PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπουζι Μ3 Ε46



saulm3
08-10-12, 00:22
Ψαχνω μπουζι για το μοτερ μου, που κυμαινονται οι τιμες κ αν ξερει κανεναν φτηνο εμπορο ασ λεγατο....thumb

chief
08-10-12, 07:04
NGK DCPR8EIX
https://www.rockauto.com/catalog/raframecatalog.php

Thomelef
08-10-12, 08:36
στο μοτορσπορτ ο ευάγγελος είχε αναρτήσει κάποιους τύπους μπουζί για το 46άρι το Μ3 αν θυμάμαι καλά.
νομίζω τρείς διαφορετικοί τύποι ήταν με διαφορετική ψυχρότητα τάσο.
αν δεν σου κάνει κόπο τσέκαρε τα ρε τασούλη, και επειδή εσύ είσαι και τύπος που ψάχνεσαι, αν μπείς στην διαδικασία να δοκιμάσεις με έναν απο αυτούς που αναφέρει, κάνε μας μετά και μια ενημέρωση με το τι παίζει.

turbodog
08-10-12, 10:37
Για ΟΕΜ (πλατινας) απο εδω

https://www.ebay.co.uk/itm/SPARK-PLUGS-NGK-X6-BMW-M3-E46-DCPR8EKP-/250528877082?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a54af4a1a

και για αυτα που προτεινε ο χριστοφορος (ιριδιου) απο εδω

https://www.ebay.co.uk/itm/NGK-IRIDIUM-IX-PREMIUM-SPARK-PLUGS-WHOLESALE-PRICE-SHIPPING-WORLDWIDE-CLICK-HERE-/150781439847?pt=UK_WSJL_Wholesale_GL&var=&hash=item231b462f67

Ποσο εχουν τα ΟΕΜ στην Ελλαδα? Εχεις παρει τιμες?
Τα ανταλλακτικα απο UK ειναι στην πορτα σου σε περιπου 5 μερες με απλο ταχυδρομειο και φυσικα χωρις τελωνειο η καποιο αλλο φορο. Απο Αμερικα μπορεις να τα βρεις φτηνοτερα αλλα θα καθυστερησουν παραπανω, θα εχουν περισσοτερα μεταφορικα και αν κανεις το λαθος και τα φερεις με UPS η Fedex θα πληρωσεις εκτελωνισμο/νταβατζιλικι στα σιγουρα (ψωνιζουμε με USPS χωρις αυτο να μας διασφαλιζει 100% οτι θα γλυτωσουμε τους φορους αλλα τις περισοτερες φορες τα δεματα μικρης αξιας π.χ. 50-100 ευρω περνανε χωρις προβλημα η επιπλεον χρεωση thumb)

steliosm46
08-10-12, 11:42
NGK DCPR8EIX
https://www.rockauto.com/catalog/raframecatalog.php

thumb

saulm3
08-10-12, 14:26
στο μοτορσπορτ ο ευάγγελος είχε αναρτήσει κάποιους τύπους μπουζί για το 46άρι το Μ3 αν θυμάμαι καλά.
νομίζω τρείς διαφορετικοί τύποι ήταν με διαφορετική ψυχρότητα τάσο.
αν δεν σου κάνει κόπο τσέκαρε τα ρε τασούλη, και επειδή εσύ είσαι και τύπος που ψάχνεσαι, αν μπείς στην διαδικασία να δοκιμάσεις με έναν απο αυτούς που αναφέρει, κάνε μας μετά και μια ενημέρωση με το τι παίζει.

θα τα δω αναλυτικα ολα,αν κ αυτα που μου προτεινει ο χριστοφορος δεν τα εχω βαλει ποτε....μαλλον θα παρω αυτα......

saulm3
08-10-12, 14:34
Για ΟΕΜ (πλατινας) απο εδω

https://www.ebay.co.uk/itm/SPARK-PLUGS-NGK-X6-BMW-M3-E46-DCPR8EKP-/250528877082?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3a54af4a1a

και για αυτα που προτεινε ο χριστοφορος (ιριδιου) απο εδω

https://www.ebay.co.uk/itm/NGK-IRIDIUM-IX-PREMIUM-SPARK-PLUGS-WHOLESALE-PRICE-SHIPPING-WORLDWIDE-CLICK-HERE-/150781439847?pt=UK_WSJL_Wholesale_GL&var=&hash=item231b462f67

Ποσο εχουν τα ΟΕΜ στην Ελλαδα? Εχεις παρει τιμες?
Τα ανταλλακτικα απο UK ειναι στην πορτα σου σε περιπου 5 μερες με απλο ταχυδρομειο και φυσικα χωρις τελωνειο η καποιο αλλο φορο. Απο Αμερικα μπορεις να τα βρεις φτηνοτερα αλλα θα καθυστερησουν παραπανω, θα εχουν περισσοτερα μεταφορικα και αν κανεις το λαθος και τα φερεις με UPS η Fedex θα πληρωσεις εκτελωνισμο/νταβατζιλικι στα σιγουρα (ψωνιζουμε με USPS χωρις αυτο να μας διασφαλιζει 100% οτι θα γλυτωσουμε τους φορους αλλα τις περισοτερες φορες τα δεματα μικρης αξιας π.χ. 50-100 ευρω περνανε χωρις προβλημα η επιπλεον χρεωση thumb)

τα πρωτα που μ προτεινεις τα επαιρνα 108ευρω [πλατινα].τα ιριδιου δεν τα εχω βαλει ποτε κ λεω αυτα να δοκιμασω κ απο οτι βλεπω θα τα παρω κ φτηνοτερα.τα πλατινα δεν μ πανε πολυ φθειρονται σχετικα ευκολα κ να φανταστεις τα αλλαζω καθε 10.000χιλ.

vagmag
08-10-12, 17:06
Ψωνίζουμε από Ελλάδα....λέμε....

m_power_lunatic
08-10-12, 18:27
Εννοείται,τα είπαμε αυτά.ΑΝ τα βρεις εδώ σε ΙΔΙΑ τιμή καλό είναι να τα πάρεις από εδώ......αν θες βέβαια δεν πιέζουμε κανέναν.

Απλά λέμε μπας και βοηθήσουμε και τη χώρα μας,ξέρω εγώ τι να σου πω κιόλας.....

manos///3
08-10-12, 18:42
Ψωνίζουμε από Ελλάδα....λέμε....

Ναι, οπωσδήποτε.......

steliosm46
08-10-12, 19:00
υπάρχουν προιόντα και προιόντα και κατηγορίες και αναλόγως το τι ψωνίζεις και πως ψωνίζεις..

εάν μιλάμε για μικρές διαφορές σε ένα προιόν Ελλάδα-Εξωτερικό δεν βρίσκω τον λόγω να μην ψωνίσεις απο Ελλάδα και να μείνουν τα χρήματα στην χώρα σου ας το πούμε.Εγώ προσωπικά πολλές φορές το έχω κάνει και ξέρω οτι είναι λίγο ποιο ακριβά δεν πειράζει χαλάλι

όταν όμως σε ορισμένα βλέπεις διαφορές 50-60% ή και σε μερικές περιπτώσεις 80-90% τι να κάνεις απο εκεί και πέρα, στο κάτω κάτω δεν θέλει κανείς πιστεύω να πιάνεται κορόιδο έτσι δεν είναι? εκτός και αν γίνει εν αγνοία του..

Βέβαια είπαμε να μπορούμε να δούμε και τις 2 πλευρές..σε ορισμένα πράγματα δεν μπορεί και το Ελληνικό μαγαζί να σου τα δώσει στο κόστος,διότι όταν

ακόμα έχουμε 23% Φ.Π.Α και ο άλλος έχει να πληρώσει ένα κάρο έξοδα (τεβε,νοικια,υπάλληλο, κλπ κλπ) δεν μπορεί να στο δώσει ποιο κάτω,αυτό είναι
..δεν φταίει αυτός εν μέρει..

alexk
08-10-12, 20:41
Πόσο κάνουν ρε παιδιά τα μπουζί ?
100 ευρώ ?

Θες να σου βρω καλή τιμή από Ελλάδα ?

Thomelef
08-10-12, 20:49
Οχι ρε τι 100.
Περιπου 12¤ το ενα, και 16¤ το τεμαχιο για πολαπλασιαστες της bosch, που ειναι κλασης ανωτεροι απο τους μπρεμυ που βαζει η πεμβε.

alexk
08-10-12, 20:50
Οχι ρε τι 100.
Περιπου 12¤ το ενα, και 16¤ το τεμαχιο για πολαπλασιαστες της bosch, που ειναι κλασης ανωτεροι απο τους μπρεμυ που βαζει η πεμβε.

Εννοούσα τα 6 Θωμά.

Thomelef
08-10-12, 20:55
Ναι ρε. Το καταλαβα.
Με 70-75¤ τα παιρνεις κανονικα.

turbodog
08-10-12, 21:04
Συμφωνω και εγω να στηριζουμε την Ελληνικη αγορα και να αγοραζουμε προιοντα απο εδω. Και ειδικοτερα οταν ειναι σε παραπλησιες τιμες η εστω και λιγο ακριβοτερα.
Στο παραδειγμα μας ομως 6 μπουζι πλατινας στοιχιζουν απο Αγγλια με τα μεταφορικα 58.10 λιρες ητοι 71.8 ευρω. Ο φιλος μας ειπε οτι τα αγοραζε 108 ευρωπου. Αυτο μας δινει μια αυξηση 50% για το ακριβως ιδιο προιον.
Σε αυτο δεν συμφωνω. Οι λογοι για τους οποιους το ιδιο προιον ειναι τοσο ακριβοτερο δεν τους γνωριζω. Και οι Αγγλοι εχουν ενοικιο (και μαλιστα πολυ ακριβοτερο απο τους Ελληνες/οποιος εχει παει Αγγλια ξερει τι γινεται με τα ενοικια) και υπαλληλους να πληρωσουν (που δεν νομιζω να παιρνουν λιγοτερα απο τους Ελληνες) και ολα τα λειτουργικα εξοδα που εχουν και οι Ελληνες. Τωρα πως γινεται και οτι εχει σχεση με το αυτοκινητο στην Ελλαδα ειναι κατα πολυ ακριβοτερο ενω εχει φθηνοτερο λειτουργικο κοστος (ενοικια/ μισθοι υπαλληλων κτλ) μου διαφευγει απο την αντιληψη μου :original:

alexk
08-10-12, 21:10
Συμφωνω και εγω να στηριζουμε την Ελληνικη αγορα και να αγοραζουμε προιοντα απο εδω. Και ειδικοτερα οταν ειναι σε παραπλησιες τιμες η εστω και λιγο ακριβοτερα.
Στο παραδειγμα μας ομως 6 μπουζι πλατινας στοιχιζουν απο Αγγλια με τα μεταφορικα 58.10 λιρες ητοι 71.8 ευρω. Ο φιλος μας ειπε οτι τα αγοραζε 108 ευρωπου. Αυτο μας δινει μια αυξηση 50% για το ακριβως ιδιο προιον.
Σε αυτο δεν συμφωνω. Οι λογοι για τους οποιους το ιδιο προιον ειναι τοσο ακριβοτερο δεν τους γνωριζω. Και οι Αγγλοι εχουν ενοικιο (και μαλιστα πολυ ακριβοτερο απο τους Ελληνες/οποιος εχει παει Αγγλια ξερει τι γινεται με τα ενοικια) και υπαλληλους να πληρωσουν (που δεν νομιζω να παιρνουν λιγοτερα απο τους Ελληνες) και ολα τα λειτουργικα εξοδα που εχουν και οι Ελληνες. Τωρα πως γινεται και οτι εχει σχεση με το αυτοκινητο στην Ελλαδα ειναι κατα πολυ ακριβοτερο ενω εχει φθηνοτερο λειτουργικο κοστος (ενοικια/ μισθοι υπαλληλων κτλ) μου διαφευγει απο την αντιληψη μου :original:

Συνήθως μαγαζιά του ebay έχουν μια αποθήκη και το έξοδα είναι πολύ μικρά.
Επίσης, απευθύνονται σε πολύ μεγαλύτερο κοινό, περισσότερες πωλήσεις, μεγαλύτερη δυνατότητα έκπτωσης από τον προμηθευτή.

Πιστεύω οι περισσότεροι συμφωνούμε στο τι έχει λογική + νόημα thumb

kostas1.6
08-10-12, 21:33
Πάντως, γενικότερα τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι οι τιμές εδώ για αναλώσιμα έχουν γίνει ιδιαίτερα ανταγωνιστικές. Πολλές φορές και αρκετά πιο οικονομικές από ebay κλπ

alexk
08-10-12, 21:39
Πάντως, γενικότερα τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι οι τιμές εδώ για αναλώσιμα έχουν γίνει ιδιαίτερα ανταγωνιστικές. Πολλές φορές και αρκετά πιο οικονομικές από ebay κλπ

Κοίτα, οι τιμές γνήσιων ανταλλακτικών στην Ελλάδα είναι εδώ και ενάμιση χρόνο πολύ χαμηλές.
Έχω τσεκάρει και
- Ελβετία η ακριβότερη (παρ'όλο έχει ΦΠΑ 8%)
- Δεύτερη πιο ακριβή Γερμανία
- Τρίτη η Αυστρία
- Φθηνότερη η Ελλάδα

Μιλάω πάντα για τιμή πώλησης στον πάγκο ανταλλακτικών της αντιπροσωπείας.
Εγώ σχεδόν ΟΛΑ τα ανταλλακτικά τα αγοράζω από Ελλάδα.

doctore
08-10-12, 22:46
Και γω από Ελλάδα αγοράζω.
Τώρα σκέπτομαι να πάρω τη wiechers πίσω μπάρα από Θεσ/κη παρ΄ότι είναι 18-20 ευρώ
πιο ακριβή από τη Γερμανία.
Γιατί να τα δώσω στο Γερμανό ?
Σκέφτομαι ότι αύριο ίσως, κάποιος από εμάς μείνει άνεργος.
Ένας πολύ φίλος μου που δουλεύει σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, τώρα δουλεύει 3 μέρες αντί για 5.

EVERGET
08-10-12, 23:10
Και γω από Ελλάδα αγοράζω.
Τώρα σκέπτομαι να πάρω τη wiechers πίσω μπάρα από Θεσ/κη παρ΄ότι είναι 18-20 ευρώ
πιο ακριβή από τη Γερμανία.
Γιατί να τα δώσω στο Γερμανό ?
Σκέφτομαι ότι αύριο ίσως, κάποιος από εμάς μείνει άνεργος.
Ένας πολύ φίλος μου που δουλεύει σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, τώρα δουλεύει 3 μέρες αντί για 5.

Eάν σκέφτεσαι να την πάρεις από το πολύ ενημερωμένο site της Θεσσαλονίκης (ας μην αναφέρω όνομα), και εγώ από κει ήθελα να την αγοράσω αρχικά. Εάν θυμάμαι καλά με τα μεταφορικά έβγαινε 35 ευρώ ακριβότερα από το να την αγοράσω κατευθείαν από Γερμανία. Παρόλα αυτά έβαλα παραγγελία σε αυτούς. Με πήραν λοιπόν τηλέφωνο και ενώ στο site έλεγε ξεκάθαρα "Πληρώνεις αντικαταβολή στο κούριερ μόλις έρθει το αντικείμενο στην πόρτα σου", μου ζητήσανε επειδή η μπάρα δεν ήταν σε στοκ και έπρεπε να την κάνουν παραγγελία να τους προ-πληρώσω όλη την αξία. Η απάντησή μου ήταν "δεν σας ξέρω, δεν έχω ακούσει, δεν είστε κάποιο μαγαζί για το οποίο να έχω φυσική εικόνα, η αντικαταβολή με διασφάλιζε...ακυρώστε την παραγγελία"....και πήρα κατευθείαν από το εργοστάσιο στερώντας το "ψωμί" του μεσάζοντα έλληνα...thumb

saulm3
09-10-12, 02:14
Πόσο κάνουν ρε παιδιά τα μπουζί ?
100 ευρώ ?

Θες να σου βρω καλή τιμή από Ελλάδα ?

NΑΙ Πες μου.....thumb

doctore
09-10-12, 08:57
Eάν σκέφτεσαι να την πάρεις από το πολύ ενημερωμένο site της Θεσσαλονίκης (ας μην αναφέρω όνομα), και εγώ από κει ήθελα να την αγοράσω αρχικά. Εάν θυμάμαι καλά με τα μεταφορικά έβγαινε 35 ευρώ ακριβότερα από το να την αγοράσω κατευθείαν από Γερμανία. Παρόλα αυτά έβαλα παραγγελία σε αυτούς. Με πήραν λοιπόν τηλέφωνο και ενώ στο site έλεγε ξεκάθαρα "Πληρώνεις αντικαταβολή στο κούριερ μόλις έρθει το αντικείμενο στην πόρτα σου", μου ζητήσανε επειδή η μπάρα δεν ήταν σε στοκ και έπρεπε να την κάνουν παραγγελία να τους προ-πληρώσω όλη την αξία. Η απάντησή μου ήταν "δεν σας ξέρω, δεν έχω ακούσει, δεν είστε κάποιο μαγαζί για το οποίο να έχω φυσική εικόνα, η αντικαταβολή με διασφάλιζε...ακυρώστε την παραγγελία"....και πήρα κατευθείαν από το εργοστάσιο στερώντας το "ψωμί" του μεσάζοντα έλληνα...thumb

Νάσαι καλά, με γλύτωσες από τη ταλαιπωρία :original:

manos///3
09-10-12, 10:51
Aν καθομουν να υπολογισω ποσο θα μου κοστιζε το προτζεκτ αν τα αγοραζα ολα απο Ελλαδα θα γελουσε κ ο καθε πικραμενος...

Επισης after sales και τεχνογνωσια δε τα βρισκεις Ελλαδα.

SAKIS M3
09-10-12, 19:12
Τα NGK ειναι καλα, αλλα και τα μαμα να βαλεις, τριχες.
Μετρημενα ολα, καμια διαφορα σε δυναμη αναφλεξης η διαρκεια.
Καλα ειναι τα τα αλλαζεις καθε 15.000χλμ, εκτος κι αν εχεις πανω απο 400hp...

saulm3
09-10-12, 19:52
Τα NGK ειναι καλα, αλλα και τα μαμα να βαλεις, τριχες.
Μετρημενα ολα, καμια διαφορα σε δυναμη αναφλεξης η διαρκεια.
Καλα ειναι τα τα αλλαζεις καθε 15.000χλμ, εκτος κι αν εχεις πανω απο 400hp...

oxi δεν εχω 400.ειναι λιγο παραπανω απο μανισιο.....:original:τα ngk ηδη εχει γινει η παραγγελια.

doctore
09-11-12, 09:35
Πάω προχθές και αλλάζω λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος, και μπουζί.
Μπουζί ο μάστορας δεν βρήκε NGK, και μου βάζει BOSCH YR6LDE δηλ.
0242140504.:thumbsdown:
Αποτέλεσμα misfire στο ρελαντί κάθε 10, 15 δευτερόλεπτα.
Τον παίρνω τηλέφωνο, σε δύο ώρες είχε NGK, τα βάζει χωρίς χρέωση
όλα ρολόι :thumbsup:
Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε !

Bitz
09-11-12, 11:37
Οχι ρε τι 100.
Περιπου 12¤ το ενα, και 16¤ το τεμαχιο για πολαπλασιαστες της bosch, που ειναι κλασης ανωτεροι απο τους μπρεμυ που βαζει η πεμβε.

Λιγο εκτος θεματος....αλλα το πολο της γυναικας μου με ειχε γ@μ@σει μετους μπος,τους ειχα αλλαξει απο 2 φορες σχεδον τον καθενα,εβαλα μπερου και υσηχασα εδω και 6-7 χροναι.Τι ναπω δεν ξερω....