PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινόχρηστα



Lambros46
25-10-12, 22:11
Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ ας βοηθήσει.

Λόγω της τιμής του πετρελαίου,τα υπόλοιπα 3 διαμερίσματα της πολυκατοικίας έχουν φαγωθεί να εγκαταστήσουν στη πολυκατοικία μια ηλεκτρική παπ@ριά για θέρμανση.Μην με ρωτήσετε τί ακριβώς είναι μιας και δεν έχω καταλάβει και εγώ.

Με αυτή τη λογική,αρνούνται να δώσουν τα λεφτά που δώθηκαν για συντήρηση του καυστήρα πετραλαίου στον πατέρα μου-διαχειριστή(εδώ και 22 χρόνια).

Ερώτηση.Κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό το -με το έτσι θέλω- να αρνούνται να πληρώσουν τη συντήρηση του καυστήρα η οποία γίνεται τακτικά τα τελευταία πολλά χρόνια?Δεύτερον,για να υπάρξει μια τέτοια εγκατάσταση,η οποία τοποθετεί έξω από τα διαμερίσματα κάτι σαν μπουκάλες είναι νόμιμο?Μπορούν δηλαδή να κάνουν μια τέτοια εγκατάσταση χωρίς να συνεναίσει το 1 διαμέρισμα(δηλαδή το δικό μου)?

ΥΓ:Πραγματικά πάντως από τα χειρότερα πράγματα που μπορούν να σου τύχουν είναι οι κακοί γείτονες.Από τα χειρότερα όμως.

STREETRACING
25-10-12, 22:14
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας τι ακριβώς λέει ;
Για αλλαγές η βελτιώσεις στο κτίριο, κ καυστηρα κλπ.

Stamatis
25-10-12, 22:18
Προφανώς βάζουν αντλία θερμότητας.
Αυτό νομικά δεν τους κατοχυρώνει απο την αποποίηση της πληρωμής των εξόδων θέρμανσης.
Η αναλογία τους σε χιλιοστά θα πληρωθεί στα βασικά πάγια - ο κανονισμός της πολυκατοικίας αναφέρει αυτή την περίπτωση- τα διαμερίσματα αυτά θα καταχωρηθούν στα κοινόχρηστα με τον τύπο που ισχύει για τα -κλειστά- διαμερίσματα.
Δεν ξέρω πως έχετε φτιάξει το καταστατικό σας, αλλά χρειάζεσαι εναν ενεργειακό μηχανικό και ένα δικηγόρο.

Ο S8N μπορεί να σου τυποποιήσει τα χιλιοστά για αυτούς.

Stathis
25-10-12, 22:20
για τα ερωτηματα αυτα θα πρεπει να παρετε τον κανονισμο της πολ/κιας και να πατε σε ενα δικηγορο.

εφοσον ο καθαρισμος ειναι τακτικη δαπανη δε νομιζω οτι απαιτειται γενικη συνελευση και εγκριση και απο τους αλλους για να προχωρησει, οποτε δεν τη γλιτωνουν.
ομως αυτο ειναι σχετικο, αν δε σου δινουν τα χρηματα τι θα κανεις, ή θα τα παρεις με το ζορι ή θα πας δικαστικα για να τα παρεις καποτε.

ο καλυτερος τροπος ειναι η υπομονη και η συννενοηση.

Lambros46
25-10-12, 22:25
για τα ερωτηματα αυτα θα πρεπει να παρετε τον κανονισμο της πολ/κιας και να πατε σε ενα δικηγορο.

εφοσον ο καθαρισμος ειναι τακτικη δαπανη δε νομιζω οτι απαιτειται γενικη συνελευση και εγκριση και απο τους αλλους για να προχωρησει, οποτε δεν τη γλιτωνουν.
ομως αυτο ειναι σχετικο, αν δε σου δινουν τα χρηματα τι θα κανεις, ή θα τα παρεις με το ζορι ή θα πας δικαστικα για να τα παρεις καποτε.

ο καλυτερος τροπος ειναι η υπομονη και η συννενοηση.

Συνεννόηση?Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις??:hystericalbs1:

Ο κανονισμός λέει ότι για τις αλλαγές στην πολυκατοικία πρέπει να γίνετια γενική συνέλευση,μετά να πηγαίνεις σε συμβολαιογράφο κτλ.

Ξέρετε ποιά είναι η βλακεία.Έρχεσαι σε διαμάχη με ανθρώπους που πραγματικά στα πρήζουν μια ζωη.Ο πατέρας μου σαν αφελής που είναι έχει δεχτεί(γιατί κανείς άλλος δεν αναλαμβάνει) να είναι διαχειριστής για 22 χρόνια και τώρα πραγματικά τον γράφουν στα @@ τους.

Μάλλον αύριο θα πάει σε δικηγόρο για να δεί τί θα γίνει.Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.Λες και δεν έχουμε τις δουλειές και τα προβλήματά μας,μας φορτώνουν και με μαμακείες...

Περιμένω και την τοποθέτηση του Σατανά που μάλλον θα ξέρει κάτι περισσότερο.

Stamatis
25-10-12, 22:27
Δώστε τα κοινόχρηστα σε εταιρεια και τελειώσατε.

Lambros46
25-10-12, 22:27
Προφανώς βάζουν αντλία θερμότητας.
Αυτό νομικά δεν τους κατοχυρώνει απο την αποποίηση της πληρωμής των εξόδων θέρμανσης.
Η αναλογία τους σε χιλιοστά θα πληρωθεί στα βασικά πάγια - ο κανονισμός της πολυκατοικίας αναφέρει αυτή την περίπτωση- τα διαμερίσματα αυτά θα καταχωρηθούν στα κοινόχρηστα με τον τύπο που ισχύει για τα -κλειστά- διαμερίσματα.
Δεν ξέρω πως έχετε φτιάξει το καταστατικό σας, αλλά χρειάζεσαι εναν ενεργειακό μηχανικό και ένα δικηγόρο.

Ο S8N μπορεί να σου τυποποιήσει τα χιλιοστά για αυτούς.

Τα χιλιοστά τα έχουμε.Τα λεφτά δεν βλέπω να δίνουν...Και δεν ξέρω τί θα γίνει με την εγκατάσταση που θέλουν να κάνουν.Αυτοί έχουν ήδη κλείσει συνεργείο να αρχίσει μεθαύριο χωρίς καν να μας ρωτήσουν!

Stamatis
25-10-12, 22:29
Την πιθανότητα να βάλετε αντλία θερμότητας σε όλη την οικοδομή την έχετε διαγράψει?
πρόκειται για αποδεδειγμένα αποτελεσματικό και οικονομικό τρόπο θέρμανσης.
(αν βάζουν τέτοια)

Stathis
25-10-12, 22:29
το ξερω οτι η συννενοηση ειναι πολλες φορες πολυ δυσκολη και ψυχοφθορος.
οταν μπλεξεις ομως με τον αλλο τροπο θα ευχεσαι να ειχες κανει λιγο το μαλκα και να ειχε τελειωσει η ιστορια.
δεν λεω οτι μπορει παντα να γινει αυτο, αλλωστε τα δικαστηρια δεν ειναι γεματα τυχαια, ομως πιστευω οτι αξιζει να εξαντληθει πρωτα καθε περιθωριο.

Lambros46
25-10-12, 22:30
Επειδή μόλις κατάλαβα τί μου είπε ο πατέρας μου,αυτό το πράγμα σκοπεύουν να βάλουν https://www.quickandeasy.gr/epagogikos_levitas.html

Stathis
25-10-12, 22:33
μαλιστα, θα χαλασετε το συνεταιρισμο με τους πετρελαιαδες και θα γινετε συνεταιροι με τη δεη...thumb

Vasilis
25-10-12, 22:36
1.απαγορευεται οποιαδηποτε προσθηκη ή αλλιωση κοινοχρηστων χωρων χωρις την συγκαταθεση των 3/5 τουλαχιστον ιδιοκτητων της πολυκατοικιας!

2.Οσον αφορα τα κοινοχρηστα,ειναι υποχρεωμενοι να τα πληρωσουν αφου ενημερωσαν για τη μη χρηση του λεβητα μεταγενεστερα.

3.Αν ο κανονισμος πολυκατοικιας που διατηρειτε σαν πολυκατοικια ,αναγραφει για ''κλειστα διαμερισματα'' κ κανει αναφορα στο πετρελαιο,τοτε πληρωνουν ενα πολυ μικροτερο μερος παγιου απο οτι αν το ειχαν ανοιχτο (την ηλεκτροβανα τους) κ δεν χρησιμοποιουσαν καθολου πετρελαιο.


Σε καθε περιπτωση ,δεν πρεπει να πληρωσουν το ακριβες τιμημα του παγιου ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ κ μετα...κ οχι προγενεστερα.


Οσον αφορα τις πολυκατοικιες κ τους κανονισμος ειναι ενα περιπλοκο θεμα.
Σαφως...ο κακος χρονος περναει...ο κακος γειτονασς ΠΟΤΕ!:th_Laie_67-1:

Θα σου προτεινα κ γω να συμβουλευτεις (παραμασχαλα με τον κανονισμο σας) εναν δικηγορο οπως οι προλαλησαντες!


...καλα ξεμπερδεματα!:original:

spar@
25-10-12, 22:37
Λαμπρο κατι παρομοιο ειχαμε περσι στην Αθηνα που ξυπνησε ενας "μαγκας¨" και ειπε οτι επειδη δεν θα το λειτουργησει να του κοψουμε το παγιο...
τα ιδια και στην Λαρισα...
Λοιπον υπαρχει κανονισμος στις πολυκατοικιες που λεει οτι πρεπει να υπαρχει παγιο και μαλιστα βαση κανονισμου ειναι πολυ περισσοτερο τις % απο αυτα που εχουν συνηθως, ψαξε το γιατι παιζει θεμα με τα ποσα διαμερισματα ειναι κλπ!
Για να απαλλαγουν απ το παγιο (λογια δικηγορου) πρεπει να αναλαβει μηχανικος (ο μπαουερ), να τους απομονωσει τους σωληνες του νερου του καλοριφερ απ τους κεντρικους κομβους καθε οροφου!
σε μας που ηταν 3 οροφη πολυκατοικια για να γινει σε εναν ηθελαν 2000ευρο!
Το παγιο εχει συγκεκριμενο λογο που υπαρχει... ο βασικοτερος λογος ειναι οτι οποιος ανοιγει 1ος π.χ αν ανοιξει αυτος που μενει στον τελευταιο οροφο το ζεστο νερο θα περασει απ το δικτυο και μετα οταν ανοιξει αυτος στον πρωτο δεν θα χρειαστει πολυ ωρα να ζεστανει= δεν θα καψει τοσο...
επισης αυτοι που μενουν στα ακρα παντα καινε περισσοτερο, ενω στη μεση χαιρονται την ζεστασια των αλλων!χεχε

Lambros46
25-10-12, 22:37
μαλιστα, θα χαλασετε το συνεταιρισμο με τους πετρελαιαδες και θα γινετε συνεταιροι με τη δεη...thumb

Δεν καταλαβαίνουν λέμε.Εμείς στο διαμέρισμά μας δεν κάνουμε τίποτα.Το θέμα είναι το κατά πόσο μπορούν αυτοί να το κάνουν.Που ξέρω εγώ τί μαμακεία είναι αυτή?Που ξέρω στην τελική αν δεν σκάσει στο κεφάλι μου?(είμαι λίγο υπερβολικός αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε πώς το λέω)

Εν τω μεταξύ το επιχείρημά τους για το ότι δεν πληρώνουν για τη συντήρηση του καυστήρα είναι ότι δεν θα χρησιμοποιούν πετρέλαιο.Εγλω θα φταίω να γυρίσω να τους πώ ότι θα ανεβοκατεβαίνω με τις σκάλες και δεν θα πληρώνω για τη συντήρηση του ασανσερ??:th_Laie_67-1:

Stamatis
25-10-12, 22:38
Επειδή μόλις κατάλαβα τί μου είπε ο πατέρας μου,αυτό το πράγμα σκοπεύουν να βάλουν https://www.quickandeasy.gr/epagogikos_levitas.html

ειναι σαν να βάζεις εναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα να σου ζεστάνει τα καλοριφέρ στο σπίτι.

Η ενεργειακή του απόδοση είναι πολύ χαμηλή και τους έχουν πιάσει μάλλον κώτσους οτι θα είναι φτηνό κτλ.

Αστους να το βάλουν, η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο.

και εν προκειμένω, αυτοί φέτος, θα το φάνε παγωμένο....

Lambros46
25-10-12, 22:40
Δώστε τα κοινόχρηστα σε εταιρεια και τελειώσατε.
Εδώ κοιτάνε οι μ@λ@κες(γιατί περί τέτοιων πρόκειται) να κόψουν 10 και 20 ευρώ από την καθαρίστρια(δηλαδή μαξ 5 ευρώ ο καθένας το μήνα).Άντε να τους πείς ότι θα πληρώνουν και για εταιρεία κοινοχρήστων :th_Laie_67-1:

Vasilis
25-10-12, 22:41
Λαμπρο κατι παρομοιο ειχαμε περσι στην Αθηνα που ξυπνησε ενας "μαγκας¨" και ειπε οτι επειδη δεν θα το λειτουργησει να του κοψουμε το παγιο...
τα ιδια και στην Λαρισα...
Λοιπον υπαρχει κανονισμος στις πολυκατοικιες που λεει οτι πρεπει να υπαρχει παγιο και μαλιστα βαση κανονισμου ειναι πολυ περισσοτερο τις % απο αυτα που εχουν συνηθως, ψαξε το γιατι παιζει θεμα με τα ποσα διαμερισματα ειναι κλπ!
Για να απαλλαγουν απ το παγιο (λογια δικηγορου) πρεπει να αναλαβει μηχανικος (ο μπαουερ), να τους απομονωσει τους σωληνες του νερου του καλοριφερ απ τους κεντρικους κομβους καθε οροφου!
σε μας που ηταν 3 οροφη πολυκατοικια για να γινει σε εναν ηθελαν 2000ευρο!
Το παγιο εχει συγκεκριμενο λογο που υπαρχει... ο βασικοτερος λογος ειναι οτι οποιος ανοιγει 1ος π.χ αν ανοιξει αυτος που μενει στον τελευταιο οροφο το ζεστο νερο θα περασει απ το δικτυο και μετα οταν ανοιξει αυτος στον πρωτο δεν θα χρειαστει πολυ ωρα να ζεστανει= δεν θα καψει τοσο...
επισης αυτοι που μενουν στα ακρα παντα καινε περισσοτερο, ενω στη μεση χαιρονται την ζεστασια των αλλων!χεχε



σπαρακο..

το παγιο σε περιπτωση που 'αποκοπεις' απο το δικτυο θερμανης
ειναι πολυ μικροτερο του κανονικου.

στο λεω γιατι διαβασα προ ολιγων ημερων τον δικο μας κανονισμο.

δεν νοειται αλλωστε να χεις κοψει (μετα απο ειδοποιηση) την παροχη πετρελαιου κ να πληρωνεις παραπανω...

Stamatis
25-10-12, 22:41
Εδώ κοιτάνε οι μ@λ@κες(γιατί περί τέτοιων πρόκειται) να κόψουν 10 και 20 ευρώ από την καθαρίστρια(δηλαδή μαξ 5 ευρώ ο καθένας το μήνα).Άντε να τους πείς ότι θα πληρώνουν και για εταιρεία κοινοχρήστων :th_Laie_67-1:


αχχχ, για αυτό λέω μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα...

δυστυχώς, αυτά έχουν οι ανθρώπινες αγέλες...

spar@
25-10-12, 22:42
επειδη τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι πολυ με θερμανση και με λεβητες....
εχω να πω οτι δεν την ειχα δει την συγκεκριμενη μ...κια...αχχαχαχαχαχαχαχα
θελω να δω λιγο καποια πραγματα...
μια απορια, αυτο θα ειναι συνδεδεμενο στο κοινοχρηστο ρευμα κανω λαθος??

spar@
25-10-12, 22:45
σπαρακο..

το παγιο σε περιπτωση που 'αποκοπεις' απο το δικτυο θερμανης
ειναι πολυ μικροτερο του κανονικου.

στο λεω γιατι διαβασα προ ολιγων ημερων τον δικο μας κανονισμο.

δεν νοειται αλλωστε να χεις κοψει (μετα απο ειδοποιηση) την παροχη πετρελαιου κ να πληρωνεις παραπανω...

ναι αμα αποκοπεις δεν εχεις παγιο, εννοω για το παγιο θερμανσης...
για να αποκοπεις ομως χρειαζεται ενα σεβαστο ποσο, και οχι να κλεισεις μια βανα!

Lambros46
25-10-12, 22:47
επειδη τον τελευταιο καιρο ασχολουμαι πολυ με θερμανση και με λεβητες....
εχω να πω οτι δεν την ειχα δει την συγκεκριμενη μ...κια...αχχαχαχαχαχαχαχα
θελω να δω λιγο καποια πραγματα...
μια απορια, αυτο θα ειναι συνδεδεμενο στο κοινοχρηστο ρευμα κανω λαθος??

Αυτό είναι το καλύτερο.Δεν ξέρω από που σκ@τα παίρνει ρεύμα αυτό.Αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

Stathis
25-10-12, 22:49
αν εγκατασταθει κεντρικα απο το λεβητοστασιο θα παιρνει, απο που αλλου?
εκτος αν ο καθενας βαλει απο ενα τετοιο μαραφετι μεσα στο σπιτι του.
αλλιως θα πληρωνεις κι εσυ το μερτικο σου...:hystericalbs1:

Lambros46
25-10-12, 22:50
αν εγκατασταθει κεντρικα απο το λεβητοστασιο θα παιρνει, απο που αλλου?
εκτος αν ο καθενας βαλει απο ενα τετοιο μαραφετι μεσα στο σπιτι του.
αλλιως θα πληρωνεις κι εσυ το μερτικο σου...:hystericalbs1:

Ε ρε γλέντια!Ελάτε όλοι εδώ συντρόφια!

spar@
25-10-12, 22:55
Αυτό είναι το καλύτερο.Δεν ξέρω από που σκ@τα παίρνει ρεύμα αυτό.Αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει.

απ το κοινοχρηστο...χαχαχααχαχ
και θα βαλουν μετρητες!χαχαχαχαχαχα
διαβασα το πρωτο κουλο 99% βαθμος αποδωσης....
επισης τι πατεντα βρηκαν? γιατι ο θερμοσιφωνας μια ζωη ξερουμε οτι καιει παρα πολυ γι αυτο οι περισσοτεροι βαλανε ηλιακους κλπ...
τωρα βρηκαμε την πατεντα.... και χρειαζεται λιγοτερο ρευμα να ζεστανει 200 λιτρα νερο απο 60!
παντως ειναι η μεγαλυτερη χαζομαρα... μπορω να γραφω πολλα αρνητικα!
και οπως ειπα και περσι, το καλυτερο σε οσους ζουμε στην πολη σε σπιτια 10ετιας ειναι να συντηρησεις καλα τον καυστηρα σου και να καθαρισεις τον λεβητα σου, αυτο δεν θα στο κανει ο υδραυλικος αλλα ο ειδικος που θα εχει αναλυτη καυσαεριων να στον ρυθμισει σωστα...
ακομα και το φυσικο αεριο που στην αρχη το χρησιμοποιουσα στη Λαρισα, τα παγια εφτασαν σε απελπιστηκα νουμερα!

Eleni
25-10-12, 22:55
Υπαρχει αυτο το λινκ
https://www.pomida.gr/index.html

ειχα βρει αρκετες χρησιμες πληροφοριες,

Stamatis
25-10-12, 23:00
απ το κοινοχρηστο...χαχαχααχαχ
και θα βαλουν μετρητες!χαχαχαχαχαχα
διαβασα το πρωτο κουλο 99% βαθμος αποδωσης....
επισης τι πατεντα βρηκαν? γιατι ο θερμοσιφωνας μια ζωη ξερουμε οτι καιει παρα πολυ γι αυτο οι περισσοτεροι βαλανε ηλιακους κλπ...
τωρα βρηκαμε την πατεντα.... και χρειαζεται λιγοτερο ρευμα να ζεστανει 200 λιτρα νερο απο 60!
παντως ειναι η μεγαλυτερη χαζομαρα... μπορω να γραφω πολλα αρνητικα!
και οπως ειπα και περσι, το καλυτερο σε οσους ζουμε στην πολη σε σπιτια 10ετιας ειναι να συντηρησεις καλα τον καυστηρα σου και να καθαρισεις τον λεβητα σου, αυτο δεν θα στο κανει ο υδραυλικος αλλα ο ειδικος που θα εχει αναλυτη καυσαεριων να στον ρυθμισει σωστα...
ακομα και το φυσικο αεριο που στην αρχη το χρησιμοποιουσα στη Λαρισα, τα παγια εφτασαν σε απελπιστηκα νουμερα!
το καλύτερο ειναι να φτιάξεις τα τζάμια σου και τις πόρτες σου, να μειώσει τις απώλειες και μετά ολα τα άλλα.

τα πιό πολλά σπίτι έχουν συρόμενες τζαμόπορτες απο οπου παίζει ο διάβολος τη φλογέρα του απο τις εσοχές του τοίχου και επίσης έχουν ΠΑΝΤΟΥ χαραμάδες.

spar@
25-10-12, 23:01
το καλύτερο ειναι να φτιάξεις τα τζάμια σου και τις πόρτες σου, να μειώσει τις απώλειες και μετά ολα τα άλλα.

τα πιό πολλά σπίτι έχουν συρόμενες τζαμόπορτες απο οπου παίζει ο διάβολος τη φλογέρα του απο τις εσοχές του τοίχου και επίσης έχουν ΠΑΝΤΟΥ χαραμάδες.

το καλυτερο αλλα οχι το πιο οικονομικο....

Lambros46
25-10-12, 23:03
Πάντως υπάρχει γενικότερα τρελό "θέμα" με το πετρέλαιο.Χθές που είχα πάει mediamarkt γινόταν πανικός στο τμήμα με τα διάφορα ηλεκτρικά καλοριφέρ και τα διάφορα άλλα θερμαντικά προϊόντα.

Stathis
25-10-12, 23:04
τη σερνει τη τζαμοπορτα
την παιζει τη φλογερα

spar@
25-10-12, 23:06
Πάντως υπάρχει γενικότερα τρελό "θέμα" με το πετρέλαιο.Χθές που είχα πάει mediamarkt γινόταν πανικός στο τμήμα με τα διάφορα ηλεκτρικά καλοριφέρ και τα διάφορα άλλα θερμαντικά προϊόντα.

το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι?
να εισαι φοιτητης να πληρωνεις το πετρελαιο κανονικα και να μην το πληρωνουν αυτοι με τα ακριβα τζιπ και τις οικογενειες.... και ο διαχειρηστης να κλεινει την παροχη γιατι ειναι -..
και οταν τους χτυπας το κουδουνι να σου ανοιγουν με το αμανικο και αναψοκοκκινισμενοι γιατοι εχουν φουντωσει το τζακι στις μεζονετες τους...
αληθινο περιστατικο σε φιλο μου!χχααχαχχα
εγω ειχα φυσικο αεριο αυτονομη μοναδα και φετος ειναι η πρωτη χρονια με πετρελαιο!

Lambros46
25-10-12, 23:09
το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι?
να εισαι φοιτητης να πληρωνεις το πετρελαιο κανονικα και να μην το πληρωνουν αυτοι με τα ακριβα τζιπ και τις οικογενειες.... και ο διαχειρηστης να κλεινει την παροχη γιατι ειναι -..
και οταν τους χτυπας το κουδουνι να σου ανοιγουν με το αμανικο και αναψοκοκκινισμενοι γιατοι εχουν φουντωσει το τζακι στις μεζονετες τους...
αληθινο περιστατικο σε φιλο μου!χχααχαχχα
εγω ειχα φυσικο αεριο αυτονομη μοναδα και φετος ειναι η πρωτη χρονια με πετρελαιο!

https://now24.gr/wp-content/uploads/2012/09/mitsotakis2.jpg
Σου εύχομαι καλό και οικονομικό χειμώνα :hystericalbs1:

Stathis
25-10-12, 23:10
το χτυπαει το κουδουνι
το πληρωνει το πετρελαιο

spar@
25-10-12, 23:10
ενας λεβητας πρεπει να χει βαθμο αποδοσης απο 90% και πανω... οποιος εχει τουλαχιστον 80% ειναι τυχερος....
ποιος κανει ρυθμισμα με αναλυτη καθε χρονο?
ποιος κανει ρυθμισμα με διαφορετικο καυσιμο αναλογα τον προμυθευτη του?
ποιος κανει σωστο καθαρισμα στον λεβητα??
οι υδραυλικοι πολλες φορες για να διορθωσουν κατι που δεν ξερουν κανουν χειροτερες ζημιες...

Stamatis
25-10-12, 23:11
εμεις θα βάλουμε αντλία θερμότητας πάντως.


(τη βάζει την αντλία)

spar@
25-10-12, 23:12
https://now24.gr/wp-content/uploads/2012/09/mitsotakis2.jpg
Σου εύχομαι καλό και οικονομικό χειμώνα :hystericalbs1:

καλα καλα...
αλλος θα πληρωνει κοινοχρηστο ρευμα 600ευρο...
θα σας βαλουν τωρα και εξοδα για 3φασικο κοινοχρηστο ρευμα...:thumbsup::thumbsup:

Lambros46
25-10-12, 23:20
εμεις θα βάλουμε αντλία θερμότητας πάντως.


(τη βάζει την αντλία)

Κόστος???Ενα λινκ?Καμία μπόνους πληροφορία? :original:

m-power_01
25-10-12, 23:49
Αν η πολυκατοικία είναι καινούρια με αυτονομη θερμανση, η αποκοπή είναι εύκολο πράγμα.
Αν είναι παλαιότερη πιθανόν μπλέξατε.
Με αυτό το μαραφετι δυστυχως δεν θα κάνουν απόσβεση σύντομα...μπορεί και ποτέ.
Η απόδοση που ανακοινώνουν θα μπορούσε να ισχύει υπό συνθήκες, αν το έβαζαν στο σαλόνι τους.
Βασίζονται στην διαφορά τιμής πετρελαιου-ρευματος, λογαριαζοντας το νυχτερινο τιμολόγιο. Σε μία χωρα που τίποτα δεν είναι σταθερό. Αυριο καταργειται το νυχτερινο, ανεβαινει και το τιμολογιο και την κατσαμε.
Δεν έχει καμία σχεση με αντλία θερμότητας. Αυτη είναι η μονη σοβαρή πρόταση για εξοικονόμηση

Τελος μην μπλέξεις με δικηγόρους - δικαστήρια. Τον λόγο σου τον είπε ο Σταθης.

m-power_01
25-10-12, 23:52
ενας λεβητας πρεπει να χει βαθμο αποδοσης απο 90% και πανω... οποιος εχει τουλαχιστον 80% ειναι τυχερος....
ποιος κανει ρυθμισμα με αναλυτη καθε χρονο?
ποιος κανει ρυθμισμα με διαφορετικο καυσιμο αναλογα τον προμυθευτη του?
ποιος κανει σωστο καθαρισμα στον λεβητα??
οι υδραυλικοι πολλες φορες για να διορθωσουν κατι που δεν ξερουν κανουν χειροτερες ζημιες...

1000000000000 μπράβο! Δωσε μου το μεηλ του καθηγητή σου, να του κάνω print screen το post αυτό, να σε περάσει με απαλλαγή!

περιττο να σε πω ότι το κάνω...Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να πάρουμε εναν αναλυτή να τα κάνουμε μόνοι μαςthumb

Lambros46
25-10-12, 23:55
Αν η πολυκατοικία είναι καινούρια με αυτονομη θερμανση, η αποκοπή είναι εύκολο πράγμα.
Αν είναι παλαιότερη πιθανόν μπλέξατε.
Με αυτό το μαραφετι δυστυχως δεν θα κάνουν απόσβεση σύντομα...μπορεί και ποτέ.
Η απόδοση που ανακοινώνουν θα μπορούσε να ισχύει υπό συνθήκες, αν το έβαζαν στο σαλόνι τους.
Βασίζονται στην διαφορά τιμής πετρελαιου-ρευματος, λογαριαζοντας το νυχτερινο τιμολόγιο. Σε μία χωρα που τίποτα δεν είναι σταθερό. Αυριο καταργειται το νυχτερινο, ανεβαινει και το τιμολογιο και την κατσαμε.
Δεν έχει καμία σχεση με αντλία θερμότητας. Αυτη είναι η μονη σοβαρή πρόταση για εξοικονόμηση

Τελος μην μπλέξεις με δικηγόρους - δικαστήρια. Τον λόγο σου τον είπε ο Σταθης.

Φόρα κοστούμι και έλα να τους το εξηγήσεις :hystericalbs1:

Η πολυκατοικία έχει αυτόνομη θέρμανση.Αποκοπή σε τί Σπύρο?Δηλαδή αν είμαι μόνο εγώ που χρησιμοποιώ πετρέλαιο,θα πρέπει να πληρώνω μόνο εγώ τη συντήρησή του?Γιατί με αυτή τη λογική,μπορεί αυτός που μένει στον πρώτο όροφο αύριο να γυρίσει να μου πεί ότι θα σταματήσει να χρησιμοποιεί το ασανσέρ και έτσι να μην πληρώνει τα έξοδα συντήρησής του.

spar@
25-10-12, 23:56
Αν η πολυκατοικία είναι καινούρια με αυτονομη θερμανση, η αποκοπή είναι εύκολο πράγμα.
Αν είναι παλαιότερη πιθανόν μπλέξατε.
Με αυτό το μαραφετι δυστυχως δεν θα κάνουν απόσβεση σύντομα...μπορεί και ποτέ.
Η απόδοση που ανακοινώνουν θα μπορούσε να ισχύει υπό συνθήκες, αν το έβαζαν στο σαλόνι τους.
Βασίζονται στην διαφορά τιμής πετρελαιου-ρευματος, λογαριαζοντας το νυχτερινο τιμολόγιο. Σε μία χωρα που τίποτα δεν είναι σταθερό. Αυριο καταργειται το νυχτερινο, ανεβαινει και το τιμολογιο και την κατσαμε.
Δεν έχει καμία σχεση με αντλία θερμότητας. Αυτη είναι η μονη σοβαρή πρόταση για εξοικονόμηση

Τελος μην μπλέξεις με δικηγόρους - δικαστήρια. Τον λόγο σου τον είπε ο Σταθης.

ναι αν βαλεις εναν θερμοσιφωνο σε καθε "σωμα" με 0 σωληνωσεις εχει τον βαθμο αποδωσης που σου λενε...
εσυ τι μιλας εισαι ενεργειακος??
ααα ξεχασα στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι...

m-power_01
26-10-12, 00:01
ναι αν βαλεις εναν θερμοσιφωνο σε καθε "σωμα" με 0 σωληνωσεις εχει τον βαθμο αποδωσης που σου λενε...
εσυ τι μιλας εισαι ενεργειακος??
ααα ξεχασα στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι...

ειπα ότι 99% μπορεί να υπαρξει ύπο συνθηκες, απαραίτητη είναι να είναι στο σπίτι μέσα. Μόνο με την αντλία θερμότητας δεν είναι απαραίτητη η προυποθεση αυτη.
Όχι δεν είμαι ενεργειακός, υποψηφιος φανταρος είμαι...αλλά εχω φιλους που ξερουν

spar@
26-10-12, 00:10
ειπα ότι 99% μπορεί να υπαρξει ύπο συνθηκες, απαραίτητη είναι να είναι στο σπίτι μέσα. Μόνο με την αντλία θερμότητας δεν είναι απαραίτητη η προυποθεση αυτη.
Όχι δεν είμαι ενεργειακός, υποψηφιος φανταρος είμαι...αλλά εχω φιλους που ξερουν

ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
κ γω στη γειτονια μου την παλια ειχα ενα φιλο που ηξερε και επαιζε ακορντεον

m-power_01
26-10-12, 00:11
ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
κ γω στη γειτονια μου την παλια ειχα ενα φιλο που ηξερε και επαιζε ακορντεον

Πέρνα και εσύ τα άλλα 20 μαθήματα που σου έχουν απομείνει, και δήλωσε ότι θες:thefinger:

Lambros46
26-10-12, 00:12
ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
κ γω στη γειτονια μου την παλια ειχα ενα φιλο που ηξερε και την επαιζε ακορντεον

:shok::shok: σα δε ντρέπεσαι :hystericalbs1:

Lambros46
26-10-12, 00:13
Πέρνα και εσύ τα άλλα 20 μαθήματα που σου έχουν απομείνει, και δήλωσε ότι θες:thefinger:

Μου έχει πεί ότι θα δηλώνει αεροναυπηγός για να σου μπεί στο μάτι :th_Laie_67-1:

spar@
26-10-12, 00:13
Πέρνα και εσύ τα άλλα 20 μαθήματα που σου έχουν απομείνει, και δήλωσε ότι θες:thefinger:

αυτο ηταν εξυπναδα????

https://www.youtube.com/watch?v=8HELrgYizC4&feature=related

m-power_01
26-10-12, 00:16
αυτο ηταν εξυπναδα????

όχι προυπόθεση...:ranting2:
Συνέχισε με αυτό το βιολί και θα σε κάνω part time.

spar@
26-10-12, 00:19
όχι προυπόθεση...:ranting2:
Συνέχισε με αυτό το βιολί και θα σε κάνω part time.

αυτο ηταν απειλη??

https://www.youtube.com/watch?v=l47RmmmJfEw
εγω συνεχιζω αυτο το βιολι....

S8N
26-10-12, 00:20
Οι λέβητες συμπυκνώσεως Φ.Α. έχουν COP 105-107%! Οι απλοί λέβητες πετρελαίου σε καμία περίπτωση πάνω από 94% (εσωτερικός βαθμός απόδοσης). Αν είναι και υπερδιαστασιολογημένος και με κατεστραμμένη μόνωση (κάτι παλαιοί της ΘΕΡΜΙΣ), μιλάμε για συνολικό βαθμό απόδοσης πολύ κάτω από 90%.

Μια τοπική αερόψυκτη αντλία θερμότητος (σπλιτάκι) παλαιάς τεχνολογίας (10ετίας) έχει τουλάχιστον COP=2,5 και ΕΕR κοντά στο 3. Αν έχετε splitάκι και θέλετε να βρείτε το COP (coefficient of performance), διαιρέστε το capacity της θέρμανσης με το input. Κάντε το ίδιο για να βρείτε το EER (ψύξη). Ένα Daikin inverter που έχω στο γραφείο έχει COP>4 και EER=5,1!

Lambros46
26-10-12, 00:22
Οι λέβητες συμπυκνώσεως Φ.Α. έχουν COP 105-107%! Οι απλοί λέβητες πετρελαίου σε καμία περίπτωση πάνω από 94% (εσωτερικός βαθμός απόδοσης). Αν είναι και υπερδιαστασιολογημένος και με κατεστραμμένη μόνωση (κάτι παλαιοί της ΘΕΡΜΙΣ), μιλάμε για συνολικό βαθμό απόδοσης πολύ κάτω από 90%.

Μια τοπική αερόψυκτη αντλία θερμότητος (σπλιτάκι) παλαιάς τεχνολογίας (10ετίας) έχει τουλάχιστον COP=2,5 και ΕΕR κοντά στο 3. Αν έχετε splitάκι και θέλετε να βρείτε το COP (coefficient of performance), διαιρέστε το capacity της θέρμανσης με το input. Κάντε το ίδιο για να βρείτε το EER (ψύξη). Ένα Daikin inverter που έχω στο γραφείο έχει COP>4 και EER=5,1!

Κάπως έτσι ένοιωσα όταν το διάβασα https://donniesblog.files.wordpress.com/2009/10/complicated1.gif?w=510&h=309

m-power_01
26-10-12, 00:23
Οι λέβητες συμπυκνώσεως Φ.Α. έχουν COP 105-107%! Οι απλοί λέβητες πετρελαίου σε καμία περίπτωση πάνω από 94% (εσωτερικός βαθμός απόδοσης). Αν είναι και υπερδιαστασιολογημένος και με κατεστραμμένη μόνωση (κάτι παλαιοί της ΘΕΡΜΙΣ), μιλάμε για συνολικό βαθμό απόδοσης πολύ κάτω από 90%.

Μια τοπική αερόψυκτη αντλία θερμότητος (σπλιτάκι) παλαιάς τεχνολογίας (10ετίας) έχει τουλάχιστον COP=2,5 και ΕΕR κοντά στο 3. Αν έχετε splitάκι και θέλετε να βρείτε το COP (coefficient of performance), διαιρέστε το capacity της θέρμανσης με το input. Κάντε το ίδιο για να βρείτε το EER (ψύξη). Ένα Daikin inverter που έχω στο γραφείο έχει COP>4 και EER=5,1!

Πως φαίνεται ο άνθρωπος του ΙΕΚΕΜ ::worthy:

S8N
26-10-12, 00:25
Πως φαίνεται ο άνθρωπος του ΙΕΚΕΜ ::worthy:

Αυτό δε θα με εμποδίσει να τον πιω στις εξετάσεις του Γενάρη!

m-power_01
26-10-12, 00:25
Αυτό δε θα με εμποδίσει να τον πιω στις εξετάσεις του Γενάρη!

Βγήκε ημερομηνία????

spar@
26-10-12, 00:28
παραδιδω και ιδιαιτερα....:whistle:

S8N
26-10-12, 00:29
Βγήκε ημερομηνία????

Μπα, περιμένουν την έκθεση της τρόικας κι αυτοί.

m-power_01
26-10-12, 00:29
παραδιδω και ιδιαιτερα....:whistle:

Η σωστή διατύπωση είναι ''Η εταιρία μας παραδίδει ιδιαιτερα μαθήματα''
Προσεχε αυτες τις τασεις αυτονόμιας, μπορεί να συμβεί κάνα εργατικό ατυχημα :whistle:

Lambros46
26-10-12, 00:32
Η σωστή διατύπωση είναι ''Η εταιρία μας παραδίδει ιδιαιτερα μαθήματα''
Προσεχε αυτες τις τασεις αυτονόμιας, μπορεί να συμβεί κάνα εργατικό ατυχημα :whistle:

https://blogs.app.com/saywhat/files/2010/06/concrete-mixer.jpg

:whistle::whistle: :hystericalbs1:

spar@
26-10-12, 00:34
Η σωστή διατύπωση είναι ''Η εταιρία μας παραδίδει ιδιαιτερα μαθήματα''
Προσεχε αυτες τις τασεις αυτονόμιας, μπορεί να συμβεί κάνα εργατικό ατυχημα :whistle:

δεν υπαρχει πια εταιρια δεν τα εμαθες?
Το αφεντικο επεσε απ την κουκετα στο Ναυπλιο οπως ειχε ξεραθει και επαθε ολικη αμνησια...
ο γιατρος ειπε οτι χρειαζεται να τα μαθει ολα απ την αρχη... και περιμενουμε να βγει η αποζημιωση απ τον Ε.Σ για αμελεια (δεν ειχε καγκελα η κουκετα), η υποθεση θα δικαστει το 2041 τον Μαιο!
οπως καταλαβαινεις ψαχνω να ανοιξω κατι δικο μου!

aristent
26-10-12, 00:36
....
Μια τοπική αερόψυκτη αντλία θερμότητος (σπλιτάκι) παλαιάς τεχνολογίας (10ετίας) έχει τουλάχιστον COP=2,5 και ΕΕR κοντά στο 3. Αν έχετε splitάκι και θέλετε να βρείτε το COP (coefficient of performance), διαιρέστε το capacity της θέρμανσης με το input. Κάντε το ίδιο για να βρείτε το EER (ψύξη). Ένα Daikin inverter που έχω στο γραφείο έχει COP>4 και EER=5,1!

πες τα αυτα σε κανενα πωλητη του Κωτσοβουλου να σε κοιταει καπως ετσι: :shok:

:th_Laie_67-1:

m-power_01
26-10-12, 00:40
δεν υπαρχει πια εταιρια δεν τα εμαθες?
Το αφεντικο επεσε απ την κουκετα στο Ναυπλιο οπως ειχε ξεραθει και επαθε ολικη αμνησια...
ο γιατρος ειπε οτι χρειαζεται να τα μαθει ολα απ την αρχη... και περιμενουμε να βγει η αποζημιωση απ τον Ε.Σ για αμελεια (δεν ειχε καγκελα η κουκετα), η υποθεση θα δικαστει το 2041 τον Μαιο!
οπως καταλαβαινεις ψαχνω να ανοιξω κατι δικο μου!

Ετσι εύκολα παρατάς την ιδέα του πορις? :ranting2:

τραβα κοιμήσου... το πρωι 8 θα είμαι εκει εγω

spar@
26-10-12, 00:40
M_power_01
https://i1050.photobucket.com/albums/s420/nekro8aftis/contentsegment_15325202w1000_h0_r0_p0_s1_v1jpg.jpg

spar@
26-10-12, 00:41
Ετσι εύκολα παρατάς την ιδέα του πορις? :ranting2:

τραβα κοιμήσου... το πρωι 8 θα είμαι εκει εγω

αν πας 8 ελα να με παρεις!!!

GiannisRob
26-10-12, 00:43
M_power_01
https://i1050.photobucket.com/albums/s420/nekro8aftis/contentsegment_15325202w1000_h0_r0_p0_s1_v1jpg.jpg

Εγώ έτσι τον φαντάζομαι:

https://3.bp.blogspot.com/_u0XIriS-d3c/S72Hyinh0yI/AAAAAAAAPHs/A37rF1qMYYU/s1600/aqmi_081209-thumb-large.jpg

Αν και πολύ φοβάμαι ότι στο πρώτο επισκεπτήριο θα αντικρύσω αυτό:

https://2.bp.blogspot.com/_NXs7diqTeWA/Swm8OuvM8JI/AAAAAAAAHd8/sUKsXABPNPA/s1600/lampiri-taliban.jpg

m-power_01
26-10-12, 00:45
αν πας 8 ελα να με παρεις!!!

Από που? 7 και κατι θα είμαι σταθμό Λαρ.

spar@
26-10-12, 00:51
Από που? 7 και κατι θα είμαι σταθμό Λαρ.

κανεις πιατσα???
εγω 8 θα μαι Λιοσιων...χχααχχαχ

m-power_01
26-10-12, 01:26
κανεις πιατσα???
εγω 8 θα μαι Λιοσιων...χχααχχαχ

Εχει πεθάνει εκεί... δεν έχει κίνηση

Eleni
26-10-12, 02:42
Πέρνα και εσύ τα άλλα 20 μαθήματα που σου έχουν απομείνει, και δήλωσε ότι θες:thefinger:
20??????? χρωστας??????????:ranting2::ranting2::ranti ng2:

spar@
26-10-12, 03:03
20??????? χρωστας??????????:ranting2::ranting2::ranti ng2:

τι είναι 20 μαθήματα μένα ; 2 εξεταστικές !

wheelman
26-10-12, 12:51
ναι αμα αποκοπεις δεν εχεις παγιο, εννοω για το παγιο θερμανσης...
για να αποκοπεις ομως χρειαζεται ενα σεβαστο ποσο, και οχι να κλεισεις μια βανα!
Σπύρο
τι παραπάνω χρειάζεται εκτός απο την ηλεκτροβάνα στην περίπτωση που μιλάμε για αυτονομία και όχι δισωλήνιο?

Επίσης έχεις να μου συστήσεις κανέναν τυπάκο προκειμένου να μου ρυθμίσει/καθαρίσει λέβητα και καυστήρα?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
26-10-12, 13:34
τι είναι 20 μαθήματα μένα ; 2 εξεταστικές !
εγω τι να πω που χρωσταω 1 για πτυχιο εδω και 4 ετη και δεν με περναει με τπτ???:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:: ranting2::ranting2::ranting2:

Stamatis
26-10-12, 14:13
Ριχτης εναν πετσο να σε δει με αλλο ματι.

Lambros46
26-10-12, 14:26
εγω τι να πω που χρωσταω 1 για πτυχιο εδω και 4 ετη και δεν με περναει με τπτ???:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:: ranting2::ranting2::ranting2:

:shok::shok::shok: .Ξενέρα τρελή...Σε τί σχολή??

spar@
26-10-12, 18:28
Σπύρο
τι παραπάνω χρειάζεται εκτός απο την ηλεκτροβάνα στην περίπτωση που μιλάμε για αυτονομία και όχι δισωλήνιο?

Επίσης έχεις να μου συστήσεις κανέναν τυπάκο προκειμένου να μου ρυθμίσει/καθαρίσει λέβητα και καυστήρα?

συνηθως οι παλιες πολυκατοικιες εχουν κομβους σε καθε οροφο που διαμεριζονται οι σωληνες στα διαμερισματα, για να διακοπει πρεπει να κλεισει εκει το δικτυο!
καθε συστημα ειναι διαφορετικο και αυτα που λεμε ειναι γενικα...
Ηλια δεν εχω να σου προτεινω καποιον, αλλα αν απευθυνθεις σε καποιον ο οποιος εχει το θεωρητικο υποβαθρο (μηχανολογος κλπ) και εχει τον καταλληλο εξοπλισμο ( αναλυτη καυσαεριων, χαρτι και μολυβι) μπορει να στον φτιαξει...
οι περισσοτεροι υδραυλικοι π.χ αν βγαζει καπνα κλπ επειδη δεν εχουν αναλυτη θα στο ρυθμισει πιο φτωχο ή θα σου ξηλωσει κατι για να μπαλωσει κατι αλλο...
ολα βγαινουν με χαρτι και μολυβι...
ενα μπεκ πετρελαιου κοστιζει 1-2 ευρο για καυστηρα... και ομως το τσιγκουνευονται γιατι δεν ξερουν τι να επιλεξουν...
ειναι οπως ρυθμιζεις το αυτοκινητο... θα το αφηνατε να σας το ρυθμισει ο πλυντηριας??
η διαφορα ειναι οτι στο αυτοκινητο που δεν το τσιγκουνευεστε αμα το ρυθμισει λαθος θα σας κανει 1000ευρο διαφορα σε βενζινες (π.χ αναλογα τα κμ) ενω στον καυστηρα θα σας κανει 10.000ευρο διαφορα(π.χ αναλογα τα διαμερισματα και την χρηση)
η σωστη διαδικασια που την εχουμε κανει πολλες φορες σε εργαστηρια...
α) σωστο καθαρισμα λεβητα (καζανιου), βγαζωντας ολα τα "τουμπα" και καθαριζοντας μεσα τις τρυπες με βουρτσες
β) αλλαγη μπεκ πολυ μικρο κοστος, αφου υπολογισεις το ποσο χρειαζεται βαση καυστηρα και αντλιας και πιεσης
γ) αναλυτη καυσαεριων, γραφεις τις τιμες και τις συγκρινεις με τις σωστες...
δ) ρυθμισμα, αν χρειαζεται αερα αν χρειαζετε περισσοτερο καυσιμο αν χρειαζεται λιγοτερη πιεση η αντλια κλπ!

wheelman
26-10-12, 19:28
συνηθως οι παλιες πολυκατοικιες εχουν κομβους σε καθε οροφο που διαμεριζονται οι σωληνες στα διαμερισματα, για να διακοπει πρεπει να κλεισει εκει το δικτυο!Οκ εμάς έιναι καινούρια, οπότε δέν έχουμε τέτοιο θέμα,σε κάθε όροφο έχει συνδέσμους με τις ηλεκτροβάνες


καθε συστημα ειναι διαφορετικο και αυτα που λεμε ειναι γενικα...
Ηλια δεν εχω να σου προτεινω καποιον, αλλα αν απευθυνθεις σε καποιον ο οποιος εχει το θεωρητικο υποβαθρο (μηχανολογος κλπ) και εχει τον καταλληλο εξοπλισμο ( αναλυτη καυσαεριων, χαρτι και μολυβι) μπορει να στον φτιαξει...
οι περισσοτεροι υδραυλικοι π.χ αν βγαζει καπνα κλπ επειδη δεν εχουν αναλυτη θα στο ρυθμισει πιο φτωχο ή θα σου ξηλωσει κατι για να μπαλωσει κατι αλλο...Το ίδιο πιστεύω και εγώ χωρίς να είμαι ειδικός

ολα βγαινουν με χαρτι και μολυβι...
ενα μπεκ πετρελαιου κοστιζει 1-2 ευρο για καυστηρα... και ομως το τσιγκουνευονται γιατι δεν ξερουν τι να επιλεξουν...
Σωστά, κοστίζει γιατί ο καυστηρατζής πρίν 3 χρόνια το είχε χρεώσει μόνο σαν υλικό 30¤


ειναι οπως ρυθμιζεις το αυτοκινητο... θα το αφηνατε να σας το ρυθμισει ο πλυντηριας??
η διαφορα ειναι οτι στο αυτοκινητο που δεν το τσιγκουνευεστε αμα το ρυθμισει λαθος θα σας κανει 1000ευρο διαφορα σε βενζινες (π.χ αναλογα τα κμ) ενω στον καυστηρα θα σας κανει 10.000ευρο διαφορα(π.χ αναλογα τα διαμερισματα και την χρηση)
η σωστη διαδικασια που την εχουμε κανει πολλες φορες σε εργαστηρια...
α) σωστο καθαρισμα λεβητα (καζανιου), βγαζωντας ολα τα "τουμπα" και καθαριζοντας μεσα τις τρυπες με βουρτσες
β) αλλαγη μπεκ πολυ μικρο κοστος, αφου υπολογισεις το ποσο χρειαζεται βαση καυστηρα και αντλιας και πιεσης
γ) αναλυτη καυσαεριων, γραφεις τις τιμες και τις συγκρινεις με τις σωστες...
δ) ρυθμισμα, αν χρειαζεται αερα αν χρειαζετε περισσοτερο καυσιμο αν χρειαζεται λιγοτερη πιεση η αντλια κλπ!
Φίλε εμάς δέν κάνει όυτε τα μισά κάθε χρόνο, όταν έρχεται για συντήρηση και να βγάλει και το χαρτί[/QUOTE]

PANOS-E60
27-10-12, 09:59
Ηλία εχεις πμ.