PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο παραθυρο



spyrosK
17-10-12, 17:17
καλησπέρα στο forum. Kαι ξαφνικα, ετσι στα καλα καθουμενα, κι ενω πηγα να κατεβασω το πισω παραθυρο στο Χ3 (Ε83), ακουσα ειναι μικρο περιεργο θορυβο και μενει το παραθυρο στο κατεβασμα στο 1/3 του υψους και ξαναπειραζοντας το μπουτον πεφτει όλο κατω και παπαλα. Δεν ξανανεβαινει με τιποτα.:thumbsdown:
ακουω το ηχο απο το μηχανισμο αλλα έχει κολλησει.
Από οτι φαινεται μαλλον χαλασε ή κολλησε ο μηχανισμος. HELP δωστε μου τα φωτα σας. υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή θα επισκευτώ το service , ποσο κοστιζει , ξερει κανεις γιατι δεν ειμαστε για έξοδα...

υ.γ. να βρασω την αξιοπιστια των Γερμανων....

katsaraios
17-10-12, 17:58
καλησπέρα στο forum. Kαι ξαφνικα, ετσι στα καλα καθουμενα, κι ενω πηγα να κατεβασω το πισω παραθυρο στο Χ3 (Ε83), ακουσα ειναι μικρο περιεργο θορυβο και μενει το παραθυρο στο κατεβασμα στο 1/3 του υψους και ξαναπειραζοντας το μπουτον πεφτει όλο κατω και παπαλα. Δεν ξανανεβαινει με τιποτα.:thumbsdown:
ακουω το ηχο απο το μηχανισμο αλλα έχει κολλησει.
Από οτι φαινεται μαλλον χαλασε ή κολλησε ο μηχανισμος. HELP δωστε μου τα φωτα σας. υπαρχει κατι που μπορω να κανω ή θα επισκευτώ το service , ποσο κοστιζει , ξερει κανεις γιατι δεν ειμαστε για έξοδα...

υ.γ. να βρασω την αξιοπιστια των Γερμανων....

Εντος της εβδομαδας θα φτιαξουμε το ιδιο στο Χ3 του Τζορνταν(με πατεντα)..
θα γινει φωτογρφηση της διαδικασιας κα θα παρεις μια ιδεα..

mark e92
17-10-12, 18:00
Δυστυχως πρεπει να τα επαιξε ο γρυλος , μαλλον εγγυηση δεν εχεις (η τρομερη ΒΜW 2χρονια εχει) οποτε θα βγαλεις την ταπετσαρια σου και θα το ανεβασεις με το χερι μεχρι να το φτιαξεις.

katsaraios
17-10-12, 18:10
Δυστυχως πρεπει να τα επαιξε ο γρυλος , μαλλον εγγυηση δεν εχεις (η τρομερη ΒΜW 2χρονια εχει) οποτε θα βγαλεις την ταπετσαρια σου και θα το ανεβασεις με το χερι μεχρι να το φτιαξεις.

Για την ακριβεια "σπανε" τα δοντακια του πλαστικου οδηγου πανω στο σιδερο που κραταει το συρματοσχοινο.
Η BMW φυσικα δεν πουλαει σκετο τονπλαστικο οδηγο αλλα ολο τον γρυλλο:thumbsdown:
Εκει λοιπον μπαινει η πατεντα της αλλαγης μονο του οδηγου με αστειο κοστος σε συγκριση με την αγορα ολου του γρυλλουthumb

Nino
17-10-12, 18:17
Άντε κατσαραιο γιατι αρχίζουν και με ζωνουν τα φίδια χαχαχα

Υγ. Ντι μπεστεν κουαλιτατ...

mark e92
17-10-12, 19:05
Γιατι οταν τα κλινετε δεν κανετε τον διακοπτη μια τακ κατω , να μην εχει ζορι ο γρυλος???

Nino
17-10-12, 20:52
Στα ξένα φορα αυτο περιγράφεται ότι συμβαίνει αν κλεινεισ την πόρτα με δύναμη και είναι το παράθυρο ανοιχτό η μισάνοιχτο

spyrosK
17-10-12, 21:07
επειδη μου την εδωσε το σκηνικο, παλευω με το διακοπτη, ματαιως, μηπως και επανελθει και ακουσα απο το χωρο της μηχανης ενα θορυβο σα να παει να μπει μπρος η μηχανη.. μηπως παιζει κατι με τα ηλεκτρικα και οχι με το γρυλο?

katsaraios
17-10-12, 21:08
Γιατι οταν τα κλινετε δεν κανετε τον διακοπτη μια τακ κατω , να μην εχει ζορι ο γρυλος???
Φιλε χωρις καμια ειρωνια η διαθεση για να σε πειραξω..
Σε αυτοκινητα με τετοιο κοστος και ποιοτητα δινεις συμβουλες να αφηνουμε ανοιχτο το παραθυρο για να μην ακουγεται το τριξιμο..
Δλδ μεσοβεζικες λυσεις για να κοροιδευουμε τον εαυτο μας οτι δεν εχει προβλημα το αυτοκινητο που το θεωρουμε απο τα κορυφαια..
Ωραια..
Και εγω σου λεω,ο θορυβος απο τον αερα με ελαχιστο ανοιχτο το παραθυρο οδηγωντας με καποια χλμ δεν σε πειραζει??
Το θεωρεις λυση καλυτερη απο το να μην υπαρχει το προβλημα?
Αν ειναι ετσι να το γραψουμε με κεφαλαια οτι αγοραζοντας BMW DI BESTEN QUALITAT σε λιγο καιρο θα θελετε ωτοασπιδες επειδη ειναι αστοχο το συγκεκριμενο υλικο...
Οχι φιλε πληρωνουμε ακριβα και θελουμε ποιοτητα οχι τσαπατσουλιες..
Να μην λεμε παλι τι εχουν αντιστοιχα αλλα αυτοκινητα εταιρειων φτηνοτερων η ακριβοτερων,εδω μιλαμε για BMW.
ΦΙΛΙΚΑ ...

Nino
17-10-12, 21:11
Το Σάββατο δια χειρός κατσαραιου θα γίνει το "χειρουργείο" θα βγουν και φωτο απο το DIY

katsaraios
17-10-12, 21:18
Το Σάββατο δια χειρός κατσαραιου θα γίνει το "χειρουργείο" θα βγουν και φωτο απο το DIY
Νινο
Θα εχω "χαλασμενη" την φωτογραφικη..χαζος ειμαι ??:th_Laie_67-1:
Αστα λα βιστα

spyrosK
17-10-12, 21:24
ρε παιδια που θα γινει η επεμβαση να φερω και το δικό μου?:thumbsup:

Nino
17-10-12, 21:32
ρε παιδια που θα γινει η επεμβαση να φερω και το δικό μου?:thumbsup:

Φίλε δεν είναι τόσο απλό μπορει να υπάρξει θέμα με τον αεροσακο κάτσε να δούμε τι γινεται πρώτα στου Jordan και μετα θα υπάρχει και τεχνογνωσία χαχαχα
Κατσαραιο εσύ τι λες; Θα έχουμε κανά θέμα;

katsaraios
17-10-12, 22:11
Φίλε δεν είναι τόσο απλό μπορει να υπάρξει θέμα με τον αεροσακο κάτσε να δούμε τι γινεται πρώτα στου Jordan και μετα θα υπάρχει και τεχνογνωσία χαχαχα
Κατσαραιο εσύ τι λες; Θα έχουμε κανά θέμα;

Ποιον αεροσακκο??
Ψιτ το λες για να τον ανησυχησεις τον Σκωτζεζο?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Εχει κανει προεργασια ηδη εχει εκτυπωσει την αφαιρεση του πανελ και την "πατεντα" με τον οδηγο...

spyrosK
18-10-12, 21:19
τελικα αυριο θα αλλάξω το γρύλο, δεν παιρνει αλλη καθυστερηση διοτι με κατω το παραθυρο το αμαξι ειναι προβλημα να το κυκλοφορεις. ρωτησα σε 3 αντιπροσωπειες και οι τρεις μου ειπαν περιπου 200 ευρω(130 - 140 το ανταλλακτικο συν εργασια). πραγματικα δεν ξερω αν χαλαει ολος ο μηχανισμος ή σου λενε κατευθειαν αλλαγη του. Δεν ειμαι ειδικος και δεν μπορω να το ελεγξω. Ρωτησα και γνωστο μου ηλεκτρολογο αυτοκινητων, για ιμιτασιον ανταλλακτικο και μου ειπε αν βρουμε, μικρη διαφορα στο κοστος. Οποτε είμαστε για κεριατιατικα εξοδα...

υ.γ. καταρχας κανεις δεν φανηκε να εκπλησεται, συχνο το φαινομενο στα Χ3 και μηχανικος μου λεει : τωρα που χαλασε ο ενας μηχανισμος θα παρουν σειρα και οι αλλοι..τα νευρα μου...:ranting2:

trueno
18-10-12, 21:30
Σπύρο, ατυχία...Εγώ στο δικο μου εχω απενεργοποιημένα τα πίσω παραθυρα από τον διακόπτη εμπρός, αλλά σχεδόν πάντα ακούω εναν ελαφρυ θόρυβο από το παραθυρο του οδηγού οταν ανεβοκατεβαινει..Μάλλον ετοιμάζομαι και εγώ..... Το DIY που ετοιμάζουν τα παιδια αναμένεται εξαιρετικά ενδιαφέρον. Δεν κανεις υπομονη μια δυο μέρες μπάς και γλιτώσεις τα εξοδα?

trueno
19-10-12, 22:13
Kανενα νεο από το project , ή απο τον Σπύρο εχουμε??

savvas bmwdakias
19-10-12, 23:45
Παιδιά για τους θορύβους που λέτε εάν δεν έχει πρόβλημα στο πάνω-κατω πριν πάτε για αλλαγή του γρυλου τσεκάρετε ότι όλες οι βιδες-παξιμαδια που συγκρατούν το γρυλο υπάρχουν και είναι καλά βιδωμενες. Το λέω αυτό γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου και λειπανε 2 παξιμάδια και από του οδηγού και του συνοδηγού. Τα βάλαμε και εξαφανίστηκαν οι ενοχλητικοί θορυβοι

stef
20-10-12, 00:04
αλλά σχεδόν πάντα ακούω εναν ελαφρυ θόρυβο από το παραθυρο του οδηγού οταν ανεβοκατεβαινει..Μάλλον ετοιμάζομαι και εγώ.....

Παρόμοιο θόρυβο ακούω και εγώ στου πατέρα μου το Χ3
Έχω δώσει ρητή εντολή, το παράθυρο να μην κατεβαίνει όλο κάτω..

spyrosK
20-10-12, 08:48
Kανενα νεο από το project , ή απο τον Σπύρο εχουμε??

Λοιπόν, χθες αλλάχθηκε ο γρυλος με κόστος 178 ¤ (και με 20% εκπτωση!!!!). Κερατιατικα αλλα επρεπε να γινει. Ελπιζω μόνο να μη χαλασουν κατα αλλα..πάντως ο τεχνικος μου ειπε οτι η μη συχνή χρηση τα κανει και κελλανε στη τσιμουχα κα.ι να σπανε

trueno
22-10-12, 10:17
@ninoX3 Τελικά πέτυχε το εγχειρημα?

trueno
24-10-12, 07:00
???????????????????

Nino
24-10-12, 09:20
???????????????????

Δεν έγινε ακόμα για αυτο και δεν γράψαμε κάτι!
Ίσως την Παρασκευή να το κάνουμε.

Nino
07-05-14, 18:45
Άντε κατσαραιο γιατι αρχίζουν και με ζωνουν τα φίδια χαχαχα

Υγ. Ντι μπεστεν κουαλιτατ...


εφτασαν τα φιδια...

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Lambros46
07-05-14, 18:58
εφτασαν τα φιδια...

:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/05/mixanourgio01-1.jpg

Να ετοιμάζομαι??:hystericalbs1::hysterical bs1:

Nino
07-05-14, 19:06
σειρα σου χαχαχα !!

:hystericalbs1::hystericalbs1:

wheelman
07-05-14, 19:17
σειρα σου χαχαχα !!

:hystericalbs1::hystericalbs1:
Δική σου σειρά είναι,
Αλλάζω δίσκο και ερχόμαστε
Χαχαχαχα

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Nino
07-05-14, 19:21
ναι αυτο ηθελα να πω!!
παντως ρε φιλε τελικα.. ντι μπεστεν κουαλιτατ my ass!!!

wheelman
07-05-14, 19:27
Ωχχχ μωρέ Γιάννη,
θα αλλάξεις ένα γρύλο και κάτι έγινε, άλλοι αλλάζουνε μοτέρ ολόκληρα...
Φτηνά θα την βγάλεις μην αγχώνεσαι

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Nino
07-05-14, 19:39
Ωχχχ μωρέ Γιάννη,
θα αλλάξεις ένα γρύλο και κάτι έγινε, άλλοι αλλάζουνε μοτέρ ολόκληρα...
Φτηνά θα την βγάλεις μην αγχώνεσαι

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk


δεν ειναι ετσι Λιακο!!!
ενας γρυλος, μια αντλια πλυστικου ενα παγουρι, ενας πολλαπλασιαστης ενα ρελαντι ,μια κολωνα, κλπ κλπ.
Αλλα οσον αφορα το δικο μου αμαξι και οχι καποιο τριανταρι εικοσιπενταετιας να σου θυμισω οτι στοιχισε 49000 ευρω και ΝΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ να μην χαλαει ουτε το παραθυρο ουτε η αντλια ουτε το ρελαντι,ουτε να τριζει.
Και ναι επετρεψε μου να αμφιβαλω παρα πολυ για τη σχεση ποιοτητας τιμης!!!
τεσπα ετοιμασε τη τσιχλα τωρα, αυριο θα ψαξω για το ανταλλακτικο (δεν νομιζω οτι θα χρειαστει καινουργιος γρυλος)

wheelman
07-05-14, 20:19
Αστειεύομαι ρε Γιάννη, και τι άλλο μα κανείς σε μια βλάβη.
Άμα είναι μόνο ο τεντωτηρας πάνω είσαι κομπλέ με το ανταλλακτικό από τον Τουρκο,αλλα δεν το κοιτάμε καλύτερα πριν παραγγειλεις?

Τσίχλες έχω μπόλικες με τι γεύση προτιμάς???

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

tzanis320si
07-05-14, 22:38
Παιδιά το πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει και εγώ και είναι εύκολα επισκευάσιμο αρκεί να βρεις το ανταλλακτικό.εγώ το είχα φτιάξει μόνος μου βλέποντας αυτό το βίντεο...
https://www.youtube.com/watch?v=FFXfjX0U34k
το ανταλλακτικό υπάρχει στο εμπόριο μόνο και στο ebay. θα το βρω να το ανεβάσω....thumb
https://www.ebay.com/itm/BMW-X3-Window-Regulator-Repair-Clips-2-REAR-BOTH-WINDOWS-2-rear-clips-/150967306155?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW&hash=item23265a47ab&vxp=mtr
Αν πατήσετε bmw windows repair θα σας βγάλει από διάφορα μοντέλα....

tzanis320si
07-05-14, 23:02
και ένα λινκ για το Χ3 https://www.quirkyuncle.com/2013/08/31/diy-bmw-x3-e83-rear-window-repair/

katsaraios
08-05-14, 14:04
Κανονικα θα επρεπε για λογους ασφαλειας να το επισκευαζει τζαμπα η μπεμβε,τοσα κατασκευαστικα ελαττωματα εχει παραδεχτει ,ενα ακομα δεν πειραζει...
Δεν μπορει να "πεφτει" το τζαμι 10 ποντους επειδη κοβεται ο οδηγος του γρυλου,τουλαχιστον στις 3αρες δεν γινεται αυτο...

Nino
09-05-14, 08:20
Κανονικα θα επρεπε για λογους ασφαλειας να το επισκευαζει τζαμπα η μπεμβε,τοσα κατασκευαστικα ελαττωματα εχει παραδεχτει ,ενα ακομα δεν πειραζει...
Δεν μπορει να "πεφτει" το τζαμι 10 ποντους επειδη κοβεται ο οδηγος του γρυλου,τουλαχιστον στις 3αρες δεν γινεται αυτο...

ουτε ειναι καμια εταιρεια που παραδεχεται ευκολα τα "λαθη" της αλλα και ουτε κανει "ευκολα" ανακλησεις, απο την αλλη πουλαει αβερτα ανταλλακτικα και παροχη υπηρεσιων, αρα γιατι να αλλαξει τους οδηγους με καποιους καλυτερους ποιοτικα.
Να σημειωσουμε οτι το ολο προβλημα ειναι μια εγκοπη -"αυτακι" που σπαει- φαγωνεται στον οδηγο απο το συρματοσχοινο και το παραθυρο παπαλα.
Βεβαια αν πας "κουτουρου" σε συνεργειο σου λενε αλλαγη ολος ο γρυλος κανα διακοσαρι...
Ευτυχως απο την αλλη που δινουν και σκετο τον οδηγο σαν ανταλλακτικο με κοστος 34 ευρω και σε τηλεφωνο για παραγγελια ειπαν οτι υπαρχει σε αφθονια... καταλαβατε τωρα!!!

katsaraios
09-05-14, 10:26
ουτε ειναι καμια εταιρεια που παραδεχεται ευκολα τα "λαθη" της αλλα και ουτε κανει "ευκολα" ανακλησεις, απο την αλλη πουλαει αβερτα ανταλλακτικα και παροχη υπηρεσιων, αρα γιατι να αλλαξει τους οδηγους με καποιους καλυτερους ποιοτικα.
Να σημειωσουμε οτι το ολο προβλημα ειναι μια εγκοπη -"αυτακι" που σπαει- φαγωνεται στον οδηγο απο το συρματοσχοινο και το παραθυρο παπαλα.
Βεβαια αν πας "κουτουρου" σε συνεργειο σου λενε αλλαγη ολος ο γρυλος κανα διακοσαρι...
Ευτυχως απο την αλλη που δινουν και σκετο τον οδηγο σαν ανταλλακτικο με κοστος 34 ευρω και σε τηλεφωνο για παραγγελια ειπαν οτι υπαρχει σε αφθονια... καταλαβατε τωρα!!!

Βεβαια και αν ρωτησεις τιμη εργασιας σε πιανει δεος :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
Χειρουργοι οι τυποι !!!

Nino
09-05-14, 12:53
Βεβαια και αν ρωτησεις τιμη εργασιας σε πιανει δεος :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:
Χειρουργοι οι τυποι !!!

:hystericalbs1::hystericalbs1: απο μια Λαπ χολοκυστεκτομη περισσοτερα θελουν χαχαχαχα

υγ.
φερε τσιχλα το απογευμα!

Bitz
09-05-14, 17:25
:hystericalbs1::hystericalbs1: απο μια Λαπ χολοκυστεκτομη περισσοτερα θελουν χαχαχαχα

υγ.
φερε τσιχλα το απογευμα!

Εστι για να μαθετε :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:.....τα κολληταρια σου σε ιδιωτικο νοσοκομειο για 5 ραμματα στο χερι θελανε 200 ευρωπουλα

Nino
09-05-14, 19:08
Εστι για να μαθετε :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:.....τα κολληταρια σου σε ιδιωτικο νοσοκομειο για 5 ραμματα στο χερι θελανε 200 ευρωπουλα

ειδες !!οταν ελεγα εγω για ιδιωτες αρπακτικα, καποιοι επιχειρηματιες ενοχληθηκαν και ελεγαν οτι εμεις τα τρωκτικα φταιμε για ολα χαχαχαχαχ

παρακατω...
δεν θα πιστεψεις τι εγινε σημερα.!
μαζευτηκαμε ο εφαρμοστης-τεχνιτης-απο και συναρμολογητης jordan, ο Κατς ως τεχνικος συμβουλος κα εγω ως επιβλεπων μηχανικος!!
ανοιξαμε το πανελ φτασαμε στον οδηγο και την ωρα που πηγαμε να τον αλλαξουμε καταλαβαμε οτι η bmw ντι μπεστεν κουαλιτατ μας ειχε δωσει οδηγο για δεξι παραθυρο παρα τις ξεκαθαρες και εισ διπλουν ενημερωσεις μου.
Οπως καταλαβαινεις αναγκαστηκε ο πολυτεχνιτης jordan και εκανε μια προσωρινη πατεντα (ουδεν μονιμοτερο) με μια λαμα και μια βιδα και αυριο θα παω στη bmw για αντικρυστους χορους...:hystericalbs1:
περισσοτερα και αναλυτικο diy μολις ερθουν και οι φωτο απο τον Κατς!!!

katsaraios
09-05-14, 20:08
Ωραιος ο Τζορνταν !!!!!
Πατεντα που μπορει να ειναι καλυτερη απο αλλαγη του ανταλλακτικου που ειναι για γελια ως κατασκευη...ντι μπεστεν κουαλιτατ....:thumbsdown:
Και τζαμπα !
Φωτο σου στελνω στο μειλ το βραδυ .

Bitz
09-05-14, 21:07
[QUOTE=Nino;484618]ειδες !!οταν ελεγα εγω για ιδιωτες αρπακτικα, καποιοι επιχειρηματιες ενοχληθηκαν και ελεγαν οτι εμεις τα τρωκτικα φταιμε για ολα χαχαχα

Ναι αφου σε ολη την δυτικη αττικη δυο νοσοκομεια μπορουσαν να με σενιαρουν αλλα επρεπε να περιμενω μερικες ωρες....οπως μπηκα ετσι βγηκα,τελικα καθαρισα σε ιδιωτικο χειρουργο με 50 (ανευ)