PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα Μ3 Ε46.........



saulm3
27-02-10, 19:10
ζηταω βοηθεια παιδεια εχω φτασει στα ορια.μετα απο αλλαγη πολαπλασιαστων μπουζι,δυναμο,μαφ,καταλυτε ,εξακολουθει το ιδιο προβλημα,οταν το πιεζω τελικη 290 300 με κοβει εντελωσ τα γκαζια αναβει το check μεχρι να πεσουν οι στροφεσ 4000 κ μετα σβηνει το λαμπακι κ ολα καλα.δεν μπαινει safe modε απλα μολισ το τελικιασω με κοβει αναβει το τσεκ κ μολισ πεφτουν οι στροφεσ ολα καλα,τι φλασια τρωει το γα.......νο.μολισ ηρεμει ολα στρωνουν κ το τσεκ σβηνει.τι παιζει?
:warriorsmiley:

Vasilis
27-02-10, 19:13
φιλε μου ....καλως ηρθες....

βλεπω 1ο σου ποστ....κ αγανακτισμένος....!

σιγουρα θα βρεις τις απαντησεις που ζητας......ωστοσο προσωπικα δεν μπορω να σου δωσω καποια ιδεα....παρα να σου ευχηθω καλη διαμονη κ καλα ποσταρισματα...κ να βρεις γρηγορα την λυση του προβληματος σου....!

Monsta
27-02-10, 19:24
Καλώς ήρθες και από μένα.

Εφόσον σου ανάβει check engine, λογικά κάτι θα έχει καταγράψει ο εγκέφαλος.

Πήγες συνεργείο να το κοιτάξουν?

saulm3
27-02-10, 19:32
καλωσ σασ βρηκα παιδεια.το εβαλα στο διαγνωστικο κ μου βγαζει παυση αναφλεξεισ βλαβερη για καταλυτη σε 4 κυλινδρο κ 2η ρυθμοσ μετατροπησ καταλυτη υπερβαση οριακησ τινησ.να τονισω πωσ εχω αλλαξη καταλυτεσ σε 200κυψελεσ μαρκα hjs k oi λσενσορ μετρανε κανονικα βεβαιαοι 2 πισω εχουν μια μικρη καθυστερησει σ σχεση με τουσ 2 μπροστα.

NickE60
27-02-10, 19:46
Γεια σου κι από μένα! :welcome2:

Αν κρατήσεις την 4η ή 5η ψηλά 7000+ rpm σου παρουσιάζει το ίδιο σύμπτωμα ή όχι?

Είναι SMG ή χειροκίνητο?

skandalis447
27-02-10, 19:54
Καλησπερα απο τις Σερρες...Το γεγονος οτι σου αναβει τσεκ και σε κοβει στα 290-300 σημαινει οτι τουλαχιστον εχεις εξω τον κοφτη τελικης...(ισως και προγραμμα) Αν στο κανει εκει και μονο εκει,πιθανον ανεβαζεις μεγαλη θερμοκρασια καυσαεριων λογω του ανεβασμενου κοφτη τελικης και της παρατεταμενης περιοδου με τερμα γκαζι...Ειναιμια δικλειδα ασφαλειας του εγκεφαλου στε να μην διαλυθει το μοτερ σου απο την κρατημενη τελικη,σε νουμερα παραπανω απο τον κατασκευαστη...Αν παλι σου το κανει πριν την τελικη τοτε το ξανασυζηταμε...

makisM5
27-02-10, 19:58
ζηταω βοηθεια παιδεια εχω φτασει στα ορια.μετα απο αλλαγη πολαπλασιαστων μπουζι,δυναμο,μαφ,καταλυτε ,εξακολουθει το ιδιο προβλημα,οταν το πιεζω τελικη 290 300 με κοβει εντελωσ τα γκαζια αναβει το check μεχρι να πεσουν οι στροφεσ 4000 κ μετα σβηνει το λαμπακι κ ολα καλα.δεν μπαινει safe modε απλα μολισ το τελικιασω με κοβει αναβει το τσεκ κ μολισ πεφτουν οι στροφεσ ολα καλα,τι φλασια τρωει το γα.......νο.μολισ ηρεμει ολα στρωνουν κ το τσεκ σβηνει.τι παιζει?
:warriorsmiley:

ΚΑΛΟΣ ΗΡΘΕΣ!!! μια ΕΡΩΤΗΣΗ....μονο!!!!!! ειχε κοφτη στα 250 η 270???:shok:

saulm3
27-02-10, 20:08
το αυτοκινητο ειναι smg εχει προγραμμα εννοειται out κοφτη τελικησ οπου μαμα ειχε στα 270 κοντερ.οσο αναφορα τωρα ν με κοβει εκει λογω ασφαλειασ κτλ δεν νομιζω γιατι εδω κ 1/5 χρονο ηταν μια χαρα χωρισ να μ κοβει μετα απο ωρα τελικησ .μονο στην τελικη μ το κανει αυτο αν δεν το κυνηγησω τελικη δεν κανει τπτ.

saulm3
27-02-10, 20:18
μια μικρη αναφορα να κανω για το μ3 μ για να εχετε μια εικονα.το m3 ειναι μονελο 2004 smg 100000km φοραει εκεντροφορουσ σρικ,προγραμμα,συμπιεση,βο αν light,ολοσωμη εξατμιση magnaflow k καταλυτεσ hjs 200kυψελων κ φιλτρο μεσα στο μαμα free.αποτελεσμα 385hp k 38,7kpm.

Kostas_1
27-02-10, 20:21
Καλως ηρθες!!!! Αγριεμενο βλεπω το εργαλειο...

sierra
27-02-10, 23:43
:viannen_01:Καλώς όρισες και καλή διαμονή.Σου εύχομαι να βρείς την αιτία...:viannen_01:

NickE60
27-02-10, 23:45
το αυτοκινητο ειναι smg εχει προγραμμα εννοειται out κοφτη τελικησ οπου μαμα ειχε στα 270 κοντερ.οσο αναφορα τωρα ν με κοβει εκει λογω ασφαλειασ κτλ δεν νομιζω γιατι εδω κ 1/5 χρονο ηταν μια χαρα χωρισ να μ κοβει μετα απο ωρα τελικησ .μονο στην τελικη μ το κανει αυτο αν δεν το κυνηγησω τελικη δεν κανει τπτ.

Φίλτρο-αντλία βενζίνης έχεις τσεκάρει?? :think:

saulm3
28-02-10, 00:18
Φίλτρο-αντλία βενζίνης έχεις τσεκάρει?? :think:

τα χω τσεκαρει φιλε μου,ολα οκ το εχω τρεξει κ σε δυναμομετρο κ εχω δει το καυσιμο σε ποια νουμερα ειναι σε ολο το φασμα στροφων.

makisM5
28-02-10, 16:18
Φίλτρο-αντλία βενζίνης έχεις τσεκάρει?? :think:

Νικο ΚΑΤΑΛΑΒΑ το λογο που εκανες την ερωτηση αλλα σκεφτομαι με το προγραμμα του< αντικοφτη >>μην εχει σχεση???????

Stefanos_Cool
28-02-10, 17:10
ρίξε και μια ματιά στο 7 εδώ (https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Coupe/Europe/M3-S54/LHD/N/2004/february/browse/fuel_supply/fuel_pump_and_fuel_level_sensor/) , πολλοί μηχανικοί το υποτιμούν αλλά συνήθως ευθύνεται για τέτοιου είδους βλάβες ;)

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/st256-2.jpg


Καλώς ήρθες, καλή διαμονή!

saulm3
28-02-10, 18:35
αν ειχε προβλημα η αντλια η το φιλτρο πιστευω θα ειχε το ιδιο συμπτωμα κ στα χαμηλα.βεβαια θα τα κοιταξω αυριο κ αυτα ετσι για να μου φυγει η απορια.καποιο ζορι τρωει εκει στα ψηλα απο καυσιμα μαλλον με αποτελεσμα απο τουσ λ να με κοβει δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω.....

Stefanos_Cool
28-02-10, 18:45
αν ειχε προβλημα η αντλια η το φιλτρο πιστευω θα ειχε το ιδιο συμπτωμα κ στα χαμηλα.βεβαια θα τα κοιταξω αυριο κ αυτα ετσι για να μου φυγει η απορια.καποιο ζορι τρωει εκει στα ψηλα απο καυσιμα μαλλον με αποτελεσμα απο τουσ λ να με κοβει δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω.....

Στα ψηλά είναι τα φορτία και τα ζόρια, δεν έχεις να χάσεις κάτι να το τσεκάρεις.

Το έχω δει αρκετές φορές σε αυτοκίνητα φίλων.

E39COMP
28-02-10, 22:52
Θα ακουστει γελίο .... ΑΛΛΑ ετυχε να ειμαι μπροστα οταν " λυθηκε " παρόμοιο πρόβλημα σε γνωστό Μ3 που ειχε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες ενδείξεις και προβλήματα και τραβαγα τα μαλλιά μου οταν ειδα τι εφταιγε ....

Το παλικαρι με το Μ3 λοιπον που ειχε το πρόβλημα .... ΕΙΧΕ αλλα ελαστικα μπροστα .... ( Δεν εννοω αλλη διασταση καθως διαιρουμενα φορανε οι Μ ) ... ΑΛΛΗ μαρκα μπροστα .. ( Αν θυμαμαι καλα Michellιn ) και άλλη πίσω ( Continental ) .
To αυτοκινητο λοιπόν διαβαζε διαφορετικο πατημα ελαστικων και καπου εκει ψηλα που ειναι στα ακρα τα πραγματα διαβαζε διαφορετική ολισθηση και κρατηματα μπρος πίσω και εμπαινε σε safe mode μεχρι να κατεβουν οι στροφες και η ταχυτητα οπως περιγραφει και ο φίλος μας ....

Πες μου λοιπον αν φορας διαφορετικα ελαστικα και αν ναι .... Κατα 99% αυτο ειναι το πρόβλημα σου ...

Ο τυπος τωρα με το Μ3 ( cabrio και Β.Π ) μια βδομαδα μετα πηρε αμπαριζα εναν σκύλο και μαζι με το ψυγειο - προφυλακτηρα - φαναρι - στραβωμενη ζαντα , εσκασε και το λαστιχο και μεχρι η ζαντα να επισκευαστει εβαλε μια αλλη ιδια με αλλη μαρκα παλι λαστιχο ... Παλι το ιδιο προβλημα υπηρχε αλλα ευτυχως πλεον ξεραμε την λύση .

Ξερω ακουγεται γελίο ΑΛΛΑ ξαναλέω .... Αν δεν ημουν αμπροστα και το ακουγα ΔΕΝ θα το πιστευα ουτε εγω .

saulm3
01-03-10, 01:50
Θα ακουστει γελίο .... ΑΛΛΑ ετυχε να ειμαι μπροστα οταν " λυθηκε " παρόμοιο πρόβλημα σε γνωστό Μ3 που ειχε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες ενδείξεις και προβλήματα και τραβαγα τα μαλλιά μου οταν ειδα τι εφταιγε ....

Το παλικαρι με το Μ3 λοιπον που ειχε το πρόβλημα .... ΕΙΧΕ αλλα ελαστικα μπροστα .... ( Δεν εννοω αλλη διασταση καθως διαιρουμενα φορανε οι Μ ) ... ΑΛΛΗ μαρκα μπροστα .. ( Αν θυμαμαι καλα Michellιn ) και άλλη πίσω ( Continental ) .
To αυτοκινητο λοιπόν διαβαζε διαφορετικο πατημα ελαστικων και καπου εκει ψηλα που ειναι στα ακρα τα πραγματα διαβαζε διαφορετική ολισθηση και κρατηματα μπρος πίσω και εμπαινε σε safe mode μεχρι να κατεβουν οι στροφες και η ταχυτητα οπως περιγραφει και ο φίλος μας ....

Πες μου λοιπον αν φορας διαφορετικα ελαστικα και αν ναι .... Κατα 99% αυτο ειναι το πρόβλημα σου ...

Ο τυπος τωρα με το Μ3 ( cabrio και Β.Π ) μια βδομαδα μετα πηρε αμπαριζα εναν σκύλο και μαζι με το ψυγειο - προφυλακτηρα - φαναρι - στραβωμενη ζαντα , εσκασε και το λαστιχο και μεχρι η ζαντα να επισκευαστει εβαλε μια αλλη ιδια με αλλη μαρκα παλι λαστιχο ... Παλι το ιδιο προβλημα υπηρχε αλλα ευτυχως πλεον ξεραμε την λύση .

Ξερω ακουγεται γελίο ΑΛΛΑ ξαναλέω .... Αν δεν ημουν αμπροστα και το ακουγα ΔΕΝ θα το πιστευα ουτε εγω .

δεν αμφιβαλω καθολου φιλε μου για το περιστατικο αυτο γιατι το μ3 εχει ''εγκεφαλικα'' μεγαλη δυνατοτητα ασφαλειασ για καθε ηλεκτρονικο κυκλωμα.ομωσ στην περιπτωση μου εχω ζαντεσ κ ελαστικα ακριβωσ την μαμα διασταση κ μαρκα ελαστικων.mishelin προσ πισω.βεβαια μερικεσ φορεσ μου αναβει η κοκκινη ενδειξει στο καντραν κ το σβηνω κρατωντασ το παρατεταμενα το κουμπι.

E39COMP
01-03-10, 08:25
Δεν ειπα οτι αποκλειστικα ειναι αυτο . Απλα υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο παντως και απλα το αναφερω για να ειναι γνωστο ...Ισως σε καποιον φανει χρησιμο καποια στιγμη .

Ισως ομως αφου περιγραφεις και αυτο το θεμα να εχει φαγωθει κανενα λαστιχο αρκετα και να θελει αλλαγη ?
Δεν χανεις τιποτα να κανεις ενα τσεκ και σ'αυτο .

Οπως και να εχει ευχομαι καλα και συντομα ξεμπερδεματα αδελφε .
Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω παραπάνω .

bomer
01-03-10, 10:23
ζηταω βοηθεια παιδεια εχω φτασει στα ορια.μετα απο αλλαγη πολαπλασιαστων μπουζι,δυναμο,μαφ,καταλυτε ,εξακολουθει το ιδιο προβλημα,οταν το πιεζω τελικη 290 300 με κοβει εντελωσ τα γκαζια αναβει το check μεχρι να πεσουν οι στροφεσ 4000 κ μετα σβηνει το λαμπακι κ ολα καλα.δεν μπαινει safe modε απλα μολισ το τελικιασω με κοβει αναβει το τσεκ κ μολισ πεφτουν οι στροφεσ ολα καλα,τι φλασια τρωει το γα.......νο.μολισ ηρεμει ολα στρωνουν κ το τσεκ σβηνει.τι παιζει?
:warriorsmiley:




1. τι εχεις κανει στο αμαξι απο βελτιωση?
2. πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε επισημο διαγνωστικο του δικτυου bmw και το διαβαζουν.
3. κοιτα καλωδιωση του vanos.
4.πιθανη αναγκη αλλαγης του vanos
5.μην νομισεις ποτε! οτι σβηνοντας και βγαζοντας κλειδι εσβησε η βλαβη.
(το λαμπακι σβηνει, η βλαβη μενει στο ecu)
επισης με τα διαγνωστικα των ανεπισημων bmw-συνεργειων δεν μπορουν να διαβαστουν σωστα οι βλαβες και οι μηχανικοι ψαχνουν απεγνωσμενα αλλου...

Stamatis
01-03-10, 10:44
Να πω τη μαλκια μου;

Σε παρομοιο περιστατικο σε αμαξι αλλης μαρκας εφταιγε η ασφαλεια του καπω.
Ο αερας σηκωνε το καπω και ενας αισθητηρας νομιζε οτι ειχε απασφαλισει.
Δεν ξερω αν η bmw εχει τετοιο αισθητητα αλλα αυτο εφταιγε. Το προβλημα διορθωθηκε με σφιξιμο στον αφαλο του καπω.
Μλκια μπορει να ειπα, αλλα απο τα κουλα μερικες φορες βγαινει ακρη.

bmw
01-03-10, 11:05
Το βάνος τι σχέση έχει ??? ... ο άνθρωπος λεει ότι μπαίνει προσωρινά σε safe mode μετά τα 290 !!! ... το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο Σκαντάλιας

saulm3
01-03-10, 14:31
το αμαξι παιδεσ μηχανικα δουλευει αψογα τι βανοσ κτλ?το τρεχω δυναμομετρο με ελεγχο λαμδα κ απο δυναμη κ μειγμα ειναι τελειο.ομωσ πανω στο δυναμομετρο δεν τρεχει ωρα δεν τρωει τοσο ζορι μ σχεση οταν το κηνυγαω τελικη εκει τρωει τρελεσ θερμοκρασιεσ κ ποτε δεν ειχα προβλημα πριν απο προγραμμα κα.το διαγνωστικο ειναι bmw παρεπιπτοντωσ κ βγαζει τισ βλαβεσ που προανεφερα.