PDA

Επιστροφή στο Forum : Zαντες CSL



S54POWER
31-10-12, 18:35
Αν δεν κανω λαθος το χρωμα που ειναι βαμμενες οι ζαντες του csl ειναι διαφορετικο ισως ειναι μεταλλικο..
Μπορουμε να μαθουμε τον κωδικο χρωματος ??

Stamatis
31-10-12, 18:45
Reflex silber met. ( A44)
Anthrazit met. / Schwarz 668
Kamacitgrau A91
Dekorsilber A55
Ferricgrey met. A80
Mattscwarz 668
Schiefergrau A97

ειναι τα χρώματα για ολες τις ζαντες της BMW.

μάαααααλον το πρώτο ειναι που θες, νομίζω.

S54POWER
31-10-12, 22:28
Εχω ακουσει να το αναφερουν σαν supersilver

Stamatis
31-10-12, 22:41
νομιζω οτι supersilver λέγεται το χρωμα της VMR
το είχαμε κουβεντιάσει οταν έψαχνε ο Μονστα τις δικές του.

EVERGET
31-10-12, 22:53
Οι ζάντες CSL είναι βαμμένες στο κλασικό ασημί της ΒMW:
Wheel Silver Meatllic (Code 144)

S54POWER
31-10-12, 23:19
Οι ζάντες CSL είναι βαμμένες στο κλασικό ασημί της ΒMW:
Wheel Silver Meatllic (Code 144)

εισαι 100% σιγουρος? μου φαινονται ποιο ανοιχτοχρωμες

S54POWER
04-11-12, 18:34
κανεις αλλος? καμια γνωμη που μπορω να μαθω ?

m-power_01
04-11-12, 18:45
Δεν ρωτάς κανέναν επιδιορθωτή ζαντων;
Μπιλιρη, Πετα, και όλους τους άλλους που αναφέρθηκαν στο θρεντ του Στέφανου;

doctore
04-11-12, 18:50
Από όσο ξέρω hypersilver λέγεται. Καλύτερα είναι να στείλεις πμ στον Alexk.

alexk
04-11-12, 18:58
εισαι 100% σιγουρος? μου φαινονται ποιο ανοιχτοχρωμες

:original:

Ναι το χρώμα είναι ειδικό για τις ζάντες του CSL.
Το χρώμα είναι της Lechler και ο κωδικός '66 009'.

alexk
04-11-12, 18:59
Οι ζάντες CSL είναι βαμμένες στο κλασικό ασημί της ΒMW:
Wheel Silver Meatllic (Code 144)

Αυτό είναι λάθος, απλά το αναφέρω για να μην μπερδεύονται άτομα που το δούνε στο μέλλον.

doctore
04-11-12, 19:18
:original:

Ναι το χρώμα είναι ειδικό για τις ζάντες του CSL.
Το χρώμα είναι της Lechler και ο κωδικός '66 009'.

Εκτιμώ ιδιαίτερα ότι δημοσιεύεις αυτή τη πληροφορία, γιατί οι περισσότεροι
τη κρατάνε λες και είναι top secret της NASA.
Μπράβο σου. :thumbsup:

alexk
04-11-12, 19:20
Εκτιμώ ιδιαίτερα ότι δημοσιεύεις αυτή τη πληροφορία, γιατί οι περισσότεροι
τη κρατάνε λες και είναι top secret της NASA.
Μπράβο σου. :thumbsup:

Για να είμαι ειλικρινής δικός μας που δουλεύει στο Μόναχο, ρώτησε πολλούς για να μας πούνε τελικά.
Εγώ δεν το θεωρώ top secret.

m_power_lunatic
04-11-12, 20:22
Εκτιμώ ιδιαίτερα ότι δημοσιεύεις αυτή τη πληροφορία, γιατί οι περισσότεροι
τη κρατάνε λες και είναι top secret της NASA.
Μπράβο σου. :thumbsup:

Οπως τα λες ειναι.

Μερικοι εχουνε χασει το νοημα καιι τον σκοπο υπαρξης των forum.

Eνας απο αυτους ειναι και η ανταλλαγη πληροφοριων και αλληλοστηριξη μεταξυ μας και οχι να παιζουμε το παιχνιδακι ''ξερω και δεν σου λεω να-να-να-να-να-να-να''......35-40 χρονων μαντραχαλοι.

alexk
04-11-12, 20:24
Οπως τα λες ειναι.

Μερικοι εχουνε χασει το νοημα καιι τον σκοπο υπαρξης των forum.

Eνας απο αυτους ειναι και η ανταλλαγη πληροφοριων και αλληλοστηριξη μεταξυ μας και οχι να παιζουμε το παιχνιδακι ''ξερω και δεν σου λεω να-να-να-να-να-να-να''......35-40 χρονων μαντραχαλοι.

Πολλοί από αυτούς είναι χθεσινοί ή και προσωρινοί στην φάση της αυτοκίνησης.
Αυτοί που είναι πραγματικοί φίλοι της αυτοκίνησης δεν έχουν λόγο να μην μοιραστούν γνώση thumb

Και εγώ χαζό το βρίσκω αυτό που γίνεται μερικές φορές.

doctore
04-11-12, 20:48
Οπως τα λες ειναι.

Μερικοι εχουνε χασει το νοημα καιι τον σκοπο υπαρξης των forum.

Eνας απο αυτους ειναι και η ανταλλαγη πληροφοριων και αλληλοστηριξη μεταξυ μας και οχι να παιζουμε το παιχνιδακι ''ξερω και δεν σου λεω να-να-να-να-να-να-να''......35-40 χρονων μαντραχαλοι.

Αυτή είναι η δύναμη που έχουμε σαν Forum.
Όταν κάποιος δανείζει τη ζάντα του σε κάποιον άλλο ή
στέλνει ταχυδρομικά το ανταλλακτικό πριν τη κατάθεση στη τράπεζα ή
μοιράζεται τη πληροφορία ή
κάνει ένα πάτημα ίδιων αυτοκινήτων για να δούμε κάποια πράγματα.
Όλα αυτά είναι που πραγματικά μου δίνουν χαρά,
και δείχνουν επίπεδο και παιδεία.

S54POWER
04-11-12, 22:30
:original:

Ναι το χρώμα είναι ειδικό για τις ζάντες του CSL.
Το χρώμα είναι της Lechler και ο κωδικός '66 009'.

Σε ευχαριστω πολυ !!
Ο Μπιλιρις που πηγα δεν ηξερε και γενικα αν δεν δωσεις κωδικο δεν θα παρεις αυτο που θες..

EVERGET
12-11-12, 22:09
:original:

Ναι το χρώμα είναι ειδικό για τις ζάντες του CSL.
Το χρώμα είναι της Lechler και ο κωδικός '66 009'.

Λοιπόν, έστειλα mail στη ΒBS. Tελικά δεν χρειάζεσαι γνωστό στο Μόναχο για να μάθεις το χρώμα των ζαντών CSL, αφού οι άνθρωποι τις BBS είναι απόλυτα πρόθυμοι να δώσουν πληροφορίες.

Μου απάντησαν πως το χρώμα για τις ζάντες CSL είναι:

DECORSILBER, BMW WA55 (κατασκευαστής Lechler, κωδικός Α55)

παρακάτω όλος ο κατάλογος της Lechler για το 2013:
https://www.lechler.eu/on-line/en/Home/NewsandEvents/documento1015620.html


Για όσους χρειάζεστε για τοπικές επισκευές υπάρχει το touch-up στην Αμερικανική αγορά, το οποίο φυσικά μπορείτε να το παραγγείλετε και από Ελλάδα, η ΒMW Hellas φέρνει και ανταλλακτικά που δεν είναι για την Ευρωπαική αγορά:

BMW Touch-Up Paint Sticks. Decor Silver Metallic (RIM), part No.: 51910427957

alexk
12-11-12, 22:27
Δεν ξέρω προς τι το σχόλιο για τους γνωστούς ?
Τι στιγμή μάλιστα που ήσουν και σίγουρος για ποιο είναι το χρώμα των ζαντών του CSL και έκανες μεγάλο λάθος.

Και αυτό που σου είπαν στην BBS είναι λάθος (2ο λάθος λοιπόν).
Άν δεις τον κατάλογο, το χρώμα που αναφέρεις είναι διαθέσιμο από το 2005 και μετά.
Προφανώς και το CSL φτιάχθηκε το 2003 και το χρώμα που λες δεν υπήρχε καν.

Τώρα το χρώμα των ζαντών του CSL είναι το 66 009 με το όνομα "Sparkling Glass".
Εδώ το έγγραφο για το χρώμα https://www.lechler.eu/on-line/download.jsp?idDocument=1005363&instance=4
Ο άνθρωπος που δουλεύει στην BMW στο Μόναχο είναι Γερμανός, έχει CSL και ξέρει προσωπικά άτομα που δουλέψανε στο πρότζεκτ του CSL.
Έτσι και μάθαμε το χρώμα γιατί όπου και άν ρωτήσεις κάτι λάθος θα σου πούνε.

Μερικά χαρακτηριστικά για το χρώμα αυτό
SPECIAL CHARACTERISTICS
· Silver effect
· Very good UV resistance (overcoated with clearcoat)
· Easy to apply
· Fast drying
· It looks like chrome effect even if it is not specular

EVERGET
12-11-12, 22:52
To σχόλιο πήγαινε στο ότι έχω βαρεθεί να παρουσιάζονται πληροφοριές ως απόρρητες και γνωστές μόνο εντώς κύκλου (π.χ. εντώς του πρότζεκτ CSL) όταν με μία απλή ερώτηση στον κατασκευαστή μπορείς να μάθεις αυτό που ζητάς. Δεν αναφέρθηκα πουθενά με σιγουριά, γι αυτό το έψαξα και περισσότερο.

Επέτρεψέ μου πάντως να εμπιστεύομαι περισσότερο αυτόν που κατασκεύασε τις ζάντες (δηλαδή τη BBS) παρά κάποιον που έχει κάποιους γνωστούς κλπ...εντός του πρότζεκτ CSL οι οποίοι απλά αγόρασαν από την ΒΒS τις ζάντες ως parts.

Μπορείς να στείλεις λοιπόν email στη BBS, μίλησα εκεί με τη Miriam Gerger, και να τους υποδείξεις το λάθος τους.

alexk
12-11-12, 23:03
To σχόλιο πήγαινε στο ότι έχω βαρεθεί να παρουσιάζονται πληροφοριές ως απόρρητες και γνωστές μόνο εντώς κύκλου (π.χ. εντώς του πρότζεκτ CSL) όταν με μία απλή ερώτηση στον κατασκευαστή μπορείς να μάθεις αυτό που ζητάς. Δεν αναφέρθηκα πουθενά με σιγουριά, γι αυτό το έψαξα και περισσότερο.

Επέτρεψέ μου πάντως να εμπιστεύομαι περισσότερο αυτόν που κατασκεύασε τις ζάντες (δηλαδή τη BBS) παρά κάποιον που έχει κάποιους γνωστούς κλπ...εντός του πρότζεκτ CSL οι οποίοι απλά αγόρασαν από την ΒΒS τις ζάντες ως parts.

Μπορείς να στείλεις λοιπόν email στη BBS, μίλησα εκεί με τη Miriam Gerger, και να τους υποδείξεις το λάθος τους.

Γιατί έχεις κουραστεί ? Έχεις δει πολλά τέτοια παραδείγματα ?
Για το πρότζεκτ CSL πολλά πράγματα ήταν μυστικά και μερικοί ιδιοκτήτες βρήκαμε τις διαφορές από το απλό Μ3 Ε46 (την τελευταία μάλιστα την βρήκα εγώ πριν ενάμιση χρόνο περίπου).
Ρώτα και τον κατασκευαστή του φίλτρου αέρα BMC να δεις άν ξέρουν τι διαφορά έχει το πρώτο φίλτρο με το δεύτερο (είχε ανάκληση / βελτίωση το φίλτρο αέρος που φυσικά η BMW γνωρίζει αλλά νομίζω άν πάρεις την BMC τηλέφωνο δεν θα έχουν ιδέα).

Οι ζάντες του CSL δεν υπήρχαν στον κατάλογο της BBS και η BMW της αγόρασε.
Η BMW υπέδειξε τι πρέπει να κατασκευαστεί, σχέδιο, διαστάσεις, υλικό, χρώμα κτλ.

Μερικοί ιδιοκτήτες πάντω βάψανε με το χρώμα που ανέφερα και το χρώμα είναι ίδιο με τις εργοστασιακές.
Με το χρώμα που λες εσύ είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν θα είναι με τις εργοστασιακές και ας λέει η BBS ότι θέλει.

Αλλά εντάξει αφού εσύ πήρες την BBS και η BBS σου έδωσε ένα χρώμα που είναι σε παραγωγή από το 2005 και μετά, δίκιο θα έχεις :th_Laie_67-1:
Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι ιδιοκτήτες CSL που έχουν φάει πολλές ώρες να ψάχνουν πληροφορίες για τα αυτοκίνητά τους δεν ξέρουν, οι υπόλοιποι ξέρουν παραπάνω.
Ακόμη και αυτοί που έχουν συναδέλφους αυτούς που σχεδιάσανε και κατασκευάσανε το αυτοκίνητο δεν ξέρουν τίποτα.

Stamatis
12-11-12, 23:06
Μια μικρη παρένθεση.
δηλώνω εντελώς ανίδεος σχετικά με το χρώμα των CSL.

Οι δικές μου ζάντες βάφτηκαν με WA55 της BMW πριν απο 1 μήνα και το χρώμα είναι αυτό:

https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/893C96AF-1C2E-4CEF-B1DF-A4F08633E02C-1360-0000017624197A36.jpg

https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/8FCCF072-E652-4C72-9A35-8D2CB4B5A213-1360-0000017618D17ADD.jpg

απλά επειδή τυχαία μου είπαν οτι αυτό βάφει η BMW το έβαλα.
δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικά της CSL, αλλά νομίζω εκείνο μπλεδίζει λιγάκι ενώ το δικό μου είναι ασημί-γκρι-μαύρο.

δεν έχω καμμία άποψη για το ποιό ειναι το σωστό.
Απλά ξαναλέω, το decorsilber είναι αυτό που έβαψα εγώ.

EVERGET
12-11-12, 23:33
Οι ζάντες του CSL δεν υπήρχαν στον κατάλογο της BBS και η BMW της αγόρασε.
Η BMW υπέδειξε τι πρέπει να κατασκευαστεί, σχέδιο, διαστάσεις, υλικό, χρώμα κτλ.

Οι ζάντες CSL είναι προιόντα της BBS, έχουν πάνω τους σταμπαρισμένο το part No της BBS, για παράδειγμα οι πίσω είναι part RC341 (τα part no της BBS αποτελούνται από δύο γράμματα και τρεις αριθμούς). Φυσικά πάνω τους αναγράφουν και τα part no της BMW για λογαρισμό της οποίας παράγονται. Έτσι ορίζουν οι αρχές του outsourcing.



Αλλά εντάξει αφού εσύ πήρες την BBS και η BBS σου έδωσε ένα χρώμα που είναι σε παραγωγή από το 2005 και μετά, δίκιο θα έχεις :th_Laie_67-1:

Το ότι ο κατάλογος της Lechler αναγράφει για το DECORSILBER from 2005, δε λέει κάτι. Πολύ απλά μπορεί η BBS πιο πριν να είχε άλλο προμηθευτή για το χρώμα...αυτό είναι κάτι πολύ συνήθες για τη βιομηχανία γενικότερα. Το περίεργο είναι όμως πως ο κατάλογος της Lechler το χρώμα που αναφέρεις εσύ, το Sparkling Glass, το έχει στα χρώματα που προορίζονται για την Aprilia Moto και όχι για τη BMW. Αλλά ξέχασα...είναι για το CSL...άρα είναι μυστικό:th_Laie_67-1:


Άλλωστε είναι γνωστό ότι οι ιδιοκτήτες CSL που έχουν φάει πολλές ώρες να ψάχνουν πληροφορίες για τα αυτοκίνητά τους δεν ξέρουν, οι υπόλοιποι ξέρουν παραπάνω.
Ακόμη και αυτοί που έχουν συναδέλφους αυτούς που σχεδιάσανε και κατασκευάσανε το αυτοκίνητο δεν ξέρουν τίποτα.

Μπράβο για τη διάθεσή σου να ψάχνεσαι στο θέμα CSL και τις γνώσεις σου δεν τις αμφισβητώ καθόλου. Απλά στο συγκεκριμένο θέμα έχω την ομολογία του κατασκευαστή και όχι ενός αγνώστου Χ. thumb

S54POWER
12-11-12, 23:48
Το να βρω τον κωδικο χρωματος για αυτες τις ζαντες ηταν δυσκολο, σε ολα τα ξενα φορουμ υπαρχουν δεκαδες ερωτησεις αλλα καμια απαντηση !!! Οι ζαντες και ο κωδικος (απο alexk) ειναι στα χερια του βαφαια και πιθανον να εχουν βαφτει ειδη...Φυσικα και θα εχεται φωτο συντομα.
Ευχαριστω και τους δυο σας γιατι την βοηθεια

Thomelef
13-11-12, 00:03
πάντως καλό θα ήταν να γίνει μια ερώτηση και για τους δύο κωδικούς που αναφέραν τα παιδιά στην BBS, έτσι να μας λυθεί και η απορία.

Thomelef
13-11-12, 00:06
Μια μικρη παρένθεση.
δηλώνω εντελώς ανίδεος σχετικά με το χρώμα των CSL.

Οι δικές μου ζάντες βάφτηκαν με WA55 της BMW πριν απο 1 μήνα και το χρώμα είναι αυτό:

https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/893C96AF-1C2E-4CEF-B1DF-A4F08633E02C-1360-0000017624197A36.jpg
θές καινούριες ζάντες θείο...άκρως απαράδεκτα τα πατίνια που φοράς... :D

https://i1117.photobucket.com/albums/k598/stanleyvintage/8FCCF072-E652-4C72-9A35-8D2CB4B5A213-1360-0000017618D17ADD.jpg


άλλαξε και αμάξι εί την ευκαιρεία...:thefinger:

alexk
13-11-12, 00:08
Μου κάνει εντύπωση πάντως.

Από ότι κατάλαβα αυτό είναι το χρώμα που βάφει η BMW τις ζάντες στα καινούργια σχετικά αυτοκίνητα.
Η πλάκα είναι ότι ένας γνωστός μου εδώ που πήρε CSL πήγε και έβαψε τις ζάντες με αυτό το χρώμα. Χαχαχαχα :hystericalbs1:
Εγώ νομίζω ότι η γυναίκα με την οποία μίλησες δεν ξέρει άν έχουν άλλο χρώμα οι ζάντες του CSL και σου έδωσε το απλό ασημί χρώμα που έχουν οι άλλες ζάντες BMW (BBS).
Το χρώμα από τις άλλες ζάντες δεν έχει καμμία σχέση από το χρώμα από τις CSL ζάντες.
Σου λέω ότι άλλοι ιδιοκτήτες ξαναβάψανε τις ζάντες και ο κωδικός που έδωσα είναι ο σωστός και εσύ επιμένεις να λες ότι ο κατασκευαστής σου έδωσε ποιο είναι το σωστό.

Εντάξει λοιπόν, έχεις δίκιο τι να σου πω και εγώ άδικο. :thanks:

ΥΓ : όσοι θέλετε να έχετε το σωστό χρώμα πάντως, χρησιμοποιείστε το δικό μου κωδικό και ας λέει Απρίλια.

EVERGET
13-11-12, 00:21
Εγώ νομίζω ότι η γυναίκα με την οποία μίλησες δεν ξέρει άν έχουν άλλο χρώμα οι ζάντες του CSL και σου έδωσε το απλό ασημί χρώμα που έχουν οι άλλες ζάντες BMW (BBS).

Bασικά....όχι! Μου ζήτησε το part No της BBS που έχουν πάνω οι ζάντες και μετά μου έδωσε κωδικό χρώματος.thumb



ΥΓ : όσοι θέλετε να έχετε το σωστό χρώμα πάντως, χρησιμοποιείστε το δικό μου κωδικό και ας λέει Απρίλια.

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Kαλύτερα μην τις βάψετε σε κανένα από τα δύο παραπάνω χρώματα. Προτείνω bronze metallic, η απόλυτη κακία για ζάντα CSL:

https://i163.photobucket.com/albums/t286/NoisyGriff/For%20DetailingWorld/20120322-CSLPictures-011.jpg

https://i163.photobucket.com/albums/t286/NoisyGriff/For%20DetailingWorld/20120322-CSLPictures-016.jpg

chief
13-11-12, 06:25
Παρόμοιες με του δικου μου ειναι.

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/nikitas2.jpg

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/cslle1.jpg

STREETRACING
13-11-12, 10:10
Που τη βρισκετε την ορεξη κ το χρονο παντως κ ασχολειστε με τους κωδικους.
..

Bitz
13-11-12, 12:51
Δεν ρωτάς κανέναν επιδιορθωτή ζαντων;
Μπιλιρη, Πετα, και όλους τους άλλους που αναφέρθηκαν στο θρεντ του Στέφανου;

Επ....δεν σας πηραν τα κινητα στο κεντρο;...αντε κανε κανενα επ΄ωμου και λιγο ημι΄ανας να ερθεις στα ισια σου :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S54POWER
15-11-12, 14:53
Δυστηχως στην ελλαδαρα δεν υπαρχει γραμμαριο απο το χρωμα !!! και το χειροτερο μονο με παραγγελια που θα γινει σε δυο μηνες και μονο αν αγορασω την ελαχιστη ποσοτητα : 6 λιτρα :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Και φυσικα στις ζαντες εχει γινει ειδη αμμοβολη....:ranting2:

Stamatis
15-11-12, 19:11
Κάθε χρωμα εχει συνταγη που βγαινει από βασεις.
Πηγαινε σε εναν χρωματοπωλη αυτοκινητων και φτιαχτο.


Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

alexk
15-11-12, 19:50
Κάθε χρωμα εχει συνταγη που βγαινει από βασεις.
Πηγαινε σε εναν χρωματοπωλη αυτοκινητων και φτιαχτο.


Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Αυτό δεν ισχύει με το συγκεκριμμένο χρώμα.

Stamatis
15-11-12, 20:14
χωρις να ειμαι απολυτος νομίζω οποιος έχει ολες τις βάσεις και mix machine μπορεί να το φτιάξει.
ειμαι σχεδόν σίγουρος οτι ο color explorer της λεχλερ το έχει.
αυριο θα ξέρω στάνταρ.

doctore
15-11-12, 20:23
Δυστηχως στην ελλαδαρα δεν υπαρχει γραμμαριο απο το χρωμα !!! και το χειροτερο μονο με παραγγελια που θα γινει σε δυο μηνες και μονο αν αγορασω την ελαχιστη ποσοτητα : 6 λιτρα :ranting2: :ranting2: :ranting2:
Και φυσικα στις ζαντες εχει γινει ειδη αμμοβολη....:ranting2:

Αυτό το λίνκ σου κάνει ?
82.91 £ το λίτρο
https://www.paints4u.com/ProductDetails.aspx?productID=3294

mitsos_chania
16-11-12, 07:48
Αυτό το λίνκ σου κάνει ?
82.91 £ το λίτρο
https://www.paints4u.com/ProductDetails.aspx?productID=3294

Περιεχει ρινισματα χρυσου μεσα και κανει 100¤ το λιτρο?

Stamatis
16-11-12, 08:00
Το Chart της PPG δείχνει color match το Λεχλέρ με το PPG 35204189 Alu Grey Sebino και σαν βερνίκι το Clear Sebino, 2 σταδίων.
Αυτό απο τον αντιπρόσωπο της PPG στην Ελλάδα.

- disclaimer-
Δεν φέρω καμμία ευθύνη για το αποτέλεσμα. Πριν κάνετε οτιδήποτε φτιάξτε δείγμα και δοκιμάστε το.

- μην πυροβολείτε να βοηθήσω προσπαθώ-

S54POWER
16-11-12, 19:04
Το Chart της PPG δείχνει color match το Λεχλέρ με το PPG 35204189 Alu Grey Sebino και σαν βερνίκι το Clear Sebino, 2 σταδίων.
Αυτό απο τον αντιπρόσωπο της PPG στην Ελλάδα.

- disclaimer-
Δεν φέρω καμμία ευθύνη για το αποτέλεσμα. Πριν κάνετε οτιδήποτε φτιάξτε δείγμα και δοκιμάστε το.

- μην πυροβολείτε να βοηθήσω προσπαθώ-

Περασα απο χρωματοπωλειο χθες αλλα μου ειπε οτι δεν δινει η εταιρεια την συνταγη αλλα πωλειται ετοιμη συσκευασμενη...οποτε δεν φτιαχνεται.Θα ρωτησω και εγω αν η πιπιτζι εχει καταλογο αντιστοιχιας μηπως και ξεμπερδεψουμε...
Σε ευχαριστω

S54POWER
16-11-12, 19:13
Αυτό το λίνκ σου κάνει ?
82.91 £ το λίτρο
https://www.paints4u.com/ProductDetails.aspx?productID=3294

ειναι ακριβο σαν χρωμα, στελνει και ελλαδα ...

Stamatis
17-11-12, 00:43
Περασα απο χρωματοπωλειο χθες αλλα μου ειπε οτι δεν δινει η εταιρεια την συνταγη αλλα πωλειται ετοιμη συσκευασμενη...οποτε δεν φτιαχνεται.Θα ρωτησω και εγω αν η πιπιτζι εχει καταλογο αντιστοιχιας μηπως και ξεμπερδεψουμε...
Σε ευχαριστω

πηγαινε σε εναν χρωματοπωλη που δουλευει ppg και πες του να παρει στα κεντρικα της ελλαδας.
εκεί ξέρουν.
Μιλησα σήμερα μαζί τους και μου είπαν ακριβώς αυτό.
πείτε του χρωματοπώλη σας να μας πάρει τηλέφωνο να του -φορτώσουμε- τη συνταγή.

alexk
17-11-12, 08:22
πηγαινε σε εναν χρωματοπωλη που δουλευει ppg και πες του να παρει στα κεντρικα της ελλαδας.
εκεί ξέρουν.
Μιλησα σήμερα μαζί τους και μου είπαν ακριβώς αυτό.
πείτε του χρωματοπώλη σας να μας πάρει τηλέφωνο να του -φορτώσουμε- τη συνταγή.

Μπορούμε να μάθουμε τη συνταγή ?
Να την γράψουμε και εδώ δηλαδή.

Stamatis
17-11-12, 10:59
Αυτη ειναι η παπαρια.
Οσο και να προσπαθησα, η απαντηση ηταν στανταρ.
Πειτε του χρωματοπωλη να μας πει να του την κανουμε νταουνλοαντ.

aristent
17-11-12, 11:52
Αυτη ειναι η παπαρια.
Οσο και να προσπαθησα, η απαντηση ηταν στανταρ.
Πειτε του χρωματοπωλη να μας πει να του την κανουμε νταουνλοαντ.

τι φοβουνται???... μηπως και ανακαλυψουμε τον "κωδικα Νταβιντσι"???

alexk
17-11-12, 12:32
τι φοβουνται???... μηπως και ανακαλυψουμε τον "κωδικα Νταβιντσι"???

Έχω μια ελαφρυά υποψία ότι η συνταγή δεν υπάρχει...:whistle:

aristent
17-11-12, 13:01
και το "νταουνλοαντ" που λεει ο Σταματης τι να ειναι αραγε?

....κανενα τυπου "ενταξε μωρε, βαλτου εκει χαμο ενα ασημι,σιγα μην το καταλαβει!!!"

:thumbsup:

Stamatis
17-11-12, 14:48
Αρη,

Το Color Mixer το είχα δει να δουλεύει στον Κώστα (Monsta).
Βρίσκεις το χρώμα που θες στη βάση δεδομένων και βάζεις το ειδικό κυπελάκι μείξης επάνω σε μια ζυγαριά που ειναι συνδεδεμένη με τον υπολογιστή.
Ας πούμε οτι θέλουμε να φτιάξουμε το BRG45 που έχω κρατήσει τη συνταγη του λοιπόν.
Πατάς BRG45 και η οθόνη σου εμφανίζει ένα νούμερο το 345.
Παίρνεις το κουτί βάσης που λέει 345 απο το ράφι και ρίχνεις μέσα στο μείκτη μπογιά.
Απο τη ζυγαριά ο υπολογιστής, μετράει βάρος και όταν φτάσεις στη σωστή ποσότητα κάνει τρία μπιπ και σου δείχνει τα γραμμάρια που έχεις βάλει μέσα.
Είναι μικρομετρικό, οπότε οι κινήσεις κτλ γίνοται αργά.
Αν βάλεις παραπάνω κατα λάθος, υπολογίζει προσθετικά τα επόμενα βήματα ωστε να έχεις πάντα τη σωστή αναλογία.
Ακολουθείς τα ίδια βήματα με όσες βάσεις χρειάζεται η συνταγή μέχρι που είσαι έτοιμος.

Κάποια χρώματα που δεν έχει η βάση σου, είτε γιατί δεν έχεις τα κουτιά με την μπογιά είτε γιατι δεν έχεις κάνει το update κτλ, συνδέεσαι με την εταιρεία, βάζεις τον κωδικό σου και τα βρίσκεις.

Οι κωδικοί συνήθως είναι 3 αριθμοί και 2 γράμματα.

Για μεγάλους κωδικούς όπως αυτός που κοιτάμε, είναι ειδική διαδικασία γιατί θέλει είτε να έχεις μεγαλύτερη απο τη βασική αποθήκη βάσεων (οι μαστορες συνήθως έχουν 30 βάσεις, ενώ οι χρωματοπώλες έχουν 140 και πάνω).

EVERGET
17-11-12, 16:10
Γιατί απλά δεν χρησιμοποιείτε το DECORSILBER WA55 που μας έχει υποδείξει η BBS και υπάρχει στην Ελλάδα....και παιδεύεστε με περίεργα χρώματα....

Stamatis
17-11-12, 16:38
Γιατί απλά δεν χρησιμοποιείτε το DECORSILBER WA55 που μας έχει υποδείξει η BBS και υπάρχει στην Ελλάδα....και παιδεύεστε με περίεργα χρώματα....

α εγώ το κάνω για να ασχολούμαι.

πως είπα και παραπάνω τις ζάντες μου τις έβαψα και είμαι πολύ ok με το αποτέλεσμα, το οποίο βέβαια δεν έχει καμμία σχέση με το χρώμα του CSL.

alexk
17-11-12, 17:11
Γιατί απλά δεν χρησιμοποιείτε το DECORSILBER WA55 που μας έχει υποδείξει η BBS και υπάρχει στην Ελλάδα....και παιδεύεστε με περίεργα χρώματα....

Γιατί θέλει να τις βάψει στο σωστό χρώμα :original:

aristent
17-11-12, 17:51
πηγαινε σε εναν χρωματοπωλη που δουλευει ppg και πες του να παρει στα κεντρικα της ελλαδας.
εκεί ξέρουν.
Μιλησα σήμερα μαζί τους και μου είπαν ακριβώς αυτό.
πείτε του χρωματοπώλη σας να μας πάρει τηλέφωνο να του -φορτώσουμε- τη συνταγή.


Μπορούμε να μάθουμε τη συνταγή ?
Να την γράψουμε και εδώ δηλαδή.


Αυτη ειναι η παπαρια.
Οσο και να προσπαθησα, η απαντηση ηταν στανταρ.
Πειτε του χρωματοπωλη να μας πει να του την κανουμε νταουνλοαντ.


τι φοβουνται???... μηπως και ανακαλυψουμε τον "κωδικα Νταβιντσι"???..απλως χιουμορ :D


Έχω μια ελαφρυά υποψία ότι η συνταγή δεν υπάρχει...:whistle:


και το "νταουνλοαντ" που λεει ο Σταματης τι να ειναι αραγε?

....κανενα τυπου "ενταξε μωρε, βαλτου εκει χαμο ενα ασημι,σιγα μην το καταλαβει!!!"
:thumbsup:...επισης χιουμορ :D


Ξερω Προεδρε πως γινεται,απλα ηθελα να καταλαβουμε ολοι, οτι δεν ειναι μυστικη η συνταγη(κωδικας Νταβιντσι) απλα δεν "δουλευει" με κατι αλλο εκτος απο κωδικους που επεξεργαζεται το μηχανημα τους.thumb

S54POWER
19-11-12, 23:40
Περασα απο το κεντρικο καταστημα της PPG, δυστηχως δεν βρεθηκε αντιστοιχια

alexk
29-11-12, 22:02
Ο Mark, ιδιοκτήτης του CSLregister έξυσε τη μία ζάντα αυτή την εβδομάδα και φυσικά την επισκεύασε με το χρώμα που εγώ ανέφερα, το Lechler.

Βάζοντας την δίπλα στις άλλες 3, μαντέψτε τι ?
Το χρώμα είναι το σωστό και όχι αυτό που η BBS είπε στον φίλο τον EVERGET.

https://www.cslregister.com/forum/attachment.php?attachmentid=6908&stc=1&d=1354208440

https://www.cslregister.com/forum/attachment.php?attachmentid=6907&stc=1&d=1354208440

Γνωριζόμαστε προσωπικά με τον Mark και φυσικά ξέρει πολύ καλά τι του γίνεται.
Και επιμένω το χρώμα που σου είπε η BBS είναι λάθος.
Τους λόγους δεν τους ξέρω αλλά δεν έχουν και πολύ σημασία.

EVERGET
29-11-12, 23:01
Αλέξη καμιά φορά οι διαφορές ανάμεσα στα διάφορα "ασημί" είναι απειροελάχιστες. Και γω όταν έγδαρα μία ζάντα csl σε πεζοδρόμιο, μου έκαναν τοπική επισκευή με ένα τυχαίο σκατο-ασημί (πέττας γαρ) και αν δεν πλησιάσεις το μάτι σου σε απόσταση αναπνοής από τη ζάντα δεν βλέπεις διαφορά...και μη μου πεις πως ο πέττας έβαλε sparkling glass της lechler :th_Laie_67-1: Mπορεί λοιπόν τα δύο επίμαχα χρώματα να είναι πολύ κοντά σαν απόχρωση.

Δεν επιμένω μιας και δεν υποστήριξα τη γνώμη μου αλλά μία πληροφορία της BBS. Kαι αυτό που με κάνει να στηρίζω την πληροφορία είναι διότι ξέρω πως στη βιομηχανία (πόσο μάλιστα σε έναν σοβαρό κατασκευαστή όπως η BBS), η παραγωγή δεν γίνεται τυχαία με μυστικά υλικά ή κρυφά υλικά που ούτε οι εργαζόμενοι δεν τα ξέρουν κλπ. Ξέρεις τον κωδικό του προιόντος? Ανοίγεις το BOM του κωδικού στο ERP σύστημα της εταιρίας που έχει μέσα όλα τα συγκεκριμένα υλικά που χρειάζεται ο εν λόγω κωδικός για να παραχθεί και βλέπεις ότι το χρώμα είναι το συγκεκριμένο τάδε.

Αυτό υποθέτω πως έκαναν όταν μου ζήτησαν part no της BBS για τις ζάντες. Δε νομίζω η κοπελιά στην εξυπηρέτηση πελατών να πήγε να ρώτησε το Γιόχαν ή το Φραντς στο βαφείο...απλά κοίταξε τη συνταγή (ΒΟΜ) του κωδικού στο σύστημα. Βασικά μετά την όλη μας κουβέντα εδώ μέσα είχα ξαναστείλει email και ρώτησα συγκεκριμένα για το Sparkling glass, μου απαντήσαν ότι όχι όπως σου είπαμε WA55, τελος. Δεν το έγραψα, δεν είχε νόημα μιας και ξέρω πως δεν πρόκειται να σε μεταπείσει η πληροφορία.

Πιστεύεις υπαρχει περίπτωση (μήπως και βρούμε τη χρυσή τομή ανάμεσα στα δικά σου και τα δικά μου ντοκουμέντα) οι ζάντες csl μέχρι τον 12/2003 που παρήχθησαν για τα csl να είναι sparkling glass, ενώ μετέπειτα ως ανταλλακτικά ή aftermarket αξεσουάρ ή μέρη του πακέτου competition να βάφονταν σε WA55?

alexk
29-11-12, 23:28
Αυτό που λες για την αλλαγή του χρώματος το σκέφτηκα και εγώ.

Βασικά θα το μάθω σε λίγο καιρό που θα αγοράσω ένα νέο σετ ζάντες.
Ίσως ισχύει ότι αλλάξανε την βαφή thumb

alexk
29-11-12, 23:28
Παρεπιπτόντως, καλή είναι η διαφωνία, έτσι μαθαίνουμε πιο πολλά πράγματα !

EVERGET
29-11-12, 23:48
Παρεπιπτόντως, καλή είναι η διαφωνία, έτσι μαθαίνουμε πιο πολλά πράγματα !

Συμφωνώ απόλυτα! thumb

alexk
30-11-12, 11:33
Άν όντως έχουν αλλάξει το χρώμα, ίσως έχει να κάνει με τα περιβαλλοντολογικά πράγματα της Ε.Ε. για τα χρώματα.
Καθόλου απίθανο.

Υπομονή μερικούς μήνες να πάρω τις νέες ζάντες και τότε ο μύθος θα λυθεί !

S54POWER
10-12-12, 22:50
Δεν ειχα την υπομονη , την ορεξη , την ψυχολογια και τα χρηματα ωστε οι ζαντες να βαφτουν με το αρχικο χρωμα (το οποιο θα επρεπε να κανω εισαγωγη απο το εξωτερικο + να φροντισω να βρω το συγκεκριμενο ματ ασταρι + το συγκεκριμενο βερνικι) και ετσι το χρωμα ειναι το κλασικο ανοιχτο ασημι που βαφει ο μπιλιρις. Ειμαι ικανοποιημενος με την αποχρωση αλλα και με την ποιοτητα βαφης...

S54POWER
10-12-12, 22:55
και μερικες ακομα

turbodog
10-12-12, 23:24
Το αποτελεσμα δειχνει πολυ καλο! Ο Μπιλιρης πιστευω οτι ειναι απο τους καλους για τα Ελληνικα δεδομενα. Και εγω εκει εχω βαψει τις ζαντες μου. Γιατι δεν προτιμησες να δοκιμασεις κατι σε Μαυρο? Πιστευω οτι στο συγκεκριμενο κοκκινο, ενα μαυρο ματ του παει παρα πολυ (οπως πχ το πορτοκαλι με μαυρη τυπου CSL ζαντα που εχει το Ε92 GTS)
Οπως και να χει το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο. Αλλωστε το αγαπημενο χρωμα του καθενος ειναι υποκειμενικο και πολλες φορες διαφορετικο. Με γεια! thumb

aristent
11-12-12, 06:32
Δεν ειχα την υπομονη , την ορεξη , την ψυχολογια και τα χρηματα ωστε οι ζαντες να βαφτουν με το αρχικο χρωμα (το οποιο θα επρεπε να κανω εισαγωγη απο το εξωτερικο + να φροντισω να βρω το συγκεκριμενο ματ ασταρι + το συγκεκριμενο βερνικι) και ετσι το χρωμα ειναι το κλασικο ανοιχτο ασημι που βαφει ο μπιλιρις. Ειμαι ικανοποιημενος με την αποχρωση αλλα και με την ποιοτητα βαφης...
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=16397&d=1355176525


Ωραιοτατο!!!!ζαντες-οχημα!!!:thumbsup:

...ευχομαι οι ζαντες σου, να μεινουνε ετσι οπως ειναι τωρα,αθικτες.thumb

STREETRACING
11-12-12, 07:36
Αυτοί που τις βαφουν με τα μεγάλα γδαρσιματα κ βαθιά τι κάνουν;
Με τι τα γεμίζουν ; Και κρατάει αυτο μετα μέσα στο χρόνο;

EVERGET
11-12-12, 08:02
Γιάννη βάζουν στόκο...ο οποίος κρατάει, αλλά με το παραμικρό ακούμπημα φεύγει...

Stamatis
11-12-12, 08:02
Είτε με στόκο, είτε με κόλληση.
Η κόλληση κρατάει αρκεί να μην κάτσει πάλι λακούβα στο ίδιο σημείο.
Ο στόκος είναι λύση για γρατζουνιες, η κόληση για μεγάλες ζημιες.

STREETRACING
11-12-12, 10:16
καπου ειχα διαβασει οτι αν τις τριψουν αρκετα για να φυγουν οι μεσαιες γρατζουνιες κ τα χτυπηματα στα χειλακια υπαρχει κινδυνος να φυγει αρκετο υλικο κ να χαλασει γενικως την αποδοση της ζαντας?
συμβαινει αυτο?
και αν πας σε μαγαζι που κανουν βαφες εχουν το χρωμα πχ απο τις 18αρες?

EVERGET
11-12-12, 10:36
Από τις 18άρες το χρώμα λέγεται CHROME SHADOW και είναι το ίδιο με τις ζάντες του e39 M5....

Στην πιάτσα το ζητάς Μαύρο χρώμιο!

doctore
11-12-12, 12:44
Δεν ειχα την υπομονη , την ορεξη , την ψυχολογια και τα χρηματα ωστε οι ζαντες να βαφτουν με το αρχικο χρωμα (το οποιο θα επρεπε να κανω εισαγωγη απο το εξωτερικο + να φροντισω να βρω το συγκεκριμενο ματ ασταρι + το συγκεκριμενο βερνικι) και ετσι το χρωμα ειναι το κλασικο ανοιχτο ασημι που βαφει ο μπιλιρις. Ειμαι ικανοποιημενος με την αποχρωση αλλα και με την ποιοτητα βαφης...

Aμα είσαι εσυ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, όλα τα άλλα περιτεύουν !
Από τη φωτό δείχνει πολύ ωραίο !

S54POWER
11-12-12, 19:43
Αλλωστε το αγαπημενο χρωμα του καθενος ειναι υποκειμενικο και πολλες φορες διαφορετικο. Με γεια! thumb
Και το δικο μου ειναι το ασημι !! Ευχαριστω


Ωραιοτατο!!!!ζαντες-οχημα!!!:thumbsup:

...ευχομαι οι ζαντες σου, να μεινουνε ετσι οπως ειναι τωρα,αθικτες.thumb
ευχαριστω, θα κανω οτι μπορω για να διατηρηθουν ετσι


Aμα είσαι εσυ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, όλα τα άλλα περιτεύουν !
Από τη φωτό δείχνει πολύ ωραίο !

Ναι ειμαι !!! ευχαριστω

Stamatis
12-12-12, 07:23
καπου ειχα διαβασει οτι αν τις τριψουν αρκετα για να φυγουν οι μεσαιες γρατζουνιες κ τα χτυπηματα στα χειλακια υπαρχει κινδυνος να φυγει αρκετο υλικο κ να χαλασει γενικως την αποδοση της ζαντας?
συμβαινει αυτο?
και αν πας σε μαγαζι που κανουν βαφες εχουν το χρωμα πχ απο τις 18αρες?

Αν τρίψουν πολύ τα χειλάκια δημιουργούν προβλήματα στην ζυγοστάθμιση.
Ναί, ειδικά σε παλιές ζάντες, όπως οι "αράχνες" που έχουν επισκευαστεί πολλές φορές, βάζουν τη μισή ζάντα βαρίδια για να στρώσει.

gant
12-12-12, 09:29
Από τις 18άρες το χρώμα λέγεται CHROME SHADOW και είναι το ίδιο με τις ζάντες του e39 M5....

Στην πιάτσα το ζητάς Μαύρο χρώμιο!

Αυτό ισχύει για όλες της 18αρες, η μόνο για του μιτρίο?

EVERGET
12-12-12, 09:32
Αυτό ισχύει για όλες της 18αρες, η μόνο για του μιτρίο?

Mόνο για του Μ3 τη μαμά 18άρα.thumb

gant
12-12-12, 13:37
Mόνο για του Μ3 τη μαμά 18άρα.thumb

Λογικό είναι αφού το λέει κιόλας CHROME SHADOW.
Βιάστηκα να ρωτήσω.