PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη μπαταριας κλειδιου ρομβος!



Dermatis
23-09-12, 18:57
Ειναι πολυσυζητημενο θεμα με πολλα βιντεο και diy αλλα εγω δεν βρηκα κατι ενημερωτικο επι ελληνικου ιστοτοπου και ετσι θα φτιαξω ενα να υπαρχει!
Λοιπον............
Αρχικα επειδη διαβασα και μια συζητηση εδω στο φορουμ για το αν ειναι κουμποτα ή φιξ τα κλειδια της bmw, οφειλω να πως πως εξαρταται εχω δει και κουμποτα και κολλημενα. Αυτο που θα βαλω εγω ειναι απο μια 5αρα ενος φιλου το οποιο μου εβγαλε την ψυχη μεχρι να το ανοιξω ολοκληρο χειρουργειο τελικα δεν ηταν κουμποτο.......αλλα και να ηταν ειπα δεν γ@μ.......τ@ι και το κοψα:whistle::hystericalbs1:

Dermatis
23-09-12, 19:04
Χρειαστηκα προφανως το κλειδι, κοπιδι, μαχαιρι, dremel, μια μπαταρια κοστους 60 λεπτα ( Vl-2020) και υπομονη!


https://imageshack.us/a/img11/7499/dsc00311oi.jpg

Αρχικα κοβουμε αν ειναι κολλημενο το κλειδι ή το ξεκουμπονουμε με προσοχη......εγω χαραξα τη σχισμη με το κοπιδι και υστερα τη μεγαλωσα με το μαχαιρι και επειτα εβαλα το ντρεμελ με πολυ λεπτο δισκο και χαμηλες στροφες και το εκοψα ( tip: οσο το ανοιγα ειχα βαλει μονωτικη γυρω απο το κλειδι για μην το τραυματισω!)

Dermatis
23-09-12, 19:06
Αφου το ανοιξουμε εχουμε στα χερια μας τα παρακατω.............


https://imageshack.us/a/img823/108/dsc00313lq.jpg



https://imageshack.us/a/img7/7627/dsc00312oj.jpg



https://imageshack.us/a/img600/3414/dsc00314q.jpg

Dermatis
23-09-12, 19:09
Απο το πισω μερος της πλακετας...........


https://imageshack.us/a/img836/5118/dsc00315px.jpg

βγαζουμε την παλια μπαταρια με ενα κοπιδακι (την ξεκολαμε απο τις βασεις της)

μετα με το κολλητηρι αφερουμε και τις βασεις .........


https://imageshack.us/a/img560/926/dsc00316n.jpg

Dermatis
23-09-12, 19:16
Μετα παιρνουμε τη καινουρια μπαταρια με ετοιμες βασεις κολλημενες που δυστηχως δεν ταιριαζαν με το κλειδι αλλα οκ τις τροποποιουμε! (Πληροφοριακα υπαρχει στο ebay μπαταρια με βασεις ειδικα για αυτο το κλειδι αλλα κανει 6 δολλαρια νομιζω και δεν αξιζει κατ΄εμενα να κανεις παραγγελια μια μπαταρια .............πιο πολλα θα ΄ναι τα μεταφορικα στο τελος)


https://imageshack.us/a/img600/524/dsc00317kb.jpg


https://imageshack.us/a/img338/8998/dsc00318kq.jpg

Dermatis
23-09-12, 19:20
Ο θετικος πολος ειναι το επανω μερος και ο αρνητικος το κατω ..........αν και εχει ενδειξη επανω η μπαταρια!
Κολλαμε στην υποδοχη της βασης του θετικου πολου ενα καλωδιακι ......


https://imageshack.us/a/img217/2019/dsc00319wl.jpg

....μετα κολλαμε την μπαταρια μονο στην βαση του αρνητικου πολου πανω στην πλακετα ....... και κολλαμε το καλωδιακι επανω στην βαση του θετικου την οποια κοβουμε λιγο γιατι περισευει!

https://imageshack.us/a/img594/6545/dsc00320pp.jpg

Dermatis
23-09-12, 19:23
..........αυτο ητανε ......ετοιμο !

https://imageshack.us/a/img580/8360/dsc00321qi.jpg

βαζουμε την πλακετα παλι μεσα στο καβουκι και κλεινουμε κολλα!
Προγρμματιζουμε το κλειδι και ολα καλα!
Ελπιζω να βοηθησα γιατι τα 280 που ζητα η αντιπροσωπια για καινουριο ειναι αρκετα και κατα τη γνωμη μου παραλογα! Αφου καλιστα θα μπορουσε να αναλαμβανει την αλλαγη μπαταριας!

Dermatis
23-09-12, 20:00
Aαααα αυτο που ξεχασα ειναι οτι πριν κλεισουμε τριβουμε λιγο τις ακρες του πλαστικου που κοψαμε για να γινουν εντελως λειες και μετα κολλαμε!
Τελος στην χαραμαδα που μενει εβαλα με πολυ προσοχη μαυρη σιλικονη για να αδιαβροχοποιηθη οπως πριν αλλα εχει και τελειο αποτελεσμα αφου ειναι ομοιομορφο!

trueno
24-09-12, 17:18
Μπράβο!!
Μια ερώτηση ...Η μπαταρία αυτή είναι επαναφορτιζόμενη? Ρωτάω γιατί στο Χ3 μου το μανιουαλ λέει ότι κάθε φορά που β'αζεις το κλειδι στη μίζα φορτίζεται και η μπαταρια του κλειδιου.

BILL007
24-09-12, 17:39
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thnx::thnx::thnx::t hnx:

Dermatis
24-09-12, 18:11
Μπράβο!!
Μια ερώτηση ...Η μπαταρία αυτή είναι επαναφορτιζόμενη? Ρωτάω γιατί στο Χ3 μου το μανιουαλ λέει ότι κάθε φορά που β'αζεις το κλειδι στη μίζα φορτίζεται και η μπαταρια του κλειδιου.
Ναι φιλε η μπαταρια ειναι επαναφοερτιζομενη!

Dermatis
24-09-12, 18:14
Λογικα την ιδια φιλοσσοφια πρεπει να εχουν τα κλειδια μεχρι και το 2004 μετα τα αλλα που ειναι σαν καρτα δεν ξερω!

sierra
05-01-13, 15:51
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σήμερα πήρα μια μπαταρία για να αλλάξω την μπαταρία του κλειδιού μου και ενώ έδωσα τα στοιχεία: VL 2020 3V PANASONIC η πωλήτρια μου έδωσε μπαταρία με στοιχεία: ML 2020 3V PANASONIC και εκεί δεν την κοίταξα και την είδα όταν πήγα σπίτι και την πρόσεξα γιατί είχε διαφορετικό χρώμα το πλαστικό γύρο γύρο. Έτσι άρχισα να ψάχνω τις διαφορές που μπορεί να έχουν και είδα δύο αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν και άν έχουν σημασία. Τις βάζω παρακάτω και όποιος ξέρει ας μου πει να την βάλω στο κλειδί μου ή όχι. Χρήστο πες μια και έχεις αλλάξει αρκετές ή και που να πάω να πάρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ML2020
Όροι και Προϋποθέσεις Όροι και Προϋποθέσεις

προσδιορισμός
Χαρακτηριστικά απόδοσης Στοιχείο
Ονομαστική Τάση 3 (V)
Ονομαστική Χωρητικότητα 45 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,12 (mA)
Διάμετρος 20 (χιλιοστά)
Πάχος -
Ύψος 2 (χιλιοστά)
Approx.Weight 2.2 (ζ)
JIS -
IEC -
Θερμοκρασία λειτουργίας (βαθμός Γ) -20 - 60



VL2020
Όροι και Προϋποθέσεις Όροι και Προϋποθέσεις

προσδιορισμός
Χαρακτηριστικά απόδοσης Στοιχείο
Ονομαστική Τάση 3 (V)
Ονομαστική Χωρητικότητα 20 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,07 (mA)
Διάμετρος 20 (χιλιοστά)
Πάχος -
Ύψος 2 (χιλιοστά)
Approx.Weight 2.2 (ζ)
JIS -
IEC -
Θερμοκρασία λειτουργίας (βαθμός Γ) -20 - 60

tokiko
05-01-13, 16:48
ML2020

Ονομαστική Χωρητικότητα 45 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,12 (mA)

VL2020

Ονομαστική Χωρητικότητα 20 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,07 (mA)

Όπως τα βλέπεις, η καινούργια μπαταρία μετά από μια φόρτιση κρατάει περισσότερο από την παλιά.
Στα τηλεκατευθυνόμενα χρησιμοποιούμε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με όσο το δυνατόν περισσότερα mAh!!

Χρίστος
06-01-13, 21:38
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Σήμερα πήρα μια μπαταρία για να αλλάξω την μπαταρία του κλειδιού μου και ενώ έδωσα τα στοιχεία: VL 2020 3V PANASONIC η πωλήτρια μου έδωσε μπαταρία με στοιχεία: ML 2020 3V PANASONIC και εκεί δεν την κοίταξα και την είδα όταν πήγα σπίτι και την πρόσεξα γιατί είχε διαφορετικό χρώμα το πλαστικό γύρο γύρο. Έτσι άρχισα να ψάχνω τις διαφορές που μπορεί να έχουν και είδα δύο αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν και άν έχουν σημασία. Τις βάζω παρακάτω και όποιος ξέρει ας μου πει να την βάλω στο κλειδί μου ή όχι. Χρήστο πες μια και έχεις αλλάξει αρκετές ή και που να πάω να πάρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ML2020
Όροι και Προϋποθέσεις Όροι και Προϋποθέσεις

προσδιορισμός
Χαρακτηριστικά απόδοσης Στοιχείο
Ονομαστική Τάση 3 (V)
Ονομαστική Χωρητικότητα 45 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,12 (mA)
Διάμετρος 20 (χιλιοστά)
Πάχος -
Ύψος 2 (χιλιοστά)
Approx.Weight 2.2 (ζ)
JIS -
IEC -
Θερμοκρασία λειτουργίας (βαθμός Γ) -20 - 60



VL2020
Όροι και Προϋποθέσεις Όροι και Προϋποθέσεις

προσδιορισμός
Χαρακτηριστικά απόδοσης Στοιχείο
Ονομαστική Τάση 3 (V)
Ονομαστική Χωρητικότητα 20 (mAh)
Συνεχής StandardDrain 0,07 (mA)
Διάμετρος 20 (χιλιοστά)
Πάχος -
Ύψος 2 (χιλιοστά)
Approx.Weight 2.2 (ζ)
JIS -
IEC -
Θερμοκρασία λειτουργίας (βαθμός Γ) -20 - 60
περισσοτερα αμπερωρια βλεπω που ειναι καλυτερο σιγουρα με λιγο παραπανω standard drain που ομως και παλι ειναι λιγο καλυτερη αυτη που πηρες στα σημεια.

Δε νομιζω να εχεις προβλημα, αντιθετως, νομιζω οτι θα κρατησει περισσοτερο.
ηλεκτρονικος φυσικα δεν ειμαι.

Ισως πω και μπουρδα αλλα νομιζω με περισσοτερα αμπερ θα σου βελτιωσει και την ακτινα δρασης σου. Θα πιανει δλδ το πατημα απο πιο μεγαλη αποσταση.

sierra
06-01-13, 21:50
Όπως τα βλέπεις, η καινούργια μπαταρία μετά από μια φόρτιση κρατάει περισσότερο από την παλιά.
Στα τηλεκατευθυνόμενα χρησιμοποιούμε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες με όσο το δυνατόν περισσότερα mAh!!



περισσοτερα αμπερωρια βλεπω που ειναι καλυτερο σιγουρα με λιγο παραπανω standard drain που ομως και παλι ειναι λιγο καλυτερη αυτη που πηρες στα σημεια.

Δε νομιζω να εχεις προβλημα, αντιθετως, νομιζω οτι θα κρατησει περισσοτερο.
ηλεκτρονικος φυσικα δεν ειμαι.

Ισως πω και μπουρδα αλλα νομιζω με περισσοτερα αμπερ θα σου βελτιωσει και την ακτινα δρασης σου. Θα πιανει δλδ το πατημα απο πιο μεγαλη αποσταση.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Οπότε αύριο την αλλάζω και τα λέμε....

sierra
13-01-13, 15:25
Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά άλλαξα την μπαταρία αλλά δεν δουλεύει δηλαδή δεν κλειδώνει -ξεκλειδώνει ούτε προγραμματίζετε. Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; :thanks:

Kostas_1
13-01-13, 15:55
Μπορει να βαλει μπρος τον κινητηρα?

Αν ναι ειναι θεμα προγραμματισμου. Ξαναπροσπαθησε, το ειχα παθει κι γω και φτιαξε μετα

tokiko
13-01-13, 16:13
Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά άλλαξα την μπαταρία αλλά δεν δουλεύει δηλαδή δεν κλειδώνει -ξεκλειδώνει ούτε προγραμματίζετε. Μήπως έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; :thanks:

Υπάρχει περίπτωση να έπιασες γυμνή τη μπαταρία ?
Αν ναι παίζει να τη βραχυκύκλωσες.

sierra
13-01-13, 18:19
Μπορει να βαλει μπρος τον κινητηρα?

Αν ναι ειναι θεμα προγραμματισμου. Ξαναπροσπαθησε, το ειχα παθει κι γω και φτιαξε μετα

Εμπρός τον βάζω τον κινητήρα μόνο που δεν κλειδώνει ξεκλειδώνει. Θα δοκιμάσω πάλι για πρόγραμμα...



Υπάρχει περίπτωση να έπιασες γυμνή τη μπαταρία ?
Αν ναι παίζει να τη βραχυκύκλωσες.

Όχι την έπιανα από το πλαστικό δακτύλιο που έχει...

gyiama
13-01-13, 18:29
δεν υπαρχει θεμα οπως και να την επιασες. αν την εβαλες με σωστη πολικοτητα δεν εκαψες κανενα κυκλωμα με το κολλητηρι σου και αν παιρνει μπρος τοτε μπορει απλα να μη κανεις σωστα τον προγραμματισμο του κλειδιου. εχει 3 τροπους προγραμματισμου και δεν δουλευουν ολοι σε ολα τα αυτοκινητα. υπαρχουν εδω μεσα οι τροποι ψαξε λιγο να τους βρεις

tokiko
13-01-13, 18:57
δεν υπαρχει θεμα οπως και να την επιασες.

Και μένα δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά πολλοί αναφέρουν πως αυτές οι μπαταρίες βραχυκυκλώνουν με αυτόν τον τρόπο.

sierra
13-01-13, 18:58
Ναι τους έχω. Το άλλο κλειδί προγραμματίζετε αυτό όχι γιαυτό του άλλαξα μπαταρία μήπως είχε τελειώσει...

gyiama
13-01-13, 19:42
δοκιμασε με διαγνωστικο να το προγραμματισετε εκτος οπως σου ειπα αν εκαψες τπτ με το κολλητηρι οταν κολλησες την μπαταρια

sierra
13-01-13, 19:53
Θα τα δοκιμάσω και θα δω. Αν έχει καεί κάτι φτιάχνετε ξέρεις;

gyiama
13-01-13, 21:20
αν εχει καει κατι απλα θα καψεις 180ε για να το αντικαταστησεις!!!εκτος ΑΝ το immobiliser σου ειναι σε ξεχωριστο τσιπακι και αγορασεις ενα κλειδι μεταχειρισμενο,το κοψεις παρεις την πλακετα τηλεχειρισμου απο μεσα και την βαλεις στο δικο σου και το προγραμματισεις να δουλευει με το δικο σου κελιδωμα! ολα αυτα ΑΝ εχεις ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ τσιπακι immobiiser

sierra
13-01-13, 23:43
Πάνο εμένα είναι έτσι, το τσιπάκι είναι εκεί που αρχίζει το κλειδί;

gyiama
14-01-13, 00:16
οχι το τσιπακι δεν ειναι αυτο που εχεις σημαδεψει ειναι πανω στο κλειδι σου. αν ειναι ξεχωριστο ειναι ακριβως οπως της φωτογραφιας που ανεβασα.την κολληση και την αποκολληση της μπαταριας την εκανες εσυ?δεν μου πολυαρεσουν οι κολλησεις που βλεπω. το κυριοτερο στην αποκολληση αν δεν ειχες τρομπα αναρροφησης παιζει να εκανες ζημια σε αγωγο. δοκιμασε λιγο τις κολλησεις να τις φτιαξεις και τσεκαρε μηπως εχεις κοψει καποιον αγωγο γυρω γυρω.επισης δοκιμασε να βαλεις το κλειδι πανω στο αμαξι και να το κυκλοφορισεις λιγο μηπως και φορτισει η μπαταρια. αν εχεις πολυμετρο μετρησε την και δες αν εχει σωστη ταση.

υγ υπαρχει και σεναριο να εκαψες το κυκλωμα λογο στατικου ηλεκτρισμου απ το κολλητηρι σου που δεν εχει καλη γειωση

sierra
14-01-13, 00:25
Το τσιπάκι είναι επάνω στην πλακέτα εννοής; Η μπαταρία δείχνει 2,95 v. Οι κολλήσεις φαίνονται έτσι γιατί είχα κολλήσει δύο καλώδια και είχα βάλει την καινούργια πριν βγάλω την παλιά. Δεν νομίζω να φορτίζει η μπαταρία επάνω στον διακόπτη, εφόσον δεν έχει καμιά επαφή...

gyiama
14-01-13, 00:40
η μπαταρια του κλειδιου φορτιζει απ τον διακοπτη του αυτοκινητου επαγωγικα.ναι ειναι κολλημενο πανω στην πλακετα σου το τσιπακι. δοκιμασε ξανα τις κολλησεις σου αυτο που σου ειπα μηπως εκοψες τπτ. μηπως εκανες κανενα βραχυκυκλωμα πουθενα δλδ σκεπασες κανα 2 επαφες με καλαι?εχεις τρομπα απορροφησης να καθαρισεις τις κολλησεις σου και να τις ξανακανεις?με τι κολλητηρι κολλας?

sierra
14-01-13, 00:50
Έχω τρόμπα απορρόφησης. Θα το κοιτάξω αύριο. Με λεπτή μύτη. Όταν λες επαγωγικά τι εννοής; Δεν πρέπει νά εχει δύο πόλους (+,-) για να φορτίση;

sierra
14-01-13, 08:58
Καλημέρα. Την ξεκόλλησα τα καθάρισα και την ξανακόλλησα αλλά τίποτα...

Dermatis
14-01-13, 16:20
Τωρα πηρα χαμπαρι το θεμα.......
Λοιπον εφοσον το ελεγξες για λαθος κολησεις......θα παρεις ενα πολυμετρο και θα δεις τασεις ετσι ωστε να δεις αν ολα λειτουργουν κανονικα και δεν εχει καει τιποτα......Επισης εφοσον παιρνει μπρος με το κλειδι βαλε το και ας το λιγο με ανοιχτο τον κινητηρα μπας και βραχυκυκλωσε στιγμιαια η μπαταρια και αδειασε!

sierra
14-01-13, 20:03
Μπα δεν γίνετε τίποτα. Έβαλα και καινούργια μπαταρία, αλλά τίποτα... Δεν ξέρω έχω μπλοκάρει...

Dermatis
14-01-13, 20:06
Μπα δεν γίνετε τίποτα. Έβαλα και καινούργια μπαταρία, αλλά τίποτα... Δεν ξέρω έχω μπλοκάρει...
Εαν νομιζεις οτι εχεις προσπαθησει τα παντα πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο! Αν εισαι κοντα στον Αγιο Δημητριο μπορω να σου προτεινω

sierra
14-01-13, 20:16
Εαν νομιζεις οτι εχεις προσπαθησει τα παντα πηγαινε σε ενα ηλεκτρονικο! Αν εισαι κοντα στον Αγιο Δημητριο μπορω να σου προτεινω

Ασχολείτε με τέτοια κλειδιά; Ηλιούπολη μένω. Για πες...thumb

Dermatis
14-01-13, 20:20
Mε τετοια κλειδια συγκεκριμενα οχι ......αλλα ειναι πολυ γατα θα το βρει οτι και αν παιζει! Σου στελνω πμ

sierra
14-01-13, 20:23
Mε τετοια κλειδια συγκεκριμενα οχι ......αλλα ειναι πολυ γατα θα το βρει οτι και αν παιζει! Σου στελνω πμ

Ευχαριστώ...thumb

sierra
26-02-13, 22:02
Λοιπόν να σας πω νεώτερα. Και το δεύτερο κλειδί σταμάτησε να λειτουργεί (τα κουμπιά του). Σύφωνα με αυτό δεν νομίζω να φταίνε τα κλειδιά δηλαδή να έμειναν και τα δύο μαζί από μπαταρία. Πήγα στην Athens car και μου είπαν ότι είναι η πλακέτα GMV (5) και στον Σπανό μου είπαν ότι πρέπει να το βάλουν μέσα για έλεγχο (ξέρει κανένας πόσο πάει ο έλεγχος). Έτσι σκέφτομαι αύριο να αναλάβω να βγάλω την μονάδα και να δω τι θα κάνω... thumb

gyiama
26-02-13, 22:15
ναι υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει η gm η οποια ειναι υπευθυνη και για το κλειδωμα. δυστυχως και να την βγαλεις δεν γινεται τπτ. πας παιρνεις μια μεταχειρισμενη(στο 100ρικο παιζουν αλλιως 350 καινουρια) την βαζεις και τελος. αλλα για να εισαι σιγουρος οτι χαλασε πρεπει να μπει στο διαγνωστικο

sierra
26-02-13, 22:37
ναι υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει η gm η οποια ειναι υπευθυνη και για το κλειδωμα. δυστυχως και να την βγαλεις δεν γινεται τπτ. πας παιρνεις μια μεταχειρισμενη(στο 100ρικο παιζουν αλλιως 350 καινουρια) την βαζεις και τελος. αλλα για να εισαι σιγουρος οτι χαλασε πρεπει να μπει στο διαγνωστικο

Το διαγνωστικό θα δείξει; Έχει κανένας από εμάς διαγνωστικό; Μεταχειρισμένη την βρίσκω 150¤...

gyiama
26-02-13, 22:58
Το διαγνωστικό θα δείξει; Έχει κανένας από εμάς διαγνωστικό; Μεταχειρισμένη την βρίσκω 150¤...

ναι θα δειξει στο διαγνωστικο. μη κοιτας μονο στο ιντερνετ ρωτησε σε μαγαζι με ανταλλακτικα και αυτη που θα ρωτησεισ να του πεις να ειναι η hi και οχι η low τα κουπε εχουνε hi μοναδα

sierra
26-02-13, 23:05
Πάνο δεν κοιτάω ίντερνετ. Στην Athens cars μου είπαν μεταχειρισμένη 150. Και τις ξεχωρίζουν άν έχει οροφή ή όχι. Δεν έψαξα αλλού. Hi λέγετε; Είπα να την βγάλω και να πάω να βρώ... thumb

sierra
26-02-13, 23:18
Αυτό λες :
https://www.ebay.com/itm/02-05-BMW-M3-E46-3-SERIES-GM-General-Control-GM5-HIGH-Module-LIGHT-ECU-OEM-/181090175689?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2a29d0cac9&vxp=mtr

gyiama
26-02-13, 23:46
σορι απ την βιασυνη μου το εγραψα hi ενω ειναι high. αν ρωτησεις μαγαζι με μεταχειρισμενα εχουν κοντα στο 100ρικο δεν ξερω την athens cars και γενικα δεν ξερω μαγαζια στην αθηνα απλα ρωτα και αλλου. δεν εχει διαφορα αν εχει οροφη η οχι αλλα εχει διαφορα αν εχει 2 η 4 ηλεκρτικα παραθυρα(τα κουπε εχουν 4 ηλεκτρικα παραθυρα) οποτε εσυ χρειαζεσαι την high

gyiama
26-02-13, 23:46
Αυτό λες :
https://www.ebay.com/itm/02-05-BMW-M3-E46-3-SERIES-GM-General-Control-GM5-HIGH-Module-LIGHT-ECU-OEM-/181090175689?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2a29d0cac9&vxp=mtr

ναι αυτη σου κανει αλλα οχι αυτη απο αμερικη

Dermatis
26-02-13, 23:54
Aν δεν κανω λαθος αυτη βρισκεται καπου πισω απο το διακοπτη φωτων! Αρα βγαζεις το συρταρακι απο κατω και την βρισκεις! Αν κανω λαθος διορθωστε με....

sierra
27-02-13, 00:46
ναι αυτη σου κανει αλλα οχι αυτη απο αμερικη

Σίγουρα όχι από Αμερική, από Ευρώπη έχει φθηνότερα, αλλά θα ψάξω πρώτα στα μεταχειρισμένα και ανάλογα την τιμή θα κανονίσω...


Aν δεν κανω λαθος αυτη βρισκεται καπου πισω απο το διακοπτη φωτων! Αρα βγαζεις το συρταρακι απο κατω και την βρισκεις! Αν κανω λαθος διορθωστε με....

Αυτή βρίσκετε πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Πρέπει να βγάλεις το ντουλαπάκι για να την δείς.

Έχει και αυτά που μπορείς να αλλάξεις:
https://www.ebay.com/itm/Qty-2-Tyco-V23084-C2001-A303-Relay-BMW-GM5-Door-Locks-/270752349267?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f0a18fc53&vxp=mtr

Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι από Ευρώπη;
https://www.ebay.com/itm/Grundmodul-Steuergerat-High-ZB-GM5-HIGH-BMW-E46-61354533592-61-35-4-533-592-/170737164999?_trksid=p2047675.m1982&_trkparms=aid%3D333005%26algo%3DRIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D177%26meid%3D5876709658621770916%26pid%3D10 0009%26prg%3D1088%26rk%3D5%26sd%3D220776634259%26

nikospat
27-02-13, 02:53
προχθες αλλαξα και εγω στο δικο μου μετα απο πολυ ψαξιμο (δεν μπορουσα να βρω μπαταρια vl 2020)μεχρι η PANASONIC μου ειπαν οτι πρωτη φορα την βλεπουν εβαλα μια vl 2016 αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πος φορτιζει η μπαταρια στο κλειδι,απο την στιγμη που δεν εχει καποιο καλωδιο η καποια μεταλικη επαφη απο την πλακετα του κλειδιου με το μπρος μερος?

sierra
27-02-13, 09:09
προχθες αλλαξα και εγω στο δικο μου μετα απο πολυ ψαξιμο (δεν μπορουσα να βρω μπαταρια vl 2020)μεχρι η PANASONIC μου ειπαν οτι πρωτη φορα την βλεπουν εβαλα μια vl 2016 αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πος φορτιζει η μπαταρια στο κλειδι,απο την στιγμη που δεν εχει καποιο καλωδιο η καποια μεταλικη επαφη απο την πλακετα του κλειδιου με το μπρος μερος?

Και εγώ δεν το έχω καταλάβει πως γίνετε. Εγώ έβαλα την ML 2020...thumb

aristent
27-02-13, 09:46
Η φορτιση γινεται επαγωγικα.....οπως και στις ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Induction_experiment.png

sierra
03-03-13, 08:46
Η φορτιση γινεται επαγωγικα.....οπως και στις ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Induction_experiment.png

Ευχαριστώ Άρη για την πληροφορία, μπήκα και διάβασα. Να ΄σαι καλά... :thanks:

sierra
03-03-13, 09:52
Να σας πω τώρα και τα νέα σχετικά με το θέμα. Τελικά έφτασα στο σημείο να αλλάξω την πλακέτα GM V(5), γιατί άρχισε να μην κλειδώνει και από μέσα και όταν κλείδωνα με το κλειδί απέξω, κλείδωνε μόνο η πόρτα του οδηγού.
Έτσι ψάχνοντας εδώ μέσα βρήκα ένα λίνγκ από τους φανάτικς μεταφρασμένο και ξεσκίστηκα στο διάβασμα. Την έβγαλα λοιπόν την κοίταξα την καθάρισα την δοκίμασα αλλά τίποτα. Έτσι λοιπόν άρχισα το ψάξιμο για άλλη. Τιμές BMW, σε διάφορους ντίλερ (ελληνικά) :th_Laie_67-1: από 412 - 420¤. Οπότε μια και δεν είμαστε τώρα για τέτοια στράφηκα σε μεταχειρισμένο, οπότε άρχισα να απογοητεύομαι γιατί έβρισκα άλλη να μην ανοίγει το ένα παράθυρο άλλη το άλλο, άλλη να μην κλειδώνει και τότε θυμήθηκα τον Αtsa lino. Τον πήρα τηλέφωνο μου είπε ότι δεν είχε και λέω τώρα την κάτσαμε θα πάμε για 500¤ αλλά αμέσως μου λέει "Πάνο πάρε το μεσημεράκι και θα σου βρω εγώ", έτσι μέχρι το μεσημέρι ήμουν σε αναμονή. Το μεσημέρι τον πήρα και μου λέει: (έχω ευχάριστα νέα, σου βρήκα αλλά, μόλις το άκουσα πάγωσα, θα την έχουμε αύριο, ξεπάγωσα :thumbsup:. Άφησα λοιπόν το αμάξι λυμένο και περίμενα το αύριο.
Το αύριο ήρθε, ήταν η Παρασκευή προχθές και περίμενα να περάσει η ώρα για να συνεννοηθώ με τον Πέτρο για την παραλαβή και χτυπάει το τηλέφωνο και με παίρνει ο ψηλός ο A8hnaios και τι μου λέει: Πάνο έχω το ίδιο πρόβλημα εσύ τι έκανες; Του είπα τα σχετικά και του λέω κάτσε να πάρω τον Πέτρο μπας και βρει και άλλη μία. Πήρα λοιπόν τον Πέτρο και μου είπε ότι το απόγευμα θα τις έχει και τις δύο. Τότε λέω του ψηλού να βγάλουμε και την δική σου να είναι έτοιμο για να τις δοκιμάσουμε αμέσως. Συμφώνησε και άρχισε το βάσανο μου γιατί δεν άνοιγε ή πόρτα του συνοδηγού, δεν ξέρω αν σας είπα ότι η πλακέτα είναι πίσω από το ντουλαπάκι και θέλει ξήλωμα. Εγώ λόγω της εγχείρησης καρδιάς δεν πρέπει να ζορίζομαι και μου ήταν πολύ δύσκολο με την πόρτα κλειστή, ξεβίδωσα το ντουλαπάκι αλλά δεν έφθανα τις ασφάλειες που έχει να το ξεκουμπώσω. Έτσι προσπάθησα από την θέση του οδηγού να ξαπλώσω για να το ξεκουμπώσω και ήταν το λάθος μου. Γιατί; Όταν ζορίστηκα λίγο παραπάνω στη λαβή τού χειρόφρενου άκουσα ένα κρακ στα δεξιά πλευρά και πόνεσα (μέχρι και σήμερα πονάω και ήταν και ό λόγος που δεν έγραψα νωρίτερα). Βγήκα έξω αμέσως πήρα αναπνοή και σε λίγο ξαναμπήκα για να μην αφήσω στη μέση τον ψηλό. Αυτή την φορά όμως ρίξαμε το κάθισμά τελείως κάτω και μπήκα ξάπλα και πονώντας αρκετά κατάφερα και την ξεκούμπωσα . Το απόγευμα πήγα με και οι δύο να πάρουμε τις πλακέτες από τον Πέτρο, ο οποίος μας είχε φέρει 3 να δοκιμάσουμε, να είναι καλά. Η μία δεν άνοιγε τα πίσω παράθυρα, οι άλλες δύο ήταν ΟΚ. Τις κούμπωσα προγραμμάτισα και το κλειδί του A8hnaiou και ήταν έτοιμος αυτός αλλά το δικό μου κλειδί πάλι δεν δούλευε, μάλλον θέλει πρόγραμμα. Έχει κανένας το μηχάνημα να ο προγραμματίσουμε; Μου είπε ο ψηλός να πάμε σε κάποιον BMW την Δευτέρα και θα δούμε τι θα γίνει. Πάντως θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον Atsa lino που μας βοήθησε πολύ και γλυτώσαμε και τις δύο 500αρες ¤. Νεώτερα μόλις το φτιάξω.
Καλημέρα σε όλους και με συγχωρείτε αν σας ζάλισα. Α! μην το ξεχάσω τώρα που πείρα το κολάι όποιος θέλει του κάνω την δουλειά και αυτός κερνάει καφέ. :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

wheelman
04-03-13, 06:23
Να σας πω τώρα και τα νέα σχετικά με το θέμα. Τελικά έφτασα στο σημείο να αλλάξω την πλακέτα GM V(5),
γιατί άρχισε να μην κλειδώνει και από μέσα και όταν κλείδωνα με το κλειδί απέξω, κλείδωνε μόνο η πόρτα του οδηγού.
Έτσι ψάχνοντας εδώ μέσα βρήκα ένα λίνγκ από τους φανάτικς
μεταφρασμένο και ξεσκίστηκα στο διάβασμα. Την έβγαλα λοιπόν την κοίταξα την καθάρισα την δοκίμασα αλλά τίποτα.
Έτσι λοιπόν άρχισα το ψάξιμο για άλλη. Τιμές BMW, σε διάφορους ντίλερ (ελληνικά) από 412 - 420¤.

Food for thought thumb
Relay (https://www.ebay.de/itm/NEW-Tyco-Siemens-Relais-Relay-Rele-V23084-C2001-A-303-GM5-ZKE-ECU-BMW-E46-X3-Z4-/221144931637?pt=DE_Autoteile&hash=item337d43dd35) , Repair Service (https://www.ebay.de/itm/BMW-Grundmodul-GM5-ZV-E46-Z4-X3-8-Reparatur-Garantie-/220776634259?pt=DE_Autoteile&hash=item3367501793), Info & Service (https://www.bmwgm5.com/)


ΥΓ
Sorry για το off topic

sierra
04-03-13, 22:17
Food for thought thumb
Relay (https://www.ebay.de/itm/NEW-Tyco-Siemens-Relais-Relay-Rele-V23084-C2001-A-303-GM5-ZKE-ECU-BMW-E46-X3-Z4-/221144931637?pt=DE_Autoteile&hash=item337d43dd35) , Repair Service (https://www.ebay.de/itm/BMW-Grundmodul-GM5-ZV-E46-Z4-X3-8-Reparatur-Garantie-/220776634259?pt=DE_Autoteile&hash=item3367501793), Info & Service (https://www.bmwgm5.com/)


ΥΓ
Sorry για το off topic

Ηλία σ΄ευχαριστώ. Εγώ θέλω 4ερεις τέτοιους :
NEW Tyco (Siemens Relais Relay Rele V23084-C2001-A​303 GM5 ZKE ECU BMW E46

κι 2 τέτοια : v23078-C2001-A​303

sierra
04-03-13, 22:38
Σήμερα πήγα το αμάξι τον Κο Χρήστο Φλασκή και έβαλα το αμάξι στο GT1 προγραμματίστηκε η GM 5 και δουλεύουν όλα καλά, εκτός από το κλείδωμα - ξεκλείδωμα από τα κουμπιά των κλειδιών. Μετά από ψάξιμο ο Κος Χρήστος μου είπε ότι φταίει η κεραία που παίρνει εντολή, δεν έπαιρνε σήμα, από τα κουμπιά των κλειδιών. Οπότε πάμε για πλακέτα η οποία βρίσκετε εσωτερικα στην αριστερή κολόνα στο πίσω μπαρμπρίζ δηλαδή από την πλευρά του οδηγού πίσω. Μόλις την αλλάξω θα σας πω νέα.

Υ.Γ. Τα γράφω εδώ για να είναι μαζί με την αλλαγή μπαταρίας του κλειδιού "ΔΙΑΜΑΝΤΗ" όπως λέγετε, που έγραψε φίλος Dermatis και να υπάρχει μια συνολική εικόνα του τι μπορεί να συμβαίνει όταν δεν κλειδώνη - ξεκλειδώνη και δεν ανοίγουν τα παράθυρα, εκτός της μπαταρίας... thumb

Atsa linos
05-03-13, 20:18
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια Παναγιωτη --πιστευω μετα το σημερινο ραντεβου που ειχαμε στον χωρο μου να καταφερα να σου λυσω και το τελευταιο προβλημα στο κουπε σου!!

sierra
05-03-13, 22:24
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια Παναγιωτη --πιστευω μετα το σημερινο ραντεβου που ειχαμε στον χωρο μου να καταφερα να σου λυσω και το τελευταιο προβλημα στο κουπε σου!!

Πιστεύω και εγώ να τελειώσω με αυτό το θέμα. Ευχαριστώ για την βοήθεια...
thumb

sierra
05-03-13, 22:31
Απόψε το βράδυ πήγα στην αποθήκη (μου λύθηκε και αυτή η απορία που είχα) του Πέτρου και πήρα μια πλακέτα που θα την δοκιμάσω αύριο και πιστεύω ότι θα τελειώσω με την υπόθεση κλειδιά. Αύριο θα σας πω νεότερα. Α! και Πέτρο μια και είδα ότι έχεις μπόλικο πράγμα θα κοιτάξω σιγά σιγά να φορτώσω την μπέμπα. Το πρώτο θα είναι μία μπάρα :th_Laie_67-1:...

sierra
06-03-13, 20:13
Σήμερα πρωί πήρα την μπέμπα και πήγα τέρμα Θησέως στον Χρήστο (καταλάβατε σε ποιόν) για να βάλουμε την πλακέτα της κεραίας που μου έδωσε ο Πέτρος χθες το βράδυ. Μόλις πήγα ο ίδιος ο Χρήστος το ξήλωσε και μαζί με τον Κώστα ξεκίνησε η αλλαγή της πλακέτας. Περιττό να σας πω ότι έπεσε μέσα στην διάγνωση και η εγχείρηση πέτυχε, το προγραμμάτισε και πλέον τα τηλεχειριστήρια των κλειδιών δουλεύουν άψογα. Θέλω να ευχαριστήσω τον Πέτρο και τον Χρήστο για εξυπηρέτηση και την βοήθεια που μου προσέφεραν απεριόριστα. Να είναι καλά και οι δύο…

Atsa linos
07-03-13, 06:52
Καλημερα Παναγιωτη χαρηκα που ολα πγαν καλα και ετυχε να εχω τα αναλακτικα που ηθελες και επειδη ξερω οτι εχεις περασει πολλα με το αυτοκινητο σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι το τελευταιο προβλημα αυτο!!!!!!!

sierra
07-03-13, 08:08
Καλημερα Παναγιωτη χαρηκα που ολα πγαν καλα και ετυχε να εχω τα αναλακτικα που ηθελες και επειδη ξερω οτι εχεις περασει πολλα με το αυτοκινητο σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι το τελευταιο προβλημα αυτο!!!!!!!

Ευχαριστώ για την ευχή αλλά μην ξεχνάς ότι τα αυτοκίνητα κυκλφορούν οπότε κάτι θα γίνετε. Θα το κυκλοφορώ για να το χαρώ και να ξεχάσω ότι πέρασα. Αυτό που έχει σημασία είναι να είναι μικρά τα προβλήματα και να λύνονται... :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: