PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυναμομετρηση σειρας 1!!!



Nick bmwlover
03-03-10, 17:21
Με αφορμη το dyno-day που πραγματοποιηθηκε προσφατα,σκεφτηκα να συγκεντρωθουν αποτελεσματα δυναμομετρησεων της σειρας 1 και συμφωνα με τι αλλαγες-μετατροπες εχουν προκυψει αυτα,να γινουν συγκρισεις σε σχεση με πριν κ μετα,αναφεροντας λεπτομερειες βελτιωσεων-μετατροπων.

Λοιπον,ξεκιναω πρωτος.
Η πρωτη προσπαθεια να αλλαξω λιγο την εξαγωγη του ασσου μου,116i,με θεωρητικη ιπποδυναμη στροφαλου 122 αλογα,ηταν να αλλαξω το μεσαιο κ το τελικο καζανι.
Κατεληξα σε χειροποιητα,το μεσαιο το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο απο εναν φιλο μου,χωρις να γνωριζω τις ακριβεις διαστασεις του,οπτικα φαινοταν οτι ηταν μια χαρα για τη σωληνα που εχει το δικο μου,ενω το τελικο φτιαχτηκε ακριβως για το αυτ/το μου.
Στην πρωτη δυναμομετρηση που εγινε ειχα τα παρακατω αποτελεσματα οπως φαινονται στο πρωτο διαγραμμα απο αριστερα.
Απογοητευμενος και προσπαθωντας να βρω τι φταιει για την απωλεια ροπης και συγχρονως ιπποδυναμης,ανακαλυψα οτι το μεσαιο καζανι ηταν 48αρι με διογκωμενα ακρα για να μπει στο προηγουμενο αυτ/το,ενω η σωληνα του δικου μου ειναι 60αρα,με αποτελεσμα τα καυσαερια να μην φευγουν,κ το αυτ/το να ειναι "πνιγμενο"!!!
Αλλαξα το μεσαιο με 60αρι καζανι,η διαφορα στο δρομο αισθητη,αλλα ηθελα να δω τελικα αν οντως βελτιωθηκε η ροπη κ κατα ποσο,γι'αυτο πηγα σημερα για δυναμομετρηση στο ιδιο δυναμομετρο κ ειδα οτι η κατασταση βελτιωθηκε,οπως βλεπετε κ εσεις στο δευτερο διαγραμμα,πραγμα που με χαροποιησε καθοτι διορθωθηκε αρκετα το προβληματακι της ροπης,οσον αφορα τα νουμερα της πραγματικης ιπποδυναμης δεν με απασχολουν τοσο,μια γενικη ιδεα πλεον υπαρχει...

Vasilis
03-03-10, 17:23
ευχαριστουμε για την ενημερωση νικολα....

χαιρομαι που ''βρηκες'' και ''εφτιαξες'' το θεμα με το αυτοκινητο σου....!

αντε να αρχιζουν τα μπαξιματα τωρα...!

yannisv
03-03-10, 17:40
Μπράβο ρε Νικολάκη!!

Nick bmwlover
03-03-10, 17:48
ευχαριστουμε για την ενημερωση νικολα....

χαιρομαι που ''βρηκες'' και ''εφτιαξες'' το θεμα με το αυτοκινητο σου....!

αντε να αρχιζουν τα μπαξιματα τωρα...!

Βασιλη,μονος μου δεν θα το εβρισκα,κ σου εξηγησα τον λογο,χαρη στις κινησεις που εγιναν,τη βοηθεια των φιλων,κ ολων των ατομων που εμπλεχτηκαν στην ολη ιστορια εγινε.
Παντως πραγματικα "χαλαρωσα" τωρα,τωρα μπηκα σε αλλη "πριζα"...

z3 2.2
03-03-10, 18:12
Hρεμησες τωρα? χαχα
Τωρα που εκλεισες και τη "τρυπα" στη ροπη σου παμε γι αλλα!!!

skandalis447
03-03-10, 18:28
Εγω παιδια τοσο καιρο φωναζω πως δεν εφταιγε το δυναμομετρο για το συγκεκριμενο αυτοκινητο...Ιδιως το συγκεκριμενο δυναμομετρο,επειδη ειναι φρενου,δλδ ρυθμισεως,εχει εξαιρετικη επαναληψημοτιτα στα αποτελεσματα του με πολυ μικρες αποκλισεις απο μετρηση με μετρηση,σε σχεση με αλλα αδρανειακου τυπου...Χαιρομαι Νικο που βρηκες κατι χαμενο...:thumbsup:

john
03-03-10, 18:45
νικο πολυ καλυτερες οι καμπυλες!

330compressor
03-03-10, 21:42
Φίλοι μου το συγκεκριμένο δυναμόμετρο σαν εργαλείο μπορεί να είναι καλό η το καλύτερο που υπάρχει αυτοί όμως που το δουλεύουν είναι μεγάλα λαμόγια για να μη πω τίποτα πιο βαρύ….. δεν τους εμπιστεύομαι ότι και να μου πουν δεν ξέρω αν είναι από εδώ μέσα στο forum αλλά τα αλόγα δεν είναι στραγάλια ούτε κουκιά όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας τους προκαλώ σε ότι συζήτηση θέλουν κρίμα που είναι και κοντά στη περιοχή μου.:thumbsdown:
Στο φίλο μας Νίκο θα έλεγα μη πιστεύεις τίποτα από ότι σου λένε μπορούν να στο βγάλουν 150 hp από εκεί πανω…..και μαύρα χωρίς απόδειξη ..!!!! μακρια.

deepBLUE
03-03-10, 22:36
Αντρεα νομιζα πως το θεμα εχει λυθει !!
Παμε για δευτερο γυρο?
Οχι δεν ειναι απο το φορουμ οι ανθρωποι που μας εκαναν τη δυναμομετρηση και μεις στη δυναμομετρηση τους γνωρισαμε.
Το δυναμομετρο μας το κανονισε ο Δημητρης και τον ευχαριστουμε για αλλη μια φορα γι αυτο.
Αλλα ακομα και απο δω να ηταν θα πρεπει να καταλαβεις πως το Fans ουδεμια ευθυνη φερει για τις οποιες συναλλαγες-συνεργασιες μεταξυ των μελων του ειτε ειναι απλα μελη ειτε ειναι μελη βελτιωτες -εμποροι η οτι αλλο.
Το Fans ειναι απλα ενας χωρος φιλοξενιας για μελη που αγαπουν την αυτοκινηση.
Σε παρακαλω αν θες να πεις και να συζητησεις το οποιο θεμα μαζι τους καλυτερα να πας απο κει μια και ειναι κοντα σου να τους τα πεις.
Παρακαλω το θεμα να μην συνεχιστει με τετοιου ειδους χαρακτηρισμους.
Δεν υπαρχει λογος να απολογουμαστε οι του Fans για τις οποιες συνεργασιες αλλα και συμπεριφορες (καλες-κακες) σε κανενα.
Φιλικα παντα !! :thumbsup:
:thanks:

NickE60
03-03-10, 22:37
Φίλοι μου το συγκεκριμένο δυναμόμετρο σαν εργαλείο μπορεί να είναι καλό η το καλύτερο που υπάρχει αυτοί όμως που το δουλεύουν είναι μεγάλα λαμόγια για να μη πω τίποτα πιο βαρύ….. δεν τους εμπιστεύομαι ότι και να μου πουν δεν ξέρω αν είναι από εδώ μέσα στο forum.....

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό, θα ήθελα πάντως να σε ενημερώσω ότι το φόρουμ δεν έχει καμία σχέση με τους χειριστές του δυναμόμετρου, δεν είναι μέλη, ούτε και φίλοι και καλό θα ήταν τα όποια παράπονα ή υποψίες έχεις να πήγαινες να τους τα εκφράσεις προσωπικά και να μας πεις ποια ακριβώς ήταν αυτά και τι σου απάντησαν οι ίδιοι.

Φήμες ή υποθέσεις δεν κάνουν καλό ούτε σε εσένα, ούτε στους χειριστές του δυναμόμετρου και επειδή ακριβώς κανένας, ακόμη και να θέλει, δεν μπορεί να τους εκπροσωπήσει, δημιουργείται σύγχυση στα μέλη του φόρουμ (γιατί βάζουν στο μυαλό τους όλες τις πιθανότητες, ακόμα και την πιθανότητα της σκόπιμης παρέμβασης) κάτι που δεν βοηθά καθόλου :wink:

nautilos
03-03-10, 22:45
Το scanner μου τα έχει παίξει για αυτό έχουμε

1.Ροπή 21,8kgm/3100 rpm και κρατιέται σταθερά πάνω από τα 21 μέχρι τις 4400
Εργοστασιακή 20,4kgm/3600 rpm

Εδώ μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος

2.Ιπποδύναμη 144,6 ps/6500rpm σταθερά πάνω από τα 140 από τις 5100 μέχρι τον κόφτη.
Εργοστασιακή 150ps/6200rpm

Στην αρχή μου κακοφάνηκε αλλά τα περισσότερα παιδιά από εδώ μου είπαν ότι όλα είναι ο.κ για N46 και δεν έχω λόγο να μην τους πιστέψω. :thanks:

Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι οτί οι καμπύλες είναι φοβερά γραμμικές και το εύρος των στροφών που το μοτέρ είναι στα ντουζένια του είναι αρκετά μεγάλο.:original:

Αύριο με το καλό πιστεύω οτί θα σας έχω και το φύλο της δυναμομέτρησης.
:thanks:

deepBLUE
03-03-10, 22:48
Με αφορμη το dyno-day που πραγματοποιηθηκε προσφατα,σκεφτηκα να συγκεντρωθουν αποτελεσματα δυναμομετρησεων της σειρας 1 και συμφωνα με τι αλλαγες-μετατροπες εχουν προκυψει αυτα,να γινουν συγκρισεις σε σχεση με πριν κ μετα,αναφεροντας λεπτομερειες βελτιωσεων-μετατροπων.

Λοιπον,ξεκιναω πρωτος.
Η πρωτη προσπαθεια να αλλαξω λιγο την εξαγωγη του ασσου μου,116i,με θεωρητικη ιπποδυναμη στροφαλου 122 αλογα,ηταν να αλλαξω το μεσαιο κ το τελικο καζανι.
Κατεληξα σε χειροποιητα,το μεσαιο το πηρα ελαφρως μεταχειρισμενο απο εναν φιλο μου,χωρις να γνωριζω τις ακριβεις διαστασεις του,οπτικα φαινοταν οτι ηταν μια χαρα για τη σωληνα που εχει το δικο μου,ενω το τελικο φτιαχτηκε ακριβως για το αυτ/το μου.
Στην πρωτη δυναμομετρηση που εγινε ειχα τα παρακατω αποτελεσματα οπως φαινονται στο πρωτο διαγραμμα απο αριστερα.
Απογοητευμενος και προσπαθωντας να βρω τι φταιει για την απωλεια ροπης και συγχρονως ιπποδυναμης,ανακαλυψα οτι το μεσαιο καζανι ηταν 48αρι με διογκωμενα ακρα για να μπει στο προηγουμενο αυτ/το,ενω η σωληνα του δικου μου ειναι 60αρα,με αποτελεσμα τα καυσαερια να μην φευγουν,κ το αυτ/το να ειναι "πνιγμενο"!!!
Αλλαξα το μεσαιο με 60αρι καζανι,η διαφορα στο δρομο αισθητη,αλλα ηθελα να δω τελικα αν οντως βελτιωθηκε η ροπη κ κατα ποσο,γι'αυτο πηγα σημερα για δυναμομετρηση στο ιδιο δυναμομετρο κ ειδα οτι η κατασταση βελτιωθηκε,οπως βλεπετε κ εσεις στο δευτερο διαγραμμα,πραγμα που με χαροποιησε καθοτι διορθωθηκε αρκετα το προβληματακι της ροπης,οσον αφορα τα νουμερα της πραγματικης ιπποδυναμης δεν με απασχολουν τοσο,μια γενικη ιδεα πλεον υπαρχει...

Μια και γραφουμε στο Θεμα του Φιλου Νικου αν διαβασες ο Νικος ειχε καποιο προβλημα με την εξατμιση και βαση της δυναμομετρησης ψαχτηκε και βρηκε πιο ακριβως ηταν το προβλημα.
Οταν το ελυσε στην πορεια το ξαναμετρησε και ειδε τελικα οτι το προβλημα του λυθηκε.

Nick bmwlover
04-03-10, 00:00
Φίλοι μου το συγκεκριμένο δυναμόμετρο σαν εργαλείο μπορεί να είναι καλό η το καλύτερο που υπάρχει αυτοί όμως που το δουλεύουν είναι μεγάλα λαμόγια για να μη πω τίποτα πιο βαρύ….. δεν τους εμπιστεύομαι ότι και να μου πουν δεν ξέρω αν είναι από εδώ μέσα στο forum αλλά τα αλόγα δεν είναι στραγάλια ούτε κουκιά όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας τους προκαλώ σε ότι συζήτηση θέλουν κρίμα που είναι και κοντά στη περιοχή μου.:thumbsdown:
Στο φίλο μας Νίκο θα έλεγα μη πιστεύεις τίποτα από ότι σου λένε μπορούν να στο βγάλουν 150 hp από εκεί πανω…..και μαύρα χωρίς απόδειξη ..!!!! μακρια.

Αντρεα,τα παραπανω αλογα που εδειξε το δυναμομετρο,τα βλεπω πραγματικα στο δρομο,δεν ειναι ιδεα μου,τα ειδα πριν βγουν τα νουμερα κ εξακολουθω να τα βλεπω,δεν ειναι ιδεα μου στο ξαναλεω,ουτε με κοροιδεψαν,ουτε τπτ αλλο δεν συνεβη!!!
Τωρα γιατι δεν ειχα καταλαβει πριν οτι υπηρχε προβλημα,ειναι αλλο θεμα,που το ειχα αναλυσει πιο πριν...
Κ το κυριο θεμα μου ειναι αυτο που αναφερει ο Βαγγελης πιο πριν!!!

nautilos
04-03-10, 15:34
Αμήν τα κατάφερα!!!

Nick bmwlover
04-03-10, 21:15
Αμήν τα κατάφερα!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Χαρη για ξανακοιτα το λιγο,τι ακριβως καταφερες?!
Γιατι βλεπω τις καμπυλες περιεργες?!

nautilos
04-03-10, 23:45
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Χαρη για ξανακοιτα το λιγο,τι ακριβως καταφερες?!
Γιατι βλεπω τις καμπυλες περιεργες?!

Ρε τι είσαι εσύ απλά κατάφερα έστω να τις βάλω τώρα άμα είναι λίγο όρθιες άλλο καπέλο αυτό χεχεχε:oops:

Nick bmwlover
05-03-10, 00:04
Ρε τι είσαι εσύ απλά κατάφερα έστω να τις βάλω τώρα άμα είναι λίγο όρθιες άλλο καπέλο αυτό χεχεχε:oops:

:hystericalbs1:
Η προσπαθεια μετραει,αλλα οντως ετσι φαινονται περιεργες!!!

Nick bmwlover
04-11-10, 00:44
Λοιποοον...
Μιας και στην τελευταια δυναμομετρηση ειχα βαλει πλεον το σωστο μεσαιο καζανακι,κ διαπιστωσα μια αισθητη αλλαγη στο αμαξι εκτος αυτων,ειπα να αλλαξω το φιλτρο μεσα στο κουτι με ενα πιο"ελευθερο",πραγμα το οποιο εκανα μολις χθες,και ο ηχος της εξατμισης ακουγοταν πιο γεματος κ ενιωσα το αμαξι ακομα πιο ροπατο,κ στις μεσαιες κ στις ψηλες στροφες,το αμαξι εγινε πιο δυνατο στον δρομο!Ετσι λοιπον "μπηκα στην πριζα" να το ξαναδυναμομετρησω...
Μπορει τα νουμερα της ιπποδυναμης στον στροφαλο να μην μεγαλωσαν,σχεδον καθολου(πραγμα το οποιο δεν με απασχολει για ευνοητους λογους),αλλα εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος πλεον με το αμαξι(για τα κυβικα που ειναι,οχι με θα με χαλουσε κατι παραπανω:thumbsup:),τον εναν απο τους λογους θα τον δειτε παρακατω οπου υπαρχει συγκριση με την τελευταια δυναμομετρηση

halkida116mpack
04-11-10, 01:26
αντε ντε βαλε τα νεα ντοκουμεντα....απο το πρωι που μιλησαμε ηθελα να ξερα τι εκανες....ποσες ωρες θα περιμενω...:th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
04-11-10, 01:32
Οριστε τα αποτελεσματα

halkida116mpack
04-11-10, 01:48
πιο καλες καμπυλες και βλεπω οτι εχεις πανω απο 15χλγ σε μεγαλυτερο ευρος στροφων....μπραβο νικο...στην προηγουμενη μετρηση ειχες 100αρα???

Nick bmwlover
04-11-10, 01:59
Ναι Παναγιωτη,100αρα ειχα παλι,μονο στην πρωτη ειχα 95αρα

Nick bmwlover
04-11-10, 12:50
πιο καλες καμπυλες και βλεπω οτι εχεις πανω απο 15χλγ σε μεγαλυτερο ευρος στροφων....μπραβο νικο...στην προηγουμενη μετρηση ειχες 100αρα???

Ειναι σιγουρα καλυτερο τωρα το αμαξι...