PDA

Επιστροφή στο Forum : Fuel injectors ("μπέκ")



VanVIC
28-02-10, 10:36
Κατά το πρόσφατο fine-tuning (by Skandalis 447) στο πρόγραμμα του κινητήρα του Ζ3, φάνηκε ξεκάθαρα οτι τα μπεκ έχουν φτάσει στο όριό τους (όριο του duty cycle) και δεν υπάρχει περιθώριο για κάτι παραπάνω... (με τα ίδια μπέκ).

Αν αλλάξω μπέκ, χρειάζομαι και επαναπρογραμματισμό. ΟΚ αλλά ποιά θα είναι τα μπεκ που θα αντικαταστήσουν τα υπάρχοντα (απο ESS για spec TS2/TS2+) ?
Ποιά θα είναι τα specs ακριβώς ?

Στηνπρόχειρη αναζήτησή μου έπεσα πάνω σ'αυτό το site (https://www.robietherobot.com/Storm/fuelinjectorguide.htm) το οποίο δείχνει αρκετά ενημερωτικό.

Παραθέτω απόσπασμα, βάση του οποίου πράγματι φαίνεται οτι τα μπέκ που φοράω τώρα (30lbs/3bar) είναι στο όριό τους.

Fuel Injector Spotters Guide and Information
So, how much power is this injector good for? That depends on the air/fuel ratio that is used, but a good rule of thum b is to divide this flow figure by 5 to get a hp capability. So, 322cc divided by 5 = 64hp maximum fuel flow with this injector. If you want to be pedantic, it's the mass of the fuel (not the volume) which is the critical factor. Assuming a "normal" fuel density, the mass of the fuel in pounds per hour can be worked out by Dividing the cc per minute figure by 10.5. For this injector, that gives a mass flow of 30.6 pounds/hour. To convert from pounds/hour to horsepower capability, multiply the figure by 2.04. So 30.6 pounds/hour multiplied by 2.04 gives a horsepower capability of 62.4hp - the same as we got from the cc/minute figure.
The power ratings discussed above are for each injector.
This means that you need to multiply this rating by the number of injectors that are to be used. So, if you were using the Impulse RS 322cc injectors in a 4 cylinder engine (with one injector per cylinder) the max power that the injectors could deliver fuel for would be about 249.6hp.
All of these figures are assuming that you are running an average fuel pressure of ~43psi and at 90% duty cycle.

Conversions
500cc per minute is approximately equal to 49lbs per hour which is equal to approximately 100hp.
lbs/hour = cc per minute / 10.5
lbs per hour = HP / 2.04
cc per minute = lbs per hour x 10.5
cc per minute = HP x 5
HP = cc per minute / 5
HP = lbs per hour x 2.04

Σύμφωνα με τα ανωτέρω, αφού τα μπέκ μου είναι 30lbs/hr(@3bar) αυτό σημαίνει: 315cc/min
με διαίρεση διά του 5 (όπως προτείνει) βρίσκουμε την δύναμη που μπορεί να υποστηρίξει η παροχή του συγκεκριμένου μπέκ ανα κύλινδρο , δηλαδή 63hp/κύλινδρο,
δηλαδή 63hp x 6 μπέκ (κύλινδροι) = 378hp max.

381 μου μέτρησαν επομένως ο υπολογισμός δείχνει σωστός.

Ενδιαφέρον !

deepBLUE
28-02-10, 10:54
Θα μπορουσες να ρωτησεις το Νορβηγο ποια χρησιμοποιει για το TS3 να τα παραγγειλεις και να βαλεις αυτα.
Ομως ετσι και αλλιως η λυση TS3 μαλλον ειναι μονοδρομος !!

VanVIC
28-02-10, 10:58
Θα μπορουσες να ρωτησεις το Νορβηγο ποια χρησιμοποιει για το TS3 να τα παραγγειλεις και να βαλεις αυτα.
Ομως ετσι και αλλιως η λυση TS3 μαλλον ειναι μονοδρομος !!

Δεν είμαι σίγουρος οτι στην παρούσα φάση είναι καλή η ιδέα να ρωτήσουμε τον Hans. Θα ρωτήσει γιατί ρωτάμε...

VanVIC
28-02-10, 11:14
απ'οτι βλέπω εδώ (https://www.techniquetuning.com/fuelinjectors.html), μ'ένα set των 36lb/hr, μια χαρά θα'μαστε

stratos
28-02-10, 11:21
Βαγγέλη πολύ χρήσιμο αυτό το άρθρο. Με μπέκ της τάξης των 550 cc και φυσικά της ίδιας ωμικής αντίστασης μπορείς να υπέρ-καλήψειες τις παρούσες αλλά και τις μελλοντικές απαιτήσεις σου. Απο την στιγμή που η αντίσταση είναι η ίδια, ένας επαναπρογραμματισμός φτάνει.


Επίσης, δεν είναι σωστό να πούμε οτι αν βάλουμε injectors των 1000 cc τότε κάνουμε την ίδια δουλειά σε χαμηλότερο duty cycle. Εκεί έχουμε άλλα προβλήματα γιατί δεν μπορούμε να ελεγξουμε ακριβώς την ποσότητα του καυσίμου, ειδικά στις χαμηλές στροφές οπότε ρελαντί γιόκ.

Πάντα μεγάλη προσοχή στην αντίσταση.

VanVIC
28-02-10, 11:28
... Με μπέκ της τάξης των 550 cc και φυσικά της ίδιας ωμικής αντίστασης μπορείς να υπέρ-καλήψειες τις παρούσες αλλά και τις μελλοντικές απαιτήσεις σου...

Στράτο μήπως μιλάς για 4κύλινδρο για 550cc ?
Σαν πολύ μεγάλα μου φαίνοται για τα δικά μας 6κύλινδρα.
Για τα Μ54Β30 (όπως το δικό μου) νομίζω οτι 380 cc είναι ΟΚ (στην περίπτωση που η πίεση του κομπρεσορα δεν ξεπεράσει τα 8,5psi)

stratos
28-02-10, 11:46
Ναι, είναι υπέρ-αρκετά. Απλά έλεγα και στην περίπτωση που πας για TS3. τα 550 cc είναι υπέραρκετά σε περιπτώσεις turbo που οι πιέσεις είναι διπλάσιες και προφανώς η παροχη του καυσίμου είναι μεγαλήτερη. και με 400 cc κάνεις την δουλειά σου. Καλήτερα ο προγραμματιστης σου να σου δώσει την γνώμη του όταν επιστρέψει απο Σέρρες. Απλά με 400 cc θα είσαι πάλι σε 80% duty cycle οπότε μια δεύτερη γνώμη θα ήταν ακόμα καλήτερη...

NickE60
28-02-10, 12:38
απ'οτι βλέπω εδώ (https://www.techniquetuning.com/fuelinjectors.html), μ'ένα set των 36lb/hr, μια χαρά θα'μαστε

Κι εγώ νομίζω ότι 36 lb είναι οκ και θα σε καλύψουν και για το TS3.

Μετά το 36αρι πας σε 42 lb ...too much νομίζω :think:

stratos
01-03-10, 11:23
Αν είναι στο χέρι μου και επιθυμείς μπορώ να ρωτήσω απευθείας στην Bosch μιας και δούλευα για 3 μήνες στο τμήμα με τα injectors στην Στουτγκάρδη στην Γερμανία για να μας παρέχει τα μπέκ... ελπίζω οτι οι γνωριμίες μου και οι επαφές μου θα με βοηθήσουν αν το θες και εσύ Βαγγέλη

VanVIC
01-03-10, 14:39
Αν είναι στο χέρι μου και επιθυμείς μπορώ να ρωτήσω απευθείας στην Bosch μιας και δούλευα για 3 μήνες στο τμήμα με τα injectors στην Στουτγκάρδη στην Γερμανία για να μας παρέχει τα μπέκ... ελπίζω οτι οι γνωριμίες μου και οι επαφές μου θα με βοηθήσουν αν το θες και εσύ Βαγγέλη

Πλάκα κάνεις ρε Στράτο ?
Να έχουμε τέτοια πρόσβαση και να μην θέλω να την "εκμεταλευτούμε" ?

Μόνο πές τους να είναι φρέσκοι :th_Laie_67-1:

Αναμένω νέα σου, όποτε και αν μπορέσεις

stratos
01-03-10, 14:41
ΟΚ. Θέλω να μου πείς μόνο την αντίσταση και την παροχή που θές. Και άσε σε μένα την επικοινονία. Έχω να μιλήσω μαζί τους περίπου 1 χρόνο αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να τους ζητήσω να μας βοηθήσουν. Καταλαβαίνεις δεν εξαρτάται απόλυτα απο μένα...

VanVIC
01-03-10, 14:50
ΟΚ. Θέλω να μου πείς μόνο την αντίσταση και την παροχή που θές. Και άσε σε μένα την επικοινονία. Έχω να μιλήσω μαζί τους περίπου 1 χρόνο αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να τους ζητήσω να μας βοηθήσουν. Καταλαβαίνεις δεν εξαρτάται απόλυτα απο μένα...

Στράτο απο το site της ESS φαίνεται οτι τα fuel-injectors που στέλνει για το TS3 (ίσως να γράφει έτσι και για το TS2 αλλά δεν το θυμάμαι) είναι Bosch.
Δεν λέει πουθενα ούτε για παροχή ούτε για αντίσταση.
Την παροχή των δικών μου μπέκ (αυτά που μου είχε στείλει η ESS μαζί με το kit), μου την έδωσαν γραπτώς με e-mail απο ESS όταν τους είχα ρωτήσει σχετικά. Για αντίσταση δεν είχα ρωτήσει.

Τελικά χθές το βράδυ έστειλα και πάλι ένα e-mail με "τέτοιες" ερωτήσεις στην ESS αλλα έιμαι σίγουρος οτι τους "υποψιάζω" και δεν ξέρω αν θα μου απαντήσουν. Αν τελικά δεν απαντήσουν θα πάρω και τηλέφωνο αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα λάβω απάντηση σε τέτοια θέματα.
Αν το καλοσκεφτείς, γιατι να μου πουν ? Το πιό απλό είναι να μου πουν : αγόρασε το kit (ΤS3) έτοιμο, όπως το πουλάμε και τοποθέτησέ το...

skandalis447
01-03-10, 15:03
Οι αντιστασεις των μπεκ χωριζονται απλα σε low and high...οποτε ειναι σχετικα δυσκολο να κανουμε λαθος...Κατα την γνωμη μου,εφοσον δεν προβεις σε αλλες μετατροπες στο αμαξι,μην πειραξεις τιποτα...Τωρα,αν αποφασισεις να πας στο επομενο σταδιο,εγω θα εβαζα 400αρια...μεχρι εκει ομως...γιατι οσο ανεβαζουμε τα cc τοσο χανουμε σε ακριβεια ρυθμισεως στις χαλημες στροφες και σε ρελαντι η ελαχιστο φορτιο...χωρις να υπαρχει θεμα αξιοπιστιας,απλως ισως μερικα μπερδεματα...Καποια αυτοκινητα εχουν στην χαρτογραφηση τους τροπο να "ορισεις" τα cc και τοτε δουλευουν αψογα και στο ρελαντι...(παντα μιλωντας για εργοστασιακο εγκεφαλο,οχι για αγραφο)...Πριν αγορασεις παντως μπεκ,ρωτα καλυτερα...χαρα μου να βοηθαω...

VanVIC
01-03-10, 15:10
Οι αντιστασεις των μπεκ χωριζονται απλα σε low and high...οποτε ειναι σχετικα δυσκολο να κανουμε λαθος...Κατα την γνωμη μου,εφοσον δεν προβεις σε αλλες μετατροπες στο αμαξι,μην πειραξεις τιποτα...Τωρα,αν αποφασισεις να πας στο επομενο σταδιο,εγω θα εβαζα 400αρια...μεχρι εκει ομως...γιατι οσο ανεβαζουμε τα cc τοσο χανουμε σε ακριβεια ρυθμισεως στις χαλημες στροφες και σε ρελαντι η ελαχιστο φορτιο...χωρις να υπαρχει θεμα αξιοπιστιας,απλως ισως μερικα μπερδεματα...Καποια αυτοκινητα εχουν στην χαρτογραφηση τους τροπο να "ορισεις" τα cc και τοτε δουλευουν αψογα και στο ρελαντι...(παντα μιλωντας για εργοστασιακο εγκεφαλο,οχι για αγραφο)...Πριν αγορασεις παντως μπεκ,ρωτα καλυτερα...χαρα μου να βοηθαω...

Ηλπιζα οτι αργά ή γρήγορα θα διάβαζες το "θέμα" μου και θα μου πρότεινες κάτι.
Οι ελπίδες μου έγιναν πραγματικότητα και τώρα περιμένω απάντηση
και για τα μπέκ
και για τα ελατήρια βαλβίδων
και για τα πιστόνια (CP κατά προτίμηση για συμπίεση 9,5:1)

Με φλάντζα και μπουζόνια (να υποθέσω APR?) τί γίνεται ?

Υ.Γ. Τους ιμάντες για το δέσιμο (ναι ναι το δικό μου...) απο που θα τους πάρουμε ? :thumbsup:

stratos
01-03-10, 15:35
Λοιπόν έχουμε και λέμε: μια καλή υπόθεση είναι να θεωρήσουμε τον ατμοσφαιρικό αέρα σαν ιδανικό αέριο. Συνεπώς, ισχύει και η καταστατική εξίσωση PV= nRT όπου P = η πίεση σε atm, V = ό όγκος του αερίου σε λίτρα, n = Ο αριθμός των mol του αερίου, Τ = η απόλυτη θερμοκρασία σε Κέλβιν (ισούται με τους βαθμούς C + 273) και R = Μια σταθερά που μετρά την πίεση 1mol ιδανικού αερίου όγκου 1 lt σε θερμοκρασία 1Κ και ισούται με R = 0.082 atm * lt / (mol * K).

Έχεις 3.000 cc χωρητικότητα άρα 500 cc = 0.5 lt ανά κύλινδρο. Επίσης η πίεση στον κάθε κύλινδρο θα είναι χοντρικά (σε ακραία περίπτωση) 10 psi = 0.68 atm. Σε απόλυτη πίεση σημαίνει 1 atm (της ατμόσφαιρας) + 0.68 (σχετική) = 1.68 atm απόλυτη πίεση. Με δεδομένο ότι δεν έχεις intercooler τότε η θερμοκρασία εισαγωγής του αέρα είναι περίπου 70 C = 273 + 70 = 343 βαθμούς Κ.

Από την καταστατική εξίσωση έχουμε ότι n = (PV)/(RT) = (1.68*0.5)/(0.082*343) = 0.03 mol καυσίμου.

Για να έχεις λ = 12.2 περίπου τότε χρειάζεσαι να κάψεις 12.2*0.03 = 3.66 mol καυσίμου.

Ένα mol καθαρού ισο-οκτανίου ισούται με n = M/Mr -> M = n*Mr = 3.66*(12*8+18) = 363 g καυσίμου

Στις 7000 rpm κάνεις 420 στροφές το λεπτό άρα επειδή είναι τετράχρονη μηχανή θέλεις 51000 γραμμάρια καυσίμου. Με πυκνότητα ρ = 0.688 g/ml. Άρα χρειάζεται V = ρ/m = 0.688/51000 = 1. 33 ml καυσίμου.

Για κάθε 4 χρόνους χρειάζονται περίπου 140 ml καυσίμου το λεπτό όταν στροφάρεις στις 7000 rpm. Άρα με ένα συντελεστή ασφαλείας = 2 και με δεδομένο ότι ο λ κατεβαίνει πολύ χαμηλά σε μεσαίες στροφές με χαμηλό φορτίο και ότι το duty cycle δεν πρέπει να υπερβαίνει το 80% χρειάζεσαι injectors με παροχή τουλάχιστον 300 cc/min.

Τώρα πάμε στα δύσκολα για τον υπολογισμό της ωμικής αντίστασης: βγάζεις το μπριζάκι από το injector και με ένα πολύμετρο μετράς την αντίσταση. Συνήθως είναι 4 Ohms.

Ας επιβεβαιώσει και ο Σκανδάλης τον υπολογισμό…

VanVIC
01-03-10, 15:56
Λοιπόν έχουμε και λέμε: …

Να πώ οτι μας τρέλανες ?
Ε ναι λοιπόν μας τρέλανες !
:shok::shok::shok:

skandalis447
01-03-10, 16:14
:thumbsup:Στρατο εγραψες...:thumbsup:γιαυτο σου λεω οτι γουσταρω το στιλ σου παρολο που πολλες φορες διαφωνουμε...Ολα ειναι σωστα,απλα συνηθως δινουμε και ενα +10% στην χωρητικοτητα για λογους ασφαλειας...Οπως επισης για το γεγονος οτι μπορει μελλοντικα να ψυχθει περαιτερω ο αερας εισαγωγης οποτε να εχουμε καποιες διαφοροποιησεις...

VanVIC
01-03-10, 16:16
:thumbsup:Στρατο εγραψες...:thumbsup:γιαυτο σου λεω οτι γουσταρω το στιλ σου παρολο που πολλες φορες διαφωνουμε...Ολα ειναι σωστα,απλα συνηθως δινουμε και ενα +10% στην χωρητικοτητα για λογους ασφαλειας...Οπως επισης για το γεγονος οτι μπορει μελλοντικα να ψυχθει περαιτερω ο αερας εισαγωγης οποτε να εχουμε καποιες διαφοροποιησεις...

βρε άσε τις θεωρίες και κοίτα μπας και τα βρούμε (όταν μάθουμε ακριβώς τί ψάχνουμε δηλαδή)

Αααα, και για το ενισχυμένο δίκοπλατώ μην ξεχνιόμαστε παρακαλώ !

paganis
01-03-10, 17:13
βρε άσε τις θεωρίες και κοίτα μπας και τα βρούμε (όταν μάθουμε ακριβώς τί ψάχνουμε δηλαδή)

Αααα, και για το ενισχυμένο δίκοπλατώ μην ξεχνιόμαστε παρακαλώ !

αν θελεις ρωτα και στην δισκοτεχνικη στην αθηνα...εχει καλες τιμες και κανουν καλη δουλεια! www.diskotechniki.gr...

ΔημήτρηςΜ3
01-03-10, 18:20
μια ερωτηση τα μπεκ απο 330 ειναι ιδια με το Μ3?

z3 2.2
01-03-10, 19:38
Να γραψω οτι χαιρομαι που διαβαζω ποστ σαν του Στρατου και χαιρομαι ακομα περισσοτερο που ο Δημητρης παρα την οποια διαφωνια τους εσπευσε να του δωσει τα ευσημα.
Στρατο-Δημητρη συνεχιστε να μοιραζετε τις γνωσεις σας.
Ενα ακομα Μπραβο στον Δημητρη γενικοτερα που δεν "κρυβει τεχνη" και μοιραζεται μαζι μας τις γνωσεις του
Ειναι λιγο off topic αλλα πιστευω οτι κατι τετοιες "στιγμες" πρεπει να επισημαινονται.

Στο θεμα του συμπλεκτη λοιπον Βαγγελη θα ηθελα να πω μια γνωμη.
Καλο θα ηταν να μην διαλεξεις συμπλεκτη τετραφτερο κλπ αλλα ενα συμβατικο δισκο σαφως ενισχυμενο και ενα πλατω με "ζορικα" χτενια.
Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πως οι τεραφτεροι συμπλεκτες εχουν βιαιη αποσυμπλεξη που εκτος απο κουραστικοι ειναι και πολυ επιζημιοι για την καροτσα.
Ειναι λοιπον προτιμοτερο να αλλαξεις πιο συντομα ενα σετ συμπλεκτη παρα να ταλαιπωρεις την καροτσα και την υπολοιπη μεταδοση σου

paganis
01-03-10, 19:41
Να γραψω οτι χαιρομαι που διαβαζω ποστ σαν του Στρατου και χαιρομαι ακομα περισσοτερο που ο Δημητρης παρα την οποια διαφωνια τους εσπευσε να του δωσει τα ευσημα.
Στρατο-Δημητρη συνεχιστε να μοιραζετε τις γνωσεις σας.
Ενα ακομα Μπραβο στον Δημητρη γενικοτερα που δεν "κρυβει τεχνη" και μοιραζεται μαζι μας τις γνωσεις του
Ειναι λιγο off topic αλλα πιστευω οτι κατι τετοιες "στιγμες" πρεπει να επισημαινονται.

Στο θεμα του συμπλεκτη λοιπον Βαγγελη θα ηθελα να πω μια γνωμη.
Καλο θα ηταν να μην διαλεξεις συμπλεκτη τετραφτερο κλπ αλλα ενα συμβατικο δισκο σαφως ενισχυμενο και ενα πλατω με "ζορικα" χτενια.
Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πως οι τεραφτεροι συμπλεκτες εχουν βιαιη αποσυμπλεξη που εκτος απο κουραστικοι ειναι και πολυ επιζημιοι για την καροτσα.
Ειναι λοιπον προτιμοτερο να αλλαξεις πιο συντομα ενα σετ συμπλεκτη παρα να ταλαιπωρεις την καροτσα και την υπολοιπη μεταδοση σου

θα μπορουσε να βαλει εναν οργανικο( αρκει να εχει υπομονη ,να το στρωσει καλα..για 1000χλμ)και ενισχυμενα χτενια...επισης υπαρχουν και αλουμινενια διδισκα...για ομαλοτερη αποσυμπλεξη σε υψηλοτερες επιδοσεις!

stratos
01-03-10, 19:43
:thumbsup:Στρατο εγραψες...:thumbsup:γιαυτο σου λεω οτι γουσταρω το στιλ σου παρολο που πολλες φορες διαφωνουμε...Ολα ειναι σωστα,απλα συνηθως δινουμε και ενα +10% στην χωρητικοτητα για λογους ασφαλειας...Οπως επισης για το γεγονος οτι μπορει μελλοντικα να ψυχθει περαιτερω ο αερας εισαγωγης οποτε να εχουμε καποιες διαφοροποιησεις...

Νά και κάτι που δεν ήξερα. Ευχαριστώ Δημήτρη για τα καλά σου λόγια. Το οτι διαφωνούμε σε μερικά σημεία δεν σημαίνει οτι δεν ενώνουμε η ανταλάσσουμε γνώσεις σε μερικά άλλα. Ξαι ξαλό είναι κάποιος ποιο έμπειρος να βοηθάει τους υπόλοιπους σαν εμάς που δεν ξέρουμε μερικά πράγματα.

Απο όσο ξέρω, η RC-engineering στο φισάκι που έχει το injector που πάει το καλώδιο είχε αναπτύξει κάποιον χρωματικό κώδικα για την αντίσταση και την παροχή. Μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο και στην περίπτωση της Bosch?

VanVIC
01-03-10, 19:49
θα μπορουσε να βαλει εναν οργανικο( αρκει να εχει υπομονη ,να το στρωσει καλα..για 1000χλμ)και ενισχυμενα χτενια...επισης υπαρχουν και αλουμινενια διδισκα...για ομαλοτερη αποσυμπλεξη σε υψηλοτερες επιδοσεις!

Μ΄ενδιαφέρει να μάθω και για τους συμπλέκτες και τις εναλλακτικές που έχουμε αλλά αυτό είναι προτιμότερο να γίνει σε ενα νεο thread για να μην αποπροσανατολιστεί αυτό εδώ.

Αναμείνατε ολίγα λεπτά για να «απλώσετε» τις γνώσεις σας και σε αυτό το θέμα σε ένα νέο σχετικό thread

Ευχαριστώ

skandalis447
01-03-10, 19:51
μια ερωτηση τα μπεκ απο 330 ειναι ιδια με το Μ3?

οχι...τα μπεκ του 330 ειναι διαφορετικης χωρητικοτητας...

VanVIC
02-03-10, 14:03
ΟΚ. Θέλω να μου πείς μόνο την αντίσταση και την παροχή που θές. Και άσε σε μένα την επικοινονία. Έχω να μιλήσω μαζί τους περίπου 1 χρόνο αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να τους ζητήσω να μας βοηθήσουν. Καταλαβαίνεις δεν εξαρτάται απόλυτα απο μένα...

Στράτο απο ESS μου απάντησαν ότι τα μπέκ που μου έχουν στείλει (και φοράω) είναι Bosch με κωδικό 0280150945
Eπίσης μου είπαν οτι είναι "high beam"
Φαντάζομαι ότι με βάση τον κωδικό αυτόν μπορείς να βρείς τα specs και να μάθεις ποιά είναι τα αμέσως «μεγαλύτερα» και ποιά τα specs τους.

Αναμένω νέα σου
Ευχαριστώ

m-power_01
02-03-10, 16:30
Fuel Injector: Bosch 0280150945
325cc injectors 30lbs/hr
Resistance: 14 Ohms
sold with
Electrical Connectors

μπορεις να πας σε αυτα
45 lbs/hr 465 cc/min EV1 14 Ohms Bosch 0280150558

ή αυτα se denso
36 lbs/hr 380 cc/min EV1 14 Ohms Denso F87E380

VanVIC
02-03-10, 16:46
Fuel Injector: Bosch 0280150945
325cc injectors 30lbs/hr
Resistance: 14 Ohms
sold with
Electrical Connectors

μπορεις να πας σε αυτα
45 lbs/hr 465 cc/min EV1 14 Ohms Bosch 0280150558

ή αυτα se denso
36 lbs/hr 380 cc/min EV1 14 Ohms Denso F87E380

Σπύρο θα προτιμήσω αυτά με την παροχή 36lbs/hr.
Δείχνουν να μπορούν να ανταποκριθούν για ιπποδυνάμεις μέχρι 440-450hp.
Νομίζω οτι αρκούν...
Δεν έχει σε Bosch σ'αυτήν την παροχή/specs ?
H Denso τί λέει ?

Εχεις βρεί κωδικό ?

Στράτο, Δημήτρη τί γνώμη έχετε ?

m-power_01
02-03-10, 18:50
ΚΑτι τετοιο πλησιαζει αυτο που ζητας! Ειναι στα 14,5 Ω .Εχω την εντυπωση οτι δεν επηρεαζει (12-16Ω) ειναι τα high impedance που φοραει το αμαξι σου! Ας επιβεβαιωσει ο Σκανδαλης αυτο που λεω.

38 lbs/hr 400 cc/mim EV1-Mini, Audi/VW, BMW 14.5 Ohms Bosch/Fiveo 0280155725380


Flow Rate: 400cc/min at 43.5 PSI

Flow Rate: 38LBS/HR at 43.5 PSI

Resistance: 12.8-14.5 Ohms

Voltage: 8-15 Volts, Nominal 13.5 Volts

Pressure: Min. 36 PSI (2.5 bar), Max. 130 PSI (9 bar)

Τα denso απο οτι ξερω είναι αξιοπιστος ιαπωνας κατασκευαστης.Πρωτη τοποθετηση σε οτιδηποτε ηλεκτρονικο στην suzuki ακομα και η κορνα.Ας πουμε η Bosch της Ανατολης

ΔημήτρηςΜ3
02-03-10, 18:53
οχι...τα μπεκ του 330 ειναι διαφορετικης χωρητικοτητας...

με μια custom μπεκιερα και μπεκ απο Μ3 δεν θα μπορουσε να κανει δουλεια
ο Van?

stratos
02-03-10, 22:06
Στράτο απο ESS μου απάντησαν ότι τα μπέκ που μου έχουν στείλει (και φοράω) είναι Bosch με κωδικό 0280150945
Eπίσης μου είπαν οτι είναι "high beam"
Φαντάζομαι ότι με βάση τον κωδικό αυτόν μπορείς να βρείς τα specs και να μάθεις ποιά είναι τα αμέσως «μεγαλύτερα» και ποιά τα specs τους.

Αναμένω νέα σου
Ευχαριστώ

Το mail θα φύγει αργά το βράδυ... σε 2 μέρες το πολύ θα απαντήσουν...

VanVIC
02-03-10, 22:08
Το mail θα φύγει αργά το βράδυ... σε 2 μέρες το πολύ θα απαντήσουν...

Thanks for your prompt reply !

yodas
04-03-10, 06:10
Κάτι άσχετο (sorry Van)...Στράτο θα αντιμετωπίσουμε και εμείς τα ίδια θέματα σε λίγο;

stratos
04-03-10, 11:41
Κάτι άσχετο (sorry Van)...Στράτο θα αντιμετωπίσουμε και εμείς τα ίδια θέματα σε λίγο;

Γιώργο δεν ξέρω... αν πάμε για τουρμπίνες πιθανόν να χρειαστούμε. Απλά πρέπει να δούμε την παροχή των δικών μας. Τώρα με προβλιμάτισες γιατί με τα μπέκ δεν φοβάμαι τόσο, όσο με την αντλία για τα δικά μας.


Βαγγέλη ακόμα περιμένω απάντηση απο τον Klaus Boebel...

VanVIC
04-03-10, 12:25
Αναμένω Στράτο, ευχαριστώ

stratos
08-03-10, 04:22
Την Τετάρτη θα έχω video conference με Γερμανία. Sorry, αλλά δεν γινόταν πιο νωρίς...

VanVIC
08-03-10, 19:36
Την Τετάρτη θα έχω video conference με Γερμανία. Sorry, αλλά δεν γινόταν πιο νωρίς...

Στράτο μίλησα με ESS και βρήκα άκρη.
Εδωσα ήδη παραγγελία για τα μπεκ του TS3.
Αρχισα σιγά-σιγά να "μαζευω τα υλικά" για το party...:thumbsup:

m-power_01
08-03-10, 19:52
Στράτο μίλησα με ESS και βρήκα άκρη.
Εδωσα ήδη παραγγελία για τα μπεκ του TS3.
Αρχισα σιγά-σιγά να "μαζευω τα υλικά" για το party...:thumbsup:

ωχ...ξεκινησαμε!

paganis
08-03-10, 19:57
Στράτο μίλησα με ESS και βρήκα άκρη.
Εδωσα ήδη παραγγελία για τα μπεκ του TS3.
Αρχισα σιγά-σιγά να "μαζευω τα υλικά" για το party...:thumbsup:

με το καλο ...να το δεις οπως το εχεις ονειρευτει!

VanVIC
08-03-10, 20:02
με το καλο ...να το δεις οπως το εχεις ονειρευτει!

samba dancing (:th_Laie_67-1:) για διασκέδαση και :warriorsmiley: για τους άπιστους...

Σιγά-σιγά...

paganis
08-03-10, 20:39
μολις συγκρινα τα χαρακτηριστικα ...των μπεκ που φορας με αυτα που μαλλον θα χρειαστω!! ειναι οτι πρεπει....αν δεις στο ποστ μου,θα καταλαβεις! οποτε αν ταιριαζουν απο πλευρα τοποθετησης...εχε με στα υποψην!! ευχαριστω....

VanVIC
07-04-10, 21:23
Ηρθαν τα μπεκ του TS3, τοποθετήθηκαν, άλλαξε κι η τροχαλία, έγινε και ο σχετικός επαναπρογραμματισμός και δείχνουν όλα καλά.

Λευτέρη να κάνω μερικά χλμ να βεβαιωθώ για το "καλώς έχει" με τα νέα μπέκ και μετά συζητάμε για αυτά που θες εσύ (αν τα πάρεις θα είσαι και τυχερός γιατί θα έχεις και 2 spare...)

deepBLUE
07-04-10, 21:46
Ηρθαν τα μπεκ του TS3, τοποθετήθηκαν, άλλαξε κι η τροχαλία, έγινε και ο σχετικός επαναπρογραμματισμός και δείχνουν όλα καλά.

Λευτέρη να κάνω μερικά χλμ να βεβαιωθώ για το "καλώς έχει" με τα νέα μπέκ και μετά συζητάμε για αυτά που θες εσύ (αν τα πάρεις θα είσαι και τυχερός γιατί θα έχεις και 2 spare...)

Nαι οκ αλλα για τα αποτελεσματα δε μας ειπες ...... :whistle::whistle:

NickE60
07-04-10, 22:11
Nαι οκ αλλα για τα αποτελεσματα δε μας ειπες ...... :whistle::whistle:

Εγώ έμαθα από αξιόπιστη πηγή αλλά δεν λέω, αν θέλει ας τα πει ο ίδιος :shok: :shok: :shok: :shok:

VanVIC
07-04-10, 22:21
Μπορώ να πώ ότι έγινε TS2++

NickE60
07-04-10, 23:36
μολις συγκρινα τα χαρακτηριστικα ...των μπεκ που φορας με αυτα που μαλλον θα χρειαστω!! ειναι οτι πρεπει....αν δεις στο ποστ μου,θα καταλαβεις! οποτε αν ταιριαζουν απο πλευρα τοποθετησης...εχε με στα υποψην!! ευχαριστω....


Ηρθαν τα μπεκ του TS3, τοποθετήθηκαν, άλλαξε κι η τροχαλία, έγινε και ο σχετικός επαναπρογραμματισμός και δείχνουν όλα καλά.

Λευτέρη να κάνω μερικά χλμ να βεβαιωθώ για το "καλώς έχει" με τα νέα μπέκ και μετά συζητάμε για αυτά που θες εσύ (αν τα πάρεις θα είσαι και τυχερός γιατί θα έχεις και 2 spare...)

Λευτέρη έχω κι εγώ μια 6αδα από 25αρι-28αρι. Αν πάρεις του Βαγγέλη και δεις ότι για οποιοδήποτε λόγο δεν σου κάνουν τα αλλάζουμε, δεν τα πουλάω, τα αλλάζω όμως με του 30ριού. Το λέω έτσι για να ξέρεις ότι έχεις και μια ακόμη επιλογή αν χρειαστείς λίγο μικρότερα thumb

paganis
08-04-10, 00:38
Ηρθαν τα μπεκ του TS3, τοποθετήθηκαν, άλλαξε κι η τροχαλία, έγινε και ο σχετικός επαναπρογραμματισμός και δείχνουν όλα καλά.

Λευτέρη να κάνω μερικά χλμ να βεβαιωθώ για το "καλώς έχει" με τα νέα μπέκ και μετά συζητάμε για αυτά που θες εσύ (αν τα πάρεις θα είσαι και τυχερός γιατί θα έχεις και 2 spare...)

καλοριζικα τα νεα μπαξιματα..ελπιζω να απεδωσαν τα αναμενομενα! τα μπεκ...πιστευω πως μου κανουν .οποτε αυριο στην συναντηση θα τα πουμε απο κοντα!

paganis
08-04-10, 00:40
Λευτέρη έχω κι εγώ μια 6αδα από 25αρι-28αρι. Αν πάρεις του Βαγγέλη και δεις ότι για οποιοδήποτε λόγο δεν σου κάνουν τα αλλάζουμε, δεν τα πουλάω, τα αλλάζω όμως με του 30ριού. Το λέω έτσι για να ξέρεις ότι έχεις και μια ακόμη επιλογή αν χρειαστείς λίγο μικρότερα thumb

ευχαριστω νικο...αλλα απο υπολογισμους μου τα μπεκ σου ειναι λιγο πολυ ιδιας παροχης με αυτα που ηδη εχω..(αν υπολογισεις πως εγω ειμαι 4κυλινδρος)...οποτε μαλλον του βαγγελη χρειαζομαι...

NickE60
08-04-10, 00:43
ευχαριστω νικο...αλλα απο υπολογισμους μου τα μπεκ σου ειναι λιγο πολυ ιδιας παροχης με αυτα που ηδη εχω..(αν υπολογισεις πως εγω ειμαι 4κυλινδρος)...οποτε μαλλον του βαγγελη χρειαζομαι...

OK αφού τα έχεις τσεκάρει thumb

skandalis447
08-04-10, 01:24
Το αμαξι του Βαγγελη απεδωσε παραπανω απο τα δικα μου αναμενομενα...Σε ροπη εφτασε το ΜΖ3 μου με κομπρεσσορα πριν τοσα χρονια...(γερασαμε πια...δεν θυμαμαι)απλα να πω οτι τα μπεκ απο μονα τους δεν κανουν τιποτα...σε συνδιασμο με καποια μικρη αυξηση της πιεσης ομως...:thumbsup: