PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίσκος-Πλατώ



VanVIC
01-03-10, 20:27
Καλά τα τρέχουμε τα 3-λιτρα με τα κομπρεσέρ αλλά οι δίσκοι έχουν αρχίσει να ζορίζονται.
Τα περιφερειακά της μετάδοσης στα 3-λιτρα είναι σχεδιασμένα για ροπές 30 κιλών (και σίγουρα έχουν ανοχές και για +30%).

Τί γίνεται όμως οταν πρέπει να διαχειριστείς 40+ κιλά ροπής με δίσκο-πλατώ / συμπλέκτη που είναι σχεδιασμένα για σαφώς μικρότερες δυνάμεις ?

Προσωπικά για το δικό μου Ζ3 ψάχνομαι για λύση δίσκο-πλατώ (ίσως και kit που να περιλαμβάνει και ελαφρύτερο βολάν) και επιζητώ μια ευρύτερη ενημέρωση.

"Συμπολεμιστές" σε άλλο thread φάνηκαν να έχουν γνώσει πάνω στο θέμα και άρχισαν να μιλούν για οργαννικούς δίσκους, 3-φτερους, 4-φτερους κλπ.

Καλώ λοιπόν ολους όσους γνωρίζουν περί του θέματος, να μας διαφωτίσουν σχετικά.

Scandalis447, m-power_01, stratos, paganis, NickM3, sokinM3 και λοιποί "συμπάσχοντες" παρακαλώ όπως "σύρετε τον χωρό".

'Εχετε τον λόγο (τονν γραπτό)...

skandalis447
01-03-10, 20:39
Βαγγελη...ενα ελαφρυ βολαν θα σου δωσει αισθητα μεγαλυτερη ευστροφια,ιδιως με τις 3 πρωτες ταχυτητες...Τωρα για δισκο,καλο θα ηταν να βρεθει ενα ενισχυμενο σετακι οχι ομως τετραφτερο η αλλο πολυφτερο γιατι θα σε κουρασει στην οδηγηση...Αυτοι οι δισκοι ειναι on off και πραγματικα σε κουραζουν αν οδηγας καθημερινα το αμαξι...Περι ορεξεως βεβαια...Εγω θα εβαζα ελαφρυ βολαν με μονο δισκο πλατο ενισχυμενο για να αντεχει την ροπη σου...

Monsta
01-03-10, 20:43
ίσως και kit που να περιλαμβάνει και ελαφρύτερο βολάν

'Εχετε τον λόγο (τονν γραπτό)...

That's the magic word!! Προχώρα το!

VanVIC
01-03-10, 20:45
Δημήτρη μπορείς σε παρακαλώ να βρείς και να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο;
Όπως σου έχω εξηγήσει είναι θέμα που χρήζει άμεσης επέμβασης.
Δεν έχω ουσιαστικό θέμα ακόμα αλλά νιώθω ότι χάνω Απο κεί.

Επιπσης, στο άλλο thread για τα Μπέκ, ο paganis κάτι πρότεινε κάτι για οργανικό...
Τί είναι αυτό;

paganis
01-03-10, 20:54
σε αναλογο θεμα με το δικο σου παλιοτερα....ειχα δοκιμασει αρκετες διαφορετικες λυσεις-αλλα κυριως εχω δει και αλλα αμαξια!! οταν λοιπον χρειαστηκα ανθεκτικοτερο ...πλατο...μια καλη λυση ηταν τα sachs perfomance( εχω ακουσει πολυ καλα λογια)...επειδη ομως εκεινο τον καιρο θα επρεπε να τον παραγγειλω με καθυστερηση τουλαχιστον 10ημερων...επευθυνθηκα προς χαλκιδα μερια...για φτιαχτο τετραφτερο με ενισχυμενα χτενια με ελατηρια! αφου εκανα.,,καμια 7-8αρια χιλιαδες χλμ..καταφερα ...ομολογουμενος με προσπαθεια....να διαλυσω τον δισκο(χαλαρωσαν τα εσωτερικα ελατηρια)..επομενη κινηση ηταν κατασκευη συμπαγους δισκου....θεωρητικα καλυτερη αντοχη σε ανοιγματα απο σταση...αλλα δυστηχως δυσχρηστο...και ακαταλληλο για κινηση! αφου συμπληρωσα 15000 χλμ...καταφερα και εκει να σπασω τα πριτσινια με τα οποια δενει ο δισκος....! επομενη κινηση ηταν η εκ νεου κατασκευη ...οργανικου δισκου...με ενισχυμενο πλατο!!! ευτυχως αυτην την φορα...η διαχειρηση της δυναμης γινοταν ομαλα...ανθρωπινα....χωρις σκορτζαρισματα...και με μεγαλη αντοχη!! το μονο κακο ..η μεγαλη διαρκεια στρωσιματος...περιπου 1000χλμ..για να πατησει σωστα ο δισκος...απο εκει και περα δεν καιγοταν σε καμια περιπτωση!! θα σου προτεινα λοιπον ..να ρωτησεις στην εταιρια που σου ανεφερα ,στο προηγουμενο ποστ, για οργανικο με ενισχυμενο πλατο( δεν σε συστηνω σε εκεινη στην χαλκιδα...εφοσον ταλαιπωρηθηκα μεχρι να βρουμε κατι να αντεχει)..απλα ο τετραφτερος ...και συγκεκριμενα αυτος χωρις ελατηρια...ειναι δυσχρηστος!!

Vasilis
01-03-10, 20:56
εμενα παλι....σε προσφατη εγχειρηση ανοιχτου σασμαν....μου προτειναν εξαφτερο...κ μαλιστα ετυχε πελατης που το χε στο αυτοκινητο που χρησιμοποιει κ η γυναικα του...κ μου πε οτι οχι μονο δεν κουραζει....αλλα ειναι αψογο σε συμπεριφορα ειδικα αν το συνηθισεις....

m-power_01
01-03-10, 21:12
Οργανικος δισκος και γενικοτερα οργανικό, ονομάζεται οποιοδηποτε υλικο εμπεριεχει ανθρακα! Εχει το πλεονεκτημα εναντι των συμβατικων οτι μπορει να διαχειριστει μεγαλύτερα ποσα ροπης, με θυσια ομως την αντοχη του! Βέβαια τα μεγαλύτερα ποσα ροπης είναι στα πλαισια της λογικης! Ο Βαγγελης ομως σε οτι αφορα το Ζ εχει μαλωσει με την λογικη! Αρα θα πρεπει να κανει μια επενδυση σε εναν κεραμομεταλλικο δισκο cera-metalic που λενε και οι φιλοι μας στην αλλη ακρη του Ατλαντικου! Αυτοι οι δισκοι μπορουν να διαχειριστουν ροπες τις ταξης των 700Nm .
Αποψη επισης ειναι οτι κανεις που κανεις την ιστορια να βαλεις και ενα ελαφρυτερο βολαν! Το πλατω είναι αυτονόητο ...

z3 2.2
01-03-10, 21:22
Το βολαν σου Βαγγελη ειναι διπλης μαζας?
Υπαρχει καποιο που να αντικαθιστα το διπλης μαζας με συμβατικο?
Χωρις να ξερω πολλα απο θεματα βελτιωσης συμφωνω με τον skandalis και με τον paganis συγχρονως.

m-power_01
01-03-10, 21:24
Το βολαν σου Βαγγελη ειναι διπλης μαζας?
Υπαρχει καποιο που να αντικαθιστα το διπλης μαζας με συμβατικο?
Χωρις να ξερω πολλα απο θεματα βελτιωσης συμφωνω με τον skandalis και με τον paganis συγχρονως.

Ειναι διπλης, το να αντικατασταθει με μονης ειναι οτι ποιο ευκολο, απαραιτητο και επιβεβλημενο μην σου πω!

z3 2.2
01-03-10, 21:30
Με aftermarket η ταιριαζει καποιο απο bmw?
Το λεω γιατι βασει του βολαν θα πρεπει να ψαξει για το υπολοιπο σετ.
Μηπως υπαρχουν ετοιμες λυσεις που περιλαμβανουν δισκο-πλατω-ρουλεμαν-βολαν ολα απο μια μαρκα?

m-power_01
01-03-10, 21:33
Με aftermarket η ταιριαζει καποιο απο bmw?
Το λεω γιατι βασει του βολαν θα πρεπει να ψαξει για το υπολοιπο σετ.
Μηπως υπαρχουν ετοιμες λυσεις που περιλαμβανουν δισκο-πλατω-ρουλεμαν-βολαν ολα απο μια μαρκα?

Συνηθισμένη λυση είναι αφτερμαρκετ ελαφρυτερο βολαν και δισκος με ελατηρια πλεον απο Μ5 Ε34 (αν θυμαμαι καλα) για τα Μ54Β30! Αλλα ο Βαγγελης θα πρεπει να παει σε κιτακι κατα την γνωμη με ολα μεσα! Κυκλοφορουν ετοιμα ''παντρεματα''

VanVIC
01-03-10, 21:46
Συνηθισμένη λυση είναι αφτερμαρκετ ελαφρυτερο βολαν και δισκος με ελατηρια πλεον απο Μ5 Ε34 (αν θυμαμαι καλα) για τα Μ54Β30! Αλλα ο Βαγγελης θα πρεπει να παει σε κιτακι κατα την γνωμη με ολα μεσα! Κυκλοφορουν ετοιμα ''παντρεματα''

Την συγκεκριμένη λύση (με βολάν UUC) την είχε εφαρμόσει ο shido στο δικό του 330 και απ'ότι θυμάμαι (όταν μιλούσαμε...) ήταν ευχαριστημένος.
Το θέμα είναι οτι ο δίσκος του Μ5Ε34 είναι σε θέση να διαχειριστεί αποτελεσματικά 45+ κιλά ροπής (που νεδεχομένως να φτάσουν και τα 50) ?

Είναι άλλο το πολύ εξελλιγμένο ατμοσφαιρικό 330 και άλλο το αντίστοιχα εξελιγμένο κομπρεσεράτο 330 (υπάρχει μια διαφορά ροπής τουλάχιστον 12-14 κιλών ροπής)

m-power_01
01-03-10, 21:48
Την συγκεκριμένη λύση (με βολάν UUC) την είχε εφαρμόσει ο shido στο δικό του 330 και απ'ότι θυμάμαι (όταν μιλούσαμε...) ήταν ευχαριστημένος.
Το θέμα είναι οτι ο δίσκος του Μ5Ε34 είναι σε θέση να διαχειριστεί αποτελεσματικά 45+ κιλά ροπής (που νεδεχομένως να φτάσουν και τα 50) ?

Είναι άλλο το πολύ εξελλιγμένο ατμοσφαιρικό 330 και άλλο το αντίστοιχα εξελιγμένο κομπρεσεράτο 330 (υπάρχει μια διαφορά ροπής τουλάχιστον 12-14 κιλών ροπής)

Βαγγελη σε καμια περιπτωση ...το προηγουμενο ποστ μου ήταν απαντηση στον Δημητρη ! Αυτα στην περιπτωση σου είναι ημιμετρα!
Απλα κρατα την εταιρια που ανέφερες!

paganis
01-03-10, 21:49
βαγγελη κανε αυριο ενα τηλεφωνο...στο 210 3457731..ζητα τον μιχαλη τοσουνη...και ανελυσε του τι ζητας..σιγουρα θα σου βρει μια λυση!!

skandalis447
01-03-10, 21:51
Παιδια εχω την εντυπωση πως το καρε του δισκου απο Μ5 ειναι μεγαλυτερο απο το 330...Σε ενα κομπρεσσορατο 330 που ειχα ρυθμισει,βαλαμε δισκοπλατο απο Ε36 Μ3 321 το οποιο μπαινει σε καρε 330...

VanVIC
01-03-10, 21:53
Βαγγελη σε καμια περιπτωση ...το προηγουμενο ποστ μου ήταν απαντηση στον Δημητρη ! Αυτα στην περιπτωση σου είναι ημιμετρα!
Απλα κρατα την εταιρια που ανέφερες!

Προτειμώ την Rogue Engineering.

Ζήτησα απο το μέλος Zannis που μένει ΝΥ να ρωτήσει και του έδωσαν την ακόλουθη απάντηση (παραθέτω τα γραπτά του Zannis όπως μου απάντησε σε σχετικό PM /να'ναι καλά που ασχολήθηκε):

lipon megale pira tilefono ke mou ipan oti gia to amaxi sou epeidi exi poli dinami ke tha valis ki alli sinistoune to stage 3 pou exi kaliteri odiki simperifora ke ine kalitero pio malako sto petali tou gaziou.episis sinistoun thn ekdosi FI i opoia ine oxi alouminieno flywheel mono steel flywheel.an tha to paris tha ine special order ke tha ine etimo se 5 meres.i timi tou ine $2595 ke alla $30 ta metaforika gia na erthi spiti mou.to varos tou tha ine giro sta 45 pounds.

m-power_01
01-03-10, 21:55
το μονο κακο ..η μεγαλη διαρκεια στρωσιματος...περιπου 1000χλμ..για να πατησει σωστα ο δισκος...απο εκει και περα δεν καιγοταν σε καμια περιπτωση!!

Λευτέρη, εγω ξερω το αντιθετο οσον αφορα τους οργανικους....Οτι προτερημα τους δηλαδη ειναι οτι δεν θελουν στρωσιμο

z3 2.2
01-03-10, 21:58
2500$ για συμπλεκτη.....οσο καλος και να ειναι.....ξερω γω...πολλα δεν ειναι?
δλδ θα κανεις καμια ατσουμπαλια και θα αναψεις τον 2500$ συμπλεκτη σου?
αντε να κοιμηθεις το βραδυ!

skandalis447
01-03-10, 22:01
Λευτέρη, εγω ξερω το αντιθετο οσον αφορα τους οργανικους....Οτι προτερημα τους δηλαδη ειναι οτι δεν θελουν στρωσιμο

Θεωρητικα ολοι θελουν στρωσιμο...απλα οι οργανικοι πιο λιγο...

VanVIC
01-03-10, 22:01
2500$ για συμπλεκτη.....οσο καλος και να ειναι.....ξερω γω...πολλα δεν ειναι?
δλδ θα κανεις καμια ατσουμπαλια και θα αναψεις τον 2500$ συμπλεκτη σου?
αντε να κοιμηθεις το βραδυ!

+ βολάν Δημήτρη...

Vasilis
01-03-10, 22:02
+ βολάν Δημήτρη...

που με μπλεξατε ρε συμπεθεριαααααααααααααααα αααααα???????????????????????????:ranting2:: ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

VanVIC
01-03-10, 22:04
που με μπλεξατε ρε συμπεθεριαααααααααααααααα αααααα???????????????????????????:ranting2:: ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

για το καλό της εθνικής οικονομίας συμπέθερε, να κινείται το χρήμα ...

z3 2.2
01-03-10, 22:05
+ βολάν Δημήτρη...

οκ τωρα το ειδα.
fair enough τοτε!

paganis
01-03-10, 22:05
Λευτέρη, εγω ξερω το αντιθετο οσον αφορα τους οργανικους....Οτι προτερημα τους δηλαδη ειναι οτι δεν θελουν στρωσιμο

εγω οταν τον εβαλα...μου ειχαν πει ευλαβικο στρωσιμο για πολλα χλμ...ετσι και εκανα!! επισης για οσο καιρο τον ειχα ...δεν ειχε κανενα προβλημα αντοχης..και φυσικα ουτε λογο ...αναμματος!!! ηταν ο μονος δισκος που ευχαριστηθηκα!

m-power_01
01-03-10, 22:06
Προτειμώ την Rogue Engineering.

Ζήτησα απο το μέλος Zannis που μένει ΝΥ να ρωτήσει και του έδωσαν την ακόλουθη απάντηση (παραθέτω τα γραπτά του Zannis όπως μου απάντησε σε σχετικό PM /να'ναι καλά που ασχολήθηκε):

episis sinistoun thn ekdosi FI i opoia ine oxi alouminieno flywheel mono steel flywheel.

Και ειναι απολυτα σωστοι διοτι καταλαβαν με τι ανθρωπο εχουν να κανουν! Συνιστουν ατσαλι καθαρα για θεμα αντοχης! Στα εξακυλινδρα δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα οσο και αν ελαφρυνεις το βολαν! Το υλικο τριβης του νεου σου δισκου θα ειναι σκληρο ,πραγμα που σημαινει οτι ενα αλουμινενιο βολαν θα το ''φαει''! Κατι σαν την περιπτωση ''αγωνιστικα'' τακακια με μαμα δισκους για να καταλαβεις

makisM5
01-03-10, 22:14
Την συγκεκριμένη λύση (με βολάν UUC) την είχε εφαρμόσει ο shido στο δικό του 330 και απ'ότι θυμάμαι (όταν μιλούσαμε...) ήταν ευχαριστημένος.
Το θέμα είναι οτι ο δίσκος του Μ5Ε34 είναι σε θέση να διαχειριστεί αποτελεσματικά 45+ κιλά ροπής (που νεδεχομένως να φτάσουν και τα 50) ?

Είναι άλλο το πολύ εξελλιγμένο ατμοσφαιρικό 330 και άλλο το αντίστοιχα εξελιγμένο κομπρεσεράτο 330 (υπάρχει μια διαφορά ροπής τουλάχιστον 12-14 κιλών ροπής)

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ..... να μπω στην συζητηση????? ολοι εχουν πολυ σωστες αποψεις το μονο που θα σου πω ειναι ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ να μην πας σε 4φτερο η γενικοτερα πολυφτερο διοτι θα σου βγαλει το λαδι....
Και εκτος αυτου οκ τα κιλα ροπης... το βαρος σου δεν ειναι τοσο οσο ενα μ5<<για να μπει πολυφτερο>> οδισκος που αντεχει 45 κιλα <μαμα> θα σε υπερκαλυψει .... ευχαριστω!!thumb

VanVIC
01-03-10, 22:16
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ..... να μπω στην συζητηση????? ολοι εχουν πολυ σωστες αποψεις το μονο που θα σου πω ειναι ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ να μην πας σε 4φτερο η γενικοτερα πολυφτερο διοτι θα σου βγαλει το λαδι....
Και εκτος αυτου οκ τα κιλα ροπης... το βαρος σου δεν ειναι τοσο οσο ενα μ5<<για να μπει πολυφτερο>> οδισκος που αντεχει 45 κιλα <μαμα> θα σε υπερκαλυψει .... ευχαριστω!!thumb

αντεχει 45 κιλά ροπής ο δίσκος του Μ5Ε34 ?

makisM5
01-03-10, 22:21
αντεχει 45 κιλά ροπής ο δίσκος του Μ5Ε34 ?

αντεχει :shok:.....οχι μονο τη ροπη που εχει μαμα 44.7 κιλα αλλα σε συνδιασμο με το ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ 1.680!!!!!!thumbthumb

makisM5
01-03-10, 22:23
αντεχει 45 κιλά ροπής ο δίσκος του Μ5Ε34 ?

για το βαρος του στο εγραψα οτι αντεχει ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!thumb

ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΞΕΧΑΣΑ ΛΕΞΕΙς ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΑΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ

και πονηρο..... να ξερεις..... χιχιχιχιχιthumb

VanVIC
01-03-10, 22:38
ευχαριστώ Μάκη

VanVIC
01-03-10, 23:03
αντεχει :shok:.....οχι μονο τη ροπη που εχει μαμα 44.7 κιλα αλλα σε συνδιασμο με το ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ 1.680!!!!!!thumbthumb

40,8 kgm λένε τα specs του μαμα 3,6.
Μήπω τα 44,7 που λές είναι για το 3,8 ?

Παντως και για 41kgm να είναι, θα'χει και 10% ανοχές οπότε μέσα είμαστε...

m-power_01
01-03-10, 23:10
40,8 kgm λένε τα specs του μαμα 3,6.
Μήπω τα 44,7 που λές είναι για το 3,8 ?

Παντως και για 41kgm να είναι, θα'χει και 10% ανοχές οπότε μέσα είμαστε...

Αν μπορει να επιβεβαιωσει καποιος με light tuned Ε34 Μ5 την αντοχη του δισκου, θα ειναι πολυ καλα! Μιας και το κοστος θα κρατηθει σε σχετικα χαμηλα επιπεδα, αλλα και θα μπορεις να πας σε αλουμινενιο βολαν και να κερδισεις ευστροφια! +ευκολια συντήρησης

VanVIC
01-03-10, 23:12
Αν μπορει να επιβεβαιωσει καποιος με light tuned Ε34 Μ5 την αντοχη του δισκου, θα ειναι πολυ καλα! Μιας και το κοστος θα κρατηθει σε σχετικα χαμηλα επιπεδα, αλλα και θα μπορεις να πας σε αλουμινενιο βολαν και να κερδισεις ευστροφια! +ευκολια συντήρησης

του Μακη είναι αρκετά tuned αν εχω καταλαβει καλα

Stamatis
01-03-10, 23:16
Για ρίξε μια ματιά εδω (https://www.clutchmasters.com/shop/?page=shop/flypage&MakeID=3&FromYear=2001&MakeModelID=27&AppID=427) στο BF γράφουν διθυράμβους για το συγκεκριμένο.

paganis
01-03-10, 23:17
Αν μπορει να επιβεβαιωσει καποιος με light tuned Ε34 Μ5 την αντοχη του δισκου, θα ειναι πολυ καλα! Μιας και το κοστος θα κρατηθει σε σχετικα χαμηλα επιπεδα, αλλα και θα μπορεις να πας σε αλουμινενιο βολαν και να κερδισεις ευστροφια! +ευκολια συντήρησης

δεν ξερω για τι επιπεδα, διαφορας βαρους βολαν μιλαμε....αλλα αν ειναι μεγαλη η διαφορα..δεν θα δημιουργησει προβλημα στην διατηρηση υψηλης ταχυτητας??

makisM5
01-03-10, 23:49
40,8 kgm λένε τα specs του μαμα 3,6.
Μήπω τα 44,7 που λές είναι για το 3,8 ?

Παντως και για 41kgm να είναι, θα'χει και 10% ανοχές οπότε μέσα είμαστε...

το 340 το δινει η 44 κιλα και ειναι που ειναι ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ κιλα ροπης βαση κιβισμου... δηλαδη.. 320 δινει 20.ροπη --325 δινει 25.ροπη το μ///ε34 3.6 το δινει 39.9 και το 3.8 μ/// το δινει 44.9ροπη που ειναι και το μοναδικο ΜΑΛΟΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ!!!!! και γι αυτο ψαχνουν 3.8 οσοι παιζουν σε αυτη τη κατηγορια<πιο παλια>>!!!!!! τεραστια διαφορα...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?? ΕΣΕΝΑ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑ ΜΑΜΑ???:original:

stratos
02-03-10, 00:40
Τι έγινε εδώ? Λίγο έλειψα απο το σπίτι και έγινε πανικός. Παρτάκι χωρίς εμένα?

Τέσπα, θα το καταπιώ και θα γράψω και εγώ δύο πράγματα.

Ότι και να κάνεις να προχωρήσεις σε ελαφρύτερο βολάν. Πλεονεκτεί στην ευστροφία του κινητήρα αλλά απο την στιγμή που θα πατήσεις τον συμπλέκτη οι στροφές πέφτουν ανάλογα γρήγορα, κάτι σαν μοτοσυκλέτα. Οπότε είναι σχεδόν αναπόφεκτο να μην κάνεις διπλογκαζιά κατά την αλλαγή ειδικά σε χαλαρούς ρυθμούς.

Πάμε τώρα στην ακριβώς δίπλα μεριά. Ότι δίσκο και να βάλεις να ξέρεις οτι θα θσιάσεις λίγο την άνεση. Είτε βάλεις οργανικό με μεγαλήτερη αντοχή στην διαχείρηση δύναμης αλλά γρήγορο fade στην απόδοση, είτε κάποιον μεταλλικό (ή με προσθήκες καρβυδίων/ανθρακοσωματιδίων) που θα αργεί να ζεσταθεί (θα πώ πιο κάτω για αυτό) θα πρέπει να υπολογίσεις και την σκληρότητα του πεντάλ που θα επέλθει. Όσο καλά υλικά τριβής και να βάλεις, αν δεν αλλάξεις ελατήρια για να πατά με μεγαλήτερη πίεση πάνω στο βολάν δεν θα κάνεις δουλειά. Οπότε υπολόγισε οτι θα σκληρήνει λίγο το πεντάλ. Το λίγο εύκολα γίνεται πολύ και τότε η αριστερή σου γάμπα γίνεται τέρας και αποκτάς και προβλήματα στην μέση μακροπρόθεσμα.

Τα υλικά είναι 2 κυρίως όπως είπε και ο Σπύρος. Μπορείς να βάλεις οργανικό που είναι πιο άνετος στην οδήγηση και ζεσταίνεται εύκολα αλλά στα μεγάλα ζόρια (παρατεταμένη χρήση και ενδεχόμενο TS3) αρχίσει σιγά σιγά να έχει θέμα μετά απο κάποια χιλιόμετρα. Εναλλακτικά βάζεις κάποιον που να έχει μεταλλική σύσταση και όχι το κλασικό φερμουίτ. Είναι ιδανικός για εντελώς street racing χρήση (είπε κανείς κάτι???) και δεν θα έχεις θέμα με την ροπή σου. Όμως αργεί να ζεσταθεί και μερικές φορές κάνουν ενα ενοχλητικό γρατζούνισμα όταν είναι κρύοι που το ακούς και το νιώθεις στο πεντάλ. αυτά για τα 5-8 πρώτα km και μετά γατζώνονται με μανία στο βολάν.

Συγκεκριμμένα οδήγησα ένα evo 9 με ανθρακονιμάτινο διπλόδισκο σύστημα αλλά ήταν τραγικό στην αρχή. Εντελώς on-off κατάσταση, με ενοχλητικό "γρατζούνισμα" αλλά ύστερα απο λίγο παιχνίδι έστρωσε και δεν καταλάβαινε τίποτα.

Πλέον, ενημερωτικά υπάρχουν και πολύδισκα συστήματα, με 2 ή με τρείς δίσκους. Είναι ικανά να διαχειριστούν πολλάααααα κιλα ροπής αλλά δεν έχουν να κάνουν με street οδήγηση εκτός αν έχεις 600 ίπους, τετρακίνηση και κάνεις εκκινήσεις στα φανάρια.

αυτούς που έχω να προτήνω είναι οι σκληροί κατα γενική ομολογία exedy

https://www.exedyusa.com/race/Clutch_Specifications

https://www.exedyusa.com/race/

και της carbonetic που με μια πρόχειρη ματία δεν βλέπω κάτι για BMW

https://www.carbonetic.net/products/single.html


Απο την exedy ψάχνεις για την σειρά hyper single που είναι μονόδισκο σύστημα συμπλέκτη - πλατό - βολάν

m-power_01
02-03-10, 02:05
Όσο καλά υλικά τριβής και να βάλεις, αν δεν αλλάξεις ελατήρια για να πατά με μεγαλήτερη πίεση πάνω στο βολάν δεν θα κάνεις δουλειά.

Ολα πολυ σωστα οσα ειπες ,αλλα ελατηρια θα βαλει αναγκαστικα αφου ο δισκος του δεν εχει... λογω του οτι εχει βολαν διπλης μαζας! Αρα ο δισκος που θα παρει θα εχει και τα αναλογα σκληρα ελατηρια!

Panos 316T
02-03-10, 07:41
εμενα παλι....σε προσφατη εγχειρηση ανοιχτου σασμαν....μου προτειναν εξαφτερο...κ μαλιστα ετυχε πελατης που το χε στο αυτοκινητο που χρησιμοποιει κ η γυναικα του...κ μου πε οτι οχι μονο δεν κουραζει....αλλα ειναι αψογο σε συμπεριφορα ειδικα αν το συνηθισεις....

και στο δικό μου που υπολογίζουμε γύρω στα 40 ροπή τροχό μπήκε ήδη εξάφτερος (δεν το δοκίμασα όπως πρέπει ακόμα γιατί είμαι στην διαδικασία στρωσίματος).
στην εκκίνηση(νορμάλ) έχει πλάκα γιατί μερικές φορές την πετυχαίνω και σε άλλη μου κάνει το gap!που θα πάει...
όσο για το πεντάλ δεν θα λεγα ότι "βάρυνε"...
τέλος η γενική άποψη και από αυτά που έχω δει και ακούσει είναι προς εξάφτερο.

υγ: δεν γνωρίζω αν γίνεται πάντρεμα ελατηρίων με το δίσκο για πιο καλή αίσθηση...

deepBLUE
08-03-10, 10:24
Υπαρχει αντιπροσωπος στην Ελλαδα καποιας αμερικανικης εταιριας για δισκους πλατω SPEC η οποια βγαζει για 7 σταδια.
Η τιμη για 50κιλα ροπη για 330 μοτερ ειναι 1100 ευρω και 2 βδομαδες για να το φερει απο Αμερικη.

deepBLUE
08-03-10, 13:02
το 340 το δινει η 44 κιλα και ειναι που ειναι ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ κιλα ροπης βαση κιβισμου... δηλαδη.. 320 δινει 20.ροπη --325 δινει 25.ροπη το μ///ε34 3.6 το δινει 39.9 και το 3.8 μ/// το δινει 44.9ροπη που ειναι και το μοναδικο ΜΑΛΟΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ!!!!! και γι αυτο ψαχνουν 3.8 οσοι παιζουν σε αυτη τη κατηγορια<πιο παλια>>!!!!!! τεραστια διαφορα...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ?? ΕΣΕΝΑ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑ ΜΑΜΑ???:original:

Το μονο ερωτημα ειναι ποσο καλο μπορει να ειναι ενα βολαν οταν δεν ειναι καινουργιο απο ενα παλιο και τοσο δυνατο αμαξι !!

z3outofmind
09-03-10, 00:11
σου ειχα στηλει και πμ παλια...κατι τετοιο γιατι δεν σου κανει
ρε βαγγελη???εγω απο εκει πειρα το δ.π και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

https://global.ebay.com/F1_RACING_STAGE_1_CLUTCH_KITFLYWHEEL_01-02_BMW_Z3_30L/350216928025/item

deepBLUE
09-03-10, 01:09
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/F1-STAGE-3-CLUTCH-KIT-FLYWHEEL-01-03-BMW-330i-330ci-E46_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem518da41b53QQitemZ35 0268693331QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcce ssories#ht_2626wt_933

katsaraios
09-03-10, 01:16
Βαγγελη αν δεν κανω λαθος δειχνης το ιδιο προιον που εδειξε ο προηγομενος φιλος με 80 δολλαρια παραπανω:thumbsdown:

deepBLUE
09-03-10, 01:17
Βαγγελη αν δεν κανω λαθος δειχνης το ιδιο προιον που εδειξε ο προηγομενος φιλος με 80 δολλαρια παραπανω:thumbsdown:

Με τη μονη διαφορα οτι εγω δειχνω stage 3 και οχι 1 και για 330Ε46 !!!!thumb

katsaraios
09-03-10, 01:18
Με τη μονη διαφορα οτι εγω δειχνω stage 3 και οχι 1 και για 330Ε46 !!!!thumb

ακυρος τοτεεεεεεεεεεεε...........:thnx: