PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw vs λακούβα διπλό



lefterishatzi
30-09-12, 19:32
Λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας λίγο τον πόνο μου. Χθες το ξημερώματα που γυρνούσα σπίτι από βραδυνή έξοδο έπεσα σε μία λακούβα με τα αποτελέσματα που βλέπετε στις φώτο. Ήρθε η τροχαία κατέγραψε το συμβάν και γερανός από την οδική άφησε το αυτοκίνητο στο συνεργείο. Από Δευτέρα θα ελεγθεί το αμάξι. Ελπίζω η ζημιά να είναι μόνο στο λάστιχο. Εννοείται ότι το μπιλιετάκι θα πάει στον αρμόδιο δήμο και αν δεν δεχθεί να πληρώσει θα το κυνηγήσω όσο πάει νομικά. Ο κώνος της τροχαίας φυσικά μπήκε μετά το συμβάν.
https://i1131.photobucket.com/albums/m554/lefterishatzi/DSC_0089.jpg
https://i1131.photobucket.com/albums/m554/lefterishatzi/DSC_0083.jpg
https://i1131.photobucket.com/albums/m554/lefterishatzi/DSC_0081.jpg

Thomelef
30-09-12, 19:35
Ειλικρινα απο τα βαθη της καρδιας μου, σου ευχομαι να βρεις ακρη, και να σου πληρωσουν τη ζημια.

m-power_01
30-09-12, 19:36
λογικά είναι μόνο το λάστιχο κάνα ισιωματακι η ζαντα. Όλοι την εχουμε πατησει λιγο πολύ.
Να πας σε μια ευθυγραμμιση να το τσεκαρεις μετά

doctore
30-09-12, 19:41
Ειλικρινά φίλε σου εύχομαι τη μικρότερη δυνατή ζημιά.
Κάνε ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση και ότι άλλο χρειαστεί και χρέωσε τα όλα στις κουφάλες.

bill_m3
30-09-12, 19:41
Νίκησε η λακκούβα εεε??


Ελπίζω να έχει την μικρότερη ζημιά και να αποζημιωθείς άμεσα!!!

lefterishatzi
30-09-12, 19:42
Όλα αυτά θα γίνουν και θα τσεκάρω κι από κάτω ψαλίδια και τα σχετικά. Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, άσχετα αν θα τα πάρω τα λεφτά τώρα ή σε χρόνια. Κάποτε πρέπει να βάλουν μυαλό ορισμένοι. Αν έπεφτε μηχανάκι εκεί δεν νομίζω να την έβγαζε καθαρή. Παρεμπιπτόντως, το λάστιχο ήταν και καινούργιο....

pilot
30-09-12, 19:44
Μακαρι να βγαλεις ακρη ευκολα και γρηγορα..

m-power_01
30-09-12, 19:44
Όλα αυτά θα γίνουν και θα τσεκάρω κι από κάτω ψαλίδια και τα σχετικά. Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, άσχετα αν θα τα πάρω τα λεφτά τώρα ή σε χρόνια. Κάποτε πρέπει να βάλουν μυαλό ορισμένοι. Αν έπεφτε μηχανάκι εκεί δεν νομίζω να την έβγαζε καθαρή.

Ο ρε Λευτερη... Τωρα πήρα χαμπαρι τι έγινε!!!
Που το επαθες αυτό?
Οτι θες παρε τηλ

lefterishatzi
30-09-12, 19:50
Ο ρε Λευτερη... Τωρα πήρα χαμπαρι τι έγινε!!!
Που το επαθες αυτό?
Οτι θες παρε τηλ

Οκ Σπύρο. Ευχαριστώ. Ψηλά στην Αγ. Νικολάου στο Ίλιον. Η λακούβα αυτή υπάρχει εδώ και ένα μήνα και όλο και μεγαλώνει. Την είχα δει και άλλες φορές, αλλά χθες ξεχάστηκα και έγινε το κακό. Φυσικά κάπου εδώ συνειδητοποίησα ότι ίσως θα έπρεπε να είχα ειδοποιήσει κι εγώ την τροχαία από όταν την είχα πρωτοδεί, αλλά αυτά είναι μαθήματα...

Snoo
30-09-12, 19:54
Είχα παρόμοιο συμβάν πριν ένα χρόνο περίπου μονό που δεν έσκισα λάστιχο αλλά στράβωσε η ζάντα εξωτερικά στο χείλος.
Κάλεσα το 100 ήρθαν κατέγραψαν το συμβάν, και την επόμενη μέρα πήγα στο δήμο και μου είπαν πώς μέσω του αστυνομικού τμήματος κάνεις καταγγελία και περιμένεις σε 3-4 χρόνια το δικαστήριο που είναι 100% σίγουρο πως θα το κερδίσεις για να πληρωθεί η ζημιά από το δήμο.
Τέλος τους απαντάω ναι θα περιμένω το δικαστήριο 4 χρόνια θα πληρώσω και δικηγόρο για μια ζημία που δεν ξεπερνάει τα 100 ευρώ με τα έξοδα δικηγόρου να ξεπερνούν και τα 200? μου απάντησε πως και τα δικηγορικά έξοδα καλύπτονται από αυτούς.

lefterishatzi
30-09-12, 20:04
Δεν με νοιάζει πόσο καιρό θα πάρει. Επίσης, νομική κάλυψη έχω και φυσικά θα τους αναφέρω αν δεν δεχθούν να πληρώσουν και το πάμε νομικά θα ακουθήσει και ψυχική οδύνη, εντοκισμός και ότι άλλη @@@ρια μου δίνει δικαίωμα ο νόμος να χρησιμοποιήσω.

STREETRACING
30-09-12, 20:08
Αυτο που είπες πριν
Σκέψου να ήταν μηχανή
Θυμάμαι στη βουτα πριν 18 χρόνια που σκοτώθηκε ένα παιδι με μηχανή απο τα σκα@@ το σαμαρακια που είχε αριστερα
Όλοι οι ανευθυνοι στους δημους...

mark e92
30-09-12, 20:10
Μακαρι να βρεις ακρη με αυτους φιλε. (τετοιες εποχες Λευτερη δυσκολο το βλεπω)

SoNiC_77Gr
30-09-12, 20:32
Οπως λενε κ τα παιδια, μακαρι να βγαλεις ακρη με δ'αυτους ακομα κ αν παρεις τα λεφτα μετα απο καιρο.. Που να επεφτα κ εγω με το 40αρι προφιλ που εχω.. δν θα ειχε μεινει αντερο.. Γι'αυτο κ προσεχω τις λακουβες μεχρι αηδιας!

nikos1400
30-09-12, 20:33
παρα πολυ καλα κανει ο ανθρωπος.
δε βαζουνε μυαλο αλλιως. δεν εχουνε καταλαβει ποια ειναι η δουλεια τους εκει μεσα στους δημους.
:ranting2:

Kostas_1
30-09-12, 21:15
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=369

GanKostas-E90
30-09-12, 21:21
Αρε Ελλαδαρα αθανατη που ζούμε ρε παιδιά.Φιλε μου λυπάμαι πολύ πραγματικά κρίμα εύχομαι να βρεις άκρη όσο πιο γρήγορα γίνεται thumb

oldcarskickass
30-09-12, 23:47
ΟΛΑ τα τιμολόγια θα τα κρατήσεις εις διπλούν.

Βγάλε και φωτογραφίες στις οποίες να φαίνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ η ημερομηνία ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ (δλδ βάλε σε ΟΛΑ τα πλάνα μια εφημερίδα πχ) και ζήτα από τον δήμο τον αρμόδιο εργολάβο και τρέχα αυτόν.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ,και στην απειλή και μόνο κίνησης διαδικασίας δικαστηρίου αποζημιώθηκα.

Επίσης ενεργοποίησε επί τόπου τη νομική προστασία της ασφάλειάς σου και ΜΗΝ αφήσεις το θέμα πάνω από εβδομάδα.

ΥΓ: στα λέω καθώς είχα 2 εμπειρίες από σπασμένα κάρτερ, η μία εκ των οποίων την πήρα από πίσω και στην άλλη έβγαλα και τα σπασμένα της πρώτης.

m-power_01
30-09-12, 23:54
ΟΛΑ τα τιμολόγια θα τα κρατήσεις εις διπλούν.

Βγάλε και φωτογραφίες στις οποίες να φαίνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ η ημερομηνία ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ (δλδ βάλε σε ΟΛΑ τα πλάνα μια εφημερίδα πχ) και ζήτα από τον δήμο τον αρμόδιο εργολάβο και τρέχα αυτόν.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ,και στην απειλή και μόνο κίνησης διαδικασίας δικαστηρίου αποζημιώθηκα.

Επίσης ενεργοποίησε επί τόπου τη νομική προστασία της ασφάλειάς σου και ΜΗΝ αφήσεις το θέμα πάνω από εβδομάδα.

ΥΓ: στα λέω καθώς είχα 2 εμπειρίες από σπασμένα κάρτερ, η μία εκ των οποίων την πήρα από πίσω και στην άλλη έβγαλα και τα σπασμένα της πρώτης.

Εχω αλλάξει πανω από 4-5 καρτερ... δεν κινήθηκα ποτέ εναντιον κανενος.
Νιώθω λίγο χαζός τωρα

pilot
01-10-12, 00:06
που ρε παιδιά σπάσατε τις ελαιολεκάνες( :D ) ??

lefterishatzi
01-10-12, 00:06
ΟΛΑ τα τιμολόγια θα τα κρατήσεις εις διπλούν.

Βγάλε και φωτογραφίες στις οποίες να φαίνεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ η ημερομηνία ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΚΟΥΒΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΗΜΙΑ (δλδ βάλε σε ΟΛΑ τα πλάνα μια εφημερίδα πχ) και ζήτα από τον δήμο τον αρμόδιο εργολάβο και τρέχα αυτόν.

Έτσι την είχα πατήσει και εγώ,και στην απειλή και μόνο κίνησης διαδικασίας δικαστηρίου αποζημιώθηκα.

Επίσης ενεργοποίησε επί τόπου τη νομική προστασία της ασφάλειάς σου και ΜΗΝ αφήσεις το θέμα πάνω από εβδομάδα.

ΥΓ: στα λέω καθώς είχα 2 εμπειρίες από σπασμένα κάρτερ, η μία εκ των οποίων την πήρα από πίσω και στην άλλη έβγαλα και τα σπασμένα της πρώτης.

Δεν το είχα σκεφτεί να τρέξω τον εργολάβο. Σωστό μου φαίνεται, αλλά και ο αρμόδιος ΟΤΑ σίγουρα είναι υπεύθυνος που δεν τον έλεγξε. Οι κινήσεις θα γίνουν άμεσα από αύριο. Στο μόνο που έχω ενδοιασμό είναι αν θα πρέπει να επισκευαστεί χωρίς να το δει κάποιος πραγματογνώμονας, καθώς απ'ότι μου λένε όσοι έχω μιλήσει δεν χρειάζεται

GiannisRob
01-10-12, 00:10
Λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας λίγο τον πόνο μου. Χθες το ξημερώματα που γυρνούσα σπίτι από βραδυνή έξοδο έπεσα σε μία λακούβα με τα αποτελέσματα που βλέπετε στις φώτο. Ήρθε η τροχαία κατέγραψε το συμβάν και γερανός από την οδική άφησε το αυτοκίνητο στο συνεργείο. Από Δευτέρα θα ελεγθεί το αμάξι. Ελπίζω η ζημιά να είναι μόνο στο λάστιχο. Εννοείται ότι το μπιλιετάκι θα πάει στον αρμόδιο δήμο και αν δεν δεχθεί να πληρώσει θα το κυνηγήσω όσο πάει νομικά. Ο κώνος της τροχαίας φυσικά μπήκε μετά το συμβάν.

Δεν ξέρω πως δουλεύει το σύστημα στο Ήλιον, αλλά όταν έπαθα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια ζημιά εδώ στην Πάτρα, και από τα νεύρα μου το κυνήγησα όσο πήγαινε, έμαθα ότι μόνο με μύνηση μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση εδώ. Τελικά άλλαξα μόνο ένα λάστιχο και δεν χρειάστηκα ζάντες, ευθυγραμμίσεις, ψαλίδια και λοιπά. Σε διαφορετική περίπτωση θα προχωρούσα κανονικά στη μύνηση.

Όπως έμαθα αργότερα, αλλάξανε το σύστημα (από αποζημίωση με τα χαρτιά της τροχαίας και της ασφαλιστικής σε μύνηση στο δήμο) για να αποθαρρύνουν αρκετούς από το να ζητήσουν αποζημίωση, επειδή τα έξοδα για αποζημιώσεις είχαν φτάσει στο θεό. Άλλωστε είναι γνωστό ότι στην πάτρα έχουμε ίσως τους χειρότερους δρόμους στην ελλαδα.

lefterishatzi
01-10-12, 00:15
Χαλάλι, δεν αποθαρρύνομαι εγώ....

m-power_01
01-10-12, 00:21
που ρε παιδιά σπάσατε τις ελαιολεκάνες( :D ) ??

Στο Ε30, είναι αρκετά χαμηλά... σαν να περισεύει. Οπότε αν το εχεις χαμηλωμένο, είναι στανταρακι

oldcarskickass
01-10-12, 13:26
Εχω αλλάξει πανω από 4-5 καρτερ... δεν κινήθηκα ποτέ εναντιον κανενος.
Νιώθω λίγο χαζός τωρα

Περνούσα επανάσταση τότε και αν θυμάμαι καλά ήταν η περίοδος που έκανα χρήση της νομικής προστασίας έναντι ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ δήμου/εργολάβου πατούσα λακκούβα, αλήθεια, αφού ξεμπέρδεψα με δικαστήρια και τέτοια (απανωτά) καμιά 3ετία μετά. Έτσι πρέπει να γίνεται Σπύρο, είτε για προσωπικό στοίχημα είτε για να αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του είτε λέγεται εργολάβος είτε λέγεται δήμος.


που ρε παιδιά σπάσατε τις ελαιολεκάνες( :D ) ??

E30 παλήκαρε, Ε30 λέμε και κλαίμε! Και στο τελευταίο χτύπημα στράβωσε και το ποτήρι της αναρόφησης δε το πήρα χαμπάρι το επισκευάζω, το βάζω μπροστά ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΗΣ ΕΝΔΕΙΞΗΣ στο καντράν και έχασα το μοτέρ... (το χτύπημα έγινε στον παλιό δρόμο Αργοστολίου Σάμης (πάνω στον Αίνο) 3 και 30 το πρωί παρέα με τους λύκους επειδή πέρασα μια άσπρη πέτρα ξέξασπρη για χαρτί από σουβλάκια...)

Δεν το είχα σκεφτεί να τρέξω τον εργολάβο. Σωστό μου φαίνεται, αλλά και ο αρμόδιος ΟΤΑ σίγουρα είναι υπεύθυνος που δεν τον έλεγξε. Οι κινήσεις θα γίνουν άμεσα από αύριο. Στο μόνο που έχω ενδοιασμό είναι αν θα πρέπει να επισκευαστεί χωρίς να το δει κάποιος πραγματογνώμονας, καθώς απ'ότι μου λένε όσοι έχω μιλήσει δεν χρειάζεται

Όχι καλό είναι να το δει πραγματογνώμονας ή κάποιος που μπορεί να το πιστοποιήσει ότι το όχημα έχει πάθει ζημιά. Ας είναι και από την δική σου ασφαλιστική. Το κ@λ@σύστημα και την Κ@λ@γραφειοκρατία με πρόγραμμα και γραφειοκρατία την νικάς.- Απλά πρέπει να κάνεις εντοπισμένες κινήσεις και γρήγορα.

lefterishatzi
01-10-12, 17:00
Περνούσα επανάσταση τότε και αν θυμάμαι καλά ήταν η περίοδος που έκανα χρήση της νομικής προστασίας έναντι ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ δήμου/εργολάβου πατούσα λακκούβα, αλήθεια, αφού ξεμπέρδεψα με δικαστήρια και τέτοια (απανωτά) καμιά 3ετία μετά. Έτσι πρέπει να γίνεται Σπύρο, είτε για προσωπικό στοίχημα είτε για να αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του είτε λέγεται εργολάβος είτε λέγεται δήμος.

Κάπως έτσι νιώθω κι εγώ....:ranting2:
Σήμερα σηκώθηκε το αυτοκίνητο. Οπτικά δεν φάνηκε κάτι εκτός από το σινεμπλόκ που πάει για πέταμα. Βέβαια αύριο που θα έρθει το λάστιχο που έχω παραγγείλει και το αμάξι θα πάει για ευθυγράμμιση θα δείξει σίγουρα. Εντύπωση μου έκανε που η ζάντα δεν φάνηκε να έχει στραβώσει.

850CSI
01-10-12, 17:18
οχι μονο εσχισε λαστιχο αλλα βρηκε και ζαντα στο χειλος φαινετε καθαρα
θες και επισκαυη ζαντας με κοληση ARGON 100% για να γινη σωστο

lefterishatzi
01-10-12, 18:58
οχι μονο εσχισε λαστιχο αλλα βρηκε και ζαντα στο χειλος φαινετε καθαρα
θες και επισκαυη ζαντας με κοληση ARGON 100% για να γινη σωστο

Δεν φαίνεται κάτι παραπάνω από βρομιά και κάποια γδαρσίματα στο χείλος από πεζοδρόμια. Θα δείξει και η ζυγοστάθμιση.

E46 POWER
02-10-12, 01:57
σε παρομοιο περιστατικο αλλα σε καιρο που γινοταν εργα..με αουντι 80 σπασαμε ζαντα λαστιχο απο λακουβα...επιτοπου τοπικο καναλι των Σερρων και τηλεφωνο στον εργολαβο.Την αλλη μερα ολα πληρωμενα απο τον εργολαβο!

lefterishatzi
09-10-12, 14:12
Λοιπόν για να επανέλθω στο θέμα. Η ζημιά πήγε στα 280Ε. Ένα λάστιχο, συνεμπλοκ, ευθυγράμμιση και εργασία. Σήμερα πήγα από την τεχνική υπηρεσία του δήμου. Δυστυχώς δεν μπορούσα ούτε την προηγούμενη εβδομάδα, ούτε άλλη μέρα. Εκεί φυσικά σε κατάσταση διάλυσης (και καλά λόγω ημέρας) μια κυρία παρέλαβε τα χαρτιά και μου έδωσε κάτι τηλέφωνα για να μάθω την απάντηση. Όπως είπε δεν πληρώνουν χωρίς δικαστήριο και πολύ ευγενικά της απάντησα κακώς, αλλά δεν πειράζει, τα δέχομαι και με τόκο... η ασφάλεια να είναι καλά. Δυστυχώς όλοι αυτοί ευελπιστούν στον οχαδερφισμό μας... αλλά κάπου πάει πολύ....

lefterishatzi
24-11-12, 20:53
Έχουμε νεότερα από το μέτωπο. Με πήρε τηλ πριν λίγες ημέρες ο δικηγόρος της ασφαλιστικής που έχει αναλάβει την υπόθεση και μου είπε ότι θέλει μόνο ένα χαρτί από τον Δήμο Ίλιου ότι η διασταύρωση που ήταν η λακούβα ανήκει σε αυτούς για να κάνει αγωγή. Αυτό το χαρτί μπορώ να το ζητήσω μέσω ΚΕΠ του Δήμου γιατί πρωινό δε με βλέπω να προλαβαίνω στο εγγύς μέλλον;

mikegr
29-11-12, 13:18
Μιλησε με το ΚΕΠ της περιοχης σου ειναι λογικα απογευμα και Σαββατο πρωι ανοικτα.

xxxristos
07-01-13, 19:28
Λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας λίγο τον πόνο μου. Χθες το ξημερώματα που γυρνούσα σπίτι από βραδυνή έξοδο έπεσα σε μία λακούβα με τα αποτελέσματα που βλέπετε στις φώτο. Ήρθε η τροχαία κατέγραψε το συμβάν και γερανός από την οδική άφησε το αυτοκίνητο στο συνεργείο. Από Δευτέρα θα ελεγθεί το αμάξι. Ελπίζω η ζημιά να είναι μόνο στο λάστιχο. Εννοείται ότι το μπιλιετάκι θα πάει στον αρμόδιο δήμο και αν δεν δεχθεί να πληρώσει θα το κυνηγήσω όσο πάει νομικά. Ο κώνος της τροχαίας φυσικά μπήκε μετά το συμβάν.
https://i1131.photobucket.com/albums/m554/lefterishatzi/DSC_0089.jpg
https://i1131.photobucket.com/albums/m554/lefterishatzi/DSC_0083.jpg
https://i1131.photobucket.com/albums/m554/lefterishatzi/DSC_0081.jpg

Αυτό δεν είναι λακούβα, είναι Πύλη για τον Κάτω Κόσμο!

I_MNL
12-01-13, 00:26
Έχεις νεότερα για τη ζημιά? :( :confused:

bimmerm
12-01-13, 10:43
σε τετοια περιπτωση τι αποζημιωση ζητειται? για ενα λαστιχο,για 4αδα η' παει αλλιως?

super duper
12-01-13, 17:48
λευτερη, ευχομαι τη μικροτερη δυνατη ζημια.Ως κατοχος μηχανης σου λεω ευτυχως που ησουν εσυ και οχι κανενα αλλο παληκαρι με μοτο.

γρηγορη αποζημιωση ευχομαι:thanks:






Όλα αυτά θα γίνουν και θα τσεκάρω κι από κάτω ψαλίδια και τα σχετικά. Δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι, άσχετα αν θα τα πάρω τα λεφτά τώρα ή σε χρόνια. Κάποτε πρέπει να βάλουν μυαλό ορισμένοι. Αν έπεφτε μηχανάκι εκεί δεν νομίζω να την έβγαζε καθαρή. Παρεμπιπτόντως, το λάστιχο ήταν και καινούργιο....

lefterishatzi
12-01-13, 18:24
Λοιπόν, τα νεότερα είναι ότι με πήρε τηλ ο δικηγόρος από την ασφαλιστική και θέλει ένα χαρτί από τον δήμο που να λέει ότι η διασταυρώση που έγινε το συμβάν είναι δικαιοδοσίας τους. Μετά τις γιορτές έκανα την αίτηση στον δήμο και περιμένω απάντηση. Τι ακριβώς θα ζητήσει για αποζημίωση δεν ξέρω.

bimmerm
20-01-13, 10:55
οκ περιμενουμε νεα σου οταν εχεις.αποτι καταλαβαινεις ειναι πολυ ενδιαφερον τι εξελιξη θα εχει γιατι ζουμε σε λακουβοχωρα και ο καθενας μπορει να ερθει στην θεση σου.

Gregor_Marga
31-01-13, 21:44
Μαγκες για οσους μενουν αθηνα προσοχη σε μια λακουβα πολυ σωστη που υπαρχει στην περιοχη του αμαρουσιου, η συγκεκριμενη βρισκεται στην ολυμπιας 2 ειναι ο δρομος που καταληγεις αν απ το Μall ακολουθησεις παραλληλα τις γραμμες του τρενου προς μαρουσι..Ειναι πανω στην στροφη που μετα απο 15 μετρα ο δρομος ενωνεται με την αγιου κωσταντινου...Ειχα πεσει μεσα και εσπασα την ζαντα εχω πεσει και με αλλα αμαξια αλλα στο bmw εσπασε γιατι του φοραω 18αρες και χαμηλοπροφιλο λαστιχο..Δεν ασχοληθηκα παραπανω με το θεμα καθως το αμαξι δεν το ειχα ασφαλισει ακομα

GiannisRob
01-02-13, 00:07
Δεν ασχοληθηκα παραπανω με το θεμα καθως το αμαξι δεν το ειχα ασφαλισει ακομα

Εννοείς ότι κυκλοφορούσες με ανασφάλιστο αυτοκίνητο?

spar@
01-02-13, 00:27
Εννοείς ότι κυκλοφορούσες με ανασφάλιστο αυτοκίνητο?

ναι ρε Γιαννακη γιατι εσυ το δικο σου το ασφαλιζεις???:shok:

GiannisRob
01-02-13, 00:37
ναι ρε Γιαννακη γιατι εσυ το δικο σου το ασφαλιζεις???:shok:

Το είχα ασφαλίσει μια φορά. Έκτοτε βγάζω έγχρωμη φωτοτυπία το Ειδικό Σήμα και πειράζω τις ημερομηνίες στο Photoshop. Κρίση έχουμε ρε Σπύρο, αλλά και να μην είχαμε, πεταμένα λεφτά είναι...

spar@
01-02-13, 00:42
Το είχα ασφαλίσει μια φορά. Έκτοτε βγάζω έγχρωμη φωτοτυπία το Ειδικό Σήμα και πειράζω τις ημερομηνίες στο Photoshop. Κρίση έχουμε ρε Σπύρο, αλλά και να μην είχαμε, πεταμένα λεφτά είναι...

ααα ελεγα....
εγω ειχα βγαλει μια ασφαλεια οταν ημουν 18 και με το που περασε το 6μηνο και δεν ειχα τρακαρει δεν ξαναεκανα αφου το εχω....
απο τοτε εχω κρατησει το ασφαλιστηριο το χω βγαλει φωτοτυπιες και το αλλαζουμε μαζι με το ενα ζευγαρι πινακιδες που εχουμε στα αμαξια που εχουμε στην οικογενεια...
και να σου πω και κατι...τι θα μου κανουν??
θα μου παρουν το διπλωμα???κουκου
σιγα μην εδινα 800ευρο που ζηταγαν για διπλωμα, για να πηγαινω με 30 και να κανω οπισθοπορειες...

Gregor_Marga
01-02-13, 13:38
Το είχα ασφαλίσει μια φορά. Έκτοτε βγάζω έγχρωμη φωτοτυπία το Ειδικό Σήμα και πειράζω τις ημερομηνίες στο Photoshop. Κρίση έχουμε ρε Σπύρο, αλλά και να μην είχαμε, πεταμένα λεφτά είναι...

Αμα εμπλακεις σε κανα τροχαιο θα τρεχεις και δεν θα φτανεις καλυτερα να το παρατησεις το θεμα παρα να κανεις τετοια κολπακια..

spar@
01-02-13, 14:08
Αμα εμπλακεις σε κανα τροχαιο θα τρεχεις και δεν θα φτανεις καλυτερα να το παρατησεις το θεμα παρα να κανεις τετοια κολπακια..

σιγα ρε Γρηγορη....
εμεις δεν τρακαρουμε φιλε το εχουμε!!!
ασφαλεια κανουν οι θειες...

bimmerm
01-02-13, 14:31
ακριβως.το θεμα δεν ειναι το κρατος.εμενα στα τοσα χρονια που οδηγω μια φορα μου ελεγξαν και την ασφαλεια και συμπτωματικα ηταν μαζι μου και η ασφαλιστρια μου...
το θεμα ειναι οι συμπολιτες μας...γιαυτους ασφαλιζομαστε.ειναι σεβασμος στον αλλο αλλα και στην περιουσια μας.αν δεν εχουμε για πολλα ,κανουμε μονο την βασικη να ειναι τουλαχιστον καλυμενοι οι συμπολιτες μας.

GiannisRob
01-02-13, 16:40
Αμα εμπλακεις σε κανα τροχαιο θα τρεχεις και δεν θα φτανεις καλυτερα να το παρατησεις το θεμα παρα να κανεις τετοια κολπακια..

Θες να μου πεις ότι δεν κατάλαβες την ειρωνία του παραπάνω αποσπάσματος μου που παρέθεσες?

Δεν μου απάντησες όμως, στην ερώτηση του post #40!

Gregor_Marga
01-02-13, 20:50
Δεν μου απάντησες όμως, στην ερώτηση του post #40!

Πιστευω δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβεις απ το οτι δεν ασχοληθηκα παραπανω με το θεμα γιατι το αμαξι δεν ηταν ασφαλσιμενο τοτε, οτι δεν ειχα ασφαλεια εκεινη την περιοδο

GiannisRob
01-02-13, 21:49
Πιστευω δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβεις απ το οτι δεν ασχοληθηκα παραπανω με το θεμα γιατι το αμαξι δεν ηταν ασφαλσιμενο τοτε, οτι δεν ειχα ασφαλεια εκεινη την περιοδο

Μάλλον θα χρειαστεί να εξηγήσω τη διαφορά μεταξύ ειρωνίας και επιβεβαίωσης. Αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα αυτού του νήματος.

Δεν έχω σκοπώ να κάνω κάποιο κήρυγμα περί της αναγκαιότητας της ασφάλισης ενός οχήματος. Δεν είμαι υπεύθυνος νομικά (ιδιοκτήτης), ούτε ηθικά (γονιός).

Αυτό που θα σου πω, όμως, είναι ότι δεν βιάστηκα να σχηματίσω άποψη για ένα νέο μέλος (εσένα). Αντίθετα ζήτησα επιβεβαίωση, ρωτώντας σε στο ποστ #40, το οποίο αγνόησες, για τον όποιο λόγο το έκανες, κάτι το εξαιρετικά σημαντικό και θεμελιώδες, την μη ύπαρξη ασφάλειας του αυτοκινήτου.

Από 'κει και πέρα, δικαίωμα σου να το ερμηνεύσεις όπως θέλεις.

spar@
01-02-13, 21:54
Μάλλον θα χρειαστεί να εξηγήσω τη διαφορά μεταξύ ειρωνίας και επιβεβαίωσης. Αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα αυτού του νήματος.

Δεν έχω σκοπώ να κάνω κάποιο κήρυγμα περί της αναγκαιότητας της ασφάλισης ενός οχήματος. Δεν είμαι υπεύθυνος νομικά (ιδιοκτήτης), ούτε ηθικά (γονιός).

Αυτό που θα σου πω, όμως, είναι ότι δεν βιάστηκα να σχηματίσω άποψη για ένα νέο μέλος (εσένα). Αντίθετα ζήτησα επιβεβαίωση, ρωτώντας σε στο ποστ #40, το οποίο αγνόησες, για τον όποιο λόγο το έκανες, κάτι το εξαιρετικά σημαντικό και θεμελιώδες, την μη ύπαρξη ασφάλειας του αυτοκινήτου.

Από 'κει και πέρα, δικαίωμα σου να το ερμηνεύσεις όπως θέλεις.

Γιαννη θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την ασφαλεια, για τα προβολακια σε ρενο κλιο μκ1 1.400cc

GiannisRob
01-02-13, 22:02
Γιαννη θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την ασφαλεια, για τα προβολακια σε ρενο κλιο μκ1 1.400cc

Είμαι όλος αυτιά.

(Μεταφορικά, γιατί αν ήταν κυριολεκτικά θα ήμουν πολύ άσχημος και δε θα μ' αγαπούσε κανείς, και δε θα έβρισκα ποτέ γυναίκα που να δέχεται να κάνουμε έρωτα με ανοιχτό το φως)

:D :D :th_Laie_67-1:

spar@
01-02-13, 22:04
Είμαι όλος αυτιά.

(Μεταφορικά, γιατί αν ήταν κυριολεκτικά θα ήμουν πολύ άσχημος και δε θα μ' αγαπούσε κανείς, και δε θα έβρισκα ποτέ γυναίκα που να δέχεται να κάνουμε έρωτα με ανοιχτό το φως)

:D :D :th_Laie_67-1:

θα εβρισκες την ακρη Γιαννη....φαντασου να ησουν γυναικα με τεραστια αυτια....

drbiloukos
01-02-13, 23:21
Εμένα αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι πληρώνουμε τα πιο ακριβά τέλη κυκλοφορίας στον κόσμο. Υποτίθεται ότι αυτά τα χρήματα τα πληρώνεις επειδή χρησιμοποιείς το οδόστρωμα και πάνε για τη συντήρηση αυτών. Άκου 650Ε για 2000cc και σε 2-3 χρόνια το αμάξι να τρίζει από τις λακούβες.

Gregor_Marga
02-02-13, 07:33
Μάλλον θα χρειαστεί να εξηγήσω τη διαφορά μεταξύ ειρωνίας και επιβεβαίωσης. Αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα αυτού του νήματος.

Δεν έχω σκοπώ να κάνω κάποιο κήρυγμα περί της αναγκαιότητας της ασφάλισης ενός οχήματος. Δεν είμαι υπεύθυνος νομικά (ιδιοκτήτης), ούτε ηθικά (γονιός).

Αυτό που θα σου πω, όμως, είναι ότι δεν βιάστηκα να σχηματίσω άποψη για ένα νέο μέλος (εσένα). Αντίθετα ζήτησα επιβεβαίωση, ρωτώντας σε στο ποστ #40, το οποίο αγνόησες, για τον όποιο λόγο το έκανες, κάτι το εξαιρετικά σημαντικό και θεμελιώδες, την μη ύπαρξη ασφάλειας του αυτοκινήτου.

Από 'κει και πέρα, δικαίωμα σου να το ερμηνεύσεις όπως θέλεις.

Μαλλον εσυ πρεπει να καταλαβεις ποτε επιστρατευουμε την ειρωνεια..Το αγνοησα γιατι η απαντηση ηταν προφανεστατη στην ερωτηση σου και οχι γιατι εχω κατι μαζι σου..Επισης να καταλαβεις οτι το αμαξι δεν ηταν ασφαλισμενο εκεινη την περιοδο για δικους μου λογους, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν το ασφαλησα ποτε..

Gregor_Marga
02-02-13, 07:35
Εμένα αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι πληρώνουμε τα πιο ακριβά τέλη κυκλοφορίας στον κόσμο. Υποτίθεται ότι αυτά τα χρήματα τα πληρώνεις επειδή χρησιμοποιείς το οδόστρωμα και πάνε για τη συντήρηση αυτών. Άκου 650Ε για 2000cc και σε 2-3 χρόνια το αμάξι να τρίζει από τις λακούβες.

Συμφωνω φιλε και σε θεματα ασφαλειας οι δρομοι ειναι για τα πανηγυρια..