PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW M135i v Audi RS3: Road, Track, Drag-race. - CHRIS HARRIS ON CARS



PATSIMINI
17-10-12, 21:10
https://www.youtube.com/watch?v=2xwecTp91-o&feature=g-all-u

stef
17-10-12, 21:40
Περιμένω να δω το 120 με τα 245 άλογα...

STREETRACING
17-10-12, 21:41
Τα rs δεν παίζονται κατασκευαστικά.

S8N
17-10-12, 21:54
Διάβασε το Drive του Φλεβάρη του 2012 με σύγκριση 1Μ vs RS3 για να δεις τι δεν παίζεται.

stef
17-10-12, 21:56
Τα rs δεν παίζονται κατασκευαστικά.


Σε τι πράγμα ακριβώς ρε Γιάννη?
Πλαίσιο υποδεέστερο σε σχέση με το 1Μ έχει και από τιμόνι, άστο καλύτερα...thumb

STREETRACING
17-10-12, 23:00
Σήκωσε ένα rs4(V8) σε μια ράμπα κ βάλε δίπλα ένα M
Και θα δεις.
Ασε που σε ταξίδι εξωτερικό δεν συγκρίνεται με M5,M6
οδηγικα.
για μένα και για άλλους γνωστούς μου που τα οδηγησαν ολα αυτα εξωτερικο
έτσι είναι.
Για τα rs μιλάω πάντα.
Όχι τα υπόλοιπα.
Πάντα μιλαγα κ μιλάω αντικειμενικά.

stef
17-10-12, 23:05
Έχεις δίκιο, θα δω ένα διαφορικό παραπάνω που θα μου στερεί το χαμόγελο που μου δίνει ακόμη και η 6κύλινδρη βάρκα μου σε μια διαδρομή ακόμη και 3 χλμ
Το Μ είναι πιο εγωκεντρικό αυτοκίνητο και δίνει την συγκίνηση σε αυτόν που ξέρει να το πάει σε σύγκριση με το RS το οποίο είναι πιο χιλιομετροφάγος κ απευθύνεται στον μέσο οδηγό που απλά πατάει το γκάζι!!
Απλά πράγματα, αλλά ας μην ξεφεύγουμε από την κουβέντα μας..

STREETRACING
17-10-12, 23:27
Μιλάω για ποιότητα κατασκευής πατωματος, ανάρτησης κ πολλα αλλα.

S8N
17-10-12, 23:32
B7 RS4:

https://www.supremepowerparts.com/prod_images/large/AWERS4NS.jpg

https://www.rsfabrications.com/wp-content/uploads/2009/04/cimg1451.jpg

https://www.vividracing.com/catalog/wm.php/images/A1222-S3-Muffler_3.jpg

https://i11.photobucket.com/albums/a173/egutie34/frontRS4.jpg


Να δούμε και μια Μ?

https://www.eisenhaus.com/gallery/pics/E60_M5_0-8.jpg

https://www.euroasians.net/wp-content/uploads/2009/06/66749d1213389591-asr-engineering-e60-m5-gen-ii-exhaust-dyno-results-dsc02820.jpg

https://www.euroasians.net/wp-content/uploads/2009/06/66748d1213389359-asr-engineering-e60-m5-gen-ii-exhaust-dyno-results-dsc02821.jpg

https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQkgRpUx-A5jzRbp9aopzN-gbRX53rcn5cKW8QHLdtvVG9KCyzpFLQnW9DgBQ

https://www.trinityautosport.com/images/images_big/IMG_2243.jpg

Καμία σχέση, πράγματι. Το ένα είναι σαν Α4 1.6 με διπλή εξάτμιση και το άλλο σαν άρμα Leopard.

STREETRACING
17-10-12, 23:53
Δυστυχώς για τα rs δεν συμφωνούμε.

ghost-rider
18-10-12, 00:22
Το b7 ειναι στην κατηγορια του e46.
Οχι του Μ5 Ε60.
Αμα θελετε συγκρινετε το τελευταιο με ενα c7 rs6.
Προσωπικα τα θεωρω υπεροχα αυτοκινητα.
Ισως να προτιμουσα το bmw (λογο πισωκινησης κ μονο) αλλα δεν τα ακυρωνω.
Ειναι εξαιρετικα κ απιστευτα αποτελεσματικα.

gnx
18-10-12, 08:54
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2xwecTp91-o#!

aristent
18-10-12, 13:46
....νικησε και παλι η ΒMW!!!:thumbsup:

Γιωργο,θα βαλω να φαινεται το ιδιο βιντεο και εδω:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2xwecTp91-o# (https://www.youtube.com/watch?v=2xwecTp91-o#)

ntinos
18-10-12, 13:49
To audi δεν εχει σκουριες ομως μεσα...

Ptboul
18-10-12, 13:58
Μια χαρά σκουριές είχαν εμφανίσει και το Α3 και τα Β classe και Α classe στις πόρτες τους.

Azurius
18-10-12, 14:25
Μια χαρά σκουριές είχαν εμφανίσει και το Α3 και τα Β classe και Α classe στις πόρτες τους.

Iδίως για τα Α3 νομίζω οτι κάνεις λάθος. Για τα άλλα δυο δεν παίρνω θέση καθότι δε γνωρίζω.

doctore
18-10-12, 15:00
Πάλι νίκησε το driver's car !!! :thumbsup:

Thomelef
18-10-12, 18:36
Η διαφορα τιμης, δε νομιζω να αφηνει περιθωρεια σκεψης για το ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερη αγορα.
Δυο σχεδον ιδια αυτοκινητα, με πολυ πολυ μικρες διαφορες στα νουμερα για τον απλο οδηγο.
Νομιζω πως με αυτο το αμαξι, η πεμβε κατατροπωσε το τριαρι χατς της αουντι, και μαλιστα με τρομερη διαφορα.
Ενα πραγμα με χαλαει μονο...δεν χρειαζοταν να το καγκουρεψουν βαζοντας του σηματακι εφοσων δεν ειναι ///Μ καρ. Λεπτομερειες θα μου πεις, αλλα πολλες φορες οι μικρες λεπτομερειες ειναι που κανουν τη διαφορα.
Θυμιζει κατι καγκουρεμενα πεμβεδακια, που οι καφροι δεν χανουν ευκαιρεια να κολλησουν το σηματακι.

Εντιτ...
Α ξεχασα. Μπραβο στην πεμβε. Αντε να βγαλουν και κανα ///Μ της προκοπης μετα την διτουρμπινη μπουρδα που εβγαλαν για αυτη την πενταετια.

trueno
18-10-12, 19:07
Αντε να βγαλουν και κανα ///Μ της προκοπης μετα την διτουρμπινη μπουρδα που εβγαλαν για αυτη την πενταετια.


H 1M , δεν σου αρεσε?....

STREETRACING
18-10-12, 19:16
Η μούρη της 135 για μένα είναι άκρως ασχημη

DIMITr|S
18-10-12, 19:28
εκτος απο τις εικονες που ειναι εμφανεις για εμενα....δεν εχω διαβασει περιοδικο και δεν εχω δει ρεβιου στο νετ που να μην λενε για το understeer του rs...understeer understerr understeer παντου το τονιζουν τι να λεμε?

Thomelef
18-10-12, 20:04
H 1M , δεν σου αρεσε?....

Καθολου...το σιχαινομαι αυτο το αμαξι, οπως και το 135 του βιντεο.
Απλα επειδη μου αρεσει να ειμαι αντικειμενικος, εγραψα με βαση τη λογικη πριν, και οχι με το.σκεπτικο του τι αρεσει με μενα.
Γενικα σιχαινομαι οτι τουρμπισιο βγαζει η πεμβε.

trueno
18-10-12, 20:32
Καθολου...το σιχαινομαι αυτο το αμαξι, οπως και το 135 του βιντεο.
Απλα επειδη μου αρεσει να ειμαι αντικειμενικος, εγραψα με βαση τη λογικη πριν, και οχι με το.σκεπτικο του τι αρεσει με μενα.
Γενικα σιχαινομαι οτι τουρμπισιο βγαζει η πεμβε..

Ασχετα πάντως με το υποκειμενικο θεμα της ομορφιας , πρέπει να το παραδεχτεις σαν μηχανη απόλαυσης. Στο test track του TopGear ηταν οριακα ταχυτερο από την Μ3 , και τα λόγια του Clarcsson ηταν τα εξης : "this is a brilliant , brilliant , brilliant car. Better than Audi , better than Mercedes , better than pretty much everything"

Καλοφτιαγμένα τα Audi , ψαγμένα τεχνολογικά , αλλά την απόλαυση των ΒMW δεν την δινουν.

Thomelef
18-10-12, 20:45
Κοιτα. Γενικα εμενα δεν μου αρεσει το "μπαστερδεμα" που εχει κανει η εταιρεια στα αμαξια της, και γενικα μου αρεσουν ολα τα οραγματα που εχουν μια συγκεκριμενη φιλοσοφια.

Αυτο για μενα ισχυει για τα παντα, πρωτα για την δουλεια μου σαν κατασκευαστης που ειμαι, και επειτα για οτι αλλο τυγχανει να σχοληθω, οπως καλη ωρα τα αμαξια.

Εμενα πχ καποιοι πελατες μου δεν με αλλαζουν με τπτ, επειδη σε καποια πραγματα ειμαστε ανενδοτοι οσων αφορα την φυση των εμπορευματων που παραγουμαι.

Οι φιλοσοφιες αλλαζουν συνεχως, καποιοι προσπαθουν να ακολουθουν μονιμως την εξελιξη των πραγματων, με αποτελεσμα να χανουν την ταυτοτητα τους με την παροδο του χρονου.
Μεγα φαουλ.

Το μυστικο του μαρκετινγκ δεν ειναι να προσπαθεις εσυ να προσαρμοζεσαι με το θελω του κοσμου, γιατι ειναι σαν να ζητιανευεις. Μαγκια στο μαρκετινγκ, ειναι να μυησεις τον πελατη πανω στην δικη σου φιλοσοφια με οποιονδηποτε τροπο, και οχι απλα να πεις...οκ αυτο θες, μπορω να στο κανω. Μολις το κανεις αυτο, αρχιζεις καινχανεις την ταυτοτητα σου.

Ενα πραγμα θα πω, το οποιο ειναι και η μεγαλυτερη γκαφα της πεμβε.

Η πραγματικη δυναμη, δεν συμπιεζετσι. Και μην μου γραψετε τα κλασικα χαριτωμενα, συμπιεζεται και παρασυμπιεζεται, γιατι μιλαω για συγκεκριμενο πραγμα και οχι ναχαμε να λεγαμε οπως κανουν πολλοι, αρκει να γραψουν δυο γραμμες.

trueno
18-10-12, 21:18
Η πραγματικη δυναμη, δεν συμπιεζετσι. Και μην μου γραψετε τα κλασικα χαριτωμενα, συμπιεζεται και παρασυμπιεζεται, γιατι μιλαω για συγκεκριμενο πραγμα και οχι ναχαμε να λεγαμε οπως κανουν πολλοι, αρκει να γραψουν δυο γραμμες.

Σε αυτό συμφωνουμε. Ωραια η δυναμη του τουρμπο αλλα η δυναμη από τα πολλά κυβικα ειναι άλλη αίσθηση, αλλο το "βαθος" του κινητηρα. Υλοποίηση με υλοποίηση βεβαια διαφερει..Τελος πάντων βγηκαμε off-topic:shok:

EVERGET
18-10-12, 21:24
Πάντως για το Μ135i μόνο καλά πράγματα ακούγονται. Μάλιστα τόσο στο BMWCar όσο και στο αγγλικό EVO δηλώνανε πως το αμάξι κάνει τρελό ήχο, για την ακρίβεια καλύτερο και από αυτόν κάποιων κορυφαίων Μ κινητήρων όπως έλεγε το BMWCar...

alexk
18-10-12, 21:28
Πάντως για το Μ135i μόνο καλά πράγματα ακούγονται. Μάλιστα τόσο στο BMWCar όσο και στο αγγλικό EVO δηλώνανε πως το αμάξι κάνει τρελό ήχο, για την ακρίβεια καλύτερο και από αυτόν κάποιων κορυφαίων Μ κινητήρων όπως έλεγε το BMWCar...

Από εισαγωγή ή από εξάτμιση ?
Εδώ είναι το τρίκ.
Γιατί όλες οι καινούργιες μπακατάλες έχουν ελεύθερη εξάτμιση και κάνουν βρουμ-βρουμ.

Σε θέλω μάγκα να κάνει θόρυβο από εισαγωγή - κυλινδροκεφαλή.

Thomelef
18-10-12, 21:36
Ιεεεεεεετς.
Ο ελβετοστ ομιλησε.

STREETRACING
18-10-12, 21:44
Ακριβώς αυτο διορθωθηκε κ στο δικο μου
Μόλις έβγαλα τη race κ ξαναεβαλα το csl τελικό
Ξαναεπανηλθε ο ήχος απο μπροστά ...

EVERGET
18-10-12, 22:02
Γιάννη αφού το τελικό πάνω από τις 3500rpm έτσι κι αλλιώς δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου...κλασικό μοτέρ Μ3 ακούς...


Από εισαγωγή ή από εξάτμιση ?
Εδώ είναι το τρίκ.
Γιατί όλες οι καινούργιες μπακατάλες έχουν ελεύθερη εξάτμιση και κάνουν βρουμ-βρουμ.

Σε θέλω μάγκα να κάνει θόρυβο από εισαγωγή - κυλινδροκεφαλή.

Αυτό μου έκανε εντύπωση...μιλάνε για ήχο μοτέρ (με νότες εξάτμησης...που στα ατμο Μ ήταν πάντα φιμωμένες)...

Τα ίδια έντυπα τα νέα Μ5 και Μ6 τα κράζουν ότι δεν κάνουν ήχο, μόνο εξάτμηση και τέτοια...

S8N
18-10-12, 23:16
Η μούρη της 135 για μένα είναι άκρως ασχημη

Ενώ του RS3 που έχει ομορφιά και αρρενωπότητα ανάλογη της Τζένης Χειλουδάκη είναι προτιμότερη, ε? Και με τα led από πάνω σαν χυσ@μόλι@ στα φρύδια.

STREETRACING
19-10-12, 00:12
Κλασεις πιο όμορφο μπροστά το αουντι
Εμένα προσωπικά η παλια 1 μ αρεσε

Ptboul
19-10-12, 09:13
Iδίως για τα Α3 νομίζω οτι κάνεις λάθος. Για τα άλλα δυο δεν παίρνω θέση καθότι δε γνωρίζω.

Υπάρχει πλήθος αναφορών για εμφάνιση σκουριάς σε μοντέλα 2005-6 κυρίως σε ξένα φόρα.

Πχ https://www.audi-sport.net/vb/a3-s3-forum-8l-chassis/19586-more-rust-problems.html

Αλλά κυρίως έχουν ακουστεί προβλήματα για το εσωτερικό της πόρτας.

Γενικά είναι αμάξια που ενοχλούν με την παρουσία τους και εμφανίζουν αμα τη γεννέση τους πολλά και ακριβά προβλήματα (αυτά τα έχω δει και τα ξέρω από πρώτο χέρι).

https://alt-a.bitg.net/nightmobile/cars/images2/120000/4000/400/124439.jpg

turbodog
19-10-12, 10:30
Από εισαγωγή ή από εξάτμιση ?
Εδώ είναι το τρίκ.
Γιατί όλες οι καινούργιες μπακατάλες έχουν ελεύθερη εξάτμιση και κάνουν βρουμ-βρουμ.

Σε θέλω μάγκα να κάνει θόρυβο από εισαγωγή - κυλινδροκεφαλή.

Οι turbo κινητηρες εχουν 'φιμωμενη' εισαγωγη λογω της αρχης λειτουργιας τους καθως πριν την εισαγωγη-κυλινδροκεφαλη εχουν intercooler, ενα καρο σωληνωσεις και το κυριοτερο την τουρμπινα που παρεμβαλλεται ενδιαμεσα καθως ολος ο αερας εισαγωγης ειναι αναγκασμενος να περνα απο κει. Οποτε δεν ειναι θεμα μαγκιας να ξεφιμωσεις ηχητικα εναν turbo κινητηρα αλλα θεμα κατασκευαστικου περιορισμου. Γιαυτο και ο ηχος εισαγωγης στους υπερσυμπιεζομενους κινητηρες επηρεαζεται κυριως απο το χαρακτηριστικο σφυριγμα της τουρμπινας.

turbodog
19-10-12, 10:31
Ιεεεεεεετς.
Ο ελβετοστ ομιλησε.

Ασε τα ιεεετς εσυ που μεχρι χθες ηθελες να παρεις γιαπωνεζικο ταχι (και μαλιστα το προβληματικο μοδελο)

Thomelef
19-10-12, 18:40
μήτσο...πλάκα πλάκα, εσύ γιατί δεν σκάς απο σέρρες ρε???

Azurius
19-10-12, 19:17
Υπάρχει πλήθος αναφορών για εμφάνιση σκουριάς σε μοντέλα 2005-6 κυρίως σε ξένα φόρα.

Πχ https://www.audi-sport.net/vb/a3-s3-forum-8l-chassis/19586-more-rust-problems.html

Αλλά κυρίως έχουν ακουστεί προβλήματα για το εσωτερικό της πόρτας.

Γενικά είναι αμάξια που ενοχλούν με την παρουσία τους και εμφανίζουν αμα τη γεννέση τους πολλά και ακριβά προβλήματα (αυτά τα έχω δει και τα ξέρω από πρώτο χέρι).

https://alt-a.bitg.net/nightmobile/cars/images2/120000/4000/400/124439.jpg
Αυτά που λες φίλε μου όντως ισχύουν αλλά μόνο σε μια συγκεκριμένη σειρά αυτοκινήτων στα οποία είχε γίνει ανάκληση και προοληπτικός έλεγχος απο την τότε Ergocar (αν θυμάμαι καλά) με κωδικοποίηση WAUZZZ8L199 μέχρι WAUZZZ8L100 για ατελή μόνωση (μέσα στα οποία ήταν και το δικό μου και μάλιστα έκανα χρήση της εγγύησης για το θέμα με το αυλάκι υδάτων της οροφής) απο το 99Β έως και την πρώτη σειρά των facelift 00Α και αναφέρεται στο σκάφος 8L. Όπως και να έχει, η γνώμη σου είναι απόλυτα σεβαστή και αξιοπρεπής. thumb

turbodog
19-10-12, 21:36
μήτσο...πλάκα πλάκα, εσύ γιατί δεν σκάς απο σέρρες ρε???

Αν ηταν προς Μεγαρα μερια, θα το σκεφτομουν καλυτερα. Σερρες το αποκλειω λογω αποστασης. Εσυ εισαι διπλα, οποτε no problem thumb

alexk
19-10-12, 22:57
Οι turbo κινητηρες εχουν 'φιμωμενη' εισαγωγη λογω της αρχης λειτουργιας τους καθως πριν την εισαγωγη-κυλινδροκεφαλη εχουν intercooler, ενα καρο σωληνωσεις και το κυριοτερο την τουρμπινα που παρεμβαλλεται ενδιαμεσα καθως ολος ο αερας εισαγωγης ειναι αναγκασμενος να περνα απο κει. Οποτε δεν ειναι θεμα μαγκιας να ξεφιμωσεις ηχητικα εναν turbo κινητηρα αλλα θεμα κατασκευαστικου περιορισμου. Γιαυτο και ο ηχος εισαγωγης στους υπερσυμπιεζομενους κινητηρες επηρεαζεται κυριως απο το χαρακτηριστικο σφυριγμα της τουρμπινας.

Οπότε τούρμπο και ωραίος ήχος δεν συνυπάρχει.
Ατμόσφαιρα λοιπόν, μονόδρομος ;)

STREETRACING
21-10-12, 12:57
Γιάννη αφού το τελικό πάνω από τις 3500rpm έτσι κι αλλιώς δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου...κλασικό μοτέρ Μ3 ακούς...



Αυτό μου έκανε εντύπωση...μιλάνε για ήχο μοτέρ (με νότες εξάτμησης...που στα ατμο Μ ήταν πάντα φιμωμένες)...

Τα ίδια έντυπα τα νέα Μ5 και Μ6 τα κράζουν ότι δεν κάνουν ήχο, μόνο εξάτμηση και τέτοια...

Με τη race ακουγόταν το μπάσο πολυ πιο πολυ απο το μοτέρ, και ρελαντί και ψηλά.
Το μοτέρ 100% το ξαναακουσα με το csl τελικό πάλι.
Ο θόρυβος που βγάζει η race και μέσα πιο πολυ και απο έξω περνάει το στοκ ήχο του μοτέρ συν το ρασπινκ.

Thomelef
21-10-12, 15:52
εδώ με το ίδιο τελικό χάνεται ο ήχος της εισαγωγής στο σι ες ελ, που βρυχάται τρελά...δεν θα χαθεί του απλού Μ3?

EVERGET
21-10-12, 16:14
Παιδιά στο δικό μου δε χάνεται τίποτα. Το τελικό κάνει αρκετό μπασο μέχρι τις 3500 (εκεί δηλαδή που το μοτέρ ουσιαστικά δεν πολυακούγεται) μετά μένει ουσιαστικά λίγη βραχνάδα από το τελικό και το μοτέρ ακούγεται κανονικότατα, φυσικά και το rasp...

Εάν ήταν τα τελικά να καταργούσαν τον ήχο του μοτέρ τότε δεν θα τα αγόραζε κανείς...

alexk
21-10-12, 17:45
εδώ με το ίδιο τελικό χάνεται ο ήχος της εισαγωγής στο σι ες ελ, που βρυχάται τρελά...δεν θα χαθεί του απλού Μ3?

Αυτό δεν είναι έγκυρο.

STREETRACING
21-10-12, 17:47
Παιδιά στο δικό μου δε χάνεται τίποτα. Το τελικό κάνει αρκετό μπασο μέχρι τις 3500 (εκεί δηλαδή που το μοτέρ ουσιαστικά δεν πολυακούγεται) μετά μένει ουσιαστικά λίγη βραχνάδα από το τελικό και το μοτέρ ακούγεται κανονικότατα, φυσικά και το rasp...

Εάν ήταν τα τελικά να καταργούσαν τον ήχο του μοτέρ τότε δεν θα τα αγόραζε κανείς...

Δεν καταργείται.
Απλά μειώνεται γιατί το μπάσο υπερτερεί στο σύνολο.

alexk
21-10-12, 17:56
εδώ με το ίδιο τελικό χάνεται ο ήχος της εισαγωγής στο σι ες ελ, που βρυχάται τρελά...δεν θα χαθεί του απλού Μ3?

Και ένα βίντεο.
Μια χαρά ακούγεται η εισαγωγή


https://www.youtube.com/watch?v=zhFG2WN5HdY

STREETRACING
21-10-12, 18:01
Παιδιά δεν είπα ότι δεν ακούγεται η εισαγωγη
Απλά με το race τελικό το αμάξι ακούγεται πιο πολυ μπάσο απο ότι rasping,
Και μέσα στο αμάξι ακούγεται πιο καθαρά ήχος της εισαγωγής με το Μαμα η το csl τελικο
Αυτο ισχύει σε όλα τα αμάξια αλλού πιο λίγο αλλού πιο πολυ

Thomelef
21-10-12, 19:18
στου μάνου πάντως δεν ακούγεται η εισαγωγή με την σουπερσπριντ και τους καταλύτες.
γενικά όταν είσαι απ'έξω όπως και στο βίντεο, όταν έρχεται το αμάξι ακούγεται απο μπροστά η εισαγωγή, και όταν περάσει ακούγεται η εξάτμιση.
τουλάχιστο στο μάνου απ'έξω ακούγεται ακριβώς όπως στο βίντεο, ενώ μέσα στην καμπίνα δεν ακούς εισαγωγή.
αυτό μπορείτε να το διαπυστώσετε στα διάφορα βίντεο του μάνου απο τις πίστες. η εισαγωγή δεν ακούγεται πουθενά, η εξάτμιση καλύπτει τα πάντα...

STREETRACING
21-10-12, 19:23
στου μάνου πάντως δεν ακούγεται η εισαγωγή με την σουπερσπριντ και τους καταλύτες.
γενικά όταν είσαι απ'έξω όπως και στο βίντεο, όταν έρχεται το αμάξι ακούγεται απο μπροστά η εισαγωγή, και όταν περάσει ακούγεται η εξάτμιση.
τουλάχιστο στο μάνου απ'έξω ακούγεται ακριβώς όπως στο βίντεο, ενώ μέσα στην καμπίνα δεν ακούς εισαγωγή.
αυτό μπορείτε να το διαπυστώσετε στα διάφορα βίντεο του μάνου απο τις πίστες. η εισαγωγή δεν ακούγεται πουθενά, η εξάτμιση καλύπτει τα πάντα...

Στο δικο σου Θωμά πως ακούγεται τώρα σε σχέση με πριν;

Thomelef
21-10-12, 19:26
επειδή εγώ φοράω το σπορ, δεν έχω πολύ αυξημένη βαβούρα. έχει αλλάξει ο ήχος, όχι σε τπτ τργικά επίπεδα, και ακούγεται κανονικά το μοτέρ απο μπροστά.
γενικά πάντως, ψήνομαι να το αλλάξω με ένα ρέις.

STREETRACING
21-10-12, 19:30
Δεν ξαναβαζω τελικο αφου τελικά δεν δίνουν τίποτα απολύτως κ ηρέμησαν κ τα αυτιά μου
Έχω βάλει τα csl απο κάτω κ είναι και πιο raspy απο νορμαλ,
Που μου αρέσει.

Thomelef
21-10-12, 19:34
εμένα μου αρέσει η βαβούρα βασικά.
βέβαια θα μου πείς άλλο να το λές, και άλλο να το ζείς καθημερινά. τι να πώ...και εγώ πάντως δεν πολυασχολούμαι πλέον, αλλά δεν με ενοχλεί.
το σπορ σούπερσπριντ πάντως αν δεν θές πολύ βαβούρα, ενώ παράλληλα θες λίγο διαφορετικό ήχο, είναι πολύ καλό.

stef
21-10-12, 19:37
Για το τελικό της Μ3 Ε46 συζητάμε σε αυτό το topic?

Thomelef
21-10-12, 19:39
απ'ότι φαίνεται, συζητάμε και γι'αυτό...

STREETRACING
21-10-12, 19:40
Γιατί πείραξε κανέναν;

Nikos!
21-10-12, 20:32
Πολύ ενδιαφέρον αυτοκίνητο η M135i.

Κάνει τη νέα 1 να φαίνεται όμορφη και ικανή.

Άραγε θα δούμε κανένα στην Ελλάδα? Άντε μπας και βρούμε κανένα μεταχειρισμένο. :thumbsup:

Πάντως και η 125i με M-Pack και το αυτόματο σασμάν δεν είναι άσχημη επιλογή.

Thomelef
21-10-12, 20:37
άσχετο, αλλά το 1Μ απο πωλήσεις πήγε καλά?

gnx
21-10-12, 20:44
Θα μου έκανε εντύπωση εάν έχουν πουληθεί πάνω από 5, ελέω κρίσης (και της κατρακύλας των τιμων των ε92 λόγω τεκμηρίων).

stef
21-10-12, 20:46
Θα μου έκανε εντύπωση εάν έχουν πουληθεί πάνω από 5, ελέω κρίσης (και της κατρακύλας των τιμων των ε92 λόγω τεκμηρίων).

Κάπως έτσι πρέπει να είναι
Εξάλλου έχετε δει γενικότερα πολλά καινούρια αμάξια σε αυτά τα κυβικά να κυκλοφορούν...?

Thomelef
21-10-12, 20:53
γενικότερα μιλάω. όχι για ελλάδα...αν έχει διαβάσει κάποιος, κάπου, για το αν πήγε καλά...

gnx
21-10-12, 20:55
Σα ζεστό ψωμί πούλησε παγκοσμίως, αλλά το κράτησαν για λίγο νομίζω 14-16 μήνες στην παραγωγή.

stef
21-10-12, 20:56
Βρήκα αυτό....

https://www.autoblog.com/2012/04/03/bmw-1-series-m-coupe-is-sold-out/

Sold out...

Nikos!
21-10-12, 20:59
To 1M ήταν περιορισμένης παραγωγής εξ'αρχής. Μάλιστα πήρε για λίγο παράταση αλλά νομίζω πλέον έχει σταματήσει η παραγωγή της παγκοσμίως.

Thomelef
21-10-12, 21:04
λιγότερα απο 1000 κομμάτια ε?
μάλιστα.
πάντως αν και έχει μυστήριο κοινό το 135, η τιμή του στο εξωτερικό είναι λογική για τους θερμόαιμους 20άρηδες που οι γονείς τους θα δώσουν το κάτι παραπάνω για να τους πάρουν ένα καλό δωράκι.

gnx
21-10-12, 21:15
Στην Αμερική είναι αυτό...Παγκοσμίως if memory serves me well, 7000-7500 κομμάτια.

vagmag
22-10-12, 07:01
Πολύ ενδιαφέρον αυτοκίνητο η M135i.

Κάνει τη νέα 1 να φαίνεται όμορφη και ικανή.

Άραγε θα δούμε κανένα στην Ελλάδα? Άντε μπας και βρούμε κανένα μεταχειρισμένο. :thumbsup:

Πάντως και η 125i με M-Pack και το αυτόματο σασμάν δεν είναι άσχημη επιλογή.

Πόσο κοστίζει η Μ135i στη χώρα μας???

Nikos!
22-10-12, 07:15
Πόσο κοστίζει η Μ135i στη χώρα μας???

49K για τη 5θυρη (-1Κ η 3θ) και της λείπει ηλιοροφή και το αυτόματο σασμάν. Πάει στα 54Κ.

Πολλά...αλλά το αμάξι τα σπάει. :thumbsup:

Μια 125i με Mpack, M φρένα, αυτόματο, ηλιοροφή και xenon δε θα με χάλαγε. Στα 43Κ πρέπει να βγαίνει αυτή, 5θυρη.