PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαστικά για E89 Z4



Karizma Z4
24-09-12, 17:56
Οπως λεει και ο τιτλος του θεματος που ανοιγω,εφτασε ο καιρος για να αλλαξω τα λαστιχα στην Ζετουλα μου! :original:

Σαν αρχικη σκεψη ειναι να ξεφορτωθω τα Runflat και να μην τα ξαναβαλω ΠΟΤΕ μιας και το μονο που μπορουν να σου προσφερουν ειναι οτι δεν προκειται να σε "κρεμασουν" και να σε αφησουν σε ενδεχομενη "στραβη" στην μεση του πουθενα!
Κατα τα αλλα,αυτο που προσφερουν απλοχερα ειναι εντονο "σφυριγμα" στο ταξιδι,εντονο κοπανημα και τρανταγμα σε καθε ανωμαλια των ελληνικων δρομων και το κυριοτερο δεν ζεσταινονται σχεδον ποτε και δεν προσφερουν την απαραιτητη προσφυση για ενα σπορ αυτοκινητο!Συν το γεγονος οτι προκειται για ενα θεοβαρο ελαστικο που προσθετει κιλα στην μη αναρτωμενη μαζα του αυτοκινητου,κατι που δεν το θελω καθολου! thumb

Η πρωτη μου σκεψη,εχοντας πια μαθει την κατασταση στους ελληνικους δρομους,ηταν να βαλω στην ακρη τις εργοστασιακες 19αρες και να παω σε full σετ 18αρια ζαντολαστιχα με ζαντες της ADVAN,οι οποιες ειναι σιγουρο πως σε καποια φαση θα μπουν(ειτε σε 18αρες ειτε σε 19αρες),αλλα δεν θελω να δωσω ετσι αβιαστα χρηματα και κρατιεμαι,γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι!Ετσι θεωρω πως το αυτοκινητο θα κερδιζε και σε οδικη συμπεριφορα,ανεση και επιδοσεις,αλλα οπως προειπα το κοστος ειναι απαγορευτικο για αυτην την περιοδο!Ετσι καταληγω στο να κρατησω τα 19αρια και να αλλαξω ελαστικα και να αφησω τις ADVAN για το νεο ετος,σε διασταση 19inch ομως!

Το θεμα μου ομως ειναι τι ελαστικο να διαλεξω,ωστε να μου προσφερει ολα αυτα που ζηταω... :shok: Δηλαδη,να προσφερει ανεση,καλη ποιοτητα κυλισης του οχηματος χωρις ενοχλητικα σφυριγματα σε ταξιδι και το κυριοτερο να φτανει ευκολα σε θερμοκρασια αποδοσης και να μου δινει την μεγιστη προσφυση για καλυτερες επιδοσεις...Ζηταω πολλα ;;; :whistle:

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο ;;;Το κακο ειναι ο,τι οπου και να ρωτησεις θα σου πουν διαφορετικη γνωμη... :thumbsdown: Το ιδιο ελαστικο καποιος μπορει να το χαρακτηρισει ως θεικο,ενω καποιος αλλος ως επιλογη προς αποφυγη...!!!

Οποιαδηποτε προταση ειναι ευπροσδεκτη,ειδικα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια απο μια επιλογη που τον εχει αφησει παρα πολυ ικανοποιημενο!


Υ.Γ : Για την ιστορια το αυτοκινητο φοραει 225/35/19 στον μπροστινο αξονα και 255/30/19 στον πισω!Οπως ερχεται απο το εργοστασιο δηλαδη!Αν τα νουμερα διαφοροποιηθουν λιγο και βαλω π.χ 265/30/19 πισω θα αλλαξει σημαντικα το αυτοκινητο ;;;Θα επηρρεαστει καπως αρνητικα η συμπεριφορα και η σταθεροτητα του στον δρομο ;;;

Christos 330
24-09-12, 18:31
To πρωτο που μου ερχεται ειναι το conti 5 που για πισω ειναι τελειως διαφορετικη

σχεδιαση μιας και εχει διπλη ριγα . . .

Το δευτερο ειναι το dunlop sport maxx rt . . .

Και τριτο το pirelli p zero . . .

Οσον αφορα Michelin αρκετοι πελατες ειχαν ιδιαιτερα προβληματα με διαφορα βυζουνια

αρκετο τριξιμο σφυριγμα κτλ . . .

Βεβαια υπαρχουν και αρκετα φθηνοτερες λυσεις βλεπε falken Κτλ . . .

Το θεμα ειναι τι θες να βαλεις και μεχρι τι δυνανοτητες εχεις . . .


O καθε ενας απο εμας εχει μια αποψη απο το ελαστικο του θα ακουσεις πολλα . . .

πχ ενα διαστημα σε εναν φιλο με csl φορουμε απο μανα michelin cup τοποθετησαμε

toyo t1r που ηταν τοσο ενθουσιασμενος απο κρατημα και απο το θεμα του οτι

ζεσταινοτουσαν πολυ γρηγορα . . .

Αν δεν ηταν να το δωσει θα ξαναβαζαμε τα ιδια αλλα σαν μανα csl ξαναβαλαμε cup . . .


Να πω οτι το michelin cup με το michelin pilot sport 3 δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους !!!

kostas1.6
24-09-12, 18:32
(...) Το θεμα μου ομως ειναι τι ελαστικο να διαλεξω,ωστε να μου προσφερει ολα αυτα που ζηταω... :shok: Δηλαδη,να προσφερει ανεση,καλη ποιοτητα κυλισης του οχηματος χωρις ενοχλητικα σφυριγματα σε ταξιδι και το κυριοτερο να φτανει ευκολα σε θερμοκρασια αποδοσης και να μου δινει την μεγιστη προσφυση για καλυτερες επιδοσεις...Ζηταω πολλα ;;; :whistle:


Αυτά που ζητάς δεν είναι δύσκολο να τα βρείς. Υπάρχουν σε αρκετά μοντέλα (βλ. goodyear, conti, michellin). Το θέμα είναι ότι με μία τέτοια επιλογή θα θυσιάσεις το feedback του τιμονιού σου (η πολιτισμένη λειτουργία συνεπάγεται συνήθως πιο μαλακά πλαϊνά). Αν δεν έχεις πρόβλημα με αυτό το ζήτημα, κοίτα στις μάρκες που έγραψα παραπάνω. Εγώ έχω τώρα σε 18άρια τα ασυμετρικ 2 και είναι πολύ ωραία, ενώ δε νιώθω ιδιαίτερη αλλαγή στο τιμόνι (βέβαια δεν μπορώ να το συγκρίνω με τα πιρελι που φορούσα πριν, γιατί το φορούσα με 19άρια με διαφορετικά οφσετ, οπότε πολλές από τις αλλαγές που είδα μπορεί να μην οφείλοντασι αποκλειστικά στα λάστιχα).

stef
24-09-12, 18:43
Sport Contact 5 δαγκωτό!!!
Και εγώ τα έβγαλα τα runflat και ηρέμησα!

Harisp
24-09-12, 18:54
Υποθέτω δεν σκέφτεσαι σε semi ελαστικά...;;;

Γιατί εγώ θα τα έβαζα σε συνδυασμό με τις 18αρες advan και θα είχα πρόσφυση από στάση και σε στροφές από άλλο πλανήτη...

gnx
24-09-12, 18:56
Οπως λεει και ο τιτλος του θεματος που ανοιγω,εφτασε ο καιρος για να αλλαξω τα λαστιχα στην Ζετουλα μου! :original:

Σαν αρχικη σκεψη ειναι να ξεφορτωθω τα Runflat και να μην τα ξαναβαλω ΠΟΤΕ μιας και το μονο που μπορουν να σου προσφερουν ειναι οτι δεν προκειται να σε "κρεμασουν" και να σε αφησουν σε ενδεχομενη "στραβη" στην μεση του πουθενα!
Κατα τα αλλα,αυτο που προσφερουν απλοχερα ειναι εντονο "σφυριγμα" στο ταξιδι,εντονο κοπανημα και τρανταγμα σε καθε ανωμαλια των ελληνικων δρομων και το κυριοτερο δεν ζεσταινονται σχεδον ποτε και δεν προσφερουν την απαραιτητη προσφυση για ενα σπορ αυτοκινητο!Συν το γεγονος οτι προκειται για ενα θεοβαρο ελαστικο που προσθετει κιλα στην μη αναρτωμενη μαζα του αυτοκινητου,κατι που δεν το θελω καθολου! thumb

Η πρωτη μου σκεψη,εχοντας πια μαθει την κατασταση στους ελληνικους δρομους,ηταν να βαλω στην ακρη τις εργοστασιακες 19αρες και να παω σε full σετ 18αρια ζαντολαστιχα με ζαντες της ADVAN,οι οποιες ειναι σιγουρο πως σε καποια φαση θα μπουν(ειτε σε 18αρες ειτε σε 19αρες),αλλα δεν θελω να δωσω ετσι αβιαστα χρηματα και κρατιεμαι,γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι!Ετσι θεωρω πως το αυτοκινητο θα κερδιζε και σε οδικη συμπεριφορα,ανεση και επιδοσεις,αλλα οπως προειπα το κοστος ειναι απαγορευτικο για αυτην την περιοδο!Ετσι καταληγω στο να κρατησω τα 19αρια και να αλλαξω ελαστικα και να αφησω τις ADVAN για το νεο ετος,σε διασταση 19inch ομως!

Το θεμα μου ομως ειναι τι ελαστικο να διαλεξω,ωστε να μου προσφερει ολα αυτα που ζηταω... :shok: Δηλαδη,να προσφερει ανεση,καλη ποιοτητα κυλισης του οχηματος χωρις ενοχλητικα σφυριγματα σε ταξιδι και το κυριοτερο να φτανει ευκολα σε θερμοκρασια αποδοσης και να μου δινει την μεγιστη προσφυση για καλυτερες επιδοσεις...Ζηταω πολλα ;;; :whistle:

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο ;;;Το κακο ειναι ο,τι οπου και να ρωτησεις θα σου πουν διαφορετικη γνωμη... :thumbsdown: Το ιδιο ελαστικο καποιος μπορει να το χαρακτηρισει ως θεικο,ενω καποιος αλλος ως επιλογη προς αποφυγη...!!!

Οποιαδηποτε προταση ειναι ευπροσδεκτη,ειδικα αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια απο μια επιλογη που τον εχει αφησει παρα πολυ ικανοποιημενο!


Υ.Γ : Για την ιστορια το αυτοκινητο φοραει 225/35/19 στον μπροστινο αξονα και 255/30/19 στον πισω!Οπως ερχεται απο το εργοστασιο δηλαδη!Αν τα νουμερα διαφοροποιηθουν λιγο και βαλω π.χ 265/30/19 πισω θα αλλαξει σημαντικα το αυτοκινητο ;;;Θα επηρρεαστει καπως αρνητικα η συμπεριφορα και η σταθεροτητα του στον δρομο ;;;

265 πίσω θέλει ζάντα 9.5. Εσένα είναι 9, σωστά;

Vassilis ///M
24-09-12, 19:01
Για την ιστορια το αυτοκινητο φοραει 225/35/19 στον μπροστινο αξονα και 255/30/19 στον πισω!Οπως ερχεται απο το εργοστασιο δηλαδη

Τα συγκεκριμένα είναι Runflat????
Τι θα τα κάνεις???
Είναι τελειωμένα????

chief
24-09-12, 19:06
Δημητρη αν πας απο 255 σε 265 δεν θα δεις καμια ουσιαστικη διαφορά. Ομως καλυτερο ειναι το 265.
Σε 9αρα εγω στα track days βαζω 275 λάστιχο και δεν εχω κανενα θεμα.

Θα σου συστηνα το Hankook RS3.

Karizma Z4
24-09-12, 21:49
To πρωτο που μου ερχεται ειναι το conti 5 που για πισω ειναι τελειως διαφορετικη

σχεδιαση μιας και εχει διπλη ριγα . . .

Το δευτερο ειναι το dunlop sport maxx rt . . .

Και τριτο το pirelli p zero . . .

Οσον αφορα Michelin αρκετοι πελατες ειχαν ιδιαιτερα προβληματα με διαφορα βυζουνια

αρκετο τριξιμο σφυριγμα κτλ . . .

Βεβαια υπαρχουν και αρκετα φθηνοτερες λυσεις βλεπε falken Κτλ . . .

Το θεμα ειναι τι θες να βαλεις και μεχρι τι δυνανοτητες εχεις . . .


O καθε ενας απο εμας εχει μια αποψη απο το ελαστικο του θα ακουσεις πολλα . . .

πχ ενα διαστημα σε εναν φιλο με csl φορουμε απο μανα michelin cup τοποθετησαμε

toyo t1r που ηταν τοσο ενθουσιασμενος απο κρατημα και απο το θεμα του οτι

ζεσταινοτουσαν πολυ γρηγορα . . .

Αν δεν ηταν να το δωσει θα ξαναβαζαμε τα ιδια αλλα σαν μανα csl ξαναβαλαμε cup . . .


Να πω οτι το michelin cup με το michelin pilot sport 3 δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους !!!

Η αληθεια ειναι πως τα Michelin μου τα ειπαν για παραδειγμα προς αποφυγη γιατι το "σφυριγμα" ειναι εντονοτατο...Για τα Pirelli επισης μου ειπαν πως αργουν να ζεσταθουν σε σχεση με τα αλλα της κατηγοριας τους...

Επισης,μια σκεψη ηταν και τα R1r της Toyo,αλλα γι αυτα μου ειπαν πως με την χρηση κανουν κατι σαν "κρούστα" στην επιφανεια τους και προσδιδουν αρκετο σφυριγμα...Δεν ειχα δωσει βαση τι ειναι αυτη η "κρούστα" που μου ειπαν αλλα θα ρωτησω παλι και θα σας ενημερωσω τι εννοουσαν!

Karizma Z4
24-09-12, 21:54
Υποθέτω δεν σκέφτεσαι σε semi ελαστικά...;;;

Γιατί εγώ θα τα έβαζα σε συνδυασμό με τις 18αρες advan και θα είχα πρόσφυση από στάση και σε στροφές από άλλο πλανήτη...

Ποσο semi ρε Χαρη ομως ;;; :shok:

Σαν τα R1r ή σαν τα R888 ας πουμε ;;; Την δευτερη επιλογη την εχω σκεφτει μονο για να αγορασω μια 2αδα για να δω στο μελλον ποσο ειναι η καλυτερη επιδοση που μπορω να γραψω απο σταση στον δρομο...!!!Κοινως για κανενα πατημα απο σταση και τιποτα αλλο... :thumbsdown:

Karizma Z4
24-09-12, 21:57
265 πίσω θέλει ζάντα 9.5. Εσένα είναι 9, σωστά;

Αν δεν κανω λαθος ειναι 8,5,αλλα στο λεω με μια μικρη επιφυλαξη...

alexk
24-09-12, 22:00
Δεν έχω άποψη για πολλά ελαστικά, άλλωστε εσύ χρειάζεσαι πληροφορίες από κάποιον που τα έχει οδηγήσει στην Ελλάδα.

Καλό θα ήταν να δεις και πληροφορίες από κόσμο που έχει φορέσει στο δικό σου αυτοκίνητο.
Γιατί ένα ελαστικό μπορεί να δουλεύει καλά στο 530 αλλά όχι στο Ζ4.

Karizma Z4
24-09-12, 22:10
Τα συγκεκριμένα είναι Runflat????
Τι θα τα κάνεις???
Είναι τελειωμένα????

Ναι ειναι Runflat της Bridgestone!Τα μπροστινα εχουν 37000km και τα πισω γυρω στις 13000km!!!Τα πισω ειναι λιγο ταλαιπωρημενα,αλλα την κανουν την δουλεια τους γι αυτο που ειναι...

Karizma Z4
24-09-12, 22:13
Δεν έχω άποψη για πολλά ελαστικά, άλλωστε εσύ χρειάζεσαι πληροφορίες από κάποιον που τα έχει οδηγήσει στην Ελλάδα.

Καλό θα ήταν να δεις και πληροφορίες από κόσμο που έχει φορέσει στο δικό σου αυτοκίνητο.
Γιατί ένα ελαστικό μπορεί να δουλεύει καλά στο 530 αλλά όχι στο Ζ4.

Αυτο ειναι νομιζω ενα πολυ λεπτο και καιριο θεμα Αλεξη!!! thumb Αν και ποτε μου δεν καταλαβα πως γινεται αυτο και αλλαζει το ελαστικο συμπεριφορα απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο!

Νομιζω οτι καλο θα ηταν να αναζητησω και πληροφοριες απο το zpost.com thumb

Oλο και καποιος θα εχει ασχοληθει με το θεμα!!! :original:

alexk
24-09-12, 23:02
Αυτο ειναι νομιζω ενα πολυ λεπτο και καιριο θεμα Αλεξη!!! thumb Αν και ποτε μου δεν καταλαβα πως γινεται αυτο και αλλαζει το ελαστικο συμπεριφορα απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο!

Νομιζω οτι καλο θα ηταν να αναζητησω και πληροφοριες απο το zpost.com thumb

Oλο και καποιος θα εχει ασχοληθει με το θεμα!!! :original:

Φυσικά και παίζει ρόλο.
- Ένα Ζ4 έχει διαφορετικό βάρος από ένα 530 Ε60
- Ένα Ζ4 έχει διαφορετική γεωμετρία ανάρτησης

(χρησιμοποιώ το 530 σαν τυχαίο παράδειγμα).

Harisp
24-09-12, 23:28
Ποσο semi ρε Χαρη ομως ;;; :shok:

Σαν τα R1r ή σαν τα R888 ας πουμε ;;; Την δευτερη επιλογη την εχω σκεφτει μονο για να αγορασω μια 2αδα για να δω στο μελλον ποσο ειναι η καλυτερη επιδοση που μπορω να γραψω απο σταση στον δρομο...!!!Κοινως για κανενα πατημα απο σταση και τιποτα αλλο... :thumbsdown:

Bάλε αυτά... https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Potenza+RE-11

Μίλα με κάποιον που μπορεί να στα φέρει από έξω γιατί στην Ελλάδα δεν έρχονται επίσημα.

Μίλα με κανέναν κινέζο b16a από Ν.Μάκρη ή άλλα άτομα που φέρνουν λάστιχα από αμερική .

Τα λάστιχα σπέρνουν για την χρήση που τα θες και δεν είναι semi με την στενή έννοια του ορισμού. thumb

Karizma Z4
25-09-12, 00:00
Bάλε αυτά... https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Potenza+RE-11

Μίλα με κάποιον που μπορεί να στα φέρει από έξω γιατί στην Ελλάδα δεν έρχονται επίσημα.

Μίλα με κανέναν κινέζο b16a από Ν.Μάκρη ή άλλα άτομα που φέρνουν λάστιχα από αμερική .

Τα λάστιχα σπέρνουν για την χρήση που τα θες και δεν είναι semi με την στενή έννοια του ορισμού. thumb

Ο περισσοτερος κοσμος Χαρη λεει πως τα Bridgestone ειναι σκληρα και αργουν να ζεσταθουν!Αυτος ο τυπος εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο τα υπολοιπα ;;; Ειναι ισαξια ας πουμε με τα R1r της Toyo ;;; Μιλαμε για τετοια προσφυση και βεντουζαρισμα στον δρομο ;;;

Harisp
25-09-12, 00:09
Όλοι με n54 στην Αμερική χρησιμοποιούν αυτά ή τα Nittos.

Μετά πάνε σε μη street legal ελαστικά.

Γενικά έχω διαβάσει ότι είναι βεντούζα τα λάστιχα αυτά.

Billz4
25-09-12, 08:47
Εγω φίλε μου στο ζ4 ε85 έχω βάλει τα Goodyear f1 asymmetric2 και είδα μεγαλη διάφορα απο τα Michelin ps2 φυσικά όχι runflat!!!στα προτείνω γιατι το εψαξα πολυ το θέμα.

StratosZ4
25-09-12, 09:09
Όλοι με n54 στην Αμερική χρησιμοποιούν αυτά ή τα Nittos.

Μετά πάνε σε μη street legal ελαστικά.

Γενικά έχω διαβάσει ότι είναι βεντούζα τα λάστιχα αυτά.

To θεμα ειναι οτι υπαρχει διαφορα ποιοτητας στην ασφαλτοστρωση.

gnx
25-09-12, 09:26
Το RE-11 δεν το φέρνει η bridgestone.

Επίσης, τον τελευταίο καιρό δεν φέρνει κανείς τίποτα. Η Michelin για 18άρια ή και μεγαλύτερα τα φέρνει όλα αεροπορικώς πλέον σε 6 εργάσιμες.

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να δώ τί ζαντολάστιχα χρησιμοποιούν οι βελτιωτές του Ε89Ν54, όπως πχ schnitzer, τί άλλο, ξέρω γώ, kellerners και άλλοι, εφ'όσον έχεις και τόσο γρήγορο αμάξι.

Να προσέξεις το load factor γιατί το αμάξι έχει και τα κιλά του.

StratosZ4
25-09-12, 09:30
Παντως για μενα η καλυτερη λυση ειναι 18αρια με σεμι.
Ουτως η αλλως απο οσα λες το αμαξι δεν χρησιμοποιειται για ολες τις δουλειες ουτε κανεις τα απειρα χιλιομετρα.

Harisp
27-09-12, 17:50
Δημήτρη έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για αυτά τα λάστιχα https://www.federaltire.com/en/products_detail.php?products_detail_sn=5

Ζεσταίνονται εύκολα, κάνουν λιγότερο θόρυβο από R1R, έχουν σχετικά καλή τιμή και υπάρχουν στην Ελλάδα.

Τα φοράνε αρκετοί με s2000 στην Ελλάδα. Μέχρι και ο extreme στο μαύρο evo του τα φοράει.