PDA

Επιστροφή στο Forum : Ράγισμα δισκόπλακας



Stradale
02-10-12, 15:55
Για εγκυκλοπαιδική γνώση, θα σας δείξω τι έπαθε η δισκόπλακα μου μετά από το προχτεσινο track day αλλά όχι από το BMW, αν και δεν έχει σημασία μιας και είναι aftermarket.

m-power_01
02-10-12, 15:58
ebc, sparco, ή brembo ? αυτες ξερω με τετοια σχεδιαση

Stradale
02-10-12, 15:59
DBA είναι, απογοήτευση, δεν το έχω ξαναπάθει τόσο άσχημα με καμία εταιρία..

STREETRACING
02-10-12, 16:05
χαλια
δεν το πας εκει που τις πηρες?
κ να τους ριξεις καμμια χρι@@@για?

Stradale
02-10-12, 16:09
Από νετ τους πήρα, θα τους στείλω ιο!χαχα!

m-power_01
02-10-12, 16:19
Καν κανω μία ερωτηση? Εχουν κάνει νύχι ή είναι η ιδέα μου?

Stradale
02-10-12, 16:23
Όχι δεν έχουν κάνει, μαλλον είναι η γωνία. Τα τακάκια είναι Ferrodo DS2500

nikos1400
02-10-12, 16:24
δεν μπορω να διακρινω.
εχει κανει πολυ "νυχι"?
ειναι παλιοι δηλαδη?

εδιτ. χαχα! ξεκινησα να γραφω αλλα με διακοψανε και με προλαβατε

m-power_01
02-10-12, 16:26
Όχι δεν έχουν κάνει, μαλλον είναι η γωνία. Τα τακάκια είναι Ferrodo DS2500

Μάλλον. Γιατι εμενα μου φανηκε σαν να εχει χλμ στην πλατη του.
Αλήθεια πόσα χλμ εχει? Εκανες κάτι που μπορεί να τον επηρέασε? Πόση ωρα ήταν το καθε sesion

Stradale
02-10-12, 16:29
Έχει γύρω στις 7-10.000 χλμ. Ήμουν εναν γυρο ζεσταμα-5 γύρους πιεση-και εναν κρύωμα. Τώρα, κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με αυτό που κάνω πάντα δεν έκανα...

m-power_01
02-10-12, 16:32
Έχει γύρω στις 7-10.000 χλμ. Ήμουν εναν γυρο ζεσταμα-5 γύρους πιεση-και εναν κρύωμα. Τώρα, κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με αυτό που κάνω πάντα δεν έκανα...

Θα ελεγα να επικοινωνήσεις με το καταστημα ή και την εταιρεία. Εχεις καποιο μειλ ή καποιο αποδεικτικό από το paypal?

steliosm46
02-10-12, 16:34
μπορεί να είναι και αστοχία υλικού , επίσης μπορεί να έπαιξε και ένα ρόλο και το τακάκι αυτό που φοράς το οποίο πιστεύω οτι είναι πάρα πολύ σκληρό όπως και αυτό που έιχε ακουστεί για το συγκεκριμένο για τα κατάλοιπα και την σκόνη που αφήνει πάνω στο δίσκο..

Stradale
02-10-12, 16:35
Έχω από το κατάστημα, αλλά δεν βρίσκω νόημα..

Stradale
02-10-12, 16:36
μπορεί να είναι και αστοχία υλικού , επίσης μπορεί να έπαιξε και ένα ρόλο και το τακάκι αυτό που φοράς το οποίο πιστεύω οτι είναι πάρα πολύ σκληρό όπως και αυτό που έιχε ακουστεί για το συγκεκριμένο για τα κατάλοιπα και την σκόνη που αφήνει πάνω στο δίσκο..

Αυτό με την σκόνη, πραγματικά ΚΑΙ ζάντα γίνεται ΜΑΥΡΗ από το τακάκι και σε καθημερινή χρήση.....

m-power_01
02-10-12, 16:38
Έχω από το κατάστημα, αλλά δεν βρίσκω νόημα..

Καταρχήν ένα μεηλ είναι να στειλεις. Δεν είναι κόπος!
Όπως κάνουμε εδω τον χαβαλε μας, γραφεις και εκει ενα μεηλ και το στελνεις.
Εγώ έχω αποζημιωθεί για προιον 180ευρω αγορά από ebay.
Οπου ο πωλητης με παρεπεμψε στην εταιρεία και μου εστειλαν αλλο, τσακ μπαμ

Stradale
02-10-12, 19:26
Θα το κάνω, με έπεισες :)

Με μια μικρή έρευνα που έκανα, όπως είπε και ο Στέλιος, τα DS2500 είναι steel based και γενικά δεν είναι καλό για τους δίσκους, και δη για αυτού με κράμα FCR που πήρα τώρα πρέπει να βάλω carbon based, οπότε μάλλον αυτό την έκανε την δουλειά.

Vassilis ///M
02-10-12, 19:36
Εχουν κάνει νύχι ή είναι η ιδέα μου?

Έτσι μου φαίνεται κι εμένα...

spar@
02-10-12, 20:41
ο δισκος αυτος ξεκινησε την ζωη του σαν απλος κανονικος δισκος, στην συνεχεια περασε στον τορνο ισιωθηκε και μετα τρυπηθηκε και χαραχθηκε!
δεν βγηκε στην παραγωγη ως τρυπητος χαρακτος...
γιαυτο κιολας η ρωγμη ξεκινησε απ την τρυπα του, η ρωγμη αυτη προυπηρχε απ οταν το πηρες απλα φαινοταν μονο με μικροσκοπιο, οι δισκοι αυτοι ζεσταθηκαν πολυ και ζοριστηκαν απ το τακακι, ισως παραζεσταμενοι εφαγαν και νερακι απο λακουβες κλπ και η ρωγμη αυτη ανοιξε παραπανω...

pilot
02-10-12, 20:44
ωπα, προφανως ο φιλος μιλαει για την ''χαρακια'' την νορμαλ..και παλι δεν θα επρεπε να εξαφανιστει ασχετα αν ηταν φαγωμενος ο δισκος.

m-power_01
02-10-12, 20:44
κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου..καταρχας δεν ειναι ''χαρακια'' ειναι σπασιμο του δισκου σε ολο το πλατος του υλικου του..ο μονος τροπος για να εξαφανιστει κατι τετοιο θα ηταν να εξαφανιστει και ο δισκος μαζι!

Γιωργο μιλάει για την χάραξη του δίσκου. Αλλά αυτό δεν ισχυεί. Έτσι κοιταζουν τα λάστιχα στα καρτ

Stradale
02-10-12, 20:45
Ο δίσκος είχε την δική του ιστοριιιιιιιιιιια, είπαν πως τον χάραξαν στον τόρνο τα παιδιααααα

alexk
02-10-12, 20:46
Χρήστο

Έχω ξαναδεί δίσκο έτσι, AP.
Μήπως άλλαξε θερμοκρασία γρήγορα ?
Ζεστάθηκε και κρύωσε γρήγορα ?

Ενδεχομένως να είχε πρόβλημα η παρτίδα αυτή ή μεμονωμένη περίπτωση.
Τακάκια προτείνω άλλα πάντως, τα DS2500 είναι ψιλοχάλια.

ΥΓ : πότε θα ανοίξεις θέμα για το S2000 ? Θέλω να δω τι έχεις κάνει.

spar@
02-10-12, 20:47
Ο δίσκος είχε την δική του ιστοριιιιιιιιιιια, είπαν πως τον χάραξαν στον τόρνο τα παιδιααααα

χααχαχχααχχαχα χααχχααχχα μηχανολογος φιλε και συ???
παρε κανεναν επωνυμο δισκο βρε συ παρε κανα Πλουταρχο κανα Τερζη, αυτοι δεν χαρακωνονται....
αυτον βαλτον στον γυψο σε 3 μηνες θα ειναι μια χαρα απλο ραγισμα ειναι!
ο μ-παουερ θιχτηκε.....

Stradale
02-10-12, 20:53
Χρήστο

Έχω ξαναδεί δίσκο έτσι, AP.
Μήπως άλλαξε θερμοκρασία γρήγορα ?
Ζεστάθηκε και κρύωσε γρήγορα ?

Ενδεχομένως να είχε πρόβλημα η παρτίδα αυτή ή μεμονωμένη περίπτωση.
Τακάκια προτείνω άλλα πάντως, τα DS2500 είναι ψιλοχάλια.

ΥΓ : πότε θα ανοίξεις θέμα για το S2000 ? Θέλω να δω τι έχεις κάνει.

Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να ζεστάθηκε και να κρύωσε γρήγορα, απλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν υπήρξε κάποιο ενδεικτικό γεγονός να το προσδιορίσω. Τα τακάκια ναι, έχουν φύγει για αλλαγή την Πέμπτη που θα έρθουν οι καινούριοι δίσκοι, οι οποίοι το καλό που τους θέλω να είναι καλοί γιατί τους πλήρωσα χρυσούς!

Ήθελα να ανοίξω θέμα με το S2000, απλά δεν θέλω να το πάρουν στραβά μερικοί εδώ μέσα και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι θα το κάνω καθαρά για ενημέρωση και να περνάμε ευχάριστα τον χρόνο μας!

alexk
02-10-12, 20:58
Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να ζεστάθηκε και να κρύωσε γρήγορα, απλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν υπήρξε κάποιο ενδεικτικό γεγονός να το προσδιορίσω. Τα τακάκια ναι, έχουν φύγει για αλλαγή την Πέμπτη που θα έρθουν οι καινούριοι δίσκοι, οι οποίοι το καλό που τους θέλω να είναι καλοί γιατί τους πλήρωσα χρυσούς!

Ήθελα να ανοίξω θέμα με το S2000, απλά δεν θέλω να το πάρουν στραβά μερικοί εδώ μέσα και θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι θα το κάνω καθαρά για ενημέρωση και να περνάμε ευχάριστα τον χρόνο μας!

Να ανοίξεις ρε συ, φυσικά να ανοίξεις.
Απλά κράτα λίγο τον Βαλέριο από το καπίστρι μην κόψει κανά τροπάριο "τα bmw είναι όλα τροπέτα κτλ" :original:

Thomelef
02-10-12, 20:59
Να ανοιχτει το θρεντ λεμε...

Stradale
02-10-12, 21:00
As your majesty commands...

harryd
02-10-12, 21:05
https://www.apracing.com/Info.aspx?InfoID=145&ProductID=979

harryd
02-10-12, 21:11
https://www.ebcbrakes.com/automotive/high_carbon_blade_disc/index.shtml

harryd
02-10-12, 21:14
https://www.ebcbrakes.com/cross_drilled_rotors/dangerous_cross_drilled_rotors.shtml

alexk
02-10-12, 21:16
https://www.ebcbrakes.com/cross_drilled_rotors/dangerous_cross_drilled_rotors.shtml


https://www.brakediscindia.com/brakedisc.html

m-power_01
02-10-12, 22:01
Το τοπικ καθαρίστηκε. Αν κάποιος έχει να προσφέρει κάποια συμβουλή στον φίλο μας ,καλώς. Οι συζητήσεις κατ ιδίαν

Thomelef
05-10-12, 18:53
Ενας φιλος με ενα μαζερατι 3200 καποτε ειχε βαλει σε καινουριους δισκους τα ebc yellow pads.
Σε διαδρομη που του ειχε πιει το αιμα και με μολις 1500 χιλιομετρα σε δισκο και τακακια, καπως ετσι ειχε γινει η μια του δισκοπλακα. Οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο βεβαια, αλλα ραγισμενη αρκετα.