PDA

Επιστροφή στο Forum : win8, θελω βοηθεια απο γνωστες.



dimtz
27-10-12, 22:10
Καλησπερα στην παρεα, θελω μια βοηθεια οποιος εχει χρονο και ορεξη ας μου πει 2-3 πραγματακια. Θελω να βαλω στο pc μου τα 8αρια αλλα εχω ενα θεμα, τωρα στο pc υπαρχουν 2 λειτουργικα win 7 και linux με μορφη dual boot σε δυο διαφορετικους εσωτερικους σκληρους δισκους,(τον 1 δισκο εκει που ειναι τα win τον εχω με 2 παρτισιον c-d) κατα την εγκατασταση τον 8 θα μου πει σε ποιο δισκο-παρτισιον θελω να γινει εγκατασταση?? επισης εαν γινει κανονικα η εγκατασταση με το θεμα dual boot τι θα κανω?? πρεπει να κανω φορματ και το linux????? αυτα τα λιγα :thanks:

m-power_01
27-10-12, 22:12
με το dual boot δεν ξερω τι γινεται. Πάντως σε ποιο partition θα γραψει ,θα σε ρωτησει

Κωνσταντίνος
27-10-12, 22:46
Θα διαλέξεις το partition που έχες τα 7. Θα κάνεις φορμάτ σε αυτό το partition και θα μπουν στην θέση τους.
Το dual boot θα παραμείνει, γιατί να χαλάσει.

dimtz
27-10-12, 22:52
Θα διαλέξεις το partition που έχες τα 7. Θα κάνεις φορμάτ σε αυτό το partition και θα μπουν στην θέση τους.
Το dual boot θα παραμείνει, γιατί να χαλάσει.

εισαι 100% οτι δε θα χαλασει??

Κωνσταντίνος
27-10-12, 23:41
99%. Δεν έχω δοκιμάσει τα win 8, αλλά θαρρώ πως έχουν boot manager που προβλέπουν τέτοιες περιπτώσεις.

dimtz
28-10-12, 00:13
99%. Δεν έχω δοκιμάσει τα win 8, αλλά θαρρώ πως έχουν boot manager που προβλέπουν τέτοιες περιπτώσεις.

οκ ευχαριστω, να ρωτησω και κατι αλλο, ο σκληρος ο ενας οπως και ανεφερα πιο πανω ειναι χωρισμενος σε c-d , τα win7 ειναι στο c, υπαρχει περιπτωση να γινει καμια βλακεια και να σβηστει και ο d? γιατι τα μετεφερα ολα εκει σαν μπακαπ να μη παθουμε καμια πλακα

viper
28-10-12, 00:18
Τα 8 έχουν boot manager και θα καταλάβουν την ύπαρξη άλλου λειτουργικού.
Προσοχή όμως! Αν ο boot manager είναι του linux τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

dimtz
28-10-12, 00:41
Τα 8 έχουν boot manager και θα καταλάβουν την ύπαρξη άλλου λειτουργικού.
Προσοχή όμως! Αν ο boot manager είναι του linux τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα.

και πως θα το καταλαβω αυτο?????? τα win δεν μπορουν να δουν το σκληρο απο το λινουχ ενω αντιθετα το λινουχ βλεπει τον σκληρο απο τα win και μεταφερω οτι θελω απο τον εναν στον αλλον, τι σημαινει αυτο?

Κωνσταντίνος
28-10-12, 11:01
οκ ευχαριστω, να ρωτησω και κατι αλλο, ο σκληρος ο ενας οπως και ανεφερα πιο πανω ειναι χωρισμενος σε c-d , τα win7 ειναι στο c, υπαρχει περιπτωση να γινει καμια βλακεια και να σβηστει και ο d? γιατι τα μετεφερα ολα εκει σαν μπακαπ να μη παθουμε καμια πλακα

Όχι φυσικά. Θα σε ρωτήσει σε ποιόν σκληρό/partition θέλεις να περάσεις τα 8. Θα επιλέξεις αυτό που θέλεις και τίποτα άλλο δεν θα πειραχτεί.

Χρίστος
28-10-12, 11:59
Εισαι σιγουρος οτι θελεις να σβησεις τα 7 για τα 8???

Οι περισσοτεροι που περασαν τα 8 μετα απο λιγο επανεφεραν τα 7 στα pc τους...

Καλυτερα περνα ενα app τυπου partition magic, παρε ενα απο τα δυο partition και spliταρε το περνωντας ενα μικρο κομματι του (20gb πχ) και επελεξε αυτο για την εγκατασταση των 8.
Σε περιπτωση που μετανιωσεις μετα απο λιγο οπως οι περισσοτεροι να τα σβησεις και να μην χρειαστει να ξαναστηνεις 7.
Μετα φυσικα μπορεις παλι με το partition magic να ενσωματωσεις το μικρο partition πισω απο κει που το εκοψες

BabisStinson
28-10-12, 12:43
Φίλε dimtz,

- Δεν χρειάζεται προφανώς να φορμάρεις και το partition του Linux (ext & swap)

- Εγκαθιστώντας τα Win 8 στην θέση των 7 θα "εξαφανιστεί" ο Boot Loader που χρησιμοποιεί το Ubuntu (μάλλον τον GRUB έχεις)
Για να "περάσεις" πάλι τον Loader δες εδώ:
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=9294

- Όταν ξεκινήσεις την εγκατάσταση διάλεξε το partition που έχεις τα 7αρια. Βέβαια θα πρότεινα να τα εγκαταστήσεις με Virtual Machine πρώτα, να δεις αν σε βολεύουν γιατί είναι εντελώς δαιφορετικά.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

dimtz
28-10-12, 18:07
Εισαι σιγουρος οτι θελεις να σβησεις τα 7 για τα 8???

Οι περισσοτεροι που περασαν τα 8 μετα απο λιγο επανεφεραν τα 7 στα pc τους...

Καλυτερα περνα ενα app τυπου partition magic, παρε ενα απο τα δυο partition και spliταρε το περνωντας ενα μικρο κομματι του (20gb πχ) και επελεξε αυτο για την εγκατασταση των 8.
Σε περιπτωση που μετανιωσεις μετα απο λιγο οπως οι περισσοτεροι να τα σβησεις και να μην χρειαστει να ξαναστηνεις 7.
Μετα φυσικα μπορεις παλι με το partition magic να ενσωματωσεις το μικρο partition πισω απο κει που το εκοψες

το θεμα μου ειναι οτι τα 7αρια 64bit θελουν οποσδηποτε φορματ και δεν ειναι γνησια, τα γνησια που εχω ειναι 32bit να περασω παλι αυτα? δεν αξιζει γιατι δεν μου αναγνωριζει ολη την μνημη που τωρα εχω 8giga


Φίλε dimtz,

- Δεν χρειάζεται προφανώς να φορμάρεις και το partition του Linux (ext & swap)

- Εγκαθιστώντας τα Win 8 στην θέση των 7 θα "εξαφανιστεί" ο Boot Loader που χρησιμοποιεί το Ubuntu (μάλλον τον GRUB έχεις)
Για να "περάσεις" πάλι τον Loader δες εδώ:
https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=9294

- Όταν ξεκινήσεις την εγκατάσταση διάλεξε το partition που έχεις τα 7αρια. Βέβαια θα πρότεινα να τα εγκαταστήσεις με Virtual Machine πρώτα, να δεις αν σε βολεύουν γιατί είναι εντελώς δαιφορετικά.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Οκ σας ευχαριστω και τους δυο, το κλειδι απο τα 7αρια32 bit κανει για 7αρια 64bit?

BabisStinson
28-10-12, 18:09
Δεν ξέρω, αλλά υπάρχει το Windows Loader by DAZ.. :whistle:

Κωνσταντίνος
28-10-12, 18:13
το θεμα μου ειναι οτι τα 7αρια 64bit θελουν οποσδηποτε φορματ και δεν ειναι γνησια, τα γνησια που εχω ειναι 32bit να περασω παλι αυτα? δεν αξιζει γιατι δεν μου αναγνωριζει ολη την μνημη που τωρα εχω 8giga



Οκ σας ευχαριστω και τους δυο, το κλειδι απο τα 7αρια32 bit κανει για 7αρια 64bit?

Βάλε 64άρια, κάντα με p.m πληροφοριες

BabisStinson
28-10-12, 18:29
Με το Loader δεν υπάρχει κανένα απολύτως με πρόβλημα με όλα τα updates.
Δοκιμασμένο σε 7 κ XP, 32 & 64 bit..

dimtz
28-10-12, 20:03
Δεν ξέρω, αλλά υπάρχει το Windows Loader by DAZ.. :whistle:

ποιο και τι?? για δωστε τα φωτα σας μπας και δουμε καμια ασπρη μερα και εμεις :original: δεχομαι και pm να ξερετε :whistle:

dimtz
28-10-12, 20:13
Βάλε 64άρια, κάντα activate, απλά μη κατεβάσεις ποτέ το kb971033 στα update

καλα τα λες φιλε αλλα απο το λινκ δε βγαζω ακρη, κοιτα δεν ειμαι και χακερ σαν εσας εγω :original:

viper
28-10-12, 20:36
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Γιατί θέλεις να βάλεις windows 8?

dimtz
28-10-12, 20:45
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Γιατί θέλεις να βάλεις windows 8?

καλο ερωτημα, απλα λεω για καλυτερα.........................αλλα το βασικο μου θεμα ειναι να κανω οποσδηποτε φορματ και τα win να μου αναγνωριζουν την ολη μνημη μου 8giga, το κακο ειναι οτι εχω win7 γνησια 32bit, αν βαλω σπασμενα 64 bit θα χρειαστω την βοηθεια σας (οποιος μπορει φυσικα) να μου κανει μια ενεργοποιηση γιατι εγω δεν γνωριζω και πολλα με το teamviewer ποια ειναι η δικια σου αποψη?????

viper
28-10-12, 21:06
η αποψή μου είναι να βάλεις windows 7 64bit, άποψη που σου επισημάναμε και σε αυτό το thread και σε ένα άλλο παλαιότερα.
Μπορείς να εγκαταστήσεις win "σπασμένα" και με ελλάχιστο διάβασμα να τα ενεργοποιήσεις, αν και μπορείς να βρείς και εκδόσεις που δεν χρειάζονται ενεργοποίηση.

dimtz
28-10-12, 21:14
η αποψή μου είναι να βάλεις windows 7 64bit, άποψη που σου επισημάναμε και σε αυτό το thread και σε ένα άλλο παλαιότερα.
Μπορείς να εγκαταστήσεις win "σπασμένα" και με ελλάχιστο διάβασμα να τα ενεργοποιήσεις, αν και μπορείς να βρείς και εκδόσεις που δεν χρειάζονται ενεργοποίηση.

ναι μου το ειχες πει αναμεσα σε mac και win τι να επιλεξω, ειμαι μελος σενα φορουμ που βρησκω τα παντα απο win αλλα ολα ειναι με πατεντα ξεκλειδωματος, δε βρηκα κατι χωρις ενεργοποιηση μονο αυτα που ειναι για ενα μηνα λειτουργιας και μετα κλειδωνουν

dimtz
28-10-12, 22:36
Δεν ξέρω, αλλά υπάρχει το Windows Loader by DAZ.. :whistle:

ρωτησα το φιλο μου το γουγλε για το daz και εβγαλα ακρη, ευχαριστω φιλε! πολυτιμη λυση!

BabisStinson
28-10-12, 22:40
Είναι με διαφορά η καλύτερη λύση dimtz. thumb
Και πάρα πολύ απλό στην εγκατάσταση.
Οπότε πέρνα όποια 7 θέλεις. Τα 8 δεν θα τα συνιστούσα. Κατά την γνώμη μου για tablet είναι, σαν το Surface της MS, όπως είναι τώρα.

dimtz
28-10-12, 23:05
Είναι με διαφορά η καλύτερη λύση dimtz. thumb
Και πάρα πολύ απλό στην εγκατάσταση.
Οπότε πέρνα όποια 7 θέλεις. Τα 8 δεν θα τα συνιστούσα. Κατά την γνώμη μου για tablet είναι, σαν το Surface της MS, όπως είναι τώρα.

ωραιος φιλε :original:, τα 7ρια 64bit θα βαλω home premium οπως μου ειχε πει μια φορα και ενα καιρο ο φιλος viper, γιατι με τα λεγομενα του τα ultimate δεν ειναι για μενα :thumbsup:

dimtz
28-10-12, 23:12
edit (δε προλαβα τον χρονο) να ρωτησω και κατι τελευταιο, λοιπον κανω φορματ επιλεγω δισκο παρτισιον κλπ ετσι? με προβληματιζει ο αλλος δισκος που ειναι το λινουξ με αυτον τι γινετε? δε με πειραζει εαν εγκαταστησω ξανα το λινουξ απλα δε θελω να χασω απο εκεινο τον δισκο αρχεια τα οποια εκανα μπακαπ απο τον εναν στον αλλον, λετε να εχουμε θεμα κατα την εκκινηση? ποια ειναι η γνωμη σας? τι πρεπει να προσεξω? αυτα τα λιγα

Κωνσταντίνος
28-10-12, 23:30
ωραιος φιλε :original:, τα 7ρια 64bit θα βαλω home premium οπως μου ειχε πει μια φορα και ενα καιρο ο φιλος viper, γιατι με τα λεγομενα του τα ultimate δεν ειναι για μενα :thumbsup:

Ultimate θα βάλεις εκτός αν έχεις αρχαίο pc με λίγη ram. Αλλά όχι εσύ είπες πως έχεις μπόλικη ram οπότε ultimate.

dimtz
28-10-12, 23:49
Ultimate θα βάλεις εκτός αν έχεις αρχαίο pc με λίγη ram. Αλλά όχι εσύ είπες πως έχεις μπόλικη ram οπότε ultimate.

λες???????? ποιος ο λογος? ναι εχω σχετικα καλο εργαλειο i5 με 1τερα hd και 8αρα μνημη

BabisStinson
29-10-12, 07:34
edit (δε προλαβα τον χρονο) να ρωτησω και κατι τελευταιο, λοιπον κανω φορματ επιλεγω δισκο παρτισιον κλπ ετσι? με προβληματιζει ο αλλος δισκος που ειναι το λινουξ με αυτον τι γινετε? δε με πειραζει εαν εγκαταστησω ξανα το λινουξ απλα δε θελω να χασω απο εκεινο τον δισκο αρχεια τα οποια εκανα μπακαπ απο τον εναν στον αλλον, λετε να εχουμε θεμα κατα την εκκινηση? ποια ειναι η γνωμη σας? τι πρεπει να προσεξω? αυτα τα λιγα

- Τον δίσκο τον φορμάρεις μέσα από το DVD εγκατάστασης των 7.
- Το linux θα μείνει ανέπαφο, εκτός από τον Boot Manager που σου ανέφερα και προηγούμενο post, όπως και το τι κάνουμε για να τον επανεμφανίσουμε.
- Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η εγκατάσταση στον σωστό δίσκο. :original:

Τώρα για το ποια έκδοση να βάλεις. Αν ήθελε κάποιος φίλος σώνει και καλά να του εγκαταστήσω Windows θα έβαζα την Ultimate γιατί έχει την δυνατότητα "XP Mode" και κακά τα ψέματα η πλειοψηφία χρησιμοποιεί ακόμα Windows για την συμβατότητά τους και δεν μπορεί να "απαγκιστρωθεί".
Έχει και την επιλογή BackUp & Restore, μην τυχόν πάει τίποτα στραβά..

Ποια έκδοση linux έχεις, Ubuntu?

dimtz
29-10-12, 09:24
- Τον δίσκο τον φορμάρεις μέσα από το DVD εγκατάστασης των 7.
- Το linux θα μείνει ανέπαφο, εκτός από τον Boot Manager που σου ανέφερα και προηγούμενο post, όπως και το τι κάνουμε για να τον επανεμφανίσουμε.
- Το μόνο που θέλει προσοχή είναι η εγκατάσταση στον σωστό δίσκο. :original:

Τώρα για το ποια έκδοση να βάλεις. Αν ήθελε κάποιος φίλος σώνει και καλά να του εγκαταστήσω Windows θα έβαζα την Ultimate γιατί έχει την δυνατότητα "XP Mode" και κακά τα ψέματα η πλειοψηφία χρησιμοποιεί ακόμα Windows για την συμβατότητά τους και δεν μπορεί να "απαγκιστρωθεί".
Έχει και την επιλογή BackUp & Restore, μην τυχόν πάει τίποτα στραβά..

Ποια έκδοση linux έχεις, Ubuntu?

Την καλημερα μου, εχω κανει εγκατασταση και φορματ τον σωστο δισκο αλλα οπως και ανεφερες δεν αναγνωριζει το dual boot,τελικα εγκατεστησα τα home premium για τον λογο οτι ειναι πιο ελαφρια δε ξερω αν εκανα λαθος και θα αντιμετωπισω προβληματα (ιδωμεν), το θεμα μου ειναι οτι στην οθονη μου ειχε επιλογη για 60hz και 75hz, ενω τωρα μου εχει μονο 60hz, εχω κανει κανονικα εγκατασταση τους drivers απο την καρτα γραφικων και βλεπω οτι εχω την επιλογη ρυθμισης 1600x900 οπως και πρωτα, με την οθονη τι κανω τωρα????? εχω την philips 201E κατεβαζω τους drivers και μου βγαζει 3 αρχεια απο τα οποια κανενα δεν ειναι εκτελεσιμο, μπορεις να μου βρεις εκτελεσιμο αρχειο ???? το linux που εχω ειναι στην 12.10 (τελευταια εκδοση)

viper
29-10-12, 11:18
Από το σύνολο των posts που έχει κάνει ο φίλος dimtz κατάλαβα οτι αυτό που ψάχνει είναι μια ελαφριά και γρήγορη εγκατάσταση λειτουργικού. Γι αυτό ψάχνεται και με το linux και με τα win8 και ακριβώς για αυτό το λόγο του είπα να εγκαταστήσει 7 home premium.

Τα παραπάνω features που έχουν τα ultimate σε σχέση με τα home premium είναι:
PRESENTATION MODE/NETWORK PROJECTOR
ENCRYPTING FILE SYSTEM
WINDOWS XP MODE
BACKUP TO NETWORK
OFFLINE FILES
WINDOWS DOMAIN
REMOTE DESKTOP HOST
BOOT FROM VIRTUAL HARD DRIVE
BRANCHCACHE AND DIRECTACCESS
APPLOCKER
BITLOCKER DRIVE ENCRYPTION

Τι από τα παραπάνω θα χρειαστεί ο dimz?
Οσο αφορά το θέμα RAM τα home premium "βλέπουν" μέχρι και 16Gb οπότε δεν θα έχει πρόβλημα με τη RAM.

dimtz
29-10-12, 12:15
μπορει καποιος να μου πει τον λογο που δε μου βγαζει την επιλογη 75hz για την οθονη? θελει drivers? οπως ανεφερα και ποιο πανω δε βγαζω ακρη, επισης να αναφερω τα win την αναγνωρισαν την οθονη(μαρκα και μοντελο)

dimtz
29-10-12, 17:23
Οκ και με την οθονη, τωρα θελουμε να βρουμε τροπο (χωρις να κανουμε ζημια) να κανω παλι το dualboot με το υπαρχον λινουξ αλλα δε ξερω το πως (ο οδηγος που αναφερετε πιο πανω ειναι για εκδοση 11.04)
εχω και μια-δυο αποριες........
1. με τα φορματ παθαινει τιποτε ο δισκος?????
2. πως μπορω να κανω φορματ τον δευτερο δισκο χωρις να κανω καμια εγκατασταση λειτουργικου? το λεω αυτο που σε περιπτωση που δε βγαλω ακρη με την επαναφορα dualboot. Να αναφερω οτι τα win δεν τον βλεπουν τον δευτερο δισκο (και πριν δεν τον εβλεπαν) :thnx:

BabisStinson
29-10-12, 18:01
Ο οδηγός που ανέφερα λογικά δουλεύει και στην έκδοσή σου. Δεν αλλάζει και τίποτα ουσιαστικό αν θυμάμαι καλά, γιατί έχω να χρησιμοποιήσω ubuntu 1.5 χρόνο περίπου, από τότε που πήρα το Mac..

Για οποιαδήποτε πάντως απορία που έχεις συστήνω ανεπιφύλακτα το ubuntu-gr forum, τα παιδιά που συμμετέχουν μπορούν να σε βοηθήσουν σε οτιδήποτε και έχουν έτοιμους αναλυτικούς οδηγούς για σχεδόν όλα τα καίρια FAQ. thumb

dimtz
31-10-12, 09:32
Την καλημερα μου, τελικα γνωριζει κανεις πως θα κανω φορματ-διαμορφωση το δευτερο hard disc?

BabisStinson
31-10-12, 09:47
Στο 2ο έχεις το Linux? Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..
Μπορείς να ανεβάσεις ένα Screenshot μέσα από το linux, ανοίγοντας την εφαρμογή gparted ώστε να φαίνονται όλοι οι σκληροί, partitions, κλπ..?

dimtz
31-10-12, 12:43
Στο 2ο έχεις το Linux? Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..
Μπορείς να ανεβάσεις ένα Screenshot μέσα από το linux, ανοίγοντας την εφαρμογή gparted ώστε να φαίνονται όλοι οι σκληροί, partitions, κλπ..?

φιλε linux δε μπορω να μπω,και ειναι ξεχωριστα σε δευτερο εσωτερικο δισκο, παω να κανω διαμορφωση απο την διαχειριση υπολογιστη αλλα δε μ αφηνει γιατι το βλεπει και αυτο σαν κυριο λειτουργικο, δε ξερω καποιον αλλο τροπο.

BabisStinson
31-10-12, 12:47
Bootαρε με το Live CD του Linux και δες μέσα από εκεί τους σκληρούς δίσκους χρησιμοποιώντας το gparted.
Με αυτό θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις πάλι και το λειτουργικό αν θέλεις..

dimtz
01-11-12, 01:34
τελικα δε με θελει, 2-3 μερες τωρα να ασχολουμαστε με π@παριες που στην ουσια ειναι 2 λεπτα δουλεια, αλλα χαμπαρι δεν εχουμε :ranting2:, τι να πω μου βγηκαν τα ματια :shok: (μεταφορικα ε?????) απο το πολυ το ψαξιμο, επι της ουσιας τωρα εκανα φορματ και τον δευτερο δισκο, σε αυτον εγκατεστησα το linux και αυτο ηταν, τρεις λαλουν και δυο χορευουν, καντιποτα ντιπ που λεμε εμεις εδω πανω, dual boot δεν υπαρχει. Αντε καληνυχτα δεν την παλευω αλλο.

BabisStinson
01-11-12, 07:11
Είσαι και στην Κοζάνη ρε Dimtz, να 'σουν εδώ κοντά να καθόμασταν 1-2 ώρες να τα μοντάραμε όλα..

Τώρα σε τι κατάσταση είναι το μηχάνημα? Τι λειτουργεί, τι σκληροί εμφανίζονται, κλπ..

dimtz
01-11-12, 10:43
Είσαι και στην Κοζάνη ρε Dimtz, να 'σουν εδώ κοντά να καθόμασταν 1-2 ώρες να τα μοντάραμε όλα..

Τώρα σε τι κατάσταση είναι το μηχάνημα? Τι λειτουργεί, τι σκληροί εμφανίζονται, κλπ..

Καλημερα φιλε ναι δυστυχως ειμαι λιγο μακρια, ευκαιρια να μαθω και εγω μερικα πραγματα thumb, δε γινετε με το παραμικρο να τρεχω απο εδω και απο εκει για να το κανω, πρεπει να μαθω. Φτασαμε στην πηγη φιλε και νερο δεν πινουμε, οπως αναφερω και πιο πανω ολα ειναι οκ απο φορματ και στους 2 δισκους με τα 7αρια να πανε σφαιρα αλλα μας λυπει το dual boot, εκανα και καθαρη εγκατασταση ( εσβησα τα παντα ) στο δευτερο μπας και μου περασει απο μονο του το grub αλλα τιποτα, τεσπα κουραστηκατε και εσεις κοντα σε μενα. Οπως και να εχει :thanks:

BabisStinson
01-11-12, 11:57
Ρίξε μια ματιά εδώ μπας και βρούμε λύση:
-
https://www.youtube.com/watch?v=LokDqte3sA4
- https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2078316

viper
01-11-12, 12:02
τι κάνεις με το Linux dimz?

teo21
01-11-12, 12:53
ΜΗ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΤΕ WINDOWS 8 ΣΕ DESKTOP PC!!!

Σόρυ για τα κεφαλαία αλλά ήθελα να φωνάξω! Τα έμπαξα και τα ξέμπαξα το ίδιο βράδυ!! Είναι μόνο για tablet PC και οθόνες αφής... Καθόλου μα καθόλου λειτουργικά! Τραγικό σφάλμα της Microsoft να τα βγάλει σε μία έκδοση για όλα... :ranting2:

dimtz
01-11-12, 14:10
Ρίξε μια ματιά εδώ μπας και βρούμε λύση:


αυτο εκανα φιλε τρεις φορες αλλα τιποτα, αν γινονταν στον ιδιο δισκο η εγκατασταση με τα win πιστευω δε θα ειχα θεμα


τι κάνεις με το Linux dimz?

πιο πολυ για να μαθω και κατι αλλο, αλλα οι εντυπωσεις που μου αφησαν τοσο καιρο που τα ειχα ειναι κατα 95% θετικες, κατεβαζεις γρηγορα και χωρις φοβο, εχω παθει πλακα το πως φορτωνει τις σελιδες internet(πιστευα οτι ειχα θεμα με την γραμμη μου αλλα δεν ειναι ετσι), και με τι ταχυτητες αντιγραφεις διαφορα αρχεια απο τους σκληρους δισκους, με λιγα λογια γινονται ολα πιο γρηγορα, μου αρεσε πολυ γι αυτο και το θελω παλι, ειναι και σαν δευτερη λυση, οτι προβλημα εχεις στο win εκει μπορει να μην το εχεις, δουλευεις διαφορετικα, δε ξερω για μενα αξιζει να υπαρχει thumb


ΜΗ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΤΕ WINDOWS 8 ΣΕ DESKTOP PC!!!

Σόρυ για τα κεφαλαία αλλά ήθελα να φωνάξω! Τα έμπαξα και τα ξέμπαξα το ίδιο βράδυ!! Είναι μόνο για tablet PC και οθόνες αφής... Καθόλου μα καθόλου λειτουργικά! Τραγικό σφάλμα της Microsoft να τα βγάλει σε μία έκδοση για όλα... :ranting2:

Οκ φιλε,δε τα περασα τα 8αρια, ευτυχως υπαρχουν ατομα με γνωσεις εδω μεσα και μας καθοδηγουν thumb

zgouriazmenos
01-11-12, 15:45
@dimitz
Πόσους σκληρούς έχεις πάνω στομηχάνημα?

dimtz
01-11-12, 16:04
@dimitz
Πόσους σκληρούς έχεις πάνω στομηχάνημα?

Φιλε 2 εχω, ο ενας ειναι 1 τερα και ο αλλος 160giga

zgouriazmenos
01-11-12, 16:18
Άλλαξε απο το BIOS του υπολογιστή το boot priority των σκληρών δίσκων.

dimtz
01-11-12, 16:28
Άλλαξε απο το BIOS του υπολογιστή το boot priority των σκληρών δίσκων.

να το αλλαξω και τι να βαλω?

zgouriazmenos
01-11-12, 16:38
Να αλλάξεις τη σειρά εκκίνησης των δίσκων. πχ στο δισκο Α εχεις τα windows. Με αυτά εκκινεί το μηχάνημα, άρα θα φαίνεται πρώτος στη λίστα ο δίσκος Α. Στο δίσκο Β έχεις Linux. Για να εκκινήσει απο το δίσκο Β το μηχάνημα σε Linux θα πρέπει να βάλεις το δίσκο Β πρώτο στη λίστα.

dimtz
01-11-12, 16:50
Να αλλάξεις τη σειρά εκκίνησης των δίσκων. πχ στο δισκο Α εχεις τα windows. Με αυτά εκκινεί το μηχάνημα, άρα θα φαίνεται πρώτος στη λίστα ο δίσκος Α. Στο δίσκο Β έχεις Linux. Για να εκκινήσει απο το δίσκο Β το μηχάνημα σε Linux θα πρέπει να βάλεις το δίσκο Β πρώτο στη λίστα.

μπαινω στο bios και επιλεγω first boot hard disc, τι πατω για να βαλω εκει ποιος να ξεκινα πρωτος? δηλαδη πως βλεπω την επιλογη για δισκο 1 η 2 ας πουμε? οπως εβγαλες εσυ την δευτερη φωτο

zgouriazmenos
01-11-12, 16:57
Ακριβώς απο πάνω απο αυτή την επιλογή first boot υπάρχει η επιλογή Hard Disk Boot Priority. Μπαίνεις εκεί και αλλάζεις τη σειρά των δίσκων

dimtz
01-11-12, 17:06
Ακριβώς απο πάνω απο αυτή την επιλογή first boot υπάρχει η επιλογή Hard Disk Boot Priority. Μπαίνεις εκεί και αλλάζεις τη σειρά των δίσκων

Φιλε μου χιλια ευχαριστω αυτο ηταν το προβλημα (τωρα γραφω απο ubuntu) :thanks: :thanks: :thanks:. τι να πω respect , κοιτα να δεις 1 λεπτο δουλεια και παλευω τρεις μερες τωρα, χρωστω κερασμα σε σενα αλλα και στα υπολοιπα παιδια που βοηθησαν, Επιτελους ..................... και παλι σ ευχαριστω πολυ φιλε μ εσωσες :thumbsup:

edit δουλευει κανονικα το dual boot !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgouriazmenos
01-11-12, 17:12
Να'σαι καλά φιλαράκι! Χαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημα!

BabisStinson
01-11-12, 20:58
Άρα όλα κομπλέ. thumb
Όλα λίγο ψάξιμο και σκάλισμα θέλουν, υπομονή και όρεξη να υπάρχει. :original:

fast-enough
06-11-12, 17:02
Δε χρειάζεται να μπαίνεις στο BIOS για να αλλάζεις τη σειρά του Boot.
Κατά την εκκίνηση του υπολογιστή έχει δυνατότητα εμφάνισης boot menu πατώντας συνήθως F10 ή F12.

dimtz
10-11-12, 16:54
παιδια εχω ενα θεμα, δε μου φορτωνει γρηγορα τις σελιδες ιντερνετ απο explorer και chrome που εχω, καθυστερει παρα πολυ θα ελεγα, μετα το φορματ και μεχρι τωρα ηταν μια χαρα τι επαθε ξαφνικα? εχω κανει διαγραφη cookies αλλα παλι τιποτα, καμια γνωμη-λυση?

dimtz
11-11-12, 11:13
Καλημερα, το προβλημα βρεθηκε , ας το αναφερω μηπως και δημιουργηθει και σε σας κατι τετοιο, τελικα εφταιγε το mtorrent, ανεβαζε πολλα ping κοντα στα 1000 απο τα 20 που εχω κανονικα και ετσι δε μπορουσα να φορτωσω σελιδες, το συμπερασμα που εβγαλα ειναι ΖΗΤΩ ΤΟ LINUX :thumbsup:

Κωνσταντίνος
11-11-12, 22:27
Όσο αφορά το utorrent για όσους δεν το ξέρουν, από default ξεκινά μαζί με τα windows. Οπότε πάμε στα preferences και αποτσεκάρετε την επιλογή αυτή. Το ανοίγουμε όποτε θέλουμε εμείς.

dimtz
11-11-12, 23:08
Όσο αφορά το utorrent για όσους δεν το ξέρουν, από default ξεκινά μαζί με τα windows. Οπότε πάμε στα preferences και αποτσεκάρετε την επιλογή αυτή. Το ανοίγουμε όποτε θέλουμε εμείς.

Χρησιμοποιω παααααααρα πολλα χρονια το mtorrent ,το ειχα να ανοιγει με τα win , ποτε δεν ειχα προβλημα,αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει και δε ξερω τον λογο, τεσπα

BabisStinson
14-11-12, 09:26
Σε Ubuntu προτιμήστε το Deluge Torrent.
Σε Mac το Transmission.
Σε Win το Utorrent.

Και κάντε μερικές ρυθμίσεις στις Συνδέσεις. Με τις 24/1 Mbit συνδέσεις στην Ελλάδα μην αφήνετε να γίνονται από το router 500 συνδέσεις και unlimited upload speed γιατί "μπουκώνει" η γραμμή.

Μέχρι 200 συνδέσεις (60-70 ανά torrent) και Upload speed limit στο 80% της ονομαστικής. Πχ, 80 kb/s για τις 1Mbit upload.
Και θα κατεβάζετε γρήγορα και θα σερφάρετε άνετα.

Δοκιμασμένα χρόνια τώρα. thumb

dimtz
14-11-12, 11:17
Καλημερα Μπαμπη , σε ολα μεσα εισαι :original:, ετσι να μας δινεις τα φωτα σου, ειδη μαθαμε πολλα απο εσενα και τα αλλα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα :thumbsup:

BabisStinson
14-11-12, 13:07
dim η τεχνολογία/gadget/pc είναι ένα από τα hobby μου, ίσως το μεγαλύτερο. Ότι μπορώ περισσότερο μαθαίνω κι εγώ και χαίρομαι να βοηθάω φίλους και γνωστούς όσο περνάει από το χέρι μου.

dimtz
05-01-13, 01:55
τελικα εγκατεστησα τα win 8, πρωτες εντυπωσεις θετικες :thumbsup:

dimtz
10-01-13, 22:42
παιδια για να μην ανοιξω αλλο ποστ μετα απο την εγκατασταση τον win8 εχω καποιο θεμα με το utorent , μου βγαζει καθε λιγο και λιγακι το παρακατω μηνυμα, για ποιο λογο κρασαρει?

wheelman
10-01-13, 22:49
παιδια για να μην ανοιξω αλλο ποστ μετα απο την εγκατασταση τον win8 εχω καποιο θεμα με το utorent , μου βγαζει καθε λιγο και λιγακι το παρακατω μηνυμα, για ποιο λογο κρασαρει?
Ο λόγος που κρασάρει πιθανότατα να αναφέρεται μέσα στο dump που δημιουργεί στο εν λόγω path, δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να περάσεις μια παλαιότερη "Stable" Version

dimtz
10-01-13, 22:51
Ο λόγος που κρασάρει πιθανότατα να αναφέρεται μέσα στο dump που δημιουργεί στο εν λόγω path, δοκίμασε να το απεγκαταστήσεις και να περάσεις μια παλαιότερη "Stable" Version

εχω την 2.2.1 , ποια προτεινεις?

wheelman
10-01-13, 23:02
και εγώ 2.2.1 έχω άλλα σε stable release και όχι beta

dimtz
10-01-13, 23:46
και εγώ 2.2.1 έχω άλλα σε stable release και όχι beta

αδερφε για πες μου απο που να το κατεβασω και εγω? :original:

dimtz
11-01-13, 00:11
edit βρηκα το 2.2.1 build , το 2.2.1 rc και 2.2.1 beta, ποιο κατεβαζω και τι διαφορες εχουν μεταξυ τους?