PDA

Επιστροφή στο Forum : THE ULTIMATE BMW DRIFT PROJECT EXIT POLL



KalpasM3
30-09-12, 01:44
Καλησπέρα και από εμένα.Θα ήθελα την γνώμη και την τοποθέτηση του φόρουμ σε ένα ερώτημα που με ενδιαφέρει.Αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα αυτοκίνητο, αποκλειστικά για DRIFT είτε για ερασιτεχνική είτε για αγωνιστική χρήση,πιο είναι καλύτερο από τα παρακάτω αυτοκίνητα και γιατί? Ανυπομονώ τις απαντήσεις σας ευχαριστώ!

nikos1400
30-09-12, 02:13
μα φυσικα το Ε30...:whistle:

μπορεις να βαλεις κατω απο το καπο οτιδηποτε και ζυγιζει ολο το αμαξι ισα με τιποτα.
:D



χωρις πλακα τωρα, μαλλον το 36αρι, το οποιο εχει παραπανω σταθεροτητα ισως στα πολλα χλμ απο οτι το 30αρι (λεω τωρα εγω) ??
επισης συνδυαζει χαμηλοτερο κοστος απο τις δυο "παραπανω" εκδοχες.


βεβαια μην παιρνεις τοις μετρητοις οτι λεω, δεν ειμαι και ο πιο ειδικος
:th_Laie_67-1:

nik200
30-09-12, 10:12
ας τα βαλουμε κατω..ανεξαρτητως κοστους..

1)απο θεμα ακαμψιας...
φυσικα και το πιο συγχρονο αμαξι ειναι και το καλυτερο (ε92)..οσο παμε πιο πισω τοσο χειροτερα..αν και το ε36 ειναι αρκετα μασιφ και στιβαρο σε αντιθεση με το ε30...

2)απο θεμα βαρους..
βασιλιας το ε30 εδω παλι λογω παλαιοτητας...οσο πιο παλιο τοσο πιο ελαφρυ..αρα με λιγοτερα αλογα κανεις τα ιδια πραγματα με ενα πιο βαρυ αμαξι με παραπανω αλογα...αναλογιες κιλων ανα ιππο...

3)απο θεμα βελτιωσης...
και εδω οσο πιο παλιο το αμαξι...τοσο πιο πολλα εχουν γινει με τα χρονια...τοσο το ε30 οσο και το ε36 εχουν γινει τερατα απο πολλους...τα ε46 και ε92 ειναι δυσθεωρητα ακριβα ακομα...για τετοιους πειραματισμους..

4)απο θεμα δυσκολιας...
ως λογικο το αμαξι με την παλιοτερη αναρτηση σχεδιαστικα ειναι και το πιο ζορικο να στησεις αλλα και να πας...αναλογικα το ε30 με το ε36...υπαρχει σοβαρη διαφορα οσο τα χιλιομετρα ανεβαινουν...και ετσι παει και με τα υπολοιπα...

για να συνοψισω...at the end of the day ειναι τι ακριβως θελεις εσυ σαν οδηγος...θελεις ενα αμαξι να τα κανει ολα και ευκολα..παιρνεις το πιο συγχρονο και φυσικα το πληρωνεις αδρα...αν παλι θελεις να τρομαξεις-να παλεψεις-να ιδρωσεις παιρνεις το πιο παλιο και κατανοεις σε βαθος ποσο καλα και φιλικα ειναι τα αμαξια του σημερα..ο νεος ειναι ωραιος αλλα παντα ο παλιος ειναι αλλιως!!!!!!

ghost-rider
30-09-12, 12:43
To καλυτερο σιγουρα θα ειναι ενα 92αρι Μ3 καγκελωμενο με ρυθμιζομενες αναρτησεις και κιτακι της g power η της ess...
Aλλα φανταζομαι δε μιλαμε μονο για το καλυτερο αλλα και για πραγματοποιησιμο με ενα νορμαλ μπατζετ το οποιο οριακα θα γινει πενταψηφιο. Γιατι το παραπανω προτζεκτ(Ε92Μ3 με ess η g power) κατα πασα πιθανοτητα θα παιξει σε εξαψηφια νουμερα.

Το Ε30 ειναι παλιο φθηνο, με φθηνη συντηρηση και σηκωνει πολυ πατεντα χωρις να πολυστεναχωριεσαι και να αισθανεσαι τυψεις που του αλλαζεις τα φωτα. Ειναι ομως παλιο. Πολυ παλιο.
Το Ε36 ειναι καλυτερο αμαξι για μενα. Η διαφορα στα χρηματα δεν θεωρω οτι ειναι μεγαλη ενω με ενα Μ3 τριλιτρο και 286 αλογα θα ειναι και στοκ και αξιοπιστο και δυνατο. Ειδικα αν σκοπευεις να καγκελωσεις το 36αρι δεν συντρεχει λογος να ξοδευτεις για Ε46. Περα απο τη διαφορα στρεπτικης ακαμψιας που εχουν, μοιαζουν, εχουν ολοιδια σε φιλοσοφια αναρτηση και συμπεριφερονται με τον ιδιο τροπο.
Αν το θες για επαγγελματικη ενασχοληση θα χρειαστει ακομα μεγαλυτερη δυναμη βεβαια και αρκετες πατεντες.
Αλλα για κατι τετοιο προσωπικα ψηφιζω nissan sx με rb μοτερ.

Προσωπικες αποψεις τα παραπανω.
Δεν ειμαι ντριφτερ. Παντες κανω.

RallyArt
30-09-12, 16:45
Προσωπικες αποψεις τα παραπανω.
Δεν ειμαι ντριφτερ. Παντες κανω.

Όπως είπαι ο φίλος παραπάνω...
Προτιμώ ένα Ε46 με S54 ποντικί με μαύρο ουρανό και Rota Drift και straight pipes:thanks:

m-power_01
30-09-12, 17:10
Προτιμώ ένα Ε30.
Είναι πολύ ελαφρύ. Παίρνει ότι μοτερ θες, με λίγα άλογα κάνεις παιχνίδι , έχει ΑΛΛΗ χαρη...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΠΑΤΩΜΑ

KalpasM3
30-09-12, 18:55
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Να είμαι ειληκρινης για την χρήση εγώ που θα ήθελα θα ήταν ερασιτεχνική και δεν κατασταλάξα σε πιο μοντέλο να ψαχτώ.Όταν λέτε νακαγκελώσει το αμάξι τι εννοείται? να μπει το πλαίσιο το σιδερένιο ? σε τι βοηθάει αυτό ? Δεν σας κρύβω πως είμαι διχασμένος.

nikos1400
30-09-12, 19:08
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας. Να είμαι ειληκρινης για την χρήση εγώ που θα ήθελα θα ήταν ερασιτεχνική και δεν κατασταλάξα σε πιο μοντέλο να ψαχτώ.Όταν λέτε νακαγκελώσει το αμάξι τι εννοείται? να μπει το πλαίσιο το σιδερένιο ? σε τι βοηθάει αυτό ? Δεν σας κρύβω πως είμαι διχασμένος.

εννοουν roll cage, δηλαδη χρηση σε πιστα.
στο δρομο με roll cage λιγο δυσκολο.

ghost-rider
30-09-12, 20:04
Προτιμώ ένα Ε30.
Είναι πολύ ελαφρύ. Παίρνει ότι μοτερ θες, με λίγα άλογα κάνεις παιχνίδι , έχει ΑΛΛΗ χαρη...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΠΑΤΩΜΑ

Φιλε εσυ δεν εισαι αντικειμενικος.
Εχεις ολα τα 3αρια εκτος απο το Ε36. Μεροληπτεις.
Παρε και ενα Ε36 κ τοτε θα με πεισεις οτι εκφερεις αντικειμενικη αποψη.......

:th_Laie_67-1:

m_power_lunatic
30-09-12, 21:29
Μπορω να σου πω για Ε21,Ε30,Ε36,Ε46 απο πρωτο χερι.

Για το Ε92 δεν μπορω ακομα να σου πω κατι,οταν και αν ερθει η ωρα βλεπουμε.

Για τον ερασιτεχνικο σκοπο που το θες σχτικα με το ντριφτ εγω θα κατεληγα σε κατι ελαφρυ+φθηνο=Ε30.

Πεταει με οτι μοτερ και αν βαλεις,την ακαμψια την κερδιζεις με roll-cage και μπαρες και ειναι αρκετα φθηνο σε περιπτωση στραβης να το επισκευασεις ή προτιμοτερο τοσο φθηνο που ειναι αγοραζεις αλλο και βαζεις τα μηχανικα επανω.

Ασε που ειναι πιο cult και κακοφημο απο τα υπολοιπα.

Βεβαια αυτο ειναι η γνωμη μου απλα αν και δεν ειμαι και ο πλεον αντικειμενικος να σου πω λογω ''αρρωστιας'' με τα Ε30 (και το Ε46 χεχε).

race850i
30-09-12, 21:48
Κανένα από όλα.

Ο κρυφός βασιλιάς είναι το Ε28.

Δυστυχώς το αυτοκίνητο το γνωρίζουν ελάχιστοι και σαν Μ535 και Μ5 ακόμα λιγότεροι.
Το αυτοκίνητο δεν είναι σχολείο είναι για γνωστες!!!!

Stunt Mike
30-09-12, 22:30
Καλησπέρα και από εμένα.Θα ήθελα την γνώμη και την τοποθέτηση του φόρουμ σε ένα ερώτημα που με ενδιαφέρει.Αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα αυτοκίνητο, αποκλειστικά για DRIFT είτε για ερασιτεχνική είτε για αγωνιστική χρήση,πιο είναι καλύτερο από τα παρακάτω αυτοκίνητα και γιατί? Ανυπομονώ τις απαντήσεις σας ευχαριστώ!

Ξεχνας εναν βασικο παραγοντα,το χρημα.....Δεν υπαρχει καλο ή κακο αυτοκινητο για ντριφτ απ'αυτα τα 4 που αναφερεις....το θεμα ειναι ποσο υψηλες ειναι οι προσδοκιες σου σ'αυτο το αθλημα.....

Stunt Mike
30-09-12, 22:38
Κανένα από όλα.

Ο κρυφός βασιλιάς είναι το Ε28.

Δυστυχώς το αυτοκίνητο το γνωρίζουν ελάχιστοι και σαν Μ535 και Μ5 ακόμα λιγότεροι.
Το αυτοκίνητο δεν είναι σχολείο είναι για γνωστες!!!!

Οποιοδηποτε αυτοκινητο θα χρειαστει μια περιουσια,δεκαδες κοψε-ραψε και παντρεματα και απιστευτο χρονο και ορεξη για να γινει ανταγωνιστικο...τοτε δεν κανει για το σκοπο αυτο......
Εχεις δει πουθενα να πουλανε ψαλιδια πχ για τιμονι 88μοιρων για Ε28??Διαφορικο???Αναρτησεις??? Συνεμπλοκ??Αντιστρεπτικες?? ?Ακομα και μοτερ!!Ποσο μακρια θα φτασεις μ'ενα μοτερ του 1980+ με 280hp?
Αρα θα πρεπει να ξεκινησεις παντρεματα απο αλλα μοντελα για να φτιαξεις μια παλια βαρια λιμουζινα!Για ποιο λογο???Το drift σαν αθλημα,ειτε ερασιτεχνικα,ειτε επαγγελματικα θελει καποιες συγκεκριμενες αλλαγες και ρυθμισεις που καλο ειναι να μην σε παιδευουν να τις βρεις....Γιατι ποτε μετα δεν θα'χεις ανταγωνιστικο αμαξι....

m_power_lunatic
01-10-12, 00:03
Κανένα από όλα.

Ο κρυφός βασιλιάς είναι το Ε28.

Δυστυχώς το αυτοκίνητο το γνωρίζουν ελάχιστοι και σαν Μ535 και Μ5 ακόμα λιγότεροι.
Το αυτοκίνητο δεν είναι σχολείο είναι για γνωστες!!!!

Στο παρελθον 2 ατομα μεγαλυτερα στην ηλικια απο εμενα και με ενα στολο BMW στην κατοχη τους στο παρελθον μου ειχανε πει σε ανυποπτο χρονο ακριβως αυτο που λες εσυ.

Δεν διαφωνω απλα οπως λες σε αυτη την μορφη ολοι σχεδον εδω μεσα ΔΕΝ το εχουνε ζησει καν,ουτε δει βασικα.

Μπορει καποιοι λιγοι σαν Μ535i αλλα σαν Μ5 Ε28 σιγουρα κανενας.

Εγω ειχα δει Μ5 Ε28 στην Κηφισσια πριν σχεδον 20 χρονια γνησιο και λαλησα!

Απο τοτε τιποτα και ποτε ξανα.Αααααα και ενα Ε12 ALPINA B7S TURBO που ητανε στο Γαλατσι,γνησιο και αυτο,το ειχε ενας με βιντεοκλαμπ τοτε θυμαμαι.

Το αμαξι αυτο μαλλον σωζεται ακομα και ειναι μαλλον στην Θεσσαλονικη.

Παρασυρθηκα παλι.......sorry αλλα δεν την παλευω!!!!

Stunt Mike
01-10-12, 00:24
Στο παρελθον 2 ατομα μεγαλυτερα στην ηλικια απο εμενα και με ενα στολο BMW στην κατοχη τους στο παρελθον μου ειχανε πει σε ανυποπτο χρονο ακριβως αυτο που λες εσυ.

Δεν διαφωνω απλα οπως λες σε αυτη την μορφη ολοι σχεδον εδω μεσα ΔΕΝ το εχουνε ζησει καν,ουτε δει βασικα.

Μπορει καποιοι λιγοι σαν Μ535i αλλα σαν Μ5 Ε28 σιγουρα κανενας.

Εγω ειχα δει Μ5 Ε28 στην Κηφισσια πριν σχεδον 20 χρονια γνησιο και λαλησα!

Απο τοτε τιποτα και ποτε ξανα.Αααααα και ενα Ε12 ALPINA B7S TURBO που ητανε στο Γαλατσι,γνησιο και αυτο,το ειχε ενας με βιντεοκλαμπ τοτε θυμαμαι.

Το αμαξι αυτο μαλλον σωζεται ακομα και ειναι μαλλον στην Θεσσαλονικη.

Παρασυρθηκα παλι.......sorry αλλα δεν την παλευω!!!!
Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να'ναι το καλυτερο αμαξι για να ευχαριστηθεις παντιλικια,ειδικα στην τουρμπατη εκδοση της Αλπινα με τα 300hp!Αλλα ειναι ασχετο με το θεμα που αναρτηθηκε απο τον KalpasM3.....δεν κανει για ντριφταδικο.....

race850i
01-10-12, 09:34
Οποιοδηποτε αυτοκινητο θα χρειαστει μια περιουσια,δεκαδες κοψε-ραψε και παντρεματα και απιστευτο χρονο και ορεξη για να γινει ανταγωνιστικο...τοτε δεν κανει για το σκοπο αυτο......
Εχεις δει πουθενα να πουλανε ψαλιδια πχ για τιμονι 88μοιρων για Ε28??Διαφορικο???Αναρτησεις??? Συνεμπλοκ??Αντιστρεπτικες?? ?Ακομα και μοτερ!!Ποσο μακρια θα φτασεις μ'ενα μοτερ του 1980+ με 280hp?
Αρα θα πρεπει να ξεκινησεις παντρεματα απο αλλα μοντελα για να φτιαξεις μια παλια βαρια λιμουζινα!Για ποιο λογο???Το drift σαν αθλημα,ειτε ερασιτεχνικα,ειτε επαγγελματικα θελει καποιες συγκεκριμενες αλλαγες και ρυθμισεις που καλο ειναι να μην σε παιδευουν να τις βρεις....Γιατι ποτε μετα δεν θα'χεις ανταγωνιστικο αμαξι....

Ρε Mike γιατι με απογοητευεις;
Με το γραπτο σου καταλαβαινω οτι οντως δεν γνωριζεις το αυτοκινητο.
Το Ε28 ειναι 1300 κιλα,το Ε92 ειναι 1800 ++ για πια βαρια καροτσα μιλας;
Το Ε30 δεν ειναι δεκαετιας 80; γιατι ειναι μεσα στην λιστα; το παλιο του μοτερ παει πανω απο 250 αλογα; μηπως τα αλλαζουν και αυτα με πιο συγκχρονα;
Τα παραπανω ανταλλακτικα που ανεφερες βρησκονται ανετα απλα μην γνωριζοντας το αυτοκινητο δεν γνωριζεις και οτι υπαρχουν.thumb

Stunt Mike
01-10-12, 10:31
Ρε Mike γιατι με απογοητευεις;
Με το γραπτο σου καταλαβαινω οτι οντως δεν γνωριζεις το αυτοκινητο.
Το Ε28 ειναι 1300 κιλα,το Ε92 ειναι 1800 ++ για πια βαρια καροτσα μιλας;
Το Ε30 δεν ειναι δεκαετιας 80; γιατι ειναι μεσα στην λιστα; το παλιο του μοτερ παει πανω απο 250 αλογα; μηπως τα αλλαζουν και αυτα με πιο συγκχρονα;
Τα παραπανω ανταλλακτικα που ανεφερες βρησκονται ανετα απλα μην γνωριζοντας το αυτοκινητο δεν γνωριζεις και οτι υπαρχουν.thumb

Γιατι βρε αγορι σε απογοητευω??Και κανεις ενα μικρο λαθος για τα βαρη...το Μ5 Ε28 ειναι 1465kg!!!!Πιο πολλα δλδ απο οποιοδηποτε Ε36!!Το Ε30 δεν ξεπερναει τα 1250 οτι μοτερ και να φορεσει,ενω ακριβως επειδη ειναι δημοφιλες για ντριφτ,πολλες εταιρειες εχουν εξελιξει πραγματα γι'αυτο.Εγω βεβαια ειμαι εναντια στη λυση του Ε30 για ντριφτ,γι'αυτο κι εφτιαξα Ε36 παρολο που ειναι βαρυτερη καροτσα..Εχει μακραν μεγαλυτερη ακαμψια,πολυ πιο φιλικο στον χρηστη και αναρτηση που απο το εργοστασιο παιρνει περισσοτερες ρυθμισεις οποτε αποφευγεις τις πατεντες....
Αν τα βαλεις κατω λοιπον,οταν σχεδιαζεις ενα project και περασει απ'το μυαλο σου ενα Ε28 σαν βαση,θα σκεφτεις ευλογα:''γιατι να παρω μια παλιοτερη,βαρυτερη,ΜΑΚΡΥΤΕ ΡΗ καροτσα που δεν βρισκω ευκολα βελτιωτικα ντριφτοπραγματα ενω μπορω να παρω ενα Ε30 με παρομοια χαρακτηριστικα ακαμψιας-αναρτησης της δεκαετιας του '80 ειτε ν'ανεβω κατηγορια και να παω σ'ενα Ε36???''
Και ναι το παραδεχομαι οτι δεν γνωριζω πολλα πραγματα για το Ε28,ουτε που θα βρω ανταλλακτικα γι'αυτο αλλα τα παραπανω δεδομενα θα με αποθαρρυναν απο την αγορα γι'αυτο το σκοπο...

Stunt Mike
01-10-12, 12:42
Και να σου πω και μια πικρη αληθεια για τους φιλους των γιαπωνεζικων ντριφταμαξων...πχ παιρνεις ενα Nissan 200SX,ή ενα ΑΕ86 και ξεκινας το project σου,αλλα στην πορεια ανακαλυπτεις οτι ναι μεν οντως ειναι εκ γενετης ντριφταδικα στημενα αλλα για να γινουν οπως τα βλεπεις στο D1 θελουν καμια 40αρια χιλιαδες ευρωπουλα!!Ευπαθες σασι που κοβεται σε διαφορα σημεια,πλεξουδες και ηλεκτρικα που αρνουνται πεισματικα να συνεργαστουν με τα καλουδια που διαλεξες,κεντρικοι αξονες-ημιαξονια-διαφορικα-σασμαν που θελουν ενισχυσεις για ν'αντεξουν 400+++ αλογα,τελικα θελουν τοσο ψαξιμο,χρονο και χρημα που για μενα προσωπικα δεν αξιζει......Τα bmw εχουν αποδειξει την αντοχη τους στην σκληρη,κακη χρηση και δεν ειναι τυχαιο που στο King of Europe πρωταγωνιστουν.....Ομως κι εκει δεν εχω δει πολλα Ε28(μην σου πω κανενα!)....μηπως δεν θελανε να βγαλουν αυτοι το φιδι απ'την τρυπα και προτιμουν τις σιγουρες Ε30-Ε36-Ε46 λυσεις???
Υ.γ Ωραια κουβεντα ανοιξαμε... για πειτε γνωμες!!!! ;)

ghost-rider
01-10-12, 13:12
Ενταξει νομιζω οτι αν ο στοχος ειναι ενα αυτοκινητο ετοιμο να τρεξει σε D1 η formoula D τα 40.000 ευρω ειναι νορμαλ ποσο. Παραπανω να σου πω ειχα στο μυαλο μου χωρις βεβαια να εχω ψαχτει ποτε τι και πως. Δεν γνωριζω απαιτησεις κλπ.
Ενα bmw θα την βγαλει πιο οικονομικα?

Γενικα σε οποια κατηγορια και αν πας το αγωνιστικο που εχει προοπτικες κοστιζει.
Ενα σωστο οχημα αναβασεων δε θα φτασει σε αναλογο ποσο?
Υπαρχουν και φθηνα αυτοκινητα αλλα αυτα συνηθως ειναι πιο πολυ ερασιτεχνικα...
Οχι?

Stunt Mike
01-10-12, 13:51
Ενταξει νομιζω οτι αν ο στοχος ειναι ενα αυτοκινητο ετοιμο να τρεξει σε D1 η formoula D τα 40.000 ευρω ειναι νορμαλ ποσο. Παραπανω να σου πω ειχα στο μυαλο μου χωρις βεβαια να εχω ψαχτει ποτε τι και πως. Δεν γνωριζω απαιτησεις κλπ.
Ενα bmw θα την βγαλει πιο οικονομικα?

Γενικα σε οποια κατηγορια και αν πας το αγωνιστικο που εχει προοπτικες κοστιζει.
Ενα σωστο οχημα αναβασεων δε θα φτασει σε αναλογο ποσο?
Υπαρχουν και φθηνα αυτοκινητα αλλα αυτα συνηθως ειναι πιο πολυ ερασιτεχνικα...
Οχι?

Ενα Ε36 με μοτερ τουρμπατο ή ατμοσφαιρα 350+ ιππων(minimum απαιτηση ιπποδυναμης για Ε36) με προοπτικες να πρωταγωνιστησει(στα σωστα χερια παντα) σε διοργανωσεις Ελληνικες και Ευρωπαικες θα φτασει περιπου τα 15-20000 ευρω(ειδικα αν ειναι τουρμπατο) μαζι με την αγορα του....Ενα Ε30 με μοτερ Μ3 286 ομως θα φτασει οριακα τα 10.000 και θα μπορει να κοντραρει ανετα οποιονδηποτε αντιπαλο σε οποιαδηποτε πιστα κι αυτο γιατι 250-300 αλογα σε Ε30 ειναι υπεραρκετα για να καιει τον τοπο σε καθε περασμα!!!Το Ε36 εχει πολυυυυ περισσοτερη προσφυση.Γι'αυτο και τα Ευρωπαικα αλλα και τα Ελληνικα Ε36,ειναι ειτε τουρμπατα,ειτε φορτωμενα με μεγαλους V8....

H συμπιεση του κοστους σ'ενα Ε30-Ε36 σε σχεση μ'ενα γιαπωνεζικο,ειναι ακριβως οτι τα περισσοτερα μηχανικα του μερη ΔΕΝ χρειαζονται αλλαγη προκειμενου ν'ανταπεξελθουν στη χρηση αυτη ενω και η συντηρηση τους ειναι πολυ φτηνοτερη στην Ευρωπη(γιατι στην Ιαπωνια και στις ΗΠΑ τ'ανταλλακτικα των nissan,mazda κτλ ειναι μακραν φτηνοτερα)
Τωρα αν θες να φτιαξεις το καλυτερο και δυνατοτερο Ε30-Ε36 που κυκλοφορει.....ανοιγουν οι στροφιγγες του χρηματος κατα πολυ!

ghost-rider
01-10-12, 14:09
Πασο mike δεν το κατεχω.
Προσπαθω να βαλω κατω διαφορικα, after market σασμαν, επωνυμα ομολογκαρισμενα cage κ καθισματα, πυροσβεση, καταλληλες αναρτησεις κλπ κ χανομαι.
Προφανως αν προχωρας ομως ηδη ενα προτζεκτ, ασχετα με το που στοχευεις εχεις καλυτερη εποπτεια επι του θεματος.

Stunt Mike
01-10-12, 14:51
Πασο mike δεν το κατεχω.
Προσπαθω να βαλω κατω διαφορικα, after market σασμαν, επωνυμα ομολογκαρισμενα cage κ καθισματα, πυροσβεση, καταλληλες αναρτησεις κλπ κ χανομαι.
Προφανως αν προχωρας ομως ηδη ενα προτζεκτ, ασχετα με το που στοχευεις εχεις καλυτερη εποπτεια επι του θεματος.

thumb Σκεψου οτι εγω εχω ξεπερασει τα 15.000 ευρω μεχρι στιγμης για να γινει τ'αμαξι ανταγωνιστικο ντριφταδικο,χωρις την αγορα του(αφου το ειχα ηδη 7 χρονια ως πολιτικο328) κι ακομη δεν εχει τελειωσει και ουτε εχει παρει μερος σε αγωνα...Και δεν εχω ακολουθησει παντου τις ακριβοτερες λυσεις,περαν του μοτερ...

KalpasM3
01-10-12, 14:52
Καλησπέρα σε όλους.Στην δημοσκόπηση πάντως έχουμε ανατροπή.Οριακή μεν αλλά το Ε46 είναι τώρα μπροστά.

nikos1400
01-10-12, 15:00
Καλησπέρα σε όλους.Στην δημοσκόπηση πάντως έχουμε ανατροπή.Οριακή μεν αλλά το Ε46 είναι τώρα μπροστά.

ισως επειδη δεν εχεις ξεκαθαρισει τι ζητας απο το αυτοκινητο.

ένα αυτοκίνητο, αποκλειστικά για DRIFT είτε για ερασιτεχνική είτε για αγωνιστική χρήση,πιο είναι καλύτερο από τα παρακάτω αυτοκίνητα και γιατί?
θελεις να κυκλοφορει νομιμα στο δρομο, ή θα το πηγεινεις φορτωμενο σε τρεηλερ σε πιστες και αγωνες ?
γιατι ετσι αλλαζει το πραμα.

1) εαν θες να κυκλοφορεις και στο δρομο και σε παιρνει να συντηρεις 3200cc, ισως ειναι πιο καλο ενα γνησιο Μ3Ε46 με ενισχυμενο πισω πατωμα και κανα-δυο μπαρες θολων.
2) αλλιως ειναι καλο να φτιαξεις καποιο Ε30 V8.
thumb





-βεβαια στην πρωτη περιπτωση μπαινει στη μεση το θεμα της νομιμοτητας και ασφαλειας οσων κανουμε στο δημοσιο δρομο που κυκλοφορουν και οι συνανθρωποι μας.
thumb

KalpasM3
01-10-12, 15:17
ισως επειδη δεν εχεις ξεκαθαρισει τι ζητας απο το αυτοκινητο.

θελεις να κυκλοφορει νομιμα στο δρομο, ή θα το πηγεινεις φορτωμενο σε τρεηλερ σε πιστες και αγωνες ?
γιατι ετσι αλλαζει το πραμα.

1) εαν θες να κυκλοφορεις και στο δρομο και σε παιρνει να συντηρεις 3200cc, ισως ειναι πιο καλο ενα γνησιο Μ3Ε46 με ενισχυμενο πισω πατωμα και κανα-δυο μπαρες θολων.
2) αλλιως ειναι καλο να φτιαξεις καποιο Ε30 V8.
thumb


-βεβαια στην πρωτη περιπτωση μπαινει στη μεση το θεμα της νομιμοτητας και ασφαλειας οσων κανουμε στο δημοσιο δρομο που κυκλοφορουν και οι συνανθρωποι μας.
thumb

Έχεις απόλυτο δίκιο Νίκο το άφησα γενικά έτσι ώστε ο καθένας να διαλέξει αυτό που θέλει. Προσωπικά θα ήθελα πολλά όμως δεδομένα μπορώ λίγα δυστυχώς. Θά ήθελα έχω με λίγα σχετικά χρήματα να κάνω το χόμπυ μου.Συγκεκριμένα θα ήθελα ενα αυτοκίνητο με το οποίο να μπαινω στην πίστα να μαθαίνω και να το ευχαριστιέμαι δεν ξέρω αν απάντησα.Δεν μπορώ να μπώ σε αγώνες όσο και να το ήθελα.

steliose36
01-10-12, 15:46
κοιτα αφου θες μεχαμηλο κοστος το Ε92 δεν χρειαζεται καν να υπαρχει στη σηζητηση.Τωρα για κατι φθηνο ειναι 2 λυσεις Ε36 η Ε30.Επισης δεν εχεις απαντησει αν θα το εχεις και για βολτα η θα το φορτωνεις στο τραιλερ,οπου αν το εχεις και για βολτα παιζουν αρκετα μειων (μιας και καπως ετσι ειμαι εγω) και αυτο γιατι με τα μπακετ και τις ζωνες οι αστυνομικοι θα σε κοιτανε σαν ξερολουκουμο!!Τωρα αν εχεις καποια λεφτα στην ακρη και μπορεις ν εχεις το αμαξι μονο για πιστα με τραιλερ κλπ θα διαλεγα περισσοτερο ενα Ε46 με Roll cage κλπ ενοειται

vasilis e46
01-10-12, 16:08
Δεν διαφωνω απλα οπως λες σε αυτη την μορφη ολοι σχεδον εδω μεσα ΔΕΝ το εχουνε ζησει καν,ουτε δει βασικα.

Μπορει καποιοι λιγοι σαν Μ535i αλλα σαν Μ5 Ε28 σιγουρα κανενας.

Εγω ειχα δει Μ5 Ε28 στην Κηφισσια πριν σχεδον 20 χρονια γνησιο και λαλησα!



Οσο περιεργο και αν ακουγεται, ειχα δει την περασμενη Τριτη σε ενα βενζιναδικο στο Νεο Κοσμο Μ5 Ε28 και μου επεσε το σαγονι και εμενα και του φιλου μου.Δεν ειχα ξαναδει το συγκεκριμενο αυτοκινητο και ηταν απλα τελειο παρολο την ηλικια του και εδειχνε αψεγαδιαστο το συγκεκριμενο.Το ειχε ενας αντρας γυρω στα 60..

nik200
01-10-12, 16:14
χαμηλο κοστος...

αγορα ε30..1000 ευρω..
αγορα μοτερ 2.5λτ 12v 500 ευρω..
τοποθετηση μοτερ 500-700 ευρω...
4 κιτρινα bilstein και eibach ελατηρια 400 ευρω...
κολλημα διαφορικου 50-100 ευρω...
αγορα καθισματος και ζωνων 300 ευρω
υδραυλικο χειροφρενο με τοποθετηση 300 ευρω...
υδραυλικη κρεμαγιερα ε36 με τοποθετηση 300 ευρω..

αυτα για αρχη....
3700 το συνολο....και οτι βγαλεις απο το αμαξι και πουλησεις...γυρω στο 500ρικο συνηθως!!

ελπιζω να σε καλυψα...καθως ειναι μια λυση που εχει κανει πολυς κοσμος....και για αρχη ειναι παρα πολυ καλο...

chief
01-10-12, 16:17
Εδω στην στη Κυπρο υπαρχει ενα πολυ ανταγωνιστικο πρωταθλημα ντριφτ με πολλα αμαξια και πολυ καλο επιπεδο σε οτι αφορα οδηγους και αυτοκινητα.
Τα αμαξια που ειναι σε καροτσα Ε30 μεχρι στιγμης κυριαρχουν εναντι των αλλων.
Δεν νομιζω να ειναι απλα συμπτωση.

nik200
03-10-12, 11:21
θα συμφωνησω με χριστοφορο αλλα γενικα το ε30 σαν καροτσα πασχει αρκετα στο θεμα ακαμψιας..δηλαδη μονο με roll cage βλεπεις "μασιφ" αμαξι σωστο για αγωνα....επισης θελει οπωσδηποτε καλη αναρτηση-ρυθμιζομενη για να κανει αυτα που μπορει καθως το στησιμο του γενικα ειναι χαλια για drift..προσοχη οχι για παντες..για hardcore πραγματα μιλαω....σαν μεγαλο προσον ειναι το χαμηλο του βαρος που μπορει να πεσει και στο τονο...!!!!επισης πολυ προσοχη στον καθρεφτη του ε30 που κοβεται αρκετα ευκολα αμα βαλεις ενα βαρυ εξακυλινδρο μοτερ!!!

το ε36 απο την αλλη εχει σαφως ανωτερο σασι...εχει σαφως ανωτερο τιμονι..αλλα ειναι και εξ ορισμου 200 κιλα πιο βαρυ απο το ε30...στα μειον του θα βαλω οτι ειναι πιο αποστειρωμενο οδηγικα απο το ε30..και ειναι λιγο περισσοτερο υποστροφικο απο το ε30..κανοντας το και πιο φιλικο στο μεσο χρηστη..

και τα δυο ειναι απο τις πιο αξιολογες βασεις για drift παγκοσμιως...με ελαφρως μεγαλυτερο κοστος στο ε36 κατι που κερδιζεις ομως απο την αφ εαυτου ανωτερη ακαμψια...

για το ε46 δεν αναφερομαι καν διοτι ακομα και σε m3 μορφη εχει υπερβολικα πολυ προσφυση...και ειναι και παρα πολυ βαρυ...+200 κιλα απο το ε36..και στο εξωτερικο συνιθηζουν να βαζουν μ5 v10 μοτερ για να χτυπησουν τα ελαφρυτερα ε30-ε36...καθως ο s54 δεν επαρκει!!!!!επισης το κοστος ειναι απαγορευτικο...καθως για να δουλεψει σωστα αυτο το αμαξι θελει μονο ακριβες λυσεις....σε αντιθεση με τα ε30-ε36 που ορισμενες πατεντες δουλευουν μια χαρα....

dark knight
03-10-12, 12:01
Οσο περιεργο και αν ακουγεται, ειχα δει την περασμενη Τριτη σε ενα βενζιναδικο στο Νεο Κοσμο Μ5 Ε28 και μου επεσε το σαγονι και εμενα και του φιλου μου.Δεν ειχα ξαναδει το συγκεκριμενο αυτοκινητο και ηταν απλα τελειο παρολο την ηλικια του και εδειχνε αψεγαδιαστο το συγκεκριμενο.Το ειχε ενας αντρας γυρω στα 60..

μηπως ηταν θαλασσι μπλε?

vasilis e46
03-10-12, 12:46
μηπως ηταν θαλασσι μπλε?

Ακριβως, σαν το silverstone στο Μ3...πανεμορφο το αυτοκινητο.

dark knight
03-10-12, 13:11
το ξερω το Μ5 πρεπει να ηταν το πρωην ενος φιλου που εχει μτχ ανταλλακτικα!πολυ περιποιημενο αυτοκινητο.

KalpasM3
04-10-12, 23:59
χαμηλο κοστος...

αγορα ε30..1000 ευρω..
αγορα μοτερ 2.5λτ 12v 500 ευρω..
τοποθετηση μοτερ 500-700 ευρω...
4 κιτρινα bilstein και eibach ελατηρια 400 ευρω...
κολλημα διαφορικου 50-100 ευρω...
αγορα καθισματος και ζωνων 300 ευρω
υδραυλικο χειροφρενο με τοποθετηση 300 ευρω...
υδραυλικη κρεμαγιερα ε36 με τοποθετηση 300 ευρω..

αυτα για αρχη....
3700 το συνολο....και οτι βγαλεις απο το αμαξι και πουλησεις...γυρω στο 500ρικο συνηθως!!

ελπιζω να σε καλυψα...καθως ειναι μια λυση που εχει κανει πολυς κοσμος....και για αρχη ειναι παρα πολυ καλο...

Να είμαι ειλικρινής μου αρέσει η τιμή που λες,είναι υποφερτή δεν είναι κάτι το τραγικό.Διάβασα το project σου,σε παραδέχομαι και σίγουρα αν είμαστε καλά θα σε ενοχλήσω για να με βοηθήσεις. Πάντως μέχρι στιγμής γέρνω προς Ε30 γιατί για τα δικά μου δεδομένα σαν σύνολο είναι το καλύτερο.Τα υπόλοιπα μέλη μπορουν να ψηφίσουν φυσικά ότι θέλουν.

Stunt Mike
05-10-12, 11:26
Να είμαι ειλικρινής μου αρέσει η τιμή που λες,είναι υποφερτή δεν είναι κάτι το τραγικό.Διάβασα το project σου,σε παραδέχομαι και σίγουρα αν είμαστε καλά θα σε ενοχλήσω για να με βοηθήσεις. Πάντως μέχρι στιγμής γέρνω προς Ε30 γιατί για τα δικά μου δεδομένα σαν σύνολο είναι το καλύτερο.Τα υπόλοιπα μέλη μπορουν να ψηφίσουν φυσικά ότι θέλουν.

Μπορεις να βρεις κι ενα ετοιμο Ε30,ακομη πιο δυνατο αν το μετρητο υπαρχει ολοκληρο...Αν θες να το φτιαξεις σταδιακα ομως,τοτε η λυση που σου προτεινει ο Νικος ειναι μονοδρομος....Εφοσον ψαχνεις για καποιο ντριφταμαξο να κανεις την πλακα σου σε δρομους και πιστες,τοτε προχωρα σε Ε30.Με 130-170hp παει μονιμα με το πλαι!!!Ενα Ε36 θελει τουλαχιστον 200+ για να το χαρεις...

Nikos
05-10-12, 11:52
Τοσο πολυ fun με την τιμη (3,700) ενος καλου καρτ (που συνηθως κατανταει και βαρετο) δε το περιμενα.
Η λυση Ε30 να υποθεσουμε οτι ειναι και αρκετα ποιο οικονομικη σε οτι αφορα το καυσιμο καθε φορα κυριως λογω βαρους ??

nik200
05-10-12, 11:59
Τοσο πολυ fun με την τιμη (3,700) ενος καλου καρτ (που συνηθως κατανταει και βαρετο) δε το περιμενα.
Η λυση Ε30 να υποθεσουμε οτι ειναι και αρκετα ποιο οικονομικη σε οτι αφορα το καυσιμο καθε φορα κυριως λογω βαρους ??

εγω εκανα ενα προχειρο υπολογισμο..αν τα βαλουμε και ολα λιγο παραπανω παμε 4000-4500χιλ...που ειναι πολυ καλα για ενα παιχνιδι...!

οσαναφορα το καυσιμο...αν εχεις ενα αμαξι γδυμενο..εχοντας χασει και αρκετα κιλακια..λογικο ειναι να μην καιει υπερβολικα...προσωπικα ακομα και το δικο μου 3.5λτ δεν καιει πολυ....ή τουλαχιστον απαγορευτικα...

απλα πολλοι μαγκες συνεργειατζηδες...μολις βλεπουν τετοια αμαξια βαρανε αρκετα στις τιμες οποτε πολυ προσοχη...

Stunt Mike
05-10-12, 12:54
Τοσο πολυ fun με την τιμη (3,700) ενος καλου καρτ (που συνηθως κατανταει και βαρετο) δε το περιμενα.
Η λυση Ε30 να υποθεσουμε οτι ειναι και αρκετα ποιο οικονομικη σε οτι αφορα το καυσιμο καθε φορα κυριως λογω βαρους ??

Λογικα πρεπει να'ναι και πιο οικονομικο αλλα εξαρταται τι μοτερ θα βαλεις....Τωρα μεσα στην πιστα που πας μονιμα τερμα γκαζι δεν νομιζω να περιμενει κανεις να καψει 10lt/100km! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Nikos
05-10-12, 13:18
Λογικα πρεπει να'ναι και πιο οικονομικο αλλα εξαρταται τι μοτερ θα βαλεις....Τωρα μεσα στην πιστα που πας μονιμα τερμα γκαζι δεν νομιζω να περιμενει κανεις να καψει 10lt/100km! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Εχετε υπολογισει περιπου τις καταναλωσεις σας μεσα στην πιστα ? Ετσι για να χουμε να λεμε δηλαδη.....

Stunt Mike
05-10-12, 13:47
Εχετε υπολογισει περιπου τις καταναλωσεις σας μεσα στην πιστα ? Ετσι για να χουμε να λεμε δηλαδη.....

Με το 328 ατμοσφαιρικο εκαιγα 30-35lt/100km!!!Εχω δει και 39lt καταναλωση στο OBC αλλα υπολογισμενα με γεμισμα πριν και μετα,επαιζε στο πρωτο νουμερο...

andrease30
13-10-12, 05:04
Καλημερα και απο μενα,θα θελα να πω την γνωμη μου σαν πρωην κατοχος ε30 323 και εχοντας εμπειριες απο ε28 (του πατερα μου με μ10 πανω και ενος φιλου μου με 3.5 αναποδο σασμαν και μπλοκε 75%) και ε36 και απο αλλα 30αρια σε δρομο βεβαια και οχι σε πιστα!Το 30αρι με ενα μοτερ 2.5 12ν η 1800is και πανω και με το σωστο στησιμο και δεσιμο αποτι εχω δει ειναι οτι πρεπει για drift δεν μιλαω για να ακολουθησει καποιος το πρωταθλημα αλλα για να μπει σε μια πιστα και να κανει αυτο που γουσταρει και πανω απολα με χαμηλο κοστος οπως ειπε και ο νικος!το 36αρι τωρα ειναι οντως καλυτερο σε θεμα σασι δεν κοβει θολους η καθρεφτη αλλα σαν το 30αρι δεν ειναι και τελος να πω και την γνωμη μου για το ε28,που ειναι παρεξηγημενη καροτσα λογω μεγεθους,ειναι απιστευτο,με ελαφρωμα,καλο μοτερακι και αναρτηση σωστη διπλωνει πανευκολα και λογω του μηκους του εχεις και μεγαλες γωνιες και βεβαια υπαρχουν τα παντα για την καροτσα(αντιστρεπτικες,συν εμπλοκ,ψαλιδια,coilover).Το θεμα ειναι ομως ενα τι budget εχεις να διαθεσεις για ενα παιχνιδι??γιατι και με ενα starlet me 16ν η με ενα ae86,200SX παλι μπορεις να κανεις την τρελα σου φθηνα!
και δυο 28αρια απο ευρωπη

https://www.youtube.com/watch?v=7XCDDmNoPl8

https://www.youtube.com/watch?v=a-QwvKwZ0b8

Dr. Yamastura
13-10-12, 08:59
Είδα πολλές γνώμες και θα πω με 1 πρόταση ότι με 4500 ευρώ παίρνεις πια μ3 ε36 που χωρίς γδυσίματα κλπ. πάει σαν τρελλό μέσα στην πίστα.
μπλοκέ έχει από τη μάνα του,δεσιματα απο τη μάνα του, ανάρτηση συνήθως έχουν τα μπιλσταιν.
Ούτε 30άρια με 325 μοτέρ ούτε τίποτα... Όταν πήρα το δικό μου φουλ μαμα στο καρτόδρομο...
Τώρα για 30άρι με μ3 μοτερ 286 ή 321 αλλάζει το πράγμα..Ίσως είναι η καλύτερη λύση.

https://www.youtube.com/watch?v=574kqi5V6rc&feature=g-upl