PDA

Επιστροφή στο Forum : Test drive BMW 118i Sport



Nikos!
24-10-12, 08:55
Test drive BMW 118i Sport, auto, variable sports steering.

Χθες το απόγευμα παρέλαβα την 118i που θα την έχω 24 ώρες στη κατοχή μου. Η αλήθεια είναι δεν της είχα αφιερώσει αρκετό χρόνο για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, ή τουλάχιστον έτσι πίστευα, οπότε όταν με πήραν από τη BMW τους είπα "γιατί όχι"?

Τη παρέλαβα στις 8 και μπήκα σπίτι στις 11. Αφού την έχω στη κατοχή μου, είπα να το ευχαριστηθώ και να τη περάσω από όλες τις συνθήκες οδήγησης.

Θα ξεκινήσω ανάποδα και θα πάω κατευθείαν στο συμπέρασμα. Δεν μου αρέσει. :original:

Γαμώτο, τα αυτοκίνητα πλέον έχουν γίνει βαρετά και καθόλου συμμετοχικά. Δε ξέρω αν έφταιγε ο συνδυασμός αυτόματου σασμάν και τιμονιού, αλλά ενώ το αυτοκίνητο έχει όλα τα φόντα να είναι γκολ από τα αποδυτήρια με ροπάτο μοτέρ 1.6Τ, πίσω κίνηση, ηλεκτρονικό μπλοκέ και στήσιμο BMW...κάπου χάνει.

Που χάνει όμως?

Φτάνω στον Σφακιανάκη, παραδίδω το si και παίρνω τη κάρτα/κλειδί της 118i. Κάθομαι, βολεύομαι, ετοιμάζω κάθισμα, θέση οδήγησης και καθρέπτες. Προσπαθούσα να βρω τρόπο να βλέπω το κάτω μέρος του BC, αλλά μάταια. Εγκατέλειψα τις προσπάθειες και έβαλα μπροστά.

Μου εξήγησε ο πωλητής πως δουλεύει το αυτόματο σασμάν και τόνισε να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στο variable τιμόνι καθώς στην αρχή θα με ξενίσει...και είχε δίκιο.

Βασικά με ξενέρωσε. ΠΑΡΑ πολύ ελαφρύ. Ίσως (και δε κάνω πλάκα) του Panda που έχω στη δουλειά να είναι πιο βαρύ. Από αίσθηση 0...απογοήτευση. Και το συγκρίνω με της 120i, όχι με του si γιατί είναι σα να κλέβω εκκλησία.

Αφήνω το comfort mode, επιλέγω το αυτόματο και βγαίνω Κηφισίας με κατεύθυνση προς Αθήνα. Είπα να πάω μια βόλτα προς Φάληρο και μετά πίσω.

Πολύ θετική εντύπωση μου έκανε η ποιότητα κύλισης. Πολύ άνετο, χωρίς κοπανήματα και περνάει ανωμαλίες και λακούβες λες και είσαι σε μαγικό χαλί. Επίσης εντύπωση μου έκανε το πόσο σβέλτο είναι. Το βοηθάει το σασμάν, το οποίο αλλάζει πολύ γρήγορα να σημειώσω, αλλά ρε σεις...ΠΟΛΛΕΣ σχέσεις! Οχτώ! Ναι, 8! Έλεος!!!

Το κιβωτιάκι συνεχώς άλλαζε σχέσεις το καημένο. Το λυπήθηκα. :th_Laie_67-1:

Δοκίμασα να το βάλω στο manual, αλλά βαρέθηκα με τη μια να αλλάζω συνεχώς, οπότε το γύρισα στο auto.

Βασικά για αυτό είναι το αυτοκίνητο. Για μια άνετη, σβέλτη, ξεκούραστη βόλτα, να τα κάνει όλα μόνο του, να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο κι εσύ απλά να πατάς γκάζι και φρένο. Αίσθηση από το τιμόνι 0, ήχος από το μοτέρ άνευ σημασίας, ταχύτητες δεν έχεις να αλλάζεις, φρένα μέτρια στο αρχικό bite αλλά προοδευτικά, ικανοποιητική αίσθηση στο γκάζι μόνο στο Sport (αλλά δεν είναι χόρταση γιατί κουράζει) και γενικώς ήταν μια βαρετή (για μένα) βόλτα.

Ναι, ΟΚ...το αυτόματο σασμάν το κάνει απείρως ξεκούραστο στη κίνηση και μειώνει τη κατανάλωση, του δίνω τουλάχιστον αυτά τα ελαφρυντικά.

Φτάνω στο ΣΕΦ και είπα να πάω μια βόλτα στις πλατείες να δω τι ψάρια πιάνει το EDL με σύμμαχο τη βροχή.

Χμμ...

Τα σβήνω όλα και ξεκινάω στο sport με αυτόματο σασμάν. Το μετάνιωσα αμέσως γιατί με το που πήγε πριν τον κόφτη, άλλαξε ταχύτητα και μου έκοψε τη χαρά. ΔΕΝ το έκανε επικίνδυνο απλά σα να με μάζεψε. Ξαναδοκιμάζω στο manual...καλύτερα τα πράγματα, αλλά εδώ κάτι άλλο με χάλασε. ΠΟΛΥ απότομες αντιδράσεις για δυο λόγους. Πρώτον το variable sports steering το οποίο θέλει συνήθεια και δεύτερον το μικρότερο wheelbase. Πολύ πιο φιλικό το si σε τέτοιες καταστάσεις. Το EDL δε με προβλημάτισε τόσο. Κάνει κάτι θορύβους, αλλά δε σε κόβει. Τώρα κάνει δουλειά αυτό το πράγμα? Λίγο ναι, αλλά όχι δραματικά πράγματα σε σχέση με το ανοιχτό διαφορικό χωρίς το EDL.

Αφού λοιπόν ούτε κι εκεί μου έκανε τη χάρη, το γύρισα στο sport+ ώστε να έχει τουλάχιστον λίγο καλύτερη απόκριση στο γκάζι κι επέστρεψα σβέλτα σπίτι μέσα από το κέντρο.

Θα το αγόραζα?

Μπα...

Την άλλη εβδομάδα θα πάρω τη 320d κι ελπίζω να έχω καλύτερη εμπειρία.

Θετικά
-Άνετο στήσιμο
-Ελαφρύ τιμόνι για μέσα στη πόλη και στο παρκάρισμα
-Σβέλτο μοτέρ, ροπάτο
-Χαμηλή κατανάλωση και τέλη κυκλοφορίας
-Πολύ καλοί χώροι
-Ωραία θέση οδήγησης

Αρνητικά
-Εξωτερική εμφάνιση
-Απογοητευτική αίσθηση από το variable sport steering
-Ήχος μοτέρ
-Κλίσεις αμαξώματος
-Η μοναδική BMW που δε με έκανε να χαμογελάσω :whistle:

:thanks:

Stamatis
24-10-12, 09:54
Σε comfort έκδοση για καθημερινό σου αυτοκίνητο θα το διάλεγες?
(αυτόματο και χωρίς τα ηλεκτρονικά κέρατα?)

Nikos!
24-10-12, 09:58
Σε comfort έκδοση για καθημερινό σου αυτοκίνητο θα το διάλεγες?
(αυτόματο και χωρίς τα ηλεκτρονικά κέρατα?)

Μπα...

Stathis
24-10-12, 10:01
αυτο το ποστ αξιζει να εχει δικο του νημα, ευχαριστουμε νικο.

nikos1400
24-10-12, 10:09
αυτο το ποστ αξιζει να εχει δικο του νημα, ευχαριστουμε νικο.

αυτο σκεφτομουνα πριν να γραψω.
επισης ειχε γραψει ο Ντινος ενα προσφατα για το 116d (?).
καλο να τα βρισκουμε ετσι μαζεμενα ή με tags που να βρισκονται ευκολα.
thumbthumbthumb

Ευχαριστουμε Νικο για το write-up!
thumb

ntinos
24-10-12, 11:25
Σε comfort έκδοση για καθημερινό σου αυτοκίνητο θα το διάλεγες?
(αυτόματο και χωρίς τα ηλεκτρονικά κέρατα?)


Μπα...

Γιατι οχι ομως ?

Στην καθημερινοτητα σου (οπως ρωταει ο Σταματης) κανεις "χρηση" του αυτοκινητου οπως οταν πας να το δοκιμασεις ?

Το διαφορετικο // αλλο ζητας απο ενα "καθημερινο αυτοκινητο" ?

Stathis
24-10-12, 11:28
επισης ειχε γραψει ο Ντινος ενα προσφατα για το 116d (?).


που ειναι αυτο το ποστ, καντο report να το δω...

nikos1400
24-10-12, 11:42
που ειναι αυτο το ποστ, καντο report να το δω...

εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=277580&postcount=177

του πατησα και ενα ρηπορτ, ετσι για να μαθει ο Ντινος να κανει τεστ-ντραηβ.
:D

ntinos
24-10-12, 11:55
εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=277580&postcount=177

του πατησα και ενα ρηπορτ, ετσι για να μαθει ο Ντινος να κανει τεστ-ντραηβ.
:D

Μerci,
Το (οποιο) "τεστ" ειναι για να δεις κατι το συγκεκριμενο, κατι το οποιο εγω το ειδα thumb

120ie87
24-10-12, 12:38
@Nikos! : μπράβο σου για τον κόπο που έκανες να γράψεις ένα τόσο ολοκληρωμένο κείμενο και που πάνω απ όλα ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΣ το αμάξι και φαίνεται και μας μετέφερες την αίσθηση.


Προσωπικά, με το 120i με αναρτήσεις (ελατηρια-αμορτισερ-αντιστρεπτικες) φαρδύτερο μετατρόχιο (et35), square set-up και μπλοκέ και προερχόμενος από 207"rallye" 1,6T και από 2 mx5 με διάφορες βελτιώσεις σε όλα - σε στήσιμο αλλά τα έζησα και normal (και κάτι άλλα στο παρελθόν) θα ήθελα να οδηγήσω το f20 116i/118i για να δω τις διαφορές και να συγκρίνω αντικειμενικά σε σβέλτους ρυθμούς. (και πάνω απ όλα θέλω να το οδηγήσω σε βρεγμένο οδόστρωμα και σε επαρχιακό δίκτυο)
Σε ζηλεύω που το οδήγησες.

Nikos!
24-10-12, 14:21
Γιατι οχι ομως ?

Στην καθημερινοτητα σου (οπως ρωταει ο Σταματης) κανεις "χρηση" του αυτοκινητου οπως οταν πας να το δοκιμασεις ?

Το διαφορετικο // αλλο ζητας απο ενα "καθημερινο αυτοκινητο" ?

Καταρχάς να πω κάτι.

Το ότι απογοήτευσε εμένα, δε πάει να πει ότι το αυτοκίνητο είναι άθλιο. Μη τα μπλέξουμε και παρεξηγηθούμε. :original:

Και εξηγούμαι.

Ενδεχομένως αν την οδηγήσω με Μ ανάρτηση, κανονικό τιμόνι και χειροκίνητο σασμάν αποκτήσω άλλη εντύπωση.

Το αυτοκίνητο για αυτά που προσφέρει δεν είναι κακό. Είναι σβέλτο, οικονομικό, ευέλικτο και με καλούς χώρους. Απλά είναι διαφορετικής φιλοσοφίας από αυτό που έχω συνηθίσει. Οπότε η σύγκριση (θέλοντας και μη) γίνεται με το πως πρέπει για μένα να είναι μια BMW που κυκλοφορώ καθημερινά. :original:

Δηλαδή αν ήθελα κάτι φθηνό και οικονομικό θα έπαιρνα ένα Smart σαν δεύτερο αυτοκίνητο. :original:

Πάντως, σχετικά με το τιμόνι, έχω να πω πολύ θετικά σχόλια για το κανονικό όταν είχα οδηγήσει την 118i.


@Nikos! : μπράβο σου για τον κόπο που έκανες να γράψεις ένα τόσο ολοκληρωμένο κείμενο και που πάνω απ όλα ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΣ το αμάξι και φαίνεται και μας μετέφερες την αίσθηση.


Προσωπικά, με το 120i με αναρτήσεις (ελατηρια-αμορτισερ-αντιστρεπτικες) φαρδύτερο μετατρόχιο (et35), square set-up και μπλοκέ και προερχόμενος από 207"rallye" 1,6T και από 2 mx5 με διάφορες βελτιώσεις σε όλα - σε στήσιμο αλλά τα έζησα και normal (και κάτι άλλα στο παρελθόν) θα ήθελα να οδηγήσω το f20 116i/118i για να δω τις διαφορές και να συγκρίνω αντικειμενικά σε σβέλτους ρυθμούς. (και πάνω απ όλα θέλω να το οδηγήσω σε βρεγμένο οδόστρωμα και σε επαρχιακό δίκτυο)
Σε ζηλεύω που το οδήγησες.

:original:

Οδήγησέ το. Πήγαινε ζήτα ένα test drive στον Σφακιανάκη* :original:

Από πλευράς κρατήματος η 118i δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση με τους Άσσους ή 3άρες με Μ ανάρτηση. Η σύγκριση δε συνολικά με το si είναι σαν να κλέβω εκκλησία. :th_Laie_67-1:

Είχα πάρει παλαιότερα την 118i (F20) και την είχα πάει ΤΑΠΑ στη Πεντέλη. Εκεί που το si έστριβε χωρίς δισταγμό, το 118i έγερνε και έβγαζε ΤΡΕΛΑ μούτρα στο turn-in.

Κι αυτή που έχω τώρα τη πίεσα σήμερα στη Πεντέλη, αλλά επειδή ήταν βρεγμένα δε μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Το μόνο που είδα και με απογοήτευσε είναι σε μια κατηφορική δεξιά από Πεντέλη προς Διόνυσο πήγα να μπω σβέλτα (όχι ΤΑΠΑ με τη ταυτότητα στο στόμα, με τέτοιο καιρό) και βγάζει κάτι μούτρα... :shok: ...ο Χριστός κι η Παναγία!! Εκεί το si έχει στρίψει με βροχή, πολύ πιο γρήγορα χωρίς κανένα παράπονο!!

Όμως...κάτι βασικό! Το αυτοκίνητο έχει απλή ανάρτηση στην ουσία. Δεν φοράει καμιά σπορ ή Μ ανάρτηση/αντιστρεπτικές για να έχει καλή πρόσφυση. Μέτρια θα την έλεγα, οπότε ίσως γιαυτό δε μου έχει δώσει την εμπιστοσύνη να το πιέσω. Δηλαδή να μπω πιο βαθειά στα φρένα και να ορμίξω στο γκάζι. Βγάζει πολλά μούτρα, δε ξέρω.

Οπότε πιστεύω θα σε απογοητεύσει από πλευράς κρατήματος. Θα σου αρέσει το γκάζι της, αλλά από κράτημα θα σε απογοητεύσει.

* δε ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω το όνομα, απλά μόνο αυτοί δίνουν τέτοια test drive. Και την άλλη φορά που είχα πάρει το 118i μου το είχαν δώσει για 1 ώρα, μόνος μου.

ntinos
24-10-12, 14:30
Ειναι πιο αργο απο το si ?

Nikos!
24-10-12, 14:38
Ειναι πιο αργο απο το si ?

Όχι, πιο αργό δεν είναι.

ΠΟΛΥ πιο γρήγορο από το si, παντού.

Μόνο εκεί κερδίζει η 118i κι αυτό λόγω turbo. Επίσης το μοτεράκι της είναι πολύ γραμμικό. Δεν έχει περίεργα ξεσπάσματα, λαχανιάσματα κλπ.

ntinos
24-10-12, 14:42
Κοντολογις, ενα 118 με αναρτηση Μ, overall, καλυτερο απο το si ?
(εκτος του υποκειμενικου - οπτικου μερους)

Nikos!
24-10-12, 14:54
Κοντολογις, ενα 118 με αναρτηση Μ, overall, καλυτερο απο το si ?
(εκτος του υποκειμενικου - οπτικου μερους)

Δύσκολη ερώτηση γιατί δεν έχω οδηγήσει 118i με Μ ανάρτηση για να σου πω, οπότε δε ξέρω.

Τα BMW με Μ ανάρτηση μεταμορφώνονται.

Όμως σε αίσθηση δεν έχουν καμιά σχέση. Άλλη αίσθηση και πληροφόριση το τιμόνι και το γκάζι, σημαντικά υποδεέστερη στην 1. Με το si έρχομαι, στοχεύω και μπορώ να αφήσω το γκάζι να βουτήξει η μούρη, κόβοντας όση ταχύτητα θέλω. Στην 118i δεν κατάφερα να το κάνω πριν τη στροφή. Επίσης το τιμόνι της δεν έχει καμιά σχέση με υδραυλικό ούτε από πλευράς βάρους, ούτε πληροφόρισης/αίσθησης, το ίδιο και τα φρένα. :original:

Αν θα το αγόραζα? Όχι, ούτε έτσι. Θα προτιμούσα μάλλον 320i F30.

STREETRACING
24-10-12, 16:05
τ αμαξι οσο γρηγορο κ να ειναι ειναι πανασχημο μπροστα
ποτε δεν θα το αγοραζα εγω.

mark e92
24-10-12, 16:07
τ αμαξι οσο γρηγορο κ να ειναι ειναι πανασχημο μπροστα
ποτε δεν θα το αγοραζα εγω.

Υπομονη θα έρθει υο facelift:th_Laie_67-1:

Nikos!
24-10-12, 16:18
τ αμαξι οσο γρηγορο κ να ειναι ειναι πανασχημο μπροστα
ποτε δεν θα το αγοραζα εγω.

Και πίσω και στο πλάι.

Μόνο με το M-Pack φτιάχνει λίγο.

ntinos
24-10-12, 16:46
Εμενα αντιθετως, καθε μερα μου αρεσει και περισσοτερο.

Θεωρω οτι το F30 ειναι πολυ ποιο ασΚημο

Stathis
24-10-12, 16:49
καλα εσυ δεν πιανεσαι, εδω θα δωσεις canon να παρεις nikon.
τι να λεμε...

STREETRACING
24-10-12, 16:52
το si ειναι 100 κλασεις πιο ομορφο.

ntinos
24-10-12, 16:58
καλα εσυ δεν πιανεσαι, εδω θα δωσεις canon να παρεις nikon.
τι να λεμε...

Σωστοοος thumb

(περιμενω τηλεφωνημα για να σε καλεσω)

gnx
24-10-12, 19:51
Εμενα αντιθετως, καθε μερα μου αρεσει και περισσοτερο.

Θεωρω οτι το F30 ειναι πολυ ποιο ασΚημο

Εγώ θεωρώ και το F20 και το F30 πολύ πιό όμορφα απο τα E87 και Ε90.

Nick bmwlover
24-10-12, 20:17
Εγώ θεωρώ και το F20 και το F30 πολύ πιό όμορφα απο τα E87 και Ε90.

Kαλα,εσυ εχεις να πας οφθαλμιατρο κατι χρονια:hystericalbs1:

ntinos
24-10-12, 20:18
Αληθεια ειναι αυτο :D

gnx
24-10-12, 20:31
Κάνετε χιουμοράκι ε; Δε γελάω. :ranting2:

spar@
25-10-12, 02:48
Εγώ θεωρώ και το F20 και το F30 πολύ πιό όμορφα απο τα E87 και Ε90.

εγω συμφωνω με τον Γιωργο....



νονε δεν μπορω να σε χλευαζουν και να εισαι μονος σου