PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για λάστιχα..



320d
09-10-12, 17:52
Καλησπέρα έφτασε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα..

Είμαι ανάμεσα σε 3 διαφορετικές μάρκες..

Continental ContiSportContact 5



Dunlop SP SportMaxx RT



Michelin Pilot Sport 3 PS3



με τον λαστιχά να επιμένει για την υπεροχή των Dunlop..


Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία για κάποιο απο τα παραπάνω ελαστικά??

mark e92
09-10-12, 17:55
Oποιο και να διαλεξεις να κοιταξεις να εχει χαμηλο treadwear.

Moufas E46
09-10-12, 17:56
Oποιο και να διαλεξεις να κοιταξεις να εχει χαμηλο treadwear.

τι ειναι το treadwear?

dimtz
09-10-12, 17:56
κατα προσωπικη μου αποψη continental και μετα michelin,αλλα οποιο και να παρεις απο τα τρια ειναι μια χαρα

320d
09-10-12, 17:58
τι ειναι το treadwear?
Η φθορά του πέλματος


Οι τιμές είναι

michelin 640E
continental 650E
Dunlop 680E

mark e92
09-10-12, 18:02
τι ειναι το treadwear?

φιλος λαστιχας μου ειπε οτι οσο πιο χαμηλο ειναι τοσο πιο καλυτερο ειναι .
Ειναι η αναλογια λαστιχο που υπαρχει στο πελμα πχ τα semi εχουν 100 τα Ρ7 260. Τωρα δεν ξερω αν λεει αληθεια...

mark e92
09-10-12, 18:05
Καλησπέρα έφτασε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα..

Είμαι ανάμεσα σε 3 διαφορετικές μάρκες..

Continental ContiSportContact 5



Dunlop SP SportMaxx RT



Michelin Pilot Sport 3 PS3



με τον λαστιχά να επιμένει για την υπεροχή των Dunlop..


Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία για κάποιο απο τα παραπάνω ελαστικά??

Μεταξυ του conti και του PS3 θα διαλεγα το PS3 ειχα τα conti και δεν μου αρεσαν.

Lambros46
09-10-12, 18:06
Η φθορά του πέλματος


Οι τιμές είναι

michelin 640E
continental 650E
Dunlop 680E

Για τί διάσταση είναι οι τιμές??

320d
09-10-12, 18:11
225/40/18
με ρήτρα να είναι DOT του 2012

Πήγαινα καρφί για Michelin αλλά μου έδειξε PS3 πελάτη του (φαινόταν πολύ καινούρια)τα οποία τα πούλαγε
τα άλλαξε λέει γιατί γλυστρούσαν υπερβολικά...:shok:

gant
09-10-12, 18:13
Συνήθως οι λαστιχάδες έχουν με κάποια μάρκα μεγαλύτερο κέρδος, διαφημίζοντας την και στην πρόσοψη του καταστήματος τους και φυσικά προτείνουν αυτή.
Φορούσα 4 χρόνια το conti3 και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.Απ τον Απρίλη με το conti5 και πάλι ευχαριστημένος.

Kostas_1
09-10-12, 18:19
Μιλωντας παντα απο προσωπικη εμπειρια, και γω τα conti θα προτιμουσα. Πραγματι με τα Michelin γλυστραει λιγο πιο ευκολα

gyiama
09-10-12, 18:36
Ένα ακόμα καλο λάστιχο το οποίο υπόσχεται πολλα είναι το Goodyear asymmetric 2 . Εγω εχω conti και πέρα απο ένα κλασικό πρόβλημα που έβγαλε το ένα λάστιχο είναι παρα πολυ καλα σε όλες τις συνθήκες!

ghost-rider
09-10-12, 18:41
Προσωπικα θα ελεγα οποιοδηποτε εκτος απο κοντι...
Μισελεν αναμεσα στα συγκεκριμενα.

gnx
09-10-12, 18:48
Βάλε conti , είναι καλό λάστιχο αυτό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kostas_1
09-10-12, 18:50
σου προσθεσα δημοσκοπηση...

lpapostolis
09-10-12, 19:15
Michelin Pilot Sport 3. Πιστεύω στην κατηγορία τους είναι κορυφαία!

GanKostas-E90
09-10-12, 19:48
Εγω πάντως 2 φορές έβαλα τα dunlop sp sport τωρα τα εχω σε runflat και ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Α τα πρωτα ηταν συμβατικα και μου ανοιξαν στα πλαινα μου ειπε ο λαστιχας που του τα πηγα να τα δει οτι δεν τα ειχε καλα αποθηκευμενα αυτος που μου τα πούλησε και τωρα με τα runflat κανουν τοσο θορυβο που δεν μπορειτε να φανταστείτε και εχουν μολις 15000χιλ νομιζα οτι ειχα ρουλεμαν στραβους δισκους οτι μπορειτε να φανταστείτε και τελικα ηταν τα λαστιχα αλλα απο θεμα κρατηματος ειναι νομιζω πολυ καλα αλλα τι να το κανεις αν προχωρας και ολοι κοιτανε λες και περναει κανενα STEYER:th_Laie_67-1:

BMWNAOUSSA
09-10-12, 19:57
Μιλωντας παντα απο προσωπικη εμπειρια, και γω τα conti θα προτιμουσα. Πραγματι με τα Michelin γλυστραει λιγο πιο ευκολα

MICHELIN γιατί τα bmw πρέπει να γλιστρούν και λίγο .........:whistle:

gupakos
09-10-12, 20:03
Ένα ακόμα καλο λάστιχο το οποίο υπόσχεται πολλα είναι το Goodyear asymmetric 2 . Εγω εχω conti και πέρα απο ένα κλασικό πρόβλημα που έβγαλε το ένα λάστιχο είναι παρα πολυ καλα σε όλες τις συνθήκες!

Θα συμφωνήσω για τα Goodyear.

Αν πρέπει οπωσδήποτε να είναι ένα από τα 3, θα πήγαινα με το Continental - το Assymetric 2 της Goodyear πάντως έχει βγει καλύτερο σε σχετικά τεστ.

Panos 316T
09-10-12, 20:16
Κοιτα συναδελφε,

για μενα δεν στεκει η ερωτηση "ποιο ειναι καλυτερο" και συγκεκριμενα ενα λαστιχο που θεωρειται ιδανικο για καποιο μοντελο μπορει το ιδιο να ειναι παρταλι για καποιο αλλο.

Υπαρχουν κριτηρια που πρεπει να βαλεις οπως χρηση, βαρος ,ιπποδυναμη κλπ

Το αγαπητο μελος chief εχει αναρτησει θεμα τα του λαστιχου(αν θυμαμαι καλα) οποτε κανε μια αναζητηση εκει πρωτα.

Προσωπικα εχω τα mp3 σε 17αρες απο την ανοιξη και ειμαι ευχαριστημενος απο πατηματα, ταξιδια,γρηγορο ζεσταμα.

Billz4
09-10-12, 20:45
Θα συμφωνήσω για τα Goodyear.

Αν πρέπει οπωσδήποτε να είναι ένα από τα 3, θα πήγαινα με το Continental - το Assymetric 2 της Goodyear πάντως έχει βγει καλύτερο σε σχετικά τεστ.

Έχω βάλει τα Goodyear f1 a2 και σε σχέση με τα Michelin είναι πολυ καλύτερα για μένα και για το γερμανικό autobild.

Christos 330
09-10-12, 21:18
Το dunlop rt υποσχεται πολλα ακομη ειναι αρχη για να βγαλουμε αποψη . . .

Παντως το spoxt maxx εχει δοση αρκετα καλες εντυπωσεις !!!

Οσον αφορα τα michelin ειναι καλο ελαστικο αλλα κλιματολογικα για Ελλαδα δεν . . .

Εχει τα θεματα τα του περα απο το γλυστιμα που το κανει εκει που δεν το περιμενεις

βγαζει θεματακια οπως διαφορα σπασμενα λινα ρογμες απο μεσα κτλ . . .

Τα conti 5 μεχρι και σημερα δεν ακουσα κατι το τρομακτικο αλλα μονο θετικα σχολια !!!

Μιας και τα εχω βαλει σε αυτοκινητα ανω των 400 αλογων !!!

Μια εβδομαδα εχει που τα εβαλε ο αδερφος μου (ειχε conti3) και μου ειπε θετικα σχολια

οσον αφορα για την ποιοτητα κυλισης ακομη πιο αθορυβο και απο κρατημα οκ . . .

Πες τον λαστιχα σου 600 ευρω να σου τα βαλει (υπαρχει ανοχη) . . .

Ε91
09-10-12, 21:20
Φορούσα στο ΒΜW μου τα Conti SP3 σε 225/45/17 για 7.000 km και πρόσφατα έβαλα τα Conti SP5 σε διαστάσεις 225/40/18 εμπρός και 255/35/18 πίσω.
Επίσης σε άλλο αυτοκίνητο είμαι στο δεύτερο σετ SP3 σε διάσταση 205/45/17. Πάντα σε μη runflat.
Παρότι δεν έχω κάνει αρκετά χλμ με τα SP5,έχω ήδη την εντύπωση ότι θα αποδειχθεί εξαιρετικό λάστιχο,πιθανότατα καλύτερο από το SP3.
Θεωρώ ότι γενικά ως λάστιχο το Conti ταιριάζει με το προφίλ ενός BMW:all around λάστιχο με πολύ καλή άνεση και πολύ καλά κρατήματα όταν τα χρειαστείς και ειδικά στο βρεγμένο.
Πάντως έχω διαβάσει καλές κριτικές,ειδικά ως προς την άνεση, και για το Goodyear F1 Asymmetric 2.

stef
09-10-12, 21:26
1 χρόνο με ContiSportContact 5
YΠΕΡ-ευχαριστημένος
Το Michelin παραείναι μαλακό για Ελλάδα και τρώγεται πανεύκολα

Bassakos
09-10-12, 21:43
γενικα ταιριαζουν στα BMW τα conti, δυσκολα να βρεις καποιον που να ειναι δυσαρεστημενος

sierra
09-10-12, 22:46
Αυτά έβαλα και εγω (ContiSportContact 5) τον Απρίλιο που πήρα το αμάξι. Επειδή έχουν περάσει πολλά αυτοκίνητα και λάστιχα από τα χέρια μου τα θεωρώ από τα πιό καλά. Τόσο καιρό που τα φοράω έπεσα σε όλες τις καιρικές συνθήκες και ήταν άψογο. Και στα προτείνω... :thanks:

nikos1400
10-10-12, 04:31
ουτε εγω ηξερα

τι ειναι το treadwear?

αναφορικα με το treadwear

Treadwear
The treadwear grade of a tire is a comparative rating based on the wear of a tire when tested carefully under controlled conditions. For example, a tire graded 400 should have its useful tread last twice as long as a tire graded 200. However, a different tire manufacturer may grade a comparable design as 300, so a grade of 150 would last half as long under their grading scheme.

Therefore, it is not recommended to use one manufacturer's grade versus another, but instead to compare tire grades within a given brand. Actual treadwear performance can vary tremendously according to the tire's real-world use. Variations in driving habits, service practices (especially air pressure maintenance), road conditions and climate will affect the life of treadwear.

απο εδω (www.discounttiredirect.com)

StratosZ4
10-10-12, 08:17
Πρωτον, σου ζητανε υπερβολικα λεφτα.

Απο κει κι επειτα, καλο ειναι να λαβεις υποψη μονο γνωμες ατομων που εχουν ιδιο αυτοκινητο με σενα. Αλλο λαστιχο θελει το 316, αλλο το Μ6...

Για τα Dunlop που λες δεν εχω αποψη, φορουσα τα sport fast response στο clk με τα οποια δεν τρελαθηκα αλλα ηταν ανωτερα απο τα pirelli p7 που ειχα πριν.
Παντως και μενα ο λαστιχας μου επεμενε να μου βαλει dunlop.

Ανεφερε ο Στεφ οτι τα Μισελεν φαγωνονται γρηγορα. Θα προσθεσω οτι και τα SC3 φαγωνονται ευκολα.

Τα κοντι ικανοποιουν τους περισσοτερους που τα εχουν δοκιμασει παντως. Εγω θα δοκιμαζα τα dunlop.

320d
10-10-12, 09:13
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τόσες σας απαντήσεις!!!

Vassilis ///M
10-10-12, 09:38
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τόσες σας απαντήσεις!!!

Τα παλιά ελαστικά τί θα τα κάνεις???????

320d
10-10-12, 09:45
Τα παλιά ελαστικά τί θα τα κάνεις???????

Ανακύκλωση..
ή
Τραπεζάκι στο γκαράζ με ένα ορθογώνιο plexiglass

Είναι αρκετά χάλια και δε θέλω να πάρω κόσμο στο λαιμό μου..

Vassilis ///M
10-10-12, 10:02
Ανακύκλωση..
ή
Τραπεζάκι στο γκαράζ με ένα ορθογώνιο plexiglass

Είναι αρκετά χάλια και δε θέλω να πάρω κόσμο στο λαιμό μου..

Ωραία ιδέα αυτό με το τραπεζάκι...Το έβλεπα σαν ντεκόρ στην εκπομπή του Στράτου Φωτεινέλη ''Πρωτάθλημα Αναβάσεων Ελλάδας''...

Υ.Γ. Τι διαστάσεις έχουν????

Chris
10-10-12, 12:06
Δοκιμασε αν θες και τα Michellen Super Sport που φοραω εγω και ειμαι ικανοποιημενος

deepBLUE
10-10-12, 16:30
Προσωπικα με τα Michelin δεν εχω μεινει καθολου μα καθολου ευχαριστημενος ,πολλα προβληματα,βουητα ,γλυστριματα ,τρεμουλα !!!
Αντιθετα τα conti τα θεωρω πολυ καλυτερα και τα οποια θα βαλω με τη πρωτη ευκαιρια μια και τα ειχα στο 330 και τα conti 3 και τα 5 !!!

merbeind
10-10-12, 18:43
Εχω δοκιμασει σε οτι αμαξι ειχα conti,yokohama,toyo,pireli,hankook και μεσα στο μηνα απο conti3 που εχω παω για conti5.Χωρις συζητηση ηταν ειναι και μαλλον θα ειναι νο1 ελαστικο για τους δρομους-καθρεφτη που εχουμε.Προσωπικα με εχουν σωσει στην κυριολεξια.

S8N
10-10-12, 18:50
Αφού οι γνώμες είναι σαν... τους ομφαλούς, να πω κι εγώ τη δική μου:

Από Michelin δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένος. Φθείρονταν γρήγορα και δεν είχαν πρόσφυση.

Τα Continental ήταν πιο ανθεκτικά και κρατούσαν καλά, αλλά μετά από μερικές χιλιάδες Km γυάλιζαν κι έχαναν την πρόσφυση. Δε θα τα συνιστούσα.

Τα Dunlop είναι μακράν ό,τι χειρότερο έχω δοκιμάσει.

Αυτή τη στιγμή έχω τα Bridgestone Potenza RE050 RFL και είμαι κατευχαριστημένος. Τα καλύτερα συμβατικά λάστιχα που έχω δοκιμάσει είναι τα Pirelli PZero Rosso (μακράν καλύτερα κι από τα Nero) καθώς και τα Goodyear Eagle F1 asymmetric. Τα τελευταία τα φορούσα στο GTI που υπέφερε από torque steer και βελτίωσαν την κατάσταση σε απίστευτο βαθμό. Βέβαια, ό,τι ήταν καλό σε εκείνο το αυτοκίνητο ενδεχομένως να είναι μέτριο σε κάποιο άλλο.

leo328
11-10-12, 10:20
conti βαλε.αξιζουν τα λεφτα τους δεν θα σε προδωσουν ποτε.στανταρ πραματα.

nikos valvetronic
15-10-12, 22:58
Εγώ φορούσα μισελέν PS2 και μετά από 50.000χλμ τα μπροστινά είχαν φαγωθεί πολύ λίγο λόγω σκληρής γόμας.Τα πίσω φυσικά πολύ περισσότερο όμως δεν είχα ούτε τρέμουλα-καρούμπαλα κ.τ.λ.Ακατάλληλο για καθημερινή χρήση και σε αυτοκίνητο με λίγα άλογα.Τα PS3 που έβαλα μετά ήταν κλάσεις ανώτερα και πολύ πιο συμβατά με τα άλογά μου.Το γλύστρημα ισχύει και για τα δυο αλλά οφείλω να πω ότι ήταν τουλάχιστον πολύ προοδευτικά στις αντιδράσεις τους.

maintenance
21-10-12, 22:18
αν και φοραω dunlop ψηφισα conti απο προηγουμενο αυτοκινητο.

merbeind
24-10-12, 00:08
Εχει κανεις αποψη απο 255/35/18 σε conti5 να δημιουργουνται σχισμες σκισιματα καθετα στο προφιλ του λαστιχου;
Πηγα σημερα να τα περασω και ο λαστιχας μου εδειξε 4ζευγαρια που ειχε συμβει το ιδιο. Μιλαμε μονο για χαμηλο προφιλ σε conti5.
Ειδα το mail που απαντουσε η μαμα εταιρεια οτι εφταιγε η χαμηλη πιεση στα λαστιχα αλλα και παλι το γεγονοςμε προβληματισε.
Εχει κανεις αποψη για τα goodyear assymetric;Μου τα προτεινε αλλα δεν εχω αποψη.Να πω οτι δεν εχει κανενα λογο να πει ψεματα το παιδι καθως ειναι φιλος και αγοραζω μονο απο αυτον ολα τα χρονια σε ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας.

Driver M
24-10-12, 00:39
Εχει κανεις αποψη απο 255/35/18 σε conti5 να δημιουργουνται σχισμες σκισιματα καθετα στο προφιλ του λαστιχου;
Πηγα σημερα να τα περασω και ο λαστιχας μου εδειξε 4ζευγαρια που ειχε συμβει το ιδιο. Μιλαμε μονο για χαμηλο προφιλ σε conti5.
Ειδα το mail που απαντουσε η μαμα εταιρεια οτι εφταιγε η χαμηλη πιεση στα λαστιχα αλλα και παλι το γεγονοςμε προβληματισε.
Εχει κανεις αποψη για τα goodyear assymetric;Μου τα προτεινε αλλα δεν εχω αποψη.Να πω οτι δεν εχει κανενα λογο να πει ψεματα το παιδι καθως ειναι φιλος και αγοραζω μονο απο αυτον ολα τα χρονια σε ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας.
Από εμπειρία γνωστού μου αλλά και τεστ περιοδικών είναι από τα καλύτερα ελαστικά της αγοράς.

gupakos
24-10-12, 08:40
Εχει κανεις αποψη απο 255/35/18 σε conti5 να δημιουργουνται σχισμες σκισιματα καθετα στο προφιλ του λαστιχου;
Πηγα σημερα να τα περασω και ο λαστιχας μου εδειξε 4ζευγαρια που ειχε συμβει το ιδιο. Μιλαμε μονο για χαμηλο προφιλ σε conti5.
Ειδα το mail που απαντουσε η μαμα εταιρεια οτι εφταιγε η χαμηλη πιεση στα λαστιχα αλλα και παλι το γεγονοςμε προβληματισε.
Εχει κανεις αποψη για τα goodyear assymetric;Μου τα προτεινε αλλα δεν εχω αποψη.Να πω οτι δεν εχει κανενα λογο να πει ψεματα το παιδι καθως ειναι φιλος και αγοραζω μονο απο αυτον ολα τα χρονια σε ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας.

Συμφωνώ και εγώ για τα Asymmetric 2.

Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή ίσως και να είναι το καλύτερο ελαστικό που κυκλοφορεί στην αγορά στην κατηγορίοα του, και στις τιμές που πλέον μπορείς να το βρεις (450-470 ευρώ σε 225/47/17) είναι 'μονόδρομος'.

katrin_bmw
24-10-12, 10:40
gia ta Bridgestone Potenza τι γνώμη εχετε???
Προσωπικα με τα Michelin δεν εχω μεινει καθολου μα καθολου ευχαριστημενος ,πολλα προβληματα,βουητα ,γλυστριματα ,τρεμουλα !!!
Αντιθετα τα conti τα θεωρω πολυ καλυτερα και τα οποια θα βαλω με τη πρωτη ευκαιρια μια και τα ειχα στο 330 και τα conti 3 και τα 5 !!!

katrin_bmw
24-10-12, 10:43
κ εγω φιλαρακι Bridgestone Potenza φοράω 3 χρονια τωρα κ είναι λες κ τα εβαλα χθες, ειμαι πολύ ευχαριστημένη.
Αφού οι γνώμες είναι σαν... τους ομφαλούς, να πω κι εγώ τη δική μου:

Από Michelin δεν ήμουν ποτέ ευχαριστημένος. Φθείρονταν γρήγορα και δεν είχαν πρόσφυση.

Τα Continental ήταν πιο ανθεκτικά και κρατούσαν καλά, αλλά μετά από μερικές χιλιάδες Km γυάλιζαν κι έχαναν την πρόσφυση. Δε θα τα συνιστούσα.

Τα Dunlop είναι μακράν ό,τι χειρότερο έχω δοκιμάσει.

Αυτή τη στιγμή έχω τα Bridgestone Potenza RE050 RFL και είμαι κατευχαριστημένος. Τα καλύτερα συμβατικά λάστιχα που έχω δοκιμάσει είναι τα Pirelli PZero Rosso (μακράν καλύτερα κι από τα Nero) καθώς και τα Goodyear Eagle F1 asymmetric. Τα τελευταία τα φορούσα στο GTI που υπέφερε από torque steer και βελτίωσαν την κατάσταση σε απίστευτο βαθμό. Βέβαια, ό,τι ήταν καλό σε εκείνο το αυτοκίνητο ενδεχομένως να είναι μέτριο σε κάποιο άλλο.

JiMk86
06-11-15, 15:17
φιλος λαστιχας μου ειπε οτι οσο πιο χαμηλο ειναι τοσο πιο καλυτερο ειναι .
Ειναι η αναλογια λαστιχο που υπαρχει στο πελμα πχ τα semi εχουν 100 τα Ρ7 260. Τωρα δεν ξερω αν λεει αληθεια...

Treadwear απ όσο ξέρω είναι κατά πόσο μαλακή γόμα έχουν και πόσο εύκολα τρώγονται δηλαδή... τα Pzero που είχα είχαν 220, σε Ps3 έχω δει 320. Σε σχέση με το Pzero και PS3 τα pirelli είναι ποιο σκληρά απ τα μισελεν. Ξέρει κανείς να μας απαντήσει ?:thanks:

scania124
17-12-15, 16:40
να μην ανοιγω νεο θεμα........
ερχεται η ωρα για λαστιχα,ακουω προτασεις!!!!!
τι παιζει αυτην την περιοδο στην αγορα????

το αυτοκινητο ειναι Ε90 320 Ν43 με 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω.

:thanks::thanks::thanks:

JiMk86
17-12-15, 17:00
να μην ανοιγω νεο θεμα........

ερχεται η ωρα για λαστιχα,ακουω προτασεις!!!!!

τι παιζει αυτην την περιοδο στην αγορα????



το αυτοκινητο ειναι Ε90 320 Ν43 με 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω.



:thanks::thanks::thanks:


Είχα διαβάζει ένα post σου, ήσουν ορκισμένος continental, θα αλλάξεις μάρκα;

Επειδή και γω θα αλλάξω λάστιχα στα κοντά, να ξέρεις ότι κυκλοφορεί conti 6 το οποίο προς το παρών δεν είναι διαθέσιμο σε 18... Επίσης ιανουάριο 2016 έρχεται το michelin pilot sport 4...

Απο κει και πέρα πολύ καλά σχόλια ακούγονται για τα goodyear eagle f1 assymetric 2... Αναφέρομαι σε παιδιά από το φόρουμ και όχι σε review...

Ο ΆλεξΜ έβαλε τα yokohama advan v105s είναι πολύ ευχαριστημένος ακόμα είναι καινούργια όμως, καταλαβαίνεις τι εννοώ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

topmar
17-12-15, 19:36
Τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 είναι πλέον παλιά, από 1/1/16 βγαίνουν τα 3.....

Έχε υπόψιν σου και τα Hankook Ventus S1 Evo 2, πολύ καλό ελαστικό....

Sent from my Xiaomi Redmi Note 2

scania124
17-12-15, 19:44
Είχα διαβάζει ένα post σου, ήσουν ορκισμένος continental, θα αλλάξεις μάρκα;

Επειδή και γω θα αλλάξω λάστιχα στα κοντά, να ξέρεις ότι κυκλοφορεί conti 6 το οποίο προς το παρών δεν είναι διαθέσιμο σε 18... Επίσης ιανουάριο 2016 έρχεται το michelin pilot sport 4...

Απο κει και πέρα πολύ καλά σχόλια ακούγονται για τα goodyear eagle f1 assymetric 2... Αναφέρομαι σε παιδιά από το φόρουμ και όχι σε review...

Ο ΆλεξΜ έβαλε τα yokohama advan v105s είναι πολύ ευχαριστημένος ακόμα είναι καινούργια όμως, καταλαβαίνεις τι εννοώ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


και ακομα ειμαι απλα βαρεθηκα και ψαχνω μηπως και αλλαξω λιγο στρατοπεδο .......:original::original::original:
μιλησα με τον Αλεξη και ειναι υπερ ευχαριστημενος.
στην ακρη του μυαλο μου εχω και τα michelin,δεν εχω διαβασει καλα σχολια για το pilot3 βεβαια.
θα μιλησω το πρωι και με τον Χριστο να δουμε.
:thanks:

gyiama
17-12-15, 23:34
Τα hankook και Yokohama αρκετά καλά λάστιχα αλλα με αρκετά σκληρό σκελετό και λίγο θορυβώδη! Θανο μετα απο δοκιμή conti και Goodyear σίγουρα θα επέλεγα το 2ο!! Πολύ καλύτερο μεχρι στιγμής σε ολα! Τωρα για τα νέα μοντέλα που θα βγουν δεν ξέρω να σου πω...

trueno
18-12-15, 17:51
Να πω και εγώ δύο λόγια.. Στο Χ3 μου έχω αλλάξει μια φορά λάστιχα και έχω βάλει τα ίδια (Pirelli Scorpion STR) οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Στις στροφές απόλυτα ευχαριστημένος, στις εγκάρσιες ανωμαλία μέσα στην πόλη λίγο σκληρά θα έλεγα. Στο δε Αudi A4 της οικογένειας πρόσφατα άλλαξα τα Michelin Primacy HP 205/55/16 που φορούσε με τα Michelin Primacy 3 που είναι το επόμενο και υποτίθεται βελτιωμένο μοντέλο. Ε, λοιπόν η συμπεριφορά της ανάρτησης στα σαμαράκια να και λοιπές μικρής έκτασης ανωμαλίες όπως πχ γραμμές τραινου χειροτέρεψε αισθητά σε βαθμό από απολαυστική να γίνει ενοχλητική, χωρίς μάλιστα να βλέπω κάποιο αισθητό κέρδος στο στριψιμο σε μεγάλες ταχύτητες..Με τα προηγούμενα απλά οι ανωμαλίες στρογγυλευαν τόσο πολύ που τις ξεχνούσες. Δεν το πίστευα πως δύο λάστιχα της ίδιας μάρκας μπορούν να έχουν τέτοια διαφορά...Φανταστείτε τις διαφορές μεταξύ ελαστικών διαφορετικής μάρκας...

Στάλθηκε από το C6802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PanSid
14-01-16, 22:58
Θελω τη γνωμη σας για το παρακατω χρωμα ζαντας σε λευκη Ε92 coupe mpack.
Οι ζαντες που φοραω ειναι BBS CHR 19 ασημι...

https://www.bmwblog.com/2014/12/19/bmw-m3-brushed-gold-wheels/

JiMk86
15-01-16, 15:31
Θελω τη γνωμη σας για το παρακατω χρωμα ζαντας σε λευκη Ε92 coupe mpack.
Οι ζαντες που φοραω ειναι BBS CHR 19 ασημι...

https://www.bmwblog.com/2014/12/19/bmw-m3-brushed-gold-wheels/


Σε Μ3 μ' αρέσει προσωπικα!! Δείξε μας το δικό σου αμάξι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

PanSid
17-01-16, 11:05
Η λευκη Ε92 ειναι η δικη μου...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=20840&page=15

topmar
17-11-16, 20:23
Καλησπέρα,

έφτασε η ώρα σιγά σιγά να αλλάξω τα ελαστικά στο αμάξι μου (1650Kg, 200ΗΡ, 450NM) και θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτά που έχετε δοκιμάσει ήδη και τα νέα μοντέλα της αγοράς.

Μετά από 2,5 χρόνια και 18.000 ΚΜ με τα Hankook Ventus S1 Evo2, τα υπέρ και κατά τους (με σειρά ικανοποίησης) στην συγκεκριμένη διάσταση 225/45R17 και τον τρόπο οδήγησης μου, είναι:

+ Τιμή
+ Κράτημα Βρεγμένο
+ Φρενάρισμα Βρεγμένο
+ Κράτημα Στεγνό

- Γρήγορη Φθορά
- Ευαισθησία πλαϊνών

Ως επιλογές για το νέο ελαστικό, έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω 4 ελαστικά (όχι RFT), οπωσδήποτε με σήμανση "Α" ως απόδοση στο βρεγμένο (δεν με ενδιαφέρει ούτε ο θόρυβος ούτε η κατανάλωση καυσίμου) και τα οποία παραθέτω με σειρά προτίμησης:

Pirelli P-Zero
Dunlop SportMaxx RT2
Goodyear Eagle F1 Assymetric 3
Bridgestone Potenza S001

Ξέρω ότι το Pirelli έβγαλε την νέα έκδοση του P-Zero, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει για 17" ζάντες. Επίσης, το Bridgestone είναι σχετικά παλιό μοντέλο.

Είμαι όλος αυτιά λοιπόν.....

ΥΓ: Και οι 4 παραπάνω προεπιλογες μου, έχουν παραπλησια τιμή (~400€).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

BILL007
17-11-16, 20:34
:+1: στο Bridgestone

mark e92
17-11-16, 21:37
Καλησπέρα,

έφτασε η ώρα σιγά σιγά να αλλάξω τα ελαστικά στο αμάξι μου (1650Kg, 200ΗΡ, 450NM) και θα ήθελα να ακούσω γνώμες για αυτά που έχετε δοκιμάσει ήδη και τα νέα μοντέλα της αγοράς.

Μετά από 2,5 χρόνια και 18.000 ΚΜ με τα Hankook Ventus S1 Evo2, τα υπέρ και κατά τους (με σειρά ικανοποίησης) στην συγκεκριμένη διάσταση 225/45R17 και τον τρόπο οδήγησης μου, είναι:

+ Τιμή
+ Κράτημα Βρεγμένο
+ Φρενάρισμα Βρεγμένο
+ Κράτημα Στεγνό

- Γρήγορη Φθορά
- Ευαισθησία πλαϊνών

Ως επιλογές για το νέο ελαστικό, έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω 4 ελαστικά (όχι RFT), οπωσδήποτε με σήμανση "Α" ως απόδοση στο βρεγμένο (δεν με ενδιαφέρει ούτε ο θόρυβος ούτε η κατανάλωση καυσίμου) και τα οποία παραθέτω με σειρά προτίμησης:

Pirelli P-Zero
Dunlop SportMaxx RT2
Goodyear Eagle F1 Assymetric 3
Bridgestone Potenza S001

Ξέρω ότι το Pirelli έβγαλε την νέα έκδοση του P-Zero, αλλά δυστυχώς δεν βγαίνει για 17" ζάντες. Επίσης, το Bridgestone είναι σχετικά παλιό μοντέλο.

Είμαι όλος αυτιά λοιπόν.....

ΥΓ: Και οι 4 παραπάνω προεπιλογες μου, έχουν παραπλησια τιμή (~400€).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Έχω τα rt2 εξαιρετικά και στο βρεγμένο και στο στεγνό!!!
Θα παθεις πλάκα από το πόσο αθόρυβα είναι καμία σχέση μεbridgestone.

topmar
17-11-16, 21:56
:+1: στο Bridgestone
Δεν με εμπνέει.....

Έχω τα rt2 εξαιρετικά και στο βρεγμένο και στο στεγνό!!!
Θα παθεις πλάκα από το πόσο αθόρυβα είναι καμία σχέση μεbridgestone.
Διάσταση και όχημα; Τα φοράει καιρό;

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

merbeind
17-11-16, 22:49
Continental 6 που βγαίνει σύντομα.

mark e92
18-11-16, 08:49
Continental 6 που βγαίνει σύντομα.
Νομίζω δεν βγαίνουν σε 17

dreamer
18-11-16, 12:05
rt2 για τον τροπο οδηγησης σου και ειναι και αθορυβο οπως ειπωθηκε,μαλακοτερο ολων,αλλα να ξερεις οτι καλο και γρηγορο=γρηγορη φθορα.

Assymetric 3 διχασμενες οι γνωμες,γενικα οχι τοσο καλα οσο τα 2

Bridgestone αν θες σκληρο κρατημα στις στροφες,το μονο που το προσφφερει,φυσικα ειναι πιο σκληρο=θορυβωδες και υστερει σε σχχεση με τα αλλα σε επιδοσεις.


P-Zero και Continental 6 οι καλυττερες επιλογες αλλα δεν βγηκαν σε 17αρια ακομα!

topmar
18-11-16, 13:33
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.....

Το Bridgestone το αποκλείω όπως το βλέπω.... Το ίδιο με αυτό που λες άκουσα και για το GY AS3, οπότε και αυτό μάλλον δεν θα το επιλέξω....

Έμειναν όπως το βλέπω τα Dunlop & Pirelli....τα δε τελευταία έχουν ήδη βγάλει τον αντικαταστάτη τους που δεν βγαίνει ακόμα στην διάσταση που θέλω, οπότε θεωρούνται "παλιά".....

Με αυτά λοιπόν, καταλήγουμε (??) στο Dunlop όπως πάει....

Άσχετο αλλά σχετικό: Βγαίνουν τα Dunlop SportMaxx RT2 στις παρακάτω εκδόσεις:

Α) 225/45R17 91Y (Wet:A, ,Fuel:F, Noise: 68dB)


B) 225/45ZR17 94W XL (Wet:A, ,Fuel:E, Noise: 71dB)

Έχουν την ίδια τιμή, ποια να προτιμήσω;;; Λέω τα (Β).....


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

BILL007
18-11-16, 14:24
Για τα Dunlop έχω μια διαφορετική άποψη περι "σκληρότητας", αλλά τα λάστιχα πάντα είναι υποκειμενικό θέμα...

Για τα παραπάνω και εγώ αν είχα να επιλέξω λογιστικά ανάμεσα στα δυο θα πήγαινα στο Β :original:

Lykouras
18-11-16, 19:50
Κι εγω Β προτείνω!Τα Α δεν θα ζεσταίνονται ποτέ στο αμαξι σου (δεικτης ταχυτητας Υ<=300km/h).
Απορω που πολλοι λαστιχαδες σου κοπανανε ελαστικα με δεικτη ταχυτητας Υ λες και δεν τρεχει τπτ:facepalm:

topmar
18-11-16, 20:27
Η απόφαση πάρθηκε, το απόγευμα παραγγελθηκαν τα Dunlop SportMaxx RT2 225/45ZR17 94W XL.....

Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεων σας για το θέμα....

ΥΓ: έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το δείκτη φθοράς (treadwear) των συγκεκριμένων ελαστικών....καμιά βοήθεια;;

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

topmar
19-11-16, 08:13
Κάτι ακόμα που πρόσεξα τώρα, για το συγκεκριμένο ελαστικό, στην συγκεκριμένη διάσταση που το παρήγγειλα:
έχει το * σηματάκι πάνω του, που σημαίνει εγκεκριμένο ειδικά για BMW, όπως διαβάζω.....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

dreamer
20-11-16, 10:18
ετσι ειναι αποτι βλεπω και εγω εδω...https://www.mytyres.co.uk/rshop/Tyres/Dunlop/Sport-Maxx-RT2/225-45-R17-94W-XL-mit-Felgenschutz--MFS----/R-293155 λογω XL θα εχεις και πιο στοιβαρο κρατημα ελπιζω.

καλη επιλογη τελικα,καλοφορετα...περιμεν ουμε εντυπωσεις μετα τα 5-10.000 χιλ.

Christopherk
20-11-16, 12:04
Η απόφαση πάρθηκε, το απόγευμα παραγγελθηκαν τα Dunlop SportMaxx RT2 225/45ZR17 94W XL.....

Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεων σας για το θέμα....

ΥΓ: έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το δείκτη φθοράς (treadwear) των συγκεκριμένων ελαστικών....καμιά βοήθεια;;

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk



το έχω ξαναγράψει πολλές φορές..
sportmaxx 3000 λιωμένα εντελώς και είχα καλύτερο κράτημα από conti sc5 καινούργια.

Nikos320
20-11-16, 19:25
Επειδή ψάχνομαι και εγώ για λάστιχα runflat όμως,τι γνώμη έχετε για τα Bridgestone Potenza RE050 σε ασύμμετρη διάσταση 225-40-18 κ 255-35-18.

dreamer
21-11-16, 11:03
runflat καλυτερα όχι αυτην την μαρκα γιατι είναι πολύ σκληρα,εκτος αν βγαινουν στην διασταση σου τα νεα driveguard που είναι αρκετα μαλακά.θα ελεγα τα Dunlop,goodyear που είναι τα πιο μαλακά runflat αυτην την στιγμη.

mark e92
21-11-16, 17:34
Επειδή ψάχνομαι και εγώ για λάστιχα runflat όμως,τι γνώμη έχετε για τα Bridgestone Potenza RE050 σε ασύμμετρη διάσταση 225-40-18 κ 255-35-18.

Σκληρά πολύ Νίκο
Ρίξε μια ματιά σε πιο καινούργια καλύτερα

topmar
30-11-16, 21:48
Η απόφαση πάρθηκε, το απόγευμα παραγγελθηκαν τα Dunlop SportMaxx RT2 225/45ZR17 94W XL.....

Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεων σας για το θέμα....

ΥΓ: έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω το δείκτη φθοράς (treadwear) των συγκεκριμένων ελαστικών....καμιά βοήθεια;;

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
....έφτασαν σήμερα, από Δευτέρα θα τα βάλω....

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/11/9ba7c70049223bc8744d39339c4850e7-1.jpg

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

BILL007
30-11-16, 21:56
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

topmar
06-12-16, 16:38
Τα νέα λάστιχα μπήκαν σήμερα, στα πρώτα 100ΚΜ χρήσης οι βασικές διαφορές τους με τα προηγούμενα Hankook Ventus S1 Evo2 είναι το ότι είναι πιο θορυβώδη και αρκετά πιο σκληρά (αισθητή αύξηση κραδασμων ανάρτησης).....

Μετά από καιρό θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις....

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/12/01cae6104695912d304990fe24b0e3e5-1.jpg

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Lefterisk
06-12-16, 18:44
Σκληρά πολύ Νίκο
Ρίξε μια ματιά σε πιο καινούργια καλύτερα

οντως πολυ σκληρα το R050. προσωπικα μου εβγαλαν πολλα χλμ αν και ολα μου τα ελαστικα μου βγαζουν πολλα συνηθως (εννοω οτι αποδιδουν καλα μεχρι το τελος).
τα αλλαξα οταν το εσωτερικο αυλακι ειχε σβησει τελειως και πηγα σε σπορτκοντακτ5 που δεν μπορω να πω οτι με ευχαριστησαν.
βρηκα μεταχειρισμενα 1ετους ποτενζα S001 rft και μπορω να πω οτι ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο τα R050 A1 rft. τα S001 ειναι πολυ πιο σπορ και ο κωλος ξεκολλαει για πλακα ακομα και με τον Ν46 μου.
ως το καλυτερο ελαστικο που εχω βαλει τα τελευταια χρονια βρισκω τα νεα goodyear F1 asym3. τα εβαλα μπροστα, ειναι συμβατικα και οχι ρφτ, εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος στα πρωτα χλμ που τα εχω. πολυ προοδευτικα, πληρης ελεγχος πολυ πιο αθορυβα απο τα σπορτκοντακτ5 και πολυ πιο ανετα. προσωπικα (που ημουν φαν της κοντινενταλ) θεωρω τα γκουντγιαρ πολυ ανωτερα κι ας ειναι στις ιδιες κλιμακες κοστους και "top brand" κατασκευαστων.

topmar
06-12-16, 18:59
Ξέχασα να προσθέσω ότι βγάζοντας το παλιό πίσω δεξί ελαστικό, από την εσωτερική πλευρά του κοντά στην ζάντα, είχε πετάξει ένα καρούμπαλο σε μέγεθος όσο ένα μεγάλο μανταρίνι (από λακκούβα μου είπε ο λαστιχας)!!!!


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Nikos320
07-12-16, 01:06
οντως πολυ σκληρα το R050. προσωπικα μου εβγαλαν πολλα χλμ αν και ολα μου τα ελαστικα μου βγαζουν πολλα συνηθως (εννοω οτι αποδιδουν καλα μεχρι το τελος).
τα αλλαξα οταν το εσωτερικο αυλακι ειχε σβησει τελειως και πηγα σε σπορτκοντακτ5 που δεν μπορω να πω οτι με ευχαριστησαν.
βρηκα μεταχειρισμενα 1ετους ποτενζα S001 rft και μπορω να πω οτι ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο τα R050 A1 rft. τα S001 ειναι πολυ πιο σπορ και ο κωλος ξεκολλαει για πλακα ακομα και με τον Ν46 μου.
ως το καλυτερο ελαστικο που εχω βαλει τα τελευταια χρονια βρισκω τα νεα goodyear F1 asym3. τα εβαλα μπροστα, ειναι συμβατικα και οχι ρφτ, εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος στα πρωτα χλμ που τα εχω. πολυ προοδευτικα, πληρης ελεγχος πολυ πιο αθορυβα απο τα σπορτκοντακτ5 και πολυ πιο ανετα. προσωπικα (που ημουν φαν της κοντινενταλ) θεωρω τα γκουντγιαρ πολυ ανωτερα κι ας ειναι στις ιδιες κλιμακες κοστους και "top brand" κατασκευαστων.

Ο λόγος που σκέφτομαι τα R050 είναι αυτό που είπες φίλε,ότι βγάζουν χιλιόμετρα.Εμένα έχει απάνω ακόμα τα μαμά και είναι από πέλμα ολοκαίνουργια στα 32000km απλά έχουν ξεραθεί γιαυτό θέλω να τα σουτάρω. Λες να κοιτάξω καλύτερα τα S001???

dreamer
07-12-16, 09:47
οντως πολυ σκληρα το R050. προσωπικα μου εβγαλαν πολλα χλμ αν και ολα μου τα ελαστικα μου βγαζουν πολλα συνηθως (εννοω οτι αποδιδουν καλα μεχρι το τελος).
τα αλλαξα οταν το εσωτερικο αυλακι ειχε σβησει τελειως και πηγα σε σπορτκοντακτ5 που δεν μπορω να πω οτι με ευχαριστησαν.
βρηκα μεταχειρισμενα 1ετους ποτενζα S001 rft και μπορω να πω οτι ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο τα R050 A1 rft. τα S001 ειναι πολυ πιο σπορ και ο κωλος ξεκολλαει για πλακα ακομα και με τον Ν46 μου.
ως το καλυτερο ελαστικο που εχω βαλει τα τελευταια χρονια βρισκω τα νεα goodyear F1 asym3. τα εβαλα μπροστα, ειναι συμβατικα και οχι ρφτ, εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος στα πρωτα χλμ που τα εχω. πολυ προοδευτικα, πληρης ελεγχος πολυ πιο αθορυβα απο τα σπορτκοντακτ5 και πολυ πιο ανετα. προσωπικα (που ημουν φαν της κοντινενταλ) θεωρω τα γκουντγιαρ πολυ ανωτερα κι ας ειναι στις ιδιες κλιμακες κοστους και "top brand" κατασκευαστων.

το ιδιο πιστευω και εγω για γκουντγιαρ,εχουν κανει μεγγαλη προοδο. η κοντι μου ειπε ενας λαστιχας που τα δουλευει κιολας σαν φιρμα,δεν εχει παραδοση σαν εταιρεια.πηρε την gislaved και την uniroyal και αντεγγραψε τεχνογνωσια,εκανε μεγαλη επενδυση σε μαρκιζα στα μαγαζια και πουλησε μαζικα για να γινει γνωστη,,ειδικα αφου την εξαγορασε μεγγαλος βαυαρικος ομιλος.εγω την θεωρω κατωτερη μετρια φιρμα.

dreamer
07-12-16, 09:52
Ο λόγος που σκέφτομαι τα R050 είναι αυτό που είπες φίλε,ότι βγάζουν χιλιόμετρα.Εμένα έχει απάνω ακόμα τα μαμά και είναι από πέλμα ολοκαίνουργια στα 32000km απλά έχουν ξεραθεί γιαυτό θέλω να τα σουτάρω. Λες να κοιτάξω καλύτερα τα S001???

νικο αποτι εχω δει,σε ολες τις γνωμες ,ολα τα ρανφλατ βγαζουν χιλιομετρα.εγω με ξεραμενο ελαστικα οπως λες πηγα ακομα ενα χρονο,10000 χιλ. ακομα γιατι ηθελα να ψαξω για κατι καλυτερο.οποτε μην το παιρνεις σαν κυριως κριτηριο γγια την επιλογη σου.
και χρονια πολλα για εχθες.

Koyotte
07-12-16, 16:17
Ξέχασα να προσθέσω ότι βγάζοντας το παλιό πίσω δεξί ελαστικό, από την εσωτερική πλευρά του κοντά στην ζάντα, είχε πετάξει ένα καρούμπαλο σε μέγεθος όσο ένα μεγάλο μανταρίνι (από λακκούβα μου είπε ο λαστιχας)!!!!


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Το ίδιο ακριβώς έπαθα, δύο φορές,στο πίσω δεξί λάστιχο κι εγώ. Την πρώτη με ΤΟΥΟ και τη δεύτερη με ContiSportConntact5. Βέβαια, με διαστάσεις 255/35/18, αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί γινόταν μόνο στο δεξί λάστιχο.

Nikos320
07-12-16, 17:19
νικο αποτι εχω δει,σε ολες τις γνωμες ,ολα τα ρανφλατ βγαζουν χιλιομετρα.εγω με ξεραμενο ελαστικα οπως λες πηγα ακομα ενα χρονο,10000 χιλ. ακομα γιατι ηθελα να ψαξω για κατι καλυτερο.οποτε μην το παιρνεις σαν κυριως κριτηριο γγια την επιλογη σου.
και χρονια πολλα για εχθες.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές να σαι καλά και να έχεις ότι καλύτερο και εσύ εύχομαι.Στα λάστιχα φοβάμαι που είναι ξεραμένα μην με βρει κανένα κακό,μην φάω καμία γλύστρα κτλ γιαυτό λέω να τα αλλάξω.Το πέλμα τους είναι ολοκαίνουργιο.

Lefterisk
08-12-16, 23:26
το ιδιο πιστευω και εγω για γκουντγιαρ,εχουν κανει μεγγαλη προοδο. η κοντι μου ειπε ενας λαστιχας που τα δουλευει κιολας σαν φιρμα,δεν εχει παραδοση σαν εταιρεια.πηρε την gislaved και την uniroyal και αντεγγραψε τεχνογνωσια,εκανε μεγαλη επενδυση σε μαρκιζα στα μαγαζια και πουλησε μαζικα για να γινει γνωστη,,ειδικα αφου την εξαγορασε μεγγαλος βαυαρικος ομιλος.εγω την θεωρω κατωτερη μετρια φιρμα.

προσωπικα τα εκτιμω τα κοντι αρκετα, απλα οπως λες ισως να μην ειναι στις premium μαρκες ή αν θες καλυτερα για εμενα δεν ειναι πλεον στην κορυφη των τοπ. θεωρω οτι με τα 2 και 3 επιασαν κορυφη ενω με τα 5 απλα μετριοτητα.
παντως οντως πολυ διαφημιση αυτη η εταιρεια.

topmar
09-12-16, 12:25
Τα νέα λάστιχα μπήκαν σήμερα, στα πρώτα 100ΚΜ χρήσης οι βασικές διαφορές τους με τα προηγούμενα Hankook Ventus S1 Evo2 είναι το ότι είναι πιο θορυβώδη και αρκετά πιο σκληρά (αισθητή αύξηση κραδασμων ανάρτησης).....

Μετά από καιρό θα επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Λοιπόν, μετά από 3 μέρες (1 μέρα χρήσης και 2 ακινησίας), έχω νεότερες εντυπώσεις.........από τον λαστιχά......Ο ΒΟΗΘΟΣ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΝΕΑ ΑΥΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΟΥ ΑΥΤ/ΤΟΥ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΡΕΜΑΣΜΑ!!!

Από την ώρα που έφυγα από το μαγαζί ένιωθα τους κραδασμούς - όπως είχα γράψει - πιο έντονους, κάτι δεν μου καθόταν καλά με τα λάστιχα αλλά δεν σκέφτηκα ότι ο μ@λ@κοπίτουρας ο πιτσιρίκος που έλεγξε τον αέρα στα λάστιχα, έβαλε 58psi εμπρός - πίσω, αντί για 29psi (εμπρός) και 37psi (πίσω), όπως ορίζει ο κατασκευαστής!!!

Μετά από τη διόρθωση των πιέσεων, τα λάστιχα έγιναν μαλακά-κανονικά όπως πρέπει και η απόσβεση κραδασμών ανάρτησης επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα......

Νεότερα στο μέλλον....

topmar
26-01-17, 14:34
Καλησπέρα,

νεότερες εντυπώσεις από τα Dunlop SportMaxx RT2..... δυστυχώς δεν με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Τα λάστιχα είναι παντού μέτρια, για να μην πω κάτι χειρότερο....

Στους ίδιους δρόμους που κυκλοφορούσα και πριν κινούμαι και η πρόσφυση των νέων ελαστικών είναι χειρότερη από τα προηγούμενα με 25.000 ΚΜ Hankook!!

Σε βρεγμένο οδόστρωμα, γλιστράνε πάντα και παντού, μέχρι και η 3η ταχύτητα βάζει το Traction control σε λειτουργία στις επιταχυνσεις και ανάβουν τα λαμπάκια....τα ίδια και χειρότερα στο φρενάρισμα, είτε στεγνό είτε βρεγμένο (τελείως άθλιο εδώ)....

Τι να πω ρε παιδιά, μήπως επειδή έχουν κάνει 700 ΚΜ μόνο; Θα στρώσουν ίσως;

Ήδη αναπολώ τα προηγούμενα Hankook κι ας έβγαλαν μόλις 27.000ΚΜ, τουλάχιστον ήταν πάντα και παντού βεντούζες!

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Billz4
26-01-17, 21:40
Καλησπέρα,

νεότερες εντυπώσεις από τα Dunlop SportMaxx RT2..... δυστυχώς δεν με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Τα λάστιχα είναι παντού μέτρια, για να μην πω κάτι χειρότερο....

Στους ίδιους δρόμους που κυκλοφορούσα και πριν κινούμαι και η πρόσφυση των νέων ελαστικών είναι χειρότερη από τα προηγούμενα με 25.000 ΚΜ Hankook!!

Σε βρεγμένο οδόστρωμα, γλιστράνε πάντα και παντού, μέχρι και η 3η ταχύτητα βάζει το Traction control σε λειτουργία στις επιταχυνσεις και ανάβουν τα λαμπάκια....τα ίδια και χειρότερα στο φρενάρισμα, είτε στεγνό είτε βρεγμένο (τελείως άθλιο εδώ)....

Τι να πω ρε παιδιά, μήπως επειδή έχουν κάνει 700 ΚΜ μόνο; Θα στρώσουν ίσως;

Ήδη αναπολώ τα προηγούμενα Hankook κι ας έβγαλαν μόλις 27.000ΚΜ, τουλάχιστον ήταν πάντα και παντού βεντούζες!

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Δεν ξέρω γιατί έφυγες από τα hankook και πηγές σε Dunlop.
Εγώ έβαλα τα s1evo2 στα 19´ και είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει!!!
Αυτή τη στιγμή τα Hankook είναι στην κορυφή μαζί με τα Michelin super sport!

topmar
26-01-17, 21:46
Δεν ξέρω γιατί έφυγες από τα hankook και πηγές σε Dunlop.
Εγώ έβαλα τα s1evo2 στα 19´ και είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει!!!
Αυτή τη στιγμή τα Hankook είναι στην κορυφή μαζί με τα Michelin super sport!
Αυτά είχα, τα S1 Evo2 σε 225/45R17 και ήταν βεντούζα παντού!!

Είπα να δοκιμάσω άλλη μάρκα, μιας και το μοναδικό μελανό σημείο τους ήταν η πολύ γρήγορη φθορά (έβγαλαν μόλις 27.000ΚΜ) και κάθε 2+ χρόνια έπρεπε να δίνω λεφτά για νέα λάστιχα.

Επιπλέον, άκουσα και μερικούς ότι είναι πολύ ικανοποιημένοι από το συγκεκριμένο ελαστικό, συν τις βαθμολογίες στα τεστ κλπ.

Εάν μπορούσα να τα αλλάξω τράμπα με Hankook S1 Evo2, θα το έκανα ήδη (έχουν 696ΚΜ κάνει τα λάστιχα) κι ας έχουν διαφορά 80€ κιόλας (πιο ακριβά τα Dunlop).

Τι να πω ρε φίλε....

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Billz4
26-01-17, 22:00
Αυτά είχα, τα S1 Evo2 σε 225/45R17 και ήταν βεντούζα παντού!!

Είπα να δοκιμάσω άλλη μάρκα, μιας και το μοναδικό μελανό σημείο τους ήταν η πολύ γρήγορη φθορά (έβγαλαν μόλις 27.000ΚΜ) και κάθε 2+ χρόνια έπρεπε να δίνω λεφτά για νέα λάστιχα.

Επιπλέον, άκουσα και μερικούς ότι είναι πολύ ικανοποιημένοι από το συγκεκριμένο ελαστικό, συν τις βαθμολογίες στα τεστ κλπ.

Εάν μπορούσα να τα αλλάξω τράμπα με Hankook S1 Evo2, θα το έκανα ήδη (έχουν 696ΚΜ κάνει τα λάστιχα) κι ας έχουν διαφορά 80€ κιόλας (πιο ακριβά τα Dunlop).

Τι να πω ρε φίλε....

From my Redmi Note 2 via Tapatalk
Εγώ έχω μείνει τόσο πολύ ευχαριστημένος που έβαλα και στις γυναίκας μου τα Hankook Ventus prime3 και έχω πάθει πλάκα!
Ειδικά στην βροχή σπάω την δευτερα και δεν σπινιαρει καν!
Τι να πω δεν ξέρω για την διάρκεια ζωής τους αλλά μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και τα προτείνω στους φίλους μου.
Άσε που έχουν και φοβερό value for money.

topmar
26-01-17, 22:17
Εγώ έχω μείνει τόσο πολύ ευχαριστημένος που έβαλα και στις γυναίκας μου τα Hankook Ventus prime3 και έχω πάθει πλάκα!
Ειδικά στην βροχή σπάω την δευτερα και δεν σπινιαρει καν!
Τι να πω δεν ξέρω για την διάρκεια ζωής τους αλλά μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και τα προτείνω στους φίλους μου.
Άσε που έχουν και φοβερό value for money.
Σου είπα το αδύνατο σημείο των συγκεκριμένων ελαστικών, η μικρή διάρκεια ζωής τους. Εάν αυτό δεν σε πειράζει, δεν θα βρεις καλύτερο ελαστικό!

Τα Prime 3 ήταν να τα βάλω στο Astra της γυναίκας μου, αλλά τελικά προτίμησα All Weather ελαστικά για να ανεβαίνω και σε χιονοδρομικό κέντρο.

Τι να κάνω με τα δικά μου δεν ξέρω....

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Billz4
27-01-17, 07:14
Δεν ειναι κακό λάστιχο το Dunlop απλα εχει πολυ σκληρό προφίλ και αργεί να ζεσταθεί.
Απλα κράτησε τα τωρα και βλέπεις γιατι ειναι κρίμα καινούργια λάστιχα να τα αλλάξεις.

topmar
27-01-17, 08:20
Έτσι θα γίνει, για τα επόμενα 3 χρόνια υπομονή με αυτά, μπορεί να στρώσουν στην πορεία....

Δεν είναι σκληρό ελαστικό, αρκετά μαλακή γόμα βλέπω ότι έχουν... Όμως έχουν σκληρότερο σκελετό από τα προηγούμενα Hankook σίγουρα...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

aristent
27-01-17, 08:21
.....νεότερες εντυπώσεις από τα Dunlop SportMaxx RT2..... δυστυχώς δεν με έχουν αφήσει ικανοποιημένο. Τα λάστιχα είναι παντού μέτρια, για να μην πω κάτι χειρότερο....


....:think: λες τελικα η δημοσκοπηση να εχει δικιο???:original:


....ψηφησα απο την αρχη αυτα που εχω και εγω (continetal sc5),αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν το "ψαχνω" οσο εσυ.....ασε που εχω διαβασει και πραγματα που δεν τα ειχα καν υπ'οψιν,πχ.οτι το λαστιχο σε καθε αυτοκινητο συμπεριφερεται διαφορετικα,ή οτι χρειαζεται αρκετα χιλιομετρα "φθορας" ωστε να στρωσει κατω το πελμα, συμφωνα με το στησιμο του οχηματος,κλπ.κλπ....

επισης λενε οτι οταν αλλαζουμε λαστιχα,αν πχ. τα προηγουμενα ηταν πολυ φθαρμενα (μερικοι τ' αλλαζουν οταν γινονται σλικ....),τα νεα ελαστικα θα μας φαινονται τρενο!!!.....οπως επισης και τα αμορτισερ "πεφτουν" σε αποδοση και οταν εμεις αλλαζουμε λαστιχα "συγκρινουμε" οτι θυμομαστε πριν αρκετα χιλιομετρα, με αμορτισερ αρκετα πιο καινουργια....

τελος παντων,τουλαχιστον εβαλες ενα καταξιωμενο και καλο ελαστικο,ισως να θελει και αυτο την προσαρμογη του.:rally:

topmar
27-01-17, 08:42
Δεν είμαι κολλημένος σε μάρκες και στο συγκεκριμένο αμάξι μου έχω δοκιμάσει έως τώρα 4 διαφορετικά ελαστικά, τα 2 ίδιας μάρκας Dunlop (Dunlop SP Sport 01 και τα SportMaxx RT2 που έχω τώρα) και τα άλλα 2 ήταν τα Pirelli P-Zero Nero και τα Hankook Ventus S1 Evo2.

Με δεδομένο όμως ότι έχω αλλάξει ανάρτηση και έβαλα M-Pack στα μισά ΚΜ που έχω & τα 2 σετ ελαστικών μετά την αλλαγή αυτή, θεωρώ ότι η ανάρτηση δεν έχει αλλάξει ως προς την απόδοση (στο κράτημα βελτιώθηκε λόγω χαμηλωματος και σκληρότερου αμορτισέρ).

Ούτε ο τρόπος οδήγησης μου άλλαξε, παρέμεινε σπορ όπως πάντα. Έτσι συγκρίνω τα ελαστικά που έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα, με καλύτερο το Hankook σε κράτημα και το Pirelli σε αντοχή.

Αν αναλογιστείς ότι το αμάξι έχει σχεδόν 2 τόνους βάρος (με τον κοτσαδορο & τον οδηγό), τα λάστιχα τα ζορίζω πολύ, γιαυτό και βάζω πάντα με προδιαγραφές XL.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα αυτό που έγραψες ότι μερικά ελαστικά χρειάζονται αρκετά χιλιόμετρα φθοράς για να στρώσει το πέλμα τους και να κρατάνε καλά μετά. Μακάρι να ισχύει αυτό και για τα δικά μου αυτά Dunlop SportMaxx RT2 και να στρώσουν με τον καιρό.... Ειδάλλως υπομονή και προσοχή....

spyrosK
27-01-17, 10:17
Δεν είμαι κολλημένος σε μάρκες και στο συγκεκριμένο αμάξι μου έχω δοκιμάσει έως τώρα 4 διαφορετικά ελαστικά, τα 2 ίδιας μάρκας Dunlop (Dunlop SP Sport 01 και τα SportMaxx RT2 που έχω τώρα) και τα άλλα 2 ήταν τα Pirelli P-Zero Nero και τα Hankook Ventus S1 Evo2.

Με δεδομένο όμως ότι έχω αλλάξει ανάρτηση και έβαλα M-Pack στα μισά ΚΜ που έχω & τα 2 σετ ελαστικών μετά την αλλαγή αυτή, θεωρώ ότι η ανάρτηση δεν έχει αλλάξει ως προς την απόδοση (στο κράτημα βελτιώθηκε λόγω χαμηλωματος και σκληρότερου αμορτισέρ).

Ούτε ο τρόπος οδήγησης μου άλλαξε, παρέμεινε σπορ όπως πάντα. Έτσι συγκρίνω τα ελαστικά που έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα, με καλύτερο το Hankook σε κράτημα και το Pirelli σε αντοχή.

Αν αναλογιστείς ότι το αμάξι έχει σχεδόν 2 τόνους βάρος (με τον κοτσαδορο & τον οδηγό), τα λάστιχα τα ζορίζω πολύ, γιαυτό και βάζω πάντα με προδιαγραφές XL.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα αυτό που έγραψες ότι μερικά ελαστικά χρειάζονται αρκετά χιλιόμετρα φθοράς για να στρώσει το πέλμα τους και να κρατάνε καλά μετά. Μακάρι να ισχύει αυτό και για τα δικά μου αυτά Dunlop SportMaxx RT2 και να στρώσουν με τον καιρό.... Ειδάλλως υπομονή και προσοχή....

Καλημέρα! Κι εγώ πείστηκα από τον έμπορο και τοποθέτησα τα rt2 σε BMW X3 E83. Είναι αληθεια ότι μετά από τα Pirelli scorpion STR και τα continental cross contact UHP ήθελα ένα λάστιχο 100% ασφάλτινο λόγω γενικά οδήγησης σε πόλη και άσφαλτο και ελάχιστο off-road. Ήθελα δηλαδή ένα λάστιχο σχετικά σπορ παρά το ότι θα το έβαζα σε SUV. Τελικά τα τοποθέτησα εδώ και 9 μήνες. Έχω κάνει 14 χιλ χλμ. Στα θετικά του είναι ότι είναι πανήσυχο και μαλακό δηλ ζεστένεται εύκολα. Όμως φθείρεται και εύκολα, έχουν ήδη φύγει μικρά κομματάκια από πεζοδρόμιο ή πέτρες. Ναι γλιστρά κάπως και στο φρένο είναι μέτριο. Όμως και για να σε παρηγορήσω όσο περνά ο καιρός και βελτιώνεται. Δώσε λίγο χρόνο και νομίζω δεν θα σε απογοητεύσει το πολύ. Έχει και την εγγύηση
Πάντως εγώ στην επόμενη αλλαγή θα ξαναγυρίσω σε κλασσικά SUV ΕΛΑΣΤΙΚΑ


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
27-01-17, 15:31
Τι ελαστικά θα πρότεινες για το Χ3;
Από τα cross CONTACT UHP της conti δεν πολυέμεινα ευχαριστημένος.

spyrosK
27-01-17, 15:40
Εξαρτάται για τι χρήση μιλάμε και σε ποια διάσταση . Για ασφάλτινο θα πήγαινα μάλλον σε Pirelli scorpion verde ή τα cinturato p7. Υπάρχουν και τα Michelin latitude sport και τα πιο νέα latitude sport 3


Sent from my iPhone using Tapatalk

spyrosK
27-01-17, 15:49
Εξαρτάται για τι χρήση μιλάμε και σε ποια διάσταση . Για ασφάλτινο θα πήγαινα μάλλον σε Pirelli scorpion verde ή τα cinturato p7. Υπάρχουν και τα Michelin latitude sport και τα πιο νέα latitude sport 3 αλλά δεν νομίζω να βγαίνουν σε 235/55/17 που είναι τα περισσότερα Χ3. Επίσης υπάρχουν τα πολυφορεμένα Bridgestone d sport. Για πιο off καταστάσεις παρατηρώ πολλα SUV με τα Michelin latitude cross, Goodyear efficient grip SUV m+s, τα κλασικά STR, εμένα προσωπικά σα πέλμα μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση τα continental lx2, τα οποία είναι πρώτη τοποθέτηση και στο pegeuot 3008. Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογες και θέλει ψάξιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
27-01-17, 15:54
Χρήση δρόμου 100% σε 235/50/18
Θέλω ένα λάστιχο καλό σε στεγνό και βρεγμένο
Υπάρχουν άπειρες επιλογές το ξέρω

spyrosK
27-01-17, 16:05
Μια πολύ καλή επιλογή

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2017/01/4545cae83f4766fbf5810c9d89399453-1.jpg
Είναι και δύσκολη η διάσταση σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
27-01-17, 16:59
Pirelli scorpion ?

spyrosK
27-01-17, 17:02
Pirelli scorpion verde


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
27-01-17, 19:49
Τρώγεται εύκολα; Μαλακό; Σκληρο;

spyrosK
27-01-17, 20:51
Δεν το έχω βάλει, απ ότι έχω διαβάσει είναι μέτριας σκληρότητας. Θυμάμαι από σχόλια σε άλλο φόρουμ σε q5 είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις σε κράτημα φρεναρισμα και αρκετά ήσυχο. Καλύτερο από τοBridgestone d sport


Sent from my iPhone using Tapatalk

ORPHEUS
28-01-17, 11:11
https://www.tyrereviews.co.uk/Tyres_For/BMW/ τσέκαρε εδώ για να πάρεις μια ιδέα από τα reviews των χρηστών

topmar
28-01-17, 13:58
https://www.tyrereviews.co.uk/Tyres_For/BMW/ τσέκαρε εδώ για να πάρεις μια ιδέα από τα reviews των χρηστών
Μόλις είδα ότι σε αυτό το site, βγάζει πρώτο με 93% (!!!) το λάστιχο που έβαλα, το Dunlop SportMaxx RT2.... Πλήρης απουσία δε του Hankook...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

ORPHEUS
28-01-17, 20:48
Μόλις είδα ότι σε αυτό το site, βγάζει πρώτο με 93% (!!!) το λάστιχο που έβαλα, το Dunlop SportMaxx RT2.... Πλήρης απουσία δε του Hankook...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

εγώ έριξα πολύ διάβασμα όταν ήταν να βάλω λάστιχα σε αυτό το σαιτ και επέλεξα τα goodyear eagle f1 asymmetric 2 και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος , ο μόνος αστερίσκος που υπάρχει είναι ότι οι χρήστες οδηγούν στην Βρετανία σε Βρετανικούς δρόμους. Τώρα οι απόψεις για τα ελαστικά είναι κάτι πολύ προσωπικό για τον καθένα και έχουν ρόλο πολλοί παράμετροι , αλλά για να πάρεις μια γενική εικόνα θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση αυτό το σάιτ

Billz4
29-01-17, 09:20
Μόλις είδα ότι σε αυτό το site, βγάζει πρώτο με 93% (!!!) το λάστιχο που έβαλα, το Dunlop SportMaxx RT2.... Πλήρης απουσία δε του Hankook...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk
Ναι αλλά για δες οι Άγγλοι που έχουν στα test το Hankook!!!
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-AutoBild-Sports-car-UHP-Summer-Tyre-Test.htm

topmar
29-01-17, 09:42
Ναι αλλά για δες οι Άγγλοι που έχουν στα test το Hankook!!!
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-AutoBild-Sports-car-UHP-Summer-Tyre-Test.htm
Ναι, 2ο βγήκε.... Μ@λ@κια μου που δεν έβαλα το ίδιο ξανά, ας βγάζει 25-30Κ ΚΜ ΜΑΧ.... κοστίζει 25% φθηνότερα από το Dunlop...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

dreamer
29-01-17, 10:11
με τις πιεσεις επαιξες καθολου?

topmar
29-01-17, 10:15
Βάζω όσο λέει ο κατασκευαστής για την διάσταση τους, 2,1-2,6 bar.... Δοκίμασα και 2,2 - 2,7 bar και σαν να γλιστρούσαν περισσότερο....

Δεν είναι θέμα πιέσεων, στα προηγούμενα Hankook είχα 2,2 -2,7 bar και όλα μια χαρά....

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

spyrosK
29-01-17, 10:19
Νομίζω θα φτιάξει το θέμα γλυστριμα με τα χιλιόμετρα. Εμένα δεν γλιστράνε πια


Sent from my iPhone using Tapatalkhttps://tyres.gr/photos/Pirelli_ScorpionVerde_lg_1.jpg

Gerasimos84
19-02-17, 16:10
Ηρθε η ωρα αλλαγης απο λαστιχα στο x1 με pirelli p7 cinturato με μετρια αποψη κατι καλυτερο να προτεινει κανεις? 225 50 17 με χρηση συνεχεια πολη και οχι υψηλες ταχυτητες! Θελω κρατημα και να ζεσταινεται ευκολα το αμαξι ειναι 4χ4.ευχαριστω

Christopherk
19-02-17, 17:03
Όλα τα ίδια ζεσταίνονται, η διαφορά στις θερμοκρασίες είναι πόσο αντέχουν στις μεγάλες ταχύτητες.

Gerasimos84
19-02-17, 17:23
Γρηγορα δεν παω! Θελω ενα ελαστικο οσο πιο μαλακο γινεται σε run flat που καποιος εχει και ειναι ευχαριστημενος! Γνωμες???

topmar
19-02-17, 17:28
Ιδανική απάντηση θα λάβεις από κάτοχο SUV που έχει εμπειρία..... Εγώ σαν μαλακό ελαστικό, το Hankook θα έλεγα, εάν βγάζει κάτι στην κατηγορία & διάσταση σου...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Gerasimos84
19-02-17, 19:53
Ναι ψαχνω αποκλειστικα run flat λαστιχο και μια λογικα απο bridgestone pirelli dunlop michelin continental

dreamer
22-02-17, 09:48
Ναι ψαχνω αποκλειστικα run flat λαστιχο και μια λογικα απο bridgestone pirelli dunlop michelin continental

εκτος των 2 πρωτων ολα τα υπολοιπα ****** ειναι.το πρωτο ομως εχει βγαλει ενα νεο που λενε οτι ειναι τοσο μαλακο σαν συμβατικο,ειναι να ερθει στην ελλαδα αν δεν ηρθε ακομα.δεν ξερω αν ερθει στην διασταση σου.

Gerasimos84
22-02-17, 17:26
To driveguard της bridgestone λες! Το εψαξα αλλα δεν εχει ερθει ελλαδα! Και αγνωστο το ποτε! Πολλες αποψεις και εχω μπερδευτει!

Christopherk
03-03-17, 18:33
Bridgestone Potenza Adrenalin

41083


Είδα αυτά τυχαία στο νετ, δεν τα είχα προσέξει ποτέ και μου κάνανε κλικ λόγο εμφάνισης.
Ξέρει κανείς τίποτα γι αυτά;

BILL007
04-03-17, 20:10
Bridgestone Potenza Adrenalin

Είδα αυτά τυχαία στο νετ, δεν τα είχα προσέξει ποτέ και μου κάνανε κλικ λόγο εμφάνισης.
Ξέρει κανείς τίποτα γι αυτά;

Πολύ ωραία χάραξη έχει!! :original: Επίσης έχει καλές κριτικές εδώ με μια γρήγορη ματιά που έριξα https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Adrenalin-RE002.htm

topmar
04-03-17, 20:43
Στο μοναδικό τεστ που πήρε μέρος όμως, βγήκε πολύ χάλια.... 9η θέση...

From my Redmi Note 2 via Tapatalk

Christopherk
05-03-17, 11:33
Από ομορφιά τα σπάει. Τώρα τι λένε εξωτερικό η τεστς δεν τα εμπιστεύομαι. Αν δεν ακούσεις λόγια από δικό σου άνθρωπο δεν βγάζεις συμπέρασμα :thumbsup:

dreamer
06-03-17, 07:42
εχει αντικατασταθει απο το 003 το οποιο δεν εχει την ιδια χαραξη

stef
06-03-17, 10:31
Μαλλον για Pirelli Scorpion STR με βλέπω τελικά

spyrosK
06-03-17, 13:21
Μαλλον για Pirelli Scorpion STR με βλέπω τελικά

Πως και καταλήγεις στα str, τι άλλες επιλογές είχες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
06-03-17, 13:27
Λόγω του ότι είναι δοκιμασμένα & πρώτης τοποθέτησης λάστιχα από BMW!
Από τα Conti UHP δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος.
Σαν επιλογή κοιτούσα τα Dunlop QuattroMax.
Τα Bridgestone Dueler τα απέκλεισα λόγω του ότι είναι πολύ σκληρα.
Βασικά κοιταξα λάστιχα για αποκλειστική χρήση SUV/SAV 90/10

spyrosK
06-03-17, 17:22
Νομίζω ότι τα str είναι 80/20. Γιατί δεν κοιτάς τα verde (έχει και all season). Κι εγώ στο Χ3 μου είχα τα conti uhp τα οποία δεν με τρέλαναν . Τα άλλαξα πριν 10 μήνες και λόγω ότι είπα να βάλω τελείως ασφάλτινο μ επεισε ο λαστιχάς που πήγα για τα νέα Dunlop sport max rt2. Μαλακό και παρά πολύ ήσυχο λάστιχο αλλά μου γλιστράει σχετικά εύκολα. Αν τελικά θελεις και για off road δε κοιτάς και το Michelin latitude cross το οποίο το φοράνε πολλα SUV. Επίσης μου αρέσει σα πέλμα το νέο conti lx2 το οποίο είναι πρώτη τοποθέτηση στο πεζω 3008


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
06-03-17, 19:55
Καταρχάς φοράω 18άρες 235/50/18.
Τα str μου τα ανέφερε για 90/10.
Ασφάλτινο δεν πρόκειται να βάλω σε SUV.
Conti δεν βάζω μετά την πίκρα του UHP μιας κ δεν είναι δοκιμασμένο.
Τα verde θα τα ψάξω λίγο...
Ποια η διαφορά verde από verde all season?

spyrosK
06-03-17, 20:12
Το απλό είναι θερινό ενώ το all season θεωρητικά κάνει για όλες τις εποχές (δηλ. μέτριο παντού)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Gerasimos84
06-03-17, 20:40
Μαλακο ησυχο και να μην γλιατραει σε run flat για x1 225 50 17?κινηση σε ασφαλτο σχεδον παντα!

stef
07-03-17, 16:46
Το απλό είναι θερινό ενώ το all season θεωρητικά κάνει για όλες τις εποχές (δηλ. μέτριο παντού)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα verde δεν βγάζουν χλμ...
Στις 15.000 χλμ τα παίζουν...
Κατόπιν σημερινής επικοινωνίας με ιδιοκτήτη Χ3
Τα δε STR αν και λένε 75/25 ουσιαστικά δεν είναι...
Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ
Ο χρόνος θα δείξει...

spyrosK
07-03-17, 19:59
Άρα καταλήγεις στα STR ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
07-03-17, 21:23
Ακριβώς

topmar
12-04-17, 13:30
Καλησπέρα, μιας και θα βάλω τις νέες μου 18άρες σε ένα μήνα περίπου, ήρθε η ώρα να αποχωριστώ τα φρέσκα Dunlop SportMaxx RT2 (225/45/R17) που δεν χάρηκα (2000 ΚΜ) και πρέπει να επιλέξω τα επόμενα ελαστικά μου.

Η νέα αναζήτηση αφορά την διάσταση 225/40/R18 και οι επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει (περίπου) είναι:

1) Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (415€)

2) Dunlop SportMaxx RT2 (415€)

3) Pirelli P-zero (430€)

4) Hankook Ventus V12 Evo2 (360€)

Με δεδομένο ότι τα Hankook (τα προηγούμενα που είχα, τα S1 Evo2) κρατούσαν πολύ καλά αλλά έβγαλαν πολύ λίγα χιλιόμετρα (27.000), μάλλον θα τα αποκλείσω. Θέλω να βγάλουν τουλάχιστον 40.000 ΚΜ τα νέα, όχι να τα αλλάξω σε 2,5 χρόνια πάλι!

Ρώτησα φίλο με ίδιο αυτοκίνητο με το δικό μου, έχει τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (όχι τα 3) και με 30.000 ΚΜ σχεδόν χρήσης, είναι στα μισά της ζωής τους όπως τα είδα σήμερα από κοντά, άρα βγάζουν πολλά χιλιόμετρα και από ότι μου είπε, δεν είχε κανένα πρόβλημα απόδοσης πουθενά.

Ακούω τις απόψεις σας παιδιά....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

trifonas
12-04-17, 17:05
Λόγω του ότι είναι δοκιμασμένα & πρώτης τοποθέτησης λάστιχα από BMW!
Από τα Conti UHP δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος.
Σαν επιλογή κοιτούσα τα Dunlop QuattroMax.
Τα Bridgestone Dueler τα απέκλεισα λόγω του ότι είναι πολύ σκληρα.
Βασικά κοιταξα λάστιχα για αποκλειστική χρήση SUV/SAV 90/10

Tα quattromax τα φοραω στο tiguan και παρολα οτι ειναι 3τιας εχουν παρα πολυ μα πολυ καλο κρατημα σε στροφες και φρεναρισμα..
Πολυ καλυτερα απο hankook που φορουσα πριν που και φρεσκο οταν ηταν γλιστρουσε αρκετα. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα dunlop.
Απλα πρεπει να εχουν μεγαλο συντελεστη τριβης γιατι τσιμπαει λιγο παραπανω η καταναλωση.

Eleni
13-04-17, 04:33
To driveguard της bridgestone λες! Το εψαξα αλλα δεν εχει ερθει ελλαδα! Και αγνωστο το ποτε! Πολλες αποψεις και εχω μπερδευτει!

Στη Νεα υορκη, δεν εχει τις καλυτερες κριτικες, απο αντοχη πολλα παραπονα γυρω στα 13Κ μιλια, ενω λενε για 60Κ, αρκετος θορυβος απο 50Μph, εχουν πιο σκληρα πλαινα, μετρια προς καλα σε βροχη, απαισια σε ελαφρυ χιονι.

Eleni
13-04-17, 04:42
Bridgestone Potenza Adrenalin

41083


Είδα αυτά τυχαία στο νετ, δεν τα είχα προσέξει ποτέ και μου κάνανε κλικ λόγο εμφάνισης.
Ξέρει κανείς τίποτα γι αυτά;
αυτο στη φωτο ειναι το RE002, εχει αρκετα καλες κριτικες σε αντικατασταση του R001, που αποσυρθηκε. Εχε βγει τοBridgestone Potenza Adrenalin RE003το οποιο εχει πολυ πιο καλες κριτικες και πιο βελτιωμενο

Christopherk
13-04-17, 12:08
αυτο στη φωτο ειναι το RE002, εχει αρκετα καλες κριτικες σε αντικατασταση του R001, που αποσυρθηκε. Εχε βγει τοBridgestone Potenza Adrenalin RE003το οποιο εχει πολυ πιο καλες κριτικες και πιο βελτιωμενο

Φοβερό και αυτό!!!! Είναι πανέμορφα.

topmar
06-05-17, 14:06
Καλησπέρα, μιας και θα βάλω τις νέες μου 18άρες σε ένα μήνα περίπου, ήρθε η ώρα να αποχωριστώ τα φρέσκα Dunlop SportMaxx RT2 (225/45/R17) που δεν χάρηκα (2000 ΚΜ) και πρέπει να επιλέξω τα επόμενα ελαστικά μου.

Η νέα αναζήτηση αφορά την διάσταση 225/40/R18 και οι επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει (περίπου) είναι:

1) Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (415€)

2) Dunlop SportMaxx RT2 (415€)

3) Pirelli P-zero (430€)

4) Hankook Ventus V12 Evo2 (360€)

Με δεδομένο ότι τα Hankook (τα προηγούμενα που είχα, τα S1 Evo2) κρατούσαν πολύ καλά αλλά έβγαλαν πολύ λίγα χιλιόμετρα (27.000), μάλλον θα τα αποκλείσω. Θέλω να βγάλουν τουλάχιστον 40.000 ΚΜ τα νέα, όχι να τα αλλάξω σε 2,5 χρόνια πάλι!

Ρώτησα φίλο με ίδιο αυτοκίνητο με το δικό μου, έχει τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (όχι τα 3) και με 30.000 ΚΜ σχεδόν χρήσης, είναι στα μισά της ζωής τους όπως τα είδα σήμερα από κοντά, άρα βγάζουν πολλά χιλιόμετρα και από ότι μου είπε, δεν είχε κανένα πρόβλημα απόδοσης πουθενά.

Ακούω τις απόψεις σας παιδιά....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Τελικά η αναζήτηση τελείωσε, η απόφαση πάρθηκε και παραγγέλθηκαν εχθές τα Hankook Ventus V12 EVO2.

Θα περαστούν στα μέσα του μήνα και εντυπώσεις από 20 του μηνός και μετά.... https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2017/05/0a9016c4757c3c5c9a10d43d261478d1-1.jpghttps://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2017/05/3717a2c5e412c8dcceaa71f7b939597a-1.jpg

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

topmar
31-05-17, 14:55
Καλησπέρα, σήμερα όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, μπήκαν τα νέα ελαστικά Hankook Ventus V12 Evo2 225 40 18..... Στην πρώτη διαδρομή των 100ΚΜ οι εντυπώσεις άριστες... Ακόμα και σε φρενάρισμα δυνατό σε σημείο που με τα προηγούμενα Dunlop το ABS δούλευε υπερωρίες, τα Hankook ούτε κιχ και βεντούζα.... Για άστρωτο ελαστικό, άριστο...

Sent from my Redmi Note 4x using Tapatalk

topmar
20-12-18, 14:43
Καλησπέρα,

μετά από την πώληση των Hankook Ventus V12 EVO2 με τις 18αρες μου, έχω μείνει μόνο με τα χειμερινά ελαστικά στις υπάρχουσες 17αρες. Οπότε, μετά το τέλος της χειμερινής περιόδου, πρέπει να τοποθετηθούν νέα καλοκαιρινά ελαστικά σε διάσταση 225/45 R17 σε XL (όχι Runflat, με βαθμό Α στο βρεγμένο).

Είχα δοκιμάσει πέρσι για ένα δίμηνο τα Dunlop SportMaxx RT2 τα οποία ήταν μπαλόνια, εντελώς μάπα βγήκαν, οπότε αποκλείονται εξ αρχής. Αποκλείονται επίσης τα Michelin + Continental, λόγω φιλοσοφίας μου. Επιπλέον, μετά από 3 φορές Hankook, λέω να αλλάξω μάρκα σε κάτι που θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα (από τα 30.000 ΚΜ που αντέχουν στα χέρια μου τα Hankook), όχι να τα αλλάξω σε 2,5 χρόνια πάλι! Τουτέστιν, οι επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει (τιμές χωρίς περαστικά) είναι:

1) Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (320€)

2) Falken Azenis FK510 (400€)

3) Pirelli P-Zero (410€)

4) Nexen Nfera SU4 XL (304€)

Διάβασα αρκετά reviews των παραπάνω, με πολλές αρνητικές απόψεις για τα Goodyear (δεν το περίμενα) και είμαι διστακτικός, έχουν όμως πολύ δελεαστική τιμή. Τα Falken διάβασα ότι είναι εκπληκτικά και πολύ καλά στα τεστ βγήκαν (στη συγκεκριμένη διάσταση). Τα Pirelli είναι All Time Classic, σκυλιά σε διάρκεια, αλλά δεν ξέρω εάν θα ζεσταίνονται γρήγορα, είναι και τα ακριβότερα. Τα NEXEN τα έχω τώρα σε χειμερινά, αρκετά ικανοποιημένος είμαι, αλλά σε καλοκαιρινό ελαστικό (που το πιέζω πολύ περισσότερο) δεν ξέρω αν θα είναι εξίσου καλό, όμως είναι τα πιο φθηνά.

Για πείτε μου απόψεις επί του θέματος....

BILL007
20-12-18, 14:54
Πάρε
4) Nexen Nfera SU4 XL (304€)

η "συνέχεια" του SU1, γροθιά στον ανταγωνισμό ;)

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N-Fera-SU4.htm


https://www.youtube.com/watch?v=PcbA4qf2Jtc

topmar
20-12-18, 22:24
Βασίλη, κλίνω προς αυτά για δοκιμή..... Όπως με εξέπληξαν θετικά και τα Hankook που τα έβαλα δοκιμαστικά και κόλλησα....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILL007
20-12-18, 23:26
Ειχα Hankook ventus s1, τιμιο λαστιχο και με sidewalls απο ατσάλι!!

tsapi
20-12-18, 23:48
μετά από την πώληση των Hankook Ventus V12 EVO2 με τις 18αρες μου, έχω μείνει μόνο με τα χειμερινά ελαστικά στις υπάρχουσες 17αρες. Οπότε, μετά το τέλος της χειμερινής περιόδου, πρέπει να τοποθετηθούν νέα καλοκαιρινά ελαστικά σε διάσταση 225/45 R17 σε XL (όχι Runflat, με βαθμό Α στο βρεγμένο).

3) Pirelli P-Zero (410€)

Για πείτε μου απόψεις επί του θέματος....

Εγώ τα τελευταία χρόνια φοράω στο αμάξι μου (evo9, 350+ άλογα, 1500+ kg) αυτά τα πιρέλια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είχα θέμα με το ζέσταμα, κρατάνε μια χαρά και βγάζουν χιλιόμετρα (τηρουμένων των αναλογιών).

βασίλης

pilot
21-12-18, 00:31
Το p-zero, το "σκέτο" φυσικά, όχι οι χαζομάρες nero κλπ, είναι πολύ καλό ελαστικό.

deepBLUE
21-12-18, 01:27
Πρόσφατο στην πίστα της Σερρών δοκιμάστηκαν και τα Michelin pilot sport 4s.
Έχει κανεις άποψη για το λάστιχο αυτό ?

Διαβάζω βέβαια καλές κριτικές (https://www.michelin.gr/tyres/michelin-pilot-sport-4-s/reviews?fromTyreSelector=true&brand=bmw&selectorMode=byCar&model=(e60)%20m5&range=m5&engine=5.0%20v10%20507&year=2004%20-%202007&zp=false&fromTyreSegment=1&dimensionId=pilot-sport-4-s-25402-337467-515971&originalFitment=285-35-19-0-ZR&originalFrontDimension=255-40-19-0-ZR&originalRearDimension=285-35-19-0-ZR&carId=4W55036#sortType=RATEDHIGH&pageNumber=1&filterType=all) αλλα θα ήθελα και μια γνώμη από εδώ

topmar
21-12-18, 08:06
Εγώ τα τελευταία χρόνια φοράω στο αμάξι μου (evo9, 350+ άλογα, 1500+ kg) αυτά τα πιρέλια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είχα θέμα με το ζέσταμα, κρατάνε μια χαρά και βγάζουν χιλιόμετρα (τηρουμένων των αναλογιών).

βασίληςΆλλα τα δεδομένα σε σχέση με το δικό σου τέρας βέβαια, αλλά ευχαριστώ για την κατάθεση της άποψης....
Το p-zero, το "σκέτο" φυσικά, όχι οι χαζομάρες nero κλπ, είναι πολύ καλό ελαστικό.Βασικά με προβληματίζουν οι πολύ μέτριες κριτικές του συγκεκριμένου ελαστικού, εδώ

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pirelli/P-Zero.htm

Υπόψιν ότι έχουν αντικατασταθεί από τα καινούργια PZ4 κιόλας...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILLYS
21-12-18, 10:16
Continental 6 δεν έχω παράπονο.

pilot
21-12-18, 11:37
Η αλήθεια είναι πως δεν δίνω πολύ σημασία στις κριτικές του tyrereviews. Ο καθένας γράφει την άποψή του, επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που έχει γράψει μόνο ένας και μάλιστα κακή κριτική οπότε τα ποσοστά του ελαστικού είναι πολύ χαμηλά. Προσωπικά βλέπω που το χρησιμοποίησε το λάστιχο ο καθένας, σε τι αυτοκίνητο και σε ποιές συνθήκες, προτιμώ αυτούς που πάνε πίστα ή οδηγούν γρήγορα σε στροφοδιαδρομες, αν μια θεία για παράδειγμα φορέσει το pilot sport cup θα τσακιστεί στο πρώτο χιλιόμετρο, Ε δεν θα λάβω υπόψη την γνώμη της, καταλαβαίνετε πως το εννοώ. Και φυσικά έχω καλύτερη άποψη άν το δοκιμάσω, το p-zero το εχω δοκιμάσει σε 330 compressor και μου άρεσε.

Αλλά και πάλι λέω αυτό που λέω πάντα, το ελαστικό είναι πολύ προσωπική υπόθεση του οδηγού!

mark e92
22-12-18, 17:18
Καλησπέρα, μιας και θα βάλω τις νέες μου 18άρες σε ένα μήνα περίπου, ήρθε η ώρα να αποχωριστώ τα φρέσκα Dunlop SportMaxx RT2 (225/45/R17) που δεν χάρηκα (2000 ΚΜ) και πρέπει να επιλέξω τα επόμενα ελαστικά μου.

Η νέα αναζήτηση αφορά την διάσταση 225/40/R18 και οι επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει (περίπου) είναι:

1) Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (415€)

2) Dunlop SportMaxx RT2 (415€)

3) Pirelli P-zero (430€)

4) Hankook Ventus V12 Evo2 (360€)

Με δεδομένο ότι τα Hankook (τα προηγούμενα που είχα, τα S1 Evo2) κρατούσαν πολύ καλά αλλά έβγαλαν πολύ λίγα χιλιόμετρα (27.000), μάλλον θα τα αποκλείσω. Θέλω να βγάλουν τουλάχιστον 40.000 ΚΜ τα νέα, όχι να τα αλλάξω σε 2,5 χρόνια πάλι!

Ρώτησα φίλο με ίδιο αυτοκίνητο με το δικό μου, έχει τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (όχι τα 3) και με 30.000 ΚΜ σχεδόν χρήσης, είναι στα μισά της ζωής τους όπως τα είδα σήμερα από κοντά, άρα βγάζουν πολλά χιλιόμετρα και από ότι μου είπε, δεν είχε κανένα πρόβλημα απόδοσης πουθενά.

Ακούω τις απόψεις σας παιδιά....

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλό και να βγάλει πολλά χλμ δύσκολο το βλέπω.
Για τα Falken έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά χλμ δεν βγάζουν δηλ τα έχει φίλος σε 320 Ε92 δεν θυμάμαι τύπο όμως και του κρατάνε περίπου 30000 χλμ.
Τα p zero που φόραγα εγώ μετά τα 25000 ήταν πέτρες...

dreamer
22-12-18, 19:29
40.000 χιλμ. με συμβατικο δυσκολο! 40.000 βγαζουν μονο τα ρανφλατ ...οποτε να καποιο συμβατικο βγαζει 30.000 προτιμησε το

topmar
22-12-18, 20:33
Continental 6 δεν έχω παράπονο.Ποτέ δεν τα συμπάθησα τα συγκεκριμένα, γιαυτό και τα απέκλεισα εξαρχής....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

topmar
22-12-18, 20:35
Η αλήθεια είναι πως δεν δίνω πολύ σημασία στις κριτικές του tyrereviews. Ο καθένας γράφει την άποψή του, επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που έχει γράψει μόνο ένας και μάλιστα κακή κριτική οπότε τα ποσοστά του ελαστικού είναι πολύ χαμηλά. Προσωπικά βλέπω που το χρησιμοποίησε το λάστιχο ο καθένας, σε τι αυτοκίνητο και σε ποιές συνθήκες, προτιμώ αυτούς που πάνε πίστα ή οδηγούν γρήγορα σε στροφοδιαδρομες, αν μια θεία για παράδειγμα φορέσει το pilot sport cup θα τσακιστεί στο πρώτο χιλιόμετρο, Ε δεν θα λάβω υπόψη την γνώμη της, καταλαβαίνετε πως το εννοώ. Και φυσικά έχω καλύτερη άποψη άν το δοκιμάσω, το p-zero το εχω δοκιμάσει σε 330 compressor και μου άρεσε.

Αλλά και πάλι λέω αυτό που λέω πάντα, το ελαστικό είναι πολύ προσωπική υπόθεση του οδηγού!Εν μέρει έχεις δίκιο, γιατί κι εγώ κοιτάζω τις λεπτομέρειες του γράφοντος την κριτική, εάν είναι στο δικό μου οδηγικό στυλ με ίδιο ή παρόμοιο αυτοκίνητο..... Thanks για την άποψη για τα Pirelli...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

topmar
22-12-18, 20:36
Καλό και να βγάλει πολλά χλμ δύσκολο το βλέπω.
Για τα Falken έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά χλμ δεν βγάζουν δηλ τα έχει φίλος σε 320 Ε92 δεν θυμάμαι τύπο όμως και του κρατάνε περίπου 30000 χλμ.
Τα p zero που φόραγα εγώ μετά τα 25000 ήταν πέτρες...Χμ, με προβληματίζουν αυτά που γράφεις... Εάν είναι να βγάλουν πάλι έως 30.000 ΚΜ, βάζω τα ήδη δοκιμασμένα Hankook....

Ώστε μετά τα 25.000ΚΜ πέτρα τα Pirelli ε; Πολύ κακό αυτό....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

topmar
22-12-18, 20:38
40.000 χιλμ. με συμβατικο δυσκολο! 40.000 βγαζουν μονο τα ρανφλατ ...οποτε να καποιο συμβατικο βγαζει 30.000 προτιμησε τοΦίλος με ολόιδιο όχημα με το δικό μου, είχε τα προηγούμενα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (όχι τα 3 που είναι νεότερα) και ήταν σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος... Του έβγαλαν δε και σχεδόν 50.000 ΚΜ....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mark e92
22-12-18, 20:39
Είπα να σου το πω για τα Hankook αλλά είδα ότι θέλεις αλλαγές...
Ναι συμφωνώ βάλε ξανά τα ίδια και άσε τα πειράματα.
Καλές γιορτές




Τα Goodyear είναι ίδιο εργοστάσιο με τα Dunlop

topmar
22-12-18, 20:51
Είπα να σου το πω για τα Hankook αλλά είδα ότι θέλεις αλλαγές...
Ναι συμφωνώ βάλε ξανά τα ίδια και άσε τα πειράματα.
Καλές γιορτές




Τα Goodyear είναι ίδιο εργοστάσιο με τα DunlopΤα Hankook έχουν ίδιο ακριβώς κόστος με τα Goodyear, 320€.....λες ε; Με το ζόρι να βγάλουν 30.000ΚΜ όμως.... Άραγε τα Goodyear μήπως;; Όμως τα θάβουν στις κριτικές στο Skroutz τα συγκεκριμένα....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mark e92
22-12-18, 20:53
Κάνε μία δοκιμή να το μάθεις. Τι να σου πω

tsapi
23-12-18, 01:03
Χμ, με προβληματίζουν αυτά που γράφεις... Εάν είναι να βγάλουν πάλι έως 30.000 ΚΜ, βάζω τα ήδη δοκιμασμένα Hankook....
Ώστε μετά τα 25.000ΚΜ πέτρα τα Pirelli ε; Πολύ κακό αυτό....
Κατά τη γνώμη μου, ρόλο δεν παίζει μόνο ο αριθμός των χιλιομέτρων αλλά και η ηλικία του ελαστικού. Άλλο πράμα 25χιλ χλμ σε ένα λάστιχο 2 χρόνων και άλλο σε ένα λάστιχο 5 χρόνων. Μετά από 5 χρόνια δεν είναι παράλογο ένα λάστιχο να έχει χάσει τις ιδιότητές του (να είναι πέτρα, να έχει σκισίματα κτλ κτλ), κι ας έχει κάνει λίγα, αναλογικά, χιλιόμετρα..

Επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα με το έβο, μία φορά κράτησα τα πιρέλλια κάτι παραπάνω από 3 χρόνια και δεν είχα παράπονο από τις ιδιότητες του ελαστικού. Ήταν όμως με περίπου 20χιλ χλμ.

βασίλης

DIM27
23-12-18, 07:29
Tα Michelin primacy 3 κρατησανε για πανω απο 50Κ χλμ και ηταν αριστα μεχρι τελους.Τωρα εχει βγει το primacy 4.

mark e92
23-12-18, 07:43
Παίζει ρόλο και ο τρόπος οδήγησης, άλλο να πηγαίνεις τάπα σε στροφές πχ και άλλο μέσα σε πόλη με max 80 χλμ
Δεν είχαν ούτε 2 χρόνια τα pzero

topmar
23-12-18, 08:02
Κατά τη γνώμη μου, ρόλο δεν παίζει μόνο ο αριθμός των χιλιομέτρων αλλά και η ηλικία του ελαστικού. Άλλο πράμα 25χιλ χλμ σε ένα λάστιχο 2 χρόνων και άλλο σε ένα λάστιχο 5 χρόνων. Μετά από 5 χρόνια δεν είναι παράλογο ένα λάστιχο να έχει χάσει τις ιδιότητές του (να είναι πέτρα, να έχει σκισίματα κτλ κτλ), κι ας έχει κάνει λίγα, αναλογικά, χιλιόμετρα..

Επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα με το έβο, μία φορά κράτησα τα πιρέλλια κάτι παραπάνω από 3 χρόνια και δεν είχα παράπονο από τις ιδιότητες του ελαστικού. Ήταν όμως με περίπου 20χιλ χλμ.

βασίλης

Ευχαριστώ, κι εγώ στην ίδια κατηγορία είμαι, με 9-11.000 ΚΜ ΜΑΧ το χρόνο με τα καλοκαιρινά (+ άλλα 2-3.000 ΚΜ με τα χειμερινά). Οπότε δεν προλαβαίνουν να ξεραθουν από το χρόνο, περισσότερο θα τελειώσουν από πέλμα. Αλλά έλεγα μπας και κρατήσουν 4 χρονιές χρήσης (δηλαδή έως 40.000).


Tα Michelin primacy 3 κρατησανε για πανω απο 50Κ χλμ και ηταν αριστα μεχρι τελους.Τωρα εχει βγει το primacy 4.

Νομίζω ότι είναι ακατάλληλο αυτό το συγκεκριμένο για το δικό μου αμάξι, με σπορ οδήγηση.... Χώρια που δεν τη συμπαθώ ως μάρκα. Άσε που είναι και αρκετά ακριβότερα από τα υποψήφια του 1ου ποστ ...

Δύσκολη εξίσωση τελικά...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

topmar
23-12-18, 08:05
Παίζει ρόλο και ο τρόπος οδήγησης, άλλο να πηγαίνεις τάπα σε στροφές πχ και άλλο μέσα σε πόλη με max 80 χλμ
Δεν είχαν ούτε 2 χρόνια τα pzeroΤο αμάξι ΔΕΝ κινείται εντός πόλης, οπότε δεν με ενδιαφέρει η συμπεριφορά του ελαστικού σε σαπουνιασμενο οδόστρωμα πόλεων. Επιπλέον, στις στροφές το πιέζω λίγο, γενικά με σπορτιφ οδήγηση πηγαίνω συνήθως.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dreamer
23-12-18, 13:16
Φίλος με ολόιδιο όχημα με το δικό μου, είχε τα προηγούμενα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (όχι τα 3 που είναι νεότερα) και ήταν σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος... Του έβγαλαν δε και σχεδόν 50.000 ΚΜ....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε τι συνθηκες οδηγουσε?πολη?εκτος πολης? με ποσα χιλιμ. οδηγουσε μεσο ορο?πηγαινε ταπα,σιγα.προσεκτικα? στροφες πως? φρενα? ρωταω για να ξερω γιατι αν βρω τετοιο ελαστικαο συμβατικο που να παει 50.000 αυριο το παιρνω! και ειμαι γενικα και χρηστης που αν δεν λιωσουν τα ελαστικα δεν τα αλλαζει...στο tyrereviews λενε μαξιμουν 23000 μιλια που ειναι περιπου 35.000 χιλμ. σε δικο μας αμαξι και δρομους αγγλιας που λενε οι ιδιοι οτι ειναι απαραδεκτοι...οκ περιπου 5000 πανω αποσο λεω ,γινεται αν προσεχεις,αλλα 50.000 μου φαινεται εξωπραγματικο!

οσο για το tyrereviews δεν ξερω τι κριτηριο εχουν οι αγγλοι για τους δρομους τους..δλδ. ποσο χαλια ειναι σε συγκριση με τους δικους μας.παντως εκει ψαχνω για αυτοκινητο σαν τα δικα μας μονο και συνθηκες οδηγησης.συνηθως δεν πεφτουν εξω αν το ψαξεις με αυτα τα κριτηρια.εγω οτι δοκιμασα πανω κατω μεσα επεσαν.εκει επισης τα κοντι 6 τα εκθειαζουν σε ολα εκτος την αντοχη.παντως γενικα πολλα χιλιομετρα βγαζουν μονο μετρια ελαστικα σε αποδοση,οπως εχει ειπωθει.ενα καλο ελαστικο επιδοσεων και κρατηματος θα εχει γομμα που ειναι ανωτερη και πιο μαλακη οποτε φθειρεται πιο γρηγορα.

tsapi
24-12-18, 16:16
Νομίζω πάντως ότι 1) [αμάξι 1500 κιλών, 200 ίππων με σπορτίφ ιδήγηση] και 2) [λάστιχο σπορτίφ για 40χιλ χιλιόμετρα] είναι δύο έννοιες ασύμβατες μεταξύ τους.
Αν είχες νισσάν αλμέρα 1400 και οδηγούσες οικογενειακά θα μπορούσες να βγάλεις και 40 και 50χιλ χιλιόμετρα με ένα σετ ελαστικών - στην περίπτωση σου όμως φοβάμαι ότι όχι.

Κάτι θα αναγκαστείς να θυσιάσεις.. :facepalm:

alpinavtec
24-12-18, 19:54
Καλησπέρα απο Κομοτηνη και παλι, για MATADOR βλεπω ούτε κουβεντα, ποιος ο λογος για ενα τοσο ανταγωνιστηκο ελαστικο; Πολυ καλη επιλογη και τα Hankook αλλα φοραω απο το 09 Όταν πρωτο ξεκίνησαν και ακόμη σε αυτά είμαι. 225/40/18 ! Αυτο που θα μπορούσε να το αντικαταστήσει θα μπορούσε να είναι το Nexen !!!

topmar
29-12-18, 21:06
σε τι συνθηκες οδηγουσε?πολη?εκτος πολης? με ποσα χιλιμ. οδηγουσε μεσο ορο?πηγαινε ταπα,σιγα.προσεκτικα? στροφες πως? φρενα? ρωταω για να ξερω γιατι αν βρω τετοιο ελαστικαο συμβατικο που να παει 50.000 αυριο το παιρνω! και ειμαι γενικα και χρηστης που αν δεν λιωσουν τα ελαστικα δεν τα αλλαζει...στο tyrereviews λενε μαξιμουν 23000 μιλια που ειναι περιπου 35.000 χιλμ. σε δικο μας αμαξι και δρομους αγγλιας που λενε οι ιδιοι οτι ειναι απαραδεκτοι...οκ περιπου 5000 πανω αποσο λεω ,γινεται αν προσεχεις,αλλα 50.000 μου φαινεται εξωπραγματικο!

οσο για το tyrereviews δεν ξερω τι κριτηριο εχουν οι αγγλοι για τους δρομους τους..δλδ. ποσο χαλια ειναι σε συγκριση με τους δικους μας.παντως εκει ψαχνω για αυτοκινητο σαν τα δικα μας μονο και συνθηκες οδηγησης.συνηθως δεν πεφτουν εξω αν το ψαξεις με αυτα τα κριτηρια.εγω οτι δοκιμασα πανω κατω μεσα επεσαν.εκει επισης τα κοντι 6 τα εκθειαζουν σε ολα εκτος την αντοχη.παντως γενικα πολλα χιλιομετρα βγαζουν μονο μετρια ελαστικα σε αποδοση,οπως εχει ειπωθει.ενα καλο ελαστικο επιδοσεων και κρατηματος θα εχει γομμα που ειναι ανωτερη και πιο μαλακη οποτε φθειρεται πιο γρηγορα.Είναι συντηρητικός οδηγός, μεικτή οδήγηση σε πόλη + επαρχιακή + εθνική, αλλά τόσο του έβγαλαν, 50Κ ΚΜ τα AS2.....
Νομίζω πάντως ότι 1) [αμάξι 1500 κιλών, 200 ίππων με σπορτίφ ιδήγηση] και 2) [λάστιχο σπορτίφ για 40χιλ χιλιόμετρα] είναι δύο έννοιες ασύμβατες μεταξύ τους.
Αν είχες νισσάν αλμέρα 1400 και οδηγούσες οικογενειακά θα μπορούσες να βγάλεις και 40 και 50χιλ χιλιόμετρα με ένα σετ ελαστικών - στην περίπτωση σου όμως φοβάμαι ότι όχι.

Κάτι θα αναγκαστείς να θυσιάσεις.. :facepalm:1650Kg.... Χαχαχαχα

Με βλέπω να καταλήγω πάλι στα ήδη δοκιμασμένα Hankook....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dreamer
31-12-18, 12:44
γιατι δεν δοκιμαζεις τα νεα βριτζ που ειναι ρανφλατ σε τιμη και ανεση συμβατικου?

topmar
31-12-18, 17:46
γιατι δεν δοκιμαζεις τα νεα βριτζ που ειναι ρανφλατ σε τιμη και ανεση συμβατικου?Εννοείς αυτό;

Bridgestone Driveguard RFT 225/45R17 94Y

Στα 375€ βγαίνει..... Δεν με εμπνέει το πέλμα του, πολύ Touring το βλέπω.... Και τα Bridgestone γενικώς είναι αρκετά σκληρά... Τα έχεις δοκιμάσει εσύ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dreamer
31-12-18, 19:31
ναι αυτα λεω...δεν ειναι επιδοσεων σιγουρα...οχι δεν τα εχω δοκιμασει,το σκεφτηκα να σου πω γιατι ακουω πολλα καλα λογια και για κρατηματα και για ανεση για ρανφλατ αλλα το απεριψα και εγω γιατι μου φανηκε και εμενα οπως εσενα..ασε που δεν την συμπαθω την εταιρεια αυτη και πολυ..παντως απο ολες τις κριτικες που εχω ακουσει δεν ειναι σκληρα σαν τα αλλα της εταορειας..να φανταστεις λενε οτι το ποτενζα το συμβατικο ειναι πιο σκληρο απο αυτο σε αισθηση που ειναι και ρανφλατ..σιγουρα δεν ειναι τοσο μαλακο σαν το συμβατικο ενα 10% πιο σκληρο θα ελεγα απο αυτα που μου λενε...εγω βαζω γκουντγιαρ γιατι μου βγαζουν χιλ. με καλο κρατημα και αντοχη σε υγρο και στεγνο..ρανφλατ αλλα με χαμηλες πιεσεις για ανεση...και εχω και τις ζαντες σε καλο επιπεδο και αν και εχω βρει παρα πολλες φορες σε πλαινα-μεντιτερανεαν κοσμος,παρκινγ,εισοδος,ξερ ις απο βορειο ελλαδα εισαι-δεν καταλαβαινουν τιποτα...ειμαι ικανοποιημενος μεχρι τωρα ....θελω να βαλω κοντι 6 συμβατικα αν τα εβγαζε σε 16αρια γιατι ακουω καλα λογια γιαυτο..θα πηγαινα για δοκιμη..αλλα δεν εβγαλαν μεχρι τωρα

topmar
31-12-18, 19:41
Ποια Goodyear έχεις και σε ποια διάσταση;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dreamer
01-01-19, 09:44
goodyear efficient grip rof .https://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=Ws8I6ENsyb7rMLm2.110.190324027&sowigan=So&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&Load=&kategorie=&Marke=Goodyear&S_Z=&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Goodyear&RunFlat=1&m_s=3&rsmFahrzeugart=PKW&filter_preis_bis=&filter_preis_von=&homologation=&Label=C-B-66-1&details=Ordern&typ=R-217106
τα ειχα δει στην αντιπροσωπεια φορεμενα σε ενα ασσο mpack και μου αρεσε που το προφιλ τους σαν σχεδιο ηταν διαφορετικο και εχουν και πολυ καλη προστασια ζαντας που οπως ειπα ηταν σωτηρια για εμενα.στην αρχη διστασα λογω W αλλα κανενα προβλημα,ειναι ζεστα απο την αρχη..λιγο τωρα στο πολυ κρυο στην εκκκινηση αλλα μετα ειναι σουπερ..αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι κυλαει πολυ γρηγορα,δεν κραταει πισω την επιταχυνση,θα ελεγα οτι ειναι ενα γρηγορο ελαστικο..και στις στροφες παραλληλα λογω ρανφλατ τοιχωματων κραταει πολυ καλα..ομως επειδη εχω χαμηλωσει τις πιεσεις για ανεση νιωθω ελαχιστο βουλιαγμα στις κλειστες στροφε μονο..φυσικα δεν βουλιαζει οπως ενα συμβατικο,παιρνει τις στροφες ακομα και με χαμηλεες πιεσεις σαν τρενο,εχει πολυ καλο κρατημα..ειμαι στα 35.000 χιλ. τωρα και δοξα τω θεω ολα καλα,νιωθω οτι εχει αλλα 10.000 γεματα ακομα...φυσικα δεν εχει την γομα ενος ελαστικου επιδοσεων με μαλακη γομα οπως ενα zero η' sportcontact αλλα για την κατηγορια του ειναι πολυ καλο..εγω σε 17αρια συμβατικα θα εβαζα το ασιμετρκ της γκουντγιαρ αλλα αφου λες οτι δεν ειναι τοσο καλο το τελαυταιο θα πηγαινα σε ενα απο απο τα αλλα 2 συμβατικα που ανεφερα...

///Maniac
01-01-19, 19:10
Καλησπερα και καλη χρονα σε ολους....εχει δοκιμασει κανεις τα KUMHO Ecsta PS91 ? Φαινεται πολυ καλο σαν πελμα και σαν τιμη...εγω εχω τα conti sport contact 5 για 2 χρονια και 3 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα ειναι αρκετα ακριβα...

topmar
01-01-19, 21:13
goodyear efficient grip rof .https://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=Ws8I6ENsyb7rMLm2.110.190324027&sowigan=So&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&Load=&kategorie=&Marke=Goodyear&S_Z=&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Goodyear&RunFlat=1&m_s=3&rsmFahrzeugart=PKW&filter_preis_bis=&filter_preis_von=&homologation=&Label=C-B-66-1&details=Ordern&typ=R-217106
τα ειχα δει στην αντιπροσωπεια φορεμενα σε ενα ασσο mpack και μου αρεσε που το προφιλ τους σαν σχεδιο ηταν διαφορετικο και εχουν και πολυ καλη προστασια ζαντας που οπως ειπα ηταν σωτηρια για εμενα.στην αρχη διστασα λογω W αλλα κανενα προβλημα,ειναι ζεστα απο την αρχη..λιγο τωρα στο πολυ κρυο στην εκκκινηση αλλα μετα ειναι σουπερ..αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι κυλαει πολυ γρηγορα,δεν κραταει πισω την επιταχυνση,θα ελεγα οτι ειναι ενα γρηγορο ελαστικο..και στις στροφες παραλληλα λογω ρανφλατ τοιχωματων κραταει πολυ καλα..ομως επειδη εχω χαμηλωσει τις πιεσεις για ανεση νιωθω ελαχιστο βουλιαγμα στις κλειστες στροφε μονο..φυσικα δεν βουλιαζει οπως ενα συμβατικο,παιρνει τις στροφες ακομα και με χαμηλεες πιεσεις σαν τρενο,εχει πολυ καλο κρατημα..ειμαι στα 35.000 χιλ. τωρα και δοξα τω θεω ολα καλα,νιωθω οτι εχει αλλα 10.000 γεματα ακομα...φυσικα δεν εχει την γομα ενος ελαστικου επιδοσεων με μαλακη γομα οπως ενα zero η' sportcontact αλλα για την κατηγορια του ειναι πολυ καλο..εγω σε 17αρια συμβατικα θα εβαζα το ασιμετρκ της γκουντγιαρ αλλα αφου λες οτι δεν ειναι τοσο καλο το τελαυταιο θα πηγαινα σε ενα απο απο τα αλλα 2 συμβατικα που ανεφερα...Κι αυτό το Efficient Grip Performance είναι Touring ελαστικό, εγώ θέλω πιο σπορτιφ...

Για το AS3, δεν είναι ότι έχω εγώ αρνητική άποψη, είναι το ότι διαβάζω πολύ αρνητικές κριτικές στο Skroutz από όσους το έβαλαν... Ομολογώ ότι το είχα σαν πρώτη επιλογή.... Κι ακόμα το σκέφτομαι....
Καλησπερα και καλη χρονα σε ολους....εχει δοκιμασει κανεις τα KUMHO Ecsta PS91 ? Φαινεται πολυ καλο σαν πελμα και σαν τιμη...εγω εχω τα conti sport contact 5 για 2 χρονια και 3 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απλα ειναι αρκετα ακριβα...Εδώ δείχνει κριτικές μέτριες, στα τεστ είναι στις τελευταίες θέσεις, έχει όμως ωραίο sport πέλμα όντως...

https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Kumho/Ecsta-PS91.htm

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

///Maniac
01-01-19, 22:50
Στα specs του tyre reviews ξεπερναει το conti sport contact 5 σε ολα ...οποτε κατα ποσο ειναι ρεαλιστικα αυτα τα ποσοστα που δειχνει δεν ξερω...αλλα αν ειναι να εχει τα 9/10 της αποδοσης σχετικα με το πιο ακριβο και καλο ελαστικο με τα 2/3 της τιμης του τοτε μου φαινεται σαν πολυ καλη επιλογη...

topmar
01-01-19, 23:42
Στα specs του tyre reviews ξεπερναει το conti sport contact 5 σε ολα ...οποτε κατα ποσο ειναι ρεαλιστικα αυτα τα ποσοστα που δειχνει δεν ξερω...αλλα αν ειναι να εχει τα 9/10 της αποδοσης σχετικα με το πιο ακριβο και καλο ελαστικο με τα 2/3 της τιμης του τοτε μου φαινεται σαν πολυ καλη επιλογη...Ποιο εννοείς;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

///Maniac
02-01-19, 01:26
Eννοω οτι αν θεωρησουμε σαν τα τοπ ελαστικα αυτης της κατηγοριας τα κοντινενταλ , τα μισελεν κλπ, που στις δικες μου διαστασεις (225-40-18 και 245-35-18) βγαινουν κοντα στην 600αρα (το 2016 εβαλα τα κοντι σπορτ κοντακτ 5 εναντι 580ευρω) τοτε τα KUMHO Ecsta PS91 που βγαινουν γυρω στα 400κατι η τετραδα δεν ειναι καθολου ασχημη επιλογη αν λαβω υποψη τις κριτικες που εχει...επισης εγω κανω ελαχιστα χλμ το χρονο (5 6 χιλιαδες) ...στο μυαλο μου επισης εχω και τα hankook ventus v12 evo2 που ειναι και κατευθυντικα ωστε να μπορω να τα κανω αλλαγη απο πλευρα σε πλευρα πανω στη διετια να μην τριβονται απο το καμπερ στο εσωτερικο τους..βγαινουν και αυτα στο ιδιο κοστος και ειναι ιδιας κατηγοριας...αλλα σε παλιοτερη εμπειρια με τα ventus v12 evo1, σε peugeot 206cc ηταν τραγικα, οποτε προς το παρον μενω στα Kumho

dreamer
02-01-19, 07:51
επειδη γραφω και διαβαζω και σε ξενα σαιτ της μαρκας μας,η ταση ειναι για πιο οικονομικα ελαστικα οχι γιατι ειναι μονο πιο φθηνα αλλα και γιατι οι ξενοι θεωρουν οτι οι πιο πριμιουμ μαρκες δεν δικαιολογουν πλεον σε ποιοτητα και αντοχη τα παραπανω χρηματα..μιλαμε παντα για τα συμβατικα..γιατι τα ρανφλατ ναι μεν κοστιζουν μεχρι τωρα 100 ευρω παραπανω-στην δικια μου τουλαχιστον διασταση-αλλα βγαζουν και ενα χρονο παραπανω η' 10.000.οποτε ερχεται στα ιδια χρηματα με την χρηση που κανω με ενα συμβατικο..
αλλα ειπαμε αντοχη και σπορτιφ ελαστικο δεν συνδυαζονται!

LEONIDASKAL
02-01-19, 08:57
θα συμφωνήσω οτι πλέον οι premium μάρκες δεν δικαιολογούν τα χρήματα τους . όχι τόσο σε ποιότητα αλλά στο value for money . στις αρχές του 17 φόρεσα τα starmax.
μια εταιρεία γνωστή για ελαστικά σε αγροτικά μηχανήματα .
για την χρίση που τα θέλω , σε ένα αυτοκίνητο δηλαδή που κάνει λίγα χιλιόμετρα 5 Χιλ. βαριά το χρόνο , είναι άψογα. να τονίσω οτι η χρήση του πλέον ειναι για διασκέδαση που περιλαμβάνει αρκετή σπορτιφ οδήγηση
μια χαράν τα έχουν πάει

topmar
06-01-19, 21:05
Καλησπέρα,

μετά από την πώληση των Hankook Ventus V12 EVO2 με τις 18αρες μου, έχω μείνει μόνο με τα χειμερινά ελαστικά στις υπάρχουσες 17αρες. Οπότε, μετά το τέλος της χειμερινής περιόδου, πρέπει να τοποθετηθούν νέα καλοκαιρινά ελαστικά σε διάσταση 225/45 R17 σε XL (όχι Runflat, με βαθμό Α στο βρεγμένο).

Είχα δοκιμάσει πέρσι για ένα δίμηνο τα Dunlop SportMaxx RT2 τα οποία ήταν μπαλόνια, εντελώς μάπα βγήκαν, οπότε αποκλείονται εξ αρχής. Αποκλείονται επίσης τα Michelin + Continental, λόγω φιλοσοφίας μου. Επιπλέον, μετά από 3 φορές Hankook, λέω να αλλάξω μάρκα σε κάτι που θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα (από τα 30.000 ΚΜ που αντέχουν στα χέρια μου τα Hankook), όχι να τα αλλάξω σε 2,5 χρόνια πάλι! Τουτέστιν, οι επιλογές στις οποίες έχω καταλήξει (τιμές χωρίς περαστικά) είναι:

1) Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 (320€)

2) Falken Azenis FK510 (400€)

3) Pirelli P-Zero (410€)

4) Nexen Nfera SU4 XL (304€)

Διάβασα αρκετά reviews των παραπάνω, με πολλές αρνητικές απόψεις για τα Goodyear (δεν το περίμενα) και είμαι διστακτικός, έχουν όμως πολύ δελεαστική τιμή. Τα Falken διάβασα ότι είναι εκπληκτικά και πολύ καλά στα τεστ βγήκαν (στη συγκεκριμένη διάσταση). Τα Pirelli είναι All Time Classic, σκυλιά σε διάρκεια, αλλά δεν ξέρω εάν θα ζεσταίνονται γρήγορα, είναι και τα ακριβότερα. Τα NEXEN τα έχω τώρα σε χειμερινά, αρκετά ικανοποιημένος είμαι, αλλά σε καλοκαιρινό ελαστικό (που το πιέζω πολύ περισσότερο) δεν ξέρω αν θα είναι εξίσου καλό, όμως είναι τα πιο φθηνά.

Για πείτε μου απόψεις επί του θέματος....


.... κι εκεί που έλεγα ότι δεν θα βάλω στις επιλογές για νέα καλοκαιρινά ελαστικά, τα ήδη δοκιμασμένα επιτυχώς Hankook, μόλις έλαβα μια προσφορά πάρα πολύ καλή, τόσο καλή που δεν βλέπω να μπορώ να αντισταθώ... [emoji3]

Λοιπόν, ενώ τα απλά Hankook Ventus S1 Evo2 K117 εβγαιναν στα 320€ (όσο και τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2), μου προσφέρουν πάλι τα Hankook Ventus S1 Evo2 K117 225/45R17 91W αλλά σε έκδοση HRS (Runflat), με κόστος 365€ (+45€ από τα απλά).

Νομίζω ότι κατέληξα λοιπόν, ταυτόχρονα και ήδη δοκιμασμένα Hankook, και σε Runflat, και λογικό κόστος.... Ελπίζω να είναι εξίσου καλά με τα απλά αυτά τα Runflat (έχουν ίδια χαρακτηριστικά A βρεγμένο και C κατανάλωση).

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S8N
06-01-19, 22:02
Είναι συντηρητικός οδηγός, μεικτή οδήγηση σε πόλη + επαρχιακή + εθνική, αλλά τόσο του έβγαλαν, 50Κ ΚΜ τα AS2..... 1650Kg.... Χαχαχαχα

Με βλέπω να καταλήγω πάλι στα ήδη δοκιμασμένα Hankook....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από πού κι ως που βρε παιδιά 1650 κιλά το δίλιτρο Ε90?

Από 1395 έως 1495 το δίνει η BMW, αναλόγως εξοπλισμού.

Εδώ 1700 ζυγίζει το F25 με τον Β47 που είναι τετρακίνητος ρινόκερος.

Κατά τα άλλα, τα Hankook είναι μια χαρά.

Απλώς μη λέμε ότι τα Nexen κλπ δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πρωτοκλασάτες μάρκες, οι οποίες συμμετέχουν σε παγκοσμια πρωταθλήματα και επενδύουν εκατομμύρια σε R&D για να βελτιώσουν σύνθεση γόμας και χαραξη. Αυτό είναι που πληρώνουμε στα τοπ ελαστικά.

topmar
06-01-19, 22:15
Από πού κι ως που βρε παιδιά 1650 κιλά το δίλιτρο Ε90?

Από 1395 έως 1495 το δίνει η BMW, αναλόγως εξοπλισμού.

Εδώ 1700 ζυγίζει το F25 με τον Β47 που είναι τετρακίνητος ρινόκερος.

Κατά τα άλλα, τα Hankook είναι μια χαρά.

Απλώς μη λέμε ότι τα Nexen κλπ δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από πρωτοκλασάτες μάρκες, οι οποίες συμμετέχουν σε παγκοσμια πρωταθλήματα και επενδύουν εκατομμύρια σε R&D για να βελτιώσουν σύνθεση γόμας και χαραξη. Αυτό είναι που πληρώνουμε στα τοπ ελαστικά.

Το ΔΙΚΟ μου E90 ζυγίζει 1653Kg ακριβώς χωρίς οδηγό (μπορώ να ανεβάσω το χαρτί του ΚΤΕΟ εάν θες), δεν είναι απλό διλιτρο Ε90 αλλά διλιτρο E90 Diesel με κοτσαδορο!

Για τα Hankook μάλλον βρήκα ευκαιρία και τα επέλεξα για τους 3 λόγους που ανέφερα... Θα δείξει αν είναι εξίσου καλά με τα απλά που έχω ήδη φορέσει ξανά, από Μάρτιο που θα τα βάλω....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S8N
06-01-19, 22:26
1395 έως 1495 δίνουν το δικό σου, αναλόγως εξοπλισμού.

Σκέψου πως 1650 είναι το 46αρι Μ3 cabrio με SMG, που έχει κάτι δεσίματα στο πλαίσιο σαν το Blue Star Naxos.

Δεν παίζουν τα νούμερα των ΚΤΕΟ, παιδιά. Είχα περάσει το τεριος της γυναίκας με σκαλοπατια, bull bar, κοτσαδορους και παιδικά καροτσάκια και με έκοψαν λόγω bull bar. Πήγα σπίτι, τα αφαίρεσα όλα, ξαναπέρασα μετά από μια εβδομάδα και με έβγαλαν και 90 κιλά πιο πάνω.

topmar
06-01-19, 22:53
1395 έως 1495 δίνουν το δικό σου, αναλόγως εξοπλισμού.

Σκέψου πως 1650 είναι το 46αρι Μ3 cabrio με SMG, που έχει κάτι δεσίματα στο πλαίσιο σαν το Blue Star Naxos.

Δεν παίζουν τα νούμερα των ΚΤΕΟ, παιδιά. Είχα περάσει το τεριος της γυναίκας με σκαλοπατια, bull bar, κοτσαδορους και παιδικά καροτσάκια και με έκοψαν λόγω bull bar. Πήγα σπίτι, τα αφαίρεσα όλα, ξαναπέρασα μετά από μια εβδομάδα και με έβγαλαν και 90 κιλά πιο πάνω.

Συγκρίνεις ανόμοια οχήματα παλαιότερης γενιάς με νέα......

Στο δικό μου Instructions Manual γράφει:

Βάρος 1505Kg (με 75Kg φορτίο, γεμάτο κατά 90%, χωρίς ειδικό εξοπλισμό). Εάν προσθέσεις και κάνα 40-50Kg τον κοτσαδορο, την ανάρτηση M-Pack και δεν ξέρω εγώ τι άλλο έχει ως ειδικό εξοπλισμό, φτάνεις άνετα τα 1600+Kg....

Τέλος πάντων, για να μην βγαίνουμε από το θέμα, να ρωτήσω κάτι για τα Runflat: έχουν πιο σκληρά πλαϊνά σίγουρα, αλλά είναι όμως και πιο ανθεκτικά στις επαφές με πεζοδρόμια;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S8N
06-01-19, 23:12
Είναι πιο ανθεκτικά, ναι. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι αλεξίσφαιρα. Όταν είχα το Ε60, η γυναίκα μου χτύπησε μια μεγάλη πέτρα με ταχύτητα και άνοιξε στο πλαϊνό του (Bridgestone RF), στραβωνοντας και τη ζάντα. Είχε ένα τοξοειδες σκισιμο 15 εκατοστών. Θεωρώ πως ένα συμβατικό ελαστικό θα είχε κάνει καρούμπαλο και δεν θα είχε ανοίξει.

dreamer
07-01-19, 18:51
την δικια μου εμπειρια στην ειπα για τα πλαινα..δεν ειναι μονο το κοσμος στην σαλονικα,εχω πεσει σε απιθανες και απυθμενες ταυτοχρονα λακουβες που απορω ακομα-δωξα τω θεω,παναγια μου- που βγηκα αλαβωτος..σιγουρα ειναι και θεμα τυχης..παντως με τα συμβατικα παντα ειχα θεμα στα πλαινα,οποτε οσον αφορα αυτο θα εισαι σαφως καλυτερα..στην ανεση τωρα τα ξες,το μονο μειονεκτημα..εγω θα σε συμβουλευα να μην το εχεις στις πιεσεις που δινονται και ειναι τουβλο..να τις κατεβασεις λιγο ,οσο εσυ νομζεις οτι σου κανει.πιστευω οτι στην ελλαδα με την πιεση που δινει η αντιπροσωπεια τα ρανφλατ χοροπηδανε και χανουν μεγαλο μερος της προσφυσης και δεν εχουν καλη συμπεριφορα στον δρομο..ακομα και στις στροφες αν κατεβασεις πιεσεις θα δεις μεγαλη διαφορα..αλλα ειναι δικια μου γνωμη,εσυ κρινεις!
και περιμενουμε κριτικες για τα συγκεκριμενα γιατι τα βρηκες σε καλη τιμη..απο ποιον τα πηρες?

topmar
07-01-19, 19:13
Εννοείται ότι θα γράψω κριτικές, μέρα από εύλογη χρήση, αλλά και πρώτες εντυπώσεις σίγουρα θα γράψω.

Η τιμή είναι προσφορά φίλου μου από το εξωτερικό, με την μεταφορά μέσα. Εδώ στην Ελλάδα δεν τα βρήκα τα συγκεκριμένα να πωλούνται....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dreamer
04-03-19, 18:53
Εννοείται ότι θα γράψω κριτικές, μέρα από εύλογη χρήση, αλλά και πρώτες εντυπώσεις σίγουρα θα γράψω.

Η τιμή είναι προσφορά φίλου μου από το εξωτερικό, με την μεταφορά μέσα. Εδώ στην Ελλάδα δεν τα βρήκα τα συγκεκριμένα να πωλούνται....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εχεις πρωτες εντυπωσεις? επειδη θυμαμαι οτι κανεις πολλα χιλ. καθε μηνα.

κατι ασχετο ρε παιδια..διαβασα καποιον στο εξωτερικο που δοκιμασε να βαλει ιδια λαστιχα ιδιας εταιρειας ,διαστασης ,πελματος κ.λ.π αλλα:

πισω ραν φλατ για να προφυλαχθει σε περιπτωση ξαφνικου σκασιματος επειδη ταξιδευει πολυ στο εξωτερικο με μεγαλες ταχυτητες και

μπροστα κανονικα συμβατικα ελαστικα για ανεση μεσα στην πολη ...

στεκει αυτο?σιγουρα θα εχει διαφορα το αυτοκινητο σε στροφες κρατηματα γιατι τα ρανφλατ θα ειναι πιο σκληρα και θα μπαινουν σαν τρενο ενω ο μπροστινος αξονας θα κλινει περισοτερο στις στροφες..λογικα δεν θα επηρεασει την λειτουργια του αυτοκινητου σαν προσφυση συμπεριφορα? η' μηπως τελικα ειναι οκ,δεν θα υπαρξει κατι ανυσηχητικο?

topmar
04-03-19, 18:58
εχεις πρωτες εντυπωσεις? επειδη θυμαμαι οτι κανεις πολλα χιλ. καθε μηνα....

Καλησπέρα, όχι ακόμα, αύριο το πρωί θα τα βάλω, τέτοια εποχή βγάζω τα χειμερινά συνήθως και την Παρασκευή έχω το πρώτο ταξίδι - δοκιμή (ελαστικών, remap κλπ). Χιλιόμετρα πολλά δεν κάνω, λάθος κάνεις, γύρω στα 1.000 το μήνα κατά Μ.Ο το πολύ.

Όταν θα έχω σχηματίσει άποψη εκ της αρχικής χρήσης, για τα συγκεκριμένα ελαστικά, θα την καταθέσω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

teo36
08-03-19, 15:37
Εγώ θα γράψω την δικιά εμπειρία για τα hankook ventus prime 3 225 45 17.Μετά από 5.000 χλμ σε ένα χρόνο νορμάλ οδηγείση δυστυχώς στραβωσανε και τραβαγε το αμάξι δεξια!! Να επισημάνω τα εξής : αλαγμενα αμορτισερ ,ελατηρια ,ψαλιδια,ευθυγραμμιση καινούργιες ζαντες, μπροστινό κομπλέ. Στην υγειά μου!!!!

BILL007
08-03-19, 18:06
Εγώ θα γράψω την δικιά εμπειρία για τα hankook ventus prime 3 225 45 17.Μετά από 5.000 χλμ σε ένα χρόνο νορμάλ οδήγηση δυστυχώς στραβωσανε και τραβαγε το αμάξι δεξια!! Να επισημάνω τα εξής : αλαγμενα αμορτισερ ,ελατηρια ,ψαλιδια,ευθυγραμμιση καινούργιες ζαντες, μπροστινό κομπλέ. Στην υγειά μου!!!!

?!?!?!?!?!?!?!? :shok:

topmar
16-03-19, 22:17
Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 500ΚΜ με τα λάστιχα, πολύ καλές.

Ίδια σχεδόν συμπεριφορά με τα προηγούμενα που είχα - αλλά όχι RFT - Hankook Ventus S1 EVO2, με λίγο αυξημένη σκληρότητα λόγω RFT αυτή τη φορά. Δεν κοπανάει πολύ, έχει καλή στήριξη σε στροφές και στο φρενάρισμα είναι πολύ καλό, εφόσον το οδόστρωμα δεν είναι η γνωστή λιωμένη άσφαλτος - σαπούνι.

Μένει να αποδειχθεί η συμπεριφορά του σε βρεγμένο δρόμο και η διάρκεια ζωής του (ελπίζω σε κάτι παραπάνω από 30Κ ΚΜ που διήρκεσαν τα non RFT προηγούμενα).

Αυτά προς το παρόν....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

///Maniac
20-03-19, 00:39
Παιδια καλησπερα....ποια η γνωμη σας για τη συγκριση conti sport contact 3 vs 5 ???

topmar
31-05-19, 19:12
Καλησπέρα, πρώτες εντυπώσεις μετά από σχεδόν 500ΚΜ με τα λάστιχα, πολύ καλές.

Ίδια σχεδόν συμπεριφορά με τα προηγούμενα που είχα - αλλά όχι RFT - Hankook Ventus S1 EVO2, με λίγο αυξημένη σκληρότητα λόγω RFT αυτή τη φορά. Δεν κοπανάει πολύ, έχει καλή στήριξη σε στροφές και στο φρενάρισμα είναι πολύ καλό, εφόσον το οδόστρωμα δεν είναι η γνωστή λιωμένη άσφαλτος - σαπούνι.

Μένει να αποδειχθεί η συμπεριφορά του σε βρεγμένο δρόμο και η διάρκεια ζωής του (ελπίζω σε κάτι παραπάνω από 30Κ ΚΜ που διήρκεσαν τα non RFT προηγούμενα).

Αυτά προς το παρόν....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμπληρώθηκαν σχεδόν 2.000ΚΜ (1938 για την ακρίβεια) και γράφω νέο review για τα ελαστικά Hankook Ventus S1 EVO2 HRS 225 45 R17 91W.

Θετικά

Το λάστιχο είναι πολύ μαλακό για RFT, από άνεση του βάζω 10, δεν κοπανάει σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις εάν είναι RFT ή απλό.

Ζεσταίνεται άμεσα, ειδικά για την πόλη είναι άριστο.

Από φθορά δεν έχω άποψη βέβαια, με τόσα λίγα χιλιόμετρα.

Στις στροφές καλή στήριξη, θα ήθελα ένα κλικ πιο σκληρό πλαϊνό όμως.

Στο φρενάρισμα στο στεγνό πολύ καλό, στο δε βρεγμένο δρόμο που το δοκίμασα 2-3 φορές δεν είδα διαφορά με το βρεγμένο.

Αρνητικά

Εχει - για RFT πάντα - μαλακά πλαϊνά, που δεν μου άρεσαν. Εκτός από την αίσθηση στις στροφές, είναι ευαίσθητα στο πεζοδρόμιο από ότι υποψιάζομαι, ευτυχώς τα προσέχω πολύ (κυρίως λόγω φρεσκοβαμμένων ζαντών).

Δεν είμαι ευχαριστημένος από την πρόσφυση στις απότομες επιταχύνσεις, σε στεγνό οδόστρωμα με 2α ή ακόμα και 3η (μερικές φορές), ειδικά στην πόλη. Το DSC ανάβει συνεχώς, δεν μπορεί να περάσει την δύναμη (και την ροπή) στο δρόμο βλέπω, απογοητεύτηκα. Βέβαια, 217ΗΡ και 451ΝΜ σε 17αρες ζάντες, ίσως και να είναι το πρόβλημα.

Τέλος, ένα παράδοξο είναι το ότι οπτικά φαίνονται σαν ξεφούσκωτα, παρόλο την εργοστασιακή πίεση που χρησιμοποιώ πάντα.

Εν κατακλείδι, δεν έμεινα ευχαριστημένος από τα συγκεκριμένα και παρόλο που τα έχω μόλις 2 μήνες και με λιγότερο από 2000ΚΜ χρήσης, θα βγουν προς πώληση εντός του μήνα, θα αντικατασταθουν από κάποιο σκληρότερο πέλμα.

Αυτά τα ολίγα

ΥΓ: Τα επόμενα που παραγγέλθηκαν ήδη, είναι τα Pirelli P-Zero RFT (BMW Approved), στην ίδια διάσταση. Άκουσα καλές κριτικές από φίλο-χρήστη των συγκεκριμένων, σε παρόμοιο με το δικό μου όχημα.




Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILL007
01-06-19, 19:40
Παιδια καλησπερα....ποια η γνωμη σας για τη συγκριση conti sport contact 3 vs 5 ???


http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Sport-Contact-5.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Sport-Contact-3.htm

BILLYS
01-06-19, 20:46
Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;

topmar
02-06-19, 18:06
Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;Τα S1 Evo3 εννοείς; Είναι καινούργια ελαστικά και σε Γερμανικά τεστ μια χαρά τα πήγαν, στην πρώτη 5αδα από ότι θυμάμαι....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pilot
03-06-19, 02:17
Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;

Με την ιπποδύναμη που έχει το αυτοκίνητο σου σε δύο τροχούς και σε συνάρτηση με την ελληνική άσφαλτο, θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καν με "απλά" ελαστικά.. στην χειρότερη περίπτωση θες UHP λάστιχα όπως για παράδειγμα τα ADVAN AD08R και άν θες την γνώμη μου πάνε ένα σκαλί παραπάνω σε επίπεδο pilot cup 2, pirreli corsa κλπ κλπ..

mark e92
03-06-19, 17:42
Τα HANKOOK EVO 3 πως τα βλέπετε;

Ρίξε μια ματιά και σε Falken

dreamer
29-07-19, 10:12
παιδια ολοι εχουμε ακουσει οτι τα αυτοκινητα μας πρεπει να φορανε ρανφλατ γιατι ετσι τα εχουν φτιαξει να ειναι πιο ασφλης και κλαυτερη η συμπεριφορα τους. επισης εχουμε ακουσει οτι αυτο ισχυει λογω ρυθμισεων στα μοντελλα μας και οτι αν βαλουμε συμβατικα θα εχει κακη συμπεριφορα λογω αυτων των ειδικων ρυθμισεων.
εχω ακουσει διαφορες γνωμες για το ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις.αμορτισερ,ελατηρ ια,ηλεκτρονικα κ.λ.π. αλλα μου φαινονται πολυ απλες τουλαχιστον εαν οχι χαζες οι γνωμες αυτες.επισημα δεν μας εχουν πει κανενας ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις.ουτε στις αντιπροωπειες ξερουν.τα δικα τους λενε ο καθενας.η' θα πουνε αυτες τις οδηγιες εχουμε.

τελικα υπαρχει απαντηση ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις? πολυ θα ηθελα να μαθω ..

I_MNL
30-07-19, 22:45
παιδια ολοι εχουμε ακουσει οτι τα αυτοκινητα μας πρεπει να φορανε ρανφλατ γιατι ετσι τα εχουν φτιαξει να ειναι πιο ασφλης και κλαυτερη η συμπεριφορα τους. επισης εχουμε ακουσει οτι αυτο ισχυει λογω ρυθμισεων στα μοντελλα μας και οτι αν βαλουμε συμβατικα θα εχει κακη συμπεριφορα λογω αυτων των ειδικων ρυθμισεων.
εχω ακουσει διαφορες γνωμες για το ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις.αμορτισερ,ελατηρ ια,ηλεκτρονικα κ.λ.π. αλλα μου φαινονται πολυ απλες τουλαχιστον εαν οχι χαζες οι γνωμες αυτες.επισημα δεν μας εχουν πει κανενας ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις.ουτε στις αντιπροωπειες ξερουν.τα δικα τους λενε ο καθενας.η' θα πουνε αυτες τις οδηγιες εχουμε.

τελικα υπαρχει απαντηση ποιες ειναι αυτες οι ρυθμισεις? πολυ θα ηθελα να μαθω ..

Μια α π΄τα ίδια!
Νομίζω πως ό,τι γίνεται αυτή τη στιγμή από τις αυτοκινητοβιομηχανίες περί ασφαλείας και τα ρέστα είναι για τον below average οδηγό...που θέλει να οδηγεί αυτοκίνητο

dreamer
20-08-19, 22:30
στις αντιπροσωπειες δινουν μια κλιμακωτη εγγυηση για τα ελαστικα αν τοποθετηθουν εκει.τιμες σχεδον ιδιες με εξω για ρανφλατ(αν βαλω τελικα).αυτο που θελω να επιβεβαιωσω ειναι αν στην θεσσαλονικη βελμαρ τα ελαστικα τα ξεζανταρουν τοποθετουν εκει ,αν εχουν τετοιο μηχανημα η' τα πανε εξω σε λαστιχα συνεργατη τους και τα φερνουν ετοιμα μετα να τα βαλουν.και αν οντως τα στελνουν εξω, ξερει κανεις με ποιον συνεργαζονται στην βελμαρ?

nikos valvetronic
09-10-19, 21:40
Συμπλήρωσα σχεδόν 10.000χλμ με τα Goodyear F1 asymmetric5. Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από την επιλογή μου.
Πρώτη φορά βάζω Goodyear γενικώς. Σε διάσταση 225/45-17 δεν είναι το σούπερ σπορ λάστιχο αλλά έχει πολύ καλή ισορροπία
σε όλα. Ευθύβολο άνετο πολύ ήσυχο και σίγουρο στο βρεγμένο. Δεν είναι ΤΟ ξυράφι στο turn in ούτε έχει την φοβερή ανάλυση στις μικροδιορθώσεις
μέσα στην στροφή αλλά έχει μια προοδευτικότητα που σου επιτρέπει να μπαίνεις φορτωμένος χωρίς να τρομάζεις. Φτάνει πολύ εύκολα
στην θερμοκρασία λειτουργίας του και γενικά έχει ικανοποιητικότατη πρόσφυση, ειδικά ελκτική. Έχω παρατηρήσει ότι μετά από ταξίδι
πιάνω το πέλμα και είναι πολύ ζεστό συγκριτικά μέ ότι λάστιχο έχω βάλει στο BMW. Σε γενικές γραμμές το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Georgebm
10-10-19, 08:31
Καί εγώ αυτά έχω αποφασίσει να βάλω!Η τιμή τους 365 την τετράδα τοποθετημένα σε γνωστό μαγαζί στην Καλλιθέα!

dreamer
10-10-19, 08:44
εγω σε 205/55/16 ρανφλατ ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τα Goodyear.ησυχα σε καλη ασφαλτο, και τα υπολοιπα οπως τα περιεγραψε ο νικος πιο πανω.και μετα απο 40.000 εχουν ακομη ταακουνι αρκετο αν και εχουν αρχισει να ξεραινονται.παντως θεωρω οτι τα Goodyear ειναι καλη επιλογη για την ελλαδα που θελει ενα μετριο σκληροτητας ελαστικο και να ειναι ανθεκτικο σε σκληρη μεταχειριση,λακουβες και πεζοδρομια.εχιε βελτιωθει πολυ η Goodyear

dreamer
16-10-19, 19:19
πιαδια πηγα σε ενα λαστχια και του λεω να βαλω συμβατικα και τι να βαλω...μου λεει ποσα χιλ. εχεις? του λεω 100.000.λεει οποτε αλλαζεις και αμορτισερ σε λιγο.εμενα ομως στο κτεο μου βγαζουν 70 αρα ειμαι καλα.λεει οτι εκει δεν κανουν ολοκληρωμενη μετρηση.δεν ξερω αν λεει αληθεια.και πως εγω που εχω 10 χρονια το αυτοκινητο σε 3 κτεο που περασα μου βγαζει συνεχεια αποδοση 70? δεν εχασαν ακθολου? μηπως εχει δικιο? δεν γνωριζω απο μετρησεις αμορτισερ γιατι συνηθως εκιε στα 100 αλλαζα αυτοκινητο.

επισης μου ειπε οτι αν αλλαξω αμορτισερ θα βαλουμε πιο σκληρα τα κιτρινα billstein και μετα βαζω οτι συμβατικο θελω.εμενα επειδη μου αρεσουν τα sachs ποια ειναι τα αντισιοιχα στα κιτρινα billstein?

franki13
18-10-19, 11:25
Γεια σας εχω το bmw f30 318 και σκεφτομαι να βαλω χειμερινα λαστιχα,αν ειναι συμβατικα και οχι ran flat θα εχω προβλημα με τους αισθητηρες?και κατι ακομα αν παραγγειλω απο γερμανια ζαντες ξερει κανεις αν θα πληρωσο τελωνειο?

wheelman
18-10-19, 22:30
Γεια σας εχω το bmw f30 318 και σκεφτομαι να βαλω χειμερινα λαστιχα,αν ειναι συμβατικα και οχι ran flat θα εχω προβλημα με τους αισθητηρες?και κατι ακομα αν παραγγειλω απο γερμανια ζαντες ξερει κανεις αν θα πληρωσο τελωνειο?Τους αισθητήρες του Tpms εννοείς?

Εντός της ΕΕ υπάρχει ελεύθερη διακίνηση αγαθών, συνεπώς όχι δεν πληρώνεις δασμούς αν ψωνίσεις από Γερμανία

Send from Redmi Note 7 using Tapatalk

franki13
19-10-19, 09:40
Ευχαριστω για της πληροφοριες.Ναι για τα Tpms με λαστιχα συμβατικα και οχι run flat θα εχω προβλημα?

trueno
19-10-19, 13:02
Ευχαριστω για της πληροφοριες.Ναι για τα Tpms με λαστιχα συμβατικα και οχι run flat θα εχω προβλημα?

Εγώ στο Χ3 άλλαξα από runflat σε συμβατικά, κανενα πρόβλημα με το ΤPMS

sstauross
21-10-19, 09:22
Καλημέρα!
Έχει δοκιμάσει κάποιος τα Michelin pilot sport 4 runflat? Θα ήθελα να τα βάλω σε e92 coupe 316i και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Είχα τα Michelin pilot sport 4 (οχι runflat) αλλά πλεον έχει πέσει τόσο η τιμή που λέω να πάω σε runflat (480ευρώ τα βρίσκω).

Ευχαριστώ.

dreamer
24-10-19, 07:54
ως προς το πελμα δεν θα δεις διαφορα,οποτε ειναι το ιδιο λαστιχο.σιγουρα θα ειναι πιο σκληρα λογω πλαινων ρανφλατ.γενικα εχουν την φημη οτι ειναι απο τα πιο μαλακά ρανφλατ και φιλος μου που βαζει το επιβεβαιωνει.στις στροφες ειναι το καλο που θα μπαινει πιο σιγουρα.

dreamer
05-11-19, 18:23
καθε φορα που χτυπαω εγκαρσια ανωμαλια μεσα στην πολη βριζω και βλαστημαω με τα ρανφλατ.αλλα οταν βλεπω ατομα να μενουν στην ακρη του δρομου και να αλλαζουν λαστιχο η' να περιμενουν οδικη οπως ενας γειτονας μου σκεφτομαι ποσο τυχερος ειμαι..εγω επαθα λαστιχο,το φουσκωσα πηγα στον λαστιχα,το μπαλωσα ,εφυγα.ουτε οδικες ουτε γρυλλοι ...πολιτισμος και ανεση-ευκολια,νεα τεχνολογια..και δεν φταινε τα ρανφλατ ,οι δρομοι φταινε που ειναι αθλιοι.σε δρομο καινουριο ειναι βελουδο.

dreamer
10-11-19, 10:25
γνωριζει κανεις τι σημαινει στο τελος ενος ελαστικου η συντομογραφια SL? continental ecocontact 205/55/16 91W SL. λεει οτι ειναι καποιο ειδος εξτρα φορτιου αλλα μεχρι τωρα ξεραμε το xl

topmar
10-11-19, 10:32
γνωριζει κανεις τι σημαινει στο τελος ενος ελαστικου η συντομογραφια SL? continental ecocontact 205/55/16 91W SL. λεει οτι ειναι καποιο ειδος εξτρα φορτιου αλλα μεχρι τωρα ξεραμε το xlΤο λογότυπο "SL" σε ελαστικά Continental, σημαίνει "service limited agricultural tire" (ελαστικό περιορισμένης γεωργικής χρήσης).

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

dreamer
10-11-19, 12:35
χαχα ,σιγουρα? μεσα στο σαιτ το εχει με το αστερακι του γκρουπ διπλα και σε συμβατικο και σε ρανφλατ σε μεγεθος 16' αν πατησεις. πως γινεται? που κολλαει? δινω λινκ

τερμα κατω επιλογη 16' διασταση

https://www.continental-tires.gr/car/tires/ecocontact6

bakalos
08-02-21, 18:16
Για ε36 325 έχετε κάποια γνώμη/εμπειρία για τα παρακάτω;
Dunlop Sport Maxx RT
Uniroyal RainSport 5
Goodyear EfficientGrip Performance
Πιο φθηνα βγαινουν τα dunlop, στη μεση τα uniroyal και πιο ακριβα τα goodyear κατα 50€, δεν παιζει ρολο απλα το αναφερω.
Στο tyrereview δινει καλυτερα overall τα goodyear.

BILL007
14-02-21, 11:01
Τα λάστιχα ειναι προσωπική άποψη. Απο την εμπειρία μου θα σου πω ότι τα dunlop ειναι τίμια για τα λεφτά τους, αλλά για αντικατάσταση στη διετία αμα κάνεις χιλιόμετρα.

Αν σε παίρνει το budget πήγαινε για Goodyear thumb

dreamer
14-02-21, 13:00
τα 2 πρωτα πιο σκληρα αλλα και πιο σταθερα στις κλισεις σε στροφες.τα δευτερα καλυτερα οχι γιατι το καλοκαιρι μπορει να χανεις σε αποδοση.το πρωτο ειναι πιο σπορ που σημαινει οπως ειπε ο βασιλης θα διαρκεσει λιγο,αν το παιζεις κιολας...
το Goodyear πιο allaround ελαστικο,πιο κοσμιο αλλα μαλακο αν δεν σε πειραζει στις στροφες να μαγουλιαζεις..αν πας γιαυτο παρε το Goodyear EfficientGrip Performance 2 ειναι πολυ πιο καλο και προσεγμενο.

S8N
24-12-22, 11:53
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε ολους!

Continental Sport Contact 3, φορέθηκαν καινούργια τον Φεβρουάριο του 2022. Εβγαλαν μόλις 10 μήνες, τη στιγμή που τα PS4 είχαν βγάλει τους διπλάσιους.

45961

Αυτή τη φορά επέλεξα τα Bridgestone Potenza Sport. Δυστυχώς στη δική μου διάσταση δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, τα PS4 θα τα είχαν από μέσα Ιανουαρίου.

GiannisRob
24-12-22, 12:28
δεν έχουν βγει και τα PS5?

topmar
24-12-22, 14:16
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε ολους!

Continental Sport Contact 3, φορέθηκαν καινούργια τον Φεβρουάριο του 2022. Εβγαλαν μόλις 10 μήνες, τη στιγμή που τα PS4 είχαν βγάλει τους διπλάσιους.

45961

Αυτή τη φορά επέλεξα τα Bridgestone Potenza Sport. Δυστυχώς στη δική μου διάσταση δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, τα PS4 θα τα είχαν από μέσα Ιανουαρίου.

10 μήνες, αλλά πόσα χιλιόμετρα κιόλας;;

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dreamer
24-12-22, 21:57
δεν έχουν βγει και τα PS5?

βγηκαν,αν και στην ελλαδα εχουν αλλεργια στις νεες κλυκλοφοριες ελαστικων ..στην μισελιν βεβαια κινουνται σχετικα γρηγορα..τα εβαλε καποιος εδω μεσα και ειπε οτι καλυτερα απο τα 4αρια...ειχα μεταφερει καπου στο φορουμ το σχετικο αρθρο με μια παρουσιαση απο τον γνωστο τυπο του tyrereviews. ο οποιος λεει οτι τα 4αρια ειναι καλυτερα.


Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε ολους!

Continental Sport Contact 3, φορέθηκαν καινούργια τον Φεβρουάριο του 2022. Εβγαλαν μόλις 10 μήνες, τη στιγμή που τα PS4 είχαν βγάλει τους διπλάσιους.

45961

Αυτή τη φορά επέλεξα τα Bridgestone Potenza Sport. Δυστυχώς στη δική μου διάσταση δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, τα PS4 θα τα είχαν από μέσα Ιανουαρίου.

τα σχιστοματικα θελουν καλο ζεσταμα..καλα τα κοντι τα 3αρια σταματησαν πριν 8 χρονια και βγηκαν και τα 5αρια μετα και τα 6αρια..αλλα θυμαμαι οτι επειδη τα 3αρια ηταν κλασεις ανωτερα απο τα 5-6 σειρες και παραπονιοταν ο κοσμος ,οτι σε μερικες χωρες επειδη τα ζητουσαν εστελναν παραγωγη ακομα και μετα τις νεες σειρες..αλλα νομιζα οτι πλεον μετα τοσα χρονια θα τα σταματησαν..τι χρονια παραγωγης ηταν?

GiannisRob
24-12-22, 23:03
βγηκαν,αν και στην ελλαδα εχουν αλλεργια στις νεες κλυκλοφοριες ελαστικων ..στην μισελιν βεβαια κινουνται σχετικα γρηγορα..τα εβαλε καποιος εδω μεσα και ειπε οτι καλυτερα απο τα 4αρια...ειχα μεταφερει καπου στο φορουμ το σχετικο αρθρο με μια παρουσιαση απο τον γνωστο τυπο του tyrereviews. ο οποιος λεει οτι τα 4αρια ειναι καλυτερα.

Προσωπικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τα Pilot Sport 4. Τα έχω ήδη 2 χρόνια στο S60 και τα είχα και πριν (πράγμα ανούσιο, να βάλεις τέτοιο λάστιχο στη μαούνα) και τα έχω και ένα χρόνο τώρα στο Ε39. Θέλουν όμως ζέσταμα. Έχω πάει να πατήσω άνθρωπο με 20 χλμ/ώρα με κρύα λάστιχα, και έχω κάνει φρενάρισμα 180 - στάση, που τα μισά μου όργανα άλλαξαν θέση. Ευτυχώς τα βασικά δεν μετακινήθηκαν. Εννοώ τα αυτιά και τη μύτη μου.

S8N
24-12-22, 23:25
Παραγωγής 2020 ήταν, αποθηκευμένα. 22Κ κμ έκανα αυτούς τους 10 μήνες. Με τις μπροστινές ρόδες, πάντα. Με τις πίσω πολλά παραπανω.

dreamer
25-12-22, 08:20
Παραγωγής 2020 ήταν, αποθηκευμένα. 22Κ κμ έκανα αυτούς τους 10 μήνες. Με τις μπροστινές ρόδες, πάντα. Με τις πίσω πολλά παραπανω.

καλα το ειχα φανταστει ,για πισω λιωσιμο παντως μια χαρα κρατησαν.:original:

εγω εχω τα ps4 εδω και εναμιση χρονο..δεν θα ξαναβαλω αλλο ελαστικο! ειναι μεγαλη ευτυχια στον μπουρδελοκοσμο των αναλωσιμων να βρισκεις αυτο που σου κανει και για σενα και για το αμαξι σου! ps4 ελαστικο και motul λαδι,οι καλυτερες επιλογες που εχω κανει.

PetrosD
27-12-22, 00:18
Παραγωγής 2020 ήταν, αποθηκευμένα. 22Κ κμ έκανα αυτούς τους 10 μήνες. Με τις μπροστινές ρόδες, πάντα. Με τις πίσω πολλά παραπανω.

Αφού τα πίσω χιλιόμετρα μετρά ο μετρητής! :facepalm:

Είχα τα sport contact 3 μπροστά στο Ε30 και άντεξαν 6 χρόνια. Μετά τα 4,5-5 χρόνια άρχισαν να μην πιάνουν καλά.

S8N
27-12-22, 09:36
Γιατί, σου είπα εγώ ότι τόσα έγραψε ο μετρητής?

Θες να ακούσεις τα κάλαντα, χρονιάρες μέρες?

PetrosD
27-12-22, 10:38
Κατάλαβα λάθος.

nikos valvetronic
26-03-24, 15:24
46659

Έβαλα τα asymmetric 6 έχοντας μείνει πολυ ευχαριστημένος από τα 5άρια.
Αυτά είναι λίγο μαλακότερα και βελτιωμένα στην υδρολίσθηση. Είδομεν.
Με προβλημάτισαν οι ζάντες. Οι 2 έχουν ψυριασμένους αφαλούς. Δεν το
έχω ξαναδεί αυτό..Τις έβαλα πίσω. Δεν έχω κάποιο τρέμουλο αλλά δεν
θα το αφήσω έτσι. Θα ρωτήσω αν φτιάχνονται αλλιώς θα βρώ άλλες.

Stamatis
26-03-24, 20:16
Πως γνενεν αυτο ρε Νικο;

nikos valvetronic
27-03-24, 13:29
I don't και ιδέα έχω. Τι μπορεί να τρώει το αλουμίνιο; Το αλάτι; Και μόνο τις δυο;;
Οι άλλες δυο είναι άθικτες, εκτός και αν μου τις έδωσε random ο ανταλ/τζης .
Πάντως και οι τέσσερις είναι bbs πανάθεματες.

PetrosD
27-03-24, 14:37
Ο υδράργυρος τρώει το αλουμίνιο.

dreamer
01-04-24, 14:26
η σκονη απο τα τακακια
τα καθαριστικα ζαντων
αλατι
υγρασια απο βροχη που δεν στεγνωσε
εργοστασιασκο λαθος η' κακη επισκευη

ολα αυτα προκαλουν οξειδωση.αυτα βρηκα στο ιντερνετ.φτιαχνεται παντως απο οτι λενε οι ειδικοι.