PDA

Επιστροφή στο Forum : Hard disk dead.....



andreas72
07-10-12, 19:11
Εχω εναν σκληρο εξωτερικο καμια 700 γκιγκα γεματος....Μετα απο πεσιμο στο πατωμα, παιρνει ρευμα αλλα δεν τον βλεπει ο υπολογιστης πια. Τον εβγαλα απ'το κουτι και τον εβαλα σαν εσωτερικο σε αλλον υπολογιστη μηπως χαλασε το usb αλλα τιποτα. Μηπως καποιος απ'τους αετους του φορουμ εχει καποια λυση η να τον στειλω στα σκουπιδια;
Ευχαριστω.

Andri
07-10-12, 19:17
Οπ με ενδιαφέρει ....περίπου το ίδιο έχω πάθει και εγώ...Έλα οι pc master του φόρουμ δώσε μας λύσεις...

Χρίστος
07-10-12, 19:25
Nα φτιαχτει ο συγκεκριμενος δε νομιζω.

Αν τα περιεχομενα του τα θελεις οπως και να εχει και χρειαζεται να τα ανακτησεις, γινεται.
Ο τροπος φυσικα δεν ειναι κατι που κανεις εσυ και δεν ειναι και δωρεαν.

Μια απο τις λυσεις ονομαζεται "clean room" και κοστιζει πανω απο 10ε/Gb αφου οσκληρος σου γινεται κομματια σε αποστηρωμενο δωματιο και "τραβιουνται με καποιο τροπο(τον αγνωω) σιγα σιγα τα δεδομενα σου.......
Αυτη η λυση ειναι η σιγουροτερη αλλα οπως καταλαβαινεις αναφερεται σε επαγγελματιες (δηκηγορους πχ) που εχουν "τη ζωη" τους σε ενα χτυπημενο σκληρο και δε θα υπολογισουν μερικες εκατονταδες ευρω!!!

Απο κει και περα υπαρχουν και ειδικοι που αναλαμβανουν να αντικαταστησουν καποιο μερος του σκληρου σου(αυτο που εσπασε) και να δοκιμασουν να τον επαναλητουργησουν ή να παρουν το δισκο μεσα απο το housing του δικου σου και να το τοποθετησουν σε ενα ΙΔΙΟ σκληρο που θα τους δωσεις εσυ.

Λιγο πολυ πιστευω να σε καλυψα και να αντιληφθηκες οτι το κοστος για κατι τετοιο ξεκινα απο ενα ποσο + την αγορα ενος ακομα σκληρου και δε σου δινει 100% πιθανοτητα να κανεις τη δουλεια σου.

Andri
07-10-12, 19:29
Μωρέ λύση μας έδωσες αλλά εγώ θέλω να πάρω νέο αλλά άλλης εταιρίας και είχα σκοπό να τον χρησιμοποιήσω , όχι να τον κάνω βίδες με την μία.... Κάποιος τρόπος να παρθούν τα δεδομένα χωρίς τόσα έξοδα? με τίποτα?!

wheelman
07-10-12, 19:58
Μόνο εάν βρείς ίδιο ακριβώς* δισκο, & με την προϋπόθεση ότι δεν έχει πειραχτεί το platter. Χωρίς να είναι και πάλι 1000/100 σίγουρο ότι θα πάιξει.

*Χρειάζεσαι το ίδιο ακριβώς πλακετάκι, έχουν S/N πάνω τους, δέν φτανει να είναι ίδιας μάρκας/τύπου

Andri
07-10-12, 20:03
Σώθηκες...να δω πως θα το κάνω αυτό...με κάνα μεταχ θα κοιτάξω...δεν θυμάμαι και τι είχα μέσα...1 tb βλέπεις... θα δω s/n όταν ξαναπάω Αθήνα(εκεί τον άφησα) και αν έχει κανείς και πουλάει καλώς...αλλιώς...

viper
07-10-12, 20:44
Τώρα που τον δίσκο τον έκανες εσωτερικό, ξεκινάει με το άναμα τοu pc?
Θέλω να πώ, στήσε αυτι πάνω από τον δίσκο και άκου. Αν τον ακούς να ξεκινάει και ΔΕΝ κάνει παράξενους ήχους τότε υπαρχει ελπίδα. Πιστεύω οτι τα δεδομένα σου μπορείς να τα πάρεις, η ζημιά πρέπει να είναι στην πλακέτα.
Οι δίσκοι όταν σβύνουν κάνουν "park" την κεφαλή, οπότε με το πέσιμο αν ήταν σβυστός "θεωρητικά" η επιφάνεια αποθήκευσης δεν χαρακώθηκε.
Εξαρτάται βέβαια κι απ το πέσιμο ( Αν έπεσε από χαμηλά ή ψηλά ή προσγειώθηκε σε χαλί η μάρμαρο).

Andri
07-10-12, 20:51
Εμένα έπεσε αναμμένος...βασικά στο φόρτωμα...δεν ξέρω πως να τον κάνω εσωτερικό...είναι δύσκολο? έχω desktop να τον κουμπώσω αλλά δεν ξέρω το πως...

Κωνσταντίνος
07-10-12, 20:55
Οι δίσκοι έχουν 2 μέρη. Το ψηφιακό (η πλακέτα που είναι πάνω) και το αναλογικό-μαγνητικό-μηχανικό μέρος.
Εάν το θέμα ήταν η πλάκετα την άλλαζες με μια άλλη απο ίδιο δίσκο και δουλευει. Το έχω κάνει.
Εφ΄όσον είναι απο πτώση μάλλον την άκουσε κάτι απο το β΄μέρος και όχι απο την πλακέτα.
Κατά πρώτον κάνε αυτό που σου είπε και ο viper. Άναψε τον υπολογιστή και βάλε το δάχτυλο σου πάνω στον σκληρό για να νοιώσεις αν δουλεύει ή όχι.

Κωνσταντίνος
07-10-12, 20:58
Εμένα έπεσε αναμμένος...βασικά στο φόρτωμα...δεν ξέρω πως να τον κάνω εσωτερικό...είναι δύσκολο? έχω desktop να τον κουμπώσω αλλά δεν ξέρω το πως...

https://forums.techguy.org/attachments/89373d1160512531/sata.gif

Aν μιλάμε για sata δίσκο βάζεις την τροφοδοσία απο το τροφοδοτικό του pc στον δίσκο (μαύρη φίσα στην φώτο), και δίπλα ακριβώς κουμπώνεις το sata καλώδιο. Ή άλλη άκρη του καλωδίου κουμπώνει στην αντίστοιχη θέση στην μητρική σου. Θα την βρεις αμα ψάξεις.

Andri
07-10-12, 21:02
Τώρα είδα το παραπάνω ποστ...Τι εννοείς sata?
Είμαι λίγο άσχετος με τα περιφερειακά...

Κωνσταντίνος
07-10-12, 21:04
O πάνω είναι sata ο κάτω είναι ide
https://www.geek4share.com/wp-content/uploads/2012/09/sata.jpg

Andri
07-10-12, 21:08
Υποθέτω sata είναι...δεν τον θυμάμαι καλά και τον άφησα Αθήνα...μόλις το πάρω θα σου στείλω πμ να μου πεις λεπτομέρειες μήπως και σώσουμε τίποτα από τα δεδομένα :)

andreas72
07-10-12, 21:09
αν υπαρχουν βιδες στο σκληρο, απλα ξεβιδωνεις και τραβας το σκληρο απ'το κουτι. Μετα τον καρφωνεις κατευθειαν στη μητρικη. Στην περιπτωση μου ακουγεται κατι μεσα αλλα δε θυμαμαι πως εκανε οταν ηταν καλα οποτε δε μπορω να συγκρινω....Μαλλον ηταν σβηστος οταν επεσε.

Κωνσταντίνος
07-10-12, 21:31
Υποθέτω sata είναι...δεν τον θυμάμαι καλά και τον άφησα Αθήνα...μόλις το πάρω θα σου στείλω πμ να μου πεις λεπτομέρειες μήπως και σώσουμε τίποτα από τα δεδομένα :)

Οκ, ότι θέλεις εδώ είμαι.

Thomelef
07-10-12, 23:45
Για ανακτηση δεδομενων στειλε ενα πμ στο μελος αζουριους.
Σιγουρα, γρηγορα, οικονομικοτατατατατατα....

tokiko
08-10-12, 00:16
Nα φτιαχτει ο συγκεκριμενος δε νομιζω.

Αν τα περιεχομενα του τα θελεις οπως και να εχει και χρειαζεται να τα ανακτησεις, γινεται.
Ο τροπος φυσικα δεν ειναι κατι που κανεις εσυ και δεν ειναι και δωρεαν.

Μια απο τις λυσεις ονομαζεται "clean room" και κοστιζει πανω απο 10ε/Gb αφου οσκληρος σου γινεται κομματια σε αποστηρωμενο δωματιο και "τραβιουνται με καποιο τροπο(τον αγνωω) σιγα σιγα τα δεδομενα σου.......
Αυτη η λυση ειναι η σιγουροτερη αλλα οπως καταλαβαινεις αναφερεται σε επαγγελματιες (δηκηγορους πχ) που εχουν "τη ζωη" τους σε ενα χτυπημενο σκληρο και δε θα υπολογισουν μερικες εκατονταδες ευρω!!!

Απο κει και περα υπαρχουν και ειδικοι που αναλαμβανουν να αντικαταστησουν καποιο μερος του σκληρου σου(αυτο που εσπασε) και να δοκιμασουν να τον επαναλητουργησουν ή να παρουν το δισκο μεσα απο το housing του δικου σου και να το τοποθετησουν σε ενα ΙΔΙΟ σκληρο που θα τους δωσεις εσυ.

Λιγο πολυ πιστευω να σε καλυψα και να αντιληφθηκες οτι το κοστος για κατι τετοιο ξεκινα απο ενα ποσο + την αγορα ενος ακομα σκληρου και δε σου δινει 100% πιθανοτητα να κανεις τη δουλεια σου.

χιλιάδες θες να πεις

aristent
08-10-12, 00:31
Για ανακτηση δεδομενων στειλε ενα πμ στο μελος αζουριους.
Σιγουρα, γρηγορα, οικονομικοτατατατατατα....

.....τι το λες ετσι ρε Θωμα για το ξαδερφακι σου,λες και θελεις να πεις:

Αβίαστα, αβάδιστα, αβασάνιστα!!!!


:th_Laie_67-1: :thumbsup: