PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] φλατζα ??



chief
25-10-12, 20:34
Στο τελευταιο αγωνα που εκανα τελη Ιουλιου το αμαξι ανεβασε θερμοκρασία. Ηταν μια μερα με πανω απο 40 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασία και στους πρωτους δυο γρηγορους γυρους που το αμαξι δεχόταν μεγαλη πιεση ευτυχως στην ευθεια προσεξα τον δειχτη θερμοκρασίας λιγο πριν το κοκκινο και εκοψα. Εκανα 500 μετρα χαλαρα και η ο δεικτης θερμοκρασίας πηγε στην μεση.

Την επομενη μερα αλλαξα λάδια, νερα, και το το Fan coupling (11 52 7 831 619) και το αμαξι κατα την διαρκεια των επομενων μηνων κυκλοφορουσε χωρις κανενα προβλημα.
Πριν δυο μερες, σε μποτιλιαρισμα προσεξα τον δεικτη θερμοκρασιας οτι ειχε ανεβει λιγο προς τα πάνω και αμεσος πηγα το αμαξι στο συνεργειο μου και ξεκινησαν τα ακολουθα τεστ.
-Το αμαξι εμεινε με αναμενο μοτερ για 1+ ωρα χωρις να ανεβασει
-Ακολουθως οταν το ανεβαζαμε στροφες, αρχιζε σιγα σιγα να ανεβαζει και θερμοκρασία.
-Εγινε leak testing ριχνοντας με πιεση αερα στους κυλινδρους ξεχωριστα και περιμενοντας να δουμε καποια ενδειξη στο νερο του ψυγειου ή του δοχειου χωρις να εχουμε καμια ενδειξη

Σημερα μπηκε καινουργιος θερμοστατης και η παλια μου αντλια την οποια ειχα αλλαξει προληπτικα πριν απο 6 μηνες περιπου και αυριο θα δουμε τι θα γινει...
Να αναφερω εδω οτι η αντλια που ηταν πανω στο αμαξι δεν ηταν η ΟΕΜ αλλα ηταν μαρκας LASO την αποια αγορασα απο το νετ και παρατηρησαμε οτι εχει διαφορετικη φτερωτη απ την ΟΕΜ.

Θα δουμε αυριο τι θα γινει γιατι θα το παρω και θα το βολταρω το σαββατοκυριακο. Αν ανεβασει παλι, μαλλον παμε για φλατζα.

spar@
25-10-12, 21:36
καμμενες φλατζες...
-- τα παραφλου σου απ οτι καταλαβα ειναι καθαρα...
--- τα λαδια σου ειναι καθαρα...
--- σε λειτουργια το αυτοκινητο δεν φουσκωνει τα παραφλου ουτε νοιωθεις οτι υπαρχει υπερβολικη πιεση στους σωληνες νερων?
--- δεν εχεις απωλεια παραφλου..
--- και για τελειωμα μετρηστε και μια συμπιεση μηπως χανει απο καπου αλλου...
οι μεταλλικες φλατζες δυσκολα καιγονται, το θεμα με τις θερμοκρασιες ειναι μεγαλη σπαζοκεφαλια....
Χριστοφορε καλη τυχη!
η αντλια μου φαινεται πιθανη....

spar@
25-10-12, 21:44
ασχετο αλλα εχω δει πολλα ακραια...
να εχει κοπει η φλατζα και να χει φραξει λιγο το λουκι του νερου απ την κυλινδροκεφαλη στο μπλοκ με 0 δειγματα...

STREETRACING
25-10-12, 21:47
Ψυγειο
Αν σε πάτημα ανεβάζει είναι και Ψυγειο
Αν δεν έχεις κατανάλωση νερού χωρίς καμμια απώλεια απο κολλαρο δεν είναι φλατζα
Ψυγειο βουλωμενο πολυ πιθανο.
Αν ήταν η αντλία θα τοχε εμφανίσει νωριτερα

S8N
25-10-12, 23:43
Ό,τι είπαν και οι προλαλήσαντες. Τα συμπτώματα της φλάντζας είναι πέρα για πέρα αναγνωρίσιμα. Κοίτα ψυγείο - θερμοστάτη - αντλία.

Lambros46
25-10-12, 23:46
Ό,τι είπαν και οι προλαλήσαντες. Τα συμπτώματα της φλάντζας είναι πέρα για πέρα αναγνωρίσιμα. Κοίτα ψυγείο - θερμοστάτη - αντλία.

Και αυτό στο είχε βγάλει το ΤΤ???Παπαπα.Δεν υπάρχει πια μηχανολογικό πρόβλημα που να μην στο έβγαλε??

alexk
25-10-12, 23:56
Χριστόφορε όπως τα είπαμε τις προάλλες, και εγώ πιστεύω έχεις πρόβλημα με το ψυγείο.

S8N
25-10-12, 23:57
Και αυτό στο είχε βγάλει το ΤΤ???Παπαπα.Δεν υπάρχει πια μηχανολογικό πρόβλημα που να μην στο έβγαλε??

Το Astra έβγαλε φλάντζα. Στο ΤΤ ράγισα την κυλινδροκεφαλή!

chief
26-10-12, 05:30
Το ψυγειο πηγε παλι για ελεγχο και καθαρισμα χθες και ηταν καθαρό.
Ελπιζω να ηταν η αντλία. Θα δειξει σημερα τι θα γινει.


ps. Ψυγειο εχω αγορασει εδω και καιρό καινουργιο Mishimoto αλλα μου λειπουν τα κολλαρα νερου. Τα εργοστασιακά δεν ταιριαζουν. Εχει κανεις κατι υπόψην ?

Thomelef
26-10-12, 08:33
Ψυγειο
Αν σε πάτημα ανεβάζει είναι και Ψυγειο
Αν δεν έχεις κατανάλωση νερού χωρίς καμμια απώλεια απο κολλαρο δεν είναι φλατζα
Ψυγειο βουλωμενο πολυ πιθανο.
Αν ήταν η αντλία θα τοχε εμφανίσει νωριτερα

συμφωνώ. επίσεις μπορεί να είναι και η φτερωτή, αλλά ο συμπέ την είχε αλλάξει.


Το ψυγειο πηγε παλι για ελεγχο και καθαρισμα χθες και ηταν καθαρό.
Ελπιζω να ηταν η αντλία. Θα δειξει σημερα τι θα γινει.


ps. Ψυγειο εχω αγορασει εδω και καιρό καινουργιο Mishimoto αλλα μου λειπουν τα κολλαρα νερου. Τα εργοστασιακά δεν ταιριαζουν. Εχει κανεις κατι υπόψην ?
τι εννοείς ρε συμπέ όταν λές λείπουν τα κολάρα νερού???


γενικά ένα απλό τέστ για το αν έχει καμμένη φλάντζα το αμάξι, μπορεί να γίνει και με το καλοριφέρ όταν αρχίζει το αμάξι και ανεβάζει θερμοκρασία.
αν με ανοιχτό καλοριφέρ δεν βγάζει μέσα ζεστό αέρα, τότε 100% το αμάξι έχει καμμένη φλάντζα.
απο την άλλη δεν νομίζω ότι το αμάξι έχει κάψει φλάντζα, γιατί ανεβάζει θερμοκρασία όταν δουλεύει με ανεβασμένες στροφές.
λογικά και εφόσων η αντλία νερού, η φτερωτή είναι αλλαγμάνα, το πρόβλημα προέρχεται απο το ψυγείο.
εμένα το καλοκαίρι που άλλαξα κόμπλερ φτερωτής, είχα ανεβασμένες θερμοκρασίες εντός πόλεως, ή σε μεγάλο φορτίο, ή όταν είχα ανναμένο το κλιματιστικό.
ειδικότερα τώρα που ο συμπέ αναφέρει και τα κολάρα του ψυγείου, νομίζω ότι απο'κει προέρχεται η ζημιά.
γενικά συμπέ, ψάξτο καλά, γιατί ακόμα και αν δεν έχεις καμμένη φλάντζα, το σίγουρο είναι να την κάψεις αν δεν λυθεί το πρόβλημα.

soc12r
26-10-12, 08:51
το πρόβλημα προέρχεται απο το ψυγείο.


Καιρος για αλλαγη... :thumbsup::thumbsup::thumbsup:

https://imageshack.us/a/img829/7002/img12191.jpg



https://www.mishimoto.com/bmw-e46-performance-aluminum-radiator-99-07.html

An ideal upgrade to the stock OEM radiator, the Mishimoto BMW E46 aluminum radiator will give your vehicle a cooler, more efficient running engine. Most people overlook the importance of installing an upgraded radiator in their engine, not only will it produce 30% greater cooling capacity, but it will also boost engine functions and prevent your car from overheating. All Mishimoto performance radiators are made with durable aircraft quality aluminum, feature a dual core, and polished end tanks. By replacing your stock BMW radiator you will notice a cooler, more efficient running engine. Mishimoto can solve your cooling problems with our durable, efficient aluminum radiator.

chief
26-10-12, 09:26
Εκανα το πρωτο τεστ εδω και καμια ωρα που το πηρα απ το συνεργειο και το αμαξι δουλευει κανονικα χωρις να ανεβασει θερμοκρασια.
Εκατσα και σε μποτιλιαρισμα για μιση ωρα, το ξεσκισα την αλλη μιση και μεχρι στιγμης όλα καλά.
Φυσικά ο καιρός ειναι πολυ πιο ψυχρος απ οτι προχθες. Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρόλο αυτο οσον αφορα φλατζα.
Θα δω τι θα γινει και το σαββατοκυριακο.




τι εννοείς ρε συμπέ όταν λές λείπουν τα κολάρα νερού???

Εχω το Mishimoto εδω και 20 μερες περιπου συμπε,https://www.ebay.co.uk/itm/Mishimoto-Alloy-Radiator-BMW-E46-M3-2001-2006-/230859584242?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35c04db2f2 αλλα τα εργοστασιακα κολαρα δεν εχουν καλη εφαρμογη σε αυτο το ψυγειο.
Ημουν ετοιμος να παραγγειλω κολαρα σιλικόνης https://www.ebay.co.uk/itm/Mishimoto-Silicone-Coolant-Hose-Kit-Black-BMW-E46-M3-1999-2006-/230823983202?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item35be2e7862 αλλα απ οτι βλεπω απ την φωτογραφια λειπει το σωληνακι επιστροφης του νερου στο δοχειο καθως και το μερος εξαερισμου που εχουν τα μαμα κολάρα.

STREETRACING
26-10-12, 10:45
σου εχει καψει καθολου νερο?
αν οχι ,δεν ειναι φλατζα 90%

turbodog
26-10-12, 11:05
Χριστοφορε, υπαρχει και ενα βελτιωμενο fan coupling που το βαζουμε στα κομπρεσσορατα. Αυξανει τις στροφες που κινειται η φτερωτη και πιστευω πως ειναι ενα καλο upgrade και στα ΝΑ σε χωρες που η θερμοκρασια χτυπαει ευκολα 40αρια

https://store.activeautowerke.com/e36--e46--sport-fan-clutch-including-m3s-p69.aspx

Ακομη αν κανεις πολλα trackdays, μπορεις να δοκιμασεις και τον 55C θερμοστατη

https://store.activeautowerke.com/hi-performance-e46-m3-55-degree-thermostat-p70c48.aspx?Thread=True

chief
26-10-12, 11:17
σου εχει καψει καθολου νερο?
αν οχι ,δεν ειναι φλατζα 90%
Θα το αφησω να κρυωσει Γιαννη και θα ελεγξω αυριο πρωι τα νερα. Θα κανω τις βολτες μου και οταν κρυωσει θα ξανα τσεκαρω.
Αν δω οτι απο νερα ειναι οκ, τοτε θα βαλω το aftermarket ψυγειο.
Αν και εκει μου κανει προβλημα, θα πάω για φλατζα.


Χριστοφορε, υπαρχει και ενα βελτιωμενο fan coupling που το βαζουμε στα κομπρεσσορατα. Αυξανει τις στροφες που κινειται η φτερωτη και πιστευω πως ειναι ενα καλο upgrade και στα ΝΑ σε χωρες που η θερμοκρασια χτυπαει ευκολα 40αρια

https://store.activeautowerke.com/e36--e46--sport-fan-clutch-including-m3s-p69.aspx

Ακομη αν κανεις πολλα trackdays, μπορεις να δοκιμασεις και τον 55C θερμοστατη

https://store.activeautowerke.com/hi-performance-e46-m3-55-degree-thermostat-p70c48.aspx?Thread=True
Μητσο, τον θερμοστατη τον εχω εδω και δυο-τρεις μηνες αλλα δεν τον εχω τοποθετησει στο αμαξι μου γιατι ειναι και καθημερινο και δεν νομιζω να κάνει.
Θα τον δωσω στον Μανο που το παιζει γρηγορος.

STREETRACING
26-10-12, 11:32
Καλο το κομπλερ της active ,
αλλα δεν ξερω τις συνεπειες πανω στην φτερωτη κ στην αντλια μακροχρονια στην διαρκεια ζωης τους
εμενα πχ που το ψυγειο ηταν βουλωμενο εδω και κανα 2 χρονια μου εβγαλε το κομπλερ προς αναγκη αλλαγης στα 2 χρονια.
ενω το πρωτο αλλαχτηκε στα 5 χρονια.

alexk
26-10-12, 13:53
Χριστόφορε 2 πράγματα

1. Τι αντλία νερού είχες βάλεις όταν την είχες αλλάξει ?

2. Στα S54 πολλές φορές κόβεται η φλάτζα μεταξύ των κυλίνδρων.
Εκεί λοιπόν δεν χάνεις νερά αλλά έχεις υπερθέρμανση του κινητήρα γιατί το μείγμα πάει από τον ένα κύλινδρο στον άλλο.
Αυτό το κάνεις διάγνωση με το "leak down test".
Είδα τι έγραψες ότι το κάνατε, αλλά το να κοιτάτε για μπουρμπουλήθρες στο παγούρι είναι λάθος.
Δεν ξέρω άν κάνανε και κάτι άλλο.

Πως το κάνουμε αυτό λοιπόν (δεν έχει σχέση με τη μέτρηση συμπίεσης).

Βάζουμε το πιστόνι το ΚΝΣ (κάτω νεκρό σημείο) και με τις βαλβίδες κλειστές.
Εισάγουμε πίεση στον κύλινδρο (έχει αντάπτορα για το μπουζί) και περιμένουμε.
Άν η πίεση δεν πέφτει και φυσικά δεν ακούμε κάποια φύσημα (επειδή αέρας περνά στο δίπλα κύλινδρο και βγαίνει από τις βαλβίδες) ξέρουμε ότι είμαστε οκ.

Εδώ το μηχανάκι -> https://www.ebay.co.uk/itm/DUAL-GAUGE-LEAKDOWN-LEAK-DOWN-TESTER-NEW-/330584650378?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item4cf861728a

Εγώ πάντως θα πάρω ένα για εμένα, γιατί και συχνά συμβαίνει αυτό και φθηνό είναι.

Κάτι άλλο.
Δεν ξέρω γιατί αγόρασες αυτό το ψυγείο για να είμαι ειλικρινής.
Δεν βλέπω σε που είναι καλύτερο, πέραν του είναι από αλουμίνιο (άσε που δεν μπαίνει χωρίς πατέντες).
Εγώ λοιπόν σε αυτοκίνητο που έχει μελετημένο θερμοδυναμικά ψυγείο από το εργοστάσιο, δεν βλέπω το λόγο να βάλεις κάτι πρακτικά no-name γιατί δεν νομίζω ότι ο βελτιωτής έχει κάνει τεστ να δει τι απόδοση/επαγωγή έχει το ψυγείο στο αυτοκίνητο.

chief
26-10-12, 15:06
Καλησπερα Αλεξανδρε και ευχαριστω για τις πληροφορίες και ειδικά για το "leak down test"..

- Η αντλια νερου που εβαλα ηταν μαρκας Laso. Την αγορασα απο το νετ νομιζόμενος οτι ειναι η οεμ. Οταν την βγαλαμε εχθες ειδαμε οτι δεν ειναι η ιδια με την εργοστασιακή, ετσι βαλαμε πισω την δικια του.

-Πραγματι το στο τεστ που καναμε με τον αερα ειναι με τον ιδιο τροπο που εγραψες αλλα κοιταζαμε για μετακινηση νερου ή μπουμπουληθρες στο παγουρι.
Ενημερωσα τον μηχανικο μου για το ποστ σου και την Δευτερα θα γινει το τεστ οπως το εχεις γραψει.

-Το ψυγειο το σκεφτόμουν καιρό λόγο του οτι ενας-δυο φιλοι με ντριφταδικα που εχαν θεματα με θερμοκρασιες το καλοκαιρι το πηραν και ελυσαν το προβλημα τους.
Το αγορασα με την ευκαιρία "μικροτραυματισμου" του δικου μου ψυγειου και αφου ηταν αρκετα πιο φτηνο απο το εργοστασιακό. Πατεντα δεν θελει να μπει. Μια χαρα εκατσε απλα τα εργοστασιακα κολάρα δεν ταιριαζουν.

Lambros46
26-10-12, 15:08
Χριστόφορε δεν μπορείς να φτιάξεις κολάρα?

chief
26-10-12, 15:12
Δεν θελω. Πιο ευκολο ειναι να φτιαξω στο ψυγειο τις υποδοχες και να μπαινουν τα εργοστασιακα κολάρα.

STREETRACING
26-10-12, 15:17
οταν εβαλες την αντλια νερου δεν ειδαν οτι δεν ειναι ΟΕΜ?

turbodog
26-10-12, 15:27
Η μεταλλικη φλαντζα κυλινδρων στο S54 πασχει μεταξυ των κυλινδρων επειδη ειναι πολυ λεπτη σε αυτο το σημειο (λογω της συνεχους αυξανομενης διαμετρου των πιστονιων στην διαρκεια εξελιξης του κινητηρα καθως το S54 βασιζεται σε αλλο μπλοκ)
Το αποτελεσμα ειναι οτι σε αυξημενες θερμοκρασιες κυλινδρων, που προερχονται απο φτωχα μιγματα η απο παρατεταμενα και συνεχη φορτια κοντα στο οριο των στροφων (βλ. τελικες ταχυτητες χωρις κοφτη χιλιομετρων) να λιωνει η φλαντζα μεταξυ των κυλινδρων.
Στις φωτο βλεπετε ενα Μ3 με προγραμμα γνωστου ελληνα βελτιωτη υστερα απο σκληρη χρηση. Προφανως τα φτωχα μιγματα ψηλα, που εδωσαν 5-10 αλογα παραπανω, προκαλεσαν το λιωσιμο της φλατζας, ακριβως στο λεπτοτερο σημειο της, που ειναι και το πιο ευπαθες.
Δεν νομιζω η φλαντζα να πασχει και καπου αλλου οποτε ειναι πολυ δυσκολο να 'καει' σε αλλο σημειο και να προκαλεσει τα γνωστα προβληματα με 'φουσκωμενα νερα' η με νερο μεσα στα λαδια που συνηθως συμβαινουν σε αλλα αυτοκινητα.

chief
26-10-12, 15:27
Δεν νομιζω να το προσεξαν Γιαννη γιατι εξωτερικα δεν ειχαν διαφορες. Απλα η φτερωτη μεσα ειναι διαφιρετικη.
Η ευθυνη ειναι δικια μου βεβαια γιατι εχω τους πηγα τα εξαρτηματα και τους ειπα να τα βαλουν.

spar@
26-10-12, 18:10
Χριστόφορε 2 πράγματα

1. Τι αντλία νερού είχες βάλεις όταν την είχες αλλάξει ?

2. Στα S54 πολλές φορές κόβεται η φλάτζα μεταξύ των κυλίνδρων.
Εκεί λοιπόν δεν χάνεις νερά αλλά έχεις υπερθέρμανση του κινητήρα γιατί το μείγμα πάει από τον ένα κύλινδρο στον άλλο.
Αυτό το κάνεις διάγνωση με το "leak down test".
Είδα τι έγραψες ότι το κάνατε, αλλά το να κοιτάτε για μπουρμπουλήθρες στο παγούρι είναι λάθος.
Δεν ξέρω άν κάνανε και κάτι άλλο.

Πως το κάνουμε αυτό λοιπόν (δεν έχει σχέση με τη μέτρηση συμπίεσης).

Βάζουμε το πιστόνι το ΚΝΣ (κάτω νεκρό σημείο) και με τις βαλβίδες κλειστές.
Εισάγουμε πίεση στον κύλινδρο (έχει αντάπτορα για το μπουζί) και περιμένουμε.
Άν η πίεση δεν πέφτει και φυσικά δεν ακούμε κάποια φύσημα (επειδή αέρας περνά στο δίπλα κύλινδρο και βγαίνει από τις βαλβίδες) ξέρουμε ότι είμαστε οκ.

Εδώ το μηχανάκι -> https://www.ebay.co.uk/itm/DUAL-GAUGE-LEAKDOWN-LEAK-DOWN-TESTER-NEW-/330584650378?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item4cf861728a

Εγώ πάντως θα πάρω ένα για εμένα, γιατί και συχνά συμβαίνει αυτό και φθηνό είναι.

Κάτι άλλο.
Δεν ξέρω γιατί αγόρασες αυτό το ψυγείο για να είμαι ειλικρινής.
Δεν βλέπω σε που είναι καλύτερο, πέραν του είναι από αλουμίνιο (άσε που δεν μπαίνει χωρίς πατέντες).
Εγώ λοιπόν σε αυτοκίνητο που έχει μελετημένο θερμοδυναμικά ψυγείο από το εργοστάσιο, δεν βλέπω το λόγο να βάλεις κάτι πρακτικά no-name γιατί δεν νομίζω ότι ο βελτιωτής έχει κάνει τεστ να δει τι απόδοση/επαγωγή έχει το ψυγείο στο αυτοκίνητο.

Αλεξ αν εχει ρωγμη αναμεσα στου κυλινδρους το βλεπεις και με το συμπιεσομετρο... παλι θα χεις χαμηλοτερα νουμερα!
ετσι δεν ειναι?

alexk
26-10-12, 20:02
Αλεξ αν εχει ρωγμη αναμεσα στου κυλινδρους το βλεπεις και με το συμπιεσομετρο... παλι θα χεις χαμηλοτερα νουμερα!
ετσι δεν ειναι?

Όχι απαραίτητα γιατί η πίεση από τον δίπλα κύλινδρο/πιστόνι μπορεί να το επηρεάζει.


Καλησπερα Αλεξανδρε και ευχαριστω για τις πληροφορίες και ειδικά για το "leak down test"..

- Η αντλια νερου που εβαλα ηταν μαρκας Laso. Την αγορασα απο το νετ νομιζόμενος οτι ειναι η οεμ. Οταν την βγαλαμε εχθες ειδαμε οτι δεν ειναι η ιδια με την εργοστασιακή, ετσι βαλαμε πισω την δικια του.


Η φτερωτή μπορεί να κάνει πολύ μεγάλη διαφορά Χριστόφορε.
Δεν ξέρω, εγώ ειδικά για τέτοια πράγματα είμαι της άποψης εργοστασιακό και μόνο από αντιπροσωπεία.



-Το ψυγειο το σκεφτόμουν καιρό λόγο του οτι ενας-δυο φιλοι με ντριφταδικα που εχαν θεματα με θερμοκρασιες το καλοκαιρι το πηραν και ελυσαν το προβλημα τους.
Το αγορασα με την ευκαιρία "μικροτραυματισμου" του δικου μου ψυγειου και αφου ηταν αρκετα πιο φτηνο απο το εργοστασιακό. Πατεντα δεν θελει να μπει. Μια χαρα εκατσε απλα τα εργοστασιακα κολάρα δεν ταιριαζουν.

Τι αυτοκίνητα έχουν αυτοί που έλυσαν το πρόβλημα ?
Δεν ξέρω, εγώ προσωπικά δεν πείθομαι από εταιρείες τέτοιες ψιλοάγνωστές που βγάζουν ένα ψυγείο αλουμινίου.
Η τεχνογνωσία που έχουν θεωρώ ότι είναι πολύ μικρότερη.
Άλλωστε από το Ε36 και μετά, τα ψυγεία της BMW είναι εξαιρετικής ποιότητα και αντοχής.
Ρώτησε εδώ στο φόρουμ, πόσοι με Ε46 έχουν χρειαστεί να αλλάξουν ψυγείο ?

spar@
26-10-12, 20:05
Όχι απαραίτητα γιατί η πίεση από τον δίπλα κύλινδρο/πιστόνι μπορεί να το επηρεάζει.



Η φτερωτή μπορεί να κάνει πολύ μεγάλη διαφορά Χριστόφορε.
Δεν ξέρω, εγώ ειδικά για τέτοια πράγματα είμαι της άποψης εργοστασιακό και μόνο από αντιπροσωπεία.



Τι αυτοκίνητα έχουν αυτοί που έλυσαν το πρόβλημα ?
Δεν ξέρω, εγώ προσωπικά δεν πείθομαι από εταιρείες τέτοιες ψιλοάγνωστές που βγάζουν ένα ψυγείο αλουμινίου.
Η τεχνογνωσία που έχουν θεωρώ ότι είναι πολύ μικρότερη.
Άλλωστε από το Ε36 και μετά, τα ψυγεία της BMW είναι εξαιρετικής ποιότητα και αντοχής.
Ρώτησε εδώ στο φόρουμ, πόσοι με Ε46 έχουν χρειαστεί να αλλάξουν ψυγείο ?
χμμ εξυπνο αυτο Αλεξ, αν καταλαβα καλα εννοεις οτι οπως βγαινει συμπιεση ετσι και μπαινει απο διπλα, αν βγαλεις μπουζι στον διπλα ομως???

alexk
26-10-12, 20:15
χμμ εξυπνο αυτο Αλεξ, αν καταλαβα καλα εννοεις οτι οπως βγαινει συμπιεση ετσι και μπαινει απο διπλα, αν βγαλεις μπουζι στον διπλα ομως???

Αυτό που λες έχει λογική thumb.
Αλλά από την άλλη γιατί να το κάνεις (να μιζάρεις κτλ κτλ) ?

STREETRACING
26-10-12, 20:20
Εγω άλλαξα Ψυγειο τον σεπτεμβριο στα 127000 χλμ

spar@
26-10-12, 20:21
Αυτό που λες έχει λογική thumb.
Αλλά από την άλλη γιατί να το κάνεις (να μιζάρεις κτλ κτλ) ?

γιατι κανεις δουλεια μονο με ενα συμπιεσομετρο!χεχε
ενω με το αλλο θες και κομπρεσσερ αερα..
Αλεξ βρες μας 2 δουλειες να ερθουμε με τον Μ-ΠΑΟΥΕΡ να φτιαξουμε ενα μεγαλο γκαραζ...χααχχαχαχα
υ.γ εχεις κομπρεσσερ αερα? αν ναι θα σου στειλω ενα πμ να σε ρωτησω κατι!!!:thumbsup:

alexk
26-10-12, 21:02
υ.γ εχεις κομπρεσσερ αερα? αν ναι θα σου στειλω ενα πμ να σε ρωτησω κατι!!!:thumbsup:

Έχω, στείλε ότι θέλεις.

chief
26-10-12, 21:10
Τι αυτοκίνητα έχουν αυτοί που έλυσαν το πρόβλημα ?
Δεν ξέρω, εγώ προσωπικά δεν πείθομαι από εταιρείες τέτοιες ψιλοάγνωστές που βγάζουν ένα ψυγείο αλουμινίου.
Η τεχνογνωσία που έχουν θεωρώ ότι είναι πολύ μικρότερη.
Άλλωστε από το Ε36 και μετά, τα ψυγεία της BMW είναι εξαιρετικής ποιότητα και αντοχής.
Ρώτησε εδώ στο φόρουμ, πόσοι με Ε46 έχουν χρειαστεί να αλλάξουν ψυγείο ?
Τα αμαξια ηταν το ενα Μ3 Ε36 και το αλλο Ε30 με μοτερ S52. Eιχαν προβλημα τις ζεστες μερες (και ειδικα σε μια αργη πιστα) και με την αλλαγη ψυγειου το ελυσαν.

Η αληθεια να λεγεται δεν εχω ιδεα ποσο καλό μπορει να ειναι το ψυγειο του Μ3 Ε46, αλλα εκρινα και θεωρω οτι ενα αλουμινενιο ψυγειο με μεγαλυτερη χωριτηκοτητα δεν ειναι και ασχημη ιδεα για καποιον σαν και εμενα που βαζει 20-25 φορες τον χρονο το αμαξι σε πιστα και ιδικά σε Κυπριακες καιρικές συνθηκες.

Να πω εδω σε οσους δεν γνωριζουν οτι η ζεστη εδω ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο την Ελλαδα. Ποσο μαλλον με τις καιρικες συνθηκες που βαζουν τα Αγγλοι και οι υπολοιποι Ευρωπαιοι τα CSL στην πιστα .

alexk
26-10-12, 21:15
Τα αμαξια ηταν το ενα Μ3 Ε36 και το αλλο Ε30 με μοτερ S52. Eιχαν προβλημα τις ζεστες μερες (και ειδικα σε μια αργη πιστα) και με την αλλαγη ψυγειου το ελυσαν.

Η αληθεια να λεγεται δεν εχω ιδεα ποσο καλό μπορει να ειναι το ψυγειο του Μ3 Ε46, αλλα εκρινα και θεωρω οτι ενα αλουμινενιο ψυγειο με μεγαλυτερη χωριτηκοτητα δεν ειναι και ασχημη ιδεα για καποιον σαν και εμενα που βαζει 20-25 φορες τον χρονο το αμαξι σε πιστα και ιδικά σε Κυπριακες καιρικές συνθηκες.

Να πω εδω σε οσους δεν γνωριζουν οτι η ζεστη εδω ειναι αρκετα μεγαλυτερη απο την Ελλαδα. Ποσο μαλλον με τις καιρικες συνθηκες που βαζουν τα Αγγλοι και οι υπολοιποι Ευρωπαιοι τα CSL στην πιστα .

Δεκτόν Χριστόφορε, καταλαβαίνω τι λες.

chief
26-10-12, 21:27
Αλεξ βρες μας 2 δουλειες να ερθουμε με τον Μ-ΠΑΟΥΕΡ να φτιαξουμε ενα μεγαλο γκαραζ...χααχχαχαχα

Δεν ερχεστε και οι τρεις εδω να μου φτιαξετε το αμαξι και να αφησετε τις θεωριες ?
Θα του κανετε και τεστ ντράιβ για καμια βδομαδα μεσα στην πιστα να δουμε αν εγινε καλη δουλεια :original:

alexk
26-10-12, 21:38
Δεν ερχεστε και οι τρεις εδω να μου φτιαξετε το αμαξι και να αφησετε τις θεωριες ?
Θα του κανετε και τεστ ντράιβ για καμια βδομαδα μεσα στην πιστα να δουμε αν εγινε καλη δουλεια :original:

Έφτασα αύριο κι'όλας ?
Έχεις αρκετά ελαστικά ?
:thumbsup:

chief
26-10-12, 21:45
3 σετ τα εχω
φτανουν ?:whistle:

spar@
27-10-12, 01:14
Χριστοφορε άστους να παίζουν στην πίστα εμείς θα πάμε για πιπινια!! Χαχα

chief
27-10-12, 12:41
Στα S54 πολλές φορές κόβεται η φλάτζα μεταξύ των κυλίνδρων.
Εκεί λοιπόν δεν χάνεις νερά αλλά έχεις υπερθέρμανση του κινητήρα γιατί το μείγμα πάει από τον ένα κύλινδρο στον άλλο.
Αυτό το κάνεις διάγνωση με το "leak down test".
.
Αν οντως συμβαινει αυτο, δεν υπάρχει πιθανοτητα να φανει απο μετρησεις σε Oxygen Sensors ??

turbodog
27-10-12, 14:14
Αν οντως συμβαινει αυτο, δεν υπάρχει πιθανοτητα να φανει απο μετρησεις σε Oxygen Sensors ??

Αν καει η φλαντζα μεταξυ των κυλινδρων, ενα απο τα συμπτωματα ειναι το ασταθες ρελαντι

chief
27-10-12, 15:51
Δεν εχω ασταθες ρελαντι!

Να πω οτι σημερα το κυκλοφορησα πάνω απο δυο ωρες χωρις κανενα θεμα. Μπορει να ηταν η αντλια.

Θα δειξει αποψε και αυριο.

spar@
27-10-12, 19:04
ειχε βασικη πιθανοτητα απ την αρχη...

spar@
28-10-12, 20:22
Χριστοφορε ολα καλα ή να στειλω τον πιτσιρικα για αλλαγη φλατζας???

chief
29-10-12, 06:14
Ολα καλα Σπυρο, μεχρι στιγμης. Το Σαββατοκυριακο επεσε μεγαλο ξεσκισμα και δεν ειχα κανενα θεμα. Σημερα μπορει να αλλαξω και το ψυγειο να δουμε τι γινετε και αμα ειναι να στειλεις τον πιτσιρικά να σκουπισει τα κολάρα.
Θα προσπαθήσω να βρω τον χρονο και την διαθεση να βαλω μια τετραδα ημισλικ και να πάω στον τόπο του εγκλήματος για τεστ θερμοκρασιας και αναρτησης.


υγ. Υπαρχει περιπτωση να ειναι φλατζα και να μην ανεβαζει θερμοκρασια λόγο του οτι οι καιρικες συνθηκες ειναι διαφορετικες τωρα απ οτι ηταν την περασμενη εβδομαδα ??

υγ2. Η Nitron ειναι σε αλλο επιπεδο μεχρι στιγμης !!!

turbodog
29-10-12, 09:24
Χριστοφορε απο οτι φαινεται μαλλον δεν εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα με την φλαντζα. Το πιθανοτερο ειναι, οτι λογω τρομπας, το ψυκτικο υγρο δεν εκανε σωστη κυκλοφορια με αποτελεσμα τις ζεστες μερες να σηκωσει θερμοκρασια.
Αν ειχες καψει φλαντζα, πιστευω οτι θα ειχες και εσυ σαν συμπτωμα το ασταθες ρελαντι.
Μια καμμενη φλατζα στα S54, επειδη ακριβως καιγεται μεταξυ των κυλινδρων, μπορει να προκαλεσει και ζημια στα τοιχωματα των κυλινδρων απο τοπικα αυξημενες θερμοκρασιες λογω του συνεχους blow-by καυσαεριων απο τον ενα κυλινδρο στον αλλο.

STREETRACING
29-10-12, 09:29
Ασταθες ρελαντι εχει οταν την καψει τελειως.
οταν ειναι αρχη δεν το κανει.

turbodog
29-10-12, 09:45
Ασταθες ρελαντι εχει οταν την καψει τελειως.
οταν ειναι αρχη δεν το κανει.

Οταν ξεκινησει, γρηγορα θα φτασει να την καψει τελειως καθως οι τοπικα αυξημενες θερμοκρασιες απο τα καυσαερια που διαφευγουν απο κει θα επειτεινουν το λιωσιμο της φλατζας

m-power_01
29-10-12, 11:49
Και εγώ πιστεύω ότι αν είχε τσιμπήσει λίγο η φλαντζούλα, σε τόσο χρονικό διάστημα και με το ξύλο που τρώει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (γιατί ο Σεφ ειναι άντρας και όχι λουγκρα) θα είχε ανοίξει σαν γαρύφαλλο το μπλοκ ανάμεσα στους κυλινδρους

chief
30-10-12, 08:36
υγ. Υπαρχει περιπτωση να ειναι φλατζα και να μην ανεβαζει θερμοκρασια λόγο του οτι οι καιρικες συνθηκες ειναι διαφορετικες τωρα απ οτι ηταν την περασμενη εβδομαδα ??

Αυτό το γνωριζει κανεις ρε παιδια ?

Thomelef
30-10-12, 08:48
στο υψηλό και συνεχόμενο φορτίο που είμαι σίγουρος ότι έτσι το δοκίμασες συμπέ, δεν κάνει και πολύ μεγάλη διαφορά η εξωτερική θερμοκρασία αν η φλάντζα είναι καμμένη.
πάλι θα ανέβαζε θερμοκρασία. μπορεί λίγο πιο αργά σε σχέση με πρίν, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το σκίζεις και να μην ανεβάσει στα κόκκινα.

m-power_01
30-10-12, 08:51
Χριστόφορε ετσι από περιέργεια μπορείς να ανεβάσεις μία φωτό με την φτερωτή της αντλίας που έβαλες ;(laso) φαίνεται η διάφορα απο φωτογραφία ;

chief
30-10-12, 11:34
Δεν νομίζω να φαινετε κατι απ τις φωτογραφίες. Η διαφορα ειναι οτι η φτερωτή στην Laso ειναι με 6 πτερυγια ενω στην εργοστασιακη ειναι με 4 ή 5 .
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/laso31.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/laso32.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/laso3.jpg

chief
30-10-12, 20:36
Παντως σημερα ενας φιλος μου ελεγε οτι η οεμ αντλια των Μ3 εχει πλαστικη φτερωτη που ειναι ελαφρυτερη και γυρναει πιο γρηγορα (με κοστος την αξιοπιστια) ενω η Laso εχει μεταλικη φτερωτη με αποτελεσμα να ειναι πιο αργη στην παροχη νερου.

Τωρα δεν ξερω αν ειναι αληθεια αυτα. Δεν προσεξα την οεμ αν ειναι με πλαστικη φτερωτη.

chief
03-11-12, 09:50
Αυτες τις μερες αλλαξα ψυγειο, θερμοστατη, αντλια και σημερα που εκανα τεστ το αμαξι μετα απο πιεση αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασια.

Παμε για φλατζα.

Thomelef
03-11-12, 09:54
Πω ρε πστ μου...
Μεγαλυτερη μλκια απο το πλανιαρισμενο καπακι στο μοτερ μας δε εχει γμτ.

turbodog
03-11-12, 10:04
Δυστυχως, δυσαρεστα νεα. Παρε καμια φωτο αν μπορεις, ωστε να δουμε καλυτερα το τι ακριβως εχει συμβει.

chief
03-11-12, 11:49
Μαλκιες...
Καλυτερα που ηρθε ετσι το πραγμα να ασχολουμαι μου εστω και λιγο με το αμαξι γιατι τωρα τελευταια εχει κολλησει το μυαλό μου σε πιο δυσαρεστα θεματα...

Σιδερα ειναι.
Θα το φτιαξω και τελος.:original:

ga41
06-11-12, 16:36
Καλή ανάρρωση Χριστόφορε

chief
15-11-12, 16:09
Το εβαλα στο συνεργειο σημερα και θα το αφησω λιγες μερες να το φτιαξει ο μηχανικος μου με την ησυχια του .
Τα εξαρτηματα όλα που θα χρειαστει ειναι δωρο απο εκεινον και μαλλον θα μου κανει και καλη τιμη στα εργατικα "υπο την προύπόθεση να μην του τα κανω μπαλόνια", οπως ειπε...

Ειπα να βαλω και το εργοστασιακό βολαν γιατι με την αλλαγη του δισκου σε καθε αλλαγη το αμαξι κλοτσάει πάρα πολύ.

Αν και δεν έχω κανενα θεμα με λάδια κλπ, σκεφτομαι να αλλαξω προληπτικά και μεταλλα των μπιελών οπως εκανε και ο Θωμας μιας και το αμαξι θα ειναι μεσα. Δεν αποφασησα ακομη για αυτο...
Το αυτοκινητο έχει σχεδόν 80 χιλιαδες χιλιόμετρα.

Θα κρατάω το θρεντ ενημερο οσον αφορά την φλάτζα και θα προσπαθησω να βαλω και φωτογραφίες όταν έρθει η ωρα. :original:

STREETRACING
15-11-12, 16:30
λογοι για τη ζημια τι μπορει να ειναι?
σου ειπε?

chief
15-11-12, 16:43
Δεν νομιζω να μπορει να πει κανεις με σιγουρια αυτο Γιαννη.

Εγω στην πιστα το επαθα απο υπερθερμανση.
Οταν εχεις το αμαξι στα ορια με 43+ βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια, μια δυσλειτουργεια ειτε απο την αντλία, ή τον θερμοστατη, ή απο fan clutch μπορει να φερει υπερθερμανση. Ισως να μην ειναι αρκετό και το εργοστασιακό συστημα ψυξης για θερμοκρασιες οπως ειναι οι κυπριακές, που ειναι πολύ ψηλές σε συνδιασμο με ενα μοτερ που δουλευει στην πιστα για αρκετα λεπτα και σε ψηλες στροφες.

Μαλακια δικια μου ομως ηταν, γιατι το προσεξα στα ελευθερα δοκιμαστικά οτι εκανε να ανεβασει θερμοκρασια και εκανα το λαθος αντι να φυγω, να μπω αλλες τρεις φορες μεσα με σκοπο να κερδισω τον αγωνα.

Thomelef
15-11-12, 18:46
συμπέθερε, με το καλό να βγεί και να είναι όλα οκ...αν μπείς στην διαδικασία να ανοίξεις και απο κάτω, μετά θα έχεις την καλύτερη εικόνα για την κατάσταση του μοτέρ σου. για μένα κάντο, είναι ένα κόστος που μόλις δείς το αμάξι ανοιγμένο θα πείς χαλάλι του.
για κανέναν λόγο δεν βάζεις τις ίδιες μπιελόβιδες. πέταμα και βάλε καινούριες...επίσεις κάνε και ένα καλό πλύσιμο να φύγει όλη η μάκα απο τα καθησμένα λάδια στα τοιχώματα.
απλά μην τρομάξεις αν στα πρώτα 50 χιλιόμετρα συμπληρώσεις κάνα ενάμιση λίτρο λάδια. ακούγεται τραγικό, αλλά μέχρι να κάτσει παντού το λάδι, περίπου τόσο θα σου ζητήσει.

chief
15-11-12, 19:05
Η αληθεια να λέγεται δεν θελω να το κανω αφου δεν ειχα προβλημα, αλλα απ την αλλη ξερω ότι θα ερθει η στιγμη που ισως μετανιωσω που δεν θα το κανω.
Οποτε, μαλλον θα αλλαξω και τα μεταλλα με καινουργια. Για τις βιδες δεν το συζητω συμπε οτι θα μπουν καινουργιες . Μην σου πω οτι μαλλον ARP θα μπουν σε περιπτωση που αλλαξω μεταλλα.

Thomelef
15-11-12, 19:28
θα προτιμούσα να έβαζα της κεφαλής, παρά των μπιελών συμπέ...άσχετα που το μοτέρ σου είναι μαμά και είναι υπερβολή να βάλεις τέτοιες βίδες, αν ήταν να αντικαταστήσω με πιο ενισχυμένες, θα έβαζα εκεί.
μην ξεχνάς άλωστε ότι το αμάξι σου τρώει αρκετά τρακντέι.

ρε κουφάλα, πλάκ πλάκα το έχεις λιώσει με την πίστα. ευθειοπιστάκιας είσαι ρε.

chief
15-11-12, 19:41
Μαλλον και για την κεφαλη ARP πηρε ο μηχανικός μου συμπεθερε.

Το εχω λιωσει Θωμα, αλλα μην ξεχναμε οτι λιγοι κανουν την συντηρηση που κανω εγω στο αμαξι.
Για μενα δεν υπάρχει καποιο όριο χιλιομετρων για να αλλαχθουν λαδια, βαβολινες, μπουζι, φιλτρα, φρενα, σινεμπλοκ κλπ.
Αλλαζονται τα πάντα πολύ τακτικά .

chief
18-11-12, 11:14
Κρητικέ, αν αποφασησω να γινω ο Fred ή o Barney απ τους "The Flintstones" και το φτιαξω ποδοκινητο χωρις μοτερ, παλι θα σου ρίξω !!



https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1559.jpg

STREETRACING
18-11-12, 11:29
Χριστοφορε μόνωση στο καπω δεν έχει;

chief
18-11-12, 11:38
Οχι, δεν εχει Γιαννη.

STREETRACING
18-11-12, 11:43
Έτσι είναι τα csl?
Είχα σκεφτεί κ εγω πολλές φορές να τη βγάλω.

chief
18-11-12, 11:46
Ετσι ειναι νομιζω.
Γιατι δεν την βγαζεις ? Επιπλεον βαρος ειναι :)

STREETRACING
18-11-12, 11:49
Για μόνωση του ήχου δεν τη βάζουν αυτη ;
Θα τη βγάλω , καλα λες.

chief
18-11-12, 11:57
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1556.jpg

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1558.jpg

STREETRACING
18-11-12, 12:38
Είχε αρπάξει τελικά η φλατζα χριστοφορε;

chief
18-11-12, 13:07
Ακομη δεν φτασαμε εκει.
Θα δουμε φιλε και ελπιζω να ειναι η φλατζα. Μεσα στις επόμενες 1-2 μερες που θα βγαλει ο μηχανικός μου την κυλινδροκεφαλή θα δειξει.

STREETRACING
18-11-12, 13:20
Αργεί η μου φαίνεται;

chief
18-11-12, 15:22
Αργει και θα αργησει.
Το μαγαζι εχει πολυ δουλεια. Ειναι τρεις μηχανικοι και δουλευουν καθημερινα και ασταματητα εκει.
Δεν γινεται να σταματησουν τα σερβις ,τις μικροζημιες, να διωξουν δουλεια και να ασχολουνται με ανοιγμα - κλεισιμο S54.
Ειναι και μια δουλεια που θελει αρκετη λεπτομερια, προσοχή σε πολλα σημεια και ηρεμία απ την μηχανικό.
Νομιζω ομως σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμο το μοτερ.

STREETRACING
18-11-12, 15:43
Με το καλο

Thomelef
18-11-12, 16:28
απο πάνω τουλάχιστο συμπέ, το μοτέρ δείχνει να είναι σε αρίστη κατάσταση.

chief
18-11-12, 17:19
απο πάνω τουλάχιστο συμπέ, το μοτέρ δείχνει να είναι σε αρίστη κατάσταση.


Συμπε, ξερεις οτι ουτε κομπλάρω ουτε και κρυβω πραγματα. Ομως και απο πανω και απο κατω, και δεξια και αριστερα το μοτερ και το αμαξι αριστο ειναι και ειμαι πολυ κολοφαρδος που το εχω. Αν ειχα και αλλου ειδους προβληματα θα τα εγραφα για ξεστραβωθει λιγος κόσμος.
Υπαρχουν αλλοι που ουτε παρουσιαση του αυτοκινητου τους δεν κανουν. Πιθανον να φοβουνται ...το κακό ματι και αναλώνονται σε αλλου ειδους συζητησεις. ;)
Εγω δεν ειμαι ετσι. Και να το ανατιναζα παλι φωτογραφιες θα το εβγαζα και να εκανα ποστ. Δεν ειμαι της νοοτροποιας οτι αμα παθει ενα αμαξι ζημια ή τρακαρει πρεπει να το κρυβουμε λές και ειναι καμια κολλητικη αρρωστια. Ουτε της νοοτροποιας οτι "το αμαξι ειναι τζαμι γιατι το βολταρω μια φορα το εξαμηνο και δεν το βλεπει ουτε ηλιος ουτε και βροχη"


Παρ' όλα τα track days που του είχα κάνει δεν μου είχε παρουσιασει το παραμικρό προβλημα οσον αφορά το μοτερ και δεν μου είχε καψει ποτε ουτε σταγονα λάδι . Οσο εβαζα, τόσο εβγαζα. Ουτε σταγονα λιγοτερη.
Οταν πριν 3-4 μηνες πηγα για ρυθμιση βαλβιδων, ακομη και εκει ηταν μια χαρα χωρις να χρειάζονται ρυθμιση.

Εγω ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι το inspection 1-2-3 και ουτε θελω να μαθω. Αυτο που ξερω ειναι οτι στο αυτοκινητο μου τα πάντα αλλαζονταν σε πολυ τακτικα διαστηματα και λογο πιστας η συντηριση του αυτοκινητου ηταν προτεραιότητα και πανω απ όλα.
Δεν νομιζω να εχουν κανει πολλοι μεσα σε ενα χρονο 10-12 αλλαγες λαδιου-φιλτρου. Για βαβολινες, μπουζι, φρενα, φιλτρα, ξυδια κλπ εννοειτε οτι γινονταν και θα γινονται τις περισσοτερες φορες πριν απο την ωρα τους.
Δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε, περα απο την υπερθερμανση τον Ιουλιο στην πιστα και αυτο εγινε απο μαλακία δικιά μου.

Αριστη ηταν Συμπεθερε η κατασταση οχι μονο του μοτερ αλλα και ολου του αυτοκινητου, και αριστη θα ειναι παλι σε λιγες μερες.

Dathanaso
18-11-12, 17:21
Συμπε, ξερεις οτι ουτε κομπλάρω ουτε και κρυβω πραγματα. Ομως και απο πανω και απο κατω, και δεξια και αριστερα το μοτερ και το αμαξι αριστο ειναι και ειμαι πολυ κολοφαρδος που το εχω. Αν ειχα και αλλου ειδους προβληματα θα τα εγραφα για ξεστραβωθει λιγος κόσμος.
Υπαρχουν αλλοι που ουτε παρουσιαση του αυτοκινητου τους δεν κανουν. Πιθανον να φοβουνται ...το κακό ματι και αναλώνονται σε αλλου ειδους συζητησεις. ;)
Εγω δεν ειμαι ετσι. Και να το ανατιναζα παλι φωτογραφιες θα το εβγαζα και να εκανα ποστ. Δεν ειμαι της νοοτροποιας οτι αμα παθει ενα αμαξι ζημια ή τρακαρει πρεπει να το κρυβουμε λές και ειναι καμια κολλητικη αρρωστια. Ουτε της νοοτροποιας οτι "το αμαξι ειναι τζαμι γιατι το βολταρω μια φορα το εξαμηνο και δεν το βλεπει ουτε ηλιος ουτε και βροχη"


Παρ' όλα τα track days που του είχα κάνει δεν μου είχε παρουσιασει το παραμικρό προβλημα οσον αφορά το μοτερ και δεν μου είχε καψει ποτε ουτε σταγονα λάδι . Οσο εβαζα, τόσο εβγαζα. Ουτε σταγονα λιγοτερη.
Οταν πριν 3-4 μηνες πηγα για ρυθμιση βαλβιδων, ακομη και εκει ηταν μια χαρα χωρις να χρειάζονται ρυθμιση.

Εγω ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι το inspection 1-2-3 και ουτε θελω να μαθω. Αυτο που ξερω ειναι οτι στο αυτοκινητο μου τα πάντα αλλαζονταν σε πολυ τακτικα διαστηματα και λογο πιστας η συντηριση του αυτοκινητου ηταν προτεραιότητα και πανω απ όλα.
Δεν νομιζω να εχουν κανει πολλοι μεσα σε ενα χρονο 10-12 αλλαγες λαδιου-φιλτρου. Για βαβολινες, μπουζι, φρενα, φιλτρα, ξυδια κλπ εννοειτε οτι γινονταν και θα γινονται τις περισσοτερες φορες πριν απο την ωρα τους.
Δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε, περα απο την υπερθερμανση τον Ιουλιο στην πιστα και αυτο εγινε απο μαλακία δικιά μου.

Αριστη ηταν Συμπεθερε η κατασταση οχι μονο του μοτερ αλλα και ολου του αυτοκινητου, και αριστη θα ειναι παλι σε λιγες μερες.

Σωστός...!thumb

STREETRACING
18-11-12, 17:30
Γι αυτο μου αρέσουν οι αμερικάνοι .
Τα γράφουν όλα για όλα.
Μου έχουν λύσει ουκ ολίγες απορίες παρα πολλές φορές.

chief
21-11-12, 16:28
Η φλατζα ΔΕΝ ειναι κομμενη σε κανενα σημειο !!!

Αυτο που παρατηρησε ο μηχανικός αρχικα ειναι οτι (α) μεταξυ 5ου-6ου η φλατζα ηταν πιο λεπτη και (β) οτι οι βιδες που κρατανε το καπάκι δεν ηταν τοσο σφικτες οταν ξεβίδωνε.

Θα περιμενουμε αυριο τον υπευθυνο του ρεκτιφιε να ερθει επι τόπου να μελετησει τα σημαδια και τα "πατηματα" που εχει κανει η φλατζα στο καπακι και στο μπλοκ .

Οι κυλινδροι μεσα ηταν σε αριστη κατασταση χωρίς κανενα γδαρσιμο.

Καμια ιδεα ρε παιδια ? Αλεξ ? Τουρμποντογκ? ΝικΜ3?(που χαθηκες μαμημενε αντρα!), Σπυροι Λουγκρες ?

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1567.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1566.jpg

STREETRACING
21-11-12, 17:54
Εφόσον τα πάντα είναι σε καλή κατάσταση , τρόμπα νερού , κομπλερ, Ψυγειο.
Μπορεί κ απο λειτουργία σε κόκκινα κ λογω αλουμινενιου μπλοκ κ καπακιου να ξεσφιχτουν οι βιδες κ να περνάνε τα νερά.

chief
21-11-12, 18:21
Αυριο ή μεθαυριο το πιο πιθανον, θα μετρηθουν απο το ρεκτιφιε τα παντα.
Παχος φλατζας, το μπλοκ και η κεφαλή.
Η κυλυνδροκεφαλη εχει λυθει και θα μπει στην πιεση να φανει αν υπαρχει καποιο ραγισμα.
Δεν μπορουσα να φανταστω ποσα εξαρτηματα και μπιχλιμπιδια ειναι μεσα.

Παντως ακομη και με την αφη, η παλια φλατζα ειναι πιο λεπτη απο την καινουργια.

alexk
21-11-12, 19:11
Παιδιά ο s54 έχει σιδερένιο μπλοκ !

Χριστόφορε καινούργιο ψυγείο γνήσιο είχες δοκιμάσει ?
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Η παλιά φλάτζα λογικό είναι να είναι πιο λεπτή είχε πιεστεί όταν φορέθηκε.
Οι βίδες όπως ξέρεις έχουν συγκεκριμμένη ροπή, το "ξέσφιχτες" δεν λέει τίποτα.

Τέλος καλό είναι να φλασάρεις το εργοστασιακό πρόγραμμα, φοράς βολάν οπότε πιθανό να είχε γαργαλήσει και το πρόγραμμα...

STREETRACING
21-11-12, 19:20
https://www.m3forum.net/m3forum/attachment.php?attachmentid=89027&d=1228062639


Ναι λάθος για το μπλοκ.
Αυτο που έγραψα ότι μπορεί οι βιδες να ξεσφιξουν απο πολύωρη λειτουργία σε κόκκινα κ να περνάνε τα νερά κ να υπάρχει υπερθερανση συμβαινει
Εφόσον όλα τα αλλα είναι σε τέλεια κατασταση

chief
21-11-12, 19:48
Γιαννη@ δεν ειμαι μελος στο m3forum.net δεν μπορω να διαβασω τι γραφει.

Αλεξ@ το δικο του ψυγειο το πηρα δυο φορες μεσα σε ενα 10ημερο για καθαρισμα. Την δευτερη φορά ο μαστορας νομιζε οτι τον δουλευαμε αφου απο την πρωτη φορα ηταν πεντακαθαρο. Την τριτη φορα, εβαλα και το aftermarket ψυγειο. Δεν νομιζω να ειναι το ψυγειο φιλε.
Αυτο με την παλια φλατζα που λές ειναι λογικό.
Θα μπει οπως ειπα και στην αρχη του θρεντ το εργοστασιακό βολαν πισω και πολυ σωστα θα φλασαρω και το εργοστασιακό προγραμμα. Οχι για το θεμα του βολαν, αλλα δεν ξερω αν το αμαξι ειχε προγραμμα και δεν το ηξερα.
Αν και ο προηγουμενος ιδιοκτητης με διαβεβαιωσε οτι ηταν μαμα και δεν εχω λόγο να μην τον πιστευω. Ομως θα φλασαρω ξανα για να ειμαι σιγουρος.

Το θεμα ειναι οτι εκ πρωτης οψεως δεν ειχα θεμα με φλατζα τουλαχιστον και αυτο με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου!
Ελπιζω να μην εχω καποια ζημια στην κεφαλη αυριο που θα μπει στην πίεση για ελεγχο. Αν και πιστευω οτι πρωτα γινεται ζημια στην φλατζα και μετα σε καπάκι ή μπλόκ.

alexk
21-11-12, 19:59
Το καθάρισμα Χριστόφορε τι ακριβώς κάνει ?

Εμένα μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό.
Πάντως άν η κεφαλή σου είναι ΟΚ, είναι 1000% το ψυγείο σου.

STREETRACING
21-11-12, 20:10
Χριστοφορε το άρθρο λέει ότι το μπλοκ μας είναι απο σίδερο κ όχι αλουμινενιο.
Αυτα που έγραψα μου τα είπε κ ο μηχανικός μου που τον πήρα τηλ κ φυσικά του είπα ότι όλα τα παρελκομενα είναι 1000% ok .
Τότε μου είπε ότι αν όλα είναι σίγουρα οκ τότε μπορει ναχει ξεσφιγμενες βιδες η και ραγισμενο καπάκι.
Το πόσο βέβαια τέλεια ήταν το κομπλερ, τρόμπα, κ Ψυγειο ΕΣΥ το ξέρεις.
Δεν εγραψες ποτε, νερό σου έκαιγε;

STREETRACING
21-11-12, 20:14
Το καθάρισμα Χριστόφορε τι ακριβώς κάνει ?

Εμένα μου ακούγεται λίγο περίεργο αυτό.
Πάντως άν η κεφαλή σου είναι ΟΚ, είναι 1000% το ψυγείο σου.

Ο ψυγειας αφού βάλει κάτι ραβδους μέσα στο Ψυγειο καθαρίζει με αυτές τη μουργα ,αν έχει, κ μετα το καθαρίζει.
Αν είναι καλός είναι οκ με το καθάρισμα.
Απλά τα πλαστικά καπακια στην επανασύνδεση μπορει να σπάσουν.

spar@
21-11-12, 20:16
Xριστοφορε οπως ειπε και ο Αλεξης οι βιδες σφιγγουν με συγκεκριμενες ροπες και συνηθως μοιρες, οποτε στο ξεσφιγμα για να δεις πρεπει να τους δωσεις ελαχιστα οσο ειναι δεμμενο το καπακι για να δεις αν ειναι στα σωστα Ν το δυναμοκλειδο!
για να καταλαβεις χωρις δυναμοκλειδο οτι αλλες ειναι δεμμενες και αλλες οχι και μεγαλη διαφορα στο μεγεθος της φλατζας μιλαμε οτι το καπακι ειχε λυσει, οποτε στανταρ θα ειχε μπερδεψει λαδια και παραφλου και στανταρ θα ειχες δακρυα στην ακρη του μπλοκ...
που δεν ειχες....
επειδη ομως οπως σου ειπα και στην αρχη αυτου του θρεντ το θεμα σου και γενικα πολλες φορες το θεμα θερμοκρασιας ειναι σπαζοκεφαλια... και επειδη ελυσες το μοτερ σου, καντα ολα μεθοδικα οπως και κανεις....
ελεγχος πρεσαρισμα στο καπακι για τυχον φθορες... + μια ελαχιστη πλανη για να καθαρισει!
καλο καθαρισμα στο μπλοκ και ελεγχος, νεα φλατζα, νεα μπουζονια και σωστο σφηξιμο με τα ARP που εχουν διαφορετικα Νμ στο σφυξιμο!
απο εκει και περα αν το αυτοκινητο ειναι σωστο τοτε ειναι μια μικρη λεπτομερεια απ τα παραπανω, αν οχι τουλαχιστον εχεις αποκλεισει ενα ενδεχομενο!
επειδη το εχεις παρει ωραια το ολο θεμα, και επειδη εχεις θετικη ενεργεια και εισαι ευχαριστος ακομα και στις αναποδιες (που οπως εχω ξαναπει μακαρι τα προβληματα μας να εμεναν στις λαμαρινες) πιστευω οτι το θεμα σου οχι μονο θα διορθωθει αλλα το αυτοκινητο θα ειναι πιο αριστο απο πριν!

Thomelef
21-11-12, 20:50
το φίδι απ'την κρήτη διαβάζει και γελά, παρέα με μια ρακί.

turbodog
21-11-12, 21:11
Μια υποθεση...
Οι βιδες που χρειαστηκαν λιγοτερη προσπαθεια να ξεσφιξουν προφανως και δεν εσφιγγαν το καπακι με την απαραιτητη δυναμη. Αυτο δεν συμβαινει κατ'αναγκη γιατι ξεβιδωσαν αλλα με την παροδο του χρονου,τους αμετρητους κυκλους ψυξης-θερμανσης και τις υψηλες θερμοκρασιες ουσιαστικα 'ξεχειλωσαν' και χαλαρωσαν την πιεση μεταξυ καπακιου-κυλινδρου. Αυτο μπορει να ειχε ως αποτελεσμα ενα πολυ μικρο blow-by μεταξυ των συγκεκριμενων κυλινδρων που με την σειρα του ειχε ως αποτελεσμα τοπικη αυξηση θερμοκρασιας στο συγκεκριμενο σημειο και τα πρωτα σταδια λιωσιματος της φλαντζας. Το ολικο λιωσιμο της φλαντζας (και εν συνεχεια ζημια και στους κυλινδρους απο την συνεχη καταπονηση απο τις αυξημενες θερμοκρασιες) ειναι πιστευω κατι που δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη και εισαι τυχερος (αλλα και προνοητικος) που δεν το καθυστερησες αλλο. Δεν νομιζω να ειναι προγραμμα γιατι το φαινομενο εντοπιζεται μονο σε ενα σημειο της φλαντζας και μαλιστα εκει που οι βιδες που την συγκρατουν ηταν πιο χαλαρες.
Βαλε ΟΕΜ φλαντζα και βιδες κεφαλης ARP που σφιγγουν με περισσοτερα κιλα και ειναι πιο ανθεκτικες σε εφελκυση και θερμοκρασιες thumb

STREETRACING
21-11-12, 21:37
Αυτο ακριβώς που είπα πριν

chief
22-11-12, 04:56
Μια υποθεση...
Αυτο μπορει να ειχε ως αποτελεσμα ενα πολυ μικρο blow-by μεταξυ των συγκεκριμενων κυλινδρων που με την σειρα του ειχε ως αποτελεσμα τοπικη αυξηση θερμοκρασιας στο συγκεκριμενο σημειο και τα πρωτα σταδια λιωσιματος της φλαντζας. Το ολικο λιωσιμο της φλαντζας (και εν συνεχεια ζημια και στους κυλινδρους απο την συνεχη καταπονηση απο τις αυξημενες θερμοκρασιες) ειναι πιστευω κατι που δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη και εισαι τυχερος (αλλα και προνοητικος) που δεν το καθυστερησες αλλο.
Παντως Δημητρη η φλάτζα μεταξυ 5ου-6ου ηταν παρα πολυ λεπτη σε συγκριση πχ με το σημειο 1ου-2ου.
Απ την μια εκνευρίστηκα που δεν ειδα την φλατζα κομενη σε καποιο σημειο, απ την αλλη οταν προσεξα ποσο λεπτη ειχε γινει η φλατζα στο συγκεκριμενο σημειο, ειπα οτι αυτο που κανω τωρα θα το έκανα σιγουρα στο αμεσο μελλον απο κομμένη φλάτζα.

Εχω και αγωνα τις 2 του μηνα και δεν θα προλάβω μαλλον. Δεν με νιαζει για τον αγωνα. Για κατι γατακια που τους εριχνα 2 δευτερα και τωρα σηκωσανε κεφαλι παιρνω αναποδες. Θα τους ξεσκισω μολις το φτιαξω !!!
Ετσι μου εχετε να παρω το αεροπλάνο αποψε και να ανεβω Σερρες. Να ξεσπασω στον Κρητικό !

Λουγκρα, αμα με δεις μπροστα σου στις Σερρες να πας φαρμακειο να αγορασεις καμια αλοιφή.
Χωνι θα στον κανω.:devil:

STREETRACING
22-11-12, 07:31
Τελικά νερό σου καταναλώνε χριστοφορε τώρα που είχες τις υπερθερμανσεις;

chief
22-11-12, 07:52
Μπορω να πω όχι Γιαννη εκτος και αν μου καταναλωσε πολύ μικρη ποσοτητα (και δεν ειμαι και σιγουρος...)
Λιγες μερες πριν κατεβασω το μοτερ, ενα πρωι που το αμαξι ηταν κρυο, κοιταξα το δοχειο νερου και ειδα οτι η σταθμη ηταν μεχρι εκει που προβλεπεται.
Το μεσημερι το ξεκινησα και πηγα για ξεσκισμα για να το τεσταρω. Αφου ειδα οτι ανεβαζε θερμοκρασια ηρθα σπιτι και το επομενο πρωινο οταν ηταν το αμαξι κρυο, ανοιξα το δοχειο για να δω ποσο νερό κατανάλωσε.
Λοιπόν, δεν μπορεσα να καταλάβω.
ΑΝ καταναλωνε ηταν τόσο μικρη η ποσοτητα που ισως να κατεβηκε η σταθμη απ το παγουρι 2-3 χιλιοστα (και ακομη δεν ειμαι σιγουρος...)

Kostas_1
22-11-12, 08:05
Χριστοφορε μολις μου εκανε κλικ και θυμηθηκα κατι αναλογο:

το καλοριφερ σου δουλευε - εβγαζε ζέστη?

Εχω υποψη μου παρομοιο προβλημα υπερθερμανσεων που οφείλονταν σε κακη απαερωση μετα από αλλαγες στο συστημα ψυξης και αντιστοιχα έλλλειψη ψυκτικου υγρου η οποία ομως δεν φαίνονταν στον έλεγχο διότι ειχε μαζευτει ο αερας στο εσωτερικο κυκλωμα του καλοριφερ. Σε έλεγχο πιέσεων μαλιστα επισης δεν εβγαζε κανενα προβλημα.

Η μονη ενδειξη που ειχε ο πελατης και διαμαρτυρονταν ηταν ότι δεν εβγαζε το καλοριφερ θερμανση στη καμπινα!!!

Τελικα βεβαια και στην περιπτωση που λεω έγινε το ιδιο που κανεις και συ τωρα (ανοιγμα μοτερ κλπ)

chief
22-11-12, 09:25
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1575.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1576.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1579.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1578.jpg

chief
22-11-12, 09:33
Χριστοφορε μολις μου εκανε κλικ και θυμηθηκα κατι αναλογο:

το καλοριφερ σου δουλευε - εβγαζε ζέστη?

Εχω υποψη μου παρομοιο προβλημα υπερθερμανσεων που οφείλονταν σε κακη απαερωση μετα από αλλαγες στο συστημα ψυξης και αντιστοιχα έλλλειψη ψυκτικου υγρου η οποία ομως δεν φαίνονταν στον έλεγχο διότι ειχε μαζευτει ο αερας στο εσωτερικο κυκλωμα του καλοριφερ. Σε έλεγχο πιέσεων μαλιστα επισης δεν εβγαζε κανενα προβλημα.

Η μονη ενδειξη που ειχε ο πελατης και διαμαρτυρονταν ηταν ότι δεν εβγαζε το καλοριφερ θερμανση στη καμπινα!!!

Τελικα βεβαια και στην περιπτωση που λεω έγινε το ιδιο που κανεις και συ τωρα (ανοιγμα μοτερ κλπ)
Κωστα, ειμαι 99% οτι εβγαζε.
Ο μηχανικος μου όσες φορες μου αλλαξε νερα και ψυκτικο τις τελευταιες μερες που ημουν και παρον, οταν ξεκινουσε το αμαξι και το αφηνε για ωρα να δουλευει, ηταν πάντα με το καλοριφερ στο ζεστό αναμενο.
Μια δυο φορες που καθησα μεσα στο αμαξι οταν αυτο ηταν ξεκινημενο, το καλοριφερ δουλευε στο ζεστο.
Τωρα, αν ειχε την σωστη θερμοκρασια δεν ξερω...
Νομιζω υπάρχει και μια βαλβιδα για το καλοριφερ και πρεπει να την αλλαξω και αυτη.

STREETRACING
22-11-12, 09:42
Χριστοφορε Γιατί αποφασισες να λύσεις το αμάξι χωρίς να αρχίσει να καίει τουλάχιστον κάποιο ποσοστό νερού και να είσαι πιο σίγουρος για φλατζα;

chief
22-11-12, 09:53
Ρε Γιαννη μου, δεν μπορουσα να κανω track day.
Αμα ξανα πηγαινα πιστα θα το ανατιναζα.
Αλλαξα τα πάντα και το προβλημα με την θερμοκρασια οταν πιεζα το αμαξι δεν λυνοταν.
Τι επρεπε να κανω ? Ουτε και εμενα μου αρεσει που το βλεπω ετσι, αλλα θα το φτιαξω.

chief
22-11-12, 10:12
Μια σημειωση αφου το θρεντ ειναι και για να μαθαινουμε.
Στην φωτο πιο πανω ο μηχανικος δεν τροχίζει !!
Ενα ρουχο εχει εκει και καθαριζει.

pilot
22-11-12, 10:19
Τα μηχανήματα είναι για να δουλεύουν,για να χαλάνε,για να τα λύνουμε και να τα ξαναδένουμε..δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί αυτός που κάνει να ξέρει τι του γίνεται.
Όλα μια χαρά θα είναι Χριστόφορε, θα λυθεί το πρόβλημα.

STREETRACING
22-11-12, 10:44
Ο μηχανικός σου τι συμπέρασμα έβγαλε για την αιτία της υπερθέρμανσης;

chief
22-11-12, 16:44
-Το μπλοκ τσεκαριστικε απ το ρεκτιφιε και ειναι οκ
-Η κεφαλη μπηκε στην πιεση και δεν εχει κανενα ραγισμα ή κατι αλλο

-Η φλατζα είχε προβλημα.

Η μεταλλική φλατζα αποτελειτε απο τρεις μεταλλικες στρωσεις.
Ειχα γραψει οτι με την αφη, μου φαινόταν πολυ λέπτη ειδικα μεταξυ 5ου-6ου.
Φανηκε οτι μεταξυ 4ου-5ου και 5ου-6ου το μεσαίο μεταλλικό φύλλο ήταν κομμένο.

Αυριο θα γινει το ελαχιστο δυνατο πλανιαρισμα που ειναι μισο δεκατο του χιλιοστου και θα δουμε αν χρειαστει παραπάνω.


https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/fl4.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/fl43.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/fl42.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/fl5.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/fl41.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/fl47.jpg

Kostas_1
22-11-12, 19:01
Επιτελους ρε φιλε να μπει μια λογικη.

Η μεγαλυτερη επιτυχια σε τετοιες περιπτωσεις ειναι να βρεθει το προβλημα. Τωρα αργα βηματα και υπομονη για καλο δεσιμο.

Ξερω δεν κρατιεσαι, αλλα αντε κοντευει :)

alexk
23-11-12, 08:10
Χριστόφορε αυτό ακριβώς το πρόβλημα εντοπίζεται με το leak down test.

Πως και δεν το έπιασε ο μηχανικός σου ?

chief
23-11-12, 09:01
Αλεξ απ οτι σου ειπα και στο τηλεφωνο, το τεστ το καναμε καπως λανθασμενα βλέποντας την αντιδραση του νερου στο δοχειο αντι για την πτωση της πιεσης του αερα που βάλαμε στους κυλινδρους.
Παντως, επειδη ειμουν μπροστα την ωρα που καναμε το τεστ δεν ειχαμε καμια ενδειξη απο το παγουρι ρου νερου.
Το πιο πιθανόν να το εντοπιζαμε πιο γρηγορα αν γινοταν σωστα το τεστ βλεπωντας την πτωση στην πιεση του αερα.

Δεν ειμαι μηχανικός και οι γνωσεις μου στα μηχανολογικα ειναι περιορισμενες. Ομως απορω και εγω για το ποση συμπιεση μπορει να χανει το αμαξι απο μια φλατζα που φαινομενικα απο τις δυο πλευρες φαινοταν χωρις προβλημα και επρεπε να την ανοιξουμε προσεκτικα για να δουμε οτι εχει σχισμενο το μεσαίο φύλλο.

alexk
23-11-12, 09:15
Μάλιστα, έτσι εξηγείται.
Τότε αυτό είναι με βεβαιότητα το πρόβλημα.

Χριστόφορε, όπως σου είπα φλάσαρε το πρόγραμμα γιατί κάτι με κάνει να πιστεύω ότι έχει πρόγραμμα...
Το CSL δουλεύει πολύ φτωχό ψηλά και μερικοί το φτωχαίνουν και άλλο.
Και μετά παίρνεις τη φλάτζα στα χέρια.

chief
23-11-12, 09:45
Θα φλασάρω το προγραμμα ξανα και οταν βρω ωρα θα βαλω λιστα ολα τα εξαρτηματα που θα αλλαξω ειτε γιατι χρειαζεται, ειτε που θα αλλαξω προληπτικά.

Η κεφαλη ηρθε απο το μηχανουργειο.
Ευτυχως δεν ειχε κανενα στραβωμα για να χρειαστει πλανιαρισμα.
Εγινε μονο ενα πολυ ψιλο καθαρισμα μισό δεκατο του χιλιοστου.

STREETRACING
23-11-12, 10:25
Δεν είναι απαραίτητο να έχει προγραμμα το αμάξι για φλατζα.

chief
23-11-12, 10:38
Εγω πιστευω οτι δεν εχω προγραμμα. Με τον προην ιδιοκτητη εχω καλη επικοινωνια και θα μου το ελεγε.
Ομως θα φλασαρω ξανα το εργοστασιακό προγραμμα.

turbodog
23-11-12, 11:11
Δεν είναι απαραίτητο να έχει προγραμμα το αμάξι για φλατζα.

Συμφωνω Γιαννη. Υπαρχουν περιπτωσεις με stock προγραμμα που εχουν καψει και αυτα φλαντζα. Οπως εχω πει και παλαιοτερα η BMW με το S54 και προσπαθωντας να μεινει εντος συναγωνισμου με τα Porsche αναγκαστηκε ουσιαστικα να φτασει στα ορια το μπλοκ του S54 (που εχει βασιστει σε αλλο μικροτερο σε κυβισμο μπλοκ). Ετσι, και στην προσπαθεια να ανεβασει τα κυβικα (και φυσικα την ιπποδυναμη), εχοντας τον περιορισμο του ιδιου μπλοκ, κατεληξε με ενα μοτερ υποτετραγωνο (που στροφαρει 8αρες και με γραμμικη ταχυτητα πιστονιου στο θεο), και με τις αποστασεις μεταξυ των κυλινδρων να ειναι ελαχιστες καθως ανεβασαν την διαμετρο των πιστονιων οσο ηταν δυνατον.Αυτο σημαινε πολλη δουλεια για την BMW Motorsport κατα τον σχεδιασμο του κινητηρα (και μπραβο τους που καταφεραν και κατασκευασαν ενα τετοιο μοτερ σε μαζικη παραγωγη) με τιμημα ομως και την μειωμενη αξιοπιστια σε καποιους τομεις. Ενα απο αυτα ειναι και η φλαντζα τσιγαροχαρτο, οχι στο παχος αλλα στην αποσταση μεταξυ των κυλινδρων. Οι αυξημενες θερμοκρασιες προκαλουν ευκολα την φθορα της ακριβως στο σημειο που ειναι πολυ λεπτη.
Με ΟΕΜ φλατζα και ARP βιδες πιστευω οτι θα εισαι ΟΚ για παρα πολλα χιλιομετρα thumb

alexk
23-11-12, 12:18
Σχεδόν όλα τα αγγλικά csl με πρόγραμμα έχουν κάψει φλάτζα.
Δεν είπα ότι είναι απαραίτητο να έχεις πρόγραμμα να κάψεις φλάτζα αλλά αυξάνει δραματικά τις πιθανότητες.

alexk
23-11-12, 12:23
Χριστόφορε θα βάλεις τελικά arp βίδες ?

alexk
23-11-12, 12:24
Εγω πιστευω οτι δεν εχω προγραμμα. Με τον προην ιδιοκτητη εχω καλη επικοινωνια και θα μου το ελεγε.
Ομως θα φλασαρω ξανα το εργοστασιακό προγραμμα.

Άλλο βολάν ήξερες ότι είχες ? :whistle:

chief
23-11-12, 12:33
Χριστόφορε θα βάλεις τελικά arp βίδες ?
Ναι.


Άλλο βολάν ήξερες ότι είχες ? :whistle:
Ναι ρε. Πριν αγορασω το αμαξι το ηξερα.
Αφου ο Αγγλος μου εδωσε και το εργοστασιακό μαζι με τα ΟΕΜ φρενα και αναρτηση.

chief
04-12-12, 12:37
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1607.jpg

Ετοιμο να μπει το μοτερ.

Να πω οτι εχουν αλλαχτει παρα πολλα πραγματα και εγινε μια παρα πολυ καλη δουλεια.
Οτιδηποτε εκρινε ο μηχανικος οτι θα χειαστει αμεση ή μελλοντικα αλλαγη, το αλλαξαμε απο τωρα μιας και το μοτερ ηταν εξω απ το αυτοκινητο.

Φλατζες, τσιμουχες, σενσορες, λαστιχακια κλπ εχουν αλλαχτει με καινουργια. Ο καταλογος ειναι μεγαλος απο τα εξαρτηματα και σε καποια φαση μπορει να τον ποσταρω.
Εβαλα και το εργοστασιακό βολάν οπως φαινεται στην φωτογραφια και ελπιζω μεχρι την Πεμπτη να ξεκινησει το αμαξι χωρις προβλημα.

Ειναι το πρωτο S54 που ανοιγεται εδω.
Να ευχαριστησω και απο εδω τον Κωστα και τον Ανεστη της Papas Tuning https://www.papastuning.gr/ που βοηθησαν σε ενα θεμα τηλεφωνικος τον μηχανικό μου .
Οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες και το θεμα S54 το ξερουν απ εξω και ανακατωτά.

saulm3
04-12-12, 13:19
αντε με το καλο να μπει χριστοφορε.τωρα σκιστο δεν εχει αναγκη......

STREETRACING
04-12-12, 13:24
Το βολάν πόσο κοστίζει;

Kostas_1
04-12-12, 13:30
Ωραιος Χριστοφορε. Δεν θα χρειαστει καθολου στρωσιμο?

saulm3
04-12-12, 13:33
Ωραιος Χριστοφορε. Δεν θα χρειαστει καθολου στρωσιμο?

εγω μετα απο τετοια δουλεια το εκανα χαλαρα 500χιλιομετρα αλλαξα λαδια κ μετα σταδιακα το ανοιγα.

chief
04-12-12, 15:52
Το βολάν πόσο κοστίζει;
Ποιο βολαν ? Το εργοστασιακο ?
Δεν το εχω αγορασει Γιαννη. Μου το εδωσε ο πρωην ιδιοκτητης (μαζι με τα εργοστασιακα φρενα και αναρτηση) οταν αγορασα το αμαξι.


Ωραιος Χριστοφορε. Δεν θα χρειαστει καθολου στρωσιμο?
Δεν νομιζω Κωστα, αλλα για καμια 300αρια χιλιομετρα θα το προσεξω λιγο.

Ανυπομονώ να κανω track day. Λες και εχω παθει στερητικο συνδρομο.
Θα μπω μεσα και θα το κανω να κλαψει.

Kostas_1
04-12-12, 15:54
Δεν νομιζω Κωστα, αλλα για καμια 300αρια χιλιομετρα θα το προσεξω λιγο.

Ανυπομονώ να κανω track day. Λες και εχω παθει στερητικο συνδρομο.
Θα μπω μεσα και θα το κανω να κλαψει.

Να το προσεξεις. Μη βιαστεις και εχουμε άλλα.

:) Το νοιωθουμε σαν δικο μας το εργαλειο ρε :)

chief
06-12-12, 07:11
Οι μηχανικοι δουλευαν μεχρι αργα το βραδυ και ελπιζω σημερα να τελειωσει το μοτερ και να ξεκινησει δουλεια με το διαγνωστικο για ελεγχο και προγραμματισμους (smg, vanos κλπ)
Αυριο το απογευμα ελπιζω να πάω για ευθυγραμμιση και αν πανε ολα καλά να κανω τις βολτες μου το σαββατοκυριακο.

Το πεθυμισα !!!

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1608.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1613.jpg
https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/IMG_1615.jpg

Panos 316T
06-12-12, 10:02
Το πεθυμισα !!!


ωωωωωωωωχ..... και γω............

άντε με το καλό Χριστόφορε thumb

manos///3
06-12-12, 10:11
Tο κλιματισμο βγαλε ρεεεεε..25 κιλα ειναι αυτα.

Δε σου χρειαζεται στη Κυπρο

spar@
06-12-12, 11:40
Χριστοφορε στειλε με για δουλεια στα παιδια... να γινω μονιμος κατοικος Κυπρου, και να κυκλοφορω με s2k js μονομπουκο!
γουσταρω συνεργειο φαινεται μαχιμο...
καλα αποτελεσματαααα!!!

chief
06-12-12, 12:24
Σορρυ φιλε.
Εχει κλεισει την θεση ο Σπυρος -ΛουPower.

Παντα ειχε ονειρο απ οτι μου ελεγε, να ειναι σκυφτος-γονατιστός,-στα τεσσερα και να μου το φτιαχνει....

spar@
06-12-12, 12:46
Σορρυ φιλε.
Εχει κλεισει την θεση ο Σπυρος -ΛουPower.

Παντα ειχε ονειρο απ οτι μου ελεγε, να ειναι σκυφτος-γονατιστός,-στα τεσσερα και να μου το φτιαχνει....

Χααχαχαχαχαχα ο Σπύρος θα κάτσει εκεί ... Τον κράτησε ο προμηθευτής του Στρατου γιατι έχει ανεβάσει τις πωλήσεις 50% πάνω και καλα μάλλον του ξηγηθηκε ναργιλε όχι όχι πουρο όχι όχι πως το λένε αυτό το ξύλινο που καπνιζαν οι ναυτικοί ; Εεε αυτό του ξηγηθηκε και δεν θέλει να τον χάσει ...

chief
07-12-12, 15:59
ΠΥΡΑΥΛΟΣ !!!!


Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και ελπιζω και το θρεντ να ηταν και να ειναι χρησιμο.
Το αμαξι δουλευει μια χαρα.

Υγεια να εχουμε να κοβουμε τις φλατζες και δουλεια για να τις φτιαχνουμε !!:original:

Stamatis
07-12-12, 17:06
Αντε τελος καλο ολα καλα.
Δρεψε δαφνες τωρα

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk