PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπογια στο χρωμα



ntinos
15-10-12, 12:51
Πατησα την φρεσκια γραμμη στον δρομο και την "πατησα"....

Το αντιληφθηκα λιγες μερες μετα μολις το επλενα....


Μαυρο μεταλλικο με πιτσιλιες (μικροσκοπικες) λευκες... :ranting2:



Πως τις βγαζω ???

:thnx:

aristent
15-10-12, 13:09
Πατησα την φρεσκια γραμμη στον δρομο και την "πατησα"....

Το αντιληφθηκα λιγες μερες μετα μολις το επλενα....


Μαυρο μεταλλικο με πιτσιλιες (μικροσκοπικες) λευκες... :ranting2:



Πως τις βγαζω ???

:thnx:

με πετρελαιο.....και μετα καλο ξεπλυμα/πλυσιμο με σαμπουαν αυτοκινητου.thumb

Kostas_1
15-10-12, 13:12
νεφτι - white spirit

ntinos
15-10-12, 13:16
Ευχαριστω κυριοι.

Πετρελαιο / νεφτι δεν θα χαλασουν το χρωμα (την γυαλαδα που με τοσο κοπο εχω διατηρησει?) :D

Kostas_1
15-10-12, 13:17
Θα το ξαναπερασεις με κερι κλπ

lefterishatzi
15-10-12, 14:45
Οχι πετρέλαιο, ούτε νέφτι αν δε θες να καταστρέψεις το βερνίκι. Πηλός είναι η λύση...

ntinos
15-10-12, 15:17
Μπερδευει το θεμα....

Θα τα καταφερει ο πηλος?

Με ξυσιμο και βγαινει δυσκολα, θα τα καταφερει ο πηλος ?

lefterishatzi
15-10-12, 15:24
Αν είναι πολύ χάλια, τότε καλύτερα να το δει κάποιος ειδικός, αλλά τις πιτσιλιές τις βγάζει άνετα ο πηλός. Στη χειρότερη να χρειαστεί ο σκληρός που είναι για άγριες καταστάσεις, αλλά θέλει πιο πολύ προσοχή.

Thomelef
15-10-12, 15:26
Σβουρακι και συρματοβουρτσα. Η μονη σιγουρη λυση για να φυγουν οι ασπρες πιτσιλιες.

ntinos
15-10-12, 15:31
Και αν επιμείνω θα φυγουν και οι λαμαρινες. Το ειχα ηδη σκεφτει :D

mark e92
15-10-12, 15:31
Ο πηλος ειναι για αχνες ο φιλος εχει σταγονες!!! Μονο με καποιο διαλυτικο- νεφτι - βενζινα θα φυγουν και μετα αλοιφουλα . Καλο γ.....

lefterishatzi
15-10-12, 15:40
Εγώ πάντως έχω άσχημη εμπειρία σε αυτοκίνητο με τα παραπάνω. Το βερνίκι είχε εξαφανιστεί στο σημείο που είχα δοκιμάσει νέφτι. θα κοιτούσα για σκληρό πηλό κι αν δεν έκανα δουλειά σε κάποιον ειδικό.

Kostas Maras
15-10-12, 15:45
Παιδια την εχω πατησει προσωπικα και το μονο που μπορεσε και εβγαλε την μπογια αυτη ειναι ενα γερμανικο προιον που αφαιρει την κολλα απο τα αυτοκολλητα που αφηνουν κατα την αφαιρεση τους. Το ειχα αγορασει απο το Lidl και μη βαλετε κατι αλλο απο τα παραπανω γιατι θα κανετε ζημια!

mark e92
15-10-12, 15:48
Εγώ πάντως έχω άσχημη εμπειρία σε αυτοκίνητο με τα παραπάνω. Το βερνίκι είχε εξαφανιστεί στο σημείο που είχα δοκιμάσει νέφτι. θα κοιτούσα για σκληρό πηλό κι αν δεν έκανα δουλειά σε κάποιον ειδικό.

Θελει απαλα και με προσοχη και μονο πανω σε βαμβακι το υγρο και οταν το παιρνας οχι νυχι φυσικα.

STREETRACING
15-10-12, 15:54
Mετα απο υποδειξη φιλου ρετσινι κ μπογιες χωρις κανενα προβλημα τις καθαριζα με καθαρη βενζινη

Thomelef
15-10-12, 16:02
Σα την μπιντζινα δεν εχει.

nikos valvetronic
15-10-12, 16:49
Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα την πλαστελίνη της 3Μ.Την πολλή άχνα πάντως την
βγάζει με χαρακτηριστική ευκολία ακόμα και μετά από πολύ καιρό πάνω στο
αμάξι.Φαντάζομαι κάτι θα κάνει και στις πιτσιλιές.

A8hnaios
15-10-12, 17:01
εδω ενα λινκ για οποιον εχει αποριες σχετικα....

https://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=3

aristent
15-10-12, 17:25
και εδω ενα λινκ "εντος εδρας" :https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=14188:thumbsup:

...η σασα ελεγε για οινοπνευμα,ο Μονστα οχι,ο Νινο ναι,...τελικα ο Ντριπλουκος το εβγαλε με το μαγικο σφουγγαρακι που του προτεινε ο Μονστα!!!thumb

Eleni
15-10-12, 20:38
το μαγικο σφουγγαρακι κανει θαυματα, αλλα με προσοχη, επισης εβγαλα μπογια με το Goo Gone.

Z4 DCT
15-10-12, 21:09
Mετα απο υποδειξη φιλου ρετσινι κ μπογιες χωρις κανενα προβλημα τις καθαριζα με καθαρη βενζινη

thumbthumbthumb

gant
15-10-12, 21:30
Αχνα που είχε πέσει στον ουρανό του Ε21 μετά από βαφή του καπό. Το κατάφεραν κι αυτό οι ανεπίτρεπτοι στην μόνη τότε αντιπροσωπεία της Θεσσαλονίκης, πριν αρκετά χρόνια.
Κατάφερα να την αφαιρέσω με ποτισμένη φανέλα σε διαλυτικό νίτρου και με γρήγορες απαλές κυκλικές κινήσεις. Μετά από κάθε σκούπισμα άφθονο νεράκι. Σε ορισμένα σηγμεία ήθελε επανάληψη.
Το χρώμα και το βερνίκι, δεν είχαν πάθει απολύτως τίποτα. Μετά έπεσε και ένα χέρι κεράκι.

E36-Hartge
15-10-12, 23:31
Άν μπορεις ανέβασε καμια φωτογραφία αν και ο πηλός θα σου κάνει δουλειά.
Έχω παρόμοια εμπειρία με χρώμα και το έβγαλα με ζεστό νεράκι,λιπαντικό και πηλό.

NS-conv
15-10-12, 23:58
Με πηλο της 3Μ αφαιρεσα καποτε σταγονα απο χρωμα σε καπο αυτοκινητου...πιστευω οτι ανετα θα βγαλει τις πιτσιλιες...Υπομονη χρειαζεται... thumb