PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδήλωτων μετατροπών ... συνέπειες



trabakoulas
03-11-12, 23:33
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2905814/

Καποιος που να ξερει - να εχει ακουσει κατι?

BabisStinson
04-11-12, 06:10
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2905814/

Καποιος που να ξερει - να εχει ακουσει κατι?

Μετατροπή είναι, 99%, το λέει κιόλας:

exei adeia 1600

Για παραπάνω πληροφορίες περίμενε μήπως γνωρίζουν τα παιδιά.

dark knight
04-11-12, 08:54
Eχει πάει να δει κάποιος αυτό απο κοντά?https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2863137/

Είναι όντως γνήσιο???Γιατί δεν βλέπω να έχει μπροστά την μπάρα θόλων που έχουν τα Μ3...:think:Δεν την έχουν όλα υποτίθεται?

το χρωμα πρεπει να ειναι μπλε estoril

Thomelef
04-11-12, 09:31
Τετοιου ειδους λινκς φευγουν ασαλιωτα με μαιλ πλεον...thumb

Οσοι ενδιαφερονται για τρομπετ Μ-τριο δηλωμενο 1600, θα πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικοι.

Εχω πολυ δικο μου ανθρωπο που ειχαμε αυτη την κουβεντα. Υπαρχει κοσμος της τροχαιας που κανει φυλλο και φτερο το καρ αυτη την εποχη, και συντομα θα αρχισουν να κανλυν τους ενδιαφερομενους ανθρωποι της ασφαλειας.

Οποιος εχει τετοια αγγελεια, καλα θα κανει να την κατεβασει και να δει τι θα κανει, μιας και μπορει τα στοιχεια του να εχουν ηδη καταχορυθει.

Οι κυρωσεις ειναι πολυ μεγαλες απο'δω και περα.

Thomelef
04-11-12, 13:21
Ενα λαθακι...η ασφαλεια θα καλει τους πωλητες, και οχι τους ενδιαφερομενους που ειπα ο στοκος.
Θα κανουν τους πελατες, θα κλεινουν ραντεβουδακι, βραχιολακια, αυτοφωρο, νανι σε ραντζο, πρωι πρωι καφεδακι με εισαγγελεα, κουστουμακι υπογεγραμμενο-σφραγισμενο ετοιμο για πληρωμη, αμαξακι σε μαντρα...
Δυστηχως ετσι εχει το πραμα, οποτεοσοι εχετε τετοιου ειδους αγγελεια, κανονιστε την πορεια σας μη στεναχωρηθειτε απο το πουθενα.

trabakoulas
04-11-12, 13:43
Ενα λαθακι...η ασφαλεια θα καλει τους πωλητες, και οχι τους ενδιαφερομενους που ειπα ο στοκος.
Θα κανουν τους πελατες, θα κλεινουν ραντεβουδακι, βραχιολακια, αυτοφωρο, νανι σε ραντζο, πρωι πρωι καφεδακι με εισαγγελεα, κουστουμακι υπογεγραμμενο-σφραγισμενο ετοιμο για πληρωμη, αμαξακι σε μαντρα...
Δυστηχως ετσι εχει το πραμα, οποτεοσοι εχετε τετοιου ειδους αγγελεια, κανονιστε την πορεια σας μη στεναχωρηθειτε απο το πουθενα.

Ειναι πρακτικα σχεδον αδυνατον να πας αυτοφωρο για τετοιο λογο. Εγγυημενα.

Anyway, τα ρισκα υπαρχουν παντα σε τετοιες περιπτωσεις, δεν το συζηταμε, απλα ρωταω αν ξερει κανεις κατι για το συγκεκριμενο που ανεφερα !

Thomelef
04-11-12, 13:57
Ηταν μεχρι τωρα αδυνατο οπως πολυ σωστα ειπες φιλε μου, γιατι μεχρι τωρα ολα ηταν ξεφραγο αμπελι.
Τωρα που ζορισανε τα πραγματα πολλα θ'αλλαξουν.

turbodog
04-11-12, 17:35
Ενα λαθακι...η ασφαλεια θα καλει τους πωλητες, και οχι τους ενδιαφερομενους που ειπα ο στοκος.
Θα κανουν τους πελατες, θα κλεινουν ραντεβουδακι, βραχιολακια, αυτοφωρο, νανι σε ραντζο, πρωι πρωι καφεδακι με εισαγγελεα, κουστουμακι υπογεγραμμενο-σφραγισμενο ετοιμο για πληρωμη, αμαξακι σε μαντρα...
Δυστηχως ετσι εχει το πραμα, οποτεοσοι εχετε τετοιου ειδους αγγελεια, κανονιστε την πορεια σας μη στεναχωρηθειτε απο το πουθενα.

Αν υπαρχουν κανονικα παραστατικα αγορας κινητηρα, δεν σου κανουν τιποτα απο τα παραπανω. Προφανως οταν βρεθεις με ενα κινητηρα αγνωστου προελευσεως και δεν μπορεις να δικαιολογησεις πως βρεθηκε στο αυτοκινητο ειναι πιθανον να πας αυτοφωρο για να δωσεις εξηγησεις μιας και θεωρεισαι υποπτος κλοπης η κλεπταποδοχης.
Σε εξαιρετικες περιπτωσεις μπορει να γινει επιτοπου κατασχεση αυτοκινητου αλλα μεχρι εκει. Και προφανως αν γινει αυτο το προστιμο για να το παρετε πισω θα ειναι μεγαλο και θα πρπει να επιστρεψετε το αυτοκινητο στην αρχικη του κατασταση.

doctore
04-11-12, 18:01
Αν υπαρχουν κανονικα παραστατικα αγορας κινητηρα, δεν σου κανουν τιποτα απο τα παραπανω. Προφανως οταν βρεθεις με ενα κινητηρα αγνωστου προελευσεως και δεν μπορεις να δικαιολογησεις πως βρεθηκε στο αυτοκινητο ειναι πιθανον να πας αυτοφωρο για να δωσεις εξηγησεις μιας και θεωρεισαι υποπτος κλοπης η κλεπταποδοχης.
Σε εξαιρετικες περιπτωσεις μπορει να γινει επιτοπου κατασχεση αυτοκινητου αλλα μεχρι εκει. Και προφανως αν γινει αυτο το προστιμο για να το παρετε πισω θα ειναι μεγαλο και θα πρπει να επιστρεψετε το αυτοκινητο στην αρχικη του κατασταση.

Αν έχεις παραστατικά για τον κινητήρα και την τοποθέτηση με ημερομηνία ένα,
δύο χρόνια πίσω, γλυτώσεις την κλεπταποδοχή και διώκεσαι για φοροδιαφυγή.

trabakoulas
04-11-12, 21:03
Αν υπαρχουν κανονικα παραστατικα αγορας κινητηρα, δεν σου κανουν τιποτα απο τα παραπανω. Προφανως οταν βρεθεις με ενα κινητηρα αγνωστου προελευσεως και δεν μπορεις να δικαιολογησεις πως βρεθηκε στο αυτοκινητο ειναι πιθανον να πας αυτοφωρο για να δωσεις εξηγησεις μιας και θεωρεισαι υποπτος κλοπης η κλεπταποδοχης.
Σε εξαιρετικες περιπτωσεις μπορει να γινει επιτοπου κατασχεση αυτοκινητου αλλα μεχρι εκει. Και προφανως αν γινει αυτο το προστιμο για να το παρετε πισω θα ειναι μεγαλο και θα πρπει να επιστρεψετε το αυτοκινητο στην αρχικη του κατασταση.

Σωστοτατος ο Μητσαρας!! Ακριβως οπως τα λεει τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Και παντα ολα ειναι στην κριση αυτου που ενεργει τον ελεγχο.

Δημητρη θα τα πουμε αυριο το πρωι:wink:

STREETRACING
04-11-12, 21:17
Και παλια δούλευαν τα όργανα
Εμένα μου κατάσχεσαν το 1996 το επαγγελματικό τζιπ Γιατί είχα βάλει αποσπωμενα πίσω καθίσματα κ έτυχε κ τα είχα ανοιχτά.
Κ έφαγα πρόστιμο όσο τοχα αγοράσει
Άσχετο πάντως
Τα τεκμήρια τώρα δεν έχουν σχέση με παλια
Κάποτε έπρεπε ναχεις δήλωση 30000000 δρχ και για κυβικά πάνω απο 2500
Τα σημερινά δεν έχουν σχέση με τότε
Τότε ναι να μην δηλώνεις τη μηχανή
Τώρα δεν είναι κάτι το τραγικό.

Thomelef
04-11-12, 21:24
σωστό εν μέρη αυτό που λέει ο δημήτρης, αλλά ο ντόκτορ με πρόλαβε και απάντησε.
άντε και έχεις τιμολόγιο, το οποίο είναι κομμένο πρίν ένα ή δύο χρόνια πίσω. σε σκίζουν αλύπητα πλέον...
τα πράγματα θα σφίξουν πολύ άσχημα, ακούστε τι σας λέω. δεν μου το έχει πεί τυχαίος άνθρωπος, και η διαδικασία που γράφω πιο πίσω είναι όπως μου την περιέγραψε.

Thomelef
04-11-12, 21:35
αστείο μου φαίνεται πάντως το ότι μας φαίνεται υπερβολή να γίνει όλη αυτή η διαδικασία για ένα παράνομο αυτοκίνητο, την στιγμή που στην υπόλοιπη ευρώπη πάς μέσα κατευθείαν.

turbodog
05-11-12, 10:56
Αν έχεις παραστατικά για τον κινητήρα και την τοποθέτηση με ημερομηνία ένα,
δύο χρόνια πίσω, γλυτώσεις την κλεπταποδοχή και διώκεσαι για φοροδιαφυγή.

Αλλο ειναι τα παραστατικα αγορας κινητηρα και αλλο το τιμολογιο τοποθετησης κινητηρα στο αυτοκινητο. Το οτι εχεις αγορασει ενα κινητηρα ενα δυο χρονια πριν, δεν σημαινει οτι τον εχεις τοποθετησει τοτε που τον αγορασες. Σε περιπτωση ελεγχου πρεπει οπωσδηποτε να εχεις μαζι σου τα παραστατικα αγορας ωστε να μην θεωρηθεις υποπτος κλοπης/κλεπταποδοχης. Ενα τιμολογιο τοποθετησης κινητηρα απο ενα συνεργειο αυτοκινητων με ημερομηνια λιγες μερες πριν τον ελεγχο δεν ειναι δυσκολο να βρεθει/αποκτηθει. Βεβαια παραμενει ο ελεγχος ΚΤΕΟ και η νομιμη δηλωση του κινητηρα αν επιθυμεις(και αν φυσικα γινεται) η αλλιως η επαναφορα του αυτοκινητου στην αρχικη του κατασταση. Σιγουρα σε αυτην την διαδικασια θα υπαρχουν καποια προστιμα κτλ. αλλα οχι αυτοφορα,φοροδιαφυγες η προσωποκρατησεις.

Thomelef
05-11-12, 13:06
δημήτρη.
πουλάς αμάξι 3200 κυβικών, δηλωμένο 1600. έρχεται ο ασφαλίτης για να μιλήσετε και καλά για το αμάξι, και αφού βεβαιώνεται ότι δεν έγινε λάθος στην αγγελεία και ότι το αμάξι είναι παράνομο, σου ζητάει τιμολόγιο αγοράς κινητήρα, τιμολόγιο εργασίας του συνεργείου.
αν δεν τα έχεις όπως πρέπει, πας μέσα με αυτόφωρη διαδικασία.
νομίζεις ότι μπορείς να τον αρχίσεις με τα κινέζικα τύπου, δεν μου έκοψε ακόμα τιμολόγιο, μπιριμπιμ μπιριμπόμ, όταν έχει εντολή να κάνει σύλληψη?
μοναδική περίπτωση να μην σε τραβήξουν μέσα, είναι να έχεις επιτόπου τιμολόγια αγοράς-τοποθέτησης σε λογικές ημερομηνίες απο την ημέρα που θα τσεκάρουν το αμάξι.
αν την αγγελεία την παρακολουθούνε εδώ και 5 μήνες που λέει ο λόγος και το αμάξι έχει τα ωραιότατα 50κ χιλ επειδή ο τύπος πουλέι και χαρτί αμάξι, ενώ 5 μήνες μετά το αμάξι έχει άλλες 10κ επάνω του, τότε τι του λές του ασφαλίτη???
τρελίτσα να πουλήσεις? δεν θα περάσει...

turbodog
05-11-12, 14:28
δημήτρη.
πουλάς αμάξι 3200 κυβικών, δηλωμένο 1600. έρχεται ο ασφαλίτης για να μιλήσετε και καλά για το αμάξι, και αφού βεβαιώνεται ότι δεν έγινε λάθος στην αγγελεία και ότι το αμάξι είναι παράνομο, σου ζητάει τιμολόγιο αγοράς κινητήρα, τιμολόγιο εργασίας του συνεργείου.
αν δεν τα έχεις όπως πρέπει, πας μέσα με αυτόφωρη διαδικασία.
νομίζεις ότι μπορείς να τον αρχίσεις με τα κινέζικα τύπου, δεν μου έκοψε ακόμα τιμολόγιο, μπιριμπιμ μπιριμπόμ, όταν έχει εντολή να κάνει σύλληψη?
μοναδική περίπτωση να μην σε τραβήξουν μέσα, είναι να έχεις επιτόπου τιμολόγια αγοράς-τοποθέτησης σε λογικές ημερομηνίες απο την ημέρα που θα τσεκάρουν το αμάξι.
αν την αγγελεία την παρακολουθούνε εδώ και 5 μήνες που λέει ο λόγος και το αμάξι έχει τα ωραιότατα 50κ χιλ επειδή ο τύπος πουλέι και χαρτί αμάξι, ενώ 5 μήνες μετά το αμάξι έχει άλλες 10κ επάνω του, τότε τι του λές του ασφαλίτη???
τρελίτσα να πουλήσεις? δεν θα περάσει...

Θωμα εγω δεν επικροτω αλλα ουτε και αποθαρρυνω καποιον που θελει να αγορασει αυτοκινητο μετατροπης. Γιαυτο και προσπαθω να δω το θεμα απο την αντικειμενικη του διασταση χωρις εμπαθεια ως προς την μια η την αλλη αποψη.
Οπως ειπα το αδικημα της κλοπης/κλεπταποδοχης ειναι αρκετα σοβαρο και θα πρεπει να ειμαστε ετοιμοι να αποδειξουμε οτι ο κινητηρας βρισκεται νομιμα στα χερια μας. Απο κει και περα το αδικημα της φοροδιαφυγης εμπιπτει και αυτο στα αδικηματα με τους αδηλωτους ημιυπαιθριους στα σπιτια, τις αδηλωτες πισινες κτλ κτλ. Ολα αυτα φοροδιαφυγη ειναι και αν σε πιασουν επισυρουν και καποια προστιμα και φυσικα δεν ερχεται καποιος εισαγγελεας να σε συλλαβει και ουτε και φυσικα υπαρχει εντολη συλληψης οταν σε ανακαλυψουν.
Προφανως και μπορει να ερθει καποιος απο την ασφαλεια για ελεγχο. Αν εχεις τα νομιμα χαρτια κατοχης εκει τελειωνει και η δουλεια του. Δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις τιμολογια τοποθετησης σπιτι σου η οπου αλλου. Του λες οτι το τιμολογιο τοποθετησης το εχει ο λογιστης σου και θα χρειαστει να το παρεις απο εκει. Φυσικα και δεν ειναι η δουλεια του αλλα υπαρχει περιπτωση να επειμεινει να το δει. Ζητας προθεσμια 3 ημερων και το πηγαινεις στο αρμοδιο τμημα που ανηκει.
Οσο για το car.gr τα στοιχεια που δηλωνονται εκει δεν θεωρουνται ως αποδεικτικα στοιχεια καθως δεν ελεγχονται πριν δημοσιευθουν και ως εκ τουτου δεν μπορουν να αποδειχθουν οτι ειναι αληθη. Εγω μπορει να λεω οτι εχω ενα Veyron για πουλημα απο περσι. Δεν παει να πει οτι ισχυει κιολας.
Προστιμα ταλαιπωρια κτλ ειναι βεβαιο οτι θα εχεις αν σε ανακαλυψουν με αδηλωτο κινητηρα που εχει νομιμα χαρτια, οπως αναφεραμε και νωριτερα, αλλα συλληψη, αυτοφωρα κτλ ειναι για αλλα αδικηματα

mark e92
05-11-12, 14:47
Δεν μπορεις απο 3,2 να το κανεις 1,6 το ΚΤΕΟ λεει μεχρι 25% κατω.

Thomelef
05-11-12, 15:34
μήτσο...
δεν μιλάω απο άποψη τι είναι δίκαιο και άδικο. αυτό που μου είπανε λέω, και απλά το μεταφέρω.
ο άνθρωπος που μου το είπε είναι σοβαρός, τα ξέρει άπο πρώτο χέρι. όχι κάποιος του είπε κάτι και απλά μου το είπε ότι δηθεν άκουσε.
σαφώς και αυτά που λές είναι όλα σωστά και έτσι γίνεται μέχρι τώρα, γιατί δεν υπάρχει σύστημα να τιμωρήσει τον παραβάτη, όπως επίσεις το γεγονός ότι δεν έχουμε σοβαρό αστυνομικό σύστημα.
αυτό πρόκειτε ν'αλλάξει, και πλέον όπως αντιμετωπίζεται ένας τέτοιος παραβάτης στο εξωτερικό, έτσι θα αντιμετωπίζεται και εδώ...χωρίς πολλά πολλά, χωρίς δικαιολογίες που δεν πιστεύει κανείς.
προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρει το θέμα, ούτε και μπορώ να μιλήσω, μιάς και παλαιότερα υπήρξα τέτοιος παραβάτης με το κόμπακτ που είχα. οπότε θα ήταν λάθος μου να κάνω τώρα τον ηθικό, εφόσων στο παρελθόν έχω κάνει και εγώ την ίδια πονηριά.
απλά το αναφέρω για κάποιους που μπορεί να την πατήσουν απο μία αγγελεία. και μόνο το τρέξιμο και το αγχος φτάνει νομίζω για να σκεφτούν να αλλάξουν ή κατεβάσουν μια αγγελεία.

Stamatis
05-11-12, 19:31
Κινητήρας χωρίς νούμερα και παραστατικά = ΕΓΚΛΗΜΑ.

Τέλος και δεν υπάρχει παραπάνω κουβέντα για αυτό.

Είναι καλό οταν παίρνουμε φθηνά το τροπετάκι, αλλά είναι άσχημο όταν κλαίμε το αμάξι μας επειδή υπάρχει "ζήτηση" στα Μ3 τελευταία.


Οποιος αγοράζει αυτοκίνητο με πλανισμένα νούμερα είναι ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΟΣ και τελειώνει το θέμα.

Τώρα στο θέμα των αδήλωτων, το έχουμε κουβεντιάσει και το έχουμε αναλύσει με το παραπάνω.

Αλλά κανονικά οταν πηγαίνουμε να δούμε αυτοκίνητο με χαραγμένο μπλοκ, πρέπει κανονικά εμείς οι ίδιοι να φωνάξουμε την αστυνομία.

Αυτά απο εμένα που κλαίω το 2ο σηκωμένο αμάξι στην καρΓιέρα μου.

trabakoulas
05-11-12, 19:49
Κινητήρας χωρίς νούμερα και παραστατικά = ΕΓΚΛΗΜΑ.

Τέλος και δεν υπάρχει παραπάνω κουβέντα για αυτό.


Οποιος αγοράζει αυτοκίνητο με πλανισμένα νούμερα είναι ΚΛΕΠΤΑΠΟΔΟΧΟΣ και τελειώνει το θέμα.

Αλλά κανονικά οταν πηγαίνουμε να δούμε αυτοκίνητο με χαραγμένο μπλοκ, πρέπει κανονικά εμείς οι ίδιοι να φωνάξουμε την αστυνομία.


Εχεις απολυτο δικιο, αυτο δεν σηκωνει ΚΑΝ συζητηση και ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Απλως η συζητηση εδω επροκειτο για κανονικα αγορασμενα τροπετα κιν/ρες κλπ.

Αν μιλαμε για παραποιημενους αριθμους κλπ, το θεμα παιρνει αλλη τροπη εντελως και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος και νοημα να συζηταμε το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

deepBLUE
05-11-12, 19:53
Μισό,ο νόμος εχει αλλαξει.
Δε μπορείς απο 1,6 να πας στα 3000+ κυβικά ακομα και αν έχεις χαρτιά .
Ο νόμος επιτρέπει αύξηση 25% αν δε κάνω λάθος .
Αν λοιπόν κάποιος σε σταματήσει και σε τσεκάρει γιατι κάνει και μπαμ απο τετρακυλινδρο σε εξακυλινδρο τι θα κάνεις;

PANOS-E60
05-11-12, 19:57
Εχεις απολυτο δικιο, αυτο δεν σηκωνει ΚΑΝ συζητηση και ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
Απλως η συζητηση εδω επροκειτο για κανονικα αγορασμενα τροπετα κιν/ρες κλπ.

Αν μιλαμε για παραποιημενους αριθμους κλπ, το θεμα παιρνει αλλη τροπη εντελως και δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος και νοημα να συζηταμε το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

δεν υπάρχει αυτονόητο φίλε μου, το αυτονόητο είναι υποκειμενικό θέμα γιά τον καθένα που μετέχει σε μία συζήτηση. Το θεμα μας είναι οι αδήλωτες μετατροπές που αφθονούν στις αγγελίες μεταχειρισμένων. Οποιον δεν ενδιαφέρει το θέμα, δεν συμμετέχει.

Stamatis
05-11-12, 20:04
δεν υπάρχει αυτονόητο φίλε μου, το αυτονόητο είναι υποκειμενικό θέμα γιά τον καθένα που μετέχει σε μία συζήτηση. Το θεμα μας είναι οι αδήλωτες μετατροπές που αφθονούν στις αγγελίες μεταχειρισμένων. Οποιον δεν ενδιαφέρει το θέμα, δεν συμμετέχει.

Πάνο, άλλο τιτλο ειχε το θέμα αυτό.
Ο ιδιος άνοιξε το θρεντ και ζητούσε πληροφορίες.
Μετά αλλάχτηκε ο τίτλος.

Στο πρώτο θρεντ ζητάει αν ξέρουμε κάτι γι ένα αμάξι, μετά ξεστράτισε η κουβέντα.
thumb

kostas 325
05-11-12, 20:09
Μισό,ο νόμος εχει αλλαξει.
Δε μπορείς απο 1,6 να πας στα 3000+ κυβικά ακομα και αν έχεις χαρτιά .
Ο νόμος επιτρέπει αύξηση 25% αν δε κάνω λάθος .
Αν λοιπόν κάποιος σε σταματήσει και σε τσεκάρει γιατι κάνει και μπαμ απο τετρακυλινδρο σε εξακυλινδρο τι θα κάνεις;

Μπορεις να βαλεις οτι κινητηρα εχει φορεσει η συγκεκριμενη καροτσα.
απο 316 μεχρι 330 οχι Μ3.Ρωτησα πριν 20 μερες στο υπουργειο.

PANOS-E60
05-11-12, 20:20
Πάνο, άλλο τιτλο ειχε το θέμα αυτό.
Ο ιδιος άνοιξε το θρεντ και ζητούσε πληροφορίες.
Μετά αλλάχτηκε ο τίτλος.

Στο πρώτο θρεντ ζητάει αν ξέρουμε κάτι γι ένα αμάξι, μετά ξεστράτισε η κουβέντα.
thumb

σωστα. Στο άλλο θέμα με τις απορίες Μ3, υπάρχει το ποστ του φίλου και μπορεί να πάρει απαντήσεις εκεί. Εκανα αυτό το θέμα γιατί εχει ξεχωριστό ενδιαφέρον.

Stamatis
05-11-12, 20:22
Α Οκ.

σωστά.

E60_Arkadia
05-11-12, 20:53
Οταν εχεις κανει μετατροπη και δεν την εχεις δηλωσει,σε περιπτωση ατυχηματος η ασφαλιστικη δεν σε καλυπτει.Δεν μπορω να καταλαβω με πολλους που βλεπουν τοσο χαλαρα ενα τοσο σημαντικο θεμα.Ειναι ουσιαστικα σαν να οδηγας ενα ανασφαλιστο οχημα! Αν υπαρξουν και θυματα εκει τον ηπιες κανονικα! Θα χαλασω εγω την ζωη μου και την ζωη καποιου αλλου για να εχω μια fake 330 η Μ3? Δεν σφαξανε...Μαγκια ειναι να ΜΠΟΡΕΙ καποιος να εχει το 330 η το Μ3 και οχι η πονηρια του Ελληνα που κυκλοφορει παρανομα γτ θελει να το παιξει γρηγορος,αλλα η αδεια να λεει 1600! Ειμαι υπερ της μετατροπης,αλλα της νομιμης μετατροπης και της σωστης δουλειας.Δεν θελω να θιξω κανεναν,προς Θεου,απλα ζωντας πολλα χρονια στο εξωτερικο αυτα τα περι μετατροπης κλπ εδω δεν υφιστανται ποσω μαλλον και αδηλωτης!! thumb

gnx
05-11-12, 20:54
Μισό,ο νόμος εχει αλλαξει.
Δε μπορείς απο 1,6 να πας στα 3000+ κυβικά ακομα και αν έχεις χαρτιά .
Ο νόμος επιτρέπει αύξηση 25% αν δε κάνω λάθος .
Αν λοιπόν κάποιος σε σταματήσει και σε τσεκάρει γιατι κάνει και μπαμ απο τετρακυλινδρο σε εξακυλινδρο τι θα κάνεις;

Νομίζω οτι το 25% αφορά στην περιπτωση του υποκυβισμού.

Stamatis
05-11-12, 20:57
Ο κυβισμός και η πραγματική ισχύς του νέου κινητήρα θα πρέπει να προβλέπονται από το εργοστάσιο κατασκευής του αυτοκινήτου για το συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου, ή να περιλαμβάνονται μέσα στα όρια κυβισμού και πραγματικής ισχύος που προβλέπονται από το εργοστάσιο κατασκευής, για το συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου. (Με υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 διπλωματούχου μηχανολόγου μηχανικού ή πτυχιούχου τεχνολόγου).

αυτο βρηκα....

βουρ για black series....

τροπέτο να δω που θα εβρω....

Azurius
05-11-12, 21:28
Αν υπαρχουν κανονικα παραστατικα αγορας κινητηρα, δεν σου κανουν τιποτα απο τα παραπανω. Προφανως οταν βρεθεις με ενα κινητηρα αγνωστου προελευσεως και δεν μπορεις να δικαιολογησεις πως βρεθηκε στο αυτοκινητο ειναι πιθανον να πας αυτοφωρο για να δωσεις εξηγησεις μιας και θεωρεισαι υποπτος κλοπης η κλεπταποδοχης.


Ακριβώς. Πριν λίγους μήνες με σταμάτησαν σε μπλόκο και μόνο που δεν μου κατέβασαν και τα σώβρακα. Έγινε αηδιαστικά εξονυχιστικός έλεγχος. Μου άνοιξαν καπώ, και αφού τσέκαραν την άδεια μου ζήτησαν και τα παραστατικά αγοράς του κινητήρα και των λοιπών ανταλλακτικών που δεν δικαιολογούνταν απο το συγκεκριμένο σκάφος. Επίσης έγινε και έλεγχος βάσει του αυτοκόλλητου του εξοπλισμού με επαλήθευση με τον αριθμό πλαισίου στην άδεια, αλλά και μέτρηση ηχορύπανσης και καυσαερίων. Μόνο ΚΤΕΟ που δεν με πέρασαν... (Προφανώς τα τσακάλια ήταν καλά διαβασμένα αφού κατάλαβαν ακριβώς τι ήταν το αμάξι μια φορά κι έναν καιρό... Δουλειά τους είναι θα μου πείτε..) Πάντως καλού κακού έχω πάντα μαζί μου όλα τα απαραίτητα έγγραφα της μετατροπής, μιας και που τώρα τελευταία έγινε της μόδας να ανοίγουν καπώ και να κάνουν τέτοιου είδους ελέγχους. Τώρα θα μου πείτε "Αφού στην άδεια είναι δηλωμένο κανονικά, τι τα ζητάνε όλα τα υπόλοιπα;" Στην Ελλάδα είμαστε και τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας είναι άπειρα!!!

m-power_01
05-11-12, 21:31
Ακριβώς. Πριν λίγους μήνες με σταμάτησαν σε μπλόκο και μόνο που δεν μου κατέβασαν και τα σώβρακα. Έγινε αηδιαστικά εξονυχιστικός έλεγχος. Μου άνοιξαν καπώ, και αφού τσέκαραν την άδεια μου ζήτησαν και τα παραστατικά αγοράς του κινητήρα και των λοιπών ανταλλακτικών που δεν δικαιολογούνταν απο το συγκεκριμένο σκάφος. Επίσης έγινε και έλεγχος βάσει του αυτοκόλλητου του εξοπλισμού με επαλήθευση με τον αριθμό πλαισίου στην άδεια, αλλά και μέτρηση ηχορύπανσης και καυσαερίων. Μόνο ΚΤΕΟ που δεν με πέρασαν... (Προφανώς τα τσακάλια ήταν καλά διαβασμένα αφού κατάλαβαν ακριβώς τι ήταν το αμάξι μια φορά κι έναν καιρό... Δουλειά τους είναι θα μου πείτε..) Πάντως καλού κακού έχω πάντα μαζί μου όλα τα απαραίτητα έγγραφα της μετατροπής, μιας και που τώρα τελευταία έγινε της μόδας να ανοίγουν καπώ και να κάνουν τέτοιου είδους ελέγχους. Τώρα θα μου πείτε "Αφού στην άδεια είναι δηλωμένο κανονικά, τι τα ζητάνε όλα τα υπόλοιπα;" Στην Ελλάδα είμαστε και τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας είναι άπειρα!!!
τι ηταν και τι ειναι ? αν επιτρεπεται

Azurius
05-11-12, 21:33
Το βρήκα παιδιά όλο το νομοθέτημα. Είναι στο παρακάτω λινκ.

ΕΔΩ (https://www.mcw.gov.cy/mcw/RTD/rtd.nsf/All/A93399B7DE04F42BC225788D001D6809/$file/%CE%95%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%C E%B9%CE%BF%20%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%8E% CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%C F%8E%CE%BD.pdf?Openelement)

Azurius
05-11-12, 21:41
τι ηταν και τι ειναι ? αν επιτρεπεται

Έχεις ΠΜ...

Bassakos
05-11-12, 21:42
που εγινε αυτο το περιστατικο? μερα? νυχτα?

Azurius
05-11-12, 21:46
που εγινε αυτο το περιστατικο? μερα? νυχτα?

Στη Θεσσαλονίκη, απογευματάκι ήταν.

Thomelef
05-11-12, 21:54
Ακριβώς. Πριν λίγους μήνες με σταμάτησαν σε μπλόκο και μόνο που δεν μου κατέβασαν και τα σώβρακα. Έγινε αηδιαστικά εξονυχιστικός έλεγχος. Μου άνοιξαν καπώ, και αφού τσέκαραν την άδεια μου ζήτησαν και τα παραστατικά αγοράς του κινητήρα και των λοιπών ανταλλακτικών που δεν δικαιολογούνταν απο το συγκεκριμένο σκάφος. Επίσης έγινε και έλεγχος βάσει του αυτοκόλλητου του εξοπλισμού με επαλήθευση με τον αριθμό πλαισίου στην άδεια, αλλά και μέτρηση ηχορύπανσης και καυσαερίων. Μόνο ΚΤΕΟ που δεν με πέρασαν... (Προφανώς τα τσακάλια ήταν καλά διαβασμένα αφού κατάλαβαν ακριβώς τι ήταν το αμάξι μια φορά κι έναν καιρό... Δουλειά τους είναι θα μου πείτε..) Πάντως καλού κακού έχω πάντα μαζί μου όλα τα απαραίτητα έγγραφα της μετατροπής, μιας και που τώρα τελευταία έγινε της μόδας να ανοίγουν καπώ και να κάνουν τέτοιου είδους ελέγχους. Τώρα θα μου πείτε "Αφού στην άδεια είναι δηλωμένο κανονικά, τι τα ζητάνε όλα τα υπόλοιπα;" Στην Ελλάδα είμαστε και τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας είναι άπειρα!!!

και αν αξά δεν ειχες ότι έπρεπε, τι γινότανε???

Azurius
05-11-12, 21:58
και αν αξά δεν ειχες ότι έπρεπε, τι γινότανε???

Όπως είπε ο Turbodog "Προφανως οταν βρεθεις με ενα κινητηρα αγνωστου προελευσεως και δεν μπορεις να δικαιολογησεις πως βρεθηκε στο αυτοκινητο ειναι πιθανον να πας αυτοφωρο για να δωσεις εξηγησεις μιας και θεωρεισαι υποπτος κλοπης η κλεπταποδοχης." To καλό ήταν ότι αυτός που έκανε την μετατροπή με είχε δασκαλεμένο γι αυτό και πάντα τα έχω μαζί μου.

manos///3
05-11-12, 22:08
Τι αυτοκίνητο έχεις ; Τι μοτέρ ; Τι έχεις δηλώσει;

Thomelef
05-11-12, 22:18
πεμβέ, τσε ες ελ, ΕΛΠΑ...

κρητικοκουφάλα.

katsaraios
05-11-12, 22:45
Οπως λεει ο Τομι θα σφιξουν οι κ@λοι...
Τωρα τα περι διοριας για να φερεις χαρτια,η τα περι καλης η κακης προδιαθεσης του οργανου που θα κανει ελεγχο ειναι αστεια μαλλον ,γιατι οι εντολες και οι συστασεις ειναι αυστηρες προς τα οργανα.
Παραστατικα παντα μαζι ,σωστα νουμερα στα χαρτια και στα μοτερ και καμια διαβασμενη εικονιτσα στο ντουλαπακι για τα αδηλωτα...
Προσφατα στην Καβαλας κατασχεθηκε Μ3 (ηταν σε αγγελια) και κρατηθηκε για ελεγχο ,δεν γνωριζω την καταληξη μονο το γεγονος.
thumb

Stunt Mike
05-11-12, 22:59
Το βρήκα παιδιά όλο το νομοθέτημα. Είναι στο παρακάτω λινκ.

ΕΔΩ (https://www.mcw.gov.cy/mcw/RTD/rtd.nsf/All/A93399B7DE04F42BC225788D001D6809/$file/%CE%95%CE%B3%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B4%C E%B9%CE%BF%20%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%8E% CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%C F%8E%CE%BD.pdf?Openelement)

Ακομα γελαω με το νομοθετημα!!Αν εφαρμοστουν ολα αυτα κατα γραμμα στην Ελλαδα(οπως στην Αγγλια πχ) τοτε τα μισα και παραπανω βελτιωμενα αυτοκινητα πρεπει να καταθεσουν αμεσα πινακιδες!!! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:
Δεν αλλαζει ετσι εν μια νυκτι μια ασυδοσια και ατιμωρησια χρονων χωρις επιπτωσεις,ειτε στην τσεπη μας ειτε στα ταμεια του κρατους....

katsaraios
05-11-12, 23:10
οφ σχετικο...
στο λινκ με την νομοθεσια αναγραφει ρητα οτι δεν απαγορευεται ουτε πρεπει να ελεχθει η να δωθει αδεια για αλλαγη σε εσωτερικο εξοπλισμο...Σημειωνω εδω οτι περιλαμβανεται η συρομενη ηλεκτρικη οροφη:thumbsup::thumbsup:

Εντιτ...
Ειναι για την Κυπρο το λινκ ????
Γιατι γραφει Κυπριακη Δημοκρατια στο τελος στα απαραιτητα εγγραφα...

turbodog
05-11-12, 23:53
Ειναι για την Κυπρο το λινκ ????
Γιατι γραφει Κυπριακη Δημοκρατια στο τελος στα απαραιτητα εγγραφα...

Σωστα! Η τελευταια σελιδα Νο.53 αναφερεται στην Κυπριακη Δημοκρατια. Μηπως αυτο ειναι για την Κυπρο και οχι για την Ελλαδα? Γιατι αρκετα απο αυτα που γραφει μεσα δεν τα εχω ξανακουσει οτι ισχυουν. Αλλωστε εγω με το κομπρεσσορατο περασα προσφατα απο ΚΤΕΟ (πριν απο ενα μηνα) και δεν μου ειπε κανενας τιποτα για τον κομπρεσσορα. Αν υπηρχε νομοθεσια και για αυτο, σιγουρα θα μου το ανεφεραν.

dunhill
05-11-12, 23:56
εγω παλι λεω πως τα πραγματα οχι μονο δε θα βελτιωθουν αλλα θα χειροτερεψουν.
Σε 1-2 χρονια ο αστυφυλακας των 300-400 το πολυ, ευρω το μηνα θα γινει σαν τον αστυφυλακα της βουλγαρορουμανιας δηλαδη θα παιρνει το 20ρικακι (για να επιβιωσει) επιτοπου και θα παραβλεπει τα παντα...Δε θα ψαχνει σαν τη νικολουλη αριθμους, χαραγματα και κινητηρες.....ευχομαι να λανθανω.

zografias
06-11-12, 00:26
Ισχύει παιδιά, έχουν αμολυθεί... Κάνανε τσιμπητό το κολλητό μου με μερσεντικό και όχι σε μπλόκο(!), έσκασε χαρτί στο σπίτι για να το περάσει από κάπου (δεν μου είπε ακριβώς τη φάση) για έλεγχο!!!

spar@
06-11-12, 00:37
εγω ειχα ενα saxo vts 1.6 και απ το πολυ ψεκασμα εσπασα το μοτορι, και οσο το ειχα κατω και του αλλαζα μπιστονια, βαριομουν να του τα περασω κιολας, και το κυκλοφορουσα 1,1!
με σταματανε οι μπλε στον αγιο Στεφανο μου λενε ανοιξε καπο.... ανοιγω μου ζητανε χαρτια κλπ τους τα δινω και μου λενε ειναι 1,1 αδηλωτο....
με πανε αυτοφωρο, και το πρωι με παιρνουν με το περιπολικο να με πανε στην εφορια να μου κανουν επιστροφη φορου....

nik200
06-11-12, 08:55
εγω παλι δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να εχεις ενα αμαξι που βγαζει ματι..αδηλωτο...ειναι λογικο και αναμενομενο να σε σταματησουν και να σε "σκισουν"...αυτο ισχυε παντα...τωρα ομως που ο αστυνομικος παιρνει 7 κατοσταρικα, ο διπλα μας δεν εχει να φαει..και οι γεροι τριγυρνανε στα σκουπιδια..δεν ειναι κοινωνικη προκληση να κυκλοφορας με αμαξι πενα-καινουργιο..και αδηλωτο....????????

και στο κατω κατω...γιατι ρε βλακα ελληνα να παρεις μετατροπη απο τον καθε αλμπανη μιτριο πχ....που αναθεμα και αν εχει τα σωστα πραγματα απο κατω..και να κινδυνευεις να διαλυσει κανα ψαλιδι οταν θα στριβεις με 200 εθνικη...ζητω συγγνωμη για την σκληρη μου γλωσσα..αλλα εδω τιθεται θεμα και κοινωνικης ασφαλειας...

υγ..μου θυμιζει την ιστορια ενος φιλου που εκανε κοντρες καποτε με μ3 ε36 (316 αδεια) και του ανοιγουν καπω καποτε στην βουτα και γελαγαν οι αστυνομικοι..λεγωντας του..."ωραιο 316 μοτερ εχεις τρομαρα σου"...και μετα τον αφησαν να φυγει...

Stamatis
06-11-12, 09:04
Είμαι ο μόνος που στο ΚΤΕΟ του κοιτάνε νούμερα στον κινητήρα?
Η κάνω κάτι λάθος?

manos///3
06-11-12, 09:21
Για να καταλαβω, εγω που το εχω δηλωμενο νομιμα πρεπει να εχω παντα μαζι μου τιμολογιο αγορας κινητηρα ?

turbodog
06-11-12, 09:46
Εφοσον το εχεις δηλωμενο, προφανως και εχεις ακολουθησει την νομιμη διαδικασια και εχεις καταθεσει στο αρμοδιο υπουργειο ολα τα δικαιολογητικα καθως κα το τιμολογιο αγορας. Αλλωστε η καινουργια αδεια σου πρεπει να αναφερει τα κυβικα οπως και τον τυπο του καινουργιου κινητηρα οποτε δεν υπαρχει λογος να εχεις τιμολογια η κατι αλλο. Ο ελεγχος ταυτοποιει αν τα στοιχεια που αναφερονται στην αδεια ειναι ιδια με αυτα του αυτοκινητου. Αν αυτο ισχυει δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Υ.Γ το δικο σου σε τι καροτσα ειναι? Αναφερθηκε παραπανω οτι δεν γινεται να μπει Μ3 μοτερ αλλη καροτσα γιατι τα Μ3 εχουν αλλο κωδικο πλαισιου απο τα απλα Ε46 και οτι μεχρι 330 μπορει να γινει η οποια μετατροπη

Azurius
06-11-12, 09:56
Για να καταλαβω, εγω που το εχω δηλωμενο νομιμα πρεπει να εχω παντα μαζι μου τιμολογιο αγορας κινητηρα ?

Ναι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση που πέσεις σε κανέναν τροχαίο που την έχει δει Τζον Γουέην. Κι εγώ το έχω δηλώσει Μάνο. Είναι ηλίθιο και το ξέρω, αλλά με αυτούς που μπλέξαμε... Και μάλιστα έχω συγκεκριμένα τα τιμολόγια αγοράς των ανταλλακτικών μετατροπής, του μηχανικού που έκανε την τοποθέτηση, του εξατμισά που έκανε την ιδιοκατασκευή, φωτοτυπία την παλιά άδεια κυκλοφορίας (για να φαίνεται ο αριθμός πλαισίου), φωτοτυπία το πρώτο ΚΤΕΟ που πέρασε το αμάξι αμέσως μετά την μετατροπή, και (ξέρω παρατραβηγμένο) την πρώτη δυναμομέτρηση (επίσης αμέσως μετά την μετατροπή) που επιβεβαίωνε οτι φοράω το συγκεκριμένο μοτέρ με την συγκεκριμένη ιπποδύναμη.

Azurius
06-11-12, 09:59
οφ σχετικο...
στο λινκ με την νομοθεσια αναγραφει ρητα οτι δεν απαγορευεται ουτε πρεπει να ελεχθει η να δωθει αδεια για αλλαγη σε εσωτερικο εξοπλισμο...Σημειωνω εδω οτι περιλαμβανεται η συρομενη ηλεκτρικη οροφη:thumbsup::thumbsup:

Εντιτ...
Ειναι για την Κυπρο το λινκ ????
Γιατι γραφει Κυπριακη Δημοκρατια στο τελος στα απαραιτητα εγγραφα...

Έχεις απόλυτο δίκιο. Θα μιλήσω με έναν γνωστό μου στο Μηχανολογικό και θα μάθω κατά πόσο ισχύει και για εμάς.

Konstantinos E60
06-11-12, 10:00
Ναι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση που πέσεις σε κανέναν τροχαίο που την έχει δει Τζον Γουέην. Κι εγώ το έχω δηλώσει Μάνο. Είναι ηλίθιο και το ξέρω, αλλά με αυτούς που μπλέξαμε... Και μάλιστα έχω συγκεκριμένα τα τιμολόγια αγοράς των ανταλλακτικών μετατροπής, του μηχανικού που έκανε την τοποθέτηση, του εξατμισά που έκανε την ιδιοκατασκευή, φωτοτυπία την παλιά άδεια κυκλοφορίας (για να φαίνεται ο αριθμός πλαισίου), φωτοτυπία το πρώτο ΚΤΕΟ που πέρασε το αμάξι αμέσως μετά την μετατροπή, και (ξέρω παρατραβηγμένο) την πρώτη δυναμομέτρηση (επίσης αμέσως μετά την μετατροπή) που επιβεβαίωνε οτι φοράω το συγκεκριμένο μοτέρ με την συγκεκριμένη ιπποδύναμη.

ISO 9000 δεν έβγαλες?

Ζαλιστικα...!!!

manos///3
06-11-12, 10:02
Περιεργο παντως...

Οποιος το εχει δηλωμενο νομιμα σημαινει πως εχει παραστατικα/χαρτια αφου χωρις αυτα δε μπορει να ακολουθησει τη νομιμη οδο.

Ωραια λοιπον...θα ετοιμασω φακελο με τιμολογια μοτερ ,αναρτησης,φρενων, σινεμπλοκ, πυροσβεσης ,ζαντων, ελαστικων, σχεδιαγραμμα πεδησης, ομολογκασιον cage, καθισματος, ζωνων..:original::original:

turbodog
06-11-12, 10:07
εγω παλι δεν καταλαβαινω ποιος ο λογος να εχεις ενα αμαξι που βγαζει ματι..αδηλωτο...ειναι λογικο και αναμενομενο να σε σταματησουν και να σε "σκισουν"...αυτο ισχυε παντα...τωρα ομως που ο αστυνομικος παιρνει 7 κατοσταρικα, ο διπλα μας δεν εχει να φαει..και οι γεροι τριγυρνανε στα σκουπιδια..δεν ειναι κοινωνικη προκληση να κυκλοφορας με αμαξι πενα-καινουργιο..και αδηλωτο....????????

και στο κατω κατω...γιατι ρε βλακα ελληνα να παρεις μετατροπη απο τον καθε αλμπανη μιτριο πχ....που αναθεμα και αν εχει τα σωστα πραγματα απο κατω..και να κινδυνευεις να διαλυσει κανα ψαλιδι οταν θα στριβεις με 200 εθνικη...ζητω συγγνωμη για την σκληρη μου γλωσσα..αλλα εδω τιθεται θεμα και κοινωνικης ασφαλειας...

υγ..μου θυμιζει την ιστορια ενος φιλου που εκανε κοντρες καποτε με μ3 ε36 (316 αδεια) και του ανοιγουν καπω καποτε στην βουτα και γελαγαν οι αστυνομικοι..λεγωντας του..."ωραιο 316 μοτερ εχεις τρομαρα σου"...και μετα τον αφησαν να φυγει...

Για μοτερ μιλαμε. Το αμαξι μπορεις να τοχεις να βγαζει ματι να το χεις look M5, M3 η οτι αλλο μες στην πενα...να προκαλεις κοινωνικα (συμφωνα με τα λεγομενα σου) χωρις να εχει ο διπλα σου να φαει και να μην σου κανουν οι τροχαιοι απολυτως τιποτα. Προφανως και δεν κανει καμια διαφορα στις ατυχες κοινωνικες ομαδες ανθρωπων που αναφερεσαι παραπανω αν το αυτοκινητο εχει πανω τετρακυλινδρο και οχι S54 εξακυλινδρο.
Ο βλακας ο Ελληνας αναγκαζεται να παρει μετατροπη γιατι το δικαιο και κοινωνικο κρατος που ζει και εργαζεται ψηφιζει νομους (και μαλιστα με την ελληνικη παγκοσμια προτοτυπια της αναδρομικοτητας) που ενα αυτοκινητο E46 316 μοντ. 2001 εχει τεκμηριο συντηρησης (αλλη ελληνικη προτοτυπια/πατεντα) 3200 ευρω ενω ενα Ε46 330 παλι μοντ. 2001 με τον ιδιο εξοπλισμο αλλα ημερομηνια εισαγωγης στην ελλαδα το 2008 εχει τεκμηριο συντηρησης 17.800.

manos///3
06-11-12, 10:07
Εφοσον το εχεις δηλωμενο, προφανως και εχεις ακολουθησει την νομιμη διαδικασια και εχεις καταθεσει στο αρμοδιο υπουργειο ολα τα δικαιολογητικα καθως κα το τιμολογιο αγορας. Αλλωστε η καινουργια αδεια σου πρεπει να αναφερει τα κυβικα οπως και τον τυπο του καινουργιου κινητηρα οποτε δεν υπαρχει λογος να εχεις τιμολογια η κατι αλλο. Ο ελεγχος ταυτοποιει αν τα στοιχεια που αναφερονται στην αδεια ειναι ιδια με αυτα του αυτοκινητου. Αν αυτο ισχυει δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Υ.Γ το δικο σου σε τι καροτσα ειναι? Αναφερθηκε παραπανω οτι δεν γινεται να μπει Μ3 μοτερ αλλη καροτσα γιατι τα Μ3 εχουν αλλο κωδικο πλαισιου απο τα απλα Ε46 και οτι μεχρι 330 μπορει να γινει η οποια μετατροπη

Η αδεια τα γραφει ολα....3246cc
Καροτσα WBA εχω.
Κ τοσα τροπετα δηλωμενα τι ειναι? παρανομα?

Azurius
06-11-12, 10:08
ISO 9000 δεν έβγαλες?

Ζαλιστικα...!!!

Κι όμως Κώστα. Υπάρχει φίλος απο την παρέα που μαζευόμαστε στο βενζινάδικο που δεν τα είχε αυτά (δεν το συζητάμε να το είχε δηλωμένο) και υποχρεώθηκε να κατεβάσει μοτέρ, να βάλει μαμά, να περάσει ΚΤΕΟ κοκ....

Azurius
06-11-12, 10:13
Η αδεια τα γραφει ολα....3246cc
Καροτσα WBA εχω.
Κ τοσα τροπετα δηλωμενα τι ειναι? παρανομα?

Όχι ρε Μάνο. Δε λέω αυτό. Απλά λόγω φόβου κλοπής και κλεπταποδοχής, ζητάνε αυτά τα έγγραφα. Όλη η ιστορία γίνεται για να αποφύγεις όπως είπε ο Τurbodog την διαδικασία εξακρίβωσης. Και να είμαι ειληκρινής το αμάξι κυκλοφοράει κανονικά 5 περίπου χρόνια δηλωμένο ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και με όλα τα χαρτιά του ΝΟΜΙΜΑ και με σταματήσανε ουκ ολίγες φορές μιας που οδηγώ σαν Ταλιμπάν. Αυτόν τον έλεγχο πρώτη φορά φέτος τον έκαναν και μου φάνηκε περίεργο. Παρόλα αυτά όμως όπως είπα και παραπάνω ήμουν ήδη δασκαλεμένος απο αυτόν που μου έκανε την μετατροπή. Αυτός ΣΙΓΟΥΡΑ ήξερε κάτι παραπάνω απο εμένα...thumb

Konstantinos E60
06-11-12, 10:23
Κι όμως Κώστα. Υπάρχει φίλος απο την παρέα που μαζευόμαστε στο βενζινάδικο που δεν τα είχε αυτά (δεν το συζητάμε να το είχε δηλωμένο) και υποχρεώθηκε να κατεβάσει μοτέρ, να βάλει μαμά, να περάσει ΚΤΕΟ κοκ....

Να πεις στον Νικολάκη ότι οι μαμακιες πληρώνονται. :hystericalbs1:

Τα κενά των νόμων πρέπει δλδ να τα καλύπτουμε εμείς κουβαλώντας έναν ολόκληρο φάκελο με δικαιολογητικά,αποδείξεις, υπεύθυνες δηλώσεις κτλ.
Και να παρακαλάμε να μην πέσουμε και σε κανέναν παράξενο.

turbodog
06-11-12, 10:27
Η αδεια τα γραφει ολα....3246cc
Καροτσα WBA εχω.
Κ τοσα τροπετα δηλωμενα τι ειναι? παρανομα?

Γιαυτο σε ρωτησα, γιατι απο οτι θυμομουν το δικο σου πλαισιο δεν ηταν WBS.
Αυτο με το πλαισιο το εχω ξανακουσει οτι μπαινουν μονο τα μοτερ που εχουν φορεθει στο συγκεκριμενο πλαισιο. Απο οτι φαινεται ομως, αυτο δεν ισχυει

manos///3
06-11-12, 10:33
Eφοσον εχουν εγκρινει τη συγκεκριμενη μετατροπη με σφραγιδα , δεν ισχυει αυτο με τα καροτσια κ τα μοτερ.

STREETRACING
06-11-12, 10:34
ποτε δεν θα αγοραζα μετατροπη Μ3
να μου χουν κοψει κ το πατωμα η οτιδηποτε άλλο.

turbodog
06-11-12, 10:44
ποτε δεν θα αγοραζα μετατροπη Μ3
να μου χουν κοψει κ το πατωμα η οτιδηποτε άλλο.

Το πατωμα κοβεται και απο μονο του στα Μ3 :original:
Οταν λεμε οτι κοβουμε το πατωμα, αλλαζουμε το πισω κομματι που μπαινει η εξατμιση γιατι στα απλα Ε46 υπαρχει εκει η ρεζερβα και δεν χωραει η εξατμιση του Μ3. Αλλωστε η BMW το πισω πατωμα το δινει σαν ανταλλακτικο και υπαρχουν και γνησια Μ3 που το εχουν αλλαξει λογο του γνωστου προβληματος με τις ρωγμες στο υποπλαισιο

nik200
06-11-12, 10:47
Για μοτερ μιλαμε. Το αμαξι μπορεις να τοχεις να βγαζει ματι να το χεις look M5, M3 η οτι αλλο μες στην πενα...να προκαλεις κοινωνικα (συμφωνα με τα λεγομενα σου) χωρις να εχει ο διπλα σου να φαει και να μην σου κανουν οι τροχαιοι απολυτως τιποτα. Προφανως και δεν κανει καμια διαφορα στις ατυχες κοινωνικες ομαδες ανθρωπων που αναφερεσαι παραπανω αν το αυτοκινητο εχει πανω τετρακυλινδρο και οχι S54 εξακυλινδρο.
Ο βλακας ο Ελληνας αναγκαζεται να παρει μετατροπη γιατι το δικαιο και κοινωνικο κρατος που ζει και εργαζεται ψηφιζει νομους (και μαλιστα με την ελληνικη παγκοσμια προτοτυπια της αναδρομικοτητας) που ενα αυτοκινητο E46 316 μοντ. 2001 εχει τεκμηριο συντηρησης (αλλη ελληνικη προτοτυπια/πατεντα) 3200 ευρω ενω ενα Ε46 330 παλι μοντ. 2001 με τον ιδιο εξοπλισμο αλλα ημερομηνια εισαγωγης στην ελλαδα το 2008 εχει τεκμηριο συντηρησης 17.800.

δεν θα απαντησω στο πρωτο μερος..γιατι απλα δεν συμφωνω...σε σεβομαι ομως..οταν ζεις σε ενα κοινωνικο συνολο..πρεπει να βλεπεις και γυρω σου..και να θυμασαι ποσο τυχερος εισαι..και δεν το λεω προσωπικα φυσικα.

εμενα προσωπικα με το m3 με σταματανε σχεδον οσο και με το ε30...πολλες φορες για να το χαζεψουν αλλα τσεκαρουν κιολας...και καλα κανουν..με το ε30 γιατι δεν εχουν προβλημα???ειναι τυχαιο???

οσαναφορα το τεκμηριο συντηρησης που λες...δηλαδη ενα αμαξι που εκανε 30χιλιαρικα και αντιστοιχα 70χιλαρικα θα πρεπει να εχουν και την ιδια φορολογια???ναι ληστρικα ειναι τα ποσα..μαζι σου..αλλα ποιος σου πε οτι στο εξωτερικο μπορει κανεις να εχει ενα 330????5 χρονια εζησα στην αγγλια και αυτο που εμαθα οτι για να εχεις καλο αμαξι επρεπε να χεις και πολυ βαθεια τσεπη...εκει να δεις δασμους....

και στο κατω κατω..για να παρεις ενα αμαξι που εκανε καινουργιο 70χηνες δεν πρεπει να βγαζεις το χρονο..15-17χιλιαρικα???ειναι περιεργο αυτο που λεω...υπο κανονικες συνθηκες προ κρισεως...ηταν τοσο πια απαραδεκτο???

εγω παλι λεω να αφησουμε τις γυφτιες...και οποιος εχει να παιρνει..τα νεοπλουτιστικα του ελληνα...που ολοι ξαφνικα χρεωσαν και τα εγγονια τους για να χουν μιτριο...φανηκαν οταν μετα απο καποια χρονια ολοι τα σκοτωσαν...οι κ@υλες πληρωνονται...

STREETRACING
06-11-12, 10:47
Εσυ δημητρη γιατι δεν πηρες μετατροπη?
αυτο που λες δεν μου λεει κατι.

turbodog
06-11-12, 11:21
δεν θα απαντησω στο πρωτο μερος..γιατι απλα δεν συμφωνω...σε σεβομαι ομως..οταν ζεις σε ενα κοινωνικο συνολο..πρεπει να βλεπεις και γυρω σου..και να θυμασαι ποσο τυχερος εισαι..και δεν το λεω προσωπικα φυσικα.

εμενα προσωπικα με το m3 με σταματανε σχεδον οσο και με το ε30...πολλες φορες για να το χαζεψουν αλλα τσεκαρουν κιολας...και καλα κανουν..με το ε30 γιατι δεν εχουν προβλημα???ειναι τυχαιο???

οσαναφορα το τεκμηριο συντηρησης που λες...δηλαδη ενα αμαξι που εκανε 30χιλιαρικα και αντιστοιχα 70χιλαρικα θα πρεπει να εχουν και την ιδια φορολογια???ναι ληστρικα ειναι τα ποσα..μαζι σου..αλλα ποιος σου πε οτι στο εξωτερικο μπορει κανεις να εχει ενα 330????5 χρονια εζησα στην αγγλια και αυτο που εμαθα οτι για να εχεις καλο αμαξι επρεπε να χεις και πολυ βαθεια τσεπη...εκει να δεις δασμους....

και στο κατω κατω..για να παρεις ενα αμαξι που εκανε καινουργιο 70χηνες δεν πρεπει να βγαζεις το χρονο..15-17χιλιαρικα???ειναι περιεργο αυτο που λεω...υπο κανονικες συνθηκες προ κρισεως...ηταν τοσο πια απαραδεκτο???

εγω παλι λεω να αφησουμε τις γυφτιες...και οποιος εχει να παιρνει..τα νεοπλουτιστικα του ελληνα...που ολοι ξαφνικα χρεωσαν και τα εγγονια τους για να χουν μιτριο...φανηκαν οταν μετα απο καποια χρονια ολοι τα σκοτωσαν...οι κ@υλες πληρωνονται...

Μαλλον δεν καταλαβες αυτο που ειπα και οπως το ειπα. Σαφως και σεβομαι ολες τις κοινωνικες ταξεις των ανθρωπων. Αλλωστε και εγω δεν ειμαι πλουσιος αλλα ενας απο τους πολλους που ανηκουν στην μεσαια ταξη που τωρα τελευταια τεινει να αφανιστει.
Ειπα οτι μπορεις να κανεις το 'κομματι' σου αν αυτο σε ενδιαφερει και να προκαλεις οπως εσυ ειπες και οχι εγω χωρις να εχεις καποιες νομικες επιπτωσεις καθως η βελτιωση της εξωτερικης εμφανισης δεν απαγορευεται. Το μοτερ ουδεμια σχεση εχει με αυτο.
Οπως εχουμε ξαναπει το τεκμηριο αγορας καλως υπαρχει. Μην μπερδευετε το δικαιο τεκμηριο αγορας με το παραλογο τεκμηριο συντηρησης

S8N
06-11-12, 11:25
ποτε δεν θα αγοραζα μετατροπη Μ3
να μου χουν κοψει κ το πατωμα η οτιδηποτε άλλο.

To πάτωμα δεν είναι κάτι το τρομερό. Πάρε μια ιδέα από Ε60:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2131&highlight=%F0%DC%F4%F9%EC%E1

STREETRACING
06-11-12, 11:36
To πάτωμα δεν είναι κάτι το τρομερό. Πάρε μια ιδέα από Ε60:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2131&highlight=%F0%DC%F4%F9%EC%E1

Ξαναλεω
αν ηταν ετσι απλο ολοι θα αγοραζαν ενα απλο κ θα το κανανε Μ.
Εγω προσωπικα ΔΕΝ θα το εκανα ,ουτε το εκανα και στο παρελθον.
αλλο αλλαγη μοτερ,και αλλο μετατροπη ολικη.

nik200
06-11-12, 11:38
Ειπα οτι μπορεις να κανεις το 'κομματι' σου αν αυτο σε ενδιαφερει και να προκαλεις οπως εσυ ειπες και οχι εγω χωρις να εχεις καποιες νομικες επιπτωσεις καθως η βελτιωση της εξωτερικης εμφανισης δεν απαγορευεται. Το μοτερ ουδεμια σχεση εχει με αυτο.
Οπως εχουμε ξαναπει το τεκμηριο αγορας καλως υπαρχει. Μην μπερδευετε το δικαιο τεκμηριο αγορας με το παραλογο τεκμηριο συντηρησης

η εξωτερικη εμφανιση δεν τραβαει ομως το ματι?απο αυτο και μονο δεν θα σε σταματησουν?οτι και μοτερ να φορας?εχουμε πει...bmw και honda ειναι τα πρωτα που σταματανε....

παραλογο τεκμηριο συντηρησης...ναι ειναι..αλλα το γνωριζεις οταν το παιρνεις..και αναλογα κανεις τα κουμαντα σου..

turbodog
06-11-12, 11:40
Εσυ δημητρη γιατι δεν πηρες μετατροπη?
αυτο που λες δεν μου λεει κατι.

Γιαννη δεν πηρα μετατροπη γιατι οταν το πηρα ειχα την δυνατοτητα να παρω γνησιο. Και οι συνθηκες της αγορας ηταν διαφορετικες. Η αγορα μετατροπης δεν γινεται απο επιλογη αλλα απο συμβιβασμο.

STREETRACING
06-11-12, 11:45
Γιαννη δεν πηρα μετατροπη γιατι οταν το πηρα ειχα την δυνατοτητα να παρω γνησιο. Και οι συνθηκες της αγορας ηταν διαφορετικες. Η αγορα μετατροπης δεν γινεται απο επιλογη αλλα απο συμβιβασμο.
εγω προσωπικα δημητρη επαιρνα οτι μπορουσα .
αν δεν μπορουσα θα επαιρνα κατι μικροτερο.
οπως παρα πολυ πιθανον να κανω τωρα.

turbodog
06-11-12, 11:51
παραλογο τεκμηριο συντηρησης...ναι ειναι..αλλα το γνωριζεις οταν το παιρνεις..και αναλογα κανεις τα κουμαντα σου..

Οταν αγορασαμε τα αυτοκινητα υπηρχε ενα σημα τελων κυκλοφοριας 480 ευρω και τιποτα αλλο. Οποτε καναμε και τα κουμαντα μας αναλογα. Προφανως αν υπηρχε ενα σταθερο φορολογικο συστημα τα τελευταια χρονια δεν θα μπορουσαμε να ισχυριστουμε οτι δεν γνωριζαμε τι παιρναμε. Για να δουμε τα λεγομενα σου αν αυριο το δικαιο ελληνικο κρατος σου πει εσενα, που εχεις κανει τα κουμαντα σου με τα σημερινα δεδομενα, να του δωσεις 2-3 χιλιαρικα παραπανω φορο απο οσα υπολογιζες οτι θα δινεις

manos///3
06-11-12, 11:52
Για ποιους λογους δε θα αγοραζες μετατροπη?

nik200
06-11-12, 11:56
Οταν αγορασαμε τα αυτοκινητα υπηρχε ενα σημα τελων κυκλοφοριας 480 ευρω και τιποτα αλλο. Οποτε καναμε και τα κουμαντα μας αναλογα. Προφανως αν υπηρχε ενα σταθερο φορολογικο συστημα τα τελευταια χρονια δεν θα μπορουσαμε να ισχυριστουμε οτι δεν γνωριζαμε τι παιρναμε. Για να δουμε τα λεγομενα σου αν αυριο το δικαιο ελληνικο κρατος σου πει εσενα, που εχεις κανει τα κουμαντα σου με τα σημερινα δεδομενα, να του δωσεις 2-3 χιλιαρικα παραπανω φορο απο οσα υπολογιζες οτι θα δινεις

δικαιο κρατος????ποιο δικαιο...αστεια λες φιλε turbodog...χιιχιχιχ...εγω ειμαι ο πρωτος που το κραζω...και εχω πορευτει και αναλογα...

περα απο την πλακα...αλλο 2-3 χιλιαρικα και αλλο απο τα 480 στα 1100 που ειμαστε τωρα...αν παει 2-3 χιλιαρικα το βλεπω να τα δινουμε ολοι....:whistle:

turbodog
06-11-12, 12:18
δικαιο κρατος????ποιο δικαιο...αστεια λες φιλε turbodog...χιιχιχιχ...εγω ειμαι ο πρωτος που το κραζω...και εχω πορευτει και αναλογα...

περα απο την πλακα...αλλο 2-3 χιλιαρικα και αλλο απο τα 480 στα 1100 που ειμαστε τωρα...αν παει 2-3 χιλιαρικα το βλεπω να τα δινουμε ολοι....:whistle:

Το 'δικαιο' ειρωνικα το λεω :original: Δεν αναφερομαι μονο στο σημα αλλα και στο τεκμηριο συντηρης που σου ανεβαζει την δηλωση αν εχεις και αλλα κινητα/ακινητα στην κατοχη σου οπως και οτι σου αναλωνει το διαθεσιμο εισοδημα για τυχον μελλοντικες αγορες (κατι πολυ σημαντικο που δεν αναφερεται συχνα)

STREETRACING
06-11-12, 14:15
Για ποιους λογους δε θα αγοραζες μετατροπη?

1/γιατι οσο και να το θελουμε μια μετατροπη ειναι μια μετατροπη
2)δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν μηχανικο να φτιαξει ενα απλο 46αρι Μ3.
Αν ηταν ετσι απλα ολα ,τοτε οκ
θα πηγαινα σε ολες τις μαρκες θα επαιρνα τα απλα μοντελα κ θα μεταλλασα.
δεν μου σρεσει κατι τετοιο.
και 100% να το πετυχουν γινεται με παρεμβασεις ολικες .
αυτο εμενα δεν μου αρεσει.
δεν κοιμαμαι ησυχος.

Thomelef
06-11-12, 14:15
το πάμε απο'δω, το πάμε απ'εκεί, για να λέμε τα αυτονόητα.
για τα του κράτους, όλοι ξέρουμε αν λειτουργεί σωστά, και αν αυτά που βγάζουνε στην πλάτη μας είναι λογικά ή παράλογα.
η κουβέντα ξεκίνησε λέγοντας ότι αλλάζουν τα πράγματα, και ότι θα ζορίσει πολύ η κατάσταση για το συγκεκριμένο συμβάν.
οπότε, καλό θα είναι όσοι είναι μπερδεμένοι με τέτοιου είδους αγγελείες, να προσέξουν και να κάνουν τα κουμάντα τους μη και βρεθούν αντιμέτωποι με άσχημα πράγματα.
αυτό και τπτ άλλο.
κάποια άλλη εποχή όλα ήταν διαφορετικά, τα αμάξια αγοραζόντουσαν πιο εύκολα, οι ******* τρώγανε πιο εύκολα προλό, επίσεις δεν ασχολιόντουσαν παρά μόνο αν το βράδυ η κυρά δεν τους είχε κάτσει ίσια, και έβγαιναν να ξεσπάσουν.
το τι είναι ηθικό και λογικό για τον καθένα, είναι ένα άλλο κεφάλαιο το οποίο δεν χρειάζεται να το συμμερίζεται ο ένας απο τον άλλο.
τα δεδομένα είναι δεδομένα, και τα πράγματα αλλάζουν ριζικά.
του νου σας...η μάρκα μας είναι η πρώτη πρώτη, για να μην πώ η μοναδική που γίνεται ψαχτίρι αυτή την στιγμή.

EVERGET
06-11-12, 14:31
Kαλά, το να κυκλοφορείς με αδήλωτη μετατροπή πλέον δεν είναι κάτι τραγικό! Ξέρετε πόσα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα έχω πετύχει στο δρόμο με πλαστές πινακίδες όπου λείπει το εθνόσημο??? Αυτό κι αν είναι ρίσκο...

Bitz
06-11-12, 14:42
Είμαι ο μόνος που στο ΚΤΕΟ του κοιτάνε νούμερα στον κινητήρα?
Η κάνω κάτι λάθος?

Οχι...αλλα στα εξακυλινδρα με καθρεπτακι και φακο θα καταφερουν να δουν τα μισα.thumb

Stamatis
06-11-12, 15:13
Οχι...αλλα στα εξακυλινδρα με καθρεπτακι και φακο θα καταφερουν να δουν τα μισα.thumb

και όμως, χωρίς πλάκα, στο προηγούμενο κτεο, ο τύπος είχε λυσσάξει.
Κοντεψε να πάθει έγκαυμα μέχρι να δεί τα νούμερα.

Καλά έκανε βέβαια.

Stunt Mike
06-11-12, 16:14
Ισχύει παιδιά, έχουν αμολυθεί... Κάνανε τσιμπητό το κολλητό μου με μερσεντικό και όχι σε μπλόκο(!), έσκασε χαρτί στο σπίτι για να το περάσει από κάπου (δεν μου είπε ακριβώς τη φάση) για έλεγχο!!!

Μαλλον υποκυβισμο ψευτικο δηλωσε προσφατα ο φιλος σου......Τα ψαχνουν καιρο αυτα...

Bitz
06-11-12, 17:05
Και σε εμενα το ιδιο...3 τεταρτα το ψαχνανε 5-6 ατομα,και να φανταστεις η αδεια μου γραφει αλλαγη κινητηρα και τα νουμερα του νεου,αυτοι εκει επιμενανε να τα δουνε ολα....γιατι οπως προανεφερα δεν τα εβλεπαν ολα τους ελειπαν 3-4.υποψην εχω περασει υπυργειο οπου εχει δηλωθει ονεος κινητηραςthumb

η απαντηση ειναι για το ποστ του Σταματη απλα εκανα λαθος και την εβαλα κατω απο το τελευταιο ποστ

mark e92
06-11-12, 18:04
Μπορεις να βαλεις οτι κινητηρα εχει φορεσει η συγκεκριμενη καροτσα.
απο 316 μεχρι 330 οχι Μ3.Ρωτησα πριν 20 μερες στο υπουργειο.

Συγνωμη αλλα σου ειπαν μ.... εγω απο 3,0 μπορω να γινω 2,2 οχι πιο κατω πχ 1,6 ( πηγη ΚΤΕΟ)

kostas 325
06-11-12, 19:58
Συγνωμη αλλα σου ειπαν μ.... εγω απο 3,0 μπορω να γινω 2,2 οχι πιο κατω πχ 1,6 ( πηγη ΚΤΕΟ)

αυτο που αναφερεις ειναι το 25%.αν το ξεπερασεις θελεις και χαρτι
απο την επισημη αντιπροσωπεια που να πιστοποιει οτι εβγαινε αυτη
η καροτσα με τον συγκεκριμενο κινητηρα.αυτα μου ειπαν...

ghost-rider
06-11-12, 20:21
αυτο που αναφερεις ειναι το 25%.αν το ξεπερασεις θελεις και χαρτι
απο την επισημη αντιπροσωπεια που να πιστοποιει οτι εβγαινε αυτη
η καροτσα με τον συγκεκριμενο κινητηρα.αυτα μου ειπαν...

Ακριβως ετσι ειναι.
Κ πριν πολλα χρονια που το εψαχνα ισχυε ακριβως το ιδιο.

xxxristos
07-01-13, 18:57
αυτο που αναφερεις ειναι το 25%.αν το ξεπερασεις θελεις και χαρτι
απο την επισημη αντιπροσωπεια που να πιστοποιει οτι εβγαινε αυτη
η καροτσα με τον συγκεκριμενο κινητηρα.αυτα μου ειπαν...


Ναί ισχύει ακόμα αυτό (αλλά όχι για πολύ ακόμα μάλλον).

ghost-rider
07-01-13, 20:34
Ναί ισχύει ακόμα αυτό (αλλά όχι για πολύ ακόμα μάλλον).

Εννοώντας? Θα σφιξει η κατασταση με τις μετατροπες?
Η θα χαλαρωσει?
Εχεις ακουσει κατι?

bill_m3
07-01-13, 20:45
Εννοώντας? Θα σφιξει η κατασταση με τις μετατροπες?
Η θα χαλαρωσει?
Εχεις ακουσει κατι?

Το μόνο που μπορεί να χαλαρώσει, είναι το κ@λαρ@κι μας από την συχνή επαφή και τίποτα άλλο!!!!

teo21
24-08-14, 20:04
Στην Αθήνα έχουμε διεκπεραιωτή να αναλάβει δήλωση κινητήρα σε 2000cc ή 2500cc?
Η άδεια είναι 1600cc και το αμάξι Ε46 coupe.

ΜΙΧΑΛΗΣ
24-08-14, 22:39
https://www.iordanis-filippos.gr/ ο καλυτερος

compactM3
24-08-14, 23:05
Στην Αθήνα έχουμε διεκπεραιωτή να αναλάβει δήλωση κινητήρα σε 2000cc ή 2500cc?
Η άδεια είναι 1600cc και το αμάξι Ε46 coupe.

ΔΕΝ μπορει να το δηλωσει ΚΑΝΕΝΑΣ και τιποτα χωρις την εγγραφη συνναινεση της BMW Hellas.............

ψαξτε και τα υπολοιπα σχετικα θεματα...................

ΔημήτρηςΜ3
25-08-14, 15:28
Δε μπορω να καταλαβω με το μπουρδελο κράτος τι γίνετε
Ρε μεγαλε τι σε νοιαζει εσενα θελω να ειμαι νόμιμος και να πληρώνω
Εγω αν δε βγάλω άκρη εχω σκοπό να το δηλώσω Γερμανια !
Εκει τα πράγματα ειναι πολυ πιο εύκολα !

Bassakos
25-08-14, 16:40
https://www.iordanis-filippos.gr/ ο καλυτερος

+1 αψογος

VanVIC
25-08-14, 16:48
https://www.iordanis-filippos.gr/ ο καλυτερος

Υπάρχουν και τα pm για πάσης φύσεως "ειδικές" ενημερώσεις.
Τον ιστότοπο αυτό μπορεί να το βλέπουν και "άσχετοι" αλλά και "σχετικοί" συνάμα...

compactM3
25-08-14, 19:15
Δε μπορω να καταλαβω με το μπουρδελο κράτος τι γίνετε
Ρε μεγαλε τι σε νοιαζει εσενα θελω να ειμαι νόμιμος και να πληρώνω
Εγω αν δε βγάλω άκρη εχω σκοπό να το δηλώσω Γερμανια !
Εκει τα πράγματα ειναι πολυ πιο εύκολα !

το τι θα πληρωσεις τελωνιο για να το ξαναφερεις μεσα, το ρωτησες ?

ΔημήτρηςΜ3
25-08-14, 19:21
Και ποιος είπε για τελωνείο ;;;;;
Γερμανικές πινακίδες !!!
Εχω το δικαίωμα !

JiMk86
25-08-14, 20:08
Και ποιος είπε για τελωνείο ;;;;;
Γερμανικές πινακίδες !!!
Εχω το δικαίωμα !


Θα το κυκλοφορείς με γερμανικά νούμερα 12 μήνες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Bazil Van Sinner
25-08-14, 20:55
Και ποιος είπε για τελωνείο ;;;;;
Γερμανικές πινακίδες !!!
Εχω το δικαίωμα !

Έχεις δικαίωμα και κυκλοφορείς ακόμη με τα δραμινά??

Διάλεξε πόλη να βγάλεις και ωραία νούμεραthumb

compactM3
26-08-14, 00:43
Και ποιος είπε για τελωνείο ;;;;;
Γερμανικές πινακίδες !!!
Εχω το δικαίωμα !

αυτο δεν το ειπες.........
και θα το κυκλοφορεις εξι μηνες μονο ?

ΔημήτρηςΜ3
26-08-14, 01:05
Δε ξερω ακομη μάγκες μου αυτο ειναι η τελευταία λύση
Που δεν θελω αλλα αν δε βρω άκρη τότε ...

tokiko
26-08-14, 01:29
Δε ξερω ακομη μάγκες μου αυτο ειναι η τελευταία λύση
Που δεν θελω αλλα αν δε βρω άκρη τότε ...

Εδώ είσαι! :whistle:
https://themen.autoscout24.de/auto/kfz-steuer/?extcidm=76266694180929|||kfz-steuer+berechnen|||P&gclid=CjwKEAjwsdafBRC2rYuDuYXk2TESJACsUN_um8s3rZ8j G-81iC5mXLAFyOckIF_ooDyKOW3trLAK1BoC6qbw_wcB

Anmeldezeitraum von = πόσους μήνες θες να κυκλοφορείς.
Anmeldezeitraum bis

Skyline_IS
26-08-14, 10:23
Και ποιος είπε για τελωνείο ;;;;;
Γερμανικές πινακίδες !!!
Εχω το δικαίωμα !

Αν έχεις επιχείρηση εκεί ή δουλεύεις εκεί, τότε ναι.

Ειδάλλως τις ξεχνάς τις γερμανικές πινακίδες :original:

mark e92
26-08-14, 16:20
Και ποιος είπε για τελωνείο ;;;;;
Γερμανικές πινακίδες !!!
Εχω το δικαίωμα !

τι θέλεις να κάνεις;