PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 φρυδάκια και φλάς.



maintenance
14-10-12, 12:31
Αντε και εβαλα τα φρυδάκια, τα οποια δεν τα βρίσκω κατω απο 30 ευρω που πλέον τα θεωρω ακριβά....
Εαν χρειαστει να αλλαξω λαμπα στα φλάς, πως θα γινει αφου θα υπάρχει το φρυδι που θα ειναι κολλημενο μαζί και με το φανάρι?

Υπάρχει τρόπος που δεν γνωρίζω ίσως?

Και να μου βρειτε και φρυδάκια, ακομα καλύτερα..:thnx:

:rally:

savvas bmwdakias
14-10-12, 13:31
Οταν ειχα βαλει φρυδακια στο Ε36 μου στις οδηγιες εδιεχνε, οτι το φρυδακι κολαει στο φλας επανω και το υπολοιπο κομματι που ακουμπαει πανω στο φαναρι κρατιεται απο ενα κομματι, το οποιο εχεις κολησει πανω απο το φαναρι το οποιο ειναι βιδωτο επανο στο φρυφακι.Οποτε οταν θες να αλλαξεις λαμπα ξεβιδωνεις το βιδακι και ξεκουμπωνεις το φλας,οποτε εχεις στα χερια σου το φλας μαζι με το φρυδακι.Ελπιζω να σου δοσα να καταλαβεις.

Υ.Γ.Μην βαζεις φρυδακια κατα την γνωμη μου ειναι ξεπερασμενα και λιγο καγκουρικα.

mark e92
14-10-12, 15:18
Mπορείς να τα φτιάξεις μονος σου.

leo328
14-10-12, 20:47
Αντε και εβαλα τα φρυδάκια, τα οποια δεν τα βρίσκω κατω απο 30 ευρω που πλέον τα θεωρω ακριβά....
Εαν χρειαστει να αλλαξω λαμπα στα φλάς, πως θα γινει αφου θα υπάρχει το φρυδι που θα ειναι κολλημενο μαζί και με το φανάρι?

Υπάρχει τρόπος που δεν γνωρίζω ίσως?

Και να μου βρειτε και φρυδάκια, ακομα καλύτερα..:thnx:

:rally:

αλλαζεις κανονικα λαμπες στα φλας και φρυδακια να φορας.βαζεις το χερι μεσα (ισα-ισα το παιρνει) ξεβιδωνεις ολοκληρο το ντουι αλλαζεις λαμπα και ξαναβιδωνεις....φοραω τα μεγαλα φρυδια που καλυπτουν και τα φλας και εχω αλλαξει 2 φορες λαμπες μονος μου που ειμαι και σκραπας....:hystericalbs1: δεν θα εχεις κανενα προβλημα...μονο αμα σπασεις το φλας και θες να το αλλαξεις αναγκαστικα πρεπει να τα ξεκολλησεις.λαμπα κανονικα....:original:
υ.γ. φρυδακια βρες τα kamei που κανουν τελεια εφαρμογη.θα τα πληρωσεις 15ε παραπανω αλλα θα μπουν κουτι...εγω για να γλιτωσω 15ε εβαλα κατι ελληνικα και μας βγαλανε την ..... για να ''πιασουν'' καλα αφου τα κοψαμε σε ενα σημειο λιγο.θυμησου μονο kamei...thumb

maintenance
14-10-12, 21:07
Mπορείς να τα φτιάξεις μονος σου.


δώσε ιδέες. Υλικό κατα αρχήν.
:original:

ziaba
15-10-12, 10:29
βρες μεταχειρισμένα, εάν τα καινούρια σ φαίνονται ακριβά, βαψτα κ κει που θα τα βάψεις πες τους να σ τα τοποθετήσουν πρέπει να χεις εμπειρία πάνω στ θέμα για να τα φτιάξεισ σωστά μόνος

leo328
15-10-12, 12:40
αμα ψωνιζεις απο ebay υπαρχουν μεταχειρο 15ε+μεταφορ.
Καινουργια εχουν 45ε+μεταφορ.
Αυτα που καλυπτουν μονο φαναρι (αυτα φοραγα παλια αλλα μου την δινει που χτυπαει στο ματι το ακαλυπτο φλας και τα βγαλα.πραγματικα γαντζωναν πανω στο φαναρι και το υλικο ηταν πιο σκληρο.αυτα που φοραω σπανε για πλακα.) ειναι πιο φτηνα.30ε..
Ολα αυτα μονο για καmεi-κορυφη.
Αν θες κατι πιο οικονομικο μια σκαλα πιο κατω σε ποιοτητα με καλη σχετικα εφαρμογη υπαρχουν και τα εγγλεζικα rgm.(αν το γραφω σωστα).