενα μπουφαν παρα να τα καιω λαστιχα και βενζινες στο δρομο.

Πολύ ορθολογιστική προσέγγιση στην οποία με βρίσκεις σύμφωνο.

Από την άλλη, όμως, ποιες είναι οι απαιτήσεις σου σε επιδόσεις από το συμπαθές τετράτροχο?

:)

Stamatis
11-12-12, 22:19
Να μην βαριεμαι στη διαδρομη.
Αντε και να πηγαινω ως την Ανδρο τα Σουκου
Καπου δεκα κιλα στον ιππο ειναι οκ για εμενα.

spar@
11-12-12, 22:19
Ενα αυτοκινητο που θα βγαζει 20.000 χλμ πολης, πρεπει πανω απο ολα να ειναι γενικα οικονομικο.
Δεν μιλαμς για c1 του οποιου τα λαστιχα κοστιζουν 45 ευρωπαϊκα το ενα και το σερβις 120 αντιστοιχα, αλλα τουλαχιστον για ενα μεσο ορο 0,17 αντε 0,20 λεπτα το χιλιομετρο.
Οτιδηποτε πανω απο αυτο για πολη το θεωρω παραλογο.
Δεν ειμαι τσιφουτης, αλλα προτιμω να φαω 500 ευρωπαϊκα σε ενα μπουφαν παρα να τα καιω λαστιχα και βενζινες στο δρομο.

και εγω μαζι σου....
το αμπαρθ εχει 17αρες ζαντες...οποτε κοιτας λαθος....
και ενδεικτικα εξω απ τον Σαρακακη ο προφυλακτηρας του αμπαρθ κανει 580ευρο ενω του απλου 250ευρο!

spar@
11-12-12, 22:24
Να μην βαριεμαι στη διαδρομη.
Αντε και να πηγαινω ως την Ανδρο τα Σουκου
Καπου δεκα κιλα στον ιππο ειναι οκ για εμενα.

ξερεις πιο αυτοκινητο θα επαιρνα μεταχειρισμενο αν ημουν εσυ????
c2 vts!!!!
το αυτοκινητο αυτο θελει 2 αλλαγες...


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2877570/

ειναι σβελτο ειναι πολυ ωραιο στο δρομο τα ανταλλακτικα του ειναι φθηνα και το μοτερ του ειναι διαμαντιιιι....

Stamatis
11-12-12, 22:24
Δεν υπολογιζω φαναρτζιδικα.
Βασικο κοστος μονο

Αλλιως παιρνει καποιος σταρλετ και τελειωνει.

spar@
11-12-12, 22:27
Δεν υπολογιζω φαναρτζιδικα.
Βασικο κοστος μονο

Αλλιως παιρνει καποιος σταρλετ και τελειωνει.

οι τιμες ειναι αναλογες ο προφυλακτηρας ειναι παραδειγμα....
σου ειπα τι να παρεις!!!

GiannisRob
11-12-12, 22:28
Να μην βαριεμαι στη διαδρομη.
Αντε και να πηγαινω ως την Ανδρο τα Σουκου
Καπου δεκα κιλα στον ιππο ειναι οκ για εμενα.

Τότε, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Clio τρίτης γενιάς.

Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο κόλημα με τη συγκεκριμένη μάρκα, πέραν των όποιων συναισθηματισμών με την πρώτη γενιά του Clio. Το δεύτερο ήταν επιοικώς απαράδεκτο, το τρίτο, όμως, είναι πολύ ενδιαφέρον αυτοκινητάκι!

Σύμφωνα με το μάστορα που πάω το δικό μου, γενικά τα Clio III είναι ελεεινά αξιόπιστα, σε αντίθεση με την υπόλοιπη γκάμα της εταιρίας. Εξαιρούνται βέβαια, ορισμένες παραξενιές, όπως πχ ότι για να βγάλει αέρα από τον αεραγωγό του παρπρίζ, πρέπει εκτός του να κατευθύνεις τον αέρα εκεί, να κλείσεις τις υπόλοιπες περσίδες. Δεν έχει χαλάσει κάτι, είναι ζήτημα σχεδιασμού. Παραξενιές...

Από οδική συμπεριφορά μόνο βαρετό δεν το λες, ενώ η μόνη πατέντα που συστήνεται στα μη RS μοντέλα, είναι το να βάλεις την κρεμαγιέρα του RS. Ναι, είναι διαφορετική, και είναι αιώνες καλύτερη.

Ο 1.2Τ είναι αρκετά οικονομικός, αλλά μάλλον λίγος. Ένα 1.4Τ λογικά θα σε καλύπτει.

Προσωπικά το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον σαν αυτοκίνητο από το Corsa και το 207. Δεν έχω όμως εμπειρία από Punto/500, παρά μόνο από Panda.

:)

Driver M
12-12-12, 01:27
Η καλύτερη επιλογή κατα τη γνώμη μου για σβέλτο supermini, που να συνδυάζει ποιότητα (σαν κάτοχος του 1.4 εδώ και 5,5 χρόνια είμαι απόλυτα ευχαριστημένος), χώρους (τηρουμένων των αναλογιών πάντα), εμφάνιση, αξιόλογες επιδόσεις (με πρόγραμμα και μόνο ξεπερνά εύκολα τα 180 άλογα χωρίς καμια αύξηση στην κατανάλωση) και οδική συμπεριφορά και χαμηλό λειτουργικό κόστος (πολύ καλή κατανάλωση και σχετικά φτηνά σέρβις-ανταλλακτικά) είναι το 207 rallye/gt.
Και μπορεί κανείς να τα βρει και με λίγα λεφτά (8-9 χιλιάρικα για καλό αμάξι, rallye κυρίως μιας και τα gt είναι λίγο πιο ακριβά λόγω πιο πλούσιου εξοπλισμού).
Ο κινητήρας έχει βγάλει κάποια θεματάκια με το χρονισμό αλλά όχι κάτι που δεν λύνεται.

Γενικά, στα λεφτά αυτά δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή, ιδίως ως προς την ιπποδύναμη, την οδική συμπεριφορά και τη γενικότερη ποιότητα.
Πρόκειται για αυτοκίνητο που κάνει μια χαρά τόσο για καθημερινές μετακινήσεις εντός πόλης, όσο και για ταξίδια, τόσο λόγω ιπποδύναμης όσο και γενικότερης αίσθησης μεγαλύτερου αυτοκινήτου που αποπνέει.

gnx
12-12-12, 09:38
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2781663/

αυτό σε κάΝει;

gnx
12-12-12, 09:39
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2918348/

Το παίρνεις 5500, πουλάς το κομπρέσσορα στον αλεξ 2000 και καθάρισες

gnx
14-12-12, 19:05
Λοιπόν ο φίλος μου που το αγόρασε την προηγούμενη εβδομάδα, πήγε να ενεργοποιήσει το ηλεκτρονικό εΜΠλοκέ πάνω σε δυνατή επιτάχυνση με σπινάρισμα και απο τον κραδασμό έσπασε την εισαγωγη!

Τον πληροφόρησαν δε σε ένα φόρουμ ότι είναι σύνηθες φαινόμενο.

spar@
14-12-12, 19:11
ειναι τοσο μαλακες η βασεις που βρηκε η εισαγωγη καπου???

gregE36
16-12-12, 18:50
αντε καλοριζικο το απολυτο μικρο ξεκα......ρι
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3119008/

spar@
16-12-12, 19:10
ειναι τοσο μαλακες η βασεις που βρηκε η εισαγωγη καπου???

οι βασεις ανορθογραφε μασκαρα....


αντε καλοριζικο το απολυτο μικρο ξεκα......ρι
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3119008/

φαινεται καλο!
αλλα προτιμω 106gti στα χρηματα αυτα!
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/3117990/

gregE36
16-12-12, 19:35
ναι και εγω μαζι σου ....πολυ ωραιο

Driver M
16-12-12, 20:11
αντε καλοριζικο το απολυτο μικρο ξεκα......ρι
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3119008/
Πόσο???
:hystericalbs1:

spar@
16-12-12, 20:37
Πόσο???
:hystericalbs1:

Αρη για ενα καλοσυντηρημενο 106 θες 4κ ευρο, εχω δει να βγαζουν απο κατι γκαραζ κατι ξεχασμενα που τα δινουν και 6-7!! και που σαι ακομα....
τα saxo με 4κ παιρνεις αψογο....

Driver M
16-12-12, 21:13
Αρη για ενα καλοσυντηρημενο 106 θες 4κ ευρο, εχω δει να βγαζουν απο κατι γκαραζ κατι ξεχασμενα που τα δινουν και 6-7!! και που σαι ακομα....
τα saxo με 4κ παιρνεις αψογο....
Σπύρο, με 6-7 χιλιάρικα δεν πωλείται 106 ακόμα και με 1000χλμ να είναι. Αυτοί καλά κάνουν και τα πουλάνε, το θέμα είναι ποιος τα αγοράζει.
Ναι, ένα άριστο (πράγμα εξαιρετικά σπάνιο) μπορεί να αξίζει 4-4,5 χιλιάρικα, όπως και μια καλή Μ3 Ε46 αξίζει 25χιλιάρικα, ωστόσο αγοραστής στα λεφτά αυτά θεωρώ απίθανο να βρεθεί με τα τωρινά δεδομένα.

Αλλά εδώ δε μιλάμε και για τίποτα τρελό, για ένα απλά καλοσυντηρημένο saxo μιλάμε (που δεν ήταν το ίδιο καλά οδηγικά με τα ραλλύ), 10ετίας με 100.000χλμ περίπου.
Ε, όχι και 4,700, να είμαστε λογικοί.
Δηλαδή τι παραπάνω προσφέρει απ'το ραλλάκι αυτό που κοστίζει λιγότερο κι απ'τα μισά?
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3080742/
Με λιγότερα λεφτά απ'το σάξο βρίσκεις μέχρι και καλό 206rc που δεν συγκρίνεται σε τίποτα.

spar@
16-12-12, 21:44
Σπύρο, με 6-7 χιλιάρικα δεν πωλείται 106 ακόμα και με 1000χλμ να είναι. Αυτοί καλά κάνουν και τα πουλάνε, το θέμα είναι ποιος τα αγοράζει.
Ναι, ένα άριστο (πράγμα εξαιρετικά σπάνιο) μπορεί να αξίζει 4-4,5 χιλιάρικα, όπως και μια καλή Μ3 Ε46 αξίζει 25χιλιάρικα, ωστόσο αγοραστής στα λεφτά αυτά θεωρώ απίθανο να βρεθεί με τα τωρινά δεδομένα.

Αλλά εδώ δε μιλάμε και για τίποτα τρελό, για ένα απλά καλοσυντηρημένο saxo μιλάμε (που δεν ήταν το ίδιο καλά οδηγικά με τα ραλλύ), 10ετίας με 100.000χλμ περίπου.
Ε, όχι και 4,700, να είμαστε λογικοί.
Δηλαδή τι παραπάνω προσφέρει απ'το ραλλάκι αυτό που κοστίζει λιγότερο κι απ'τα μισά?
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3080742/
Με λιγότερα λεφτά απ'το σάξο βρίσκεις μέχρι και καλό 206rc που δεν συγκρίνεται σε τίποτα.

Συμφωνω για το saxo οτι ειναι απλα ενα καλοσυντηρημενο αμαξι και δεν αξιζει τα 4700 κατα κυριο λογο, οτι ειναι saxo...
τα 106 κρατανε ακομα τιμη...
αριστο 106 βρισκεις οπως και saxo, και εχουν πουληθει και σε υψηλες τιμες ακομα και αυτην την περιοδο, σε συνειδητοποιημενους αγοραστες που ηξεραν τι ηθελαν να παρουν...
πριν μερικους μηνες ξανα εψαχνα 106 για εναν φιλο που ηθελε, οσα εκαναν κατω απο 4000ευρο ηταν ρεταλια... ενα βρηκα και πηρε το οποιο τωρα σε λιγο θα του φτασει τα 4500 απο μικροεπισκευες...
τα ξερω γιατι τα εχω περασει και με το δικο μου!
το συγκεκριμενο 106 που μου δειχνεις ξερεις τι ηταν...
δεν σου λεω οτι ειναι κακο... αλλα για πολιτικο δεν θα το επαιρνα ποτε...
γιατι μπορω να σου βρω 15 ατελειες που εχει και αν το δω απο κοντα αλλες τοσες! προσεξε για να μην παρεξηγηθουμε το αυτοκινητο απο καροτσα και μοτερ ισως να ειναι αψογο!
επισης με διαφορα 1500ευρο παιρνεις καλο 2001-2002 με τριφυσσο εγκεφαλο που ολοι κραζουν, με τα καθισματα τα καινουρια και τις ταπετσαριες, με ασπρα οργανα με αεροσακο κλπ κλπ!
για 206 rc μην το συζηταμε...2λιτρο γαρ... δεν συγκρινονται τα αυτοκινητα!
και typer παιρνεις και και και!

Driver M
16-12-12, 22:26
Συμφωνω για το saxo οτι ειναι απλα ενα καλοσυντηρημενο αμαξι και δεν αξιζει τα 4700 κατα κυριο λογο, οτι ειναι saxo...
τα 106 κρατανε ακομα τιμη...
αριστο 106 βρισκεις οπως και saxo, και εχουν πουληθει και σε υψηλες τιμες ακομα και αυτην την περιοδο, σε συνειδητοποιημενους αγοραστες που ηξεραν τι ηθελαν να παρουν...
πριν μερικους μηνες ξανα εψαχνα 106 για εναν φιλο που ηθελε, οσα εκαναν κατω απο 4000ευρο ηταν ρεταλια... ενα βρηκα και πηρε το οποιο τωρα σε λιγο θα του φτασει τα 4500 απο μικροεπισκευες...
τα ξερω γιατι τα εχω περασει και με το δικο μου!
το συγκεκριμενο 106 που μου δειχνεις ξερεις τι ηταν...
δεν σου λεω οτι ειναι κακο... αλλα για πολιτικο δεν θα το επαιρνα ποτε...
γιατι μπορω να σου βρω 15 ατελειες που εχει και αν το δω απο κοντα αλλες τοσες! προσεξε για να μην παρεξηγηθουμε το αυτοκινητο απο καροτσα και μοτερ ισως να ειναι αψογο!
επισης με διαφορα 1500ευρο παιρνεις καλο 2001-2002 με τριφυσσο εγκεφαλο που ολοι κραζουν, με τα καθισματα τα καινουρια και τις ταπετσαριες, με ασπρα οργανα με αεροσακο κλπ κλπ!
για 206 rc μην το συζηταμε...2λιτρο γαρ... δεν συγκρινονται τα αυτοκινητα!
και typer παιρνεις και και και!
To θέμα είναι ότι 4.700 για τέτοιο αμάξι είναι τεράστιο ποσό, ασχέτως οικονομικής κρίσης.
Τα 106 κρατάνε καλύτερη αξία όντως, αλλά και πάλι πιστεύω ότι με 3 χιλιάρικα βρίσκεις πολύ αξιόλογο αμάξι, άντε 3,5. Πάντα υπάρχουν και λίγα πραγματικά άψογα που αξίζουν για παραπάνω, απλά δε νομίζω κανείς να τα διαθέσει την περίοδο αυτή για τέτοιο αμάξι.

Το 206 το ανέφερα μιας και ανήκει στην ίδια εταιρεία, είναι πιο σύγχρονο, πιο γρήγορο κλπ.
Στα λεφτά αυτά υπάρχουν πάρα πολλά αυτοκίνητα σίγουρα, απλά όταν με 4χιλιάρικα παίρνεις καλό 206rc, θεωρώ αστείο να κοστολογεί κάποιος ένα καλοσυντηρημένο saxo για 4.700.
3 χιλιάρικα και είναι και αρκετά για το συγκεκριμένο αμάξι.

spar@
16-12-12, 22:37
To θέμα είναι ότι 4.700 για τέτοιο αμάξι είναι τεράστιο ποσό, ασχέτως οικονομικής κρίσης.
Τα 106 κρατάνε καλύτερη αξία όντως, αλλά και πάλι πιστεύω ότι με 3 χιλιάρικα βρίσκεις πολύ αξιόλογο αμάξι, άντε 3,5. Πάντα υπάρχουν και λίγα πραγματικά άψογα που αξίζουν για παραπάνω, απλά δε νομίζω κανείς να τα διαθέσει την περίοδο αυτή για τέτοιο αμάξι.

Το 206 το ανέφερα μιας και ανήκει στην ίδια εταιρεία, είναι πιο σύγχρονο, πιο γρήγορο κλπ.
Στα λεφτά αυτά υπάρχουν πάρα πολλά αυτοκίνητα σίγουρα, απλά όταν με 4χιλιάρικα παίρνεις καλό 206rc, θεωρώ αστείο να κοστολογεί κάποιος ένα καλοσυντηρημένο saxo για 4.700.
3 χιλιάρικα και είναι και αρκετά για το συγκεκριμένο αμάξι.

Aρη κρινω με την αγορα αυτην την περιοδο πριν απο 5 μηνες με 3000ευρο οσα 106 ειδα ηταν ρεταλια...
μπορει να εχω υψηλα στανταρ αλλα σου λεω την πραγματικοτητα σιγουρα κατα καιρους βγαινουν ευκαιριες...
το 206rc ειναι πραγματικα πολυ καλο αυτοκινητο αλλα ειναι 2λιτρο, με 4000ευρο παιρνεις φοβερα αυτοκινητα μην το συζηταμε...
αλλα εδω για να βρεις καλο 106 rallye 1.3 του 94 θες 2 με 2,5 κ ευρο!!
λες να γινουν Συλλεκτικα??χααχαχ

Driver M
16-12-12, 23:11
Aρη κρινω με την αγορα αυτην την περιοδο πριν απο 5 μηνες με 3000ευρο οσα 106 ειδα ηταν ρεταλια...
μπορει να εχω υψηλα στανταρ αλλα σου λεω την πραγματικοτητα σιγουρα κατα καιρους βγαινουν ευκαιριες...
το 206rc ειναι πραγματικα πολυ καλο αυτοκινητο αλλα ειναι 2λιτρο, με 4000ευρο παιρνεις φοβερα αυτοκινητα μην το συζηταμε...
αλλα εδω για να βρεις καλο 106 rallye 1.3 του 94 θες 2 με 2,5 κ ευρο!!
λες να γινουν Συλλεκτικα??χααχαχ
Δεν ξέρω ρε συ, το αμάξι αξίζει πραγματικά.
Αν γίνει πάντως θα γίνει επειδή τα καλοδιατηρημένα είναι πραγματικά ελάχιστα.

Λοιπόν κλείστο σε γκαράζ με αφυγραντήρες κλπ, μπορεί στο μέλλον να κάνεις καμια ανταλλαγή με κανα μιτρίο ποτέ δεν ξέρεις.
:th_Laie_67-1:

spar@
16-12-12, 23:22
Δεν ξέρω ρε συ, το αμάξι αξίζει πραγματικά.
Αν γίνει πάντως θα γίνει επειδή τα καλοδιατηρημένα είναι πραγματικά ελάχιστα.

Λοιπόν κλείστο σε γκαράζ με αφυγραντήρες κλπ, μπορεί στο μέλλον να κάνεις καμια ανταλλαγή με κανα μιτρίο ποτέ δεν ξέρεις.
:th_Laie_67-1:

χαχαχααχχα....
αλλα αμαξια που θα γινουν συλλεκτικα τα 80% των αγγελιων ειναι ρεταλια...

gregE36
17-12-12, 11:46
Πόσο???
:hystericalbs1:
αυτην την εποχη την αρχικη τιμη μην την κοιτατε καθολου.:whistle::whistle::whistle:ολα παιζοντε:thumbsdown:

gregE36
18-12-12, 14:14
xaxxaxxa
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3100579/

Ptboul
18-12-12, 14:25
Ούτε ο σπ@ρ@ς να ήταν χαχαχα

manos///3
20-12-12, 17:14
Στα ιδια λεφτα μηπως βρισκετε renault clio rs ??

To ειχα στο μυαλο μου. Μαλιστα υπαρχουν προς πωληση δυο r27 στην Αθηνα και ειχα σκοπο να ανεβω , να τα δω και να προχωρησω στην αγορα.

Ευτυχως ο καλος μου φιλος Γιωργος μου εχει δανείσει το δικο του εδω και δυο μερες για δοκιμη. Κ γραφω ευτυχως διοτι ξενερωσα τοσο πολυ με το μοτερ του rs που αν το αγοραζα θα χτυπουσα το κεφαλι μου στο τοιχο...
Ειχα ακουσει οτι δουλευει μονο ψηλα αλλα αυτο αποδιδει πολυ πολυ πολυ ψηλα....ταβανι φτανει...Για να πας γρηγορα πρεπει να το δουλευεις κοφτες :shok:

Τα φρενα του κορυφαια με απιστευτη αισθηση και κοντη διαδρομη πενταλ. Βrembo φυσικα!

Απο οδικη συμπεριφορα δωσε του μονο στροφες. Μεγαλα περιθωρια προσφυσης, μπορω να πω ανεξάντλητα. Η χαρα του στριψηματος με τιμονι διαβητη. Απλα στοχευεις ενα σημειο και σε παει μονο του. Καθαρα ουδετερο.

Το κιβωτιο εχει καλη κλιμακωση. Η 1η μεχρι 4η ειναι κοντες με 5η και 6η μακριές.
Καλη και η θεση οδηγησης. Αν το τιμονι ρυθμιζονταν σε μηκος θα ηταν ακομη καλυτερα.

Πολυ ομορφο και ξεχωριστο το clio αλλα το μοτερ του ταιριαζει στο R3 και στο cup με sadev κιβωτιο. Για καθημερινη χρηση απογοητευτικο.

manos///3
21-12-12, 15:47
Μολις αφησα το rs και καβαλησα το abarth.

Ξενερωσα παλι...κουβας ειναι..πιο γρηγορο μοτερ απο το rs αλλα κουβας..

Τωρα θα ψαχτω να οδηγησω couper s :original:

gnx
21-12-12, 15:51
Περιμένω να ακούσω την άποψή σου με ενδιαφέρον.

Z4 DCT
21-12-12, 19:02
Τωρα θα ψαχτω να οδηγησω couper s :original:

lag.......αρκετό μαζι με σκαλοπατι στις στροφες που ''μπαινει'' το τουρμπο...σε μαμα εκδοση, φαντάσου λιιιγο σκαλισμενο.....

spar@
21-12-12, 19:09
Μανο δεν δοκιμαζεις και ενα honda typer ep3 τι ειπα τωρα ο ιεροσυλος θα μου πειτε....
απλα θελω την αντικειμενικη σου γνωμη....
σε rs δεν εχω μπει αλλα τα χω χαζεψει πολλες φορες σε πιστες κλπ...
typer αθλιο μεσα αλλα μαρεσε πολυ σαν συνοδηγος δεν εχω οδηγησει...

PANOS-E60
21-12-12, 19:24
Μανο δεν δοκιμαζεις και ενα honda typer ep3 τι ειπα τωρα ο ιεροσυλος θα μου πειτε....
απλα θελω την αντικειμενικη σου γνωμη....
σε rs δεν εχω μπει αλλα τα χω χαζεψει πολλες φορες σε πιστες κλπ...
typer αθλιο μεσα αλλα μαρεσε πολυ σαν συνοδηγος δεν εχω οδηγησει...

ασφαλώς δεν έχω an expert's opinion αλλά επειδή το εχω οδηγήσει το ταπερ, αρκετά χλμ, το προσκυνάω. Παλιός χοντάκιας με 2 στη σειρα v-tec 1,6, τούτο το πράγμα με στοιχειώνει τις νύχτες. Δεν με νοιάζει τι κάνει στο όριο, θα διαβάσω τους πιό ειδικούς και θα μάθω, σε σβέλτη οδήγηση πάντως, ξανανοιώνει και τον πιό αδιάφορο ...

spar@
21-12-12, 19:37
ασφαλώς δεν έχω an expert's opinion αλλά επειδή το εχω οδηγήσει το ταπερ, αρκετά χλμ, το προσκυνάω. Παλιός χοντάκιας με 2 στη σειρα v-tec 1,6, τούτο το πράγμα με στοιχειώνει τις νύχτες. Δεν με νοιάζει τι κάνει στο όριο, θα διαβάσω τους πιό ειδικούς και θα μάθω, σε σβέλτη οδήγηση πάντως, ξανανοιώνει και τον πιό αδιάφορο ...

ειναι αθλιο μεσα ομως....
ενω το κλιο ειναι πολυ ωραιο!!!!!!!
εχει γραψει και ο Θωμας για ταπερ, αλλα ειχε οδηγησει "πειραγμενο"....
δεν ξερω σε 2λιτρο μπροστοκινητο μεσαιο....
σιβικ και κλιο κοβονται!!!!
206rc μετα
Πανο θελω γνωμη καποιου που δεν ειναι χοντακιας, γιατι οι χοντακηδες εισαστε κλικα....:thumbsup::thumbsup:
χααχχαχχχα

alexk
21-12-12, 19:50
lag.......αρκετό μαζι με σκαλοπατι στις στροφες που ''μπαινει'' το τουρμπο...σε μαμα εκδοση, φαντάσου λιιιγο σκαλισμενο.....

Συμφωνώ. Και εγώ την ίδια εμπειρία έχω.

Μάνο χρειάζεσαι ένα Mini cooper S GP (R53).
Πίσω καθίσματα μπαίνουν χωρίς πρόβλημα.

https://1.bp.blogspot.com/_-XAcgYvh8Pw/S-3CWUQ0vrI/AAAAAAAAAsc/8_mcMaqVfQM/s1600/112_0706_05z_2007_mini_cooper_s_jcw_gp_passenger_s ide.jpg

spar@
21-12-12, 20:20
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3126594/
Mαααανοοοο!

manos///3
21-12-12, 20:42
Σπυροοοοο
Θα φας παντοφλα.

Honda εεεεε χμμμμμμ........

spar@
21-12-12, 20:54
Σπυροοοοο
Θα φας παντοφλα.

Honda εεεεε χμμμμμμ........

αχχαχααχαχχα!!!!!:hystericalbs1:
ελα πλακα εκανα!!!

stef
21-12-12, 21:17
Ρε σεις έχετε ξεφύγει!!
Με την καλή έννοια..
Αλλά είπαμε για μικρό διαολάκι όχι να πληρώνω τέλη όσο σχεδόν το Ζ4...