PDA

Επιστροφή στο Forum : Test Drive 116d F20



ntinos
23-05-12, 13:56
Ολα τα παρακατω αποτελουν τις καθαρα υποκειμενικες μου κρισεις / αποψεις σχετικα με την 116d efficient dynamics.
Οι οποιες συγκρισεις που προκυπτουν απο τα παρακατω, αφορουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο, σε σχεση με δυο αλλα bmw, ενα 320si (E90) και ενα 116i του 2006 (5ταχυτο με 115 αλογα), σε μια συγκεκριμενη διαδρομη 100 περιπου χιλιομετρων, την οποια κανω καθημερινα εδω και 8 χρονια, και εχω κοψει πολλες χιλιαδες χλμ με το 116 & το si
Δεν ειμαι σε θεση να κανω συγκριση με αλλο αυτοκινητο αυτης της κατηγοριας. My apologies…

Παρελαβα λοιπον μια 116d απο την Γλυφαδα εχτες το απογευμα.
Η εκδοση ηταν η απλουστεροτερη απο πλευρας εξοπλισμου που υπαρχει.
Χειροκινητο 6αρι κιβωτιο. Οδομετρο 2600 χιλιομετρα.
Μηδενιζω την καταναλωση, και ξεκιναω προς Σουνιο. Ο τροπος οδηγησης οικονομικος, αλλωστε το κριτηριο αλλαγης/αγορας του συγκεκριμενου ειναι κυριως η καταναλωση. Λεγοντας «οικονομικος», δεν εννοω οτι πηγαινα με 50, απλως δεν ζοριζα το αμαξι με περιττα φρενα / επιταχυνσεις. Εκκινουμην με ταχυτητες μεταξυ 90-110 χλμ...
Ξεκιναω με τι δεν μου αρεσε:
1. Απο τις περιπου 850-900 εως τις 1100-1200 στροφες, δεν υπαρχει μοτερ στο αυτοκινητο. Κλινικα νεκρο. Αυτο δεν μου αρεσε κ-α-θ-ο-λ-ο-υ. (Ωστοσο, ειναι ξεπερασιμο...)
2. Οταν ημουν στο ρελαντι, ο επιλογεας ταχυτητων μου θυμιζε εκεινο το datsun το ταξι που κατεβαιναμε την 10ετια του Ά70 ζτο χωριο. Δηλαδη, με καποια πατεντα μπορεις να εχεις εξασφαλισμενο εργαΛιδι να σου χτυπαει μαρεγκα.

3. Στην θεση που με βολευει να οδηγω (παραδοσιακη, και «σωστη»), εξαιτιας του οτι η αποσταση στεφανης τιμονιου – κεντρικη κολωνα τιμονιου (εκει που ειναι η κορνα) ηταν πολυ μικρη, ειτε δεν ειχα ορατοτητα στο πανω μερος των οργανων, ειτε δεν εβλεπα το κατω κατω μερος της οθονης με τα διαφορα (χιλιομετρα, αποστασεις κλπ). (Ξεπερασιμο επισης, δεν θα ειμαι εγω ο κύριος του αυτοκινητου...)

4. Η οθονη του RC δυστυχως ειναι ξεπερασμενη, ειναι αυτη που ειχε το si (φανταζομαι και αλλα εκεινης της γενιας), με το γνωστο πορτοκαλι χρωματισμο, και τις συγκεκριμενες γραμματοσειρες. Το οτι προσθεσαν καποια παραπανω στοιχεια που εχεις διαθεσιμα, εχεσθην. Ειναι εντελως παρατερο με την διαφορετικη αναλυση/χρωματα & φιλοσοφια της οθονης που ειναι στον πινακα οργανων. (Επισης ξεπερασιμο)

5. Οταν εσβηνες το αυτοκινητο, εκεινο δεν εσβηνε «ακαριαια». Σαν κατι να γυριζε μεσα ακομη, και μαλιστα ψιλοενοχλητικος ο ηχος.... Εριξα μια ματια, δεν φανηκε να εχει πιασει κανα κατσουλι...

6. Ενω η ποιοτητα των πλαστικων (του ταμπλω να πω κυριως) δειχνουν να μην ειναι της πλακας, η «υφη» που εχουν δεν μου γεμιζαν το ματι. Δεν θα τα πω κακα, αδιαφορα παντως σιγουρα.

7. Τα σκιαδια οδηγου και συνοδηγου, ειναι επιπεδου matiz και κατω. Σε αυτο τουλαχιστον δεν θα δεχτω κουβεντα. Το επομενο – φτηνοτερο – θα ηταν κομματι απο χαρτοκουτα ΝΟΥΝΟΥ

8. Ειναι απελπιστικα γυμνο. Ουτε προβολακια ομιχλης (πχ). Καταραμενη φτωχια, τωρα καταλαβα μαλλον γιατι η Μερκελ ζητησε απο τους Γερμανους λιτοτητα...

Ασχετο:
Ειδα ενα στην εκθεση που ειχε δερματινο σαλονι σε sport line καθισμα:
Ειμαι σιγουρος, οτι αν μου εδιναν ενα τομαρι θα το εντυνα ισα με 50 φορες καλυτερα.... Με μια λεξη: ΧΑΛΙΑ



Τα παραπανω ειναι τα πολυ λιγα πραγματακια που με εναναν να στραβωμουτσουνιασω...


Παω στα θετικα:
1. Πειτε με αιρετικο, πειτε με ανωμαλο, πειτε με πουληταρι: Μου αρεσει το σουλουπι της
2. Η καταναλωση της ειναι απιθανη.
Πανο, 3,7 οταν το si εδειχνε 8.2 και ο ασσος (ο νυν) 6,4. Στην ιδια διαδρομη, με τον ιδιο – οικονομικο – τροπο οδηγησης
3. Σασμαν – ΤΟΛΜΩ να το συγρινω με του si. Short & fast. Ακομη και στο 1η  2α
4. Κρατημα – ΤΟΛΜΩ να πω εφαμιλλο με του si.
4 φορες πανω κατω στα λιμανακια, ρυθμιση στο sport, ηταν απιθανο (ναι, φυσικα του ελειπε εκει ο βενζινοκινητηρας, I admit)
5. Ανεση στα λακκουβοκαρουμπαλιδια, 3 σκαλες πανω απο το προηγουμενο. Εμφανεις η διαφορες απο το comfort στο sport
Γενικα η αναρτηση του ειναι παρα πολυ ανωτερη απο το προηγουμενο.
6. Η αισθηση που μου εδωσε το μοτορι, ειναι οτι ειναι πολυ δυνατοτερο απο το παλιο (1,6 115 αλογα). Παραδοξως ακομη και σε επιταχυνση απο σταση... Περιεργο...
7. Φρενα – ΤΟΛΜΩ να πω εφαμιλλο του si
8. Καμια απολυτως συγκριση στο τιμονι σε σχεση με το παλιο
9. Θορυβος στο εσωτερικο (λαμβανομενου κιολας υπ οψιν οτι προκειται για diesel)  ελαχιστος, δεν καταλαβαινεις οτι ειναι πετρελαιο. (αρκει να μην πεσει το ματι σου στον λεβιε ταχυτητων)
10. Η κεντρικη κονσολα πολυ «πλουσια» και επιβλητικη, μου αρεσε πολυ. Παρα πολυ καλες η θεσεις για τα φραπογαλα (ηταν σε χαλια θεσεις στο προηγουμενο). Πολυ επισης μου αρεσε το οτι εκει που ειναι κλιματισμοι/ραδιοφωνα, κανουν κλιση προς τον οδηγο...

ΓΕΝΙΚΩΣ πολλα ++++

Γενικοτερα τωρα:
Οντας μεσα στο αυτοκινητο, δεν ενιωσα να εχει μεγαλυτερη καμπινα. Ιιιισως καπως ποιο φαρδια.
Το μεγεθος το πορτμπαγκαζ μου φανηκε το ιδιο με το παλιο.
Δεν ξερω τι λεει η μεζουρα.
Εντος του αυτοκινητου παντως, νιωθεις οτι το αμαξι ειναι μεγαλυτερο (ποιο ογκωδες) εξωτερικα. Η μουρη του μου φανηκε μεγαλυτερη απο αυτη του Χ1. Μεζουρα και εδω...
Μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με την προηγουμενη ειναι οτι οι πισω πορτες ανοιγουν πολυ περισσοτερο, και κανουν πιο ευκολη την προσβαση για τις γριες πισω.
Νομιζω κιολας οτι οι θολοι δεν ειναι τοσο εμφανεις / ενοχλητικοι οσο το παλιο...


Αρχιζω και κουραζομαι, οτι περναω στο γλυκο:

Η προσφορα για τα 2100 ευρω λιγοτερα ισχυει μονο για οτι υπαρχει.
Ειμαι στο ψαξιμο να δω τι υπαρχει ετοιμοπαραδοτο, αλλα δεν εχω βρει (και μαλλον ουτε προκειται) καποιο με το μην διαπραγματευσιμο εξτρα: ηλιοροφη. (Τι να καπουμε, η κυρια μου – δικο της θα ειναι – την θελει)

Οποτε εχουμε:
Τιμη 26500
Σπορ πακετο 2100 (αν θυμαμαι καλα)
Οροφη 900 (αν θυμαμαι καλα επισης)
Ενα αλλο πακετο 3100 (θυμαμαι καλα εδω)

Μα / μου / σουπα / μουπες / συν / πλην / δια / επι / σκοντο / αποσυρση
Συνολο 30.200 ευρω


Πανουλη θα σου πω αν θες τι περιλαμβανει το καθε πεκετο λεπτομερως...

120ie87
23-05-12, 14:40
Ωραίος ο Ντίνος! thumb


->ο θόρυβος που ακούγεται όταν σβήνεις το μοτέρ και για κάποιο διάστημα μετά είναι από την αντλία λαδιού η οποία κυκλοφορεί τα λάδια για να ψύξουν σωστά την τουρμπίνα μετά το σβήσιμο του μοτέρ - με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να περιμένουμε για λίγο στο ρελαντί πριν σβήσουμε το μοτέρ (τουλάχιστον όταν δεν το έχουμε "λιώσει" πιο πριν) και γενικότερα συμβάλλει στη μακροζωία της τουρμπίνας...




Η ερώτηση παραμένει: αξίζει να δώσεις 30.000 ευρώ για να πάρεις ένα αυτοκίνητο το οποίο θα μπορέσεις να αγοράσεις καλομεταχειρισμένο μετά από 3 χρόνια στα μισά λεφτά? - και παράλληλα να έχεις "σκοτώσει' καταμεσής της κρίσης 2 πολύ καλά αυτοκίνητα?
Είναι επένδυση αυτή?
Ντίνο μου, ρωτάω απλά για να το σκεφτούμε λίγο το θέμα - οι επιλογές του καθενός είναι παραπάνω από σεβαστές! :)

ntinos
23-05-12, 14:58
Ηλια, μπορει καποιος να το παρει με 23500 ευρω.
Την εκδοση που δεν εχει σχεδον τιποτε (μονο προβολακια, υποβραχιονιο, δερματικο τιμονι & χειριστηρια)

Τα 30.000 ειναι νουμερο σοβαρο.
Αμα τα γουστα καποιου θελουν οροφες, κλιματισμους, xenon, μπακετ σαλονια κλπ, θα πρεπει να τα πληρωσει.
Το κατα ποσο αξιζει εχει να κανει με το ποσο "πληρειται" το καθενως μας η κ2βλ@ ... :D

Εγω προσωπικως σαν Ντινος, δεν θα το αγοραζα*, αλλα θα το αγορασω για την γυναικα μου.
To τι εξτρα θα εχει θα το δουμε ενα βραδυ σε καποια παραλια κατω απο τ' αστερια ...





*Επειδη στο μυαλο μου ειναι η F11 ....

nikos1400
23-05-12, 15:19
ευχαριστουμε Ντινο για το πολυ καλο "τεστ" !
thumb

ολο μεγαλες κουβεντες λεμε στην αρχη αλλα μαλλον θα συνηθησουμε και αυτουνου τη μουτσουνα...
:original:

ntinos
23-05-12, 15:21
Σιγα το "τεστ" Νικο.

Μια ησυχη βολτα / γνωριμια για καμια 100στη χιλιομετρα ηταν ;-)

akispapas
23-05-12, 18:49
Όσο για την κριτική συμφωνώ σε όλα με το Ντίνο εκτός από το τιμόνι (εάν εννούσε σύγκριση με si)

Stathis
24-10-12, 11:45
Μα / μου / σουπα / μουπες / συν / πλην / δια / επι / σκοντο / αποσυρση
Συνολο 30.200 ευρω


πολλα τα λ7 αρη...