PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεικτης καταναλωσης Ε46



Stamatis
23-10-12, 12:04
Μια απορια.
Επειδη ειχα κατι καιρους να οδηγησω το πενβε, παρατηρησα οτι ο δεικτης καταναλωσης, οταν αφηνεις το γκαζι με νεκρο, ανεβαινει καπου στα 10 λιτρα και μετα παει στο μηδεν.
Δεν θυμαμαι, ετσι εκανε παντα;
Νομιζα πως με το που εβαζες νεκρο και σταματαγες πηγαινε καρφι στο μηδεν.

Πως κανει το δικο σας;

Panos 316T
23-10-12, 12:23
δικιά μου εξήγηση :D



υπάρχει υστέρηση εντολής στον εγκέφαλο την στιγμή που απομονώνεις με αποτέλεσμα να υπάρχει στιγμιαίος ψεκασμός.

Λύση: κάντο όπως ο τσακ νόρις , συμπλέκταρε πριν συμπλεκτάρεις:sm-angry05:


υγ : και το δικό μου έτσι κάνει

katsaraios
23-10-12, 13:18
Ολα ετσι κανουν Προεδροςςςς...
Αν κατεβαινεις την Κηφισιας ας πουμε και χωσεις νεκρα να τσουλαει θα δεις τον δεικτη αναμεσα στα 1-2 ..οικονομικο το 46αρι:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:..

Ε91
23-10-12, 13:28
Από ό,τι γνωρίζω (από τα λίγα μηχανολογικά που -νομίζω ότι-ξέρω), όταν το αυτοκίνητο τσουλάει με νεκρά, καταναλώνει μία αμελητέα ποσότητα καυσίμου, συνεπώς ο δείκτης κατανάλωσης δείχνει σωστά.
Από ό,τι έχω παρατηρήσει, το ίδιο συμβαίνει και με τους ψηφιακούς δείκτες στιγμιαίας κατανάλωσης. Εάν δεν έχεις βάλει ταχύτητα και ρολλάρεις, δεν μηδενίζουν αμέσως.Γι' αυτό οι κατασκευαστές προτείνουν να έχεις πάντα μέσα ταχύτητα όταν ρολλάρεις.
Δείτε ενδεικτικά κι εδώ: https://vlastos.eu/?p=64
Συν τοις άλλοις, έχοντας μέσα ταχύτητα και ρολλάροντας, έχεις και φρένο από τον κινητήρα.

Lambros46
23-10-12, 13:35
Μια απορια.
Επειδη ειχα κατι καιρους να οδηγησω το πενβε, παρατηρησα οτι ο δεικτης καταναλωσης, οταν αφηνεις το γκαζι με νεκρο, ανεβαινει καπου στα 10 λιτρα και μετα παει στο μηδεν.
Δεν θυμαμαι, ετσι εκανε παντα;
Νομιζα πως με το που εβαζες νεκρο και σταματαγες πηγαινε καρφι στο μηδεν.

Πως κανει το δικο σας;

Έτσι ακριβώς κάνει και το δικό μου thumb

katsaraios
23-10-12, 14:17
Μιας και το φερε η κουβεντα..
Σε ταξιδια με πολυ επιβαρυνση απο θερμοκρασιες,βαρη,ταχυτητε ς σε κατηφορες μεγαλες αν βαζει καποιος νεκρα για λιγο "ξεκουραζει" το μοτερ??
Κανει καλο η κακο??

Lambros46
23-10-12, 14:23
Μιας και το φερε η κουβεντα..
Σε ταξιδια με πολυ επιβαρυνση απο θερμοκρασιες,βαρη,ταχυτητε ς σε κατηφορες μεγαλες αν βαζει καποιος νεκρα για λιγο "ξεκουραζει" το μοτερ??
Κανει καλο η κακο??

Δεν νομίζω ότι το χρειάζεται.Τί θα πάθει πια το μοτερ??

fast-enough
23-10-12, 14:47
Μια απορια.
Επειδη ειχα κατι καιρους να οδηγησω το πενβε, παρατηρησα οτι ο δεικτης καταναλωσης, οταν αφηνεις το γκαζι με νεκρο, ανεβαινει καπου στα 10 λιτρα και μετα παει στο μηδεν.
Δεν θυμαμαι, ετσι εκανε παντα;
Νομιζα πως με το που εβαζες νεκρο και σταματαγες πηγαινε καρφι στο μηδεν.

Πως κανει το δικο σας;

Είναι λογικό.
Ο δείκτης κατανάλωσης δείχνει lt/100km.
Όταν τσουλάς με ταχύτητα και στροφές πάνω από 1500, ο δείκτης δείχνει 0 γιατί ο εγκέφαλος κόβει τροφοδοσία.
Όταν βάζεις νεκρό, η τροφοδοσία δεν κόβεται αφού οι στροφές πέφτουν στο ρελαντί.
Άρα το όργανο δείχνει κατανάλωση που έχεις στο ρελαντί (σταθερή) η οποία υπολογίζεται βάσει της ταχύτητας που ρολάρει το αυτοκίνητο.
Παράδειγμα: αν έχεις κατανάλωση 2lt/ώρα στο ρελαντί και πηγαίνεις με 100 χλμ, το όργανο θα δείξει κατανάλωση 2λτ/100χλμ.
αν η ταχύτητά σου πέσει στα 50, τότε το όργανο θα δείξει κατανάλωση 4λτ/100χλμ και ούτω καθεξής.
Παρόλα αυτά, όταν πέσει πολύ η ταχύτητα κύλισης, ο εγκέφαλος καταλαβαίνει πως η κατανάλωση "βγαίνει" εκτός φυσιολογικών ορίων και τη μηδενίζει γιατί η ένδειξη θα ήταν πλασματική.

Σε οχήματα που έχουν οθόνες πολλαπλών ενδείξεων (π.χ. audi) η ένδειξη κατανάλωσης αλλάζει αυτόματα από λτ/100χλμ σε λτ/ώρα.

fast-enough
23-10-12, 14:50
Μιας και το φερε η κουβεντα..
Σε ταξιδια με πολυ επιβαρυνση απο θερμοκρασιες,βαρη,ταχυτητε ς σε κατηφορες μεγαλες αν βαζει καποιος νεκρα για λιγο "ξεκουραζει" το μοτερ??
Κανει καλο η κακο??

Νομίζω είναι χειρότερο να βάζεις νεκρά και εξηγώ γιατί.
Όταν βάλεις νεκρά, το μοτέρ εξακολουθεί και κάνει καύση άρα θερμαίνεται. μάλιστα τότε δουλεύει σε χαμηλότερες στροφές με ότι αυτό συνεπάγεται για αντλία νερού και λαδιού.
Αν αφήσεις ταχύτητα μέσα, τότε κόβει η τροφοδοσία, δεν γίνεται καύση στο θάλαμο, οι αντλίες νερού και λαδιού δουλεύουν σε περισσότερες στροφές ψύχοντας καλύτερα το μοτέρ.

Lambros46
23-10-12, 14:52
Νομίζω είναι χειρότερο να βάζεις νεκρά και εξηγώ γιατί.
Όταν βάλεις νεκρά, το μοτέρ εξακολουθεί και κάνει καύση άρα θερμαίνεται. μάλιστα τότε δουλεύει σε χαμηλότερες στροφές με ότι αυτό συνεπάγεται για αντλία νερού και λαδιού.
Αν αφήσεις ταχύτητα μέσα, τότε κόβει η τροφοδοσία, δεν γίνεται καύση στο θάλαμο, οι αντλίες νερού και λαδιού δουλεύουν σε περισσότερες στροφές ψύχοντας καλύτερα το μοτέρ.

Πάντως εγώ όταν γυρίζω από Τρίπολη,μερικές φορές βάζω νεκρά μετά το τούνελ στο Αρτεμίσιο και μέχρι να βγώ από τις κατηφόρες η θερμοκρασία έχει κατέβει αισθητά πιο κάτω από τη μέση.

Stamatis
23-10-12, 14:52
Πολυ λογικο.
Και αυτο πολυ λογικο.

-απαντησα στο παραπανω, αλλα ειδα και το παρακατω, οποτε συμφωνω και με το επομενο.

DIMITr|S
23-10-12, 14:56
Πάντως εγώ όταν γυρίζω από Τρίπολη,μερικές φορές βάζω νεκρά μετά το τούνελ στο Αρτεμίσιο και μέχρι να βγώ από τις κατηφόρες η θερμοκρασία έχει κατέβει αισθητά πιο κάτω από τη μέση.

αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο....γιατι το μοτερ δολευει πιο κρυο απο οτι θα επρεπε!

gant
23-10-12, 15:12
Στο δικό μου ανηφόρα-κατηφόρα, καύσωνας- παγωνια, η θερμοκρασία ακούνητη στο κέντρο.

katsaraios
23-10-12, 15:20
Πάντως εγώ όταν γυρίζω από Τρίπολη,μερικές φορές βάζω νεκρά μετά το τούνελ στο Αρτεμίσιο και μέχρι να βγώ από τις κατηφόρες η θερμοκρασία έχει κατέβει αισθητά πιο κάτω από τη μέση.


αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο....γιατι το μοτερ δολευει πιο κρυο απο οτι θα επρεπε!


Στο δικό μου ανηφόρα-κατηφόρα, καύσωνας- παγωνια, η θερμοκρασία ακούνητη στο κέντρο.

Δεν νομιζω οτι προλαβαινει να κρυωσει το μοτερ ουτε να κατεβει τοσο γρηγορα η ενδειξη ....
Η πρακτικη αυτη ειναι παλια σε βαρεα οχηματα και ειδικα σε τουρμπο ...
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

andreas72
23-10-12, 15:33
Πάντως εγώ όταν γυρίζω από Τρίπολη,μερικές φορές βάζω νεκρά μετά το τούνελ στο Αρτεμίσιο και μέχρι να βγώ από τις κατηφόρες η θερμοκρασία έχει κατέβει αισθητά πιο κάτω από τη μέση.

Εσυ φιλαρακι να κοιταξεις το θερμοστατη σου μηπως εχει κολλησει ανοιχτος και ανεβοκατεβαζει τη θερμοκρασια. Κανονικα ο δεικτης μενει σταθερος...ετσι ειναι το σωστο στα bmw τουλαχιστον....

DIMITr|S
23-10-12, 15:37
η κατηφορα που λεει το παιδι πιο πανω ειναι τεραστια σε διαρκεια παντως....και πιστευω οτι μπορει και να ειναι φυσιολογικο να πεσει η θερμοκρασια....ειναι τουλαχιστον 10 λεπτα κατηφορα με 120 οποτε λογικο να απαγεται πολυ θερμοτητα

Panos 316T
23-10-12, 15:39
Λαμπρο οτι λεει ο Ανδρεας!

Κοιταξε το θερμοστατη σου!

spar@
23-10-12, 15:46
Είναι λογικό.
Ο δείκτης κατανάλωσης δείχνει lt/100km.
Όταν τσουλάς με ταχύτητα και στροφές πάνω από 1500, ο δείκτης δείχνει 0 γιατί ο εγκέφαλος κόβει τροφοδοσία.
Όταν βάζεις νεκρό, η τροφοδοσία δεν κόβεται αφού οι στροφές πέφτουν στο ρελαντί.
Άρα το όργανο δείχνει κατανάλωση που έχεις στο ρελαντί (σταθερή) η οποία υπολογίζεται βάσει της ταχύτητας που ρολάρει το αυτοκίνητο.
Παράδειγμα: αν έχεις κατανάλωση 2lt/ώρα στο ρελαντί και πηγαίνεις με 100 χλμ, το όργανο θα δείξει κατανάλωση 2λτ/100χλμ.
αν η ταχύτητά σου πέσει στα 50, τότε το όργανο θα δείξει κατανάλωση 4λτ/100χλμ και ούτω καθεξής.
Παρόλα αυτά, όταν πέσει πολύ η ταχύτητα κύλισης, ο εγκέφαλος καταλαβαίνει πως η κατανάλωση "βγαίνει" εκτός φυσιολογικών ορίων και τη μηδενίζει γιατί η ένδειξη θα ήταν πλασματική.

Σε οχήματα που έχουν οθόνες πολλαπλών ενδείξεων (π.χ. audi) η ένδειξη κατανάλωσης αλλάζει αυτόματα από λτ/100χλμ σε λτ/ώρα.

ακριβως ετσι, σε μεγαλες κατηφορες τα συγχρονα αυτοκινητα με τροφοδοσια ηλεκτρικη και εγκεφαλο, με νεκρα ταχυτητα συνεχιζουν να εχουν καταναλωση γιατι γινεται κανονικα η καυση...
με ταχυτητα μεσα (με την μεγαλυτερη) σε μεγαλη κατηφορα δεν γινεται καυση, καθως γυρνανε ολες οι τροχαλιες με την ορμη που εχει το αυτοκινητο...

Lambros46
23-10-12, 15:57
Λαμπρο οτι λεει ο Ανδρεας!

Κοιταξε το θερμοστατη σου!

Βρε άντε από'δω!Μια φορά είπα να ποστάρω και θα με βγάλετε με 200 ευρώ έξοδα :hystericalbs1:

merbeind
23-10-12, 16:24
Ιδιο μοτερ Σταματη το ιδιο κανει και εμενα.Ανεβαινει και κατεβαινει αποτομα και στιγμιαια σε νεκρα.Επισης με νεκρα δεν παει μηδεν εντελως οσο ρολλαρει αλλα κραταει λιγο.Επισης με ταχυτητα χωρις γκαζι καρφι στο μηδεν...

andreas72
23-10-12, 16:34
Βρε άντε από'δω!Μια φορά είπα να ποστάρω και θα με βγάλετε με 200 ευρώ έξοδα :hystericalbs1:

Οχι φιλαρακι δεν ειναι τοσο ακριβος, ουτε τα μισα..χαχαχαχαα

Lambros46
23-10-12, 16:39
Πάντως αν είχε πρόβλημα ο θερμοστάτης μου δεν θα είχα και αλλού αυξομειώσεις??Εγώ μιλάω για κατηφόρα σχεδόν 10 χιλιομέτρων με νεκρά και κατά τα μισά της περίπου αρχίζει και πέφτει η θερμοκρασία.

ΥΓ:µΘα κατέβω το ΣΚ και θα βγάλω φωτό στο γύρνα.

DIMITr|S
23-10-12, 16:53
λογικο ειναι το αμαξι σε τοση διαρκεια κατηφορα ψυχεται πολυ δουλευοντας μονο ρελαντι

andreas72
23-10-12, 16:57
λογικο ειναι το αμαξι σε τοση διαρκεια κατηφορα ψυχεται πολυ δουλευοντας μονο ρελαντι

σωστα, αλλα και παλι ο δεικτης κουνιεται το πολυ 1 χιλιοστο, οχι παρακατω...μακαρι ομως να κανω λαθος.

spar@
23-10-12, 17:36
Λαμπρο μπορει να τα εχουν παιξει και τα οργανα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ghost-rider
23-10-12, 17:44
Συνηθως αμα κολλησει ο θερμοστατης ανοικτος τα κρουσματα ειναι πιο εντονα.
Πχ δυσκολευεται να ζεσταθει χαρακτηριστικα.
Απο την αλλη αν δουλευει σωστα πρεπει να ειναι μπαμ στη μεση υπο ολες τις συνθηκες.
Περιπου στην πενταετια ερχεται η ωρα τους απ οσο εχω καταλαβει. Λιγο νωριτερα, λιγο αργοτερα... Καπου εκει παιζουν...

katrin_bmw
23-10-12, 17:54
ετσι κανει κ εμενα κ πιστευω ολα!!!
Μια απορια.
Επειδη ειχα κατι καιρους να οδηγησω το πενβε, παρατηρησα οτι ο δεικτης καταναλωσης, οταν αφηνεις το γκαζι με νεκρο, ανεβαινει καπου στα 10 λιτρα και μετα παει στο μηδεν.
Δεν θυμαμαι, ετσι εκανε παντα;
Νομιζα πως με το που εβαζες νεκρο και σταματαγες πηγαινε καρφι στο μηδεν.

Πως κανει το δικο σας;

m-power_01
23-10-12, 19:18
Στην στιγμιαία κατανάλωση του Ε46 μην ψάχντετε να βρείτε λογική.
Αν υπήρχε ...όταν σταματούσες στο φανάρι δεν θα πήγαινε στο 0.
Αρα είναι καλή μόνο για όταν τσουλας...

¨οσο για την θερμοκρασία, δεν επιτρέπεται να πεφτει! Εχει κολλήσει ο Θερμοστάτης ανοιχτός. Τι πάει να πει είναι μεγάλη κατηφόρα? Αφού μόλις η θερμοκρασία πεσει από τους 90βαθμούς κλείνει κανονικα ο θερμοστάτης και τα νερα δεν περνανε από το ψυγειο. Πως ψυχονται και άλλο??? από το μοτερ???? Οχι βεβαια.
Λαμπρο κάπου στο 50αρικο κανει για το μοτερ σου ο θερμοστατης. Να τον αλλάξεις

Stamatis
23-10-12, 19:19
η βαρα του μια με ένα σφυρί.
μπορεί να στρώσει.

Lambros46
23-10-12, 19:32
η βαρα του μια με ένα σφυρί.
μπορεί να στρώσει.

Αν μου πείς που είναι :hystericalbs1:

m-power_01
23-10-12, 19:33
Αν μου πείς που είναι :hystericalbs1:

παιχτηκε μλκια ... έχει πλασικό στελεχος:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Lambros46
23-10-12, 19:35
παιχτηκε μλκια ... έχει πλασικό στελεχος:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Πες μου που είναι να το σπάσω!Θα πληρώσω που θα πληρώσω,να το χαρώ τουλάχιστον!

Stamatis
23-10-12, 19:40
Ποιος να σου πω που ειναι?
Ο Σπύρος?
Σπίτι του πρέπει να είναι τώρα.

Lambros46
23-10-12, 19:42
Ποιος να σου πω που ειναι?
Ο Σπύρος?
Σπίτι του πρέπει να είναι τώρα.

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
23-10-12, 19:46
Λάμπρο, συμπτωματικά με τα "γελάκια" έπιασες τα 1.000 post

Πάντα γέλια δικέ μου, και στα επόμενα 5.000

Lambros46
23-10-12, 19:47
Λάμπρο, συμπτωματικά με τα "γελάκια" έπιασες τα 1.000 post

Πάντα γέλια δικέ μου, και στα επόμενα 5.000

:thanks::thanks::thanks:

STREETRACING
23-10-12, 20:04
Εσυ φιλαρακι να κοιταξεις το θερμοστατη σου μηπως εχει κολλησει ανοιχτος και ανεβοκατεβαζει τη θερμοκρασια. Κανονικα ο δεικτης μενει σταθερος...ετσι ειναι το σωστο στα bmw τουλαχιστον....

Καινούργιος θερμοστατης σε κατηφορες εθνικής
με θερμοκρασίες κάτω απο 10 ο δείκτης παει λίγο αριστερά.
Όταν μου είχε χαλάσει ο θερμοστατης δείκτης έφτανε την αριστερή τελεια

doctore
23-10-12, 20:09
Καινούργιος θερμοστατης σε κατηφορες εθνικής
με θερμοκρασίες κάτω απο 10 ο δείκτης παει λίγο αριστερά.
Όταν μου είχε χαλάσει ο θερμοστατης δείκτης έφτανε την αριστερή τελεια

Και το δικό μου έτσι ακριβώς δουλεύει. :original:

Lambros46
23-10-12, 20:14
Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς μετακινείται η βελόνα της θερμοκρασίας οπότε θα το εξακριβώσω την Κυριακή.Πάντως δεν έφτανε με τίποτα τέρμα αριστερά.Κάπου ανάμεσα στο 1/4 και στο 1/2 ήταν νομίζω.

STREETRACING
23-10-12, 20:19
Όταν χαλάσει ο θερμοστατης παίζει πολυ έντονα προς τα αριστερά κ μέσα στην πόλη κ σε νορμαλ θερμοκρασίες.

bill_m3
23-10-12, 20:19
Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς μετακινείται η βελόνα της θερμοκρασίας οπότε θα το εξακριβώσω την Κυριακή.Πάντως δεν έφτανε με τίποτα τέρμα αριστερά.Κάπου ανάμεσα στο 1/4 και στο 1/2 ήταν νομίζω.

Aν πέφτει τόσο κάτω να τον αλλάξεις! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Lambros46
23-10-12, 20:21
Aν πέφτει τόσο κάτω να τον αλλάξεις! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Δεν τον αλλάζω ρε που να με παρακαλάτε :hystericalbs1:

ΥΓ:Πέρα από την πλάκα,εκτός από αυτή τη κατηφόρα στην εθνική πώς αλλιώς μπορώ να τσεκάρω αν ο θερμοστάτης μου έχει πρόβλημα?

spar@
23-10-12, 20:24
Δεν τον αλλάζω ρε που να με παρακαλάτε :hystericalbs1:

ΥΓ:Πέρα από την πλάκα,εκτός από αυτή τη κατηφόρα στην εθνική πώς αλλιώς μπορώ να τσεκάρω αν ο θερμοστάτης μου έχει πρόβλημα?

τον βγαζεις, και βλεπεις με το χερι αν ανοιγοκλεινει, αν δεν ανοιγοκλεινει ειναι κολλημενος, αν ανοιγοκλεινει, βαζεις σε ενα μπρικι νερο να βρασει και τον πετας μεσα αν δεν ανοιξει πετα τον...
μετα κρατα το ζουμι και βρασε μακαρονια να παρουν γευση απο θερμοστατη και παραφλου!!!

Lambros46
23-10-12, 20:28
τον βγαζεις, και βλεπεις με το χερι αν ανοιγοκλεινει, αν δεν ανοιγοκλεινει ειναι κολλημενος, αν ανοιγοκλεινει, βαζεις σε ενα μπρικι νερο να βρασει και τον πετας μεσα αν δεν ανοιξει πετα τον...
μετα κρατα το ζουμι και βρασε μακαρονια να παρουν γευση απο θερμοστατη και παραφλου!!!

Ρε φίλε υπάρχει ένα πρόβλημα.Δεν ξέρω πότε μιλάς σοβαρά :hystericalbs1:

m-power_01
23-10-12, 20:28
Θα είναι κολλημενος ανοιχτός λογικά. Είναι συνηθισμένο

Lambros46
23-10-12, 20:30
Θα είναι κολλημενος ανοιχτός λογικά. Είναι συνηθισμένο

Αυτό το πράγμα που ό,τι πρόβλημα βγάζει το 46άρι είναι συνηθισμένο μπορεί να με τρελάνει.

spar@
23-10-12, 20:31
Θα είναι κολλημενος ανοιχτός λογικά. Είναι συνηθισμένο

οπα ρε μαγκα ετσι λες οτι κατι ειναι χαλασμενο? ετσι πετας τα χρηματα σου?
χωρις να το εχεις δει??
και γραφεις απο κατω και μηχανολογος, που το στηριζεις οτι ειναι κολλημενος επειδη η γκομενα του θειου σου ειχε εναν πρωην με 46αρι και του ειχε κολλησει πριν χρονια?
αλλα στην Ελλαδα οτι δηλωσεις εισαι...

m-power_01
23-10-12, 20:31
Αυτό το πράγμα που ό,τι πρόβλημα βγάζει το 46άρι είναι συνηθισμένο μπορεί να με τρελάνει.

Δεν είναι ρε, αλλά στο λέω για να μην σε πάρει από κάτω:th_Laie_67-1:

spar@
23-10-12, 20:32
Αυτό το πράγμα που ό,τι πρόβλημα βγάζει το 46άρι είναι συνηθισμένο μπορεί να με τρελάνει.

ρε συ μην τους ακους....
αυτο που σου λεω γινεται απλα αμα φτασεις να τον βγαλεις τον αλλαζεις, γιατι θα πρεπει να αλλαξεις παραφλου κλπ!
η θερμοκρασια στην κατηφορα αυτη ποσο πεφτει?
εχεις και ανοιχτο κλιματισμο ??

Lambros46
23-10-12, 20:38
ρε συ μην τους ακους....
αυτο που σου λεω γινεται απλα αμα φτασεις να τον βγαλεις τον αλλαζεις, γιατι θα πρεπει να αλλαξεις παραφλου κλπ!
η θερμοκρασια στην κατηφορα αυτη ποσο πεφτει?
εχεις και ανοιχτο κλιματισμο ??

Εγώ και ανοιχτός κλιματισμός δεν πάμε μαζί :hystericalbs1:

spar@
23-10-12, 20:41
Εγώ και ανοιχτός κλιματισμός δεν πάμε μαζί :hystericalbs1:

γενικα το αυτοκινητο στο ταξιδι δουλευε πολυ πιο χαμηλα απ τα κανονικα? ή μονο στην κατηφορα επεσε?
αν επεσε στην κατηφορα μονο καταλαβα τι εγινε σου εχει μεινει μισο λιτρο παραφλου μεσα και θεωρεις φυσιολογικη την θερμοκρασια οταν ειναι στα κοκκινα στην κατηφορα κουνηθηκαν οι σταγονες του παραφλου που εχεις μεσα και περασαν απ το ψυγειο....
χαχαχαχαχαχαχαχααχχα

Lambros46
23-10-12, 20:42
γενικα το αυτοκινητο στο ταξιδι δουλευε πολυ πιο χαμηλα απ τα κανονικα? ή μονο στην κατηφορα επεσε?
αν επεσε στην κατηφορα μονο καταλαβα τι εγινε σου εχει μεινει μισο λιτρο παραφλου μεσα και θεωρεις φυσιολογικη την θερμοκρασια οταν ειναι στα κοκκινα στην κατηφορα κουνηθηκαν οι σταγονες του παραφλου που εχεις μεσα και περασαν απ το ψυγειο....
χαχαχαχαχαχαχαχααχχα

χαχαχαχα
Σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι έχω κανονική θερμοκρασία

spar@
23-10-12, 20:43
χαχαχαχα
Σε όλο το υπόλοιπο ταξίδι έχω κανονική θερμοκρασία

δεν ειναι θερμοστατης....

Lambros46
23-10-12, 20:44
δεν ειναι θερμοστατης....

Και πλέον μπορείς επάξια να γράψεις στην υπογραφή σου "Μηχανολόγος Μηχανικός"

ΥΓ:Κοίτα μην ξεχαστείς και βάλεις και αεροναυπηγός!!!:th_Laie_67-1:

spar@
23-10-12, 20:59
Και πλέον μπορείς επάξια να γράψεις στην υπογραφή σου "Μηχανολόγος Μηχανικός"

ΥΓ:Κοίτα μην ξεχαστείς και βάλεις και αεροναυπηγός!!!:th_Laie_67-1:

εγω ειμαι αστροναυπηγος....

m-power_01
23-10-12, 21:15
δεν ειναι θερμοστατης....

Το πας το στοίχημα? Θα πληρώσεις τον θερμοστάτη αν είναι?
Αν δεν είναι τον πληρώνω εγώ...
Λέγε το πας?
Ενα ναι ή ένα οχι ...
Τιποτα παραπάνω

Lambros46
23-10-12, 21:26
Το πας το στοίχημα? Θα πληρώσεις τον θερμοστάτη αν είναι?
Αν δεν είναι τον πληρώνω εγώ...
Λέγε το πας?
Ενα ναι ή ένα οχι ...
Τιποτα παραπάνω

Αμάν αμάν.Εδώ χοντραίνει το θέμα!Σπύρο,πες ενα τρόπο(χωρίς την τεράστια κατηφόρα σε εθνική) που μπορώ να το ελέγξω και θα σας έχω το αποτέλεσμα του στοιχήματος το βράδυ.

Dermatis
23-10-12, 21:36
Μες το μυαλο μου ειστε............ και εγω χτες τυχαια για πρωτη φορα ειδα την στιγμιαια βελονα της βενζινης να μην μηδενιζει με νεκρα και ειχα σκοπο σημερα να ανοιξω θεμα...........ευγε ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες!
Αν ειναι ας το χωρισουν οι mods σε 2 θεματα ωστε να μην μπερδευομαστε ενα με την βενζινη και ενα με την θερμοκρασια!

spar@
23-10-12, 21:48
Το πας το στοίχημα? Θα πληρώσεις τον θερμοστάτη αν είναι?
Αν δεν είναι τον πληρώνω εγώ...
Λέγε το πας?
Ενα ναι ή ένα οχι ...
Τιποτα παραπάνω

μου χρωστας 60ευρο μπυρες απ το στοιχημα με τις ασφαλειες!
αν εγινε αυτο μονο σε κατηφορα και μονο γιατι να εχει προβλημα?
ποσο κατεβηκε ο δεικτης?

Lambros46
23-10-12, 21:55
μου χρωστας 60ευρο μπυρες απ το στοιχημα με τις ασφαλειες!
αν εγινε αυτο μονο σε κατηφορα και μονο γιατι να εχει προβλημα?
ποσο κατεβηκε ο δεικτης?

Δεν σου λέω πόσο κατέβηκε.Στείλε μου με π.μ την προσφορά του.Ο Σπύρος μου έστειλε ήδη μια πολύ δελεαστική προσφορά για να "στήσω" το στοίχημα.

Πέρα από την πλάκα,απ'ότι θυμάμαι,ήταν ανάμεσα από το 1/4 και το 1/2(προς το 1/2 περισσότερο).

spar@
23-10-12, 22:03
Δεν σου λέω πόσο κατέβηκε.Στείλε μου με π.μ την προσφορά του.Ο Σπύρος μου έστειλε ήδη μια πολύ δελεαστική προσφορά για να "στήσω" το στοίχημα.

Πέρα από την πλάκα,απ'ότι θυμάμαι,ήταν ανάμεσα από το 1/4 και το 1/2(προς το 1/2 περισσότερο).

Λαμπρο γενικα αργει να ζεσταθει ή να φτασει στη θερμοκρασια λειτουργιας???
βγες μια βολτα τωρα που εχει δροσια εθνικη και ρολλαρισε σε ευθεια και πες μας ποσα γραφει η βελονα...
αν ειναι κατω απ την μεση ετοιμασου!

Lambros46
23-10-12, 22:20
Λαμπρο γενικα αργει να ζεσταθει ή να φτασει στη θερμοκρασια λειτουργιας???
βγες μια βολτα τωρα που εχει δροσια εθνικη και ρολλαρισε σε ευθεια και πες μας ποσα γραφει η βελονα...
αν ειναι κατω απ την μεση ετοιμασου!

Δεν χρειάζεται καν να βγώ να ρολλάρω.Είμαι σίγουρος ότι σε όλες τις άλλες συνθήκες οδήγησης η θερμοκρασία του αμαξιού είναι ΝΤΑΝ στη μέση!

spar@
23-10-12, 22:22
Δεν χρειάζεται καν να βγώ να ρολλάρω.Είμαι σίγουρος ότι σε όλες τις άλλες συνθήκες οδήγησης η θερμοκρασία του αμαξιού είναι ΝΤΑΝ στη μέση!

οταν δεν θα ξαναειναι στην μεση θα εχεις θεμα...χαχαχαχα
για να μην επιμενει η αλλη η τρελη οτι ειναι θερμοστατης

Stamatis
23-10-12, 22:25
Μες το μυαλο μου ειστε............ και εγω χτες τυχαια για πρωτη φορα ειδα την στιγμιαια βελονα της βενζινης να μην μηδενιζει με νεκρα και ειχα σκοπο σημερα να ανοιξω θεμα...........ευγε ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες!
Αν ειναι ας το χωρισουν οι mods σε 2 θεματα ωστε να μην μπερδευομαστε ενα με την βενζινη και ενα με την θερμοκρασια!
κανας mod λέμε?

:whistle:

katsaraios
23-10-12, 22:26
κανας mod λέμε?

:whistle:

Προεδρε εσυ δεν εισαι??
εντιτ,τωρα ειδα οτι εγινες μπλε....

m-power_01
23-10-12, 22:27
κανας mod λέμε?

:whistle:


https://www.youtube.com/watch?v=Dy70tJBAG-U"]https://www.youtube.com/watch?v=Dy70tJBAG-U

Stamatis
23-10-12, 22:29
Προεδρε εσυ δεν εισαι??
εντιτ,τωρα ειδα οτι εγινες μπλε....
Πήρα σύνταξη εγώ.
Τελείωσα με τις ευθύνες.

είμαι ένας απλός ψωλαρμενιστής στην ήρεμη λίμνη του οφ τοπικ.

katsaraios
23-10-12, 22:30
Πήρα σύνταξη εγώ.
Τελείωσα με τις ευθύνες.

είμαι ένας απλός ψωλαρμενιστής στην ήρεμη λίμνη του οφ τοπικ.

ενα απλο useraki οπως ελεγε μια ψυχη:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
23-10-12, 22:33
ούτε καν.
Ανθυπογιούζερ θα έλεγα.

Lambros46
30-10-12, 23:22
update:Δοκιμή χθές που γύρισα,έβαλα νεκρά στην κατηφόοοοοοοορα και δεν μου έπεσε(η θερμοκρασία :hystericalbs1:) .Προσπαθώντας να κατλάβω τί σκ@τά είχε γίνει,πρέπει-ίσως να έπαιξε τότε ρόλο το ότι έχανα νερά από το ψυγείο και τώρα το έχω αλλάξει.Οπότε https://thetruthaboutplas.com/wp-content/uploads/2011/08/myth-busted.jpg .

ΥΓ:Τα γλύτωσα τα λεφτά του θερμοστάτη κουφάλες :hystericalbs1::hystericalbs1: